ra oesterti J. ar. c. pot, No. 1194. i Zaterdag April 1908. Vijf en twintigste jaargang. EN Eerste Blad. Voorjaarsklanken. Aardappels en kunstmest. Publicatie ii. Nog eensde Guano-reclame. 0 N D ER W IJ S. Van onze berichtgevers. BliVAEKLASD. IERSEKSCHE THOOLSCHE COURA Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. 'rijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.025, franco post f 1,10. Voor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan il bureau te T h o I e n ot v66r DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER Tjolik. )De Burgemeester der Gemeente Tholen brengt bij Ier kennis van de Ingezetenen, dat bij hem ont ken en aan den Ontvanger der Directe Belastingen invordering is verzonden, het Kohier der Perso- lebelasting no. 1 voor het dienstjaar 1908, met uitnoo- ig aan een iegelijk wien zulks aangaat, om na nen kennisgeving van zijnen aanslag, ten spoedigste ;oor hem verschuldigde te kwijten, met herinnering i, dat de bezwaren, welke dienaangaande mochten in, binnen zes weken na heden behooren te en ingediend. lolen, den 13 April 1908. De Burgemeester voornoemd, M. G. VAN STAPELE. ld en jong ziet steeds ieder jaar opuieuw groot verlangen de lente tegemoet. Al geeft voorjaar niet altijd gouden zonneschijn en D zuidenwind, toch geeft het tal van dagen, en mensch met nieuwen levenslust bezielen, die ons ontvankelijk gemoed in blijde ming brengen, wanneer we daar buiten, alles 1de in de lieflijke voorjaarszon, de ont- nde natuur bewonderen. En die Moeder moge hare gaven nog spaarzaam geven, valt er te bewonderen en te genieten, want een eigenaardige bekoring in het bespieden ie allereerste teekenen van dat hernieuwde bij heesters en kruiden en boomen, maar n den wildzang, die zijn krachten nog wel geeft als in komende Mei, eu evenwel door lied den mensch in „stemming" brengt. Is ndes morgens boven den horizon verschenen, groet een koor van vogels, veel meer dan - ionder erg daarheen loopende mensch ooit t, den schoonen lentedag. De vink slaat de lijster met goudgelen snavel fluit in ronde tonen ziju sprekend lied, de leeuwe- steeds hooger en hooger klapwiekende, do*4 moeid zijn trillende zangen hooren, zangen, spreken van ontwaken en leven, zangen, zeggen dat, nu hij weergekeerd is uit dijker streken, om den hangen, kouden win- C.te ontvluchten, hij weer met vollen lust en ismoed de toekomst aan de zijde vau het e tegemoet ziet en dat straks in het koren- verscholen tusschen het wassende sappige een nest zal gebouwd worden, waarin een leven mede zal ontwaken, onbewust van de booze tegenstrijdigheden in de natuur, dat jonge leven zullen belagen, lfs de minder begaafden onder de gevederde era, zooals de spreeuwen, beijveren zich om envoudige tonen den lentedag te begroeten an blijde stemming te getuigen over zonne- n en lentelucht. et mooie jaargetijde duurt bij ons maar kort, ijn zoovele dagen, die ons herinneren aan i van ijs en sneeuw en koude oostewinden, toch wie het mooie in de wakende natuur zien, kan er thans volop van genieteu. De orlijke leute met haar jeudige frischheid van ien en groen, met haar heerlijke herleving, haar rijken bruidstooi, die ons aan alle zijden lt tegen te lachen, met haar kleurenrijkdom 'et gouden licht der warmtestralende zon, ons naar buiten en vraagt een oogenblik voor haar sprekende klanken! boiten gekomen doorstroomt u een won- k gevoel bij het aanschouwen van het weel- groen. De zachte zoele lentelucht streelt tramme leden van den grijsaard, versterkt eratellende zieken en verzoent den levens ei! weder met het leven. er zijn van die ongevoelige en onver- menschen, wier hart niet opengaat bij waken der natuur, voor wie de lente niets zij leven in de lente, maar de leute leeft hen. Het leven is hen tot een last ge* en, omdat zij, door egoïsme en ontevredenheid twijfelen aan het betere in de toekomst. Hoevelen beklagen zich over het leven, maar zijn zij zelf. niet de schuldigen, omdat zij van het leven 'tonmogelijke wenschten en verwachtten? Die ongelukkige menschen zouden wij naar buiten willen roepen en zeggen yZiet rondom u en 'luistert, want de bloemen, de boomen de bloesems, de zangers van 't woud zijn predikers der liefde, die u leeren te leven voor anderen, voor uw naasten te doen wat uw hand vindt om te doen, waardoor gij vrede zult vinden in uw hart en niet alleen anderen maar ook u zeiven gelukkig zult maken. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. daarop volgde, ongeveer 6400 K.G. opleverde. Per ceel I haalde slechts 4000 K.G. De boer wa9 bekeerd, geheel bekeerd en gebruikt kunstmest bij zyn aardappels. „Aardappel met kunstmest,dat is larie," zei me een paar jaar geleden een boer, die niet onder de minsten der broederen behoorde en ge woon was, zijn meening niet onder stoelea of banken te steken. „Aardappels moeten stalmest hebben, stalmest en béér en bladmest, maar kunstmest neen Kunstmest moge goed zijn op alle andere ge wassen op aardappels moet ik ze niet hebben." Dal idéé zat zoo vast bij hem ingeworteld, dat het me leek, dat er geen verporren aan was. Of ik al wees op de uitkomsten van de vele ryksproefvelden, waarbij de met chilisalpeter-patentkali-superphosphaat bemeste perceelen belangrijk meer winst gaven dan de zonder kunstmest verbouwde aardappelen of ik hem al met cijfers aantoonde, dat de samenstelling van de aardappelplant, zoowel van de stammen (stengels) als van de knollen, het gebruik van kali en stikstof en phosphorzuur in een andere verhouding voorschreef dan stalmest die gewoonlijk bevat en hem eveneens met cijfers aantoonde, dat men onmogelijk zooveel stalmest kan gebruiken, dat men daarmede alleen genoeg van de genoemde voedingsstoffen kan geven voor een grooten aardappeloogst, de man bleet erbij „kunstmest deugt niet voor aardappels.'" Totdat ik hem bekeerde. Het gelakte roy, naast den weg, dien hijdagelyks passeerde, voor twee jaar een blokje land te pachten van een 500 roeden (pl.ra. 72 Arer) groot. Ik liet dit perceel in drie gelijke deelen verdeekn en liet op het eerste 64 karren stalmest brengen van f 1.25 de kar, op het 2de liet ik eveneens stalmest brengen, namelijk 32 kar, dus de helft en op het 3de kwam geen stalmest. In het voorjaar liet ik op perceel 2 en 3 elk 96 K.G. superphosphaat zaaien. (Dat is dus 400 K.G. per Hectare). Kort vóór het poten der aardappels liet ik 72 K.G. patentkali zaaien op elk der perceelen 2 en 3 en r.a het poten bracht ik op diezelfde perceelen evenveel chilisalpeter, dat is dus 300 K.G. patentkali en 300 K.G. chilisalpeter per Hectare. Perceel I kostte van bemesting 64 X f 1.25 80. Perceel II kostte van bemesting 32 X f 1.25 -f- f2.40 aan super -f- f4.50 aan kali -f- f9.36 aan chili 1 56.20 en Perceel 111 kostte aan be mesting f 16.20 lk stelde den boer, dien ik bekeeren wilde, geheel op de hoogte. Ik liet hem zien wat ik deed en be rekende hem de bemestingskosten, als boven gedaan, voor. Bij het delven der aardappels was hij tegen woordig, kwam tenminste dikwijls kijken. En toen we alles opmaten, was hij er ook. Perceel I gaf groóte en kleine door mekaar of pl.m. 5000 K.G. aardappelen, waarvan zeker l/4 deel kleine. Perceel II gaf groote en kleine te zamen 6500 K.G., waarvan hoogstens l/6 deel kleine. Perceel III gaf groote en kleine te zamen 600 K.G, waarvan l deel kleine. Er zy hier staat was. Toen het meten gedaan was, behoefden we niet lang te rekenen, om tot het besluit te komen, dat de Heeft" kunstmest èn alleen èn met half stalmest uitstekend gewerkt had. De hoer, die gezegd had „dat is larie," was half bekeerd. Verleden jaar heb ik op hetzelfde land weer aard appels gezet. Ik bemestte ongeveer als het 1ste jaar. Hetzelfde 1ste perceel kreeg den stalmest, doch nu slechts de helft, eveneens perceel 2 slechts de helft van het vorige jaar. De hoeveelheid superphosphaat liet ik ook als het eerste jaar. Doch in plaats van 300 KG. patentkali gal ik 400 per Hectare en in plaats \an 300 K.G. chili salpeter gaf ik 400, waarvan de helft by het poten en de andere helft vóór het aanaarden. Ditmaal won het perceel 2 veruit. De opbrengst was ongeveer 7600 K.G., terwijl perceel III, dat opgemerkt, dat het land in goeden De strijd tegen de onzinnige Guano-reclame wordt van verschillende zijden gevoerd. Kapelaan Roes, de schrijver van het populaire werkje „Bemesting op zandgrond" heeft den boeren vérteld hoe zij de Peru-guano dienen te ge bruiken. Hij heeft daardoor de heereu van de Anglo-Coutinentale (voorheen Öhlendortt'sch) guauo-werke te Antwerpen tegen zich in 't harnas gejaagd. In eene reusachtige advertentie één pagina groot, in het orgaan van den Noordbr. Chr. Boereu bood wijzen zij de plaats aan, welke de guano onder de meststoffen, naar hunne meeuing toekomt, en dat is no. 1. Hun betoog komt hierop neerstalmest is goed, maar Peru Guauo, zijnde als 't ware ge concentreerde stalmest, is véél beter, ja :A100 kilo Peru Guano hebben ruim 20 maal meer macht dan 2Ö00 kilo stalmest Mij dunkt dat wil wat zeggen. En Boe luidt het oordeel over den kunstmest!' Hoort, hoe zij zich uitlaten„Wat zijn nu z.g. scheikundige meststoffen Een kunstmatig mengsel vau stikstot-zouten, superphosphaat en kalizouten, dat nooit den stalmest kan vervangen (ik cursiveer.) Arme kuustmestgebruikers, hoezeer hebt ge u toch door dat gebruik in den loop der jaren benadeeld Maar ik kan u geruststellen. Ten eerste zijt gij goedkooper uit geweestde Directeur vau het Proefstation te Goes berekende laatst, dat men in 1906 de opgeloste Peru Guano 18,5 °/0 duurder betaalde dan een gelijk waardig mengsel van chemische meststoffen, met inbegrip van 30 ets. per 100 Kg. voor het mengen berekend. Dat is nog al iets niet waar Maar nu zeggen de heereu voornoemd, dat zulk een maatstaf ter beoordeeliug der mestwaarde niet mag worden aangelegd. Best mogelijkEvenwelvergelijkende proeven moeten in de toekomst nog uitmaken, in hoe verre de zooveel hoogereprijs der Guano door een grootere bemestiugswaarde gerechtvaardigd is. Maar wat praten we Zoodauige proeven zijn reeds genomen, die echter, helaas, de heereu ïu het ongelijk stellen. In 1906 werden te Andijk drie aardappel- proefvelden aangelegd ter vergelijking van Guano met kunstmest voor geljke geldswaarde (f 120). Eén perceel ontving 1000 Kg. Guano, een auder 500 super, 450 patentkali, 100 zw. ammoniak en 500 chili. En de uitslag was, dat op alle 3 velden de bemesting ?net kunstmest het voordeeligst bleek, waarschijnlijk zegt de proefnemer door de grootere hoeveelheid stikslofmest. Wat blijft er nu over van de drieste uit— Mond- en Klauwzeer. Te Naarden is opnieuw mond- en klauwzeer uitgebroken onder den veestapel van den hr. Kahn. Voor de akte l.o. slaagden te Middelburg o.a, de heeren F. Cupeiy en J. F. Sinke beiden van lerseke. Te Oud-Vossemeer is geslaagd voor het toe latingsexamen aan de Geref. Kweekschool voor onderwijzers te Rotterdam P. Koolaard. Benoemd tot onderwijzer aau de openb. lagere school te Vlaardingerambacht, de heer G. v d. Hoek te St. Maartensdijk. paarden- een drie spraak der heeren? B. Door den heer Van der Zwaag ia in de Tweede kamer voorgesteld, het verbod, in eens anders vischwater te visehen, niet te doen geldeD „voor het visschen met den hengel, tenzij de recht hebbende dat uitdrukkelijk aan anderen verboden POSTERIJEN en TELEGRAFIE. Met ingang van 1 Juni is verplaatst van Tholen naar Breskens de heer J. de Buisonjé, klerk bij de posterijen eu telegrafie, en van Roermond naar Tholen de heer C. J. Been hakker. De heer N. Klaassen, vroeger te lerseke, klerk bij de posterijen en telegrafie te Hengeloo, is met ingang van 1 Mei overgeplaatst naar Voorschoten. De klerk-telegrafist aan 'tstation Kruiningen- lerseke, de heer B. Zoetemeijer, is met ingang van 16 April overgeplaatst naar Tilburg. IERSEKE. Uit de Kortgeensche loterij vielen hier twee mooie prijzen jarig paard en een maaimachine. Een ouderpaar alhier ontving het treurige bericht, dat hun zoon te Dordrecht hij het aan boord gaan in het water gevallen en verdronken is. Deze week is hier iemand overleden precies op zijn 77tn verjaardag. OUD-VOSSEMEER. Maandagmorgen ver spreidde zich door de gansche gemeente als een loopend vuurtje het vreeselijke bericht, dat er een kind verbrand was. Het bleek dat het meisje van den veldarbeider M. van Driel, on geveer 8 jaren oud, op een of andere wijze, terwijl de moeder afwezig was, o.n water te halen, in aanraking is gekomen met een zeer warme kachel, waarop een braadpan met spek stond. Opeens is het arme kind, terwijl volop de kleertjes brandende waren, naar buiten komen vluchten en een buurman en buurvrouw poogdeu direct de vlammen te dooven, wat wel gelukte, maar toch niet kon vermijden, dat het lichaam, armen, gelaat, enz. zeer ernstig gebrand waren, en wel zoo ernstig, dat de bijgeroepen geneesheer weinig hoop kon geven later bleek, dat hoe ernstig de toestand ook is, nog niet direct gevaar voor het leven bestaat, daar het tot beden nog in leven isvolgens den behandelenden geneesheer blijft evenwel de toestand hoogst zorgwekkend. Het medelijden met het arme lijderesje is natuuslijk algemeen, te meer waar het duldelooze pijn moet uit9taan. Een timmermanszoon te dezer plaatse, werkzaam te Moerdijk, had het ongeluk ernstig gekwetst te worden aan een zijner handen, hij moet een vinger missen, terwijl twee andere bovendien zwaar gewond werden. Het ongeluk had plaats doordat iets defect raakte aan een stoomzaag werktuig. POORTVLIET. De heer J. Slot, hoofd der school te Schutsloot, vroeger onderwijzer met verplichte hootdakte aau de O. L. school alhier, is benoemd tot hoofd eener O. L. school te Ambt-Vollenhove. THOLEN. Blijkens achterstaande advertentie geeft de „Bergen op Zoomsche Liedertafel" op tweeden^ Paaschdag eene soirëe amusante in „Non Semper onder leiding en met medewerking van den directeur, den heer Van der Sommen. Naar wij uit goede bron vernemen, heeft deze vereeniging op het gebied van tooneel een goeden naam en twijlelen wij niet of deze soirée zal een bezoek wei waard zijn. Vermelden wij nog, dat aan dezen avond een gratis bal verbonden is, dan meenen wij dat wel op een druk bezoek kan gerekend worden, vooral van jougelui, voor wie het een uitstekende gelegenheid is, gezellig en genoeglijk uit te gaan. Hoewel wij de zwaluwen zagen vliegen, blijft het weer toch koud en guur, waardoor de jonge groente niet voor den dag komt en waar zij evenals de vlasplantjes zichtbaar worden, hebben zij veel van de nachtvorsten te lijden.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1908 | | pagina 1