tm oesterteelt, 1: INÖT1193. Zaterdag 11 April 1908. EN Eerste Blad. Gezondheidscommissie. H0LLAN D." Vijl eu TVVlilUgöie jaargang. Publicatie n. J. K C. POT, EEN MILLI0EN GULDEN. Suikerbieten op lichten en zwaren grond. Van onze berichtgevers. IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT Dit blad Prijs per kwartaal f 0,65 j verschijnt eiken Zaterdag, met Geïllustreerd Zondagsblad fl.025, franco post f 1,3 0. Voor het buitenland 90 cents. Inaezoruien stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan et bureau te Tholen o* v66r DONDERDAGMIDDAG bij der Gemeente THOLEN maakt ofl e Burgemeester delend, dat eene OPENBARE VERGADERING is den Gemeenteraad ia belegd tegen Woensdag den 5 April 1908, des namiddags te 2 ure. Punten van behandeling ]e. Ingekomen stukken. 2e. Onderzoek geloofsbrief van den heer J. D. W®. 3e. Wijziging van en af- en overschrijving in de ;rooting voor 1907. 4e. Besteding havenwerken. Tholen, den 10 April 1908. LANDWEER, onder de wapenen tot het houden onzen medewerker te lerseke. UITGEVER Tholen. idvertentiënvan 1 tot 4 regels 40 ceutsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering verzoekschrift voorts het adres van den landweer- plichtige duidelijk en volledig te vermelden. Vergoeding en ontheffing. Den verlofgangers, die, op grond van kostwinner schap, wenschen in aanmerking te komen hetzij voor ontheffing, of hetzij bij niet-inwilliging van deze aanvrage, voor een geldelijke vergoeding, wordt aangeraden hon daartoe aan de Koningin te richten ver zoek binnen tien dagen na de dagteekening dezer ken nisgeving in te leveren ter Gemeente-secretarie. Dit ver zoek kan op ongezegeld papier worden geschreven. Wenscht men alleen voor een geldelijke vergoeding in aanmerking te komen, dan kan het ter Gemeente-secre tarie in te leveren verzoek aan den Minister van Oorlog worden gedaan. Overigens wordt ten deze verwezen naar de afzonderlijke publicatie betrekkelijk „Kost winners", en kunnen zoonoodig nadere inlichtingen mondeling worden gevraagd ter Gemeente-secretarie, eiken werkdag tusschen 10 en 12 uur voormiddags. Tholen, den 7 April 1908. De Burgemeester voornoemd, M. G. VAN STAPELE. Van de „Wenken bij het voorkomen van typhus", samengesteld door den Centralen Ge zondheidsraad, schaften wij een aantal exemplaren aan. Zoodra ons vanwege een Gemeentebestuur de kennisgeving van zulk een ziektegeval is ge worden, zenden wij aan het huis van den lijder een exemplaar toe. V Hoofdkantoor [roeping van oefeningen in 1908. ï'De Burgemeester van Tholen, maakt bekend, dat deze Gemeente gevestigde dienstplichtige verlof- s der Landweer, behoorende tot de hieronder loemde lichtingen en wapens, bij deze, voor den van zes dagen, worden geroepen, en dat zij zich irtoe moeten aanmelden op den dag, op het uur de plaats, in den hieronder vermelden staat sdf ^gegeven achter het wapen ot het onderdeel van ië' t wapen, waartoe zij behooren. A. Landweer-infanterio, lichting 1903, 1901, 906 en 1907 27 April 1908 vin. 10 uur, Bergen v»! Zoom (Kazerne Prinsenhof) B. Landweer-pontonniers, lichting 1903, 1904, ei' 106 en 1907 lste compagnie 22 Juni vóór 12 uur en ddag, of zoo spoedig uiogeïyk daarna (Ponionniers- flt zerne) te Dordrecht. v* Landweer-pontonniers, lichting 1903, 1904, 1906 1907 2de compagnie, 29 Juni vóór 12 uur liddag, of zoo spoedig mogelijk daarna (Pontenniers- tzerne) te Dordrecht. C. Landweer-genietroepen, lichting 1903 en 1907, die hebben gediend bij de Telegraaf-compagnie het voormalige korps genietroepen.il Mei vóór 112 uur middag of zoo spoedig mogelijk daarna illfêenie-kazerne te Utrecht. Landweer-genietroepen, lichting 1904 en 1906, zij die heben gediend bij de Telelegraaf-compagnie van het voormalig korps Genietroepen 18 Mei, vóór 12 uur middag of zoo spoedig mogelijk daarna Genie- ■azerne te Utrecht. Landweer-genietroepen, lichting 1906 en 1907, die hebben gediend bij de overige compagnieën van het voormalig korps Genietroepen, 22 Juni. vóór 12 uur middag ol zoo spoedig mogelijk daarna Leger plaats bij Zeist. Landweer-genietroepen, lichting 1903 en 1904, zij die hebben gediend bij de overige compagnieën van het voormalig korps Genietroepen, 6 Juli, vóór 12 uur middag of zoo spoedig mogelijk daarna Leger plaats bij Zeist. Bepalingen nopens het verblijf onder de wapenen. Aan de landweermannen, die gehuwd zijn ol als toold van het gezin zijn aan te merken, kan door den Landweerdistrictscommandant «worden vergund om huis te slapen, mits hun gezin in of nabij de plaats van oelening gevestigd is en de vergunning niet aan leiding geeft tot het afleggen van zoodanige afstanden, dat daardoor invloed wordt uitgeoefend op den gueden gang der oefeningen, ten gevolge van, buiten deze, gedane vermoeienis. De landweermannen, aan wie zoodanige vergunning wordt verleend, zullen hebben zorg te dragen, dat zij ten minste een half nur vóór den aanvang der morgenoelening in de kazerne terug zijn, terwijl zy avonds eerst naar huis kunnen gaan, nadat alle oefeningen en diensten voor hen zyn afgeloopen. Aan de vorenbedoelde landweerplichtigen kan tevens door den Districtscommandant worden vergund om in eigen voeding te voorzien zij ontvangen dan alleen een ration brood, terwijl aan hen 10,25 per dag, als vergoeding voor levensmiddelen, wordt uitgekeerd. De landweermannen, die deze laatste vergunning erlangen, mogen zich echter niet tusscber. de morgen en middagoelening naar huis begeven eenmaal in kazerne, blyven zij daar tot zij zich des avonds, na afloop der diensten, naar huis begeven. Op dezen regel mag alleen eene uitzondering worden gemaakt, indien eene avondoefening plaatsheeft, waarvan de betrokkenen dan tijdig verwittigd zullen wordeo. De bovenbedoelde verganningen worden verleend voor den geheelen duur der opkomst en niet voor enkele willekeurig te kiezen dagen. Indien tan de vergunningen misbruik wordt ge maakt, zullen deze, onverminderd de eventueel op te leggen straf, voor den overtreder onmiddellijk worden ingetrokken. Zy die eerstbedoelde vergunning of wel beide deze vergunningen wenschen te erlangen, moeten zich ten spoedigste met een daartoe strekkend verzoekschrift wenden tot hunnen Landweerdistrictscommandaut. Het verzoekschrift kan op ongezegeld papier gesteld lloch moet gefrankeerd verzonden worden, In het IV. Woningnood St. Maartensdijk. In het vorige verslag kon worden medegedeeld, dat, dank zij de beschikbaarstelling van bouw terrein door het Gemeentebestuur, een aantal bouwvergunningen waren verleend, om woningen te stichten aan het „Kaadje" aldaar. Sedert is daar een 22-tal woningen verrezeu, die in den ergsten woningnood heeft voorzien. Het blijft evenwel te hopen, dat meer terrein als bouwgrond zal worden beschikbaar gesteld. Onbewoonbaarverklaring. Stavenisso. In het begin vau het verslagjaar werd te Stavenisse eene woning (plaatselijk no. 235) onbewoonbaar verklaard, terwijl van het Ge meentebestuur bij miss. in dato 25 Sepfc. '07 bericht werd ontvangen, dat afgebroken waren de perceelen plaatselijk gemerkt 14, 65, 66, 221 en 259 en dat daarvoor nieuwe werden gesticht, terwijl het perceel no. 123 was vereenigd met no. 122 en voortaan alleen als werkplaats zou dienen. St. Maartensdijk. Van het Gemeentebestuur van St. Maartensdijk werd bij miss. dd. 22 Mei '07 de inededeeling ontvangen, dat de perceelen A 106, 119, 200 en 201 afgebroken en herbouwd waren dat per ceel B 102 zouder onbewoonbaarverklaring zou worden afgebrokeu, terwijl bij Raadsbesluit van 30 Juli '07 de perceelen A 104 en B 46 (waar toe wij op 12 Juli adviseerden) werden onbe woonbaar verklaard. ZIEKTEN. A ZIEKTEN, GENOEMD IN DE WET VAN 4 DEC. 1872, STBL. 134. In 1907 kwamen de volgende gevallen van besmettelijke ziekten voor: LEVENSVERZEKERING-MAATSCHAPPIJ te AmsterdamKeizersgracht 292 Maatschappelijk Kapitaal Door de verzekering eener dadelijk ingaande lijfrente maakt men op 50-jarigen leeftijd 7,5%, op 55-jarigen leeftijd 8,5 op 65-jarigen leeftijd 11,3 en op 70 jarigen leeftijd 13,5% rente van zijn gestort kapitaal. Inlichtingen en tarieven verkrijgbaar aan het Hoofdkantoor en bij II.H. Agenten de H.H. C. M. VAN R1JSSEL, te TholenP. M. v. d. ENDE, te Oud-FossemeerJ. GELDER BLOM te PoortvlietJ- W. RENSEN en notaris H. J. VAN NOUHUYS te Zierikzee Mr. H. OELE te Goes Het is inderdaad opmerkelijk, hoe de teelt van .suikerbieten in ons land en elders toeneemt, toeneemt, in dien zin, dat op grondeu, waarop men er eertijds niet aan dacht suiker- bieWu te zaaien, op lichte zavel, op zandgronden, op veengronden, tegenwoordig wèl suikerbieten GEMEENTE St. Annaland St. Maartensdijk Oud-Vossemeer Poortvliet Scherpenisse Stavenisse Tholen IJ 1 3 1 1 3 12 2 3 1 3 12 Toen in den loop van den zomer zich in be trekkelijk korten tijd verscheiden gevallen van febris-typhoïdea te Sint-Maartensdijk voordeden, bezocht ons medisch lid, de heer A. Morel, die gemeente, teneinde een onderzoek in te stellen. Nadat hij zich met den arts, den heer Tazelaar aldaar, had in verbinding gesteld, bevond hij, dat alle gevallen in 2 gezinnen voorkwamen dat door den behandelenden geneesheer en de betrokken personen zooveel doenlijk gezorgd werd voor nakoming der maatregelen, in de toe gezonden „wenken" genoemd en dat de faecaliën ontsmet en naar de daarvoor van gemeentewege bestemde bergplaats werden vervoerd. Bovendien zou het drinkwater onderzocht worden op verontreiniging met coli-bacillen. Desniettegenstaande achtte de heer Morel ge- wenscht, biljetten te laten aanplakken, waarbij ten zeerste aanbevolen werd drinkwater en melk te koken, Dat de suikerbietenteelt op dergelijke gronden mogelijk is, en met succes kan plaatshebben, heeft men in de eerste plaats te dauken aan de kalizouten. Zonder kalizouten ware de bieten teelt op gronden, als de genoemde, een totale onmogelijkheid. Suikerbieten zijn in de eerste plaats kaliplauten. Een gemiddelde bietenoogst onttrekt aan wortels en bladeren zeker 200 K.G. kali aan den bodem. De bietenbouwer op het zand begint dan ook reeds met in den herfst zijn bietenland gereed te maken en o.a te bemesten met kaïnifc. Per Hectare geeft men 1000, 1200 niet zelden 1500 K.G. kaïoit, gelijkstaande met 125, 150, 190 K.G. kali per Hectare. Het kaïoit is voor gronden als bovengenoemde de meest gewenschte kalibemesting op suikerbieten, o.a. ook om de gunstige werking vau het chloor en natrou, dat het kalizout naast de kali bevat. Men geeft bet kaïuit het best vóór den winter, maar waar men zulks verzuimd heeft, of waar men nog niet besloten was suikerbieten te zaaien, kan de kaïnitbemesting ook na den winter plaats hebben. Ja, men kan het kaïuit aan de suiker bieten, zelfs als overbemesting geven. Het ge wicht der bieten zal door een dergelijke bemes ting toenemen, en het suikergehalte zal er niet door verminderen. Ook op zwaardere gronden kan men met kalibemesting grootere oogsten winnen. Zelfs op de kalirijkste kleigronden zal door de langdurige teelt van bieten, mangel- wortels, aardappels en dergelijke kaliverslindera het kali in den bodem in de minderheid komen. In welken vorm moet de kali op deze zware gronden, op lichte en zware kleigronden gegeven worden? L)e suikerbieten worden op zware gron den het best bemest, met chloorkalium. Chloor kalium is een geconcentreerd kalizout met onge veer 50% zuivere kali. De hoeveelheid kan dus gering zijn. Per Hectare kan men volstaan met 200 K.G. Op een proefveld op zware klei is verleden jiar (1907) de werking van chloor kalium vergeleken met die van verschillende hoeveelheden kaïuit, patentkali en geen kali. De suikerbieten met chloorkalium stonden veruit het best en gaven de grootste hoeveelheid kilogrammen, terwijl het suikergehalte niet ge leden had. IERSEKE. Tot de rijkskweekschool voor on derwijzers te Middelburg zijn o.a. toegelaten de mannelijke leerlingen G. Huijsse en L. J. van der Burght, beiden te lerseke. Op l April werden hier een zoon en een kleinzoon van eenzelfden ingezetene tegelijk als leerlingen op een der openbare scholen toe gelaten zij verschillen minder dan een jaar in leeftijd. Natuurlijk zijn dus de kiuderen geen vader en zoon, maar oom en neef. De heer J. Steenblok alhier, assistent voor lerseke van den Goeschen agent der rijksver zekeringsbank, is als zoodanig ook aangesteld voor Katteudijke, Schore, Kruiningen, Waarde, Krabbendijke, Rilland-Batli en al de gemeenten van Noord-Beveland. SCHERPENISSE. In de vergadering van den dijkraad van dit calamiteus waterschap werd behandeld de begrooting voor het dienstjaar 1 Mei 190830 April 1909. Het dijkgeschot door het waterschap op te brengen werd bepaald op f 19110,815, terwijl van de aangrenzende polders Poortvliet en Houwer geene bijdragen zullen geheven worden. Onder de voornaamste posten van uitgaaf behoort die der kosten van zeewering en oeververdediging, waaronder die voor dijksverhooging ad f 16544,615. De totale inkomst en uitgaaf voor genoemd dienstjaar wordt geraamd op f22881,195. Op de laatstgehouden vergadering van leden der vereeniging //Het Groene Kruis" zijn nog zooveel nieuwe leden toegetreden, dat het ledenaantal thans ongeveer 100 bedraagt. Ook werd gekozen een bestuur, dat bestaat uit de heeren J. J. J. de Lange, voorzitter, Dr. E. Sneepels, secretaris, J. van de Velde, penning meester, J. Hage, C. A. Geuze, D. Duijnhouwer, Mz. en J. A. de Graaff tot bestuursleden. De leden van de afdeeling //de Post" zullen op Maandag 2en Paaschdag in het logement van den heer C. Rijstenbil alhier hunne jaar lij ksche vergadering houden van postboden en brievenbestellers in het eiland Tholen, allen leden van den bond „de Post". STAVENISSE. Door eenige sparende kinderen der lagere school alhier is in het laatste school jaar April 1907/08 totaal gespaard f 177,50. Voorzeker een aardig sommetje, dat, mocht de gelegenheid tot sparen op de school niet gegeven worden, bijna zeker niet zoo'n betrekkelijk hoog bedrag zou bereikt hebben. Door het Rijkstelefoonkantoor alhier werden in het eerste kwartaal dezes jaars verhandeld 753 berichten, nl. ontvangen 310 en verzonden 443. In 1907 waren deze cijfers resp. 1102, 502 en 600. terwijl ze in 1906 bedroegen 894, 420 en 474. THOLEN. In eene alhier gehouden alge- meene vergadering der vereeniging „Landbouw belang", welke ook voor niet-leden toegankelijk was, werd besloten tot oprichting van eene Boerenleenbank alhier. Ongeveer 40 personen traden als lid toe. Het entreegeld werd bepaald op f 2,50. Uit de aanwezigen werd een begluur gekozen, alsvolgt: de hh.: C. H. A. Stoutjesdijk, voorzitter, directeur, L M Frideriehs, vice-voor- zitter, A. van Tilbeurgh, Iz. van 't Hof en H. Dorst, commissarissen, W. Moelker, H. J. Laban en Anth. C. van Tilbeurgh, raad vau toezicht, D. H. van de Velde, kassier. Het in werking treden der bank zal nader worden bekend gemaakt. Ieder die nog wenscht lid te worden tegen betaling van een entreegeld van f 2,50, geeft hiervan kennis aan het bestuur vóór 25 April aanstaande. Zij die. na dien datum als lid toetreden, betalen een entreegeld, hetwelk zal vastgesteld worden door het bestuur, doch in ieder geval meer dan f 2,50. Zaterdag 11 April viert Marijn Cor- nelisse zijn S6sten jaardag. Hij is een der oudste visschers van Tholen en was gedurende een reeks van jaren als schipper en opzichter in dienst bij de oestermaatschappij //Bona Eides". Thans geniet de nog krasse grijsaard een welverdiende rust. Wij twijfelen niet dat bet den jubilaris aan blijken van belangstelling zal ontbreken. Door de Visschersvereeniging „Helpt El kander" te Tholen en de „Vereeuiging Algemeen Schippers en Visschersbelang", te Bruinisse is gezamenlijk een request gezonden aan den Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid, houdende verzoek, om het visschen van mosselen en mossel zaad op de Zuiderzee voor stoomboot en te verbieden. Adressanten gronden hunne bezwaren daartegen op het feit, dat alsdan door zeilvaartuigen niet voldoende meer gevangen kan worden om een reis naar de Zuiderzee nog eenigszins looneud te doen zijn. Bovendien is het visschen op de Zeeuw- sche z.g. „Vrije" banken voor stoombooten vgr« boden en op de Zuiderzee kan door iedereen naar mosselen en mosselzaad gevischt worden.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1908 | | pagina 1