mïM,pijfl aai U belanpn oesterteelt, landbonv, m. ko. 1192. Zaterdag 4 April 1908. Vijf en twintigste jaargang. EN Eerste Blad. ËitedttlüfÈlritftfH J. M. C. POT, lalpeter of zwavelzure ammoniak op Suikerbieten. BINNENLAND. THOOLSCHE BANK, THOLEN. Van onze berichtgevers. Gemengd Nieuws. IERSEKSCHE [THOOLSCHE COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. |js per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad fl.025, franco Kt f 1,10. Voor het buitenland 90 cents. Lezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan >ureau te T hol en o> v66r DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER Tïolbk, Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. j, Dr. ition Paul Wagner, Directeur van het te Hessen, heeft verleden jaar een waarin hij de uitkomsten heeft iven van de proeren, die hij gedurende tste zeven jaren genomen heeft, om den te gaan van stikstofbemesting op llende kultuurplanten. Hij heeft daarbij ken chilisalpeter, zwavelzuren ammoniak tstikstof. Die proeven zijn gedurende meer .chtereen op dezelfde proefvelden genomen, iwkeurig de nawerking van de gebruikte f te kunnen constateeren en andere ver- ileu te kunnen nagaan, de verschillende cijfers, verkregen van de ingsproeven op suikerbieten blijkt, dat al eu jaren de zwavelzure ammoniak minder leeft gewerkt dan het chilisalpeter, dat eld elke 100 K.G. chilisalpeter opgeleverd m 2170 K.G. suikerbieten en de met 100 chilisalpeter overeenkomende hoeveelheid ilzure ammoniak slechts 1530 K.G. Wordt or bemesting met chilisalpeter opgebracht eveelheid van 100 K.G. suikerbieten, dan een met het chilisalpeter overeenkomende heid zwavelzure ammoniak slechts 71 K.G. lieten op. De oorzaken van deze mindere l van den zwavelzuren ammoniak (of van ander ammoniak-zout) knnnen vooreerst ichts gegist worden. Drie mogelijkheden ich, voor zoover men kan nagaan, voor. eerste heeft men bij de bemesting met iakzouten, te rekenen met stikstofver- die tengevolge van het vervliegen van iak kunnen ontstaan. Deze verliezen ziju loochenen en ongelukkig niet geheel te ,en, tenminste niet zoolang men het am- •zout op den grond uitstrooit en het eerst Oigen tijd door eggen, ploegen of eenige bewerking onderwerkt. Als de grond veel ire kalk bevat, eu is de bovenste laag zeer dan heeft er betrekkelijk snel een in- ïg van de kalk plaats op het ammoniak- Er bestaat koolzure ammoniak, die ge lijk ammoniak laat vervliegeu. tweede is het mogelijk dat een gedeelte i ammoniak door bodembacteriën en or- e stof gedurende een zekeren tijd wordt legd en tenminste voor het bemeste gewas 003 is. derde bestaat de mogelijkheid, dat een te van den ammoniak zoo sterk door den geabsorbeerd wordt, dat hij door de der salpeter bacteriën gedurende de :periode der suikerbieten niet weder wordt kbaar gesteld aan de plaoteo. welke dezer oorzaken het nu voornamelijk is schrijven, dat de gegeven stikstof niet in den wordt teruggevonden, is vooreerst nog niet ,zekerheid vast te stellen, maar de gedu- zeven achtereenvolgende jaren genomen fftfl hebben in elk geval geleerd, dat van 100 deelen stikstof die aan de suiker- gegeven zijn, bij de bemesting met alpeter in den oogst teruggevonden zijn 72 Q stikstof en bij de bemesting met zwavel- ammoniak slechts 54 deelen. Dit beteekent, ?an de stikstof van den ammoniak slechts /k deel aan de bieten ten goede komt, 'e aannemen, dat de stikstof van het chili- •er geheel en al in de bieten teruggevonden t deze jongste proeven van Paul Wagner ten duidelijkste, dat de stikstofbemesting uikerbieten bet voordeeligst gegeven wordt m vorm van chilisalpeter. herijk der maten en gewichten zal dit aatshebbente St. Maartensdijk op 4 des namiddags en op 5 Mei, te Scherpenisse Mei, te Poortvliet op 7 Mei, te Tkolen j 9 en 11 Mei, te Oud-Vossemeer op 12 te St. Philipsland op 13 Mei, te St. land op 14 en 15 Mei en te Stavenisse Mei. 'or de „Vereeuiging van Gemeente-velil- ters in Zeeland" is besloten een adres te en aan Ged. Staten van Zeeland, verzoe- traktementen van gemeente-veld wachters in Zeeland niet minder mogen bedragen dan f 500 per jaar, met vier 5-jaarlijksche verhoogingen van f50. In de op 31 Maart 11. gehouden vergadering van aandeelhouders werd de heer D. W. II. Patijn te Baarn, als commissaris gekozen en onderstaande balans en winst- en verliesrekening goedgekeurd en vastgesteld. Balans op 31 December 1907. Kassa Promessen Debiteuren Coupons Diversen Meubilair f 2309.025 1975.- „43539.77. 362.15 612.05 n 1.- Totaal 1 48798.99- Crediteuren Binnenl. Kassiers Aandeel houders Prolongatie Reserve Winst f 23275.14 68.105 20000.— 600.— 1514.98 3340.77 Totaal f 48798.995 Winst- en verliesrekeningop 31 December 1907. Onkosten f 2879.905 Provisie 1 2031.19 Diversen 1314.75 Rente 5364.43 Saldo winst Divers. 139.805 te verdeelen: Bedrijfs belasting f 35. Aandeelh. 70/q divid. „1400. Statuaire tantièmes 702.225 Reserve 1203.545 f 3340.77 Totaal 1 7535.425 Totaal i 7535.425. ST. ANNALAND. In de gehouden ver gadering van den Dijkraad van den calamiteuzen Suzannapolder werd vastgesteld het bedrag van het dijkgeschot, door dezen polder voor den dienst 1908/9 op te brengen en van dat der bijdragen door de aaagrenzende polders te be- taleu. Omdat uit de overgelegde berekening bleek, dat het bedrag der grondbelasting, door den calamiteazen polder op te brengen, de pachtwaarde overschrijdt, werd het dijkgeschot voor den dienst 1908/09 bepaald op nihil. De bijdragen werden vastgesteld alsvolgt door den polder Anua-Vosdijk f 73,415, Breeden- vliet f 263,95, Oudeland met Ravensoord f 994, samen f 1331,365. De begrooting voor 1908/9 werd vastgesteld in ontvang op f1741,365 en in uitgaaf op f 19294,52, alzoo met een nadeelig saldo van f 17553.155, dat uit tegemoetkoming vanwege het Rijk en de Provincie zal moeten worden bestreden. Voor kosten der zeewering en oever verdediging was op de begrooting gebracht f 17222,085. Aan de beurt van aftreding is dit jaar de voorzitter, en werd deze, de heer A. J. Bierens, met algemeene stemmen als no. 1 op den staat van aanbeveling geplaatst en kwamen verder met hem daarop de heeren H. Scherpenisse en P. Bruijnzeel. Door voortdurenden achteruitgang van den onderaeeschen oever bewesten de bestaaude ver dediging, werd het noodig geoordeeld over te gaan tot uitbreiding van die werken in westelijke richting, gepaard met uitbreiding zeewaartsch en werd nu door het Bestuur daarvoor over gelegd eeue omschrijving tot het verdedigen vau den onderzeeschen oever door een kraagstuk met steenbestorting tusschen de peilraaien H6 en het makeu van een verbiudingsdam van bovengenoemde werken met het schor tusschen de dijkp. 6 en 7. De kosten van een en ander werden geraamd op t 22387,715. Dit werk werd door den dijkraad met algemeene stemmen nuttig geoordeeld en zal nu aan hoogere goedkeuring worden onderworpen. Door den waterbouwkundigen ambtenaar was verder aan den dijkraad een verzoek gericht om, evenals dit reeds bij andere calamiteuse polders is geschied, een pensioensregeling te maken voor weduwen en weezen van die titularissen. Met algemeene stemmen werd op dat verzoek guQstig beschikt en zal een dusdanige regeling, waarbij aan de weduwe van den Waterbouw kundigen Ambtenaar een pensioen van f 400. en aan de Weezen, beneden 18 jaar, indien de weduwe overleden is, ieder f 100 woidt toege kend, aan de goedkeuring van H,H. Gedepu- IERSEKB. Het eerste leerjaar van den hier onder leiding vau den heer C. Drenth gehouden landbouwwintercursus is afgeloopen. Vrijdag avond werd in tegenwoordigheid van den heer Kakebeeke, landbouw-leeraar te Goes, eu van de commissie vau toezicht, een openbare les ge houden, waaraan 5 leerlingen deelnameu. Zij werden tot het tweede cursusjaar toegelaten. Van lerseke zijn tot de le klasse der rijksnormaallessen te Goes toegelaten de vrouw, leerlingen P. J. van Dijke en M. C. J. Rietveld de Hondt en de mann. leerl. ,1. Vermast. Van de le naar de 2e kl. zijn overgegaan J. Francoijs (vr.) en Pb. J. Bom (in.) van de 3e naar <le 4e kl. P. H. Plansoen (v.) L. Prins (v.) en C. W. van Oeveren (m.) De hh. J. Gebraad, L. Bom en J. M. Bles namen Vrijdag 11. ontslag als bestuurders en als lid van de sociëteit „Onder Ons". In hun plaats werden benoemd de hh. J. H C. Kakebeeke tot voorz., H. Vette tot vice-voorz. en D. Sandee tot penningmeester. Zaterdag 11. zijn hier een Javaan en een Amerikaan, als zonder middelen van bestaan rondzwervende, door de politie over de grenzen gezet. Tot den minister is een verzoekschrift gericht, om de opening der roggevangst met een maand te vervroegen. Het raadsbesluit, waarbij wegens verminde ring van leerlingen tegen 1 Mei aan ieder der openbare scholen een onderwijzers-betrekking wordt opgeheven, is door Ged. Staten goedge keurd. ST. MAARTENSDIJK. Den 2en Maart 11. besloot de Gemeenteraad, naar aanleiding van een ver zoek van eenige ingezetenen, de localiteiten met vergunning te doen sluiten op Zondagen en de le Christelijke feestdagen 's voormiddags 972t11 ure en 's namiddags van 2 tot 3'/j ure. lugediend zijnde een adres van de vergun ninghouders, houdende verzoek om dit besluit in te trekken, werd iu de vergadering van 27 Maart deze zaak behandeld. De stemmen stakende, 3 tegen 3, kwam dit punt op nieuw in behan deling Maandag 30 Maart. Met 4 tegen 3 stemmen werd alstoen be sloten, het eerstgenoemde besluit in te trekken, zoodat de sluitingsuren onveranderd blijven. Door ingelanden vau het waterschap St. Maartensdijk is in eene buitengewone vergadering besloten tot voortzetting van den aauleg van grintwegen en het verhoogen van den zeedijk aan den Noord\>o\&zr. Goedgekeurd werd een plan van negociatie tot uitvoering eener leening van f6000. Een verzoek van den walerbouwk. ambtenaar tot toekenning eener gratificatie voor het pro jecteeren, toezicht houdeü, enz. bij de uitvoering der buitengewoue werken van het vorig jaar en dit jaar, werd aangehouden tot de Meivergadering. OUD-YOSSEMEER. Alhier werd de laatste vergadering in dit seizoen gehouden van het gezelschap Eendracht. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren G. J. de Graaff, Az., F. J. Ampt eu F. W; O. Wiskerke, terwijl in de plaats van den heer M. A. Douw, die gedurende 16 jaren de functie vau penningmeester vervulde, en die niet meer in aanmerking wenschte te komen, werd gekozen de heer D. J. Ampt, Gz. Uit de rekening bleek, dat er een batig saldo was van ruim 18 gulden, wel een klein bedrag, maar de voorzitter wees er op, dat dit jaar uit de bescheiden middelen der vereeniging het noodige was aangekocht voor een keurig uieuw tooneel, wat alleen mogelijk was geweest door het belangloos optreden van enkele leden, wien daarvoor nogmaals dank werd gezegd. Naar wordt gemeld zullen alhier pogiugen worden aangewend om eene Floralia-vereeniging gevestigd te krijgen, waarvoor reeds de noodige inlichtingen werden ingewonnen; waar zoo'n ver eeniging zich ten doel stelt iu vele gezinnen planten en bloemen te brengen ter opkweeking eu verzorging, met daaraan verbonden tentoon stelling, daar mogen de bedoelde pogingen zeker wel toegejuicht worden en is het te hopen, dat velen zullen opkomen als eene vergadering wordt gehouden en zich aansluiten als definitief de vereeniging tot stand komt. In de plaats van den op verzoek eervol ontslagen Rijks-veldwachter K. Rethans, die thans deze gemeente heeft verlaten, is benoemd de Rijks, veld wachter Van Bezooijen thans te SCHERPENISSE. Donderdagavond werd in het schoollokaal alhier een openbare vergadering gehouden, om een afdeeling tot stand te brengen van „Het Groene Kruis". De belangstelling was groot. De vergadering werd geopend door den Burgemeester, terwijl de heer Sneepels het doel uiteenzette van „Het Groene Kruis". Aanvanke lijk traden 66 leden toe. Maandag a.s. zal in een vergadering van de toegetreden leden een bestuur gekozen worden. Aan het hulppostkantoor alhier werd door 44 inleggers een bedrag van f 1164,40 inde Rijkspostspaarbank belegd, terwijl aan 25 in- leggers een bedrag van f3088,56 werd terug betaald. Aan hetzelfde kantoor werden verhandeld 132 telegrammen, t.w. 69 ontvangen en 63 verzonden. Uit het verslag over 1907 van de Zee vaartschool te VlissiDgen blijkt, dat de school bezocht is door 104 leerlingen in het geheel het grootste getal, dat tegelijkertijd de school be zocht, was 01, waarvan aan drie leerlingen werd ver gund de lessen bij te wonen voor verminderd schoolgeld. Van de 88 stuurlieden) en aspirant- stuurlieden, die dit jaar de school bezochten, waren 1 eerste stuurman, 7 tweede stuurlieden, 6 derde en vierde stuurlieden, 7 stuurmaus- leerliugen, 35 kwartiermeesters en matrozen, 12 lichtmatrozen en jongens, 1 lichtwachter, 19 onbevaren jongelui. Van de 16 machinisten eu aspiranten-machinist, die dit jaar de school be zochten, waren 8 tweede machinisten, 8 derde en vierde machinisten. Door gebrek aan leer krachten en localiteit moest een 10-tal jongelui, die toelating vroegen, worden geweigerd. Aan de examens voor de rijks-commissies tot examineeren van stuurlieden en machinisten, namens deel42 leerlingen, waarvan 83 zijn Van het nationaal comité ter viering van den 300sten geboortedag van Michiel Adriaanszoon De Ruijter, ontving de vereeniging een bedrag van 120,000 ten geschenke voor de stichting van de De Ruijterschool. Het rijk, de provincie Zeeland en de gemeente Vüssingeu hebben aan de vereenigiDg respectievelijk f2400, 800 en f 400, te zanten f 3600 's jaars toegestaan voor een tijdvak van 28 jaren. Deze subsidiën zullen het der vereeniging mogelijk maken om 1 60,000 te leenen, zoodal dan de volle .som bijeeD is, noodig om op het terreio, ten geschenke ont vangen van de gemeente Vlissingen, de De Ruijterschool te bouwen. Binnenkort zal de aan besteding van het gebouw plaats hebben, zoodal verwacht mag worden, dat het in het voorjaar van 1909 voltooid zal ziju. Te Roermond is een brutale straatroof gepleegd. De bode van de gasfabriek aldaar, die het geld had opgehaald en tegen den avond naar de fabriek ging. werd iu een laantje door eenige personen aangerand, die hem peper in de oogen strooiden, daarna eenige messteken toebrachten, waardoor hij bewusteloos neerviel. Zijn tasch met een vrij groote som geld werd daarna van de riem gesneden en meegenomen. Toen hij later gevonden werd en weer bijkwam, wist hij er niets anders van te vertellen. Zijn wonden zijn niet levensgevaarlijk. Gefingeerd gesprek, zooals in de toekomst gehouden zal worden. „Keesje, ben je gevaccineerd »Ja, juffrouw. vis je blinde darm weggenomen „Ja juffrouw. «Is je twaalfuurtje gepakt in een antisep tisch zakje „Ja juffrouw. „Heb je een eigen gezondheidszakdoek en een gedesinfecteerd drinkbekertje „Ja juffrouw. „Draag je een kamferzakje om den hals en een met lucht gevulden reddingsgordel en geïsoleerde guttaperphahielen voor het oversteken van den eleetrischen tramweg? Ja, juffrouw, dat heb ik allemaal. „Heb je een levensverzekeringspolis tegen ongelukken en ouderdom jB „Ja, juffrouw. „Dan rnoogt ge uw pet hangen aan dieiat, geïsoleerden haak en beginnen met het leerótel van je les in het 34e deel der Gezondheidslems- voor de jeugd." op Deze knaap is spoedig daarop overledi417

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1908 | | pagina 1