TttUlal, piijt au ia Mam m otstirlML Min», tm I No. 1191. Zaterdag 28 Maart 1908. Vijf eu twintigste jaargang. EN Eerste Blad. Klaver. J. M. C. POT, BINNENLAND. 0 N D E R W IJ S. Van oiize óericntgevers. Óemeugd Nieuws. ERSEKSCHE THOOLSGHE COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag, rijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad fl.025, franco ost f 1,10. Voor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan bureau te T h o I o n ot vóór DONDERDAGMIDDAG bi onzen medewerker te lerseke. UITGEVER Tboiin, Adïertentiënvan 1 tot 4 regels 40 eeutsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt alechti 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering Vaststelling der Kiezerslijst. meester en Wethouders der Gemeente Tholen bekend dat de op heden door hen vastge- kiezerslijst voor het jaar 1908-1909, benevens hhabetische lijsten der namen en voornamen van die met betrekking tot eene of meer der ver van de kiezerslijst zijn afgevoerd eu daarop ébracht, van den 23sten Al tart tot en met den April a.s. op de Secretarie der Gemeente voor eder ter inzage worden nedergelegd en, tegen Dg der kosten, in afschrift of afdruk verkrijgbaar en met den 15den April a.s. is een ieder be- bij het Gemeentebestuur verbetering van de ;euoemde kiezerslijst te viagen, op grond dat If of een ander, iu strijd met de wet, daarop jmt, niet voorkomt of niet behoorlijk voorkomt, verzoekschrift kan op ongezegeld papier worden d. ilen, den 23sten Maart 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. G. VAN STAPKLE. De Secretaris, H. J. LABAN. geloof niet, dat er één gewas is, zoo al- Bti verspreid als de klaver. Men viudt ze lerlei gronden men vindt ze als ouderge- tnen vindt ze als hootdgewas. Met welk men de klaver ook teelt, hetzij als groen- 8ting, hetzij om zaad te winnen, hetzij als eder, met oordeel behandeld, is het in de twisseling een zeer noodig en zeer voor- gewas. Men meene echter niet, dat klaver- ME om den grootst mogelij keu oogst op te o, niet aan bepaalde eischen moet voldoen, srland mag niet te droog en moet rijk zijn talk. De klaver onttrekt miusteus 150 K.G. aan den grond. Daarenboven heeft alle r, waar en met welk doel ook gezaaid, ihorzuur en kali noodig. Gij weet het bij vinding, dat, als men op de wei klavers lien, men met kaïnil eu slakkenmeel moet :d. Geen wonder, dat klaver als afzonderlijk ook beide noodig heeft. Een Hectare klaver- heeft minstens noodig 600 K.G. slakkeu en 1200 K.G. kaïniet, die men het best iet Dajaar, maar ook nog, vooral kaïnit, in oorjaar kan geven wintergraan zaait men de klaver in Maart igin April. Per Hectare kan men ongeveer ..G. zaad gebruiken, daar de klaver uit den der zaak nog al dik moet staan, lieett men wintergraan geen kalibemestiug genoeg ge- dan kan men zulks nu nog goed maken, per Hectare 300 k 400 K.G. pateutkali het graan uit te zaaien. Dat zal behalve aver ook het graan nog ten goede komen, dellaook een klaversoort, is uitstekend ikt als stoppeivrucht, of onder rogge of In beide gevallen kan ze gedeeltelijk groenvoeder, gedeeltelijk voor groen be ng gebruikt worden. Maar, denk er aan, 'slflok aerradella een rijke kalibemesting noodig Een goede oogst serradella onttrekt on- 200 K.G. kali aan den bodem. Als ge n het najaar geen kaïnit hebt gegeven aan ierradellagrond en ge kunt dit zout nu niet uitzaaien, dan is het hoogst noodzakelijk, 5e in het voorjaar ongeveer 400 K G. tkali aan den grond geeft, welke meststof ieE usschen de rogge kan gezaaid worden. Op ca^ toverland kan men nog best kaïnit zaaien, iteP INFLUENZA. ufluenza heeft z'n intrede weer iu ons land zooals ieder jaar om dezen tijd. lederen [aar koort men er van en 't is alsot plotseling 0p ziekten geweken zijn voor de alleenheer- A' Influenza. 13 niet meer zenuwachtig en zwaar in W;men heeft geen duizelingen, geeD hart ogen, geen lendepijmeer, men weet meer of men het voelt aan de borst, aan ,Qgeu, aan de nieren, aan de voeten ot in zeg 0r8euen. Men is doodeenvoudig geïufluen- meer niet* Men is onderhevig aan een ziekte, die er geen is, en die toch alle ziekten samenvateen ziekte, die de zieke niet kent een ziekte, waartegen men geen remedies kent en waartegen toch alle remedies goed zijn een ziekte, die de dokter geneest, zonder juist te weten wanneer, waarom, hoe, door welke middelen en op welke wijze. Is het in den buik, dat ge pijn hebt Ja! Is het aan 't hart Ja! Iu het hoofd? Ook! In de beenen? Ja! Iu de rug? Voornamelijk Dan is het influenza. Hoe ben ik er aan gekomen Ik weet 't niet Heeft de warmte het mij gegeven. Mis schien welDe koude soms Wel mogelijk De vochtigheid 't Zou wel kunnen Maar, dokter, wat moet ik dan doen Doeu Al wat ge wiltAlsjeblief Wel ja, al wat gij wilt. Dokter geef me een of anderme dunkt, als gij mij iets voorschrijft dan zal ik wel genezen. En de dokter schrijft zoo iets in dezen aard Laat de natuur werken 0,25 percent. Houd u warm en rustig 55,00 Zuiver water 44,25 Sommigen zijn er in enkele dagen af, dat zijn gelukkige stervelingen, die al spoedig iu 't zonnetje wandelen, blij, dat zij zich weer op straat kannen vertoonen, maar anderen gaan er lang oader gebukt, als onder 'n loodzwaren mantel, die zij maar niet kunnen afgooien. Geduld is deze patiënten ten zeerste aanbevolen. Met ingang van 1 April a.s. is benoemd tot tweede klerk bij het Centraal Bureau voor de statistiek, te VGravenhage, J. D. A. Visser, thans schrijver aan genoemd bureau. De Tweede Kamer nam Donderdag met 54 tegen 41 stemmen het zoogenaamde noodwetje op het blijvend gedeelte aan. Dit houdt iu, dat de miliciens, die, tot een maximum van 2200, tot ongeveer einde Juli vrijwillig onder de wapens wenschen te komen, een premie van f 120 krijgen. Van links werd deze wet krachtig bestreden, de minister Heemskerk zeifineer fel dan krachtig". Gelet op den uitslag, is deze karakteriseering niet ver van de waarheid. De aannemiug van deze wet voorkomt, mag men wel aannemen, een kamerontbinding in de naaste toekomst. De Insulaire Hypotheekbank. Aan het derde jaarverslag dezer instellingont- leenen wij het volgende In de vergadering van aandeelhouders dd. 16 Maart 1907 werden de winst- eu verliesrekening over 1906 eu de balans op 31 December 1907 goedgekeurd. In 1907 werden 2 aandeelen overgeschreven, tegen den koers van 104 zoodat op 31 December de 250 aandeelen der eerste serie over 84 houders was verdeeld. Gedurende het afgeloopeo jaar werden 24 leeuingen gesloten tot een gezamenlijk bedrag ad f 183650,Het bedrag der op 31 Dec. uitstaande hypotheken was t 984287,50, iu 95 leeuingen voor den tijd van 5 tot 30 jaren. Op 31 Dec. 1906 was aau 4 pCt. pandbrieven gecrëeerd voor f83000, in 1907 voor f155000 in 485 pandbrieven van f 50 tot f 1000. In overleg met den Raad van toezicht werd besloten, met ingang van 15 October 41/2 pCt. pandbrieven verkrijgbaar te stellen, tot den koers van 100. Hiervan werd tot 31 Dec. ge crëeerd voor f 14500 aan paudbrieven en in 2l/2 maand geplaatst voor f123150, Het bedrag der circuleerende pandbrieven nam, niettegenstaande het jaar 1907 zeer on gunstig kan genoemd worden, nog toe met f 195700. Evenals de vorige verslagen der „Insulaire" onderscheidt zich ook dit verslag door de zeer uitvoerige mededeeliugen, de verschillende rap porten, opgaven en specificatiën, welke een heldereu blik werpen op den gunstigeu toestand waarin deze nog jeugdige bankinstelling verkeert. Aan de Rijksnormaallessen te Tholen zijn de volgende leerlingeu toegelaten. Tot de eerste klasse C. M. van den Broek, J. van Dienst, J. J. van Dijke, A. C. de Graaff, G. C. Haeck, H. B. Jansen, M. G. Kauffman, A. van Nieuwenhuijzen, J. P. Quakkelaar, L. M. de Graaf eu J. W. van Houdt. Tot de voorbereidende klasse H. U. Bolier, M. E. Comelisse, E. J. A. Eugelvaart, M. J. den Engelsmau, J. J. van Gorsel, L. M. de Heer, L. Jansen, C. A. Lind- hout, J. C. Snijders, S. J. Stoutjesdijk en C. Westerweel. 2 leerlingen afgewezen. Op de voordracht voor onderwijzer met ver plichte hoofdakte te Hilligersberg bij Rotterdam komt voor, de heer G. van der Kooi te Oud-Vosse- meer. Door de afdeeling Tholen van het N. O. G. is als afgevaardigde naar de Algemeene Ver gadering, dit jaar te Haarlem te houden, aan gewezen de heer Crucq, hoofd der school te Staveuisse en als diens plaatsvervanger de heer Beneker, onderwijzer aldaar. L A N D B O U W-V E E T E E L T Het gezondheidsbulletin, uitgegeven door het Belgische uiiuisterie van landbouw, meldt, dat seuett 1 Eebruari aldaar geen gevallen van mond- en klauwzeer meer voorkwamen. Vanaf November 19U6 heerschte die ziekte iu België onafgebroken eu is thans als geweken verklaard. Oud-Vossemeer. Dezer dagen is inen, dank zy het gunstige weer, druk begonnen inet de veldwerkzaam- iieaeu, maar het blykt, dat in de zware kleigronden de ondergrond nog zoo brijachtig is, dat een be werking ervan nug tol de onmogelykheid behoort evenals in bet voorjaar 1907 zakken de paarden er nog diep in en alleen een gunstige zomer, alwisselend vochtig en droog, met niet te lelie zonneschijn, geelt eenige verwachting op gunstigen oogst. 8T. MAARTENSDIJK, 26 Maart. Door het Bestuur v/h Waterschap 8t. Maartensdijk werd Douderdag aanbesteed de levenug franco op den haveuwal van 935M3 Pruisische grint. Ingeschreven werd door de hh U. P. Vermeulen, Dordrecht, voor f 2,30. J. P. Greijs, 8t. Maartensdijk, voor 1 2,28 G. M. Larooy, Dordrecht, voor 1 2,21. Laatstgenoemde is de levering gegund. 8TA VEN IS8E. Iu de dezer dagen te Sint Maarteusdy gehouden vergadering van de afdeeling „Tüoleu" van liet Ceulraal Genootschap voor Kiuderüerstelhugs- eu V acautiekolonies zijn lol deünilieve bestuursleden benoemd de beer J. W. H. P. Buijze, (voorzitter), mej. E. (J. Ets(secr.- peun.), eu mevr. Pot-Meijer, Dr. J. Tazeiaar eu de heer J. A. de Graatf als commissarissen. Staande de vergaderiug traden nog enkele personeu als lid toe. Men hoopt dezen zomer zeker 2 ot 3 kiuderen ie kunnen uitzenden. De toestand vau den onlangs gewonden veldwachter Stoel alhier is gelukkig zoo ver gevorderd, dat hij weder dienst begint te doeu. Justitie en politie schijnen nog immer aan het ouderzoeken te zijn. TUÜLEN. Woensdag 25 Maart hield de Afdeeliug Tholen der Ned. Mij. voor tuinbouw op de bovenzaal vau den heer. M. J. Hoek hare laatste winterbyeenkomst. in deze vergadering hield de heer Cunaeus een voordracht met lichtbeelden over kamer planten. Iu het eerste gedeelte zijner rede behandelde spreker den groei der planten in het algemeen eu schetste daarbij op eenvoudige en duidelijke wijze aan welke voorwaarden moet worden vol daan, zal eeue plant tot flinke ontwikkeling komen. Achtereenvolgens vestigde hij de aan dacht op den grond, licht, lucht, warmte, water en deed hij duidelijk uitkomen, dat zindelijkheid voor de plauteu ook. eeue eerste levensvoorwaarde is. in het 2e gedeelte behandelde spreker de cultuur van bepaalde kamerplanten, alsPalmen, Ficus, Auracasia, Begonia, Tradescantia,Asparagus» Varens, etc. Aan de hand van prachtige lichtbeelden gaf hij menige wenk, die bij het kweeken dezer planten van dienst kan zijn. De Voorzitter dankte den heer Cunaeus voor zijne leerrijke rede; deze dank was ten volle verdiend eu het was dan ook jammer èn voor den spreker èn voor het bestuur, dat zoo weinigen ter vergadering verschenen waren. In Friesland worden tegenwoerdig zeer veel geiten geslacht, omdat koe- eu schapenvleeach voor den kleinen burger en arbeider te duur zijn. Het geitenvleesch kost 25 cent per pond en is ver te verkiezen boven het Amerikaansch spek, terwijl bovendien de geiten nooit lijden aan de veel voorkomende ziekten bij wol- en ruudvee. Nieuwe briefkaarten. De directeur-generaal der posterijen en tele- grapbie maakt bekend, dat in den loop van de maand April a.s., bij wijze van proef, briefkaarten voor het biunenlandsch verkeer op alle kantoren der posterijen verkrijgbaar zullen zijn, aldus ingericht, dat de linkerhelft der adreszijde voor schriftelijke mededeelingeu kan worden gebezigd. Op de Noordzee heeft een aanvaring plaats gehad tusschen een Belgische stoomboot en een Engelsche vischsloep. De sloep zonk on middellijk. De bemanning werd gered door de stoomboot, en te Terueuzen, uitgezonderd de kok, die verdronk. Aan de aardappelmeelfabriek te Foxhol gem. Hoogezand is Woensavoud een ernstig onge luk gebeurd. Eeu smid van Kleiuemeer was bezig met het plaatsen van macbineriën. Door een riem gegrepen, werd hij tegen den muur geworpen, waardoor een ernstige schedelbreuk ontstond. De man is overleden. De ontoerekenbare sigarenmaker te Zierik- zee die den muziekonderwijzer Th. met een scherp mes een steek in deu rug toebracht, welke door al diens kleederen heen een vrij diepe wonde veroorzaakte, is gewillig naar het politie bureau gegaan, van waar hij naar bet krankzin nigengesticht te Medemblik werd overgebracht. Nabij Kortwijkis, waarschijnlijk tengevolge van verkeerde werking vau de wisselnaald, een binnenkomende trein gebotst op een stilstaanden. Er werden 18 personen gewond, doch geen levens gevaarlijk. Te Sneek werden dezer dagen 8 kievits* eieren aan de markt gebracht, welke met 75 tot 80 cent per stuk werden betaald. Te 's Gravenhage is naar het huis vau bewaring overgebracht een 67-jarige man, die, om in de gevangenis te komen, zich had schuldig gemaakt aan brandstichting. Omtrent het geval van vergiftiging bij den landbouwer De Jong, te Langezwaag, wordt gemeld, dat de vijf personen, de ouders van De Jong, de zoon, de knecht en de voerman van het dorp, flink beterend zijn. Bij onderzoek is gebleken, dat niet de koffie, maar de melk de oorzaak van het ongeval was deze was namelijk van een koe met zieken uier. Bij het kalf der koe zijn dezelfde ziekteverschijnselen waarge nomen. Een landbouwer te De Wilp heeft dezer dagen een varkeu verkocht, dat hij, om het beter vau de hand te kunnen doen, met zooveel droog meel had gevoederd, dat het dier barstte. Te Bergen op Zoom heeft het Gemeente bestuur voor afbraak verkocht de panden, grenzende aan den Gevangentoren. Het his torisch monument zal nu eerlang aan de West zijde geheel vrij komen te staan. Men leest vaak over menschen die veel eten, maar eeu struisvogelmaag zooals een jong meisje in Silezië had, dat oulaugs geopereerd werd, zal toch niet dikwijls voorgekomen zijn. De operateur vond iu de maag een hoeveel heid glas en metaal van niet minder dan drie pond. Daaronder waren 14UÜ spijkertjes van eeu duim lang.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1908 | | pagina 1