jwiji 9» is Itlaipi ra oesterteelt, laiihno, m. No. 1189. Zaterdag 14 Maart 1908. Vijf en twintigste jaargang. EN Si Eerste Blad. Hl J. M. C. POT, Publicatie n. 24 BINNENLAND. IERSEKSCHE ■ap,H onc,-, THOOLSCHE M Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. r Prijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad fl.025, franco post fl,10. Voor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden oiterlijk op D0NDERDA6AV0ND ingewacht aan •Mïureau^e^J^oJ^ejwO^óóMÏONDEROAGMlDDAG^bij^onzerwnedewerker te lerseke. UITGEVER Thoiï», boer MILITIE. blijvend gedeelte. rarb Burgemeester van Tholen, maakt bekend, dat id. Zijne Excellentie den Minister van Oorlog de jnde bepalingen zijn ontworpen, welke nader 10 worden vastgesteld De miliciens, wien wordt toegestaan ora van art tot 25 Juli 1908 vrijwillig onder de .»v.. te komen of te blijven, ontvangen eene tie van honderdtwintig gulden (f 120,00). Hu» vóór 25 Juli 1908 door omstandigheden, van 'phi wil onafhankelijk (bijv. door ziekte; een einde zijijhun verblyf onder de wapenen, dan bedraagt ""mie één gulden (f 1,00) voor eiken dag van •ijwillig verblijf. De premie wordt in eens uitbetaald bij vertrek •oot verlol of, bij voortgezet verblijf onder de in, op 25 Juli 1908. De verlofgangers, die dit jaar voor herhalings ka worden opgeroepen en die tot het vry- verblijf als hiervoren bedoeld, mogen voor het igen dier oefeningen dadelijk na 25 Juli oiider enen blyven. - In het geheel kunnen tot bedoeld vrywillig worden toegelaten ten hoogste 2200 man, it even tot welke lichting der militie zy be ien zich meer dan het vereischte getal aan, bben zy, die zich het eerst aanmelden, den ig, boven hen die later komen. - De aanmelding van verlofgangers geschiedt korpscommandant per brief, waarin hun vol- Ires-' duidelijk is vermeld en waarby is in een bewys van goed gedrag, dat ter Ge- secretarie moet worden gevraagd, igt er uitdrukkelijk de aandacht op, dat het (lig verblyf op den hiervoren bedoelden voet dan kan 'gés'chièdén, indien door de Wet- ;e Macht de daarvoor noodige geldén worden LD. die genegen zijn onj op bedoelde voorwaarden de wapenen te komen, kunnen ter Gemeente- tdai*r'e nadere inlichtingen bekomen, terwijl aldaar,, em,^ ZÜ dit verlangen, gezorgd zal worden voor dec'ding van den brief van aanmelding. eDé spoediger de aanmelding geschiedt, des te i kans op toelating. den 10 Maart 1908. [Dell* ge •.Ut*T visie-ligging opgaven van Candidaten. Burgemeester der gemeente. Tholen maakt be- g h dat de bij hem ingeleverde opgaven van can- derin voor de op heden gehouden verkiezing, ter Jling van ééne plaats in den Gemeenteraad. E het door hem opgemaakte procesrverbaal van .e tig der candidatenlijst, ter .Gemeentesecretarie Wn ieder ter inzage liggen Afschriften dier stukken aangeplakt en tegen der kosten verkrijgbaar zyn. --ölen, den 9 Maart 1908. vai Stemming voor den Gemeenteraad. e: Burgemeester der gemeente Tholen brengt ter te, lre kennis, dat op Zaterdag, den 21 Maart aan- |Q van des morgens acht tot des namiddags vijf de stemming zal geschieden ter vervulling van ?tlplaata in den Gemeenteraad, ter voorziening in jjjjicature ontstaan door het ontslag van den heer .Wagtho. ldr^en> in alPbat»etische volgorde, zyn 'o&hi, J. D, °P''IST, PZ, a. aüTJESDIJK, C. H. A. nfkLPOT, W. j. 'ens wordt de aandacht gevestigd op artikel ;an1 het Wetboek van Strafrecht, luidende beft! die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, 0p6ne krachtens wettelijk voorschrilt uitgeschreven b*lng deelneemt, wordt gestraft met gevangenis sen ten hoogste een jaar". kolen, den 14 Maart 1908. «k8l De Borgemeester voornoemd, M. G. VAN STAPELE. A.dvertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering 0t)( ®argemee8ter van Tholen zal op Zaterdag, ZJ' 1.4 Maart a,s., des middags te 12 oür, Uadhuize aldaar publiek verkoop en; aur EEN HOOP STRAAT MEST, - <t, (met beer vermengd.,) lui') voorwaarden van den verkoop liggen van heden' lezing ter secretarie, iederen werkdag ^voormiddags van 9—12 uur. idolen, den 7 Maart 1908. Openbare Gemeenteraadsvergadering gehouden te Iholen, den 12 Maart 1908. Afwezig de heeren Van Vredenburch en Wagemaker, met kennisgeving. 1 vacature. De notulen der vorige vergadering worden, na voorlezing en wijziging naar aanleiding eener opmerking van den heer Kegge en een van den heer Overman, goedgekeurd en vastgesteld. De voorz. stelt aan de orde het in de vorige zitting aangehouden request van D. Roukema, tot het bekomen in opstal van gemeentegrond in den Molenkom tegen het beloop van den dijk. De heeren Moelker en Kegge hebben bezwaar voor zoover betreft het ter plaatse aanwezige riool en wenschen ook, in een rooilijn te doen bon wen de heeren Christiaause, Hollestelle en Wagtho deelen die meening; eerstgenoemde wil die rooilijn trekken van het te bouwen perceel naar de woning van de heer Laban en vandaar naar die van den heer H. Cornelisse. Besloten wordtj requestr. te verzoeken het verlangde terrein andermaal af te bakenen, daarbij rekening houdende met bovengenoemde bezwaren. Ingekomen is een request van de Visschers- vereeniging yHelpt elkander", tpt betere regeling der ligplaatsen van vaartuigen iu de haven doordien geen orde gehouden wordt en de haven meester geen gebruik maakt van zijne bevoegd heid hem verstrekt bij de daarop betrekking hebbende artikelen in de politie-verordening, ontstaan meermalen kostbare reparaties aan de vaartuigen en hiertegen wjllen zij, dat gewaakt worde. De hh. Wagtho, Moelïcer, Overman en Kegge zijn het in hoofdzaak met requestr. eenslaatst genoemde zegt, reeds meermalen deze zaak in den gemeenteraad te hebben besproken, 'doch er werd geen acht op geslagen, en hij vreest dat geen verbetering zal komeu, zoolang we geen havenmeester hebben, waarop de voorz. opmerkt dat er een havenmeester is. De heer Kegge antwoordt hieropWel een ontvanger der havengelden, maar geen haven water, die tegenwoordig moet zijn bij het ^binnenkomen der vaartuigen.- Overeenkomstig de hierover gevoerde discussie, wordt - besloten, aan requestr. te berichten, dat zooveel mogelijk aan de geopperde bezwaren zal tegemoet gekomen worden. Vóórts zullen B. en en W. den havenmeester op zijne verplichtingen wijzen, opdat hij vooral des Vrijdags en des Zaterdags zooveel mogelijk pp zijn post'zij. Op voorstel van den heer Christiaanse wordt hieraan toegevoegd, dat, teneinde goede orde tot stand te kunnen brengen de medewerking van de schippers wordt verzocht. Daarna wordt gelezen een schrijven van het bestuur van het Waterschap „De vrije polders onder Tholen", inhoudende mededeeling, dat in de 6 Maart 1.1. gehouden vergadering van inge landen werd besloten, de gemeeute Tholen eeu som ad f 1000 aan te bieden, mits de gemeende zich bij contract verbindt, vóór November 1908 over te gaan tot verhooging der wallen tot 4 meter boven boog waterpeil, met beloopen van 1V2 °P 1 en een kruin breedte van J meter. Voorts geschiedt het voordurend ouderhoud der wallen door de gemeente, terwijl bij doorbraak de kosten van dichting komen ten laste van de gemeente, voor zoover het de stadswallen betreft. Dit aanbod vervalt, wanneer tegen de thans ter visie liggende kaart van het Waterschap, bezwaren worden ingebracht, voor zoover betreft de daarop voorkomende bepaling, dat de wallen in ouderhoud bij de gemeente zijn. Hierover ontspon zich wederom een langdurige disenssie. De heer Moelker zegt, in-de vergadering van ingelanden te hebben gestemd vóór bet toestaan van f 1000, inaar met de bepaling dat de ge meente bij doorbraak de schade moet betalen, kon hij zich volstrekt niet vereenigen» Mocht deze ramp de gemeente treffen, dan zou hij niet weten hoe dit te betalenwel was hij er voor, naar evenredigheid der oppervlakte in de kosten bij te dragendit zou voor Tholen pl.m. 20 hectaren zijn doch deze meening vond zeer veel tegenkanting. Nu zou de gemeente voor een kleinigheid als het ware zijne réchten ver- koopen. Hier verklaart hij zich beslist tegen dan liever geheel voor eigen rekening en naar eigen goedvindende wallen versterken; door samenwerking kan veel tot stand komen De voorz, deelt mede, dat door het Waterschap vast besloten is, geen nadere voorstellen meer af te wachten, dit ter voorkoming van pogingen om alsnog in transactie te komen. De heer Hollestelle heeft het contract hooren voorlezen. De Wateriug is dus bereid, f1000 te geven dit is zeker om een overeenkomst tot stand te brengen, want de totale kosten der verhooging worden geraamd op f 5000. Maar wat is de overeenkomst, vraagt hij. De gemeente moet de wallen op peil houden en bij een ramp de kosten dragen; hij begrijpt daar niets van. De heer Wagtho had dit niet van den heer Hollestelle verwacht. Het Waterschap bestaat uit vescbeidene polders, die allen hebben bijge dragen aan de kosten van verhoogiog en ver zwaring der zeedijken, samen tot een bedrag van f85000.— de gemeente Tholen heeft niets daaraan betaald. Z. i. heeft de polder een mooi en royaal aanbod gedaan. Naar aanleiding van het gesprokene in de vorige zitting, noemt hij de gemeenten Biervliet en HoofJplaat als afzonderlijke polders, waarop de heer Hollestelle repliceert, ook bij deskundige autoriteiten inlichtingen hieromtrent te hebben gevraagd, doch dat deze ontkennend hierop ant woordden. De heer Moelker is het niet eens met den heer Wagtho, waar deze zegt dat de polder een royaal .aanbod deed door f 1000 toe te zeggen. De dijksverbetering heeft den polder f 85000. gekost de verhooging der wallen wordt geraamd &p f5000 samen dus f90.000. De oppervlakte van Tholen berekend op 20 hectaren, zou Y7j gedeelte door Tholen zijn te dragen, dus ver van f 5000.Hij blijft bij zijn meening voor eigen rekening en naar eigen goedvinden te handelep. De heer Christiaanse bepleit in een lange rede de noodzakelijkheid tot verhooging, al kost het ook geldhet doet er niet toe of Tholen een polder- is of nietmaar wie de lusten geniet, 0 a. de suatie door de vest, moet z. i. ook de lasten dragen we zijn niet verantwoord tegen-, over de burgerij. Zijn de wallen eenmaal vol doende versterkt, dan is het gevaar voor door braak zeer gering en kan men gerust zijn. De heer Overman heeft met verwondering het contract hooren lezen het komt hem voor dat het voorstel van den polder totaal ouaannemelijk is hij noemt het kras, bijna een bespotting, f 1000 te willen bijdragén iu een uitgaaf van f 5000, met de bepaling dat alles uitgevoerd zal worden zooals de polder liet verlangt't is te dwaas om er lang over te spreken. Verhooging wordt door allen gewenscht, dit is juist, maar de pcfldér Zegtwij doen 't niet en schuift de verantwoordelijkheid op de gemeente; dit zegt echter niets. Hij stelt daarom voor, het voorstel van den polder van de hand te wijzen en straks op deze zaak terug te komen. De voorz. zegt, zich zooveel mogelijk onzijdig te zullen houden, doch merkt alleen op, dat de polder f 85000 voor dijksverbetering heeft uit gegeven De heer Wagtho begrijpt niet, dat, nu de polder f 1000 aanbiedt, de heer Overman nog spreekt van bespotting en geeft hem en den heer Hollestelle in overwegiug, wel te bedenken wat zij doen, waarop de heer Overman antwoordt, dat hij wel degelijk over deze zaak heeft nage dacht en de heer Wagtho overtuigd kan zijn van een doordacht uitgesproken oordeel. De heer Kegge zegt, de meening van den heer Overman ten volle te deelen. De heer Hollestelle wil de discussies niet langer rekken, maar moet toch even opkomen tegen wat de heer Christiaanse onder de lusten noemt, n.i. de suafie door de vest. De stad is een gedeelte van den polder 1500 Gemeten en deelt als zoodanig in de süatie van dien polder het zou toch ongerijmd zijn, haar hierin niet te doen deelen. Het voorstel om het door den polder voorge stelde contract aan te gaan, wordt daarna in stemming gebracht en met 5 tegen 1 stem ver worpen. Tegen stemt de heer Wagtho, de voorz. en de heer Christiaause blijven buiten stemming. Daarna wordt op voorstel van den heer Overman met 5 stemmen besloten, dat door den gemeenteraad, vóór den daarvoor gestelden datum, protest zal worden aangeteekend tegen de ter visie liggende kaart van het Waterschap. De voorz. en de hh. Christiaanse en Wagtho blijven buiten stemming. Vervolgens dringt de heer Overman er op aan, dat uitvoering gegeven worde aan het be sluit, in de vorige zitting genomen, n.1. om, indien ingelanden weigeren een betere regeling van het onderhoud der wallen te bevorderen, zich tot Gedeputeerde Staten te wenden om een betere toepassing van het bijzonder reglement van het Waterschap te verzoeken, opdat geen gedeelten van daarin voorkomende polders van dat onderhoud worden uitgesloten. Dit zal ge schieden met toezending der bescheiden. De heer Wagtho wil er daarbij op wijzen dat andere gemeenten wel polderlasteu betalen en Tholen dit nog nimmer heeft gedaan. Alsnu is aan de orde de aanbesteding der havenwerken. Na bespreking wordt het bestek hiervan in dien zin gewijzigd, dat de bepleistering met gewapend beton vervalt, terwijl het daarstellen van een plankier blijft. Dit werk zal op nieuw worden aanbesteed. Bij de rondvraag zegt de heer Wagtho dat bij eene begrafenis Woensdag 11. geen politie-toezicht is gevreest en vraagt wat de reden van de afwe zigheid van den gemeente-veldwachter wa9. De voorz. zal onderzoek hiernaar doen. Daarna geheime zitting tot behandeling van het kohier van den hoofdelijken omslag. Met ingang van 1 September a.s. is, op zijn verzoek, aan den heer G. J. Vos, Azn. eervol ontslag verleend als directeur van en leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Bergen op Zoom. Tweede Kamer. Dinsdag heeft het nieuwe kabinet bij monde van minister Heemskerk, die als de eerste geldt, onder een grooten toeloop van nieuwsgierigen en belangstellenden een verklaring afgelegd van zijn beginselen en werkplan, Bij een dergelijke gelegenheid zijn de tribunes gewoonlijk drukker bezet dan anders, maar ditmaal was er een reden te meer voor druk bezoek, want er zullen er ongetwijfeld velen geweest zijn, die wenschteu te weten, wat voor ministerie we nu gekregen hebben, een rechtsch, een gemengd, een neu traal of een zakenkabinet. Ook zullen velen nieuwsgierig geweest zijn, die, gedachtig aan de waarheid dat aanmerkingen maken heel wat gemakkelijker is dan zelf doen, wilden hooren, hoe de criticus Heemskerk het er af zou brengen nu hij zelf wat te commaudeereu heeft. Welnu, die allen zullen na de rede van den premier tamelijk bevredigd geweest zijn, want le we weten nu, dat er een rechtsch ministerie aan het roer zit, nam. rechtsch als het er op aan mocht komen, in welk geval zelfs de twee twijfelachtige ministers (Sabron en Van Swin- deren) en de ééne liberaal (Wentholt) mee rechts zullen sturen en 2e wat de heeren zich voorgenomen hebben in 's lands belang voor te stellen. Uit beide onderdeelen van de afgelegde verklaring, meenen we, mag afgeleid worden, dat onze nieuwe regeeriug zich voorneemt alles te vermijden, wat de partijhartstochten kan prik kelen en principieele tegenstellingen niet naar voren zal brengen. In 't kort gezegdwe hebben een rechtsch ministerie, maar dat zooveel mogelijk neutraal zal doen. Er zijn ouder de vele wetten, die zij met name noemt, en dus óf als de urgentste, óf als alleen geschikt beschouwt om met deze Kamer te behandelen, slechts twee, die min of meer een politieke, d.i. in dit geval een rechtsche kleur hebben, nam. subsidieering van bijzondere middelbare scholen en bestrijding der openbare onzedelijkheid. We zeggen min of meer, want welke partij zou de regeering of wie anders ook niet, willen steunen om de onzedelijkheid te bekampen, alleen zal er misschien eeuig verschil van begrip zijn van dat woord en van zienswijze omtrent de wapenen er tegen. Onder de voor te stellen wetteD wordt er één genoemd, die bepaald nieuw is voor ons land, en wei een raad van defensie (waarin ook burgers zullen opgenomen worden.) Nog verscheidene andere wetten zijn geuoemd, terwijl andere, van de vorige regeering afkomstig, zijn ingetrokken, waaronder de grondwetsher ziening, gedeeltelijke drooglegging der Zuiderzee en instelling van beroepsraden voor de perao* neele belasting.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1908 | | pagina 1