mlM, pwijd aan U belanpi oestBrteelt, landöonw, eiz. No. 1188. Zaterdag 7 Maart 1908. Vijf en twintigste jaargang. EN Eerste Blad. Zandbieten. T „HOLLAND." nmoniak en Salpeter. J. M. C. POT, Publicatie n. H Si N MILLI0EN GULDEN. BINNENLAND. Van onze berichtgevers. IERSEKSCHE eng) THOOLSGHE COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad fl.025, franco post fl,10. Voor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk ep DONDERDAGAVOND Ingewacht aan >t bureau te T h o I e n el vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER Tioli». Burgemeester der gemeente THOLEN maakt nd, dat eene OPENBARE VERGADERING 9 'den Gemeenteraad is belegd tegen Donderdag den li^rt 1908, des namiddags ten 2 ure. Punten van behandeling: ..'Besteding wallen, ebil Besteding havenwerken. t. Ingekomen stokken. 'Hoofdelijke omslag en Hondenbelasting dienst- len\ 1 1908 (in geheime zitting.} h'o 1 e n, den 6 Maart 1908. De Burgemeester voornoemd, M. G. VAN STAPELE. is een tijd geweest, dat men meende, dat rieten» mangel wortels en dergelijke ga alleen op klei konden geteeld worden, dordig weet men beter. Er worden tegen- heel wat bieten op het zaad gewonnen toede ook. Dit jaar nog heb ik bieten zien ^èn op zand, die 16000 a 17000 KG. per opgebracht hebben. En die bieten hadden toborea een suikergehalte tusschen 15 en f, 't Is haast ongelooflijk en toch is het zoo, k er bij vertel, dat men op de plaats, waar 8'bieten stond te bekijken, in de verte een bosoh zag. 't Was dus bepaald niet op de Hoe is het mogelijk zulke bieten te winnen *k een grond. En het antwoord isdoor Pojdoelmatige bemesting. Het biëtenland, dat ezien heb, had in den herfst van 1906 een jtliJftting met Jcaïnit gekregen en een weinig nl'J&lakkcnmeel. In het voorjaar van 1907 men het land bemest met opgeloste Peru- 10 van Ohlendorff en als overbemesting had p i, nog wat ckilisalpeler uitgestrooid. Het is Dfdaad goed gezien, om die gewassen, welke Alrijke bemesting moeten hebben, deze be- tteM^J te geven, in een vorm, waarvan men lel?..,alle omstandigheden zeker is. Dat is de elüloste Peru-Guano. Of het veel, of weinig it, de Peru-Guano doet haar taak. Zij faalt "JEn dat zij zich goed betaald maakt, bleek lien straks genoemden oogst. Het is trouwens I «wijze voorzorgsmaatregel, om een gedeelte w de stikstofbemesting altijd te geven in vorm van opgeloste Peru-Guano, ook op J^lei. Daar, waar een gewas, zooals suiker- o, karwij, vlas ea dergelijke een krachtige ofbemesting behoeven, is het een soort van u? keriDg tegen eventueel verlies, een gedeelte l^wmesting in den vorm van Peru-Guano te ig{i. Het is een wijze maatregel, die reeds velen gevolgd wordt. BP EVENSVERZEKERING-MAATSCHAPPIJ d dkantoor te AmsterdamKeizersgracht 292 3 ;-/$ Maatschappelijk Kapitaal - or de verzekering eener dadelijk ingaande ïte maakt men op 50-jarigen leeftijd 7,5%, 5-jarigen leeftijd 8,5 op 65-jarigen en °P 70 jarigen leeftijd 13,5% van zijn gestort kapitaal. tolitingen en tarieven verkrijgbaar aan het Uantoor en bij H.H. Agenten: de H.H. S t VAN R1J8SEL, te TAolenP. M. -ENDE, te Oud- Fossemeer J. GELDER- H te Poortvliet; J. W. RENSEN en I H. J. VAN NOUHUYS te Zierihee: 1 OELE te Goes. goedkoopste eenig rationeele stikstofbe- 6 |g is eigenlijk die, waarbij het proces van tong, oplossing en opname door de planten- ioo kort mogelijk verloopt. De stikstof, Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt sleohte 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering onder welken vorm ze ook gegeven wordt, is te duur om ze te gebruiken als bodembemesting gesteld al dat de chemisch geabsorbeerd wordende N houdende meststoffen zonder ver liezen, voor en na tot hun recht kwamen. De stikstof wordt het best gegeven als be mesting der planten, d.w.z. men geve stikstof als er planten op den akker staan of weldra op zullen komen, die onmiddellijk daarvan gebruik kunnen maken, dus als bemesting bij het zaaien of als overbemesting. Als stikstofbemesting dient dan in de eerste plaats het chilisalpeter, omdat het salpeterzuur door den bouwgrond chemisch niet geabsorbeerd wordt omdat het zout op losbaar in het bodemwater direct ten dienste komt der plant. Ooder welken vorm de stikstof in den bouw grond wordt gebracht, het zij in den organischen of ammoniakvorm, hetzij als salpeter, het is slechts in den salpetervorm, dat zij in de planten treedt. Het is voornamelijk in hun eerste groei periode dat de planten de meeste stikstof ver bruiken; het is dus duidelijk, dat de salpeter- vorm de vorm is voor de N bemesting. Er komen, afgezien van de bemesting net scheikundige meststoffen van stoppels, van den stalmest stik- stofhoudende meststoffen genoeg in den grond, die in den zomer zoodra de bodemtemperatuur tusschen 5° en 55° C. is, bij genoegzame aan* wezigheid van kalk en toetreding van lucht om gezet kunnen worden in salpeter, die voor de overige groeiperiode kan dienen. Er is dus chilisalpeter noodig in het eerste gedeelte, laat ons zeggen in de eerste helft van het seizoen. En, als die in gepaste hoeveelheid gegeven wordt en in een voldoend aantal malen, dan zal dat waarschijnlijk goedkooper uitkomen dan dat men b.v. zwavelzure ammoniak geeft in den herfst. Van //goedkoop" gesproken, in 't algemeen neemt men aan dat de ammoniak -stikstof onge veer 9/10 van de waarde heeft van de waarde van de stikstof uit chilisalpeter,] natuur lijk praten wij allen, die dit beweren den een of anderen Duitschen professor na, mij dunkt dat het theoretisch on mogelijk en emperisch etg moeilijk is, vast te stellen hoe de verhouding is van de [stikstof uit zwavelzure ammoniak en die uit chilisalpeter. Het is na tuurlijk dat de ammoniak N minder waard is dan de chilisalpeter N. De vraag is, of ze eigenlijk wel voor verge lijking vatbaar zijn en of die verhoudiug wel door een getal is uit te drukken. De rol der chilisalpeter is toch een andere. Die is //eenig". De salpeter is niet te vervangen als overbe- mestingsmiddel, eenig als middel om op een gegeven oogenblik den oogst te dwingen. Het wil mij dan voorkomen dat chilisalpeter in zwavelzure ammoniak uooit een mededinger kan zien. De heer J. W. Wagtho, Rentmeester van het Kroondomein, Rentambt Tholen, is als zoodanig benoemd te Culemborg. Gemeenteraadsvergadering ST. MAARTENSDIJK, 5 Maart. In de Maandag alhier gehouden vergadering van den gemeenteraad werd opnieuw ter hand genomen de regeling van de onderwijzers.jaarwedden. Zooals bekend is, hield de Raad in zijne vergadering van 3 Februari jl. zich daar ook mee bezig. Mochten er onder uwe lezers soms zyn, die ineenden, dat de heeren misschien be rouw gekregen hadden, dat zy zich ten opzichte van de onderwijzers van bijstand geheel aan het wettelijk minimum hadden gehouden, dan moet ik hun raee- deelen, dat van zoodanig berouw niets is gebleken en deze zaak alleen maar ter sprake kwam, om aan den weusch van H.H. Ged. Staten te voldoen, be treffende eenige formaliteiten. Als 2e punt der agenda werd behandeld een adres van circa 300 ingezetenen, waaronder vele met hunne vrouwen, enz. behelzende een verzoek, om bij verordening te bepalen, dat de berbergen op Zondag, Christelijke feestdagen en lotingsdagen geheel zouden moeten gesloten zijn, of, zoo de wet dit niet toelaat, dan zooveel mogelijk de tyd van opening op die dagen te beperken. Wat de lotingsdagen aaDgaat, meende de voorz.. met het oog op de proef in Tholen, dat het middel misschien erger kon zijn dan de kwaal. Bleven derhalve nog te bespreken over de Zondagen en Christelijke teest- dagen. De heeren W. Rijnberg en W. Kloet ver klaarden zich tegen eene beperking van den tijd, waarop die lokalen thans geopend mogen zijn. Beiden evenwel op geheel verschillende gronden. De heer Rynberg meende in dit geval geen vrijheid te vinden tegemoet te komen aan den wensch van een deel der ingezetenen, waardoor een ander deel in zijn rechten en vrijheden zou worden verkort. De heer W. Kloet echter zou voor finale sluiting zijn en waar dit niet kan, wil hij niet medewerken om, door voor te schrijven, welke openingsuren er mogen zijn, tegenover het Opperwezen te bepalen, welke schuld hij voor zijn rekening wenscht te nemen. Beide zijn dus principieele tegenstanders en hunne bezwaren werden door de voorstanders niet ont zenuwd. Bij s'emming over al of niet beperking van openingstijd stemden de heeren J. Hage, M. P. Groenewege, J. Bastiaause en A. Kloet voor beperking terwijl de heeren W. Rynberg en W. Kloet tegen stemden. Beperking was alzoo aangenomen. Nu kwain echter aan de orde te bepalen op welke uren de opening zuu verboden zijn. De heer A. Kloet stelde voor gedurende de godsdienstoefening. Dit vond byval. Van.9^2 tot 11 ure en van 2 tot 3l/2 ure luidde het voorstel-A. Kloet. De heer W. Kloet merkte op, dat ook 's avonds nog kerk werd gehouden. De heer Bastiaanse vulde dit aan door de uren van 5l/2 tot 7 ure voor te stellen. Het voorstel-A. Kloet werd aangenomen met 4 tegen 2 stemmen dezelfde voor- en tegenstemmers ais voor de beperking. Over het voorstel-Bastiaanse staakten de stemmen 3 tegen 'i. De heer M. P. Groenewege voegde zich hier by de bekende 2 tegenstemmers. Het had er allen schijn van, ol de avonddienst der oud-gerefor meerden niet zoo hoog stond aangeschreven als de dagdienst in de Hervoumde kerk. De volgende Raadsvergadering zal hieromtrent moeten beslissen. Zooals het thans staat, zal derhalve in het vervolg hier midden op den Zondag of eenigen Christelijken feestdag geen ingezetene of vreemdeling meer een herbeig kunnen binnengaan. Verder kwam aan de orde een verzoek van den vuilnis-ophaler om ver booging zijner jaarwedde de man vroeg f 50. Na toelichting van den voorzitter was het al spoedig merkbaar dat adressant kans had op succes. De heer Rijnberg stelde voor 1 35, de heer A. Kloet f 25 en de heer W. Kloet t 30. Dit laatste werd echter door den voorsteller ingetrokken en de stemming liep over de voorstellen Rynberg en A. Kloet, 't Voorstel Rynberg verkreeg 4 st. en dat van Kloet 2 at., zoodat een verhooging van f 35 's mans deel zal zijn. Alsnu kwam in behandeling een adres van eene pas op gerichte 2e christelyke zangvereeniging. Deze ver- eeniging had zich eerst gewend tot de regeering der Herv. kerk om evenals hare zuster bescherming onder hare (der kerks) vleugelen te vinden. Door de ker kelijke overheid was zy echter ledig henen gezonden en bad zich daarom tot bet gemeentebestuur gewend en waarlijk, hier werd zij hoffelijker outvangen en met algemeen goedvinden haar een geschikte plaats toegewezen, waar zy gelegenheid zou vinden baar accoorden in ruischende galming te laten voortdragen tot zy misschien in sainensteruming komen met die harer zuster. Vervolgens werd nog besloten een strookje grond te verkoopen aan aanpalende eigenaars tegen den prijs van 1 0,25 per M2. Natuurlijk behoudens goed keuring van Ged. Staten. Ook werd nog aan de heeren A. Geluk ea C. v. Iwaarden toegestaan een erfpacht af te kóopen tegen den penning 25. Eenige af- en overschrijvingen pas seerden mede de revue. By de rondvraag stelde de heer Rynberg nog voor een stel van 12 dragers by begrafenissen aan te stellen. De Voorz. deelde mede, dat dit punt reeds bij B. on VV. ter sprake was gebracht en in dat college verder uitgewerkt zou worden, waarmede de heer Rynberg genoegen nam. IERSEKE. Voor het examen nuttige haud- werken is van de Goesche normaalschoolleer lingen nog geslaagd, mejuffr. H. Prins, te lerseke. Bij tweede veiling is de mesthoop der gemeente verkocht en bracht f 61 op. De levering van 200 M3 grint voor de gemeente is bij openbare inschrijving gegund aan C. Rijkens te Werkendam voor f2.25 den laagste der drie gegadigen. Gelijk reeds gemeld, komt er in Zuid- Beveland meer leven voor den bond van Staats- pensionneering. Ds. de Boer, van Hulst, is op meer dan één plaats als spreker voor deze zaak opgetreden, en zal dit, behoudens verhindering, te lerseke doen op Vrijdag 27 Maart. ST. MAARTENSDIJK. De meeste metselaars hebben hier een kleine loonsverhooging ingevoerd. Het uurloon der bazen is gebracht van f 0,12*/2 op f 0,15, en dat van de bekwame eigen knechts van f 0,10 op f O,^1^-Zeker een billijke verhoo ging. De nu vastgestelde cijfers zonden menig stedeling, in dat vak werkzaam, zeker nog doen glimlachen. Doch de verbetering is toch iets, en bij de stijgende prijzen der levensmiddelen zeker alleszins te bilijken. OUD-VOSSEMEER. De persoon, die de vorige week als hengstleider ouder de gemeente Wouw een hevigen slag van een paard kreeg, en in deze gemeente woonachtig is, zou, naar men oos mededeelt er ten slotte tamelijk goed afgekomen zijnzijn toestand is bevredigend. Naar ons wordt medegedeeld zal Vrijdag 13 Maart a.s. in de Ned. Herv. kerk gepredikt worden, als herinueringsdag van den watervloed op dien dag in 1906. Ds. Trillaard, van Scher- penisse, zal dan optreden. STAVENISSE. Voor en namens de vereeniging van gedipl. Oud.-Leerlingen vau den landbouw- wintercursus te Stavenisse zal alhier a.s. Maan dagavond ten 7 V2 ure als spreker optreden, de heer C. Zwagerman, zuivelconsulent in Zeeland, die tot onderwerp zal hebben: ^De voedering van het Rand." Behalve leden ea donateurs hebben ook alle belangstellenden hierbij vrijen toegang. Dat men alhier nog niet bang is om goede prijzen voor bouwland te besteden, bleek weder 1.1. Woensdag, toen circa 15 gemeten laud publiek verkocht werd. Deze landerijen, gelegen in den polder Oud-Kempenshofstede en Margare- tha, brachten van circa 8001000 gld. per gemet op, terwijl er nog 3 jaar pacht aan is. SCHERPENISSË. Met ingang van October 1907 is het tractement van den postbode C. v. d. Graaff alhier met f 50,verhoogd en alzoo gebracht op f440, Aan het hulppostkantoor alhier is door 49 inleggers een bedrag van f 3338,50 ingelegd, terwijl aan 37 inleggers een bedrag van f 1779,12 werd terugbetaald. Aan hetzelfde kantoor werden verhandeld 143 telegrammen, nl. 66 verzonden en 77 ontvangen. THOLEN. In de Zaterdag jl. gehouden al- gemeeue vergadering der visschersvereeniging „Helpt Elkander", werd in de plaats van deu heer J. Schot, Jobzn., die volgens het reglement niet meer als penuingmeester kon fungeeren, omdat hij opgehouden heeft visscher te zijn, gekozen, de heer Anth. Bout, Abrz. Voorts werd besloten tot het aanbieden van een request aan het Bestuur der Visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen, inhoudende verzoek om na ijsgang, wanneer de vischplaatsen niet vol doende zijn afgebakend, het visschen te ver bieden, zoolang die afbakening niet hersteld is. Ook een request aan den minister om het visschen van mosselzaad op de Zuiderzee mei stoombooten te verbieden. In de derde plaats een verzoek aan den gemeenteraad om meer orde en regel in de haven te brengen en den havenmeester te machtigen, in vereischte gevallen handeleud op te treden, daar de tegenwoordige toestand, wat het leggen der vaartuigen betreft, onhoudbaar is. In de Donderdagavond j.1. gehouden al- gemeene vergadering der anti-revolutionaire KiesvereenigiDg „Nederland en Oranje" alhier, werd gesteld tot candidaat voor het lidmaat schap van den gemeenteraad, vacature de beer J. W. Wagtho, de heer W. J. Walpot. Van andere zijde zal candidaat gesteld wor den de heer J. D. Noske, en, naar wij vernemen, ook de heer C. H. A. Stoutjesdijk. 6 Maart. In de heden alhier gehouden vergadering van ingelanden van het Waterschap „de Vrije polders onder Tholen" werd o.m. behandeld het voorstel van den Raad der ge meente Tholen, om in nader overleg te treden omtrent het onderhoud der voormalige stadswallen. Door ingelanden werd besloten/ de Gemeente

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1908 | | pagina 1