I Gemengd Nieuws. RECHTSZAKEN. 0 N D E R W IJ S. Uitslag verkoopingen en aanbestedingen. Burgerlijke Stand. Kerknieuws. M a r kt ber iclTteTi. 4 fl 4 W 4,2 Zij die niet meer konden eten, kunnen eten. o geslaagd, om zijne vele en aandachtige toehoorders .te overtuigen van het nut van Volksweerbaar heid, althans aan duidelijkheid ontbrak het zijne lezing niet. Ten volle verdiend was dan ook het woord van dank hem door den voor zitter, den heer Hekkert, namens allen gebracht. De oorkonde door zijne laatste catechisanten Ds. Van Dijk aangeboden luidt alsvolgt „Aan den Weleerwaarden Heer Ds. W. T. van Dijk wordt deze Oorkonde aangeboden bij het einde zijner Ambtsbediening, door zijne dankbare Thoolsche Catechisanten. Ps121 vs. 4. Tholen 1 Februari 1908 (volgen de namen der catechi santen). Het geheel stelt voor een perkament-rol met gotisch schritt, uitgevoerd in Oostindiscben inkt (penteekening) met sepia-fond. Een en ander is keurig uitgevoerd, getuigende van veel zorg daaraan besteed, en doet den vervaardiger, den heer J. Hekkert, kennen als een kundig vakman op dat gebied. De concurrentie van de Harwichlijn. Met de mailbooten der Maatschappij „Zeeland" zijn in Jauuari ongeveer 1000 personen meer vervoerd dan in dezelfde maand van het vorig jaar. In een der Dordtsche bladen plaatste de redactie als bladvulling het volgende Vraag: „Waarom trouwen tegenwoordig zoo weinig jonge mannen Antwoord //Omdat de jonge dochters zijn als leliën des veldszij arbeiden en spinnen niet en ze kleeden zich prachtiger dan Salomon in al zijn heerlijkheid". Een Dordtsche maagd, die 't stukske las en zich gegriefd gevoelde, plaatste in 't volgend nummer de advertentie *Te koop gevraagd een spinnewiel. Brieven motto„Leliën des velds", bureau van het bekende blad. Het vaugen van mollen neemt in Fries land zeer toe. Dagelijks komen te Doezum vele mollenvangers per rijwiel aan, om, vergezeld van een hun dierbaar mollenhondje en gewapend met een spade, een groot aantal mollen aan de lande rijen te ontrooven. Of de landbouwers dit goed vinden wordt niet gevraagd. Men vertelde, dat het minimum-aantal mollen, dat ieder per week vangt, circa 70 bedraagt. Bedenkt men, dat deze diertjes 8 cent „in 't vleesch4' kosten, dan is het minimumweekloon dezer menschen f 5.60. Dat de vangers veel van hun hondjes houden, bemerkt men aan het feit, dat zij, gedurende de reis per rijwiel, geborgen worden in een groote mand, die voor aan het rijwiel is vast gemaakt. (Leeuw. Ct.) Een timmerman te Rijssen heeft Woensdag, terwijl hij aan een dak eenige herstellingen moest verrichten, aldaar een spreeuwennest met drie eieren gevonden. Een andere arbeider, die den tuin aldaar moest omspitten, vond vijf levende meikevers in den grond en in den Eempolder onder Baaru hebben zich de eerste kieviten laten zien. Dit alles wijst op een vroeg voorjaar. Te Vlissingen heeft zich een vereeniging gevora.d onder den naam van „Zeelandia", welke zich ten doel stelt, voor lijders aan tuberculose en aanverwante ziekten de gelegenheid te geven zich aan de zeekust te doen verplegen. De peusiousprijs is voorloopig op f S1^ daags bepaald. Met den heer Dr. A. van Maanen, die zich speciaal met boveugenoemde ziekten bezighoudt, hebben reeds onderhandelingen plaatsgehad. In overleg met andere doctoren zal hij de hoofd leiding der inrichting op zich nemen. Het kapitaal, voor deze inrichting "benoodigd, bedraagt f 50,000, verdeeld in 2 seriën van f 25,000; ieder aandeel is splitsbaar in onder deden, elk van f 100. De gelegenheid tot inschrijviug is opengesteld bij de firma J. O. de Koster, kassier te Vlissingen. Evenals in ons land klagen ook in het buitenland de huisvrouwen steen en been over de boterprijzen. Geen wonder, want er is inter nationale boternood. Londen lijdt bijzonder onder de schaarschte. Er is geen denken aan, dat de markt aan de aanvragen kan voldoen, zoo karig is de aanvoer. De prijzen zijn dan ook fabel achtig hoog en de margarine krijgt bij den dag meer aauhangeis. Thaw, die thans in het krankzinnigenge sticht zit, schijnt zeer onrustig te zijn. Zijn fa milie tracht de ongeldigheid te laten uitspreken van het huwelijk van Thaw met Evelin Nesbit, waarvoor baar een schadevergoeding in geld zal uitbetaald worden. De oorzaak van de pogingen der familie Thaw, om het huwelijk van Harry en Evelyn nietig te doen verklaren, moet men daarin zoeken, dat Evelyn sedert het einde van het proces vroolijk en wel in het openbaar verschijnt in gezelschap van andere mannendaarenboven vraagt zij als belooning voor haar verklaringen in het proces niet miuder dan J/4 millioen dollars. De advo caten, die Thaw gevraagd hebben of hij iu de echtscheiding kou berusten, vonden bij hem heftige tegenkanting. Een Bulgaarsche bende heeft op een strooptocht Dabij Ostica, twee Grieksche meisjes gesteenigd. In Italië zijn twee zeelieden, afkomstig uit Haarlem en Leiden en varende op het stoom schip Louise als machinist en matroos, beiden verdronken, Uit Lissabon wordt gemeld, dat ten paleize in de Portugéesche hoofdstad geruchten gaan om toestemming te geven aan het plan, om door een volksstemming te laten beslissen of de monarchie zal blijven of niet. Ook is het bekend, dat Franco nergens rust heeft. Hij reist en trekt alsof hij door een spook wordt achtervolgd. Woensdag kwam hij te Milaan aan, maar na even de stad bezichtigd te hebben trok hij weer verder. Hij heeft geen lust naar Lissabon terug te gaan. De koning van Portugal en de koningin moeder hebben de moeder van da Costa, bij vergissing door de politie als koningsmoordenaar gedood, bij zich laten komen en beloofd voor haar te willen zorgen. Nauwelijks is men bekomen van de ont steltenis door den dubbelen vorstenmoord te Lissabon plaats gehad, of een nieuw bericht uit Parijs, melding makend van een gerucht be treffende een aanslag op den koning van Spanje, wekte het vermoeden dat opnieuw een vorst het slachtoffer was geworden van een door daden geuiten vorstenhaat. Gelukkig is eeuige uren later dit vermoeden weer weggenomen door een bericht uit Spanje's hoofdstad zelf, dat het ge rucht tegenspreekt, maar het blijkt toch dat het nog niet is zooals het wezen moet, want uit Barcelona wordt nu weer bericht dat aldaar in een der straten een bom is ontploft waarbij 2 vrouweD gedood en eenige mannen ernstig ge wond zijn. In Servië heerscht hongersnood. Vele menschen en dieren komen van honger otn. De minister van financiën heeft gezegd, dat hij 200,000 frank beschikbaar zal stellen voor een eerste uitkeering. In de voorsteden van Londen heerscht de influenza onrustbarend. Meer dan 200,000 men schen liggen ziek en dagelijks sterven er velen. De ziekte kenmerkt zich daar vooral door 'aan doeningen van de ademhalings-organen. De apotheken leveren in groote hoeveelheden kinine en staalmiddelen, af en de dokters moeten' per auto de patiënten bezoeken, wijl zij anders niet in de buitenwijken klaarkomen. Te Weenen is Woensdag tusschen 10 en 11 uur een aardschok gevoeld, die zoo hevig was, dat in de groote magazijnen vele werk tuigen en machineriën tegen elkander vielen. Ook aan de oostkaut van de Etna is een schok waargenomen. Er heerscht algemeene ontsteltenis. Twee duizend artsen hebben Robert Koch, den bekenden onderzoeker der tuberculose, een feestavond aangeboden ter gelegenheid van, zijn terugkeer uit Afrika. Koch wees daarbij op de belangrijke resultaten van zijn en anderer arbeid ten aanzien van' de bestrijding van cholera, typhus, malaria en nu weer slaapziekte. Nu gaat het erom, de ergste vijanden' der menschheid, tuberculose ^en syphilis te bestrijden. Doch de overwinning, meende Koch, zot! hij wel niet meer beleven, het bleef hemeengfbote voldoening te hebben meegewerkt, aan de Voor bereiding er van. Uit Pietermaritzburg wordt gemeld dat 21 Europeanen en 60 naturellen tengevolge van een ontploffing van stoom in de Glencoe-kolen- mijn zijn verongelukt. Pogingen tot redding zijn opgegeveu, daar elk wagen om in de mijn af te dalec, een oogenblikkelij ken dood zou be- teekenen. De meeste slachtoffers vonden den dood hij de heldhaftige pogingen om hun kameradon te redden. j Een gedeelte eener zeer uitgebreide smok kelaarsbende in saccharine, die in Maastricht woonde, doch van België afkomstig was, is door de marechaussee te Slanaeken, aan de grenzen gelegen, gearresteerd, op het oogenblik, dat de winst, men spreekt van 35000 francs verdeeld werd. Vier personen, 2 mannen en 2 vrouwen, werden aangehouden en zijn reeds naar de gevangenis te Tongeren overgebracht. In een hotel te Brussel stapten onlang: drie Hollanders af, die zich deden inschrijven als Hacke, burgemeester van Zierikzee, en ziju neef en nicht, de jonge echtgenooten van Tallen- berg, die op een huwelijksreis waren. Zij hadden veel reisgoed, wat schijn van waarheid gaf aan hun bewering. Zij aten goed, zij dronken goed en deden in één week de rekening opklimmen tot 1780.30 fr. De hotelhouder had al eens laten hooren, dat hij wel zou willen afrekenen, maar hij zei dat op zeer bescheiden manier, om de goede klanten niet te verliezen. En dezen, ook zeer bescheiden, schenen op dergelijke ver wittigingen niet zeer gesteld, want Zondagavond kwamen zij niet terugMaandag ook niet en toen de hotelhouder, om zichzelf gerust te stellen, de reiskoffers opeude, vond hij vodden en steenen. Of men dien „Burgemeester van Zierikzee" nog vinden zal LANDBOUW. Men meldt ait het eiland Naar werd gemeld zou 2 Maart a.s. door de Bondsagenten begonnen kunnen worden met het af sluiten van contracten, zonder dat daarbij tot heden mededeeling werd gedaan van den prys, die men zal geven. In enkele gebeenten in hel eiland schynt meri reeds druk zaken gedaan te hebben met een Belgische fabriek, die hoogen prys besteedt, maar of er is geen vertegenwoordiger of om reden van practischen aard, in deze het vervoer, zijn weer in andere gemeenten volstrekt geen zaken gedaan. Men leelt in afwachting. De bietenverbouwers moeten dit jaar niet verlegen zijn om huu bieten verkocht te krijgen. Het aantal agenten is hier zoo ongeveer verdub, beid, wel een bewij9 dat de fabrikanten alle krachten inspannen om de boeren, op de door hen reeds vastgestelde prijzen en voorwaarden, tot oontracleeren te bewegen. De prijs is thans bepaald op f 12 aan't water en f 11.50 op den tram. De meesten vinden het maar het verstandigste om het nog een beetje af te zien en contracteeren nog niet. De contracten zijn oudergewoonte weer ruim voorzien van bindende voorwaarden, zonder eenigszins rekening te houden met de rechten van de ver bouwers. OESTERS. Ierseke.Deoesterhandel op België wil zich maar niet herstellen, en zal zulks waarschijnlijk dit seizoen niet weer doen. Men kan gerust zeggen, dat hij geheel stilstaat. De totale verzending van 1420 Februari, bijna uitsluitend naar Duitsch- land, bedroeg ongeveer 390.000 stuks. De prijzen waren Imperialen 100-110 K.G. 90-100 frs. prima le soort 80-85 70-75 gewone le 70-75 45-50 2e 60-65 30-35 3e 50-55 20-25 De Officier van Justitie heeft een jaar ge vangenisstraf geëischt tegen den man uit Leeu warden, die den Minister van Oorlog bedreigd had. De rechtbank te Middelburg heeft heden (Vrijdag) J. W., 28 jaar, schildersknecht te Ierseke, wegens wederspannigheid veroordeeld tot 3 weken gevangenisstraf. De heer A. Luijendijk, directeur der Rijks normaallessen te Tholen, ontving de uitnoodigiug bij de a.s. akte-examens te Middelburg de examen-commissie te willen bijstaan als deskundige voor het vak aardrijkskunde. Uitslag der aanbesteding door B en W. van Tholen, op 17 Febr. van het uitdiepen der groote ba\en, het verbeteren van de binnenzijde der Contr'escarpe en van de aanleg-steigers. Ingeschreven werd door de hh.J. L. Gelak en K. J. van Hiele f 5575, W. J Walpot f 5400, G. J. Greep f5210 en J. C. Gelderblom f5205. Het werk is voorloopig niet gegund. Gemeente IERSEKE van 1420 Febr. Ondertrouwd: Huibrecht de Leeuw jm. 23 j. en Maatje Pikaar jd. 21 j. Aaniout Nieuwen- huize jm. 19 j. en Adriana van de Kreke jd. 17 j. Pieter de Koeyer jm. 25 j. en Martha Catharina de Jónge jd. 21 j. Overleden: Lodewyk 8 w. zv. JHonneré Francis Stobbelaar en Adriana Maria Hendri'ka The- resia de Bruin. Johanna Kole 71 j. wed. van Mari- nua Scheele. Gemeente THOLEN. Geboren: Willemina Francina, dv. J. Beukelaar en M. Anthonisse Gijsbertus, zv. W. Potter en A. van der Male Cornelia Geertruida, dv. A. J. de Hond en L. den Braber. In de avond-godsdienstoefening nam Ds. W. T. van Dijk, predikant der gereformeerd kerk A alhier, Zondag afscheid van zijne gemeente. Deze plechtigheid werd aangevangen door het zingen van Ps. 36 v. 3 en het lezen van 1 Corinthe 2. Na het zingen van Ps. 68 v. 13 begon Z.Eerw. met de mededeeling, dat hy ongeveer 41 jaar geleden als predikant bevestigd werd, waarvan hij 24 jaren in de gemeente te Tholen had voorgegaan. Naar aanleiding van Matthens 28 v. 20. „En zie, ik ben met ulieden alle dagen, tot de volmaking der wereld", nam Z.Eerw. in een plechtige, indrukwekkende rede afscheid van zyne gemeente, waarby hy den kerke- raad en de gemeente toesprak en degenen herdacht, die door omstandigheden verhinderd waren tegenwoordig te zijn. Z.Eerw. wenschte hen al het goede toe en sprak den wensch uit dat het nieuwe geslacht in de sporen van het oude zou treden. Z.Eerw. dankte nog de calhechisanten, die hem een stoffelijk blijk van waardrering geschonken hadden. Ten slotte sprak Z.Eerw. tot Ds. Lammertsma, die verder in de gecombineerde gemeenten zal voor gaan en wenschte hem toe, dat hij met eere zou maaien, wat hy reeds zoovele jaren had gezaaid, en voort zyne classis-broeders Ds. de Bruijn van Oud- Vossemeer en Ds. J. Meulink van Poortvliet, die hy hoopte tot zijne vrienden te mogen blyven rekenen. Na het zingen van Ps. 90 v. 9 richtte Z.Eerw. zich tot Ds. J. F. de Later, en vervolgens tot den Edelachtbaren Heer M. G. van Stapele, burgemeester dezer gemeente, hen dankend voor de belangstelling en uiting gevend aan de hoop, dat zij nog vele jaren in Tholen werkzaam mochten zyn. Tot slot noodigde Z.Eerw. de gemeente uit te zingen Ps. 20 v. 1. Namens de kerkeraad dankte Ds. de Bruijn en hoopte, dat zijn rust nog vele jaren mocht duren onder Gods zegen by het klimmen van zyn jaren en verzocht de gemeente te zingen Ps. 121 v. 4. Namens de Zusterkerk dankte Ds. Lammertsma, en wenschte Z.Eerw. en zijne familie alles goeds toe en verzocht staande aan te herten Ps. 134 v. 3. Als oudste classis-broeder wenschte Ds. Meulink hem en zijne familie het goede onder aanhaling van den afscheidstext en verzocht te zingen Ps. 74 v. 2. Vervolgens dankte Ds. van Dyk voor alle hem toegedachte wenschen. Na het zingen van den Avondzang v. 1 en 2 was deze plechtigheid geëindigd. Wy wenschen den scheidenden leeraar, die tydens zyn verblyt in Tholen de achting van alle inge zetenen heeft verworven door zyn humaan, bezadigd en vredelievend optreden, daarbg de meening van 2 u. en andersdenkend eerbiedigende en zoodoende alltf. en tweedracht wetende te voorkomen, nog vele rust toe. Het bericht van de Nederlaoder, <k heer M. H. A. van der jValk, predikant te fif. Beierland, appèl heeft aangeteekend tegen deto spraak van het Provinciaal Kerkbestuur in £CU Holland waarbij hij wegens oncbristelijken uit zijn ambt is ontzet wordt als onjuist gesproken. Tot heden is, volgens het N. v. d. D., tegt£,e uitspraak nog geen appèl aangeteekend. PREDIKBEURTEN. fa Nederlandsche Protestantenbond, afd. TÉJ* Zondagavond 6 uur Ds. J. W. K. Hoevers, van E^0( Ned. Herv. Gem. Ierseke. Vm. 91/2 u. en |g- 2 u. Ds. Steenbeek. Ger. Gem. Vm. 91/2 u., nam Ds. Gangelbroek te Borger. Chr. Ev. Gem., Vm. 9l/2 u., nam. 2 u. en^ u. Ds. van den Hoek. Oud Ger. Gem. Vm. 9 u., nam. 1l/2 u. en 5 u. THOLEN, 22 Februari 1908. iro Boter f 0,50 per K.G. ,n Eieren t 3.00. ;rjj Rotterdam eieren f 3,00. po Coöperatieve Roomboterfabriek //De Ko!nt1 te Stavenisse: f 1,40 per K.G. 00 THOLEN, 18 Februari 1908. f Tarwe f 8,75 h. f 6,65 per L00 Wintergerst a id. Zouier ia. Haver 7,50 a 7,75 id. R°Kge 6,15 6,65 per lieo.j Witte Boonen 9,a 11,id. Bruine boonen „11,a „11,50 id. Kleine Erwten 9,it 9,50 id. Kroon a id. St. Maartensdijk, 13 Febr. 1908. Nieuwe Tarwe f 6,75 5 f 8,per 8 I Wintergerst 9,50 p. 100 Witte Boonen 12,50 Bruine Boonen ik 11,50 Kookerwten a 10, Ajuin ik 0,70 p. Aardappelen 2,60 a 2,75 p. 70 Temperatuur van het Soheldewater te Thi# Feb. Graden C.l Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag 15 16 17 18 19 20 21 4,2 4.2 3.3 4 Temperatuur van het Soheldewater te leri 6 gr. C. 43 gr. F. Zoutgehalte 23. De Pink Pillen herstellen werkelijk de sltM magen. In weinige dagen brengen zy de eetlust let; bevorderen zij de spijsvertering en de opname* voedende stoffen, noodig tot het onderhoud krachten, der spieren en van het zenuwstelsels- Pink Pillen, geven ryk en zuiver bloed, flat ktF brengt naar alle hoeken er. hoekjes van het organi" De maag gevoelt zich versterkt bij ieder gilt Pink Pillen en werkt spoedig weer op volm; wijze. Dank zij de Pink Pillen, nemen zij die gei zaakt waren op hunne voeding te passen en die 4 vermagerden uit gebrek aan het noodige votf in gewicht toe. jr De heer J. Potuyt, oud 52 jaren, deed onnj volgende verklaring ni Huis van den heer Potuyt. „Sedert langen tijd leed ik aan verschrikken maagpijnen, en ik heb het genoegen u nu te bcricb'- dat ik er niet meer aan lijd, dank zy de g1 behandeling der Pink Pillen. Toch was myne zif r zeer ernstig geweest, daar ik herhaalde malen gen; zaakt ben geweest tc bed te blyven. Door waa.4 nemen de goede resultaten door verscheidene persc^ in myn stad, dank zy de Pink Pillen verkrei heb ik ze ook willen nemen, en zij hebben oot mij het goede resultaat dat ik u zoo even vermei teweeg gebracht." De J. Potuyt, die ons mondeling deze verklap gaf en haar eveneens schriftelijk bevestigde, «W te Nieuwerkerk a/d Yssel, naast de brandspuit f de rivier. rt De Pink Pillen zyn onovertroffen tegen bloei' moede, bleekzucht, algemeene zwakte, maagkw#1 scheele hoofdpijn, zenuwpijnen, heupjicht. Prijs 11,75 de doos, f9,per 6 doozen. krijgbaar bij Snabilié, Groote Markt, Rotterdam, dépofhouder voor Nederland eD Apotheken. Frifl toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Tholen en omstrek by J. Groenewege, drogist, Tholen, g

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1908 | | pagina 2