I; No. 1182. Zaterdag 25 Januari 1908. Vijf en twintigste jaargang. EN Eerste Blad. Publicatie n. 'gtj J. H. C. POT, Meng zelf of meng niet. „H 0 L L A N D." EEN MILLI0EN GULDEN. BINNENLAND. V au onze berichtgevers. THOOLSGHE Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. 'rijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad fl.025, franco enfcpost f 1,10. Voor het buitenland 90 cents. Inoezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan a 1 nnMncQnACMinnAft Kis onzen medewerker te lerseke. I,et bureau te Tholon of v66r DONDERDAGMIDDAG bij }EJ VERJARING DÉR VORDERINGEN. faiBorgemeester en Wethouders der Gemeente Tholen feiBgen belanghebbenden in herinnering dal alle rderingen ten laste van het Itijk, de Provincie en Gemeente, over hel dienstjaar 1907 vóór ot op oon laatsten Juni aanstaande, bij de besturen en de ideibtenaren, die het aangaat, moeten zjjn ingediend. rmle op dien termijn niet-ingediende vorderingen, nrden voor verjaard en vernietigd gehouden. Voorts wordt belanghebbenden verzocht niet den enten termijn al te wachten, maar de indiening °°r bewijsstukken zooveel mogelijk te bespoedigen. '^Tholen, den 25 Januari 1908. Bnrgemeesler en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, M. G. VAN STAPELK. De .Secretaris, H. J. LABAN. VOO vee J ItinDe Burgemeester der Gemeente Tholen brengt bij 'll«» (er kennis van de Ingezetenen, dat by hem vanvangen en aan den Ontvanger der Directe Be- an4ingen ter invordering is verzonden, het Kohier Grondbelasting No. 1 voor het dienstjaar 1908, oitnoodiging aan een iegelyk wien zulks aangaat, na bekoinene kennisgeving van zijnen aanslag, ten idigste het door hem verschuldigde te kwijten,me» inering tevens, dat de bezwareo, welke dienaau- ide mochten beslaan, binnen drie maanden na behooren te worden ingediend. 'holen, den 23 Januari 1908. De Burgemeester voornoemd, M. G. VAN STAPELK. UITGEVER Tholen. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering Doch, dat kunt gij mis hebben, want gij kunt onmogelijk op de hoogte zijn van de behoefte van uw land, omdat gij niet weet, wat het meng sel bevat. Doch indien gij geen mestmengsels geeft, maar zelf uw kunstmeststoffen uitkiest, is dit een heel ander geval. Ge hebt b.v. slechts na te gaan, van welke der drie plantenvoedings- stoffen stikstof, kali en phosphorzuur door bet voorafgaande gewas het meest is weggehaald, om op de hoogte te zija van den voorraad aan wezig in den grond. Wauneer gij op geregelde tijden uw land van kalk voorziet, het gebrek aan kali aanvult door kaïnit of pateutkali, het gebrek aan stikstof weder goed maakt door chili- salpeter, daarbij tevens denkende aan een moge lijk phosphorzuurgebrek en daarvoor, hetzij super- phosphaat, thomasslakken of beendermeel geeft, dan is de zaak in orde en gij zijt er zeker van, dat gij goed bemest hebt en niet bedrogen zijt. ligenlijk is de tijd van de „mestmengsels,, bij, diende tenminste voorbij te zijn. Vroeger het schering en inslag, dat men de boeren de praten van havermest, aardappelmest, mest, roggemest, enz. elukkig is dat niet meer zoo erg, maar toch, en al zijn ze nog niet verdwenen ze zijn gemakkelijk, die pasklaar gemaakte meng- tjes, men behoeft dau zelf niet na te denken er de vraag, wat men moet geven, noch uit ..rekenen hoeveel rneu van elk moet geven. il mest wordt kant en klaar thuis gezonden jtnen behoeft niets anders te doen dan te aien. Berekent men wel eens, hoeveel schade Bn zich doet? Weten moet men dat toch, int het wordt dikwijls genoeg gezegd. Aan rijksproefstations heeft men vaak genoeg Mtmeugsels onderzocht, die voor 7 a 8 guldeu llOO K. G. gekocht waren en slechts 4 a 5 Iden verkoopswaarde hadden. Ja, het is ge- d, dat mestmengsels slechts voor H. 3.50 tinest bevatten en voor jl. 7 de 10(3 K.G. den man werden gebracht. Dus, geen mest- gsels koopen, maar als ge het toch gemak- dijk vindt uw mest ia eens te zaaien, meng •n zelf. Om dat te kunnen doen, moet ge iten wat ge aan uw land moet geveu en hoe- el. Daarenboven is het een vereischte, dat ge 'k nog weet, welke meststoffen met elkander ogen vermengd worden en welke niet. Gij ibt bij al uw bemesting slechts het oog te raden op het feit, dat alle planten, zoowel iu- als landbouwgewassen, zoowel struiken als •omen, op den duur noodig hebben stikstof, phosphorzuur eu kalk, de een meer vau LEVENSVERZEKERING-MAATSCHAPPIJ Hoofdkantoor te AmsterdamKeizersgracht 292 Maatschappelijk Kapitaal Door de verzekering eeuer dadelijk ingaande lijtreuie maakt men op 5U-jarigeu leeftijd 7,5%; op 55-jarigen leeftijd 8,5 op 65-jarigen leeftijd 11,3 °/0 en op 7U jarigen leeftijd 13,5% rente van zijn gestort kapitaal. Inlichtingen en tarieven verkrijgbaar aan het Hoofdkantoor en bij H.H. Agentende H.H. C. M. VAN RlJüSEL, te Tholen; P. M. y. d. EN DE, te Oud' Possetneer J. GELüEK- BLUM te poortvliet; J. W. RLNISUN. en notaris H. J. VAN NOUHUYS te Zierikzee: Mr. OELE te Goes. r,* dij t, de ander meer van dat. Nu is een van de n ootste bezwaren tegen mestmengsels, dat men 9 iwooulijk niet weet wat er in is en hoeveel. o> J meent b.v. dat er kali in is en gij gelooft lardoor gerechtigd te zijn, een volgende maal en kali te geven. Wanneer nu echter het cn ligehalte van het mengsel onbeduidend is, of 40 t iu 't geheel geen kali bevat, dan kouit gij ia ia door het gebruik van uw mengsel tot eeu rkeerde handeling. Zoo ook ten opzicule der idere. Gij meent b.v. dat het mengsel heel vS stikstol bevat en gij denkt „nu, eeu over- «esting met chilisalpeter is wel niet noodig." KANTONGERECHT TE THOLEN. 21 Jauuari 19U8. Door den heer Kanton rechter alhier zijn heden veroordeeld wegens Het bejagen van eens anders grond, zonder voorzien te zijn van een schri/teljk bewijs van vergunning van den eigenaar of rechtheobende G. P. 37 jaar te Sint-Maartensdijk tot 2 boelen ieder van f 15. of 3 dagen hechtenis voor iedere boete. Het wederrechteljk op den openbaren weg een ander in zijne vrjheid van beweging belemmeren. C. H. v. d. VV. 18 jaar te Soherpeuisse tot f 20. boete of 4 dagen hechtenis. Het verwekken van rumoer of burengerucht waardoor de nachtrust kan worden verstoord A. M. W. 34 jaren te 8t. Maartensdijk tot f 5. boete ot dagen hechtenis, G. C. H. 4i jaar te St. Maartensdijk lot f 2. boete of 2 dagen nechlenis. Rijden met een voertuig zonder licht. J. V. Lzu, 24 jaar te Sint-Philipslaud tot f 3. boete of 2 dagen hechtenis. Overtreding der Leerplichtwet. Q. d. R. 48 jaar en H. d. V. 41 jaar beiden te ötavemsse, A. C. W. 37 jaar te Sint Auna- land, A. B. 40 jaar te Scherpenisse, K. v. d. 8. 45 jaar te Tholen ieder tot eene boete van f 3. of 2 dagen hechtenis voor ieder hunner. M. v. A. 33 jaar ts Poortvliet tot f2. boete of I dag hechtenis, H. U. 38 jaar te Poortvliet, J. 8. 42 jaar te 8t. Maartensdijk, J. d. B. 51 jaar te Oud» Vossemeer, M. L). 37 jaar te Tholen ieder tot eene boete van f 1. ot' 1 dag hechtenis voor ieder hunner. Overtreding der Leerplichtwet b j ie herhaling. C. V. 61 jaar te Ötavenisse tot f 5. boete ot 3 dagen hechtenis, J. L. R. 46 jaar te Oud- Vossemeer eu E. B. 49 jaar te Tholen ieder tot eene boete van f4. ol 2 dagen hechtenis voor ieder hunner. Overtreding der Leerplichtwet bij Se herhaling. A. K. 48 jaar te 8t. Annaland, J. K. 37 jaar te 8t. Phnipsland ieder tot eeue boete vau f 8. ot 4 dagen hechtenis voor ieder hunuer. Openbare dronkenschap. J. D. Czu. 23 jaar te Tholen tot f 1. boete of 1 dag hechtenis. LANDBOUW. Te Oud-Vossemeer heeft de beer Zwagerman, zuivelconsulent in Zeeland, Dinsdag 11. voor ongeveer 35 belangstellenden, eene lezing gehouden over de voeding van het rundvee. Spreker begint met te wyzen op de groote moeilijk heid om by eene bespreking van dit onderwerp prak- tyk en theorie op de juiste wijze bijeen te brengen. Een eerste voorwaarde voor voordeelig veehouders- bedrijt is de toepassing van eene ruime doelmatige voeding en het werken met voordeelige voederbe- nutteu, een eigenschap die overerfelijk is. Elk voeder bevat behalve water de volgende vier groepen van waardevolle bestanddeelen a. Eiwitachtige stoffen, b. koolhydraten, c. vetten, d. zouten. De bouw stoffen van het dierlyk lichaam zyn vooral eiwit achtige stoffen en zouten. Vetten en water komen daarin ook in groote boeveelheid voor. De spijsvertering, die spreker uitvoerig nagaat, lieeit de bedoeling het verteerbare en onverteerbare gedeelte van het voedsel te scheiden, en de waarde volle bestanddeelen geschikt te maken voor opname in de bloedbaan. Het in het bloed opgenomen voedsel moet dienen voor le. het behouden van de lichaamswarmte2e. het leveren van kracht voor beweging, enz.3e. het vermeerderen van de lichaamsstol (beenweefsel, vleesch, vet, enz.)4e. de melkafscheiding. Eiwitachtige stof van 't lichaam of van de melk kan slechts uit eiwitachtige stot van 't voedsel ont staan. Warmte en kracht ontstaan uit koolhydraten, vetten en eiwitachtige stoffen. Het lic aamsvet ont staat qu vtt uil het voeder, uit koolhydraten en eiwit. De waarde van een voedermiddel hangt af van le, het gehalte aan water in de vier groepen van waardevolle bestanddeelen. 2e. de verteerbaarheid der waardevolle bestand deelen. 3e. de soort der eiwitachtige stoffen (amiden of echt eiwitstof). 4e. het gehalte aan ruwvezel. Van de verteerbare bestanddeelen van lynkoek is 3 0/q. van die uit hooi 35 0/Q noodig voor kauw- en verteringsarbeid. Dezequaestie heeft de voederberekening in de laatste aren in geheel andere banen gebracht. 5e. de smaak. 6e. De aanwezigheid van schadelyke bestanddeelen en het eventueel vertoonen van schadelyke neven werkingen. De voedervervalscbing heeft blijkens het onderzoek daarnaar groote afmetingen aangenomen. Opdrijving van het watergehalte by koeksoorten, vermenging van duur voer met minderwaardig meel gaan hand aan hand met de toevoeging van geheel waardelooze stoffen, als zaagsel, zand, gips, kryt, fijngemalen kaf van graan, rysidoppen, kotfiedoppen, cacaoschillen, gemalen zuiveringsatval van granen, enz. De middelen om zich voor knoeiing te vrijwaren zyn a. het koopen van handelaren die onder open bare controle staan en steeds laten onderzoeken. b. het koopen op gehalte en steeds doen onder zoeken op eigen kosten. c. de coöperatieve aankoop en ondereoek van elke partij. Een wet tegen de vervalsching van veevoeder is te wachten, terwyl de gelegenheid, dat de handelaars zich onder controle kunnen stellen in de toekomst waarschynlyk opgeheven zal worden. Vervolgens houdt spreker enkele beschouwingen over de voeding van het kalf, van het melkvee, en de invloed van het voeder op hoeveelheid in gehalte der melk en de voeding van het mestvee. Hij eindigt met enkele algemeer.e wenken be treffende de rationeele veevoedering te geven. De heer F. J. Ampt. die den heer Zwagerman, zuivelconsulent in Zeeland, bij de vergadering had ingeleid en er op gewezen had, dat hij als betrekkelijk jong persoon reeds zoo n guustige conduitestaat had verkregen in zyn betiekking, dankte den spreker voor zyn uitstekende lede en beval de bevordering der belangen van de Zeeuwsche veeteelt in het al gemeen en die van deze streek in het byzonder aan in de toekomst. Werkelyk het blykt, dat het Hoofdbestuur der Zeeuwsche Maatschappij de belangen der veeteelt in onze provincie aan geen verkeerde handen heelt toe vertrouwd. Men meldt ons Van welke beteekenis langzamerhand het kunst- mestverbruik in de provincie Zeeland wordt, blijkt wel het best uit de opgaven die door een 40 tal Zeeuwsche vereenigiugen aan het hoofdbestuur der Zeeuwsche Landbuuwmaatschappij jaarlijks worden verstrekt. Volgens de laatste lijst vonden wy ver meld door genoemde vereenigingen (en het zyn niet alle welke in onze provincie voorkomen), dat aan kunstmest enz. is besteed f 1123257,465. üaarby komt o. m. voor 10946200 K.G. superph. 3632782 K.G. chili; 3928000 K.G.J amm. superph; 19900 K.G. Peru Guano; 612795 K.G. Th. Phospb 780800 K.G. kaïuir, enz. Benoemd tot burgemeester van Middelburg met ingang van 1 Eebruari a.s. Jbr. M. v. d. Brandeler, wieu tevens met dien datum eervol ontslag als burgemeester vau Maassluis is ver leend. Door den Commissaris der Koningin in Zeeland isf met ingang van 1 Maart a.s., op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den beer G. Bolier Gz. te Scherpenisse als lid van de gezondheidscommissie voor de vereeniging van gemeenten, welke haar zetel heeft te Tholen. Een pensioen van f370 s'jaar is verleend aan de wed. van C. L. van Roeyen, schipper 2 kl. bij de visscherijpolitie op de Schelde en Zeeuwsche stroomen. De Crisis. Naar wordt gemeld heeft mr. Th. Heemskerk de opdracht tot Kabinetsformatie aanvaard, d.w. z. dat hij de mannen heeft gevonden die in een, door hem te vormen, Kabinet zitting zullen nemen en zijn de volgende portefeuilles aanvaard ia het nieuwe Ministerie Mr. Th. Heemskerk Jz., formateur, Biunen- landsche Zaken. Mr. E. R. H. Regout, Tweede-Kamerlid, justitie. Mr. De Marez Oyens, oud-miuister, Financiën. Ds. A. S. Tal ma, Tweede-Kamerlid, Landbouw, Handel en Nijverheid. J. J. G. baron Van Voorst tot Voorst, com mandant van het regiment grenadiers en jagers, Oorlog. De overige portefeuilles zijn nog niet aanvaard. Wel wordt de heer Michiels vau Ver- duynen genoemd als minister van Buitenlaodsche Zaken. In tegenstelling met dit bericht wordt uit den Haag geseind, dat van meer dau een goed inge lichte zijde verzekerd wordt, dat de heer Heems kerk nog niet met de samenstelling van het kabinet gereed is. Het overleg met de partijgenooten duurt voort. ST. ANNALAND. Door de vereenigiug Landbouwbelang alhier werd weder de gewone jaarvergadering gehouden. Uit het door den secretaris-penningmeester uitgebracht verslag bleek, dat in I9U7 was aangekocht 168400 Kg. superphosphaat, 137500 Kg. Ammon. super- phosphaat, 35000 Kg, chili-salpeter, 13900 Kg. kaïnit, 12100 Kg. zwavelzure ammoniak, 3800 Kg. kalk en 1300 Kg. zwavelzure kali magnesia, samen een gewicht van 372000 Kg. tot eeu bedrag van f21037,545. Het aantal leden daalde van 109 op 106, waarvan 105 aan den gezamenlijken aankoop deelnamen. Uit de gedane rekening en verantwoording bleek, dat, met inbegrip van het goed slot vaD 1906, in het atgeloopen jaar was ontvangen f 207,03 en uitgegeven f 156,505, zoodat in kas bleef f 50,525. Tot voorzitter werd gekozen de heer B. Kodde en tot bestuurslid de heer J. Pape en zulks in de plaats van de heeren J. Polder man, Cz. eu M. Moerland, Cz., die voor deze betrekkingen niet meer in aanmerking weuschten te komen. Verder werd besloten in het ver volg eene aanbesteding te houden van het door de leden benoodigde ajuin- en klaverzaad. Ten slotte werd den leden ter hand gesteld een vlugschrift over de tiendwet 1907, ten ge rieve van hetfers en plichtigen, die dit jaar nog tot aankoop willen overgaan. In 1907 werden alhier aan de haven verscheept 9683001 Kg. suikerbieten, 5436011 Kg. aardappelen, 723652 Kg. ajuin en aan gevoerd 25U4248 Kg. pulp. üp de beide weeg bruggen werd ge*ogeu eeu totaal gewicht van 19051517 Kg. verdeeld, als volgt: op de weeg-

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1908 | | pagina 1