mi aan Ut Maipa yan oesterteelt, lutliiv, enz. Zaterdag 18 Januari 1908. No. 1181 Vijf en twintigste jaargang. Eerste Blad. Superphosphaat. J. ML C. POT, Publicatie n. Een werk van beteekenis. BINNENLAND. Yan onze berichtgever». IERSEKSCHE Dit blad verscbijut elkeu Zaterdag. Ijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad fl.025, franco fet fl 10. Voor het buitenland 90 cents. Inaozonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan bureau te I h o I e n o* v66r DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER: Tkolsk, Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cutsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. EI, JACHT en VISSCHERIJ. tor purgerneester van Thulen gezien de circulaire 'en Commissaris der Koningin in deze provincie I',Januari 1908, A no. 16, 3de afdeeling heeft 'ronden: ter algemeene kennis te brengen, dat, rand met het arrest van den Hoogen Raad van mber. 1.1. (Weekblad van het Recht no. 8613), vervolg geene vergunningen tot het schieten jild op spoorsneeuw meer kunnen verleend te Tholen den 11 Januari 1908. De Burgemeester voornoemd, M. G. VAN STAPELE. Burgemeester van Tholen zal op Zaterdag, j|i Januari a.s., des middags te 12 uur, aadhuize aldaar publiek verkoopen: EEN HOOP STRAATMEST, (met beer vermengd.) voorwaarden van den verkoop liggen van heden lezing Ier secretarie, iederen werkdag rrmiddags van 912 uur. den 18 Januari 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. G. VAN STAPELE. De Secretaris, H. J. LABAN. (Slot). iperphosphaat is een snelwerkende meststof, c we zagen, en 't is daarom ook, dat wij er ^bijzonder de aandacht op vestigen. Hieruit >ite men evenwel niet, dat men het super, tv ils chili, als overbemesting moet aanwenden. =^fcgen willen we juist waarschuwen dit zon planten kunnen benadeelen, of althans in groei terugzetten. Eu voor dit verkeerd uik zou dan als meermalen is geschied de meststof aansprakelijk gesteld worden, daarom ook onraadzaam om nog in April .het grasland super uit te strooien; velen alzoo, en al is het waar, dat het gras zich weer herstelt, 't kdn niet anders of het i,% scha. Wie vati den meststof het hoogst jt wil trekken, moet die aanwenden onder meest gunstige omstandigheden, in verband heur aard en werking. Dit doen we of en we doen bij het gebruik van chili, kaïniet, dit dient eveneens te geschieden bij het uik van super. ouden we derhalve als regel 't superphosphaat te strooien vóór of bij het zaaien of poten, fc eerb.v. in November of December, 'lijk in Februaridit geldt ook voor gras- l Geeft men den mest alzoo gelegenheid om te lossen en zich door de bouwvoor te ver- iden, dan zal men ook over een vroeger rijp len, tengevolge van het super, bij granen, ''^ttpelen en suikerbieten, niet licht te klagen ^)en. /aar we in de nieuwe bemestingsleer met a^cheidene stoffen te doen hebben, is een ïaJniatige bemesting nu eenmaal niet zoo een eiig, als we zouden wenschen, maar ons eigeu- Difcg gebiedt, dat we met de eischen zoo goed H&elijk rekening houden. 3efje van de snelle werking van het super, i t voorjaar ot des zomers, bij zijn groenten of Idthten, het meest baat wil hebben, die make ;C^van een oplossing, in water, en begiete grmee den grond. En als hij dan een deel flkjteijn gewassen wel, een ander deel niet be- vst-, dan kan hij tot te overtuiging komen of 'gaanwending gewenscht was of niet. ÏDjUperphosphaat //gaat vaak terug", hoort men zcwijls tegen deze meststof aanvoeren. Watbe- etlt men hiermee Ditdat het éénkalksch- lafcphorzuur door opname vau meer kalk ver- el«rt in tweekalksch-phosphorzuur, dat niet dejsbaar ia in water. Gebeurt dit vóór den eekoop, dan beeft de handelaar er scha van, want hij moet een zeker gehalte van in water oplosbaar phosphorzuur garandeeren. Maar heeft het plaats na de uitstrooiiug, in den bodem dus, wat dan Direct is zulk teruggegaan phos phorzuur door de planten dan niet te benutten, maar verloren is het niet. De wortelzuren zullen het later ter beschikking der plant stellen, want, terwijl het anders zoo het oplosbaar in water was gebleven altoos min of meer gevaar liep met het water uitgespoeld te worden, zoo be staat thans daarvoor geen gevaar. Bovendien moet in aanmerking worden ge nomen, dat de phosphorzure kalk van het super, ook al is ze teruggegaan, doordat ze in water oplosbaar is geweest, in zulk een fijn verdeelden toestand verkeert, dat de stoffijnlieid van het slakkeumeel er voor moet onderdoen. En aan dezen toestand van uiterste fijnheid is het te danken, dat het phosphorzuur zich vrij spoedig, regelmatig en oneindig iijn door de bouwlaag verdeelt en nog vrij gemakkelijk voor de planten wortels opneembaar blijft. Er is op het gebied der bemestingsleer, ook ten opzichte van super, veel geleeraard, dat in de landbouwpractijk verkeerd uitkwam. De theorie zei„Gebruik geen super op zure gronden, want daar het een zuur reageerend zout is, zal het de zuurheid van den grond nog verhoogen." En soms werd er aan toegevoegd *Op ste'rk- zure grouden wordt het gips (zwavelzure kalk), dat in het super zit, ontleed, er ontstaat dan vrij zwavelzuur en dit werkt op den planten groei schadelijk." Nu moge dit in theorie waarschijnlijk klinken, een niet te loochenen feit is het, dat zelfs op zure gronden het superphosphaat dikwijls met succes en zonder eenig merkbaar nadeel is en nog wordt aangewend. Wij zullen onze lezers niet vermoeien met een opsomming uit de legio gevallen van vele met super, op verschillende gronden en bij onderscheidene gewassen, verkregen uitkomsten. Vóór ons ligt het pas] in druk verschenen (in 't Friesch Weekblad) Verslag der in 1907 vanwege 't Rijk in de prov. Friesland aangelegde proefvelden. Te Steggerda en te Oldeberhoop werden van af 1903 op het zelfde land- veenachtig grasland- vergelijken de proeven genomen met slak, super, been dermeel en Algiers-phosphaat. Te Oldeberhoop had het super in 1905 een kleinen voorsprong, in 1906 en '07 het slak. Over 4 jaar gerekend staat thans slakkenmeel slechts 110 KG. boven super. Het verschil in werking dezer mestoffen is dus gering, terwijl de beide andere vrij ver achter aan komeü, algiersphosphaat het sterkst (bijna 1200 KG. minder). Op het tweede veld- te Steggerda, ook veen- achtigen grond heeft, over de 4 jaren gerekend het super het best voldaan 't gaf %50 KG. boven beendermeel1360 KG. boven slakkemeel en 2190 KG boven algiersphosphaat. Met deze beide recente gevallen willen vol staan. Ze weerleggen zeker beter dan lange redeneeringen de vaak geuite bewering, dat super alleen op kleigronden zou thuis behooren. Wat wij beoogden, is dit: dat zij, die tot heden geen kennis maakten met superphosphaat deze mestof ook eens, in vergelijking met andere zullen aanwenden. Wat wij van de werking dezer meststof hebben gezien en ondervonden, doet ons verwachten, dat deze raad menigeen ten goede kan komen. Geen modesleur mag ons beheerschenna praten of gelooven op gezag voegt hier niet wij moeten zelf zoeken en alzoo zelf vinden, wat ons het best, het voordeeligst is. Geeft dan super op uw bouwland van 600- 1000 Kilo (vrij 14 °/Q) per H.A., naar onstan- dighedenop uw grasland 400-600 Kilo per H.A. in uw hof wel 12-15 Kilo per Are. maakten, met volle belangstelling informeerde of een kennis van hem, die een reis naar Holland had gemaakt, waarheid had gesproken, toen hij vertelde, dat langs de zee aarden walletjes waren opgeworpen en dat men daarover loopeude aan de eene zijde het water had, dat daar veel hooger stond dan het land, waarop de woningen aan de andere zijde; bij bevestiging, dat in ons land werkelijk zulke toestanden voorkomen, leek het wel of hij in zijn eigen Vaderland zijn hachje veiliger achtte, terwijl tevens met eenige be wondering werd gesproken over de Hollanders, die daar durfden verblijven. In zeker opzicht had de goede man gelijk, want de geschiedenis leert het ons maar al te goed, niet altijd zijn de gevaren van zulk wonen denkbeeldig. Het bovenstaande kwam ons in de gedachte, toen wij het werk doorlazen, zooeven bij den uitge ver van deze courant verschenen, van de hand van den heer A. Hollestelle, reeds als oudheidkun dige alom bekend door zijn werk op dit gebied, daar hij meermalen verhandelingen in het licht gaf betreffende oude toestaodeu van het Zeeuw- sche gewest. Het geheimzinnige trekt altijd aan en wie eenigszins met grondaanwinst en grondverlies in onze Provincie bekend is,' zal onmiddellijk moeten toestemmen, dat een geheimzinnig waas de geheele wording omgeeft. Wek-, de heer Hollestelle heeft iu zijn: //De Honte en het eiland Borssele, alsmede eene verhandeling over de Heerlijkheden, Ambachten of Leenen iu Zeeland" voor een deel van ons gewest niet een tip, maar de geheele sluier als het ware opgelicht. Uit dit zeer belangrijke werk spreekt elke bladzijde van /fworden en vergaan", elke bladzijde bevestigt daar, dat Zeeland uit zee geboren, zoo werd door kloek beleid en volharding iu den strijd tegen het wilde en wufte water, door de oude waterleeuwen, die het //Luctor et Emergo" niel bij toeval onder hun wapen plaatsten. Was het soms droevig „Domine salva nos derinius (Heere help ons, want wij vergaan dan was het weer de zee idem protector et hustis (dezelfde zee is mij tot een beschermer en tut een vijand gegeven), en de heer Hollestelle toonde in zijn werk ten duidelijkste aan, dat dit telkens en telkens in den hachelijken strijd om beurt werd gehoord. Het werk telt 376 bladzijden en zal door alle tijden heen hooge waarde blijven behouden, omdat het naast de groote zakenkennis, die het boek voor de wetenschap waarschijnlijk tot een standaardwerk schept, toch zoo populair ge schreven is, dat ook de leek, die maar met eenige lust tot kennis van oude toestanden is bezield, met graagte het werk zal lezen en her lezen. Niet alleen het „worden en vergaan" is be sproken, maar er is ook een verhandeling aan toegevoegd over het Leenstelsel. Wie op de hoogte wil komen van tal van toestanden, die thans nog gelden en die worden aangevochten in onze dagen, die leze dit, en hij zal misschien in menig opzicht tot andere gedachten komen. Ten slotte mogen wij er nog wel op wijzen, dat een aantal werkelijk fraaie platen, benevens eenige duidelijke, fijn geteekende kaarten het werk versieren, die niet weinig tot toelichting van den tekst bijdragen, dat de uitgever voor papier en druk een niet genoeg te waardeeren zorg heeft besteed, een zorg, die ook voor den schrijver streelend moet zijn en dat de inhoud, zooals wij boven aantoonden, aan dat uiterlijk beantwoordt, zoodat een groot debiet mag ver wacht worden. Werkelijk, onze bescheiden meening is, dat weldra „De Honte", enz. in veler handen be hoort te komen. F. W. O. WISKERKE. Oud-Vossemeer, 13 Jan. '08. We herinneren ons boe een Duitscher aan eenige Hollanders, die een reis langs den Rijn De minister van landbouw heeft bepaald, dat de gewone Rijksvoorjaarskeuringen van tot dekking bestemde hengsten dit jaar zullen gehouden worden voor Zeeland op 10 Februari te Katten- dijke en op 11 Februari te Hulst, voor Noord- Brabant op 13 Februari te Zevenbergen en op 15 Februari te 's-Hertogenbosch. DE CRISIS. In zake de crisis verneemt men, dat mr. Heemskerk het overleg met de verschillende groepen der rechterzijde voortzet. De heer De Savoruin Lohman en Dr. Kuijper zijn door H. M. ontboden, die daarna een bijeenkomst hadden met den lieer Talma en de leden der Katholieke Kamerclub. De laatste maand van 1907 was, in verge lijking met die van verleden jaar zeer ongunstig voorde rijksmiddelen. Zij bracht ruim f 1.075.000 minder op. Ook de drie vorige maanden waren minder gunstig. Toch bleef de totaal-opbrengst nog f 1.273.000 boven die van 1907. De stijging was de laatste jaren ook te mooi om vol te houden. Zoo bracht 1905 zes en een half millioen meer op dan 1904 en 1906 zeven millioen meer dan in 1905. Aan de verkiezing van twee leden van het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is deelgenomen door 109 departe menten, samen uitbrengende 426 Hemmen en met den volgenden uitslag: lo. op den heer D. H. de Vries zijn uitgebracht 422 stemmen op den heer mr. Joh. M. Jolles 4 stemmen 2o. op den heer mr. L. A. Bijbau 400 stemmen; op den heer D. H. te Wechel 26 stemmen. Tot leden vau het hoofdbestuur zijn dus ge kozen de heeren D. H. de Vries te Amsterdam en mr. L. A. Bijbau te Delft. IERSEKE. Zondag werden op het ijs een gouden horloge en een gouden broche verloren. Het eerste is terecht gekomen. Dinsdag reed een jongeling tegen een brug over de waterleiding, hetwelk hem een leelijke, maar gelukkig niet gevaarlijke hoofdwonde be zorgde, die geneeskundige hulp noodzakelijk maakte. Bij het spelen en rijden op dé Vate bij school 2 vielen twee knaapjes van een jaar of zes in een bijt, op een plaats, diep genoeg voor de kinderen, om te verdrinken. Drie niet veel oudere jongens waren wakker genoeg om helpend de handen uit te steken en de drenkelingetjes weer op het ijs te helpen, wat met een der twee niet gemakkelijk ging, want hij was onder het ijs geschoten, maar stak nog'juist een hand uit, die door zijn makkertjes gegrepen werd. In 1907 zijn te lerseke 36 huwelijken gesloten. OUD-VOSSEMEER. Tot voor eenige jaren werd gedurende de wintermaanden in de //zwingel- kooi" van den heer Gt J. Ampt nog geregeld gewerkt, maar in de laatste joren schijnt men dit werk te hebben laten varen, wat te bejam meren valt, vooral omdat de teelt yan vlas weer voortdurend toename aanduidt. Enorme daggelden werden niet verdiend, maar gedurende dagen van werkeloosheid is ook een klein daggeld bij velen welkom. Velen zijn naar Duitschland waar wel werk te vinden is, naar het blijkt. Het grootste deel van den dag is aan het Veer nog een geul open, waardoor met de veerboot wordt overgezeter naast wordt er ook over geloopen, maar de veerschipper volhardt zoolang mogelijk om per boot over te zetten. POORTVLIET. Door het hulppostkantoor alhier werd in 1907 het volgende behandeld. Geregistreerde stukken Aangeteekende 376. Postwissels 1939. Ontvangen Quitantiën 1172 Aaugenomen Quitantiën 39 en 2 buitenlanders. Postpakketten 3779. Expresse 5. Ontvangen brieven, brielkaarten en dienst brieven 22935. Dag- Weekbladen en andere gedrukte stukken 49562,

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1908 | | pagina 1