mijl ui it hellip ni iistirtult No. 1179. Zaterdag 4 Januari 1908. Vijf en twintigste jaargang. EN Eerste Blad. Half Stalmest. J. H. C. POT, Voederbieten. Vau ouze berichtgevers. OLSCHE Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad fl.025, franco er post f 1,10. Voor het buitenland 90 cents. Ingtzonden stukken, enz. worden olterlljk op DONDERDAGAVOND Ingeweekt aan het bureau te T k o I e n of v66r DONDERDAGMIDDAG bi onzen medewerker te lerseke. Het is, geloof ik, juist 15 jaar geleden, dat endrik, de baas van de Bluemstêe, uit het lorp vertrokken is, om de hoeve aan te pakkeu, iie de oom van zijn vrouw hem naliet, ouder voorwaarde, dat hij ze zelf bewonen en beboeren lou. De Bloeinstêe werd verhuurd, maar eenige "ukken land, te zamen ongeveer drie bunder, og al verspreid gelegen en vrij ver van de lloemstêe, kon hij niet goed kwijt raken, ten- liuste niet naar zijn zin. „Die houd ik dan laar zelf aan," dacht Hendrik. „Dat is gekken- erk," zeiden Jan en Piet en Kees, „hoe wil i dat nn op den duur beboeren, je kunt toch i mest geen vier uur ver naar het land rijden?" Neen," zei Hendrik, „dat gaat niet, maar toch al ik hel houden." Hij deed, wat hij gezegd had. Hij had een ertrouwden arbeider in de buurt; hij kon nu dan de paarden gebruiken van zijn broer, ie vlak bij woonde, „het zou best gaan," dacht endrik. „Allea goed 6n wel," bracht zijn vrouw nog i 't midden, „maar den stalmest krijg je niet ideaukoopen gaat ook niet. Dat goed is te Iriuur, daarenboven, niemand verkoopt zijn stal mest en van ons naar het land brengen, dat is ie ver." „Hoor eens, vrouw," besloot Hendrik, „dit een goede gelegenheid, om eens te zien, of :t alles waar is, wat mén zegt en schrijft van nstmest. We hebben er al heel wat profijt n gehad, maar nu eerst zullen we kunnen na ai, hoever we het met kunstmest alléén g~J»engen. Heb daar maar geen zwaar hoofd in." En Hendrik beboerde zijn drie buuders, zonder italmest. Dat hij den moed had, dit te durven loen, bewees reeds geDoeg, dat Hendrik niet te Krste de beite was. Hij had verstand vün en vertrouwen in kunst nest. Hij had er verstand van hij wist in de lerste plaats, dat hij, wilde hij ééuig resultaat tebben, niet éénzijdig mocht bemesten, dat hij eihht soort kunstmest niets kon doen chili- Ülpeter alléén zou hem op den duur niet baten, ;aïnit of patentkali of chloorkalium alléén even* oio, superphosphaat alléén ook al niet. Dat rist hij evengoed, als gij en ik. Hij was dan ok wel zoo slim, om jaarlijks alle drie (stikstof, l^ili en phosphorzuur) te gebruiken. De boeren lit den omtrek, die de zaak van alle kanten «keken, en als het mogelijk ware geweest, nog m meer kanten becritiseerd zouden hebben, leesinuilden zoo eens, trokken hun schouders ens op en dachten „Hendrik van de Bloem- lêe (zoo heette hij nog altijd) is gek, stapelgek." Maar dat bleven zij toch niet zeggen. De Biste jaren toch, dat Hendrik zonder stalmest oerde, kreeg hij uitstekende oogsten. Waarschijn- gaf hij dan ook van alles wat meer dan zou gedaan hebben, als hij niet wist, dat door de vroegere kennissen goed belet werd. "n de oogsten bleven goed, vijf> zes, zeven toen werd het minder. „De grond ver- aderde", zooals Hendrik zeiHij begon toen iet een gedeelte in wei te leggen. Hij bracht )]?t\ wat jong vee op en na vier jaar soheurde 9 de wei, om een ander deel tot wei te maken. Zoo heett Hendrik nu vijftien jaar geboerd, ginder een grein stalmest te gebruiken. „Het tot nu toe goed gegaan," beweert Hendrik, a den laatsten tijd wat minder, maar de eerste jaar heb ik door enkel kunstmest veel ge wonen. Natuurlijk gaf ik wat chilisalpeter en w Snit en superphosphaat meer dan een ander, 'f is toch best gegaan. Nu wordt het oTtter hoog tijd, dat de kar er weer opkomt. j'1 Srond z*c^ n^et meer zo° gemakkelijk rken, hij is niet meer zoo mul en blijft 't voorjaar. Het groeit nog wel, (@(f 'tis niet meer zooals in 'teerst.* UITGEVEB: Tholsn. A.dvertentiënvan 1 tot 4 regels 40 c*uts; iedere regel meer 10 cents; groots letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. „En wat nu mijn oordeel is over kunstmest,* vraagt ge „Dat oordeel staat bij mij vast. lo Als ik het altijd voor het zeggen had, gebruikte ik als ideaalbemesting half stalmest, half kunst mest. 2o Men doet het best elk jaar alle drie stikstof, kali en phosphorzuur te geven, tenzij er een bijzondere reden bestaat om het een of ander weg te laten. 3o Mits men in het najaar kaïnit en slakkenmeel geeft, of in het voorjaar patentkali en super, mits men daarenboven den chilisalpeterzak bij de hand houdt, is er tegen woordig geeu sprake van „den grond uitputteu." Dat is mijn oordeel." *Half stalmest, kalf kunstmest." Ik kan me daarmee zeer goed vereenigeu. Inderdaad zou door een weglaten van stalmest de structuur van den bodem op den duur verslechteren. Wanneer we de verslagen van de rijksproef velden doorbladeren, eu de bemestiugsproeven nagaan, lezen we ook aanhoudend van de beste resultaten, verkregen door stalmest -f- patent kali -f superphosphaat -f- chilisalpeter of van stalmest -J- kaïuit -j- slakkenmeel -|- chilisal peter enz. Toch moet men dat begrip „half stalmest" niet te eng opvatten. Het is natuurlijk, dat, wie elk jaar stalmest zal kunnen geven, dit ook zal doen. Doch, het is niet noodig, dat elk jaar stalmest gegeven worde. Men zorge slechts, dat men nu en dan het land den noodigen humus geeft, om zoodoende den bodem in een physischen toestand te houdenhet noodige voedsel kan gegeven worden door kali- zouten, superphosphaat en chilisalpeter, die men tegenwoordig in geeu enkel bedrijf kan missen. Op verschillende plaatsen van ons land is de heer H. Lindeman, landbouwkundige te Utrecht* opgetreden met het doel de landbouwers aan te sporen proeven te nemen met den verbouw van voederbieten, of dezen aanmerkelijk uit te breiden. Naar aanleiding van een dusdanige voordracht, door ons bijgewoond, stippen we de hoofdzaken daaruit aan, daar liet ons voorkomt, dat het werkelijk zeer iu 't belang van den landbouw zal zijn, als de weg, door den heer Lindeman aangewezen, wordt ingeslagen. Trouwens, proeven door ons zeiven genomen, hebben bewezen, dat ook op tamelijk hoogen zandgrond de bieten- verbouw zeer wel mogelijk is, mits de zaak maar goed worde aangepakt. De heer L. wees allereerst op de groote toe name vau deu verbouw van maugels in Dene marken, vooral in de allerlaatste jaren. Van 1866 tot 1896_ was de verbouw verdertigvoudigd voor 1901 vervijftigvoudigd. Dit is vooral te danken aan het proeflaboratorium te Kopenhagen, dat door zijn voederproeven heeft doen zien, dat de mangelwortels niet alleen eeu gezond voeder zijn, maar ook eeu groote voederwaarde bezitten. Aanvankelijk ineeude het de voederwaarde van 10 pond mangels gelijk te moeten stellen met die van 1 pond meel, onder dit laatste ver staande een mengsel vau gerst, tarwe, rogge en haver. Later echter kwam het tot het resultaat dat 1 pond droge stof iu mangelwortels dezelfde voederwaarde bezit als 1 pond koren. Wanneer we nu voor de hier in ons land verbouwde mangels, deze maatstaf aannemen, dan is dit eigeulijk te min, d. w. z. dan wordt de waarde der mangels feitelijk onderschat, derhalve in de volgende beschouwing stellig niet in een te gunstig licht gesteld. Laten wij nu aan de hand van sprekers voordracht de voordeelen van den bietenverbouw eens becijferen, hierbij de mangel niet als marktartikel, doch als voeder voor eigen stal beschouwende. In de vergadering zelve liet spr. de kosten van grondbewerking (gewoon diep ploegen met den ouderploeg en achter), vau zaaizaad, hakken, bemesten, huur, oogsten, inkuilen, enz, vaststellenzoo kwam men tot een bedrag van f 270 per Hectare, dat om niet te zuinig te berekenen gebracht werd tot de ronde som van f 300, Wat krijgt men hiervoor P Als gemiddelde opbrengst 75000 KG. mangelwortelen (zooder loof). Als 10 pond of 5 Kilo hiervan gelijk staat met 1 pond meel, dan vertegenwoordigt die oogst de waarde van 15000 pond meel, d.i. 150 zak van 100 pond, welke men heeft voor f 300.zoodat eeu zak meel in dezen vorm den veehouder slechts f 2.kost. Wie zoo ge lukkig is, meer te oogsten, b.v. 100.000 of 125.000 Kilo, wat in de praktijk geen zeld zaamheid is, die betaalt voor een zak meel in den vorm van mangels resp. f 1.50 en f 1.20. Bij welken handelaar in krachtvoer kan men zoo goedkoop terecht Een voorbeeld moge aantoouen, hoezeer de veehouder zich in zijn be drijf door de mangel-voedering kan bevoor- deelen. Een veehouder voedert zooals met een der aanwezigen op bedoelde vergadering het ge val was aan zijn 15 stuks vee (groot eu klein) per koe en per dag 2 koeken van 2 pond, iu 't geheel dus 60 pond, dagelijks hem kostende f 3.Voedert hij aldus 5 maanden, dan veroorzaakt hem dit een uitgave van f 450. Hij wil nu de helft van dit krachtvoeder ver vallen door mangelwortelen. Hij geeft dus aan iedere koe slechts 2 pond krachtvoeder en in plaats van de audere 2 pond20 mangels, daarmee in voederwaarde overeenkomende. Dan vervoedeft hij aan zijn 15 beesten dagelijks 15X20 p. rr 300 pond, dan wordt in 5 maanden 150X150 Kilo of 22500 KG. Wanneer wij dit rekenen als een derde deel van de opbrengst van een Hectare (iu vele gevallen oogst men heel wat meer I) dan kost deze voedering den vee houder V3 van de straks becijferde kosten, dus l/3 van 1300 t 100. Voor de helft van het kracht voer betaalde hij de helft van f450 f225, zoodat hij door de maugelvoedering een besparing heeft gekregen van f225—f 100 f125, iu de 5 maanden. Per maand dus een voordeel van f 25. leder kan nu, aan de hand van bovenstaande, zeer gemakkelijk berekenen, welke winst de voe dering van mangelwortelen hem kan geven; dit is natuurlijk afhankelijk var. het aantal zijner melk beesten, den duur der voedering en het dage lijks toegediend rantsoen, iu Denemarken wordt, naast krachtvoer, aan volwassen melkkoeien wel 6080 pond mangels gegeven. In vergelijking met graan zijn de mangel wortels dus een goedkoop voedermiddel, in waarde aanzienlijk hooger dan haver en, gelijk de veeljarige ondervinding in Denemarken heeft geleerd, niet enkel een zeer gezond voeder, maar zij oefeuen ook een gunstige werking uit op de melkgift. Aan bovenstaande moet nog iets toe gevoegd wordenbuiten bespreking bleef tot heden het loof. Een Hectare levert gemiddeld 15 k 2000 K.G. bladeren. Van !/s H.A. waar van de veehouder hierboven 5 maanden lang de wortels voederde, geniet hij bovendien voor zijn 15 beesten gedurende 14 dagen het blad. Hij kan dan, zooals zekere Kirchner bij Leipzig deed, per dag en per koe 75 K.G. vervoederen en zal daar zeker wel bij varen. Kirchner con stateerde, toen hij bij zijn 2y2 K.G. krachtvoer en stroo eeu rautsoen mangels ging voederen iu geuoemde hoeveelheid een verhooging der melkopbreugst per koe met U.6 Liter. 'J en slotte rijst natuurlijk de groote vraag bij velen Kan ik op mijn grond mangelwortels verbouwen Van mislukkiugen wordt van verschillende kanten gewaagd. De heer Lindeman gat daartoe eenige wenken, ja, ging in bijzonderheden de cultuur der mangelwortelen na. Tegelegenertijd wijden we aan deze belang rijke zaak een afzonderlijk artikel. Hoofdzaak is een diepe grondbewerkiug, waarbij de ondergrond met den oudergrondsploeg flink worde losge maakt alsdan loop ineu ook op hoogen grond niet spoedig gevaar te verdrogen. Voorts: een krachtige bemesting, waarbij vooral de kalk niet mag vergeten worden, eu eeu zorgvuldige verpleging (vroegtijdig en herhaald hakken). De gemiddelde bemesting met kunstmeststoffen is 1500 K.G. kalk, 1500 K.G. kaïnit, 1000 K.G slak en 400 K.G chili per H.A. Als erkend goede soorten kuunen worden aan bevolen de Jaapjespeen en de Eckendorfer. Wij hopen, dat onze lezers door deze mede- deeliugen opgewekt mogen worden tot een zorg vuldige proefneming. C. B. ST. ANNALAND. Door de Vereeniging Landbouwbelang alhier is op 30 December j.1. aanbesteed de levering van 40000 K.G. super phosphaat a 14 '/0. Ingeschreveu duur Maatschappij Hulpmest. Dordrecht f 2.865. P. J. vau Aardenne te Dordrecht 1 2.59. Dordtsche Kunstmest Maatsch. f2.57. Glerurn eu Co Vlake f 2.56. Gehr. Theuuisse St. Anualaud f 2.53. A. Hameiink Terneuzen f 2.504. Aan laatstgenoemde is de levering gegund. Bij de herhaalde oproepingen van sollicitanten naar de inet 1 Januari 19U8 opengevallen be trekking vau Ouderwijzer aan de O. L. School al hier heeft zich niemand aangemeld. IERSEKE. Mej. B. Huibregtse, onderwijzeres aan schooi 1, staat no. 2 op de voordracht t© Krimpen aan de Lek, school 2. De openbare uitvoering van de Zangver- eenigiug „Excelsior" eu .Zanglust" heeft f 13.90 zuiver opgebracht voor Marina Griep. Zondagavond 11. omstreeks 6 uur ontstond, zooals wij in ons vorig nummer meldden, brand op de bovenverdieping vau het oudemannen- en vrouwenhuis „Vredelust" van het Burgerlijk Arm bestuur. Door spoedig toegesnelde' hulp, vooral van de leden der zaugvereenigiug „Zanglust" die dichtbij (iu school 2J aan het oefeneu waren, eu door eeu jongeling, Aaruont van der Burght, te hulp waren geroepen, kon de brand in de geboorte gestuit worden, zoodat de brandspuit niet meer behoefde te werken. Van den zolder is 14, van het dak 3 M3 verbrand. l)e totale schade zal ongeveer 11511 bedragen. De oorzaak moet gezocht worden in een fou tieve coustructie vau eeu schoorsteen in dien schoorsteen is namelijk een balk ingewerkt en nu is het zoo goed als zeker, dat deze balk door het stoken in de keukeu iu brand is geraakt. Maar daarom behoeft nog niet te hard gestookt te zijnhet is zeer wel mogelijk, dat hij al eenigen tijd gesmeuld heelt. Onuoodig te zeggen, dat het gebouw ver zekerd is. OUD-VOSSEMEER. Bij het schaatsenrijden op de leidingen onder den zeedijk werden een zeveutal personen de dupe van de omstandigheid dat het ijs nog niet vertrouwd was; ze behaalden bij de ijzige koude een nat pak, maar kouden toch gered worden, zonder dat dus ernstige ge volgen ontstonden. Door deu Raad is besloten met het kerk bestuur der Ned. Herv. Gemeente tot overeen- stemmiug te geraken iu zake scheiding vau de eigendommeu van de burgerlijke- eu kerkelijke gemeeute, betreffende toreu eu kerk, wat ver- baud houdt met de voorgenomen slooping dor kerk. THOLEN. Door het vele drijfijs werd de overtocht aan het veer Donderdag en Vrijdag erg bemoeilijkt. Verscheiden malen moest de pont van de reep genomen worden, zoodat het verkeer per rijtuig gestremd was. Deze toestand wordt, mocht de strenge vorst aanhouden, iederen dag erger, zoodat men velen de zucht hoort slaken „hadden we nu maar een brug", doch als straks de vaart weer open is, ziet men schijn baar de noodzakelijkheid van het brugleggen met in, althans plannen daartoe worden nog niet gemaakt.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1908 | | pagina 1