'iiiiir' vu No. 1199. Woensdag 1 Januari 1908. Vijf en twintigste jaargang. EN J. M. C. POT, Tweede Blad. I Oudejaarsavond. Voor Huis en Hof. Van onze berichtgevers. Ueineiigd Nieuws. liiNMEJiLAM). 0 N D E R W IJ S. VISSCilEltlJ. Kerknieuws. IERSEKSCHE THOOLSGHE COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.025, franco per post f 1,10. Voor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden nlterlljk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te T h o I e n of vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER i Teoisï, Advertentiën van 1 tot 4 regel» 40 cent»iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Geen mensch ter wereld, hoe weinig poëtisch ook gestemd, hoe weinig hij zich ook verheft boven het alledaagsche leven, op den oudejaarsavond gevoelt hij behoelte om even stil te staan bij den nieuwen mijlpaal, die zich voordoet op zijn levens weg, en een blik te werpen op hetgeen achter hem ligt. Gelukkig zijn niet velen zóó koud van hart, dat de avond van 31 December voor ben gelijk is aan iederen anderen avond. Niet velen blijven geheel koel bij het scheiden van het oude jaar, dat zóóveel wel en wee bracht over milhoenen mede schepselen. Niemand is er die zich geheel kan onttrekken aan het eigenaardig be koorlijke en weemoedige van den Oude jaarsavond, en wij gevoelen ons onwille- kenrig tot heiligen ernst gestemd. Een jaar, een zoo aanmerkelijk deel van onzen leeftijd, is weer heengegaan en in gedachten overzien we nog even die maanden, weken dagen en uren, waarbij verschillende ge waarwordingen onze ziel bestormen. Gelukkig zij, die het ten einde geloopen jaar kannen herdenken zonder zellverwijt, zonder smartgevoel en die het nieuwe jaar kunnen intreden met frissche levens kracht, met een hart vol liefde en ver trouwen, met de beste voornemens be- zield. Straks ligt een jaar achter ons bij de weinige of vele, die wij reeds doorleeiden. Lente is het geweest, groen en bloemknop pen zagen we ontwikkelen, onder'tjubelend vogelenkoor, en wij gevoelden ons als ver jongd. De zomer kwam en bracht de korenhalm tot volle rijpheid, hetgraanwerd gedorscht, het gras werd gemaaid en het geurige hooi in de schuren opgestapeld. De herfst kwam met zijn kleurenpracht en gaf aan de gansche natuur een wee moedigen aanblik, nagalm van een rijk en krachtig leven, voorgevoel van den naderenden dood. De winter verscheen en deed alle leven in de natuur ophouden bloem na bloem, blad na blad viel af en de spaarzame zonnestralen verwarmden ons niet meer. Zoo is het leven, dat we voortleven als in een droom, want wij kunnen ons bijna geen voorstelling maken dat onze levens draad éénmaal zal afgesneden worden, en het uur misschien zeer nabij is waarop onze levenstaak zal geëindigd zijn. Onze bezigheden, de zorgen voor ons huisgezin en nog zooveel meer nemen onze gedachten dagelijks in beslag, alleen bij ernstige oogenblikken, wanneer wij als 't ware gedwongen worden stil te staan voor een hoogere wereldorde waar elk menschen- kind machteloos tegenover staat, buigen wij eerbiedig het hoold. De oudejaarsavond zegt 'tons weer, dat ook dit jaar helaas veel is geschied wat nagelaten had moeten worden, dat er veel is nagelaten wat ons allen ten zegen had kunnen zijn. 't Is daarom ook, dat er een onbekende aantrekkingskracht is in het nieuwe en onbekende, al plaatst elk nieuw jaar ons ook voor raadselen, waarvan enkel de loop destijds ons de oplossing kan schenken. Zoo gaarne zouden w* s zelve het antwoord willen ge' vragen die zich aan ons opdringen ui onwillekeurig wekt het bij velen een gevoel van smart en weedom bij het naderend einde. Maar als straks het jaar in het groote graf van den tijd is weggeborgen en 1903 uit de donkere toekomst te voorschijn treedt, dan vergeten wij die sombere gedachte en wenschen elkander geluk uit den grond van ons hart. Dan is 't geen eigenbaat die ons drijft, maar alleen de behoefte om een ander deelgenoot te maken van de gevoelens die ons bezielen en die ons dringen een deel van het geluk dat in ons bruischt en woelt, aan anderen te schenken, omdat het zulk een heerlijke gedachte is, gelukkig te zijn. Geluk en voorspoed, lezers «Veel zegen" roepen wij elkander toe bij de intrede van het Nieuwe jaar laten wij trachten elkander tot zegen te zijn. Mogen we het elkander weer kunnen toe roepen op Oudejaarsavond van 1903. TfLOLEN. De Schietvereeniging „Koningin Wilhelmina" te Tholen verkreeg rechtspersoon lijkheid bij Kon. Besluit van 20 Dec. 1907 No. 4<5. De Koninklijke toestemming ter op richting werd reeds vroeger verkregen bij Kon. Besluit van 24) Nov. 1907 No 66. Maandag 6 Januari a.s. zal door een viertal dames van de Muziekschool te Amster dam alhier een concert gegeven worden. Toe gangsbewijzen, k 50 ets. per persoon, zijn alsnog te bekomen aan het bureau van dit blad en k 75 ets. aan het lokaal op den avond der uit voering. De volgende gezondheidsgeboden zijn van Dr. Decomet, die van een 500-tal mededingers werd bekroond. Wie deze regelen tot zijn lijtspreuken kan maken, heeft zeker wel do meeste kans, gezond, gelukkig en lang te leven 1. Vroeg óp, vroeg naar bed, steeds bezig zijn. (d.w.z. zijn' tijd niet in luiheid eu ledig heid doorbrengen.) 2. Water en brood onderhouden het leven, versche lucht en zonneschijn zijn onontbeerlijk voor de gezondheid. 3. Matigheid ^n genoegzaamheid zijn het beste levenselixer. 4. Zindelijkheid voorkomt het roestende best onderhouden machine duurt het langst. 5. Voldoende rust herstelt en versterkt; te veel rust maakt zwak en week. 6. Goed gekleed is, wie zijn lichaam warm genoeg houdt en het bewaart voor alle plotse linge wisselingen van temperatuur, terwijl hij volkomen vrijheid van beweging houdt. 7. Een vroolijke en zindelijke woning is een gelukkig tehuis. 8. De geest rust en schept zich opnieuw door outspauning en vermaak, maar overmaat roept de hartstochten wakker, en deze trekken ondeugden aan. 9. Vroolijkheid brengt tot levenslust, en deze is de halve gezondheidtreurigheid verhaast den ouderdom. 10. Leeft gij van uw hersenen, laat dan uw ledematen niet verstijven zwoeg voor uw levens onderhoud, maar vergeet niet uw verstand op te frisscheu en uw gedachten te verheffen. Wil men in een koude, doch goed gesloten kas, bloemen en audere planten zelts bij de strengste koude, tegen de vorst beveiligen, dan moet men volgens een Eransch tijdschrift eiken morgen eu avond eenige oude papieren, couranten ot zoo, verbrandeu, en zorgen, dat de rook zich telkens door de geheele kas ver spreidt. De planten zullen dan niet door de koude te lijden hebben. OBSERVATOR. Tweeden Kerstdag keerde een schipper van een te Rotterdam liggend rijnschip met zijn knecht eu zijn vierjarig zoontje naar het schip terug, dat op stroom lag. De knecht stond in de roeiboot met het kind op den arm, om dit aan de moeder over te reiken. Reeds stak de moeder de armen naar haar knaapje uit, toen de knecht zijn evenwicht verloor en met het jtögeijö in de Maas viel. Zwemmend hield hij zichzelf en het kind eenigen tijd boven water, maar hij werd daarop door een andere roeiboot overvaren en verdween met het knaapje in de diepte. In zinkenden staat liet hij voor de oogen der moeder het kind los, dat in de diepte ver dween en verdronk. De knecht werd nog met moeite gered. Langs het douanekantoor Achel (N.-Br.) zijn de vorige week 110 stuks melkkoeien naar België uitgevoerd, waarvan 4) werden afgekeurd als lijdende aan tuberculose. Te Boschkapelle is een landbouwer in het bezit van een haan, die de taak van waakhond vervult. Wil iemand zich toegang tot 's mans erf verschaffen, dan komt de haan hem met op gezette halsveeren tegemoet en hakt er met zijn scherpen bek en dito sporen duchtig op in, daarbij zorgvuldig de schoppen en slagen van den aangevallene ontwijkend. Menige koopman en leurder is dan genood zaakt zonder zaken te doen verder te gaan, omdat de haan hem den toegang tot het huis belet I het ontwaken van den oudsten jongen is een groote ramp voorkomen. Een der leden vau het gezin, de vader, is echter eerst den volgenden dag tot eeuig be wustzijn gekomen ziju toestand is zorgwekkend. Het gas moet ontsnapt zijn uit de in elkaar schuivende pijpen van de gaskroon. De jonge postambtenaar was druk bezig in zijn kantoor, toen een blozend 16-jarig meisje kwam, om een postwissel te innen. Zij gaf den wissel met een verlegen lachje over, teekende en ontving het geld uitbetaald. Terwijl zij bezig was het op te strijken, vroeg de ambtenaar haar, of zij gelezen had wat er op den rand van den postwissel stond. Neen, antwoordde zij. Ik kon er niet uit wijs worden. Zou u het me willen voorlezen O ja, Er staat: „Ik zend je met dit geld een dozijn kussen." Ik heb u het geld uitbetaald, vervolgde de ambtenaar, eu nu moet ge zeker de kussen hebben Ja, antwoordde zij, als hij mij kussen zendt, dan moet ik die óók hebben. De postambtenaar betaalde ook het tweede bedrag uit, eu toen het meisje thuis kwam, zei ze verrukt tot haar moeder Moeder, wat gaat de post toch vooruiten wat zijn zij er royaal 1 Jiuimy zoud mij met den postwissel twaalf kussen en kde postambtenaar heeft er mij wel twintig gegeven 1 Prof. Schweniger moet bij zijn verhoor in het Harden-proces al Harden's verklaringen be vestigd hebben. Het was waar, dat mevrouw Elbe al wat zij verklaard heeft in des professors tegenwoordigheid aan Harden heeft medegedeeld. Juist was ook dat Bisinarck zich over Eulenburg's abnormalen aanleg had uitgelaten. In Denemarken .looft de overheid een stuiver uit voor elke doode rat, eu dat stelsel heeft goed gewerkt. De staat heeft 9000 gulden aan premies uitbetaald, maar zoodoende veel schade voorkomen. in Londen is nu een vereeniging opge richt, tot verdelging vau ratten in Engeland, waar de schade door deze knaagdieren aangericht op 10 milioen wordt geschat. Met regeeringshulp wil men het premiestelsel ook toepassen, Te Weerdinge is weder een meisje door nekkramp aangetast en overleden, men vreest dat meer kinderen zullen volgen. Bij kon. besluit is herbenoemd tot Burge meester van Stavenisse, de heer L. J. Dorst. DE CRISIS. H. M. de Koningin is, naar aanleidiug van de ontslagaanvraag van het ministerie, iu con ferentie geweest met den voorzitter der Tweede Kamer, den heer Roëll, den vice-president van den Raad van State, den heer jhr. Van Swin- deren en den heer Th. Heemskerk, lid van de Tweede Kamer. Voor het examen handenarbeid is te Amsterdam o.a. geslaagd mej. J. H. de Groot te St. Maartensdijk. Een koe van een landbouwer te Vrouwe polder heeft vier kalveren ter wereld gebracht, waarvan twee dood werden geboren de andere twee zijn flink en gezond. Te lerseke is Zondagavond, vermoedelijk door te hard stoken, een binnenbrand ontstaan op de bovenverdieping van het Uude-Manuen- en Vrouweuhnis ^Vredelust" vau het Burgerlijk Armbestuur. Door te hulp geschoten voorbij gangers werd de brand gebluscht, zoodat de brandweer geen hulp behoefde te bieden en de schade gering was. Niemand vau de verpleegden of van het per soneel heeft eenig letsel gekregen. Deze week zijn te Rotterdam ongeveer 14U0 Russen uit Amerika teruggekomen. Allen klaagden, dat de toestand iu Amerika van zoo- danigen aard is, dat er geen brood is te ver dienen. Te New York zijn nu ruim honderdduizend menschen werk- en dakloos. Waarschuwing voor de kinderen. Een 12-jarige jougen, onder de gemeente Haren, is door het ijs gezakt en verdronken. Ter secretarie te Dinteloord werd dezer dagen door een arbeider aangifte gedaan van de bevalling zijner vrouw van vier welgeschapen kindereu, 2 jongens en 2 meisjes. Door gasontsnapping heeft een gezin te Bussum in groot levensgevaar verkeerd. Door In de Parijsche markthallen werden ge durende de Kerstdagen verkocht315.000 kilo vleesch, 309.000 kilo vogels 35.000 ander wild, 12.000 kilo varkenspootjes, 4).671.000 oesters, alzoo de helft meer dan verleden jaar en 200.000 kilo zuurkool met 1000 kilometer worst. Te Valence is bij een voorstelling van de Kinematograaf door een talrijk publiek, meest kinderen, bezocht, door een brandalarm een paniek veroorzaakt, waardoor twee kinderen ge dood en velen gewond werden. Dat de Edel- of Gallische karper iu Aalsmeer goed wil gedijen, bleek dezer dagen. In 1904- werden door de afdeeling Aalsmeer" der, Zuetwater- visscherij van de Heidemaatschappij ontvangen circa 4000 kleine karpertjes. Deze werden los gelaten in het buitenwater. Nu dezer dagen ving men visschen tot het respectabele gewicht van 9 pondalzoo een toe name van 8 pond in 3 jaar. wel een bewijs, dat het water veel voedingsstof bezit. Aangenomen het beroep naar de Ned. herv. gem. te Goea door Ds. Steinz, te Staveniase.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1908 | | pagina 1