miafl, pip aai t klaipi fan oesterteelt, MMi bh. No. 11 Zaterdag 9 November 1907 Vijf en twintigste jaargang. EN Eer Blad. in» :n. J. H. C. POT, oor BINNENLAND. Van onze berichtgevers. 1546: s, dii irantt dogen se van itratie ie van iederi LNKA int. RCO IERSEKSCHE TlQOLSCHE courant I.mvivwii. Advertentiën van 1 tot 4 regels 40 cents; ie Prijs per kwartaalad verschijnt eiken Zaterdag. ier post f 1,10. YooQ5 met Geïllustreerd Zondagsblad fl.025, franco Ingezonden stukk- buitenland 90 cents, hel bureau te T h o worden alterlljk op D0NDERDA6AV0ND Ingewacht aan vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerteke. UITGEVER: Tionu. Advertentiën: van 1 tot 4 regels 40 ceuts; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaataing opgegeven, wordt slechte 2 maal in rekening gebraoht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Op 1 DecrtECHT TE THOLEN. sjjn van Nii^go7. Door den Heer Kanton- Aan de e;- ^oden veroordeeld wegens gevrpu van vleesch, dat niet gekeurd ie. 1 - en J. C. M, jaar te Bergen op Zoom, •63 jaar te Oud-Vossemeer, ieder tot 1 van f5. of 3 dagen hechtenis voor ieder C. K. 58 jaar te Bergen op Zoom tot ioéte of 2 dagen hechtenis. ■t zoodra mogelijk kenniegeven aan den Burgemeester van gestorven vee. B. 49 jaar en A. v. T. 41 jaar, beiden ud-Vossemeer ieder tot 1 boete van f 3. of een hechtenis voor ieder hunner. een sloot, die tot afvoer van water dient, een dam leggen, zonder vergunning. C. W. 41 jaar te Stavenisse tot f 1 boete dag hechtenis. Tiet: beletten, dat de hond, die men big zied eefl, in hel veld wild opspoort ot drijft. v. N. 36 jaar te. Poortvliet en J. L. G. 21 jaar te Sint Annaland, ieder tot eene |e van f 5. of 3 dagen heohtenis voor ieder hogingen doen om wild te bemachtigen door middel van wildstrikken. G. 74 jaar te Sint-Annaland tot f5. boete 3 dagen hechtenis. Op een openbaren weg in Zeeland vee lot laten loopen. 1. G. 32 jaar te Heen gemeente Steenbergen f2. boete of 1 dag hechtenis. in vaartuig niet voorzien hebben van letter- teeken en nummer. P. R. Szn., 22 jaar te Clinge tot f 3. boete dagen hechtenis. Visschen zonder content. J. P. Jzn., 21 jaar te lerseke tot f3. boete dagen hechtenis. Tutschen een half uur na zonsondergang en V half uur vóór zonsopgang rijden met een rtst rijwiel zonder licht. D. Z. 29 jaar te Sint-Annaland, J. v. D. 41 te Oud-Vossemeer, J. D. 19 jaar en C. S. k* I jaar, beiden te Stavenisse- J. v. d. H. 18 ir, M. S. 30 jaar, M. O. 23 jaar, J. B. 32 »r, D. O. 22 jaar, G. H. 34 jaar allen te bt. t aartensdijk L. v. A. 27jaar en J. v. H. 49 ar beiden te Scherpenisse, ieder tot 1 boete ui'f3. of 2 dagen hechtenis voor ieder hunner. Zingen op de openbare straat. M. C. K. 20 jaar te Sint-Maartensdijk tot 1. boete of 1 dag hechtenis. 1 Loopen over eens anders grond, waarvan de K toegang door den rechthebbende is verboden. A. M. v. O. 47 jaar te Sint-Philipsland tot .1. boete of 1 dag hechtenis. 9 Overtreding der Leerplichtwet. H. 41 jaar en M. Ii. 40 jaar, beiden te int Annaland ieder tot 1 boete van f 3. of 2 sgen hechtenis voor ieder hunuer. Openbare dronkenschap. A. M. G. Gzn. 32 jaar te Tholen tot f 1. toe te of 1 dag hechtenis. Op den openbaren weg vee laten loopen zonder voldoend toezicht. P. S. 13 jaar te Sint Maartensdijk tot eene ie risping. Vrijgesproken. J. S. Azn., 19 jaar te Poortvliet en C. v. T. 38 jaar te Tholen. eve Het besluit van den Minister van oorlog, om dit jaar het blijvend gedeelte te vergrooten, is voor de z.g. 8 maanders, die nu nog 4 maanden onder de wapens worden gehouden, een groote teleurstelling niet alleen, maar ook voor velen een groot geldelijk verlies, want de meeste hunner hadden door nummer-verwisseling hunne vier extra-maanden reeds verkocht en uitbetaald tot bedragen van 175 tot f200. En nu zijn zij hun geld kwijt en moeten toch nog vier maanden dienen. De Tweede Kamer is Dinsdag begonnen aan de Indische begrooting en toen door een viertal heeren al dadelijk onthaald op een schilderij van de toestanden in Atjeh, zoo zwart, dat de Nachtwacht van Rembrandt er klaar dag bg is. Als alles waar is, wat die heeren, in navolging van een oud-officier, die zich Wekker noemt en in de Avondpost zyn hart gelucht heelt, als alles wat deze schrijtt waar ia, dan gaat het er in Atjeh helsch toe en is bet niet anders dan te loven, dat men in de Kamer den moed gehad heeft, om de waarheid te zeggen. Volgens den heer De Stners worden er jaar lijks duizenden mannen, vrouwen en kinderen gedood, volgens den heer Van Deventer wordt Atjeh tegen woordig niet bestuurd, maar geterroriseerd en de heer Van Kol sprak van barbaarschheid en beestachtig heden en van gruwelen, dat brandmerken, moorden, branden en rooven er schering en inslag zgn. Nu, zal men zegj.en, het is daar nu eenmaal oorlog en Wo den oorlog gaat het nu eenmaal als in den oorlog, volgens De Stoers zijn in 1906 bij de 2261 go ybVn .lecht» 899 vuurwapenen ge vonden en in 1905 bg de 1105 gedooden maar 250, hetgeen beteeken t, dat verreweg de meeste gesneu velden weerloos waren, en dus al dat doodschieten weinig meer dan laffe moord was. De Minister trachtte de Atjehsche officieren schoon te wasschen, men mocht niet atgaan op anoniem ge- schrgl, dat geen betrouwbaren grond van waarheid bevat, en als er meer officieren waren, als Wekker, die de beweerde gruwelen niet lang naderhand in de Avondpost, maar terstond rechtstreeks aan de autori teiten bekend maakten, dan zou men niet van degene ratie (ontaarding) van het officterenkorps behoeven te .preken, want zulke ontaarde officieren zonden dadelijk geweerd worden. Dit laatste is nog zoo zeker nietMultaluli bracht ook misstanden aan het licht en was zijn loon f erger nog wat heelt het gebaat Het belangrijkste, dat de Minister zei, was dut de Gouverneur-Generaal in eigen binnen 14 dagen een onderzoek in loco zal instellen. Dit bracht de ge moederen, die werkelijk hevig geichoki waren, wa, tot bedaren en kon men tot andere oordeelen overgaan^ Bij de Kamer is heden ingekomen een ontwerp tot atsluitiug van een gedeelte der Zuiderzee en tot indijking en droogmaking yan bet Wieringermeer. De kosten worden geraamd op f 22,600,000. Voor de uitvoering van het werk kan een tijd vak van 7 jareu gerekend wordeu. Belastingen. Wij herinneren onze lezers er aau, dat het lijd is de Grond- en Personeele belasting geheel af te betalen, en de helft op de Bedrijfsbelasting. wikken als groenbemesting. Op een stak bouw grond van den heer M. C. Steendijk, gelegen onder den Veerdijk, werden 3 veldjes, ieder van 1 A. genomen. Perceel I (3 KG. Chiliialpeter, de helft bij het zaaien, en de heltt bij het opeenzetten.) Netto opbrengst 727 KG. Gehalte 16,1 /Q. Perceel II (3 KG. Stikstofkalk, bij het zaaien.) Netto opbrengst 685 KG. Gehalte 15,7 /0- Perceel III (4 KG. Kalksalpeter, de helft bij het zaaien, en de belft bij het opeenzetten.) Netto opbrengst 780 KG. Gehalte 16,3 /0. Van een en ander werd een photografische opname genomen en aan bet verslag toegevoegd. THOLEN. L.l. Woensdag trad alhier in het Hotel Hof van Holland, voor een wel klein maar aandachtig publiek op, de heer Buijze van Stave nisse, die een lezing hield overKinderher- stellings- en Vacantiekolonies". Op duidelijke wijze verklaarde de spreker aan de aanwezigen de groote noodzakelijkheid, die er bestaat om het zieke, ziekelijke, zwakke, herstellende kind uit de lagere volksklasse te trachten genezing en herstel van krachten te geven. Daar de ouders hiertoe niet in staat zijn, moet de liefdadigheid helpen. Kinderen van bemiddelde ouders kunnen Daar een zee- of landbadplaats, naar een bosch, een sanatorium ot, waar ook gezonden wordeu, Aan den inspecteur der rijksbelastingen de heer de Vries is, in plaats van Ommen, Neuzen tot standplaats aangewezen. Verder is benoemd tot inspecteur te Bergen op Zoom de heer L. Smeets, thans inspecteur te Neuzen. De directeur-generaal der posterijen en tele grafie brengt ter algemeene kennis, dat voor taan aan verzoeken om rechtstreeksche terug betaling boven f 50 op een spaarbankboekje door de postambtenaren geen gevolg meer mag worden gegeven. 1ER8EKE. In October werden op het post en telegraafkantoor behandeld 1629 telegrammen, waarvan 205 verzonden en 1424) ontvangen. üp het telefoonkantoor werden gevoerd 141 gesprekkeu. waarvan 79 uitgaande en 62 in komende. Op de postspaarbank werd ingelegd f 4752,83 in 27 posten en terugbetaald f7200,52 in 31 posten. Er zijn 3 nieuwe boekjes uitgereikt. De heer I. van Dijke heeft bedankt als voorzitter (niet als directeur) van het fanfite- gezelschap Mozart. ST. MAARTENSDIJK, 7 Nov. Bij de beden gehouden horjteininiüg tan een gemachtigde voor het kiescollege bij de Ned. Herv. kerk alhier, Werd gekozen de heer G. Moerland met 132 de heer J. Bastiaanse verkreeg 50 st. STAVENISSE. Ten behoeve Tftii den landbouw- wintercursus alhier werd dit jaar, onder leiding van d«(n hger J. W. H. F. Buijze, alhier een proef veld ipet suikerbieten iauuelegd, D# bedoeling was, eventueele velschiileft te zien b(j de toepassing van Chilisalpetef, StikstolkAlk en Kalksalpeter. De voojvrucht was geweest Wilhelminatarwe, met maar met het arme kind gaat dit nit eigen fondsen natuurlijk niet. Spreker bepaalde de aandacht der hoorders eerst bij de Vacantie kolonies in het algemeen, daarna bij het Centraal Genootschap voor dergelijke kolonies, welk Genootschap eeuige jareu geleden in Nederland is opgericht, met het doel zooveel mogelijk kolonies, op sanitairen grondslag, op te richten en ten laatste hij afd. Tholeu van dit Genoot schap, welke afdeeling in dezen zomer is opge richt. Als vader der kolonies werd genoemd Dr. Bion, een predikant uit Zwitserland, die eerst te Appenzell, daarna te Zürick woonde, maar in de laatsfe standplaats bemerkte hij spoedig, dat zijn kinderen achteruitgingen in gezondheid en daarna bracht hij ze een tijd terug naar de heerlijke streken van Appenzell. Spoedig bemerkte hjj een totale genezing zijner spruiten. Van zijn eigen kindereu, keek hij naar de kinderen, voornamelijk der volksbuurten, opperde het plan, gelden bijeen te zamelen, ten einde ook die kinderen naar de gezonde streek Appenzell, voor eeltige weken, te kunnen zenden. Zijn edel doel werd bereikt en reeds kon men het volgende jaar 68 kinderen uitzenden. Dit was het begin der groote beweging, enorm toe genomen. Niet alleeu in Europa, neen tot in ludië, Brazilië en Japan werden dergelijke kinder kolonies opgericht. Duizenden en millioeuen kinderen genieten thans van de groote zegeningen, waaraan Dr. Bion den eersten stoot heeft ge geven. In Frankrijk werd hij gevolgd door Dr. Cottinet en in ünitschland door Dr. Farrentrap. Overal volgde men zjjn voorbeeld. In hoofdzaak waren er soorten van ver- pleging, nl. bij een familie aan huis, of in eigen gebouwde of gehugrde kolopies. Het laatste kost natuurlijk het meeste geld, maar de resul taten ervan zijn verfe boven die van de eerste verpleging. Vreemd mag het heeten, dat Neder land zoo lang achtergebleven is met zulke kolonies. Eindelijk kreeg men er in Amsterdam en Rotterdam, eu deze laatste mag gerust tot de beste gerekend worden. Groote steden konden zoo iets doen, maar voor de kleinere plaatsen was het natuurlijk onmogelijk voor eigen ge bouwen, inrichting, verpleging, en», te zorgen. Doch gelukkig kw»m hierin ook verbetering. Er werd opgericht het Centraal Genootschap voor dergelijke kolonies, ten doel hebbende zoo veel mogelijk kolonies in eigen of gehuurde huizen op te richten, en deze zooveel mogelijk aan streng sanitaire eisohen te laten voldoen. Reeds hel jaar nd de oprichting had het een bouwtonds van f 2U.000 en thans beschikt het over eenige kolonies. Die te Egmoud aan Zee werd dezen zomer geopend (60 kinderen). Verder heeft het daar nog een huurhuis (30 kinderen), een te Nunspeet, enz. Maar üe inrichting, die wel het meest voor de zwakke kinderen uil Zeeland in aanmerking kan komen, is de buiteu- plaats „Zonneheuvel" bij Oudeubosch, heerlijk, hoog, te midden der bosscheu gelegen. Hier is plaats voor 30 kinderen. Vele kin deren danken reeds hnn tijdelijk of blijvend herstel aan een verblijf aldaar. Bewijzen van dankbaarheid der ouders of ver wanten van uitgezonden kinderen zijn natuurlijk in legio voorhanden. Alleen in geheet Zeeland bestond tot dit voor jaar één gezondheidskolonie en wel op het in de geschiedenis bekende kasteel „Westhove" te Oostkapelle, dat mevr. de wed J. C. de Bruin, geb. Boddaert, als zoodanig prachtig en praktisch heeft doen inrichten. Tijdens het bezoek van Hare Majesteiten aan Middelburg werd deze inrichting „Westhove" met een bezoek vereerd. Het moet eet) aandoenlijk oogenblik geweest zijn, toen H. M. de Koniugin-Regeutes aan deonde dame haar arm tot steun aanbood, om inet haar het kastel in oogenschouw te nemen. Dank zij de onvermoeide pogingen van den heer Augustijn te Goes, werd in het voorjaar van 1907 aldaar een afdeeling van het Centraal Genootschap op gericht, de eerste dus in Zeeland. Na een op treden van genoemden heer in April te Stavenisse, werd ook daar besloten tot de oprichting der afdeeling „Tholen". Door de ijverige pogingen van eenige leden der schoone sekse kreeg men spoedig een aantal leden, thans 66, verdeeld over de verschillende plaatsen van het eiland. Maat Stavenisse alleen, lelt hiervan 32 leden, terwijl er tot op dit oogenblik te Tholen slechts 3 leden zijn. Nu is het de wensch van spreker, dat deze lezing dienen moge, pm ook in de hoofdplaats van ons eiland, in de gemeente Tholen, meer le den te krijgen, opdat men door gezamelijk werken het groote gebouw „de Volksgezondheid" kan bevorderen. Aanhalingen werden gedaan van verschillende deskundigen, omtrent het nat en de resultaten der vacantiekolonies Dr. Moronard vau Halle deelt mede, dat, na een verblijf van 3 weken in een vaoautiekolonie, de kinderen ongeveer een jaar in lichaamsgewicht en ver- vergrooting van de ademhalingsorganen waren toegenomen, terwijl D. Goepel van Frankfort a/d O. verklaart, dat deze kolonies werken als een accumulator van de groei-éuergie en dat kinderen, die in groei waren achtergebleven, na een verblijf vau een maand in een kolonie een zoo krachtigen stool hadden gekregen, dat zij liet verzuimde inhaalden. Dat de vacantiekolonies ook zeer goed werken op de zedelijke vorming der kinderen, werd duidelijk besproken. Als leden der afd. Tholen heeft men reeds predikanten, eeu 4-tal doktoren onderwijzers, burgers eu arbeiders. De contri butie is minstens t 0,25 per jaar, Thans loopen de geteekende jaarbedragen uiteen van f 0,25 tot f 2,50, ma»f ieder, die lid wenscht te worden krijgt een blanco formulier ter invulling, zoodat behalve het bestuur, niemand iets weet van het door een lid geteekende bedrag, Hoewel de eerste ledenvergadering der jonge afdeeling „Tholen" pas in het laatst van Juli gehonden werd, kon men toch nog aan de uitzending van een kind denken. Op advies der doktoran-ledeu werd aangewezen e»n 8-jarig meisje nit Scherpenisse, dat 4 weken te Zonneheuvel is geweest. Het kind heeft daar genoten van de natuur, van alle veranderingen, die het daar mocht onder vinden, maar wat het voornaamste is het kind heeft in kraobten gewonnen en nam 4% pond in gewicht toe. De vereeniging heeft dus in den korten tijd van haar bestaan niet stil gezeten, maar zij hoopt aan dat kind een goed, een weldadig werk gedaan te hebben. Hierbij mag het natuurlijk niet blijven Voor uit op dien weg, teneinde het volgende jaar, door vereenigde krachten, meer kinderen zoo noodig te kunnen uitzenden. Dames en Heeren 1 zeide spreker verder, laat Tholen niet achterwege blijven, om de belangeu van het zwakke, lijdende kind der volksklasse te trachten genezing en herstel te geven. Steunt ouze af deeling en dan wordt er een goed, een christelijk werk door u verricht. Denkt om de gezegden: Geef ons het kind en wij hebben de toekomst, Hel kind vau heden is de man vau morgen eu Mens sana, in eoropre sana, (Slechts in een gezond lichaam kan een gezondo ziel huizen.)

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1907 | | pagina 1