TUtllil [iijji ui lil Itlanp m oesterteelt, laidtonv, tm. No. 1188. Zaterdag 19 October 1907. Vijf en twintigste jaargang. EN a Eerste Blad. 'e, H Moderne landbouw. n C „H 0 L L A N D." J. K C. POT, Publicatiën. ,d" (Naar aanleiding van de te 's-Gra- venhage gehouden Nat. en Intern. Landbouwtentoonstelling.) EEN MILLI0EN GULDEN. BINNENLAND. Van onze berichtgevers. Gemengd Nieuws. ERSEKSCHE THOOLSGHE COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad fl.025, franco ir post f 1,10. Voor het buitenland 90 cents. Ingtzenëin stukkin, inz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het bureau te Tholen ot vóór DONDERDAGMIDDAG bl onzen medewerker te lerteke. UITGEVER Tiotis. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt sleohta 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Zoor Leting voor de Nationale Militie. Burgemeester en Wethouders der gemeente holen, brengen ter kennis van belanghebbenden: dat de loling der in deze gemeente voor de i ilitie ingeschrevenen zal plaats hebben in het meentehuis alhierop Dinsdag den 29 October 907te beginnen des voormiddags te 9l/2 uur. Tholen, den 19 October 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. G. VAN STAPELE. De Secretaris, H. J. LABAN. aat Vervolg. B. De afdeeling Veeteelt en Landbouw omvat: a. het Zuivelconsulentwezen. b. de bevordering van den eerlijken handel zuivelproducten (botereontrêlestations). In 906 werden door de controle-ambtenaren op iverwachte tijden 18000 bezoeken bij aange- otenen gebracht, terwijl van Rijkswege boven- ien bij dezelfde aangeslotenen nog 2800 bezoeken orden afgelegd, als controle op de controle, ooals vele lezers zullen weten, is reeds een invulling der boterwet bij wetsvoorstel aanbangig emaakt, met zeer strenge bepalingen, alle noeierijen werend, c. De Bijkslandbouwproefstations. Deze in- lellingen houden zich voortdurend bezig net bet onderzoeken van grond en watersoorten, sn meststoffen, voedingsstoffen, zaden en meer ndere grondstoffen en voortbrengselen. Verder net het verrichten van cultuur of bemestinga- roeven en bet instellen van wetenschappelijke nderzoekingen van algemeenen aard. De totale 'aarde van de door de stations in 1906 ten ate van den landbouw onderzochte partijen ïeststoffen, voederartikelen en zaaizaden bedroeg ngeveer f 14,500.000. Deze stations hebben eeds een vaste plaats in onzen landbouw ver regen en worden door de praktijk algemeen ;owaardeerd. C. Tot dit punt behooren a. de Rijksveeartseuijschool te Utrecht. b. het veeartsenijkundig Staatstoezicht en de '(«artsenijkundige politie. c de Bijksseruminrichting te Botterdam. d. de vee- en vleesehkeuring. e. bevordering van de paardenfokkerij, van rnndveefokkerij en van die van klein vee. laar bijen alsnog niet bij het klein vee zijn Dgedeeld geworden, keert de regeering aan de fereeniging tot bevordering van de bijenteelt Q Nederland een rijkssubsidie uil. D. Bij de Directie van den Landbouw zijn beheer de rentambten, de Scheurpolder aan len Hoek van Holland, het Haagscbe Boscb, .e duingronden onder 's-Gravenhage en Wasse- isar, die onder Scboorl en op Texel, door den itaal aangekochte boerderijen en woeste gronden e Kootwijk, enz. Verder is ook het Staatsboschbeheer bij deze ideeling ondergebracht; 21 Juni 1899 werd leze tak van dienst ingesteld wel wat erg laat, ergeleken bij wat in andere Europeesche landen e dezen aanzien reeds sinds tientallen van jaren verricht geworden. Behalve het onderhouden van de reeds bestaande lijksbosschen stelt men zich ook ten taak het tan Staatswege aankoopen van woesten grond voornamelijk zandverstuivingen), welke nadeel 'oor de omgeving opleveren en waarvan de be- lossohing aan particulieren weinig direct voor deel zou bezorgen. Vermelding verdient, dat er nnig samenwerking bestaat tussohen bet Staats- loschbeheer en de Nederlandsche Heide-maat- 'chappij en dat aan gemeenten desverlangend 'eulelooze voorschotten worden verstrekt voor let bebosscben van baar toebehoorende woeste ;ronden. E. Bij deze letter moet worden herinnerd aan wat de regeering heelt verricht in 't belang van bet landbonw-credietwezen. Als uitingen van het particulier initiatie) bestaan op dit oogenbhk twee centrale Landbouwbanken (te Utrecht en te Eindhoven). De eerste vormt bet middelpunt van 208, de tweede dat van 190 dorpsbanken. Alle deze instellingen, gevormd naar het Raif- feischensche model, ontvangen subsidies van regeeringswege. In 1906 was voor dat doel op de Staatsbegrooting een bedrag van f16,000 uit getrokken. Dat die ongeveer 400 boerenbankjes nuttig werk verrichten, kan uit de volgende cijfers blijken. Ultimo December was het totaal aantal leden25502 het totaal aan voorschotten f4.421.773 het totaal aan spaargelden f8.467.095 Ziedaar zeer in 't kort, wat sinds de moder niseering van onzen landbouw is tot stand ge bracht, en waardoor ons landbouwwezen zoo voor uit is gegaan. Nog altijd zijn er weifelaars en dezulken die zich vastklemmend aan een ver keerd begrip van practicus zijn de groote hulp miskennen of kleinachten, welke de toegepaste wetenschap aan den landbouw biedt. Het is nog wel der vermelding waard, dat een Deensch vakman, na zijn bezoek aan de tentoon stelling, tot een onzer landbouwers zeide „ik heb in mijn leven tal van landbouwtentoonstel lingen in Europa en in Amerika bezocht, maar nergens gezien ea gevonden, wat ik hier zag/' Zelfs als stellen we iets van die lofspraak op rekening van internationale hoffelijkheid, dau nog kan Nederland met trots en tevredenheid terugzien, op wat het aan landgenoot en vreem deling in die heerlijk mooie Septemberdagen heeft kunnen toonen als //eigen werk." LEVENSVERZEKERING-MAATSCHAPPIJ Hoofdkantoor te Amsterdam, Keizersgracht 292 Maatschappelijk Kapitaal Door de verzekering eener dadelijk ingaande lijfrente maakt men op 50-jarigen leeftijd 7,5%, op 55-jarigen leeftijd 8,5 op 65-jarigen leeftijd 11,3 en op 70-jarigen leeftijd 13,5% rente van zijn gestort kapitaal. Inlichtingen en tarieven verkrijgbaar aan het Hoofdkantoor en bij H.H. Agenten de H.H. C. M. VAN R1JSSEL, te Tholen; P. M. v. d. EN DE, te Oud-VossemeerJ. GELDER BLOM te Poortvliet; J. W. liENSEN. en notaris H. J. VAN NOUHUYS te Zierikzee Mr. H. OELE te Goes. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van het bestuur der Waterkeering van het calamiteuze waterschap Scherpenisse, de heer C. Hartog te Scherpenisse. Tot ontvanger van de registratie te Tholen is benoemd de heer C. van Helbergen te Dor drecht. De Tweede Kamer is deze week in openbare vergadering bijeen en be* handelt een wetsvoorstel tot het vormen van een fonds voor de afwerking der Stelling Amsterdam. Het voorstel wordt zeer ernstig en warm besproken, maar ook zeer aiteenloopend. Volgens den een is die stelling het behoud van het land by een mogelijken oorlog, volgens den ander gaat het er mee verloren. Waar de deskundigen zoo verschillend oordtelen past het den leek te zwygen. De regeering heeft reeds het ontwerp-grondwets- herziening aan de Tweede Kamer aangeboden. Het was in de eerste plaats om een blanco-artikel 80 te doen. Welnu, dit artikel 80 is nu zoo blank geworden, dat de gewone wetgever er letter! yk alles mee kon doen, wat hy zal goedvinden. Het luidt eenvoudig. De leden der Tweede Kamer worden rechtstreeks gekozen door de kiezers die de wet aanwijst. Voorts zyn de voornaamste veranderingen Art. 81 laat de gelegenheid open voor een even redige vertegenwoordiging. Art. 85 wil den zittingsduur voor de Tweede Kamer verlengen van 4 tot 5 jaar. De verkiesbaarheid voor de Eerste Kamer wordt niet langer beperkt door belastingaanslag ol het bekleed hebben van hooge en gewichtige openbare betrekkingen. Deze Kamer krygt niet het recht van amendement, zooals de commissie van voorbereiding wenschte. De Kamers benoemen zelf hare voorzitters. De Provinciale Staten blijven de kiezers voor de Eerste Kamer, maar wanneer deze ontbonden wordt, worden ook de Prov. Staten ontbonden. De voorzitter van den gemeenteraad wordt door den Koning, ook buiten de leden van den raad, be noemd en ontslagen. De burgemeester is dus niet meer ambtshalve voorzitter. Voor het eerst ran dit jaar hebben de rijksmiddelen minder opgebracht dan in de gelijk namige maand van 1906, nam. in September. Het nadeelig verschil is gelukkig üiet groot, slechts ruim f 70.000. IERSEKE. Alhier viel een knaap in een met water gevulden oesterput niet ver van een open- staanden duiker. Hij werd door den stroom onder den duiker door naar buiten in de Schelde ge voerd, doch werd aldaar gelukkig gered. Hij had slechts een geringe wonde opgeloopen. Binnen 14 dagen verschijnt bij den uit gever J. J. van der Peijl te lerseke de tweede veel vermeerderde, herziene druk van /,Het rekenboek voor de Herhalingsschool, rekening houdende met de bijzonderheden en behoeften eener landbouwstreek," samengesteld door een commissie gekozen uit de leden der onderwijzersvereniging in bet district Halst. De eerste drak werd alom gunstig ontvangen en is geheel uitverkocht. De lerseksche meisjes in Zuidbevelandsch costuumMarie E. van der Peijl, Pieternella Pols Pd. en Jacomina de Koeijer Jd. die de Koningin bij de vlootrevue een bouquet aan boden. hebben haar portret, (een mooieplatina- foto) aan H.M. gezonden. Het is onder hartelijke dau kbetuiging welwillend aanvaard. Maandag 1.1. had hier de loting voor de nationale militie plaats, uitsluitend voor lerseke, er werd daarvoor weer een lokaal van school 2 gebruikt. Ditmaal liep deze zaak veel ordelijker af dan verleden jaar, denkelijk omdat men nu een vroeger uur gekozen had. (91/» uur in plaats van 11 /2 uur.) Van de 64 lerseksche lotelingen der lichting 1908 zijn niet minder dan acht naar Amerika. Slechts 3 hebben gebreken gereclameerd. Dezer dagen hield de afd. lerseke van de Soc. Dem. Arb. Partij alhier een ver gadering, die ook voor het publiek toegankelijk was, doch van deze vrijgevigheid werd door slechts weinigen gebruik gemaaktde beide sprekers, die de belangrijke onderwerpen be handelen, hadden 13 hoorders. OUD-VOSSEMEER. Het vorige jaar ismen begonnen op een gedeelte van den zoogenaamden Hikschen dijk een proef te nemen met het ver harden met keislag en thans heeft men dit ge deelte weer opnieuw van een laag voorzien. Voor zoover zich dat nu laat beoordeelen zou de proef gunstig zijn uitgevallen en zal het Waterschapsbestuur waarschijnlijk er toe over gaan om op meerdere wegen het gebruik in te voeren van dit verhardingsmiddel in plaats van grint. Werd van de meeste op de verdronken gronden geteelde gewassen meer geoogst dan men dit voorjaar op zijn meest gunstigst durfde denken, met de weilanden is het treurig gesteld geweest, zoodat er bijna geen voedsel in te vinden was en dan nog alleen de min waardige grassen er in tierden. Naar men meldt zullen de meeste veehouders, zoo maar eenigszins mogelijk, de vaste weiden wel om werken, een paar jaar bezaaien met landbouw gewassen en er dan weer vast weiland van maken. SCHERPENISSE. Bericht men van elders van dij ks werk verhoogingen, ook aan deze Water keering is dezen zomer door den aannemer Van den Brink, van Krabbendijke, over ruim 700 M. lengte een kolossale dijksverhooging en verzwaring tot stand gebracht. De kruinshoogte werd 70 tot 80 cM hooger en 0,50 M breeder, dan het oude dijkslichaam, terwijl de binnenberm onge veer 2 M werd verhoogd een en ander eischte over de genoemde lengte circa 15000 M3 aard- specie, waarvoor op het eind van het werk eene hoogliggende weide werd aangekocht, die is af gegraven tot op betrekkelijk laagliggend weiland. Genoemde weide bestond uit één M. dikte eerste soort kleigrond, zoodat de grondsoort voor deu dijk uitinuotend is. Al de grond werd door paarden met kipkarren vervoerd en het werk in 13 weken voltooid. THOLEN. Jn eene dezer dagen op de boven zaal van het hotel „Hof van Holland" gehouden algemeene vergaderiug der schietvereeniging „Koningin Wilhelmiua" werd o.m. het huis houdelijk reglement vastgesteld en ook het reglement van orde voor de schietoefeningen en in den breede besproken de genomen maat regelen van veiligheid. Deze zijn zóó doel treffend genomen, dat alle gevaar is uitgesloten. Mededeeling werd gedaan, dat de oefeningen in het flobertschieten voorloopig zullen ge houden worden des Dinsdagsavonds na half- acht, en voor hen, die dien avond verhinderd zijn, des Zaterdagsavonds na halfnegen in de Bewaarschool. Dinsdagavond werden de eerste oefeningen gehouden, onder leiding van den voorzitter den heer J. Hekkert, tevens baancommandant, waar aan door 32 van de 66 leden werd deelgenomen. De overige leden komen Zaterdagavond. Alhier heeft de Gezondheidscommissie, naar aanleiding van enkele typhusgerallen te St. Maartensdijk, aanplakbiljetten gezonden, waarin den ingezetenen ten zeerste wordt aan bevolen om drinkwater en melk védr het ge bruik te koken. De Insulaire Hypotheekbank te Zierikzee bericht (zie achterstaande advertentie), dat tot nadere aankondiging worden uitgegeven 41L pCts. pandbrieven tot den koers van 100 iu stukken van 1000, 500, 100 en 50 gld. Er eijn weer valiche bankbiljetten in om loop van i 40, f25 en f 10, bij het laatste ont breekt het watermerk geheel. Te St. Lanrens is een landbouwer, die met een wagen naar het veld was gereden, bij het afspringen van den wagen in een vork terecht gekomen en levensgevaarlijk gekwetst. Te Bontenisse is een ouden man door een fietser aangereden, waardoor hij viel en aan de gevolgen is overleden. Te Apeldoorn zou Dinsdag een paar in 't huwelijk treden. Ouders en getuigen waren reeds aanwezig, alles was iu gereedheid gebracht, de bruidegom wachtte, de rijtuigen reden voor doch de bruid was verdwenen. Men heeft tot nu toe tevergeefs getracht haar op te sporen en ver moedt, dat zij over Zutphen naar het buitenland is gevlucht I Nabij de gemeente Echt was in den nacht van Maandag op Dinsdag de veldwachter met twee collega's op surveillance. Op eenigen afstand ontdekten zij stroopers met den z g. lichtbak. Toen eerstbedoelde beambte zich in de richting der nachtelijke wilddieven begaf, teneinde hen te kunnen hekeuren, werd door een dezer een schot gelost, waardoor de veldwachter ernstig werd verwond. De justitie is heden de daders, die de vlucht namen, op het spoor. Te Shrewsburj is een trein bestaande uit 15 wagens ontspoord even vóór het station. Op slag werden 22 uienschen gedood waaronder 14 reizigers en 40 ernstig gewond. Uit Barceloua wordt gemeld dat 71 fa brieken door overstroomingen vernield zijn en de toestand aldaar verschrikkelijk is. Dagelijka storten huizen in en moeten de bewoners vluchten. In Kief breidt de cholera zich op onrust barende wijze uit. De laatste dagen waren er 170 nieuwe gevallen. Uit Belgrado heeft een troep Albaneezen getracht Servische boeren te overvallen om hun ossen te stelen. Een hevig gevecht ontspon zich, waarin 3 Serviërs en 9 Albaneezen werden op de vlucht geslagen zij dreigen thans twee Christelijke dorpen iu de asch te leggen. In het dorp Dachau (Beieren) heeft een meisje van veertien jaren een verschrikkelijke misdaad gepleegd. Zij heeft vijf kleine kinderen, op wie zij moest passen, vermoord door hen met een haarnaald den schedel te doorboren. Zij verklaarde de daad bedreven te hebben, oM! dat zij niet van kinderen hield en ze toch altijd moest oppassenook kon zij het sohreien der kinderen niet verdragen.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1907 | | pagina 1