No. 1185. Zaterdag 28 September 1907. Vijf en twintigste jaargang. 3", EN Eerste Blad. V ertrouwen. re ut, vo Publicatie n. IS. C. POT, n. O II t BINNENLAND. Van onze berichtgevers. Gemengd Nieuws. nu] IERSEKSGHE THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f T.025, franco post f 1,10. Voor het buitenland 90 cents. r. -'■■«.'-8n en2, worden uiterlijk op 0 on ol v66r DONDERDAGMIDDAG bl 'inoezonden stukken, enz. worden oiterll|k op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan wl.i..AA. nntinc»nir.Minnir. hi onzen medewerker te lerseke. het bureau te T h o I Bargemeester en Wethouders van Tholen zullen Zaterdag B Oct a.s., des middags te 12 uur, Raadbuize aldaar publiek verkoopen EEN HOOP STRAATMEST, (met beer vermengd.) De voorwaarden van den verkoop liggen van den al ter lezing ter secretarie, iederen werkdag oormiddags van 912 uur. Tholen, den 28 September 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. G. VAN STAPELE. De Secretaris, H. J. LABAN. UITGEVER Tholen. Advertentiën van 1 tot 4 regels 40 ceuts; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt sleohte 2 maal in rekening gebraoht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. ,Wees trouw en vertrouw niemand" zegt een led Hollandsch spreekwoord. Men moet echter r den gekeeieu nadruk te leggen op het itste gedeelte, niet vergeten ook het eerste in •ht te nemen. Dat is een niet lofwaardige een- _igheid. Het is zeker waar, dat dagelijks honderden slachtoffers worden van hetgeen zij noemen uq „al te goed vertrouwen". De couranten aan er vol van, de rechtbanken hebben er aodenvol werk door. Daar komt nog bij, dat en het iemand bijna kwalijk neemt, als hij pr in loopt." Hoe kon die man ook zoo on- igrijpelijk dom zijn't Is, of hij geen oogen id, of zijn hersens hem in den steek lieten. als ;t gebeurd is, heeft ieder het zien aan- omen als de patiënt dood is weet „men" precies zeggen, welke medicijn men hem had moeteD ïgeven. Zulke wijsheid post dato, beteekent niet eel, het ware beter, die maar niet uit te pakken. Toch is er weer een grond van waarheid in wijze waarop men zoo de dupes bejegent en !Q element van rechtvaardigheid ook. Gelijk in welgeslaagde diefstal de daders nog brutaler laakt en alzoo hun gevaarlijk karakter versterkt, er ook eeu kans op vermeerdering der vijan- elijke macht verbonden aan de goede resultaten an ieder misbruik van vertrouwen. Hoe minder aartoe aanleiding wordt gegeven, des te geringer ook de aantrekkingskracht van het voorbeeld. We kunnen dit bevestigd vinden door het sit, dat bepaalde soorten van aanslagen epi- einisch schijnen te zijn. Als een speculatie op e goedgeefschheid van het publiek in den vorm an een collecte voor een gefingeerd doel en anbevolen door een lijst met zelfgeschreven lamen, goed afloopt, dan hoort men telkens reer van soortgelijke gevallen de politie gaat r zich mee bemoeien, en na eenigen tijd is het lit, om weer plaats te maken voor iets anders. )an komt er een periode van reizigers, die zich itgeven voor 't geen zij niet zijn, hun intrek emen bij een goedgeloovige hospita, van deze eld weten los te krijgen, om hun bagage van en trein te laten komen en dan verdwijnen, t Is begrijpeliik dat, als niemand zich door lergelijke praatjes liet inpakken, deze industrie leel gauw zou worden prijsgegeven en zoo kan oen zeggen, lichtgeloovigen eigenlijk ook mede- ilichtigen zijn, omdat zij, ondauks de waar- ichuwingen, welke zij dag in dag uit in de lieuwsbladen kunnen lezen, er toch invliegen, n dit opzicht kan men hun het verwijt doen, lat zij zich de weldaden der publiciteit onwaardig maken. Hier hebben wij omstandigheden, onder welke vantrouweu niet slechts aanbevelenswaardig is, maar zelfs een plicht mag genoemd worden. Een )licht tegenover de maatschappij in het algemeen, at welker beveiliging tegen misdadige aanslagen, ieder naar vermogen heeft mede te werken een plicht ook tegenover de personen, wien men het volvoeren hunner plannen belet, tot hun bestwil. Ook op ander gebied is hetgeen hier gezegd van toepassing. Dat in „zaken" het vertrouwen q belangrijke rol speelt, weet ieder; geen handel is mogelijk, als men niet uitgaat van de veronderstelling met eerlijke menschen te doen te. hebben. Was hei; gegeven woord geen waar borg meer, dan moest men zich stipt houden aan het „gelijk oversteken" van den guitigen toolknaap, de wereld zou er heel anders uit zien, en we zouden geen honderste deel van de vorderingen in handel en verkeer hebben ge maakt, waarin wij ons thans verheugen. Toch heeft dit alles zijn schaduwzijde, en wanneer beweerd wordt, dat wij ook die moeten aan vaarden ter wille van het licht, dan kunnen we dat nog niet zoo gaaf beamen. Van het crediet (handelsterm voor vertrouwen) wordt veel mis bruik gemaakt, omdat het te gemakkelijk wordt verleend, zonder dat er eenige grond voor be staat. De concurrentie spoort er toe aan, gemak zucht werkt het in de hand, het wordt een „wagen" om te winnen, met veel kans op ver- verliezen. Ook dat is een bron van oplichterij, die het eendrachtig opsporen van middelen om haar wat trager te doen vloeien niet overbodig doet schijnen. Vertrouwen zonder meer is eigenlijk maar een klank. Er moet grond voor zijn. Wij moeten, om het te kunnen hebbeD, kunnen beschikken over zekere gegevens, van zoodanigen aard, dat zij ons waarborgen tegen zelfverwijt, indien onverhoopt mocht blijken, dat het misplaatst was. Nu zijn wij geenszins van meening, dat het gemakkelijk is in dezen den juisten weg te be wandelen, dat is, aan den eenen kant onze naasten niet zonder reden krenken en ont moedigen door wantrouwen, aan de andere zijde ous niet blootstellen, aan de schadelijke gevolgen van gebrek aan voorzorgen. Als wij de behoedzaamheid betrachten, ons wachten voor het schenken van vertrouwen, zonder dat daarbij de overtuiging bestaat, dat het welgeplaatst is, dan geschiede dat in de eerste plaats ter vervulling van den plicht der humaniteit. Het is niet voor ons zeiven alleen, het is ook voor anderen, dat wij hun zedelijke belangen in bescherming nemen tegen hun eigen zwakheden. Wanneer de indruk wordt gegeven, dat wan trouwen de leidende gedachte is, dan deugt het toezicht niet, en .zou het wellicht een wedstrijd van slimheid uitlokken. Met ons geloof in het goede, ons vertrouwen in plichtsbetrachting, worde de wijze, waarop wij de waakzaamheid uitoefenen in overeenstemming gebracht. Dan wordt zij een zegen voor hem, die er het voor werp van is. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben aan de Provinciale Staten voorgesteld, tot dekking van de uitgaven voor het dienstjaar 1908, de opcenten der Grondbelasting voor ongebouwde eigendommen te verhoogen van 36 op 08, die op gebouwde eigendommen vaD 28 op 30 en op de Personeele belastingen van 21 op 27. Tevens is door dat college voorgesteld om een geldleening aan te gaan groot f 240.000 ad 4 pCt, af te lossen in hoogstens 20 jaar. De provinciale inkomsten en uitgaven voor 1908 worden op de begrooting geraamd op f845.989,355. Bij de 25 dezer gehouden verkiezing voor een lid der Tweede Kamer, in het hoofdkiesdistrict Schiedam, zijn candidaat gesteld de heeren A. W. F. Idenburg, anti-rev, A. P. Staalman, chr. democr. .en H. J. Versteeg, vrijz. deiuocr. De loting voor de lichting der nationale militie iu Zeeland zal in onderstaande gemeente plaatshebben lerseke Maandag 14 October, 9,30 uur voorm. voor lerseke, des namiddags 2 uur voor Kapelle, 2.45 uur voor Wemeldiuge en 3.30 uur voor Schore. St Philipsland Maandag 28 October, 10,30 uur voorm. Tholen Diüsdag 29 October, 9,30 uur voorm. voor Tholen, 10.45 uur voor Poortvliet en 11.15 uur voor Oud-Vossemeer. St. Maartensdijk: Woensdag 30 October 10.30 uur voorm. voor St Maartensdijk, 11.30 uur voor St Annaland, 1.30 uur voor Stavenisse en 2.15 uur Scherpenisse. De verhooging en verzwaring van den buitendijk van den Burenpolder is voltooid, evenals de muur, die op een der binnendijken (havendijk) is aangebracht. In dien muur is een scheur ontstaan, tot heden van zeer geringe beteekenis. Het kramwerk aan den dijk is niet met stroo maar met kippegaas verricht. De landbouwer E. de Jonge te lerseke, tevens bijenkweeker, is op de tentoonstelling te 's-Gravenhage, twee zilveren medailles voor honig toegekend. De levering van steenkolen en petroleum voor de gemeentegebouwen is aangenomen door den heer L. Laban respectievelijk voor f 1.05 den H L. en f 9.85 de 100 K.G. OUD-VOSSEMEER. Door de heeren Madoux van Brussel werd gedurende drie dagen gejaagd op gronden onder Poortvliet en St Annaland, met drie geweren; op den eersten dag werd maar een paar uur gejaagd. Het gebecle resul taat is geweest, dat 97 patrijzen, benevens eenige eenden, werden geschoten, een getal dat in ver band met de uitgestrektheid van het jachtveld uiet groot genoemd kan worden. In den Hollare- polder, waar vijt heeren één dag ter jacht kwamen, was het resultaat nog minderaldaar werden slechts 20 patrijzen geschoten. Alhier heeft zich een commissie gevormd (het Sub. comité, voorden watersnood) om in de nooden van het gezin van A. Lindhout te voorzien, die zooaV algemeen bekend, de vorige week door een ernstig ongeluk werd getroffen. Er zal een beroep worden gedaan op de algemeene liefdadig heid. POORTVLIET. In de Dinsdag 1.1. alhier gehouden zitting van den gemeenteraad werd herbenoemd tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim, de heer C. Westenbrugge en benoemd als zoodanig de heer G. J. de Graaff, ter voorziening in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer W. J. Boogaart. SCHERPENISSE. Op de Woensdag gehouden veemarkt waren slechts 9 stuks hoorovee, een paard en een veulen aangevoerd. Er werd weinig handel gedreven. Meer van beteekenis was de verkoop van 18 werkpaarden, die mede aan de lijn stondeD, doch bij opbod werden geveild. Dat liep beter van stapel, went allen werden tegen flinke prijzen verkocht. STAVENISSE. Door de jonge afdeeling, Tholen, van het Centraal Genootschap voor kinderherstellings- en vacantiekolonies werd een kind uitgezonden naar de kolonie „Zonneheuvel" bij Hoeven. Na daar 4 weken, geweest te zijn, is het kind zeer versterkt teruggekomen. Circa 4Y2 Pond was liet 1" lichaamsgewicht toegenomen. Te wenschen is het. dat nog velen zullen toe treden als lid, opdat het volgende jaar meerdere kinderen in de gelegenheid zullen worden ge steld, ddar herstel van gezondheid en vernieuwing van krachten te kunnen verkrijgen. THOLEN. De kermis is hier weer gearri veerd met hare vermaken. Door de veelvuldige opkomst van tenten en kramerijen zou men haast zeggen, dat ze weer opleeft. Er is o.m. te zienEen dikke dame met het kolossale gewicht van 490 pond; een panorama met beelden uil den Transvaalschen-oorlog, enz, twee somnam bules eeu fotografie-tent, een kinematograaf, een stoomcaroussel, een Turksche schommel, de ge wone galanterie,- koek- en poffertjeskramen ea wat wel het meest zal trekken, de geheel nieuwe schouwburg-tent van de firma Bakker, die er werkelijk goed uitziet. Voorts zal er op de beide kermisdagen gelegenheid bestaan tot dansen op de bekende plaatsen IERSEKE. Voor de dienstbode Martina Griep alhier, die den 6en dezer zoo deerlijk verminkt werd door een dorschmachine, is te lerseke en Kruiningen samen een bedrag van ongeveer f 300 bijeengebracht. Men zou dit gaarue tot een bedrag vaD on geveer f 1000 opvoeren, teneinde er een kleine lijfrente voor te koopen. Daarom zal men ook in andere Zuidbevelandsche gemeenten collec teeren. Te Kapelle is men daarmee reeds bezig. Het meisje zal waarschijnlijk levenslang on geschikt voor arbeid van eenige beteekenis zijn. In de Bent (arrond. Woerden) werd de fam. Kraan, dezer dagen door den schoolop ziener bezocht, omdat geen der kinderen de school bezoeken. De moeder (vroeger onder wijzeres) gaf haar kinderen zelt les en daarom kwam de schoolopziener zich persoonlijk van het onderwijs overtuigen. Consciëntieus als hij is, ondervroeg hij de kinderen één voor één in de vakken lezen, Ned. taal en rekenen. Ook moest ieder kind zijn be drevenheid in de schrijfkunst tooneD, maar voor al de oudste dochter werd ter deeg aan den tand gevoeld. Nu, de moeder was er niet bang voor, want de zaakjes zitten er in en het schrijven ging zeer goed en netjes. De schoolopziener was tevreden over de resultaten van het gegeven onderwijs en roemde de moeder, die zoo flink haar dubbele taak verricht. De 400000ste Rotterdammer is door het Rotterdamsch Nieuwsblad op bijzondere wijze gehuldigd. Per automobiel werd de gelukkige vader van Catharina Johanna Bom van het bureau voor den Burgelijken Stand naar het redactie-bureau gebracht en hem daar door den directeur de eerewijn gegeven. Als geschenk werd ter keuze aangeboden een eerebeker of een praal- wieg voor de jonggeborene, waarvan de praal- wieg werd gekozen. Op de internationale landbouwtentoonstelling te 's-Hage is een totaal bedrag van ongeveer f 39000 aan toegangsbewijzen ontvangen. Een navolgenswaardig voorbeeld. Zooals bekend is, is het op het platteland in Groningen [en ook elders] gewoonte bij eiken eenigszins inspannenden arbeid dagelijks een borrel te schenken. De bekende Groninger landbouwer, de heer Mausholt, heett onder zijn werkvolk eeu stemming laten houden over de vraag daags een borrel, ot iu plaats daarvan per dag 5 ct loonsverhooging. Met op een na algemeene stemmen werd de 5 ct. gekozen. Een mooi voorbeeld ter navolging voor alle werkgevers en werknemers De persoon, die het vaandel van het 4e regement infanterie heeft teruggevonden, dat in de legerplaats te Zeist was verloren gegaan, heeft van den commandant van dat regiment eeu belooning van f 25.ontvangen. Te Oudenbosch is ingebroken, terwijl de bewoners van het huis op het veld aan 't werk waren. Uit een kast werd f 100. meegenomen en een spaarpot met f 5. Den volgenden nacht hebben inbrekers op eene andere plaats hun slag geslagen, door uit een secretaire f 500 aan bank biljetten mee te nemen. De daders zijn niet opgespoord. Te Driel (Bom meier waard) is door de politie een valsch bankbillet van f40,in beslag genomen. Aan bet postkantoor te Boskoop wordt een aangeteekende brief vermist, bevattende tien duizend gulden aan bankpapier en bestemd voor het agentschap der Nederlandsche Bank te Bos koop. Behalve die brief Wórdt nu ook nog f 108. vermist. Bij twee beambten is reeds huis visitatie gedaan, zonder eenig resultaat. Bij eeu vreeslijken brand in de Marnix- 9traat te Amsterdam zijn vier mannen, een vrouw en twee kinderen letterlijk levend verbrand, terwijl een 72 jarige man, hoewel gewond, als door een wonder aan het gevaar ontsnapt is. Het stoffelijk overschot van de verkoolde lijken is in drie lijkwagens naar de begraafplaats gebracht Zestien kransen werden op het graf neergelegd. Te Rotterdam brak Woensdagavond brand uit aan den Yogeleuzang. Twee verdiepingen, waarin gevestigd een huidenzouterij en een klom penhuis. Bij wien de brand ontstond, is niet kunnen blijken, daar beide panden, die binnen door communicatie hebben, gelijktijdig branden. Het vuur deelde zich mede aan de daken van een belendend tabakspakhuis. De brandweer trad zeer krachtig op met zeven sectiespuiten en twee stoomspuiten, zoodat reeds om 11 uur het gevaar voor uitbreiding geweken was. Met groote meerderheid en onder de grootste geestdrift namen de havenarbeiders te Antwerpen op een Dinsdagmiddag gehouden bijeenkomst het besluit, om Donderdag op de oude voorwaarden het werk te hervatten, echter onder voorbehoud, dat de iu een brief van den burgemeester iu uitzicht gestelde loonsverhooging tot stand komt, zoo niet dan zullen zij binnen 14 dagen den strijd weder aanbinden. Ongeveer 3300 Antwerpenaars zijn thans weer aan het werk. Te Mantes is de transatlantische trein in de tunnel van Breval met een anderen trein in botsing gekomen. Er zijn 29 dooden en 2Q gewonden.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1907 | | pagina 1