rotMal, pfii aai ta Itlaipi ra intntnlt, laillgai, m. No. 1180. Zaterdag 24 Augustus 1907. Vijf en twintigste jaargang. EN J. H. C. POT, Eerste Blad. De vernielkunst vernielt den Oorlog. BIMENLAND. Van onze berichtgevers. Gemeiigd Nieuws. ERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad fl.025, franco per post f 1,10. Voor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het bureau te T h o I e n of v66r DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER T H O L N. Advertentiën van 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elk* advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijk* prijsvermindering. In den Haag zijn reeds geruimen tijd uit alle landen personen saam geweest, om te spreken over oorlog en vrede. Als leden van de Vredesconferentie, hebben zij zeer vreedzaam samen gedineerdze zijn vreedzaam samen uitgegaan, om allerlei merkwaardigheden te bezoeken ze hebben zeer vreedzaam beraadslaagd over allerlei bij zondere gevallen, die zich in den oorlog kunnen voordoen, in betrekking tot de oorlogvoerende partijen en tot die, welke de onzijdigheid be trachten we verheugen ons over die vreed zaamheid tusschen de heeren zelfvoor de volken verwachten wij daarvan vooreerst een heel kleio beetje. De oorlog tusschen Rusland en Japan heeft maar al te duidelijk doen zien, wat er van al die mooie bepalingen komt, als het menschelijk dier la bete kumaine in den oorlog is losgebroken. Het doel is overwinnenalle middelen, die daartoe voeren, worden aangegrepen, ook de l| laagste, de gemeenste; als zij tot het beoogde doel voeren; zijn zij rein als gewasschen wol. De oorlog moet door de kunst van vernielen onmogelijk gemaakt worden en wij beginnen op den goeden weg te komen, maar de volkeren betalen duur leergeld. Nadat K a i n zijn broeder Abel had dood- is de menschenmoord in zwang ge- comen de kleine moordenaars heeft men geregeld opgehangen, gesteenigd, gekruisigd, het hoofd afgeslagen, geradbraakt, gevierendeeld, of aan nog andere minder aangename operaties onder worpen zij, die den menschenmoord in 't groot hebben gevoerd, zijn beroemde mannen geworden: eroveraars, apostelen van de beschaving, onvol- )rezen helden eu standbeelden, ievens- leschrijvingen, heldendichten, houden hun naam in eere. Dat is nu eenmaal zoo en vooreerst zal 't zoo log wel blijven. Maar de oorlog zal tengevolge van de nieuwere ïitvindiugen meer en meer onmogelijk worden. Iedere uitvinding vermindert de //durf." Eerst had men den oorlog alleen te land vervolgens werd hij ook gevoerd ter zee; met die beide soorten is men duizenden jaren te vreden geweest, men meende, dat men aan die oeide manieren vau menschengeluk te verwoesten, zei jenoeg had. In 't laatst der vorige eeuw is men weder een schrede verder gegaanmen heeft len oorlog ingevoerd onder zee en nu hebben we zoo zachtjes aan de volmaaktheid bereikt len oorlog in de lucht. Frankrijk, Engeland, Duitschland hebben lunne bestuurbare luchtballenreeds heeft men r met 2 h 3 duizend kilogram draagkracht. Zoo'n machine, geladen met ontplofbare bommen, lestuurd door vier, vijf man, gaat naar boven, rijft hoog in de lucht boven een leger of boven len slagschip, laat een paar bommeu vallen met ergiftige gassen en met uiteenspringende stoffen ;evulden leger of schip zijn weggevaagd. Dat is een toepassing van humane beginselen n den oorlog! We krijgen dus eerlang den oorlog in drie 'erdiepingen boven Tucht en wolken op de aarde, te land en te water onder de zee. Hoe volmaakter de vemielingskunst wordt, loe minder men den oorlog zal durven beginnen, 'aot men weet nooit, over welke vermelings- 'erktuigen de vijand beschikken kan. De kunst van vernielen vernielt den oorlog Maar het zal nog veel geld kosten. Laat het ons troosten, dat de vrede daardoor thandhaafd blijft, beter dan door etende en elenvarende bezoekers van vredesconferenties. Wbl. Z. VI. Op de voordracht voor een lid van het cal. waterschap Bruinisse zijn geplaatst de heeren J. van Vessem (aftr.), J. Hage en Jac. Gouds waard op de aanbeveling voor voorzitter van dat waterschap zijn geplaatss de heeren J. C. Hage (aftr.), J. van Vessem en M. K. K repel. LAND BOU W-VEETEELT. In de Dinsdag in de Prins van Oranje te Goes ge houden algeraeene vergadering van het Stamboek voor het Zeeuwsch Belgisch trekpaard, onder voor zitterschap van den heer F. Hombach te Hulst, deelde de voorzitter mede, dat het hem niet wenschelijk voorkomt, dit jaar eene excursie naar Brussel te maken, zulks in verband met de tentoonstelling te 's-Gravenhage. Blykens het verslag over 1906 telt de vereeniging thans 419 leden en 7 begunstigers. Ingeschreven werden 2 hengsten en 30 merriën, zoodat in totaal thans zijn ingeschreven 77 hengsten en 258 merriën. Volgens gedane rekening hebben de ontvangsten bedragen 1 1477,565, de uitgaven 1 407,965, goed slot alzoo f 1069,60. Dit bedrag, verminderd met een nog niet verantwoorden post voor drakwerk en onvoorziene uitgaven, zal het werkelyk goed slot vermoedelijk f 600.bedragen. Op de begrooting is uitgetrokken voor ontvangsten en uitgaven f 1708,-met f222,- voor onvoorziene uit gaven. In de Commissie voor het nazien der rekening werden benoemd de heeren I. Kakebeeke, M. Kostenso en P. van Dixhoorn, en tot bestuursleden uit den kring Oostburg de heer G. A. Vorsterman van Oyen en uit den kring Hulst de heer P. van Dixhoorn. Voor de collectieve inzending op de tentoonstelling te 's-Gravenhage zyn aangenomen 16 hengsten, 21 merriën en voor afzonderlijke inzending 2 hengsten en 14 merriën. De inschrijving is 22 Augustus gesloten. Het vervoer der paarden naar de tentoonstelling zal plaatshebben voor Zeeuwsch Vlaanderen per trein over België naar Roosendaalvoor de eilanden per trein uit Vlissingen, welke voor het opnemen van paarden zal stoppen aan de stations Goes, Vlake, Rilland Bath en Bergen op Zoom. De punten van bespreking: jaarlyksche tentoon stelling, opnemen van paarden en keuringen voor het Stamboek, benevens plaatsvervangende keurmeesters, zullen op eene volgende vergadering worden be handeld. Mond- en klauwzeer. Het heerschen van mond- en klauwzeer in Holland geeft den landbouwers in ons eiland moeilijkheden, want om dezen tijd worden tal van graskalveren in gevoerd en ook vee, bestemd voor mesting gedurende den staltyd de vrees voor besmetting zal natuurlyk tal van veehouders tegenhoudon en om vee aan te koopen. Evenals in tal van gemeenten vanZ. Holland heerscht ook onder Zwainmerdatn mond- en klauwzeer in be denkelijke mate. Van 66 hofsteden aldaar is tot op heden aangifte geschied. Slechts bij 1 is de ziekte als geweken verklaard. Een 7-tal dieren zyn bereids aan de ziekte bezweken. Koeien die geen last van Mond- en Klauwzeer hebben. Te Westzaan breidt zich het mond- en klauwzeer steeds uit. Dat dit voor de veehouders een groote schade is, laat zich begrijpen. Aldaar doet zich het eigenaardig feit \oor, dat deze ziekte zich alleen ver toont by koeien van boeren, die de melk verkoopen aan de melkfabriek of uitventen, dus geen kaas of boter maken. De boeren, die zelf kazen, hebben bij hun vee geen last van deze ziekte. De oorzaak hiervan is, volgens eenige ervaren boeren, dat de kaasboeren de pekel voeren aan de koeien, en ditschynt een uitstekend middel tegen mond en klauwzeer te zijn. Ken oude boer vertelde, dat by zyn vee nog nooit deze ziekte was uitgebroken, en op de vraag, wat hij dacht, dat daarvan de oorzaak was, deelde hy mede, dat hy geregeld brokken zout in het land bracht, waaraan het vee met graagte likt. Bekend is, dat in vele stallen reeds sedert eenigen tyd de z.g. zoutlikrollen worden gebruikt, waarschijn lijk zonder te weten, dat dit een voorbehoedmiddel tegen het zoo gevreesde mond- en klauwzeer zou kunnen zyn. Naar aanleiding van bovenstaand bericht wordt nog gemeld, dat ook de inlanders in Oosi-Indië zout toepassen by het ontstaan der ziekte. Zy behandelen de zieke koeien met zout en wel door de tong, nadat deze zoo ver mogelijk uit de mondholte is getrokken, krachtig in te wrijven met grof keukenzout, hetgeen, steeds met succes werd gedaan. De toepassing van zout zal dus bij de heerschende ziekte zeker niet schaden. En 't is daarom dat wij er de aandacht op vestigen. 1ERSEKE. Dat de Werkmansvereeniging //Eendracht maakt Macht" van welker jaarver gadering we verleden week het een en ander melddeu,nog al wat beteekent, kan daaruit blijken, dat verleden jaar aan ziekengeld uitgekeerd werd f2268. Er zijn dan ook ruim 550 leden. Het personeel der Zeeuwsche Visscherij- politie (opzieners, schippers en knechts) heeft zich in een vergadering te Wemeldinge aaneen gesloten tot een bond, die bevordering der maatschappelijke belangen en van de verstande lijke ontwikkeling der leden ten doel stelt. Tot voorz. is benoemd de heer J. J. Sipsma, op ziener le klasse alhier. Bij de gehouden wedstrijd van de duiven- vereeniging //De Luchtpost" alhier (uitgangspunt der duiven was Meppel) zijn de 10 prijzen als volgt gewonnen Ph. Kosten f 5,H. Slotboom f 3.50 H. Bol f3,— M. Bom f2,50 M. Kloos t 2.— J. L. Bom f J,F. Sinkef 1.—P.PolsfO 75 F« van Willegen f 0,75 en P. van Stee f0,5ü. Geslaagd voor akte Fransch lager ond. de heer C. de Koeijer, onderwijzer te Kloetinge, geboortig van lerseke. De heer H. C. Sauer alhier is benoemd tot klerk bij de Rijksverzekeringsbank. STAVENISSE. Vanwege de pas opgerichte afdeeling „Tholen" van het CeDtraal genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonie, is reeds één kind naar Zouneheuvel vertrokken, voor den tijd van 4 weken. Heerlijk is deze inrichting, tusschen Hoeven en Seppe gelegen, op een flinke hoogte, waar men zuivere genees krachtige lucht kan ademen. Veel beweging bij het spelen, overvloed van licht en lucht, flinke wandelingen en uitstekend voedsel, ziedaar in hoofdzaak, wat der patientjes genezing en her stelling geeft. Het is te hopen, dat nog vele luidjes de atdeeling zullen steunen, ten einde het volgende jaar meerdere kinderen te kunnen uitzenden. De handel in aardappelen is alhier weder in vollen gang. Reeds eenige duizenden Hectoliters zijn er verscheept. De prijs is thans f 2. per H.L. De qualiteit is goed en de opbrengst be- vredigeud. Te 's-Graveuhage heeft op het terrein van Zorgvliet een ernstig ongeluk plaats gehad. Waarschijnlijk door het breken van staaldraden is de betonkoepel, waarin tijdens de plechtigheid van de eerste steenlegging voor het Vredespa leis muziek werd uitgevoerd, bij het afbreken ingestort. Vijf werklieden werden onder het puin bedolven, één hunner is reeds overleden. De vier anderen werden nog levend van onder het puin te voorschijn gebrachttwee hunner waren echter levensgevaarlijk gewond. Het ongeval verwekte groote ontsteltenis, en een menigte menschen stonden in ryen langs den weg geschaard, om de aan- en afrijdende brancards voorbij te zien gaan. Drie gewonde werklieden in Bronovo opgenomen zijn tol be wustzijn gekomen en zeer onder den indruk van het voorgevallene. Zij vraagden 't eerste naar hun makkers, waarvan een hunner een schedel breuk bekwam. Over 't algemeeu is de toestand der gewonden niet levensgevaarlijk. Omtrent het reddiugs werk wordt nog meegedeeld dat de brandweermannen zich bui tengewoon hebben ingespannen om de ougeluk- kigen te redden. Bij gebrek aan paleD, moesten eenige boomen omgehakt geworden, om als hef boomen gebruikt te worden, waardoor het gelukte de ruiue eenigs- zins op te heffen, doch men kon het onmoge lijk houden en moest de vracht weer laten zakken, waarbij hun de tranen in de oogen schoten. Tegen één uur was een werkman op het terrein ontboden, opi een auder te vervangen. Bij zijn komst was het ongeluk reeds geschied en werd juist zijn kameraad dood van onder de puin hoopen weggehaald. De heer Tak, lid der Tweede kamer, is te Philippine geweest, om een voorloopig onderzoek in te stellen naar aanleiding van een request van de visschers aldaar aan de Tweede kamer, waarin onder meer werd gevraagd de rijkszee weringen voor het afhalen van mosselzaad open te stellen. De visschers hebben deze gelegenheid te baat genomen om meer wenschen aangaande de raos- selvisscherij aan genoemd kamerlid bekend te maken. Bij het afbreken van de oude huisjes van het Merula Weeshuis te Brielle, heeft men bij het uitbreken der fundeering onder een tegel een collectie oude munten en penningen gevonden, waarbij 6 gouden en 106 zilveren, waarvan sommige de jaartallen 1573 en 1575 aanwijzen. In het Hollandsch diep ter hoogte van Numansdorp is een zeilboot, bemand met torpo- disten van fort de Ruijter, welke eeu zeiloefeniug hield door een rukwind omgeslagen. Twee op varenden werden gered, doch twee miliciens ver dronken. In de omstreken van Roermond heeft dezer dagen veel onweder gewoed, gepaard met zware hagelbuien, waardoor iu vele gemeenten belangrijke schade aan de veldgewassen werd toegebracht, o.a. te St-Oederode heeft men on geveer f 10.000 schade alleen door hagelslag. Ter hoogte van Kostverloren reden twee Groningsche heeren met hun auto over den Friescheu straatweg. Toen zij een voor hun uit rijdenden korenwagen wildeu passeereD, week de vrachtrijder, trots het aanhoudende getoeter der automobilisten, niet voldoende uit, waardoor auto en korenwagen onzacht met elkander iu aanraking kwamen. De automobilisten buitelden uit den auto, doch liepen gelukkig uiet noemens waardige kneuzingen op. z/Kiek", mompelde de vrachtrijder droogjes, terwijl hij op deu zeer gebavenden auto wees .die van mai is hail, van dei is stuk". Gisteren is te Zandvoort een zelfmoord gepleegd die groote ontsteltenis onder de bad gasten verwekte. Ken 50-jarige Duitscher heelt zich in zijn badstoel doodgeschoten. De kogel die hem doodde vloog door de stoel tot grooten schrik van alle omzittenden. Twee heeren uit den Haag, die een vermageringskuur willen ondergaan, vertrekken morgen om een voetreis om de'wereld te maken. Ouder Fijuaard is gisteren de schippers knecht Van Kooij door een windvlaag overboord geslagen en verdronken. Een viertal jongens uit Antwerpen was per roeiboot de Scnelde afgevaren. Ter hoogte vau Lillo sloeg de boot om en al de inzittenden geraakten te water. Een hunner, die uiet zwemmen kon, verdween dadelijk in de diepte. De drie auderen hadden zich aan den rand van het bootje vastgeklampt en werden door een voorbijgaand schip opgepikt. Te Dendermonde wierp zich een jongmensch op de rails voor den aankomendeu trein uit Antwerpen. De machinist trachtte nog te remmen, maar het was te laat. sToeu het lichaam van onder den trein waB te voorschijn gebracht, bleek de dood reeds te ziju ingetreden. In het jaar 1907 dient men zich eigen lijk gezegd over niets ter wereld te verbazen. Na den nog steeds niet opgehelderdeu dieistal der kroonjuweelen te Dublin, is nu weer te Dresden een dergelijk brutaal stukje uitgehaald. Een iubreker wist zich toegang te verschaffen tot het geologisch museum aldaar. Hij stal drie groote diamanten, tal van andere edelgesteenten, goudklompen en brokken platina en irridiutn.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1907 | | pagina 1