VISSCHERIJ. ingezouden stukken. TEGEN DE VERMOEIDHEID Iu verband met den moord op het acht jarig meisje der familie Houbens te Gronsveld is thans een 13-jarige knaap aangehouden. Hij heelt bekend, dat het geweer bij ongeluk is at- gegaan en is naar Maastricht overgebracht. Of de heks van //Udelermeer" die voor eeawen de schrik der Veluwe was, weder van zich heeft doen hooren, is niet te zeggen, doch zeker is het dat bij een vrouw in haar arbeids- woning in de kom der gemeente Amersfoort er een is geweest. Wat was er gebeurd? Het jongste kind schreide dag en nacht, wanneer het in zijn wiegje lag. Tevergeefs zocht de moeder naar de oorzaak, totdat ze eindelijk overging om het hoofdkussen van het bedje open te halen, en zag tot haar groole ontstelteuis, dat in de veeren een eind touw was, waaraan proppen veeren waren geplakt. Nu was er geen twijfel meer aan, of het kiud moest door een heks ^betooverd" zijn. Doch wie was in haar woning geweest De bijgeloovige had veel over heksen en spoken gelezen, en zij nam tot uitdrijving vac den boozen geest het middel te baat, door een zwarte kip levend met de veeren in een pot met kokende olie te stoppen. Door het schreeuwen van de kip zon de heks het kind en de woning verlaten Ot het kind zweeg omdat het door de kip overschreeuwd werd, valt niet te zeggen, maar 't was dien avoud stil, waardoor de vrouw in haar heksengeloof werd gesterkt. En zoo iets gebeurt in de 20e eeuw in een der groote gemeenten van de provincie Utrecht Dezer dagen werd de vraag geopperd Wie meer tevreden is, de bezitter van een half millioen of de vader van zeven dochters En het antwoord luidde De vader in kwestie. Want de bezitter van een half millioen wil altijd nog meer en de vader der 7 dochters vindt dat getalletje zéér voldoende Een paardenarts zei tot een boer„Neem deze buis, doe die vol vau dat poeder, steek haar dan in den bek van het paard en blaas er dan hard in. Tien minuten later komt de boer terug, allerlei leelijke gezichten trekkend. Wel, wat is er Mijnheer, het paard heeft het eerst geblazen 1 Heer (die een „blindeman" iets wil geven, tot diens zoontje). Wel ventje en hoe lang is je vader blind Jongen. Van achten 's ochtends tot 's avonds zes, meneer. Sergeant (die op 'n jongedames-kostschool het exerceeren onderwijst) 0Hoofd op schouders in front kijk recht vooruit - rust op het voorste gedeelte van den voet pink op den naad van de herstelt plaats rust 1" Algemeen gegiechel. Agent eener levensverzekering. Kom Harmsen, besluit er nu maar toe 1 Bedenk eens, hoe heerlijk het zou zijn, als ge uit een vecht partij of door een beroerte getroffen, dood thuis gebracht werd, en je vrouw kreeg dan drie duizend gulden. Inde heerenkleeding is nog veel wat ver betering vereischt. Een kleedingstuk, dat zonder met de ^mode" in strijd te zijn, daarvoor in aanmerking komt is het vest. Dat deel van het vest, dat onze rug bedekt, bestaat gewoonlijk uit een veel dunnere stof dan de voorzijde, in den winter vooral, als we met dichtgeknoopte jassen loopen, is onze rug minder beschut dan onze borst, terwijl we juist de neiging hebben onze borst liever dan onzen rug aan wind, tocht, enz. bloot te stellen. Veelvuldig zien we bovendien op den rug nog een strook tusschen pantalon en vest openblijven; daar is zelts geen dekking door voering alleen. De mogelijkheid, dat hierdoor spit of lumbago dat bij mannen veel meer dan bij vrouwen voorkomt ontstaat, is niet bewezen, maar 't is een mogelijkheid, die onze aandacht waard is. Wij geven dus den raad vesten te dragen, die overal even dik ziju en niet alleen aan de voor zijde over de pautalon heen reiken. Wellicht is er een kleermaker, die propaganda wil maken voor deze (ge)reform(eerde) vesten. In Oostelijk Groningen heelt het dezer dagen zeer sterk gevroren. Des morgens waren de velden wit. Hoe de Vredesconferentie eet. De geestige auteur vau 't „Dagboek vau een Am sterdammer" in de Telegraaf schrylt „De beer Nelidow, de voorzitter der Conferentie, ia gisteren voor bet eerst weer per auto naar de Conlereutie gereden. Hij beeit eenige dagen te bed gelegen en nogal geleden aan rheuuiatiek hetgeen verklaarbaar en aan de ingewauden - betgeen nog begrijpelijker is. Inderdaad vertoonen de diners, waarvan Maandag een nieuwe reeks begint (indien men althans van een afbreken der voiigo kan spreken- by velen bun nadeelige gevolgen. Maar de Sche- veniugsche regenvlagen dragen bet bunne by." De toestand moet werkelyk onhoudbaar zijn. Zoo seinde Bolivar's algevaardigde ter Conlerentie gisteren avond bet volgende aan zyn regeering Palace Hótel. Middernacht. Het laatste diner is beslissend geweest. Van de 438 gedelegeerden zyn uog slechts 19 in staat stand te houden. Barbosa, Brazilië eminente algevaardigde, die, oudanks zyn driedubbel uitgezette maag, moedig den strijd vol houdt, riep het tbans historisch geworden woord uit „De vierde commissie eet, maar geeft niet over Volgens anderen, die zich in de onmiddellijke na bijheid bevonden, moet hij tot den Ober heel iets anders hebben uitgeroepen bij zijn overhaasten aftocht naar de „toiletten." Onze verliezen zijn zeer ernstig. Graaf Nèlidow, pas hersteld van een opgezette, lever, is onder de tafel gebleven, getroffen door een woedenden aanval van maagoverlading. Bourgeois is van 't slagveld ge dragen. Vermoedelijke oorzaak verslapping van den dikken darm. Generaal Den Beer Poortugaei, wiens eetlust door vriend en vijand bewonderd werd, is eindelijk bezweken, na een heldhaftige poging om zonder ongelukken een deur aan het einde der gang te bereiken. Diarrbée en schele hoofdpijn. Er worden 17 gedelegeerden vermist. De hoop, dat zij zich in de laatste 24 uren in verschillende, niet nader aan te duiden gelegenheden geborgen hebben, wordt inet de minuut levendiger. Onze voorraad zoutzuur en zuiveringszout ver mindert in bedenkelijke mate. Gelukkig zyn de maagpompen tot dusver intact gebleven. Nog één zoo'n diner en wy zij verloren'.Zend ommegaand geld." Bij de Anti-militaire Vereeniging te VGravenhage bestaat het plan, tegen het ein digen der Vredesconferentie nog een meeting te beleggen, teneinde de balans van deze conferentie op te maken. In de Maas vddr Brielle is Woensdag een 16-jarige joDgeliug verdronken. Met twee an dere jongelieden was hij in een roeibootje varende, hetwelk zij hadden vastgemaakt aan de stoomboot „Maasnymph", die daar lag om passagiets over te nemen van een andere boot, welke van Oost- voorne was gekomen. Toen de stoomboot zou wegvaren, geraakte het bootje onder de schroef en werd het verbrijzeld. De twee andere jongens konden nog op de ^oom- boot overspringen, doch een hunner viel te watereu verdween dadelijk in de diepte, voordat men ter hulp had kunnen komen. Nabij de Atjehstraat te 's-Gravenhage is een dame overreden door een automobiel. De ongelukkige, die voor dood werd opgenomen, overleed tijdens het vervoer naar haar woning. De chauffeur verklaart de d&ine niet gezien te hebben, doordat juist een andere auto pas seerde, voor welke hij moest uitwijken, zoodat hij eerst door den hevigen schok bemerkte, dat een ongeluk plaats had, waarbij hij onmiddellijk slopte. Een nader onderzoek is ingesteld.. Woensdagmorgen is nabij den Doel op de Schelde van de goederenboot William Egan 19 een vrouw over boord gevallen of gespringen, en zeer vermoedelijk verdronken. De vrouw was in Antwerpen met haar beide kinderen dcjük den kapitein uit medelijden aan boord genomen om haar te Hansweert, haar woonplaats, aan den wal te zetten. De kindereu zijn te Hansweert onder dak gebracht. Te Nottingham heeft een maD, tijdens de afwezigheid van zijn vrouw, vier zijner kin deren den hals afgesneden, terwijl hij ook een baby van twaalf maanden levensgevaarlijke wonden toebracht. Na het volbrengen van zijn afschuwelijke daad, pleegde hij een poging tot zelfmoord, door zich eveneens den keel af te snijden. De kinderen zijn alle overleden. De man leefde nog, toen men het gebeurde ontdekte. lu een labriek van ontplofbare stoffen te Dömitz aan de Elbe heeft een ernstige ont ploffing plaats gehad. Er ziju 80 gewonden en eenige dooden, doch het aantal is nog niet bekend. Een telegram uit Honoloeloe meldt, dat waarschijulijk het eiland Laysan verdwenen is. Een schoener, daar ter plaatse kruisende, had 12 dagen naar dit eiland gezocht. Dinsdagavond had een ernstig spoorweg ongeluk plaats op de lijn LaudernauQulmper. De sneltrein van Brest kwam den ingang van den tunnel op 10 K.M. alstauds van Quimper, binnen, toen plotseling de macbiue ontspoorde en reebts van den weg omsloegook de tender raakte uit het spoor en viel naar beneden in een 20 M. diep ravijn, terwijl tevens twee passagiers wagens omvielen. Drie beambten en vijf reizigers werden ge wond. De hersenvlies-ruggemergs-ontsteking, die nog altijd io het Roergebied heerscht, heeft zich naar den Rijn uitgebreid. Te Keuleu zijn nu weer vier nieuwe gevallen aangegeven, waar van er twee doodelijk afliepen. Ook iD Boun ligt iemand zwaar ziek aan. In meest alle gevallen zijn 't kinderen die aangetast worden. In Keulen nu echter een soldaat en een jongeu van 16 jaar. Bij onderzoek is gebleken dat Goold, die met zijn vrouw het lijk vau een meisje in een koffer vervoerde, zelf den moord pleegde. Mevrouw Goold heeft voor den rechter van in structie bekend, wat zij van den moord wist. Zij is er onschuldig aan, maar haar man is de dader. Hij heeft de daad bedreven in een oogen- blik van onverklaarbaren waanzin. Ik was op mijn kamer, vertelt mevrouw Goold, toen ik een angstkreet hoorde en ik liep naar de eet kamer waar bet geluid vandaan kwam. Daar zag ik het vrouwenlij k op den grond liggen en mijQ man, geheel bedekt met bloed. Ik viel flauw en toen ik weer bijkwam was mijn eerste gedachte, naar het Casino loopen, om alles te vertellen. Maar ik deed het niet, ik wilde mijn man niet aanbrengen. Ik hielp mijn man, het lijk weg te dragen. Ik was dol van angst en ben naar mijn kamer gegaau en heb niets meer gezien. Verder vertelde zij, dat Emma bij haar gekomen was, om geld te leen te vragen en dat Goold Emma gedood heeft, niet om haar te be talen, maar in een aanval van waanzin. Op een der voornaamste getuigen in de zaak, den kruier Berard, die bet eerst ontdekte, dat bet niet pluis wa9 met den koffer, is een aauslag gepleegd. Hij werd op straat door twee onbe kenden aangevallen en met een revolver ernstig gewond. Men gelooft echter niet, dat die aan slag in verband staat met de zaak Goold. Te St.-Amandsberg was een vrouw op de tram gestapt met een niet in orde zijnd kaartje. De conducteur merkte op, dat zij een ander kaartje moest nemen of bij de eerste halte af stappen. -De vrouw maakte zich kwaad en terwijl de conducteur bij de andere reizigers rondging, stapte zij van de rijdende tram, met het ge volg dat zij viel en eene schedelbreuk bekwam. Zij Werd dood opgenomen. RUSLAND. Het geheele Russische rijk verkeert in een toestand van anarchie, waaraan men hoe treurig ook, al gewend schijnt te worden. Te Lodz is de kassier van een fabriek door gewapende bandieten overvallen en van al zijn geld beroofd, waarna men zich naar zijn buurman begaf, een wever, die zich verzette eu door de bandieten gevangen werd genomen, het geheele huis werd geplunderd en de dochters vermoord. Nabij Petersburg is een trein overvallen. De bende drong de wageus binnen en nam alles van waarde mee. De verschrikte reizigers gaven hun bagage af uit vrees voor mishandeling. De moeder van den politieken gevangene Nikandrof kwam dezer dagen aan de Peter- en Paulsvesting, om haar zoon te bezoeken. Zij wachtte, te zamen met de verwanten en vrienden van andere gevangenen, maar de beurt scheen maar niet aan haar te komen. Toen tegen 5 uur 's middags allen vertrokken waren, en zij alleen overbleef, kwam haar een gevangenis- beambte zeggen, dat het te laat was geworden en zij later maar moest terugkomen. De moeder vertrouwde het nietzij deed navraag bij autori teiten en toen werd haar meegedeeld, dat haar zoon reeds ter dood was gebracht. Te Riga zijn 8 revolutie-mannen doodge schoten, en 11 onderofficieren, waaronder 1 luitenant gevangengenomen, wegens deelneming aan een revolutionaire-unlitaire-vereeniging. De luitenant had verlof gevraagd en dien tijd ge bruikt om onder de militairen in andere streken revolutionaire propaganda te maken. ANSJOVIS. Het jaar 19U7 behoort voor de ansjovisvangst in de Zuiderzee tot een der ongunstigste jaren. Ook de prijzen waren dit jaar zeldzaam hoog, .hetgeen niet te verwonderen is, dewijl na 1902 weinig ansjovis is gevangen, uitgezonderd ver leden jaar, toen de aauvoer ruimer was. De hoeveelheid oudere ansjovis was dientengevolge gering en de prijzen stegen zelfs boven 119, per duizend. Vermeerdering van verbruik werkte daartoe mede zoodat gemiddeld f 16 per duizend besteed werd. Dit bedrag is niet groot. Hierbij moet wor den opgemerkt, dat het getal vaartuigen, welke voor ansjovis vischten, klein was en dat de meeste visschers slechts korten tijd hebben ge- vischt, wijl velen ter haringvisscherij op de Noordzee zijn gegaan. De besomming der vaar tuigen, die gedurende de geheele teelt aan de ansjovis-visscherij hebben deelgenomen, is daar door minder onvoldoende, dau men uit de ge ringe totaal-opbrengst zou afleiden. Sedert 1856 bedroeg de laagste vangst over de geheele Zuiderzee lUÜÜ, de hoogste 190.ÜÜÜ ankers. In 1902 werden in 't geheel 100000 ankers gevangeu. Dat was een gunstig jaar; in de daaropvolgende jaren bedroeg de gezame- lijke aanvoer respectievelijk 7000, 4-000, 20000, 50000 en 6600 ankers. Door de visschers te Bergen op Zoom is een gedeelte der ansjovisvangst 1907 in bet binnen land verkocht voor f 2.25 per ton. MOSSELEN. Gedurende de vorige week werden vanuit Bruinisse verzonden 2640 tonnen mosselen naa^België en Eraukrijk tegen 60 ets tot f 2.80 per ton en naar Holland, Engeland en Duitsch- land 450 balen tegen 12.10 12.40 per baal. Van 6 14 Augustus werden van Phiiippine verzouden naar België en Eraukrijk 2945 balen tegen frs 5 a tra 7.50 per baal. Aan de haven werden door Nederlanascbe en Belgische venters opgekocht 2450 H. L. mosselen. Onge veer 650 ton Zeeuwsch zaad werd verhandeld tegen f 1.05 a t 1.30 per ton. Naar Zuider- zeeach zaad was g$en vraag. Garnalen golden f2.75 f2.90 per mand. Hiervan we 41 manden naar het buitenland verzonden Mijnheer de Redacteur Vergun ons, nog eens even de aaudacti| vestigeu op de vloot-revue. Dat onze geliefde Koningin met Haar Gei Zeeland bezoekt, is een zeldzaam feestelijke beurteuis. lu al de plaatsen, die zij zal bezoi is men alom in de weer, die outvangst i eerepoorten, versieriugen en wat niet al schitterend mogelijk te maken. Maar uit aard der zaak komen al die feestelijke ontvang in groote en kleine gemeenten toch vrijwe hetzelfde neer. Iets heel aparts, iets bijzond iets dat nog nooit in Zeeland vertoond is, kunnen alleen de Zeeuwsche visschers ge\ door alle vaartuigen, die gemist kunnen wor naar de Zandkreek te zenden, waar zij alle één lijn geschaard op eene zijde van het v water zullen liggen, zoodat Hare Majesteii zoo dicht mogelijk langs kan varen en al opvarenden in uitstekende gelegenheid zijn II te zien. Een dergelijke vloolschouw is iets zeldzaa en als de Oranjezon alles beschijnt, iets pracht dat degenen die er aan mededoen, over jaren nog aan hunne kinderen en kin kinderen zullen vertellen. Mocht het slecht weer zijn, de Zandkr is een veilige reede. Toen vóór eenige jaren alle visschersvaartuij der Zuiderzee zich in revue voor H. M. stelden, ten getale van 2000, is dit een schitter schouwspel geweest. Onze vloot telt niet zoovele vaartuigen, m laten wij zorgen, dat alles wat komen kan p sent, is van Ouddorp af tot Clinge toe eu Hare Majesteit onze geëerbiedigde Koningin de ontvangst, haar door de visschers van Zeel. bereid, de overtuiging krijgt, dat de liefde v Vaderland en Vorstin nog onverflauwd in hu: harten klopt. Wat wij vragen, is een kleine moeite, men wel voor haar mag doen. Daarom hopen wij, dat de deelneming groot mogelijk zal zijn, en ieder het zal schouwen als eeu dure plicht, met zijn vaarti Hare Majesteit en Gemaal te komen huidige Met dank voor de plaatsing, Mr. A. J. E. FOKKER. D. VERSCHUURE. W. MOELKER. P.S. Voor Tholen eu St. Philipslandgelie men zich aan te melden bij den heer' WïMoelki voor Ierseke, Krabbendijke en Weuaeldinge t den heer D. Verschuure, Kaaistraat, Ierseke. De Pink Pillen. In werkelijkheid zijn er in ieder onzer orgao twee onderscheiden krachten, hoewel zy in den gre gelyksoorlig zijnde eene dagelijks, altyd gerei altyd gebruiktde andere verborgen, in voorra die niet dan by buitengewone omstandigheden treedt. Deze waarneming moest er ons toe breng nooit buitensporigheden te begaan. Het is toch vu die buitensporigheden dat hel gebruik der voorraat krachten uoudig is maar daar die krachten slee langzaam en moeielijk worden hersteld, is het duit lijk, dat men er zoo zeldzaam mogelijk gebruik v moet makenen dit is vooral waar voor oude: van dagen, wier organisme door de jaren verzwi is. Indien wy een beroep doen op onze voorraat krachten is dit omdat wij vermoeid waren. Kr een iniddel dat maakt dat men niet vermoeid behoe te zyn, en geen beroep noodig heelt op de voo raadskr achten. Dat middel is gebruik te maken, zoodra men zie maar een weinig afgemat gevoelt, van de Pink Piüe die een ware bron van krachten zijn. Om goed ai te toonen welke in deze beteekenis de macht d Pink Pillen is, halen wy hier twee gevallen aa blindelings genomen onder duizenden die er ui overeenstemmen. Mejuffrouw A. M. Molegraal. oi 22 jaren, 14 Touwslagersstraat te Rotterdam, schriji „lk heb geleden aan bloedarmoede en zwaki Ik had pyn in de beeneu en dezen konden a nauwelijks dragen. Ik sliep des nachts slecht. Deg ringste inspanning was mij te veel en te zwaar. 1 heb alles gedaan wat mogelyk was om mij te ve sterken en dit is mij niet gelukt. Door net lez< van de talryke genezingen dank zij de Piuk Piilt verkregen, ben ik er toe overgegaan ze ook eens nemen. Dat was voor mij eeu gelukkige uitkom! want de Pink Pillen hebben mij een uitmunten) gezondheid weergegeven. Ik beu weer geheei c krachten gekomen." De Heer B. vau de Wal te Heemstede schrijli „Ik verkeerde in een zeer slechten gezondheid toestand. Ik had geen eetlust meer en was uite mate vermoeid. Ik was uitgeput en kon des naeb niet slapen. Gelukkig ben ik toen de Pink Piile gaan gebruiken die mij volkomen van myu zwakl genezen hebben." De Pink Pillen genezen bloedarmoede, bleekzuch algetneene zwakte, maagpijnen, schele hoofdpiji zenuwpijnen, heupjucht. Prys 1 1.75 de doo9, f. 9. per 6 doozot Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, hooli dépöthouder voor Nederland en Apotheken. Franc toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Tholen en omstreke bjj J. Groenewege, drogist Tholen. 450

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1907 | | pagina 2