Het ouderlijk huis. a. c. pot, No. 1159. Zaterdag 17 Augustus 1907. Vijf en twintigste jaargang. EN Eerste Blad. „H 0 L L A N D." Des Zomers in den Tuin. Publicatie n. J. EEN MILLI0EN GULDEN. Van onze berichtgevers. Gemengd xNieuws. IERSEKSCHE THOOLSGHE COURANT, TKtllai. pjjil aai is islam m otstatolt, luiini, in. Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.025, franco per post f 1,10. Voor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het hureau te T k o I e n et vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. Burgemeester en Wethoaders van Tholen brengen ter kennis der ingezetenen, dat het gedeelte van den Ryk9-grooten weg der le Klasse No 3 op Tholen in de traverse van Scherpenisse, van ongeveer 270 M. voorbij Kilometerpaal 3/4 tot aan Kilometerpaal 4, met ingang van 19 Augustus 1907 tot nadere aankondiging op de werkdagen van des morgens half zes uur tot des-avonds half zeven uur voor het verkeer met ry- en voertuigen zal zijn afgesloten, wegens uit te voeren vernieuwingen aan de bestrating. Tholen, den 15 Augustus 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. G. VAN STAPELE. De Secretaris, H. J. LABAN. den De Burgemeester der gemeente THOLEN maakt bekend, dat eene OPENBARE VERGADERING van den Gemeenteraad is belegd tegen Dinsdag 20 Augustus 1907, des namiddags ten 2 ure. Tholen, den 15 Augustus 1907. De Burgemeester voornoemd M. G. VAN STAPELE. Wat een wereld van gedachten is niet aan dat eenvoudig woord verbonden, en boe vaak worden wij daarheen teruggeleid. Zou er wel één dag voorbijgaan, waarop wij er niet een oogenblik vertoeven, langs de verbindingslijn tusschen betgeen was en wat nu is, onwille keurig afgedaald Dat komt zoo vanzelf, zonder dat wij er ons toe zetten het schijnt wel, alsof daar altijd nog een vertrekje 'is opengehouden, dat door niemand anders wordt betrokken, en waarbeen wij te midden van het drukst gewoel kunnen wegvluchten, om een enkele minuut op adem te komen. Daar zien we het weer, de gezellige kamer, waar men 's avonds bijeen was en overdag de voudige disch ons aanlokte; de trappen en gangen getuigen van allerlei spelen. Daar komen ze ons weer in de gedachte, zoo rai 'aak we dat willen, de prettige plaatsjes, als C bijzonder geëigend voor het vermaak en die nu lat eens een niet gebruikte kast, dan weer een hoek van de vliering beteekeuden. Tegelijk ook de tooneelen van vreugd en van droefheid, waarbij j we een rol te vervullen hadden, en onuitwisch- Jjbaar staan opgeschreven in het dagboek van ons «even gebeurtenissen met welke een blijvende ndruk is gegrift in de ziel, onvergetelijke paa- »ges in de symphonie van juichtonen en van imartkreten, die naklinkt in ieder menschenhart. Het huis is verlaten, het heeft andere be woners gekregen, misschien ook is er geen steen neer van aan te wijzenmaar iets is er toch fan overgebleven, en dat gaat niet verloren, soolang er gedacht en gevoeld wordt door hen, lie binnen de muren de eerste schreden op den evensweg hebben gezet. Toch is voor niet weinigen het begrip *ouder- luia" niet zoo scherp afgebakend als hier ge- chetst werd. Daarvoor zijn wij te beweeglijk geworden, in navolging van het voorafgaand ge- lacht, dat het ook reeds was. De tijden zijn er liet meer, om ons ergens te laten vastgroeien, de rollende steenen, die volgens een oud preekwoord geen mos verzamelen, moeten maar Jachten het zonder deze bedekking te redden. Hoeveel menschen zouden er wel zijn, die linnen dezelfde wanden hun jeugd tot bij het anbreken van den volwassen leeftijd hebben loorgebracht en voor wie dus de uitdrukking rouderhuis" geen tweeërlei voorstelling toelaat? Spreidt toch uw kinderen het leger zacht I Laat er vreugde zijn in uw huis, al is het UITGEVEB: T H O L B N. ook een hut. Want het geluk is bescheiden in zijn eischen, het vraagt niet een paleis ter be woning. Het ouderhuis kan altijd een tempel zijn, waaruit een gewijde stemming wordt mee genomen op de gansche levensreis. Meer dan vroeger worden de banden, die het gezin bijeen houden, spoedig verbroken. De plichten beginnen reeds vóór het intreden van den volwassen leeftijd, als de voorbereiding tot een maatschappelijken werkkring de leden van dat gezin uiteendrijft. Meer dan ooit kebbeD de jonge menschen dau een talisman noodig, die hen beveiligt tegen gevaren en welke is minder feilbaar dan de gedachte aan een vriendelijk thuis? Een der vele redenen, waarom wij bet woning vraagstuk van zoo ontzaglijk hoog belang achten voor de toekomst van ons volk, is hier. Wan neer het met den besten wil niet mogelijk is, van de omgeving, waar het kind opgroeit, iets te maken, dat bij de herinnering een aange- namcn indruk geeft, ontbreekt een onmisbaar element in de opvoeding en op ons allen rust de plicht, om voor zooveel mogelijk mede te werken, om betere toestanden in het aanzijn te roepen. Er zijn verwaarloosde gezinnen, die tot een nieuw leven zijn te brengen door veran dering van woning, en zij, die gelegenheid gehad hebben de uitwerking van zulk een ver plaatsing gade te slaan, zullen het terstond met ons eens zijn, als wij beweren, dat veel ver wildering voorkomen kan worden door deze oorzaak weg te nemeD. Daarmede is echter niet alles gezegd. Ook in de helderste woning kan een booze geest duisternis spreiden en in het ruimste huis voert vaak een benauwde stemming den boventoon. Niet genoeg kan herhaald worden, dat de gezinnen de cellen zijn van den maatschappe lijken bijenkorf; zijn gene gezond, dan wordt de samenleving het ook. En het aankweeken van huiselijke deugden is nauw verbonden met de bevordering van huiselijk geluk. Als de ouders deze dingen betrachten, zullen zij hunne kinderen de wereld inzenden als bezitters van een onbetaalbaar erfdeel van onschatbare waarde. De gedachte aan het onderhuis wordt hun tot een blijvenden zegen, tot een veilig geleide. Zij zal hen sterken in de beproeving, hen wapenen tegen booze aanvechtingen, hun blijdschap verhoogen in dagen van vreugde, hen vergezellen tot aan 's levens grens. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt aleohts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijk* prijsvermindering. LEVENSVERZEKERING-MAATSCHAPPIJ Hoofdkantoor te AmsterdamKeizersgracht 292 Maatschappelijk Kapitaal Door de verzekering eener dadelijk ingaande iijlrente maakt men op 50-jarigen leeftijd 7,5%, op 55-jarigen leeftijd 8,5 op 65-jarigen leeftijd 11,3 en op 70 jarigen leeftijd 13,5% rente van zijn gestort kapitaal. Inlichtingen en tarieven verkrijgbaar aan het Hoofdkantoor en bij H.H. Agentende H.H. C. M. VAN R1JSSEL, te Tholen; P. M. v. d. ENDE, te Oud-FossemeerJ. GELDER BLOM te Poortvliet; J. W. KEN8EN. en notaris H. J. VAN NOUHUYS te Zierikzee: Mr. H. OELE te Goes. II. Geen dankbaarder gewas dan aardbeziën, wanneer ze goed behandeld worden. Geen wonder dan ook, dat men ze in geen enkelen tuin mist. De eerste helft der maand Augustus is de ge- schikste tijd voor de aanplanting of verplanting van aardbeziën-bedden. Bij de keuze van bet bed boude men in bet oog, dat de aardbeziën niet te veel aan de brandende zon mogen bloot gesteld zijn en dat zij een eeuigszins voebtigen, goed bemesten en lossen groud behoeven. Eenige weken vóór de planting moet de grond van korten, ouden koemest voorzien en diep gespit wordenverder geve men per Are 6 K.G. tbomasslakkenmeel (of 4 K.G. ontlijmd been dermeel) en 5 K.G. patentkali. Een dag vóór het planten zaaie men per Are 1 K.G. cbilisalpeter uit. En eenige weken daarna herhale men dit. De planten moeten zooveel mogelijk gesplitst worden, waarbij men echter zorge, dat elke jonge plant van wortels voorzien zij de wortels moeten wat ingekort worden en de bladeren afgesneden. Men moet echter de hart- bladeren laten zitten. De planten komen in de lengte en breedte 30 cM. van elkander te liggen. De reeds genoemde beer D. Turkenburg raadt voor aardbeziën de volgende bemesting aan, zonder gebruik van stalmest: 12 K.G. thomas slakken (of 9 K.G. ontlijmd beendermeel) en 5 K.G. patentkali. Begin Mei 1 K.G. cbilisal peter, einde Mei weer */2 K.G. en na den pluk nog 1 K.G. Met gebruik van stalmest, van alles de helft, doch begin Mei geen cbilisalpeter, maar in den zomer de volle gift. In de maand Augustus kan ook de andijvie nog uitgeplant worden. Waarschijnlijk is een uitplantiug reeds geschied. Na Sint Jan begint men gewoonlijk aan dat werk. Het kan echter ook tot in de 2de helft van Augustus geschieden. De andijvie heeft een zeer vetten grond noodig en verdraagt zeer goed een verscbe bemesting. Om de bladontwikkeling te bevor deren geve men een ruime bemesting met cbili salpeter, dat men voorzichtig rond de planten uitstrooit. Hebben de andijvie-planten baar vollen groei bereikt, dau worden ze op een zonnigen dag gebleekt. Dit doet men door de bladeren met een bies of met stroo bijeen te binden. Om het indringen van water te beletten kan men er een blad overeen leggen. Natuurlijk is er nog meer werk te doen de aspergebedden moeten, zoo zij, na bet steken nog geen bemesting hebben gehad, per Are 1 K.G. chilisalpeter hebben, opdat de planten den zomer door een krachtig beschot maken. De zaadplanten moeten bij droog weder nagezien worden en de vruchten, welke rijp zijn of open springen, afsnijden of plukken. Ook moet er waarschijnlijk nog veldsalade of winterspinazie gezaaid worden. Werk dus genoeg aan den winkel voor hem, die een tuin beeft, werk ook in Augustus. OUD-VOSSEMEER. Als bijzonderheid mag wel vermeld worden, dat over de gebeele maand Juli geen enkele geboorte, noch overlijden werden aangegeven en dat ook geen huwelijken werden '-^en. L A N D B O U W-V E E T E L T. Men ineldt uit Ond-Vosseineer Dinsdag II. is onder deze gemeente hot laatste koolzaad gedorscht de betrokken dorschers gaven des avonds op luidruchtige wijze hun vreugde te kennen, door zingend en hossend het stille dorp door te trekken. Dat schijnt een deei van het programma te zya van het overigens toch nog inet verschillende eigenaardigheden gepaard gaande zaaddorschen. De tlesch wordt daarby niet veigeten. Mond- en klauwzeer. Op niet tuinder dau 130 hoeven onder de gemeeute Hazerswoude beerscht het mond en klauwzeer onder het vee. Reeds 28 runderen, groot of klein, zijn aan die ziekte bezweken. Een zeldzaamheid ia het thans een hofstede aan te treffen, waar geen bord is IERSEKE. In de Zaterdagavond gehouden vergadering van de werkmausvereenigiug g Een dracht maakt Macht", die eerst door den nieuwen president, den heer M. van Stee, Ez. werd geleld, werden herbenoemd de heer J. J. v. d. Peijl tot penningmeester, en de heer C. Zweedijk tot commissaris. Voorts werden tot penniningmeester-bode en ziekenopnemer respectievelijk benoemd de heeren D. Meeuse, C. Felius en VV. J. Harthoom. Zondag werd een 9-jarige knaap door een steenworp zoo ernstig aan het linkeroog gewond, dat er, naar men zegt, gevaar bestaat, dat het kind dat oog zal verliezen. Dezer dagen heefl bij de verzwaring van den Burettpolderdijk, die aan den binnenkant geschiedt, een afschuiving plaats gehad ter breedte van ongeveer 40 M. De aarde gleed in een nabijgelegen put, die daardoor gedempt werd. Water en modder vloeiden er uit en voerden een massa paling mee. Deze palingen vormden het eenige buitenkansje bij dit ongeval. De aannemer zal er minder over tevree zijn. Van de kermisdagen werd do^r verschillende vereenigingen weer gebruik gemaakt, om zich te ontspannen. „Zanglust" ging naar den Haag, i,Excelsior" naar Walcheren ett „Hoop der Toekomst" deed een rijtoer door Zuid-Beveland. Ook in de onmiddelijke nabijheid van Rotter dam is reeds op 30 boederijen mond-eu klauwzeer uitgebrokenhedenmorgen is het detachement infanterie, dat aldaar ter bewaking geplaatst was ingetrokken. Het detachement vertrok heden naar Gouda, omdat het gevaar niet tegeo te houdeu schijnt. f Nu door 't heerschen van mond- en klauw zeer de veetentoonstelling in Den Haag niet doorgaat, is besloten, de voor die tentoonstelling bestemde inzending van de vereenigiug Het Eriesch Rundvee-stam-boek, tentoon te stellen op 24 September te Leeuwarden, ter gelegen heid van de excursie vau het internationaal zuivelcongres, en dan tevens de uajaarskeuring te houden. Natuurlijk allóéu, wanneer Friesland vry blijft van het mond- en klauwzeer. Op vele plaatsen in Gelderland lijden de veehouders groote schade door het uitbrekeo eener ziekte onder de koeien, ouder den naam van „de wrange meer bekend. Door een kwaad aardige vlieg worden de spenen der koe aange tast, waarbij ook het lichaam lijdt. Binnen enkele dagen zijn de dieren geheel vermagerd en zwak in de beeuen ea volgt meermalen de dood. Bij gelegenheid van de weekmarkt te Veenendaal reed iemaud met paard en kar een weduwe omver. De vrouw werd met zware ver wondingen opgenomen. De voerman reed, zonder naar zijn slachtoffer om te zien, door, en is nog niet opgespoord. Uit Tiel wordt gemeld dat door middel van twee bokken het achterschip vau de Arion een paar meter is gelicht, waardoor de lading gelost en het lek gevonden kan worden. De duiker Sperling verleent hierbij zijn dieusten. Men denkt binnen een week het schip boven le hebbeu. Uit Breda wordt gemeld, dat de aldaar gekozen raadsleden, de heeren Dr. J. vau den Brink en A. C. Bom, doch die door den ge meenteraad niet als zoodanig werden toegelaten, aan Gedeputeerde Staten een request hebben gezonden, waarin zij tegen die beslissing opkomen en verzoeken dat Gedp. Staten hunne toelating zullen bevelen. Een badman van het Kurhaus te Zand- voort, heelt met eigen levensgevaar het dochtertje van een heer gered. Terwijl heide ouders baadden, was het kind door een golf in het „zwind" ge- raakt en meegevoerd. De stroom was zoo sterk dat drie mannen noodig waren om badman en kind buiten gevaar te brengen.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1907 | | pagina 1