(tutu. p]jl ai it tóanpi lai itslirlttli Min», tu. n; No. 1158. Zaterdag 10 Augustus 1907. Vijf eu twintigste jaargang. EN j. a. c. pot, Eerste Ëlad. XI r. Publicatie n. ole BINNENLAND. 0 N D E R W IJ S. RECHTSZAKEN. Van onze berichtgevers. Gemengd Nieuws. ERSEKSCHE THOOLSGHE COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.025, franco ir post fl,10. Voor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te T h o I e n of vóór DONDERDAGMIDDAG bi onzen medewerker te lerseke. UITGEVER: Thoii», A.dvertentiënVan 1 tot 4 regels 40 C"uts; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt eleehts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. lan Vr Burgemeester en Weihouders van Tholen brengen openbare kennis, dat door G. S. Jansen alhier nvraag is gedaan, om van de gemeente in erfpacht verkrygen, een oppervlakte grond, groot 60 M2, L st( legen ten Noord Oosten en ten Westen van het erf iner schuur, aan de Oudelandsche Poort, Kad. be- md F. no 1060, plaatselyk bekend B. no 191. Bezwaren tegen uitgifte in erfpacht kunnen worden gediend ter Secretarie vóór den 18 Aug. 1907. Tholen, den 9 Aug, 1907. Herijk van Maten en Gewichten. Burgemeester en Wethouders der gemeente Tholen Gelet op de missives van den Minister van Land- jiuw, Nyverheid en Handel van 1 November 1906, o. 10045, Afd.N en van 8 April 1907, No. 1448 ld. NVestigen er de aandacht van belangheb- ïnden op at het thans op de maten en gewichten voorkomende tédkeuringimerk P, na 31 Augustus 1907 niet geldig is en dat mitsdien vóór 1 September 07 de maten en gewichten, die nog niet van t nieuwe goedkeuringsmerk, zijnde de letter q zijn orzien, alsnog ten herijk moeten worden aange ven aan het ijkkantoor te Middelburg; dat voor dezen heryk gelegenheid zal worden geven aan voormeld ijkkantoor op alle kantoor gen van de maand Augustus 1907, van 9 uur ormiddag tot 12 uur middag en van 1 uur tot 3 r namiddag; dat aan het ijkkantoor te Middelburg kantoor ordt gehouden op eiken Donderdag en Vrydag; dat, indien nik 31 Augustus 1907 maten en ge- chten worden gebruikt, die niet voorzien zijn van t goedkeuringsmerk q, zulks, ingevolge artikel 29 Tr Wet van den 7 den April 1869 (Staatsblad No f ')t verboden en strafbaar is. Tholen, den 9 Augustus 1907. ■aat DRANKWET. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Tholen ingen ter openbare kennis, dat op 6 Augustus 1907, hen is ingekomen een afschrift van een aan heeren deputeerde Staten dezer Provincie gericht ver- ekschritt van H. Russcher wonende alhier, om rgunning voor den verkoop van sterken drank in t klein, krachtens logementsvergunning, in de voor- taliteit van het perceel, kadastraal bekend Gemeente oien. Sectie F, No. 189, plaatselijk gemerkt C 257, gelegen aan de Hoogstraat aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer kendmaking kan een ieder tegen het verleenen n deze vergunning schriftelijk bezwaren by Burge- eester en Wethouders inbrengen. Tholen, den 8 Augastus 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. G. VAN STAPELE. De Secretaris, H. J. LABAN. tan! De regeering zal in het aanstaande zittings- t de bij haar optreden toegezegde voorstellen grondwetsherziening indienen, waaronder 'repen is de kiesrechthervonning, die der- ite niet bij een afzonderlijk ontwerp zal orgesteld worden. Benoemd tot ambtenaar der directe belas- igen te Kucplieu, de heer J. C. Meerman Tholen. Tot onderwijzeres aan de Chr. School te Uevoetsluis is benoemd mej. L. Klop,onder- zeres aan de school met den Bijbel te Oud- «semeer, zoodat aan deze school vaceerende n de betrekkingen van onderwijzer en onder- jzeres. LAND BOU W-VEETEELT. Oad-Vossemeer. Thans kan een goed oordeel ge il worden over den koolzaadoogst, want het zaad bijna geheel in den zak er werd uitgezaaid circa gemeten en hoewel de verwachting in den voor- ner van vele kavels uiterst gering was, blykt toch de slechtste akkers nog enorm veel bygewerkt >beu; zaad, waarvan de opinie was 6*7 H. L. per gemet, heeft nog 10 a 12 H.L. gegeven en het zaad, dat een geheelen zomer door zijn prachtigen stand uitmuntte, viel over het algemeen niet zoo inede, zoodat slechts enkele blokken een opbrengst van 17 a 18 H.L. bereikten. De uitkomst is overigens door den hoogen prys uitstekend te noemen en ver wacht wordt, dat dit jaar weer verbazend veel kool zaad zal gezaaid worden, omdat dit gewas getoond heeft op de verdronken gronden uitstekend te willen. Ook de oogst var\. de. gerst valt zeer mede een op brengst van 20 a 25 H.L. behoort niet tot de uit zonderingenen een der verbouwers had ruim 30 H.L., een ander zelfs 32 H.L. geoogstdit betreft kleinere verbouwers, zoodat men dit nog niet als enorm inag aannemen, maar algemeen wordt verklaard, dat de uitkomst dezer teelt verre boven de verwachting is. Een goede hoeveelheid regen zou o.m. voor een goede bewerking van de vrygekomen akkers zeer welkom zijn ook de weilanden, die toch over het algemeen na den watersnood niet veel gaven, ver langen hard om vocht. Mond- en Klauwzeer. Het mond- en klauwzeer blijft zich voorname lijk in en om Rotterdam uitbreidenalleen naar de zijde van Overschie is de Blijdorpsche polder nog vrij. Het schijnt tot dusver uiterst moeilijk tegen besmetting te waken. Alles wat met een ziek dier in aanraking komt, brengt de smetstof over. Wordt bijvoorbeeld meel op een besmet erf bezorgd, en dezelfde zakken opnieuw gevuld, komen dan op een onbesmet erf, dan kan men er zeker van zijn, dat de ruaderen ook daar ziek worden. Overbrengers van de ziekte, waartegeu wij geheel machteloos staan, zijn volgens Dr Poels, directeur van de Rijks-Seruminricbting te Rot terdam, de vogels. Deze komen in een besmet weiland, pikken aan bet slijm van de zieke dieren, vliegen weg en strijken neer op een land waar gezond vee graastbet gezonde vee wordt dan besmet, zonder dat de wachten iets daartegen kunnen doen. De vogels zeiven blijven ook niet van de ziekte bevrijd. De smetstof zelve is niet te zieu; evenmin als bet tot nog toe gelukt is de bacterie of ander micro-organisme op te sporen. Alleen weet men uit genomen proeven, dat smetstof in groote boeveelheid in de blaren schuilt, en dat een vijfduizendste deel van een gram voldoende is om een gezond dier te besmetten. Ook in de provincie Utrecht komt bet mond en klauwzeer vrij sterk voor. In de maand Juli werden gevallen van deze ziekte geconstateerd in de gemeenten Zegveld, Snelrewaard, Kamerik, Abcoude-Proostdij, Polsbroek, Mijdrecht, Lin- schoten en Benschop. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch deed Dinsdag uitspraak in de zaak tegen G. J. W., oud 26 jaar, koopman te Bergen op Zoom, thans gedetineerd. Bij vonnis van de rechtbank te Breda vau 13 Juli j.1. werd beklaagde schuldig verklaard aan mishandeling, den dood tenge volge hebbende, gepleegd te Bergen op Zoom, den 15en April jl. op A. C. de Wit, oud 46 jaren, buisvrouw vau J. Brouwers aldaar, door baar met een mes een steek in bet hart toe te brengen, tengevolge waarvan zij kort daarna is overleden. Beklaagde werd toen veroordeeld tot 2 jaren gevangenisstraf. Het O. M. vorderde vernietiging vau het be roepen vonnis, schuldigverklaring aan evenge noemd misdrijf en veroordeeling tot 4 jaren ge vangenisstraf. Het gerechtshof veroordeelde W. tot 2 jaar, met aftrek der preventieve hechtenis. 1ERSEKE. De schipper bij de visscherij- politie L. Bal is overgeplaatst naar Hansweert en de schipper M. A. v. d. Zande van Hans- weert naar bier. Door bet Bestuur der Visscherijen zijn op verzoek vijf plaatsen tot ververscbing van mosselen aangewezen bij de monding van het kanaal bij Philippine, De heeren D. Verschuure, Az. en J. L. Bom alhier behooren tot het uitvoerend comité voor de vlootrevue bij bet vorstelijk bezoek aan Zeeland te houden. De duivenvereeniging //De Luchtpost" alhier beeft tegen Donderdag een wedstrijd uit geschreven van Meppel naar bier. De eerste prijs bedraagt f 5, OUD-VOSSEMEER. Na de stichting van het stoomgemaal was het water in de Hikscbe Kreek en in de waterleidingen langzamerhand zoet geworden, zoodat de bot, die er voorbeen in voorkwam, plaats maakte voor houting, karper en voorn, maar de watersnood van 1906 bedierf alles weer; al de zoetwatervisch werd gedood, zoodat men verwachtte er vooreerst geen meer in aan te treffen dit is evenwel gebleken niet juist te zijn, want er is nog maar een jaar ver- loopen en opnieuw wordt deze visch van alle zijden opgemerkt. SCHERPENISSE. Naar men verneemt zullen met de a.s. straatverlichting weder 2 lantaarns worden bijgeplaatst, een in de Lange weg en een in het Schippesrslop naar de schuur van J. van Geet. THOLEN 7 Aug. Op de heden alhier ge houden paardenmarkt waren aangevoerd 51 paarden en 2 veulens. De handel was levendig en er waren veel kooplui. Verkocht werden jaarlingen f 200 f 250, l!/j-jarigen f300 k f400, 2-jarigen 350 k f500, 3-jarigen f400 h f 500, 4-jarigen f 400 a f525, werkpaarden f 300 a f 500, veulens f 100 k f170. Er werden 10 prijzen en 1 premie toegekend. Nabij Eindhoven, heeft noodweer gewoed. Een 1000-tal ruiten zijn ver nield, groepen hoornen van 14 stuks gausch ont worteld en middeudoor geknakt als riet, wel 100 iu het geheelpannen, schoorsteenen en stukken vau daken overal verspreid. Wel 150 vogeltjes werden op den grond ge vonden. Het volk meende dat de wereld verging. De in Oost-Vlaanderen wonende burge meesters stellen zich vojr, om, naast een adres van hulde, aan H. M. de Koningin, bij haar bezoek aan Hulst op J4 September, een goudeu gedenkpenning aau te bieden, welke zal ge slagen worden door een der beste Belgische kunstenaars. Zij zijn voornemens, wordt de hulde aanvaard, hunne opwachting in ambtscostuum te komen maken. Te Goes is besloten een historischen op tocht te houden ter gelegenheid van de komst vau 11. M. de Koningin op Vrijdag 13 September. Als ouderwerp daarvoor is gekozen Feestelijke optocht ter gelegenheid eener opschote door de schutterij van den Edelen Crujsboog St. Joris te Goes, gegeven ter eere van gravin Jacoba van Beijeren, iu 1428, waarbij de gravin den hoofdvogel getroffen had en als Koningin was uitgeroepen. Te IJmuiden ziju aangespoeld de lijken van Jan W. Meddens en Paulus J. Blijleven, kinderen die den vorigen Donderdag van de pieren zijn gespoeld. Het lijkje van den vierden jongen dat nog ontbrak is gisteren aangespoeld. Men schrijft uit Vlissingen Het reizigers-vervoer met de mailbooten der maatschappij „Zeeland" is dit jaar bijzonder druk en is nog nooit zoo groot geweest. Er zijn dit jaar reeds ruim 5000 passagiers meer vervoerd dan in hetzeltde tijdvak 1906. Te Bergen op Zoom is dezer dagen aan besteed het bouwen van een diamantslijperij door den heer J. Chaulide uit Antwerpen. Onder de gemeente Oost- en West-Souburg is een 15-jarige jongen uit Vlissingen dooreen hem onbekenden jongen van ongeveer gelijken leeftijd, zonder eenige aanleiding, met een mes in de borst gestoken. De verwonde jongen werd te Souburg eerst geneeskundig behandeld en keerde daarop naar Vlissiogen terug, waar bij weer dadelijk ouder geneeskundige behandeling moest worden gesteld en waar bij de politie aangifte van het gebeurde werd gedaan. De maréchaussée is er gisteren iu geslaagd den dader op te sporen, een jongen uit Middel burg. Deze werd met den verwonde geconfron teerd en bekende toen de mishandeling te hebben gepleegd. Carnegie heeft 100.000 geschonken aan het Londensche hospitaalfonds. Gisteren om een uur is een sneltrein van Thorn naar Posen ontspoord. De twee locomotieven vielen om en een goederenwagen benevens de twee volgende wagens werden vernield. Zoover men weet zijn er acht doodeu het aantal gewouden is nog onbekend. Bij Boom in België is dezer dagen de bliksem in een huis ingeslagen zonder veel stoffelijke schade aau te richten, maar twee kinderen, die samen in een bed sliepen, hebben de spraak en het gehoor verloren. Volgens een bericht uit New-Vork, is er weer aangifte gedaan van zeven aauslagen op jonge meisjes en vrouwen, meest door Italianen. De bevolking is in de hoogste mate geprikkeld, Vermoedelijk moet echter ook op die opge wondenheid een deel der gevallen gesteld worden. Kleinigheden worden nu sterk overdreven. Voor de haven van St. Thomas zwemmen veel haaien. De machinist van een Amerikaansch schoolschip, dat op de reede lag, doodde er in acht dagen tien groote door middel van dyna- mietpatronen. Deze werden verborgen in een stuk spek, aan een haak opgehangen, aan een sterk touw iu het water gelaten, en met het eind aan een electrische batterij verbonden, 't Duurde niet lang of een haai verscheen en begon het spek op te vreten. Men drukte op den electrischen knop der batterij en met een waterzuil vlogen tegelijk de stukken van de verscheurde „zee-hyeua" in de lucht. Later probeerde de machinist de beesten door eleclriciteit te dooden. Aan een dunnen, maar voor sterke stroomleiding dienenden kabel werd het lokaas in zee gebracht. Het eind der draad werd aan een dyuamomacbiue aan boord be vestigd. Toen een haai aan het lokaas beet, werd een stroom van 200 volt door den kabel ge zonden, met het gevolg, dat het beest als razend door het water sloeg. Eerst bij een stroom van 750 volt schoot de haai bijna kaarsrecht nit het water op, om daarna bewegingloos neer te vallen. Omtrent het spoorwegongeluk te Ponts de Clé wordt nader gemeld Zeer veel volk was er in den trein, zoodat men veel derde-klas- reizigers in de tweede klasse had moeten zetten. De rijtuigen waren overvol. De trein stopte eenigen tijd te Ponts de Clé en was juist op de ijzeren brug gekomen, loeu een vreeselijke schok plaats had, gevolgd door een hevig gekraak. Vol schrik snelden de reizigers naar de vensters en een vreeaelijk tafereel kregen zij te zieu. De locomotief, de tender, de postwagen en het eerste rijtuig stortten met geweldig geraas in de rivier, onder de angstkreten der slacht offers. Dan ontstond er een ware paniek. De reizigers, die, dank zij het breken der koppelingen, aan den dood ontsnapt waren, vluchtten in alle richtingen, vertrapten elkander terwijl in de rivier eenige der slachtoffers poog den den oever te bereiken. Ongelukkig is de Loire te dier plaatse zeer diep en de snelle stroom verijdelde de pogingen der beste zwemmers, en de kreten der slacht offers, die nog boven water waren bij het wan hopig hulpgeroep der anderen, bleven ontbe- antwoord, daar de plaats der ramp bijna 1500 meters verwijderd is van het naaste huis. Toen de omwonenden toesnelden met al de beschikbare bootjes, was het te laat. In de Loire dreven leveulooze lichamen en de wanhoopskreten waren verstomd. Half onder gedompeld lag de locomotief tegen de steenen vau den eersten pijler. De rest was onzichtbaar. De stoker, die zioh had kannen redden, niet*

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1907 | | pagina 1