nttllii, iniji aai ft Itlaip ra aesterteelt, laidboiv, ik. No. 115 7. Zaterdag 3 Augustus 1907. Vijf en twintigste jaargang. EN J. M. C. POT, 1 Eerste Blad. 2 Augustus 1907. n Publicatie n. Het bewaren van Eeieren. „H 0 L L A N D." EEN MILLI0EN GULDEN. BINNENLAND. V an onze berichtgevers. IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad fl.025, franco ir post fl,10. Voor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden oiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te T h o I e n ol vóór DONDERDAGMIDDAG bl onzen medewerker te lerseke. UITGEVER Teoli Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Heden viert H.M. KoniDgin Emma de herdenking haren geboortedag en treedt thans haar 50e ivensjaar in. Voorzeker zal ieder welgeaard ederlander wenschen, dat deze voorbeeldige orstin, die als Koningin-Regentes, en sinds 9 iren als Koningin-Moeder, eene plaats in de arten van het Nederlandsche volk heeft veroverd, )g lang vocf het Kouinklijk Huis en ons Vader- ,nd gespaard moge blijven. Burgemeester en Wethouders van Tholen zullen p Zaterdag 10 Aug. a.s., des middags te 12 uur, >n Raadhuize aldaar publiek verkoopen EEN HOOP STRAATMEST, (met beer vermengd.) De voorwaarden van den verkoop liggen van iden af ter lezing ter secretarie, iederen werkdag is voormiddags van 912 uur. Tbolen, den 3 Augustus 1907. AFGEKONDIGDE STRAFVERORDENINGEN. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Tholen; slet op artikel 175 der Gemeentewetmaken bekend, at gedurende drie maanden, op de Secretarie der emeente, voor een ieder ter lezing is nedergelegd tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar gesteld, de op heden afgekondigde Algemeene olitie-Verordening dezer Gemeentewijzen in het ijzonder op de nieuwe voorschriften omtrent keuring an levensmiddelen, het verleenen van persoonlijke iensten bij de Brandweer en het verkeer met rij- ielen en motorrijtuigen, speciaal nog op het verbod an rijden in de gemeen te-wandelingen en op de allen. Het fietsen in de wandelingen en op de vallen is thans strafbaar. Tholen, den 31 Juli 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. CHRISTIAANSE, l.b. De Secretaris, H. J. LABAN. 100 pet. 80 80 70 70 70 50 50 50 50 40 20 20 20 20 20 0 De laatste 3 methoden geveu das voldoenden waarborg tegen bederf. Het bewaren in kalk- water heeft echter het bezwaar, dat enkele eieren naar de kalk smaken, terwijl van de in water glas geconserveerde eieren de schalen bij het koken barsten, soms met een harden slag. Dit breken kan men voorkomen, door aan het stompe eind een klein gaatje te maken, zoodat het gas kan ontsnappen. De smaak der eieren is goed. Waterglas koopt men bij den drogist. Een flesch van deze dik vloeibare vloeistof verdunt met 5 6 flesscheo water, in welk mengsel de eieren juist zinken. Sommigen, die heel zeker willen gaan, be smeren de eiereD, alvorens ze in waterglas te leggen, met vaseline. De kalkmethode is zeker wel het vlugst toe te passen. Men stapelt de eieren met de punt naar beneden in een pot, welke daarna gevuld wordt met het heldere kalk water, dat men van eeuige uren te voren met water overgoten onge- bluschte kalk verkrijgt. Na eeu poos komt er op het water een vliesje van koolzure kalk, dat men niet verbreekt vóór de eieren gebruikt worden. LEVENSVERZEKERING-MAATSCHAPPIJ Hoofdkantoor te Amsterdam, Keizersgracht 292 Maatschappelijk Kapitaal Door de verzekeDng eener dadelijk ingaande lijfrente maakt men op 50-jarigen leeftijd 7,5%, op 55-jarigen leeftijd 8,5 op 65-jarigen leeftijd 11,3 en op 70 jarigeD leeftijd 13,5% rente van zijn gestort kapitaal. Inlichtingen en tarieven verkrijgbaar aan het Hoofdkantoor en bij H.H. Agenten de H.H. C. M. YAN RIJSSEL, te Tholen; P. M. v. d. ENDE, te Oud-VossemeerJ. GELDER BLOM te Poortvliet; J. W. RENSEN. en notaris H. J. VAN NOUHUYS te Zierikzee Mr. H. OELE te Goes. Met ingang van 5 Augustus is benoemd tot minister van marine, vice-admiraal J. Wentholt, directeur en marine-commandant te Willemsoord en commandant van de stelling Den Helder. Bij Koninklijk besluit is op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer mr. P. C. J. Hennequiu, als burgemeester van Aardenburg Zoodra de heer mr. P. C. J. Hennequiu aan het Gemeentebestuur kennis gegeven had, dat hij ontslag had aangevraagd als burgemeester dier gemeente, hebben de wethouders hem een bezoek gebracht en getracht hem op die aan vraag te doeu terugkomen, waartoe hij evenwel niet te bewegen was. Zijn heengaan als burgemeester wordt alge meen betreurd. Gedurende zijn 19-jarig be stuur heeft hij veel goeds tot stand gebracht. Aau 'sRijks Munt te Utrecht is men dezer dagen met het vervaardigen van de uikkel stuiverstukken begonnen. Omtrent het plan van een algemeen hulde betoon van de geheele Zeeuwsche visschersvloot, op Vrijdag 13 September in het Eogelsche Vaarwater te brengen aan H. M. de Koningin, over welk plan de heer Eokker mededeeling deed in de Zaterdag te Philippine gehouden visschers- vergadering, vernemen wij nog het volgende Het huldebetoon zal plaats hebben aan het oostelijk eind voor de Zandkreek, of in het Engelsche vaarwater, des morgens ongeveer 10 uur. De vaartuigen zullen dan gemeentegewijze op één lijn naast elkander geaukerd liggen, alleen met de nationale vlag in top, overigens de schepen zooveel mogelijk in dagelijksche uit rusting. Alle vaartuigen die mededoen moeten om 7 uur present zijn en kunnen, zoodra H. M. is gepasseerd, opweg naar het Zijpe, onge veer 10 of 10% uur wegvaren. Zulk een revue heeft eenige jaren geleden plaats gehad onder de visschers van de Zuiderzee. H. M. heeft aan dit denkbeeld, een overzicht te krijgen van de Zeeuwsche visschersvloot, Hare goedkeuring gehecht. De Commissie bestaat uit de heeren N. Rammeloo-Kusse, A. E. Arbroscheer te Philip pine, W. Okkerse te Bruinisse en F. J. Praet te Clinge en het uitvoerend comité uit de heeren Mr. A. J. E. Fokker, voorzitter van het Bestuur der visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen, D. Verschuure te lerseke en W. Moelker te Tholen. Met ingang van 24 Augustus a.s. geschieden bij het personeel van de wachtvaartuigen der Visscherij-Politie op de Schelde en Zeeuwsche Stroomeu, o.m. de volgende overplaatsingen De opziener 2de klasse C. Herkemij van Tholen naar Hansweert. De opziener le klasse J. van der Slikke van Hansweert naar Tholen. De schipper 2e klasse C. L. van Roeijen van Tholen naar Bruinisse. De schipper 3e klasse J. M. Verkamman van Tholen naar Zierikzee. De schipper 3e klasse D. Bal van Zierikzee uaar Tholen. De waarnemende schipper A. Vermaat van Zierikzee naar Tholen. Voorts wordt het wachtvaartuig M Havik" overgeplaatst van lerseke naar Hansweert en wordt het in aanbouw zijnde wachtvaartuig *Gier" gestalionneerd te lerseke. Tot opziener 3e klasse bij de Visscherij politie is benoemd de schipper le klasse Ph. Theuns. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Tholen en de daaronder ressorteerende, hulppostkantoren werd gedurende de maand Juli 1907 ingelegd f 25892,365, terugbetaald f 20284,48. Het laatste, door dat kautoor uitgegeven boekje draagt het nummer 6308. Gedurende die maand werden 33 nieuwe boekjes uitgegeven. IERSEKE. Bij aanbesteding is de schoon maak van school 1 gegund aan A. Laban voor f44,90, en die van school 2 aan W. Goemans voor f 32. Er bestaan plannen tot het bouwen van een nieuwe pastorie voor de Geref. gemeeute. Er zijn reeds opmetingen gedaan. Op het telegraafkantoor alhier zijn in Juli behandeld 400 telegrammen, waarvan 144 ver zonden en 256 ontvangen. Op het telefoonkantoor zijn gevoerd 18 in komende en 75 uitgaande, samen 93 gesprekken. Op de Postspaarbank is ingelegd f 4353,19 in 100 posten en terugbetaald f4959,82 iu 35 posten. Uitgereikt zijn 4 nieuwe boekjes. Zaterdagavond 1.1. hebben eenige timmer mans- en metselaarsknechts in een daartoe be legde vergadering besloten, met ingang van 1 Jan. 2 cent meer uurloon te eischen. Dit besluit zal aan alle werkgevers meegedeeld worden en na bekomen antwoord of uiterlijk na 4 weken zal opnieuw vergaderd worden. Taeke Cupéry alhier leerling der H. B. S. te Bergen op ^Zoom, heeft te Tilburg met goed gevolg eindexamen 5 j. cursus gedaan. OUD-VOSSEMEER. Aan deu gemeenteraad werd mededeeling gedaan, dat Ged. Staten be zwaar hebben tegen den verkoop van den ge meentetoren en den noordelijken vleugel der kerk aan de kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente alhier, op grond van de daaromtrent uitgebrachte adviezen door den Rijks-architect voor Monu menten. De kerk der Ned. Herv. gemeente, in het begin der 15e eeuw gebouwd, bestond destijds uit eeu vijf travées lang rechthoekvorraig schip en eeu smaller twee travées lang koor met eene afsluiting, gevormd door 3 zijden van een recht hoek. De iets oudere toreu werd ingesloten door de westelijke travée, zoodat de westzijde van den toren alleen zichtbaar was. In het begin der 16e eeuw is aan de noord* en zuidzijde van het koor een vleugel (transept) aangebouwd, waarmede gepaard ging het weg breken van den noord- en zuidmuur van het Koor. Nadat de kerk was overgegaan aan de Her vormden heeft men den triomphboog, die de afscheiding tusschen schip en koor vormde, uit gebroken en het bovendeel van den muur door een dwarsbalk ondervangen de in de 16e eeuw aangebouwde vleugels werden door het aan brengen van een muur weer van de kerk ge scheiden aan de oostzijde van het züidertrau- sept werd een woning aangebouwd, terwijl toen ééu contrefort is gesloopt en vau eeu ander zijn steunpunt werd ontnomen. Het een en ander, benevens het slechte onderhoud der laatste jaren, is oorzaak dat de merkwaardige kerk in verval is geraakt. Een restauratie van het bouwwerk is niet alleen zeer goed mogelijk, maar ook uit eeu architectouisch oogpunt weoschelijk. De burgerlijke gemeente is in den loop der tijden eigenares geworden van den noordelijken vleugel en van den toren. Het kerkbestuur is voornemens de oude kerk te sloopen en wil ter plaatse een modern nieuw gebouw stichten, doch om hiertoe te kunnen overgaan moeten de aau de gemeente toebe- hoorende voormalige kerkdeelen eerst eigendom worden der kerkelijke gemeente. Deze kerk verdient om hare architectonische en archeologische beteekenis behouden te blijven. Wel is het gebouw door onoordeelkundige wijzi gingen in de 17e eeuw en door onvoldoend onder houd in de latere jaren in verval geraakt, doch eene herstelling is te verkiezen boven den bouw vau een modern bedehuis. Naar gegevens, mondeling verstrekt, zijn heeren Kerkvoogden voornemens een nieuwe kerk te stichten voor eene som van pl.m. 26,000 gulden, eene som die zeker onvoldoende is, om een even groot bouwwerk, dat eeuwen moet trotseeren, daar te stellen. Beter ware het de tegenwoordige kerk een grondige herstelling te doen ondergaan, waardoor het gebouw wederom in een toestand wordt gebracht, gelijkstaande meteen nieuw bouwwerk. Van de tegenwoordige kerk is in hoofdzaak de kap en de zuidmuur van het schip iu een slechten toestanddeze deelen zouden eene ver nieuwing behoeven te ondergaande andere werken bestaan in het herstellen en vernieuwen van enkele muurvakken. Een dusdanige restauratie kan geschieden met minder dan de benoodigde bouwsom voor eeu nieuw kerkgebouw en verdient daarom ook aan beveling. Bij eene eventueele herstelling behoudt men immers grootendeels alle muren met een zwaarte en stabiliteit, die onze moderne bouwwerken gebouwd met beperkte geldmiddelen missen en die daarom eene waarborg zijn voor de langere instandhouding van het gebouw. Hieruit blijkt, dat eene herstelling in oor- spronkelijken toestand goedkooper moet zijn dan de bouw van een nieuw bedehuis met toren, terwijl een dusdanige restauratie solider werk waarborgt dan de bouw van een nieuw bedehuis. Om heeren Kerkvoogden eene restauratie te vergemakkelijken zou van Rijkswege gratis teekeningen en eene begrooting van kosten hunner verstrekt worden. Het zou ook wenschelijk zijn dat de heeren leden van de Algemeene Synode konden besluiten eene aanvrage om subsidie alleen te verleenen voor de restauratie, waardoor niet alleen het eerbiedwaardige kerk gebouw bleef behouden, maar ook een toestand wordt geschapendi,e voor de Kerkvoogdij op den duur voordeeliger is. In verband met bovenstaande mededeelingen heeft de Kerkvoogdij besloten van den aankoop van toren en vleugel af te zien, te eer omdat die deelen bij eeu eventueele restauratie niet noodig zijn. Tot een restauratie kan zijevenwel niet besluiten, omdat de Kerkvoogdij overtuigd is, gelet op den toestand van het gebouw, de kosten hooger zullen zijn, dan bij de stichting van een nieuw gebouw, terwijl de inrichting niet zoo doelmatig zou zijn. Intusschen zal de bouwvallige toestand

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1907 | | pagina 1