Gemengd Nieuws. VISSCHERIJ. 0 N D E R W li s. Uitslag verkoopingen en aanbestedingen. Burgerlijke Stand. Oe Oorsprong der Schele Hoofdpij arktberichteu. Kerknieuws. wijst wël de uitkomst dier verhuring, die voor een goed deel te danken is aan het vele en goede koolzaad, dat er in gevonden wordt, ter wijl de prijs van dit zaad zeer hoog is. Werd in 1907 in de overstroomde polders slechts een waarde van t 600 geïnd aan tienden, thans be draagt dat voor dezelfde kavels ongeveer f 3000. De geheele opbrengst der tienden is oDgeveer nog f300 meer dan die van 1905, toen van overstrooming nog geen sprake was. Deze week werd door den heer F. J. Ampt een graacmaaimachine met zelfbinder op zijne landerijen in werking gesteld en naar men ons mededeelde met zeer gunstig resultaat. Dit is de eerste machine van dien aard, die in het eiland wordt gebruikt en van alle zijden kwamen dan ook belangstellenden naar de werking er van kijken. Door het Watersnood-comité wordt aan een aantal dames te Tholen en te dezer plaatse een album uitgereikt met photografieën van het overstroomde Vossemeer, ter herinnering en als bewijs van erkentelijkheid voor de hulp, bewezen aan de noodlijdenden door den Watersnood van 12/13 Maart 1906. De uitvoering der albums en portretten was opgedragen aan Gebroeders Van Straateu te Middelburg, die alle eer vau hun werk hebben. Vorige week Vrijdag hebben een zeventig tal kinderen der o. 1. School, onder geleide van het personeel, een schoolreisje gemaakt naar Vlissingen, waarvoor ongeveer twee jaren was gespaard, omdat in 1906 de lust ontbrak, onder de toen bestaande omstandigheden, om eeo reisje te doen. Des morgens om vijf uur van het dorp vertrokken, kwam men des avonds om acht uur weer terug en men moet het reisje medege maakt hebben, om te beseffen wat door de kleinen is genoten, vooral aan het Vlissingsche strand, dat trouwens eeuig is om kiudereu van het platteland te doen genieten. Nog steeds zijn alle deelnemers en deelneemsters vol over wat zij dien dag met volle teugen hebben genoten en de perzik smaakt naar meer. STAVEN1SSE. In eeuel.1. Woensdag alhier gehouden gemeenteraadszitting werd aangeboden de rekening over 1906. De ontvangsten bedroe gen 1 15715,08, de uitgaven f 13524,775. Zoo- dat er een saldo is vau t2190,3U5. Behandeld werden 3 reclames hoofdelijkeu omslag 1907. Hierop werd afwijzend beschikt. Als lid der commissie tot wering van schoolverzuim werd benoemd de heer K. Koeman. Uit Willemstad schrijft men aan het N. v.d D* De directeur vau het Post- en Telegraafkan toor, alhier, M. v. d. T., is door de politie, ter wijl hij met verlof in Deu Haag was, gevangen genomen en naar Breda vervoerd, waar hij thans in hechtenis gehouden wordt, als verdacht van verduistering van f 1660 en vervalsching vau zijne boeken. In Augustus zou het juist 25 jaar geleden zijn, dat hij hier als ambtenaar bij de poste rijen in dienst trad. Gisternamiddag is te Laren door de Gooische stoomtram, komende uit de richting Naaiden, die in volle vaart het Laarderhoogt afreed, overreden de 54-jarige mr. A. C. J. Heltrich uit Leiden, gepensioneerd raadsheer in het ge rechtshof te Batavia, die tijdelijk te Laren ver blijf hield. Door schreeuwen eu bellen werd ge tracht de opmerkzaamheid van den verongelukte, die hardkoorend was, te trekken, doch te laat. Door de sterke helling was de tram niet zoo spoedig te stoppen, zoodat de ongelukkige, op het laatste oogeublik het gevaar, waarin hij ver keerde, bemerkende en zijn draai juist verkeerd nemende, door de locomotief werd gegrepen en alle drie de wagens over het lichaam kreeg. Er onder uitgehaald, bleek het leven uit het vree- selijk verminkte lichaam reeds geweken, waarna het lijk naar het gemeentehuis te Laren werd vervoerd. De weg naar zekere plaats. Een reclame voor een Staatsspoor-advertentie in een onzer bladen begint aldus „Het wordt steeds ingewikkelder, om na te gaan, hoe men het bilhjkst en gerieflijkst naar een zekere plaats reist, of men gebruik zal maken van kilometerboekje, gezelscbapsbiljet of vacantie- kaart, of men met eeu bijzondere vacantiekaart kan volstaan, eeu rondreis dient te nemen, enz." Dat de weg #naar een zekere plaats" dikwijls moeilijk te vinden is, vooral in ouze Hollandsche steden met hun schaarsche openbare gelegen heden, wisttn wij al lang. 't Zal echter menigeen verrassen, te vernemen, dat men het doel kan bereiken door een kilometerboekje, gezelschaps biljet of vacantiekaart. (Contr.) Te Smilde is in hechtenis genomen zekere Wiebe W., woonachtig te Appelscha. Hij wordt beschuldigd vau in den avond vau 18 dezer, stroopeude op waterwild, een geweerschot ge lost te hebben op den onbezoldigdeu liijksveld wachter Hendriks, toen deze hem wilde bekeuren. Hendriks bekwam echter geen letselslechts een hagelkorrel ging door den mouw van zijn jas. W. heeft bekend en is ter beschikking van de Justitie gesteld. Woensdag werden per trein uit Arnhem, onder geleide van militairen en Marechaussee, 56 huzaren biunengebracht, die op de Rhedeusche heide waren aangehouden. Dezer dagen zijn nabij Bergen op Zoom twee zakken, inhoudende circa 100 kilo suiker, uit België afkomstig, door commiezen aange houden. De vervoerder nam de vlucht, met achterlating van kar en bespanning, die in handen der ambtenaren bleven. Te Turnhout is eene vrouw, die haren schoonzoon, een politie-ageut, bezocht, in diens schuur plotseling aangevallen door den politie hond, die zich had losgerukt en haar nueenige meters voorstsleurde en haar hevig in armen en beenen beet. Op haar hulpgeschreeuw snelden de bewoners toe, doch konden er niet in slagen het woedende dier zijn slachtoffer te doen loslaten. Eindelijk greep een der mannen het dier bij den bek en wist op deze wijze de vrouw te bevrijden, echter niet zonder zelf deerlijk in de hand gebeten te zijn. De vrouw verkeerde in deerniswekkenden toestandzij had wonden over het geheele lichaamvooral de beenen en de rechterarm waren tot op het been doorgebeten eu ontvleescht. Zij werd door drie geneesheeren verbonden. Haar leven is niet buiten gevaar. Echtbreuk en moord. Op den boulevard des Italiens, in het hartje van Parijs, heeft Diusdagavond om halfnegen een dame haar echtgenoot doodgeschoten. Het echtpaar Margry wandelde een eindje om na het eten. Ze haddeu hevig ruzie. Zij trok een revolver en schoot hem dood. Voor ruzie was wel reden. Margry hield het met andere vrouwen, en dat grieide mevrouw Margry diep. Zij is een Engelsche. Toen zij hem bij de wandeling langs de boulevards de bitterste verwijten deed, gaf hij teu antwoord, dat, als zij niet tevreden bij hem was, ze maar weer naar haar moeder in Engeland moest gaan. Op dat lieve antwoord schoot zij hem dood. Bij het eerste verhoor heeft mevrouw Margry gezegd, dat zij hem nu juist niet had willen doodschieten. Maar zij was niet van meeniug, dat zij haar rechten als beleedigd echtgenoote was te buiten gegaan. Te Columbia, in den Amerikaanschen Staat Iudiana, is een automobielen-duel gestreden. Twee beambten van concurreerende automo- bielenfabrieken reden daar op straat met kracht tegen elkander op, tot een der beide auto's vernield was. Daarna werd het gevecht met vuisten voortgezet, tot de politie tusschenbeide kwam. Maandag is het op sommige plaatsen in Engeland vreeselijk weer geweest. De spoorlijn tusschen Gloucester en Reading werd getroffen door een vuurbol, die uiteenspatte toeu hij op de rails viel. Over het vreeselijk spoorwegongeluk op de Pere Marjuette Spoorweg, te Salem in Michi- gan, waarbij 40 menschen onmiddellijk werden gedood en 70 k 80 zwaar gewond, van welke laatste er ondertusschen 5 zijn overleden, ter wijl er nog een 15-tal in levensgevaar verkeeren, wordt nader het volgende gemeld: De pieizier- trein kwam uit het stadje lonia op een zijlijn en had een 780 800 reizigers, spoorwegbeamb ten met hun vrouwen en kinderen, die voor een dagje naar Detroit gingen. Op 48 K.M. van Detroit liep een goederentrein, welks machinist was bevolen te Detroit te wachten tot de passa- gierstrein voorbij was, op dezen met zooveel kracht, dat 5 of 6 wagens op elkaar geschoven werden, bijna alle wagens voor rooken, terwijl de vrouwen en kindereu meest in de achterste wagens zaten. Zoo zijn er onder de slachtoffers dan ook slechts zes vrouwen en evenveel kindereu, al de overige verongelukten zijn mannen, meest huis vaders. De machinist van den goederentrein, die alleen de schuld draagt, is gevlucht. gehouden vergadering van het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw besloten, de nationale en internationale landbouwtentoonstelling, in September hier ter stede te houden, te doen door gaan, doch daaraan, met het oog op het heerschende mond- en klauwzeer, te doen vervallen de rubriek „vee-tentoonstelling". In verband met deze inkrimping, is de duur van de geheele tentoonstelling met drie dagen ingekort. Was aanvankelijk deze duur bepaald op 1423 September, thans is nader vastgesteld, dat de tentoon stelling zal worden geopend op Maandag 16 September en zal voortduren tot en met Zondag 22 September. Het hoofdbestuur van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw zag zich tot dit besluit verplicht, naar aanleiding van een verbod van den minister van landbouw, om met het oog op het heerschende mond- en klauwzoer op bedoelde landbouwtentoon stelling vee toe te laten. In aansluiting met het bovenstaande wordt gemeld, dat in Zuid-Holland dermate het mond- en klauwzeer heerscht, dat het geraden zal zijn het vee uit andere provincies niet in September naar Den Haag te brengen, teneinde de besmetting niet over het geheele land te verspreiden. Er wareu ruim 500 beste dieren uit alle deelen des Unds ingeschreven, die nu thuis zullen moeten blyven, tenzij er spoedig wyziging op trede, die evenwel niet te verwachten is. Verschillende Zuid-Hollandsche boeren hebben ver zuimd aangifte te doen van de aanwezigheid der ziekte, zoodat de ziekte zich zeer snel heeft ver breid, en vóór halt September wel niet lot staan zal zyn gebracht. Dinsdag vergaderde de Provinciale Regelingscom missie voor de Paardenfokkerij in Zeeland. Tot voorzitter werd benoemd de heer F. C. M. Hoinbnch te Hulst, ter vervulling der vacature, ontstaan door het bedanken om gezondheidsredenen van den heer Mr. P. C. J. Hennequin. Tot vice- voorzitter werd benoemd de heer H. A. Hanken te Wilhelminadorp. Met hem waren te voren als leden der Commissie geïnstalleerd, de heeren Ph. J. van Dixhoorn te Axel, Th. Daelman te Westdorpe, H. J. Dorst te Stavenisse en C. de Bruijckere te Breskens. Hengsten Keuringen. De minister vau landbouw heelt bepaald, dat de gewone rijksnajaarskeuringen van tot dekking bestemde hengsten in 1907 gehouden zullen worden Voor Zeelandop 2 September te Middel burg; op 3 September te Oostburg; op 4 Sep tember te Hulstop 5 September v.m. te Kattendijkeop 5 September n.m. te Cortgene op 6 September v.m. te Zierikzeeop 6 Sep tember u.in. te St. Maartensdijk. Het Bestuur der Vereenigir.g van Directeuren der Rijksnormaallesten heeft een adres gericht aan den Minister van Binnenlandsche Zaken waarin er op gewezen wordt, dat de vereeni- giug van meening is, dat een alleszins doel treffende verbetering in de theoretische en practische opleiding aan normaallessen, zonder groote veranderingen en aanzienlijke kosten, verkregen kan worden. Redenen waarom ver zocht wordt: 1. Uitbreiding van het aantal lesuren en vakken. 2 Beschikbaarstelling van een ruimer bedrag voor leermiddelen. 3 Ver hooging van den grondslag voor de toelagen en opneming der onderwijzers in het Rijkspen- sioeutonds. 4. Het begin van den cursus op 1 April te bepalen. 5. Bepaliug dat de examens vrije- en orde-oefeningen en handwerken worden afgelegd aan het eind van den vierjarigen cursus en dat voor het afleggen van het onderwijzers examen verlof vau directeur en onderwijzers verplichtend worde gesteld. L A N D B O U W-vTËt EELT. Over het laatst verloopen seizoen zijn te Bergen op Zoom 8, te Burghslnis 52, Veere 98, Brouwershaven 44, Bruinisse 30, Ouddorp 30, Ierseke 7 en Tholen 5 stuks zeehonden ge vangen, samen 274, tegen 376 in hel vorige jaar, terwijl er 25 levend naar Frankrijk en 3 naar België verzonden werden. In de Grevelingen kwamen er meer voor dan vorige jareD, maar steeds dieper zeewaarts. De gebroeders van der Klooster te Burghsluis klagen er over, dat de vangst voortdurend moeilijker wordt, omdat de vangst buitengaats voor hen meestal met zeer veel bezwaren gepaard gaatzij zijn voornamelijk de levenanciers van levende zeehonden voor buitenlandsche afnemers. 24 Juli. Aanbesteding door het bestuur van den polder Deurloo van het verhoogen en ver zwaren van den zeedijk van dien polder. Ingeschreven werd door J. Wolferl te Hoek, voor f7150. A. Dub belman te Dordrecht, voor f 6540, A. Koorevaar te Dubbeldam, voor f 6388, K. J. van Hiele te Tholen, voor f 5690, A. van Gemst te Ossen- drecht, voor f 5650. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. Naar men verneemt is in een te 'i-Gravenhage Gemeente IERSEKE van 19 tot 25 Juli. Ondertrouwd: Jacob Heijboer, jm, 25 j. en Hendrika Wilhelmina Rosalia Vereschildt, gescb. vr. 36 j. Johannes Jacobus Huijsman, jm. 24 j. en Adriana van der Maas, jd. 22 j. Geboren: Hubrecht, zv. Jacob Danker en Pieternella Cornelia de Die. Overleden: Maria Hoekman, 25 j. echlg. van Arie van Velzen. Gemeente THOLEN van 14—21 Juli 1907. Geboren: Pieternella, dv. N. vau de Zande en N. Beyen. Matthys Petrus Marinos, zv. YV. F. L. Tuytjens en M. ChristiaanseCornelis Jan, zv. W. J. de Jonge en G. Bergers j Helena, dv. K. Goedegebuure en B. van Poepelen. Overleden: Stoffeliua 5 m. dv. S. Schot C.Jz. en T. J. BaayCatharina Pieternella Schot 33 j. echtg. van J. Schot B.Wz; Jacobus Cornelis, 20 j. zv. G. de Kok en J. Oosd^jk. Gehuwd: J. van der Meer jm. en A. H. Meerman jd. A. J. Eckhardt aldaar, en tot plaatsvervangstei A. M. C. Eckhardt. Beroepen (toezegging) bij de Ned. Herv. Ge I Ierseke Ds. B. G. C. Steenbeek te Arnemuiden. Ds. Paanwe zal 18 of 25 Aug. zijn afscheid pre PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gera. Ierseke. Vin. 91/2 n. en 2 u. Ds. Paauwe. Ger. Gem. Vin. 9l/2 u., nam. 2 u. Ds. J. I te Rotterdam, vroeger te Ierseke. Nam. bediening Chr. Ev. Gem. Vm. 91 /2 u., nam. 2 u. en uur Ds. van den Hoek. Nam. 2 u. doops-,nam u. Avondmaalsbediening. Slechte toestand van de Maag. Zij die alle dagen of zeer dikwijls aan hoofdpijn lijden, hebben iets dat niet in orde de maag. Deze verteert onvolkomen het voedse wat niet verteerd is blijft op de maag, gaat da I rotting over en veroorzaakt eerst walgingen, en oprispingen; deze opeenhooping van verg I bestanddeelen in de maag maakt ook dat langzaan het bloed beladen wordt met gilutoffen die s< hootdpgn veroorzaken. De schadelijke dampen kolen veroorzaken op dezelfde wijze schele pijn door vergiftiging. De Pink PilleD versterkt zuiveren de maag; zij bevorderen de eetlust en zorgen een goede spijsvertering. Zy doen ook oorzaak der schele hoofdpijn verdwijnen. Wij g| hierover de meening van Mejuffrouw Hillecl Zwaan, Kasperpad No 9 te Dordrecht. w Mejof. Hillechien Zwaan (Cl. Sanders, Groningdj „Ik leed sedert langen tijd aan zeer erge scb hoofdpijn en duizelingen. Mijn eetlust was vernj derd en ik had soms vreesetijke maagpijn. 1 kleur was erg bleeh, des nachts sliep ik weiuig. heb zonder baat vele middelen aangewend. Einde ben ik van de Pink Pillen gebruik gaan mikken, mg uitmuntend genezen hebben." De Pink Pillen zyn onovertroffen tegen bloed moede, bleekzucht, algemeene zwakte, maagp zenuwpijnen, heupjicht, verschietende pijnen, neui t hen ie. Prys f 1.75 de doos, f. 9. per 6 doozl Verkrijgbaar by Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, ho< dépóthouder voor Nederland en Apotheken. Fra;| toezending tegen postwissel. Ook echt verkrygbaar voor Tholen en omstrek bij J. Groenewege, drogist Tholen. 4J K.G. 27 Juli 1907. THOLEN. Boter f 0,60 per Eieren t 3,60. Rotterdam eieren t 3,60 Coöperatieve Roomboterfabriek Dl Koe" te Stavenisset 1,35 per K.G. THOLEN, 27 Juli 1907. Tarwe f 11,A f 11,50 per Wintergerst A Zomer A Haver 9,A Karweizaad A 7,50 ,925 Rogge Witte Boonen Bruine Kleine Erwten j Kroon Aardappelen Uien 8,10 Met ingang van 1 September is benoemd tot organist by de Ned. Herv, kerk le Ierseke de heer a k a f 100 ki| id. id» id. id. per heet. id. id. id. id. id. id. Temperatuur van het Scheldewater te Tholeil J uli Graden C. Zaterdag 20 17, Zondag 21 17,3 22 18,3 23 18,2 24 18,2 25 18,3 26 19, Temperatuur van het Scheldewater te lersek 6° C. 43° F. Zoutgehalte 21. Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag BELANGSTELLENDE INWONERS VAN THOLEN. Wanneer er een zeker iets bestaat, waar wjj mei belang in stelten dan in iets anders, dan is dit bi een ot andere goede bericht, betreffende iemand de buurt. Er kan geen beter nieuws zijn en voc menig onzer niet van grooter waarde, dan bet ondei

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1907 | | pagina 2