au la Muon na iiitiM, laiilai?, au. No. 1156. Zaterdag 27 Juli 1907. Vijf en twintigste jaargang. EN J. B. C. POT, Eerste Blad. Zich ergeren. Publicatie n. BINNENLAND. Van onze berichtgevers. IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65,met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.025, franco jLr post f 1,10. Voor het buitenland 90 cents. In|szt*4en stukken, enz. worden nitertljk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het bureau te T h o I e n ot v66r DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER Tholen. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 c»jitsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt eleohte 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. 1E1 JP LANDWEER. De Burgemeester der Gemeente Tholen; Gezien iet 3de lid van §10 der Landweerinstructie I: rengt ter kennis van een ieder; wien zulks aan mat; o. de dienstplichtigen by da militie te land, die n den loop van dit jaar een achtjarigen dienst bij militie te land hebben volbracht, dat zyn in het ilgemeen zij, die behooren tot de lichting van 1899, mllen op 1 Augustus a.s. overgaan naar de Land heer; echter gaan niet over naar de Landweer de ilaat8vervangers, de nummerverwi9selaars, zij die lehooren tot een der bereden korpsen, of tot het ;orps Torpedisten en zij, die in het genot zijn van intheffing van den werkelijken dienst; !o. zij, die overgaan naar de Landweer, moeten ich vóór 31 Augustus a.s. in persoon aanmelden bij en Burgemeester hunner woonplaats eu daarbij nleveren hun zakboekje met daarin gehechten ver- olpas; de verlofgangers evenwel, die buitenslands erblijf houden, behoeven zich niet in persoon aan e melden, doch zullen hun zakboekje met daarin 'shechten verlofpas by aangeteekenden brief (met ipidelijke vermelding van hun volledig adres buiten iet Ryk) hebben toe te zenden aan den Burge- ueester hunner laatste woonplaats binnen het Rijk; So. zij, die overgaan naar de Landweer, zyn van il 1 Augustus a.s. onderworpen aan alle voorschriften foor de Landweer gegeven; vestigt mét nadruk de aandacht op de navol lende bepalingen der landweerwet: irtikel 24. De verlofganger van de Landweer m^ldt ;ich binnen dertig dagen na den dag van zyn over- angnaarde Landweer, of na dien, waarop hem de, erlofpas is uitgereikt, bij den Burgemeester zijner woonplaats aan, teneinde deze den verlolpas, hem lij de Landweer of laatstelijk bij de militie uitge reikt, voor gezien of opnieuw voor gezien teekene. De verlofganger van de Landweer, die buiten het tijk woont of verblijf houdt, of die zich bij zijn ertrek met verlof buiten het Rijk begeeft, kan, ter 'ervulling van de verplichting in het vorig lid oin- chreven, binnen den daarin vermelden termijn zyn erlotpas by aangeteekeuden brief ter atteekening loe renden aan den Burgemeester zijner laatste woon-, ilaats binnen het Rijk. De verlolpas wordt hem door lien Burgemeester by aangeteekenden brief terugge- ronden. irtikel 25. De verlofganger van de Landweer, die sich in eene andere geméente gaat vestigen, geeft htarvan kennis aau den Burgemeester zijner woonplaats, linnen dertig dagen na den dag, waarop hy komt d de gemeente, waarin hij zich vestigt, meldt hy rich aan bij den Burgemeester dier gemeente, ten- linde deze zyn verlofpas voor gezien teekene^ rtikel 27. De verlofganger van de Landweer mag tich zonder toestemming van onzen Minister van Oor- og niet langer dan gedurende een jaar buitenslands Jegeven. Aan den verlofganger van de Landweer, die niet Q Verzuim is, wordt deze toestemming, wanneer zy ;evraagd wordt en blijkt noodig te zyn, ter zake van uitoefening van of opleiding tot landbouw, handel ol oyverheid, in gewone tijden niet geweigerd. Bij die toestemming kan de verlofganger worden rijgesteld van de verplichting tot deelneming aan de leteningen in artikel 11 vermeld, tot het bijwonen 'an het by artikel 29 voorgeschreven onderzoek en ot het komen in werkelijken dienst in geval van 'Orlog, oorlogsgevaar, ol andere buitengewone ornstan- ligheden. Aan de toestemming kunnen overigens zoodanige oorwaarden worden verboden, als in het belang van len dienst noodig worden geoordeeld, rtikel 28. De verlofganger van de Landweer, die rtikel 24, 25 of 27 niet naleeft, wordt in werke- jlteo dienst geroepen en daarin gedurende ten hoogste ene maand gehouden. De duur van dezen dienst vordt bepaald door onzen Minister van Oorlog, die évens het korps van het leger aanwijst, waarby de erkelyke dienst moet worden vervuld. Tholen, den 20 Juli 1907. De Burgemeester voornoemd, M. G. VAN STAPELK. Kr zijn menschen, die zich ergeren aan al wat 70 ergerlijk is. Maar dat is heel natuurlijk, zal men zeggen. Je kan iemand, die hart heett voor zijn mede- Qenschen, onverschillig blijven voor de vele langheden, die hij om zich ziet gebeuren en die veeltijds het gevolg zijn van een gepleegd onrecht, van opzettelijk berokkend kwaad, niet in 't geheim, maar zoo, dat iedereen het zien kanHoe kan men het oog sluiten voor de ellendige bekrompenheid, waarmede de menschen blijven binnen de nauwe pérken hunner kinder achtige begrippen, hunner kleinzielige belangen, hunner zotte opvattingen Is het Diet om dol te worden, als men dagelijks ziet hoe de beste bedoelingen van hen, die het openbaar welzijn dienen willen, worden miskend en verijdeld, terwijl de menigte het cfor laat hangen naar lui, die haar vleien, om haar des te makkelijker te laten beetnemen Zouden we zonder ergernis kunnen aanzien, dat zelfs zij, die ons het naast staan, wier willen en begeeren in het onze moest opgaan, over wier welzijn we tobben en met wier belangen we ons bezighouden dag en nacht, dat zelfs dezen ons reden geven om vaak met verbazing te vragen Hoe heb ik het na met je Letterlijk geen stap kunnen we doen zonder iets ergerlijks te ontmoeten. Loop de straat op, en ge vindt bewijzen van vernielzucht, door op zettelijke beschadiging, zonder eenig voordeel voor dengeen, die het kwaad bedreef, van roekelooze verwaarloozing der gemakkelijk te volgen voor schriften, gegeven in het belang der openbare orde, van het geregeld verkeer, van de gezondheid, voorschriften waaraan men zich even weinig stoort als had de koningin van Madagascar ze uitge vaardigd. Meng u in het maatschappelijk leven, en ge ziet de meDschen zich tegen elkander Op dringen, evenals de twee bokken op de brug, die elkaar niet konden passeeren en geen vau beide terug wilden gaan, zoodat zij er vermoe delijk nog staan. Neem de wijk binnen de af gepaalde ruimte van uw werkkring, en ge vindt weer reden u te ergeren, dat ondergeschikten uw welwillende leiding verwerpen, meerderen hun verkeerde inzichten aan u opdringen,en dat de onvermijdelijke tegenspoeden, door een ongewenschten gang van zaken teweeggebracht, nog belangrijk worden vermeerderd, doordien raderen, die in elkaar moesten grijpen, in allerlei verkeerde richtingen willen draaien. Dat zijn nog maar de doodgewone, dagelijks voorkomende ergernissen, waaraan men zou zeggen, dat een mensch van gemiddeld draag vermogen ruimschoots genoeg heeft. Maar de wereld wemelt van ergernissen en het menschelijk leven is er vao doordrongen. Derhalve zal men het iemand niet kwalijk nemen, als hij zich ergert heel den dag en, zoo noodig, 's nachts er bij Kwalijk nemen, dat nu juist niet. Maar we vinden het onverstandig, omdat het zoo totaal niets helpt. Wie zich ergert, wordt boos. Hij windt zich op, of liever, hij ondergaat een opwinding, en komt daardoor in een onaangename stemming, uit zijn gevoel in onaangename woorden, brengt over zijn omgeving een onaangenamen toon. En zonder eenige andere gevolgen, dan dat hij ziclizelven voor een poos het land heeft gejaagd." Volgen die stemmingen elkander snel op, hetgeen bij eenige onwillekeurige oefe ning wel is te verwachten, dan krijgt het door gaand humeur er eeu steeds diepere plooi van beet, en dan, vaarwel de opgeruimdheid, de levenslust, de moed, om tot het einde toe flink voorwaarts te gaan Nu zou men kunnen beweren, dat, wie het welzijn van medemenschen behartigt, er dat voor moet over hebben. Al maakten de ergernissen u nog zoo ongelukkig, ge zoudt toch verplicht wezen ze over u te laten komen, als de alge- meene belangen dat vorderen. Maar dat is hoegenaamd niet het geval. De ergernis geeft zich lucht, zooals het heet en daarmee is het uit. Verbetering komt er niet van. Zijt gij een hoogeplaatst en zeer ontzien persoon, dan zal van hetgeen u hindert iets worden weggenomen, doch het springt weer te voorschijn, zoodra gij uwe hielen hebt gelicht. Wie verbeteren wil, steenen des aanstoots verwijderen, op verkeerde toestanden een heil- zanten invloed uitoefenen, die moet zich niet ergeren, maar heel bedaard, zonder eenige ver bittering, met de kalmte van een geneesheer, die eeu wonde peilt, de oorzaak opzoeken en dan kloek handelen. Vindt hij dingen, die niet anders kunnen, dan is het natuurlijk dwaasheid er aan te gaan hijschen eu sjouwen, men legt er zich eenvoudig bij neer en tracht de gevol gen zoo veel mogelijk te voorkomen of te ver zachten. Maar er is heel veel, wat we ons moeten aantrekken, waaraan het noodig is te arbeiden, al zien we het oogenblik niet nabij, dat wij persoonlijk een afdoend resultaat zullen krijgen. Er ligt een zware boomstam over het pad van ieder, die vooruitgaat. Er over uit te varen, helpt niet, zooals de man doet, die zich ergert zonder meer. Er overheen klimmen, dat het streven is vau den onverschillige of den licht vaardige, - is in vele gevallen niet kwaad, maar daarmee komt hij niet uit den weg. Ernstige en bezadigde menschen vereenigen hun krach ten, wenden die aan op het juiste punt, ge- zamelijk en eendrachtig, zonder veel misbaar en ja, op die manier kunnen zelfs worden verzet. KANTONGERECHT TE THOLEN. 23 Juli 1907. Door den Heer Kautonrechter alhier zijn heden veroordeeld wegens Overtreding der Leerplichtwet. C. V. 60 jaar, G. W. 50 jaar, beiden te Stavenisse ieder tot f 3. boete ot 2 dagen hech tenis voor ieder hunner. E. C. B. 40 jaar te Scherpenisse tot f 2. boete of 2 dagen hechtenis. Overtreding der Leerplichtwet bij ie herhaling J. S. 45 jaar te Poortvliet tot f5. boete of 3 dagen hechtenis. Het bejagen van eene andere grond, zonder voorzien ie zijn van een jachtakte en van een schriftelijk bewje van vergunning van den eige naar of rechthebbende. J. Q. 21 jaar, cn M. G. 23 jaar beiden te Sint Püilipsland ieder tot 2 boeten elk van f 10. of 4 dagen hechtenis voor ieder hunner voor iedere boete met verbeurdverklaring van de 2 niet iubeslag genomen geweren, bevel tot uit levering daarvan, te betalen f 10. voor ieder ge weer ot 4 dageu hechtenis voor ieder. Het doen van pogingen om wild te bemachtigen door middel van wildstrikken. J. v. V. Jzn. 23 jaar, G. H. Gzn. 22 jaar, C. S. Hzn. 19 jaar alleu te St-Autialaud ieder tot f 5. boete ot 3 dagen hechtenis voor ieder hunner met verbeurdverklaring vau de iubeslag genomen wildstrikken en bevel tot vernieling daarvan. Lee nachte jagen in geeloten jachttijd. J. M. D. 49 jaar te St-Annalaod tot f 10. 'boete of 3 dagen hechtenis met verbeurdverklaring vau het inbeslag genomen geweer en de iube slag genomen hazen. Jagen in geeloten jachttijd. J. C. N. 35 jaar te Sint-Maartensdijk tot f 10. boete of 3 dagen hechtenis met verbeurd verklaring vau het niet iubeslag genomen ge weer, bevel tot uitlevering daarvan te betalen 15. ot 2 dagen hechtenis. Het op den openbaren iveg een wapen bij zich J. C. N. 35 jaar te St. Maartensdijk tot f 5. boete of 3 dageu hechtenis. Zich dee nachte in het veld bevinden met een geladen geweer zonder jachtakte en zonder ver gunning. J. V. 45 jaar te Poortvliet tot f 5. boete of 3 dagen hechtenis met verbeurdverklaring van het iubeslag genomen geweer. Het zonder daartoe gerechtigd te zijnloopen over eene andere grondwaarvan dc toegang ojp eene vöor hem blijkbare wijze ie verboden. S. J. J. E. 20 jaar te St. Philipsland tot f 1- boete ot 1 dag hechtenis. Zonder daartoe gerechtigd te zijn loopen over eenig en gronddie bezaaid ie. P. G. Mz. 3 8 jaar te St. Philipsland tot f 2boete of 1 dag hechtenis. Het ale geleider van een aangeepannen hond op een openbaren weg in Zeeland bij het tegen komen van paarden zijn hond niet doen stilstaan en zich aan de zijde van den voorbijrijder naast zijn hond plaatsen. F. v. G. 52 jaar, te Halsteren tot f 1. boete of 1 dag hechtenis. Het berijden van een ten dienste van het al gemeen bestemden kunstweg in Zeeland bij te ver wachten of invallend dooiweder met zwaarder vrachtdan ingevolge de beperking van hei be rijden van dien kunstweg is geoorloofd. J. v. S. Czn. 34 jaar, P. S. 59 jaar beiden te Sint-Philipsland, A. G. 45 jaar, C. A. v. L. Mz. 44 jaar, A. S. 40 jaar, C. L. P. 24 jaar. F. W. H. 45 jaar allen te Stavenisse, P. S. 19 jaar eu P. M. J. 21 jaar, te Sint- Maartensdijk ieder tot eene boete van f 2. of 2 dagen hechtenis voor ieder hunner. J. V. 31 jaar te Sint-Maartensdijk, A. C. v. T. 39 jaar te Oud-Vossemeer ieder tot eene boete vaufl. of 1 dag hechtenis voor ieder hunner. lijden met een rjwiel zonder licht. J. G. 25 jaar te Tholen, J. D. 55 jaar te Scherpenisse, M. W. d. E. 28 jaar te Oud-Vos- semeer ieder tot eene boete vau f3. ot 2 dagen hechtenis voor ieder hunner. Rjden met een voertuig zonder licht. P. G. 22 jaar te Tholen, M. P. 34 jaar te Sint-Maartensdijk ieder tot eene boete van f 3, of 2 dagen hechtenis voor ieder hunner. Rapen van kreukels. C. S. 40 jaar te Scherpenisse tot i 1 boete of 1 dag hechtenis. Zonder daartoe gerechtigd te zijnvee laten loopen op weiland. D. C. G. 23 jaar te Scherpenisse tot f3. boete of 2 dagen hechtenis. Het als houder van een herbergniet zorgen dat die inrichting des avonds iO uur tol des morgens 5 uur gesloten is. A. v. D. 56 jaar te Stavenisse tot 50 cent boete of 1 dag hechtenis. Op den openbaren weg luidruchtig geschreeuw en geraas maken. M. G. 23 jaar, J. Q. 24 jaar, A. Q 19 jaar, eu B. r. B. 18 jaar alleu te Sint-Philipslaud ieder tot eene boete van f 2, of 1 dag hechtenis voor ieder hunner. Zingen op de openbare straal. M. C. V. -33 jaar, C. B. 20 jaar J. B. 18 jaar, allen te Sint-Maartensdijk ieder tot eene boete van f 1of 1 dag hechtenis voor ieder hunner. Openbare dronkenschap. A. A. Q. 41 jaar, te Oud-Vossemeer, tot f 1, boete of i dag hechtenis. Bij Kon. besluit is benoemd tot gezworen van het Waterschap Stavenisse de heer A. 11. van der Slikke aldaar. Door Gedeputeerde Staten vau Zeeland is tot lid-werk man in de plaatselijke commissie, bedoeld by arti 86 den Ongevallenwet, welke haar zetel heett te lerseke, benoemd Jacob Marleijn, timmermansknecht te lerseke. IERSEKE. Hier lieeft iemand door een val bij het overladen van schelpeu een arm gebroken. Een andere jongeling geraakte onder een hit en kreeg daarvan enkele trappen; hij verkreeg kneuzingen, maar gelukkig was niets gebroken. De kermis alhier valt ditmaal zoo laat mogelijk namelijk op lé en 15 Aug. OUD-VOSSEMEER. Dinsdag 11. werden alhier de tienden ten behoeve der Ambachts heerlijkheid verhuurd eu dat de gewassen in de verdronken polders van goede qualiteit zijn, be-

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1907 | | pagina 1