m de Mum iKtertMt landden, enz. No. 1155. Zaterdag 20 Juli 1907. Vijf en twintigste jaargang. EN Eerste Blad. DE EXAMENPLAAG. „H 0 L L A N D." an J. H. C. POT, El BINNENLAND. EEN MILLI0EN GULDEN. Feestviering te Poortvliet. Van onze berichtgevers. ERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.025, franco post f 1,10. Voor het buitenland 90 cents. ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op D0NDERDA6AV0ND ingewacht aan et bureau te Thol en of v66r DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te ierseke. UITGEVER: Thoiïb, Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt sleohts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. )e tijd van examen is er weer. Heel anders eze plaag, dan de influenza. Ontwikkelt de 1 van de laatste zich iu 't koude, natte rjaar of den nog killereu winter, die van examenziekte tiert het weligst in de ne dagen van Juni, Juli en Augustus. Dan It heel het ^leerende" Nederland geëxami- d door hel „leerarende" deel. De couranten n vol van //uitslagen", of, als de tijd daar- I jr nog niet rijp is, van benoemde en aauge- [l€|en commissiën. Examendoen is een stuk erfenis van de entiende eeuw, de verlichte, die ten slotte ■f r twijfelen aan haar eigen verlichting. Maar erfenis behoort aanvaard te worden onder voorrecht van boedelbeschrijving. Jixamens zijn er in alle soorten, voor alle leef- 'O, voor alle standen. leder Nederlander boven 10 jaar is geëxa- eerd en men beweert zelfs, maar dat is zeker :dreven, dat men niet altijd tot 10 jaar ht. eder Nederlander boven de 30, die een tre dosis geleerdheid bezit of maar een beetje p is in zijn vak, heeft al eens geëxa- eerd, vooral als hij bij de superieuren in goed blaadje staat of invloedrijke conuec- heeft. Ir wordt geklaagd over de zenuwachtigheid i dagen en men probeert eeus hoeveel schen men wel zenuwachtig kan maken, fat ge ook wilt worden, ge komt er niet Ier examen, de officier en de dokter, de apo- ;er en de predikant, de onderwijzer en de meter, de leeraar en de stuurman, de tele- ist en de ontvanger, de notaris en de rechter, stenograaf en de telephoniste, de ziekenver- gster en de kinderjuffrouw, allen gaan door examenpoort. Eu hoeveel examens hebben migen op dat oogeublik al achter den rug! ij alleu hebben al tienmaal zooveel kennis daar gevraagd wordt in vroeger tijd opge- i en bij vorige gelegenheden over boord ge pen. ij zijn begonnen op de lagere school en hebben aan de middelbare voortgezet. Zij hebben tkens geluierd en min of meer hun tijd ver leid, om op een gegeven oogenblik bergen kennis „er in" te stampen, als 't tegen de letitie" loopt, of als er „proefwerk" zal len opgegeven Dan wordt er gezucht en eund en geblokt tot laat in den nacht. In korten tijd vervliegt de massa weer om sen periode van drie of vier maanden plaats □aken voor andere kennis, al even onvrucht- 'elkens worden de eischen verzwaard, of er den bekende zaken op zoodanige wijze ge- gd, dat de examinandus geen flauw begrip t, waar men heen wil. Het schijnt dat men meer mag vragen hoeveel 2 maal 2 is, r 't zoo moet inkleeden, dat het een raadseltje voor welks oplossing een gevatheid en rheid van geest noodig is, die de candidaat en laatsten tijd van voorbereiding is kwijt akt, of die hij voor deze gelegenheid heeft gelaten. r wordt kennis gevraagd, die met het vak, men zal uitoefenen in niet het minste ver- l staat. De postambtenaar komt er niet zonder nographie, terwijl er toch geen brieven naar maan gaande plantkundige behoort aan ;ere algebra en analytische meetkunde te >en gedaan. Wordt blokken van den vroegen morgen den laten avoud, waarin het jonge leven zou srgaan, als de natuur niet boven de leer ging. 'e examinandi lijken op een oud mannetje, met onvasten stap van het veld komt met kruiwagen met groenten. Telkens moet er ist worden onder weg; nu eens valt er een wortelen, dan weer een raap af, straks een kroppen sla; stilstaan, oprapen, vaster er eggen. Mooi, nu ligt heteven rastendaar het verderdaar rollen weer een paar aardap pelen; 't zelfde spelletje. Maar je komt er wel manneke, geduld maar, 't is wel vermoeiend. Straks als je thuis bent kun je rusten 't Is een toer 't zoover te brengen. Voor 't uitpakken zal een ander straks wel zorgen. Welk 'n treurig figuur zou menige //groote" man uit vroegeren en lateren tijd gemaakt hebben als hij door 't examenpoortje had moeten kruipen. Laten we niet vragen of de Ruyter en Tromp en Piet Hein wel adelborst hadden kunnen worden, of Jan de Witt wel een fatsoenlijk diplomatiek exameu had kunnen doen, of Edison wel Edison zou zijn geworden; wie weet of tientallen van mannen, wier naam nu met eere gedoemd wordt, niet als onbruikbaar waren teruggezonden. Hebben wij niet, nog niet zoo heel lang ge leden een Gouverneur Generaal van Oost-Iudië gehad, die niet waardig was bevonden om hulp onderwijzer te worden? De examens k maken alles gelijk, alles even vlak en effenzij leveren op geestelijk gebied hetzelfde als ons polderland in de natuur te aanschouwen geeftvlakte, eindelooze vlakte, zonder eenige verheffiug. De geniaalsten zijn het minst geschikt voor de exameusop dagen dat er veel middelmatigheden worden geëxami neerd, slagen de meesten. Wees een uitlooper, een uitvlieger in drie der zes examen-vakkeu, als de andere drie beneden het middelmatige zijn, zakt ge onverbiddelijk. De man met 8, 7, 8, 4, 4, 4, zakt, maar mijnheer 6, 6, 6, 5, 6, 5 komt er. Leve de middelmatigheid De examens bederven de studie. Niet, dat als met een tooverslag alle examens moesten verdwijnenneen, duizendmaal neen. Altijd zal er geëxamineerd moeten worden. Gij kunt uw lichaam niet aan den eersten den besten kwakzalver of wonderdokter toevertrouwen gij kuut uw koopmansboeken niet laten bijhouden door iemaud, die er bij staat te kijken als een kat in een vreemd pakhuis. Examens zullen er blijven, maar wat niet behoort te blijven is de eisch van een soort kennis, die tot niets nut is; wat behoort te verdwijnen is het fatale examen programma, voor zoover het de vakkeu aangaat en het elastieke programma, voor zoover het de uitgebreidheid betreft. Laat het examen den werkelijk ontwikkelden, den denkenden mensch naar voren brengen, maar niet den kunstenaar in 't vak examen doendie weet wat het hier kan lijden; hoe hij die klip moet ontzeilen en hoe hij diplo matisch moet antwoorden, om een kennis te doen vermoeden, die hij niet bezit. Laat door 't examen den uitstekende van aan leg voor 't licht komen, en als dat onmogelijk is, examineer dan niet langer. Niet in het kennenmaar in het kunnen zit onze kracht. De gepromoveerde met een diser- tatie, die een stuk eigen werk, eigen onderzoek vertegenwoordigt, waarvoor hem //cum" werd gegeven, kan zeer slechte examens hebben afge legd, maar staat hooger den de man met //cum"- examens, wiens handen verkeerd stonden, toen hij zelf wat moest doen. De overgroote meerderheid der examens kweeken, dikwijs middelmatigheid en dofheid van geest. Wij als kleine natie, die onzen strijd hebben te voeren om staande te blij ven; wij hebben mannen noodig, die wat kunnen, mannen die weten te handelen, mannen van karakter - en die krijgen wij door onze examens niet. De Minister van Marine heeft aan H. M. de Koningin zijn ontslag aangevraagd. Naar vau welingelichte zijde wordt verzekerd, moet deze ontslagaanvrage uitsluitend het gevolg zijn van het voorgevallene in de Tweede Kamer bij de behandeling van zijn voorstel tot reorga nisatie van het korps mariniers. De Eerste Kamer heeft verleden week o.a. nog zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd de volgende wetsont werpen De oorlogsbegrooting, tot afschaffing der tienden, tot keuring van vleesch voor uitvoer bestemd en tot den aanleg van een tweede staatsmijn in Limburg. De nieuwe minister van oorlog ondervond een welwillende ontvangst, en de minister Veegens deelde mee, dat spoedig een wetsontwerp op de keuring van voor binnenlandsch gebruik bestemd vee zijn departement zou verlaten. De Kamer is daarna op reces uiteengegaan. De Rijksmiddelen hebben in Juni weder een avance van ruim 4 ton boven Juni 1906 opge leverd. Het eerste halfjaar 1907 is ruim 1% mil- lioen bij dat van 1906 vooruit. LEVENSVERZEKERING-MAATSCHAPPIJ Hoofdkantoor te AmsterdamKeizersgracht 292 Maatschappelijk Kapitaal Door de verzekerhig eener dadelijk ingaande lijfrente maakt men op 50-jarigen leeftijd 7,5%, op 55-jarigen leeftijd 8,5 op 65-jarigen leeftijd 11,3 en op 70 jarigen leeftijd 13,5% rente van zijn gestort kapitaal. Inlichtingen en tarieven verkrijgbaar aan het Hoofdkantoor en bij H.H. Agenten de H.H. C. M. VAN U1JSSEL, te TholenP. M. v. d. ENDE, te Oud-VossemeerJ. GELDER- BLOM Poortvliet; J. W. HENS EN. en notaris H. J. VAN NOUHUYS te Zierihee Mr. H. OELE te Goes. Woensdag had alhier de installatie plaats vau den Edelachtb. heer J. van Gorsel als Burge meester dezer gemeente, 's Morgens vroeg reeds wapperde vati bijna elke woning de driekleur, terwijl verscheidene gevels smaakvol waren ver sierd. Bovendien waren op verscheidene gedeelten, o.a. vóór het gemeentehuis, eerepoorteu ge plaatst. Het geheel gaf het dorp een recht feestelijk aanzien. Ongeveer te 11 uur vertrok de optocht naar de grens der gemeente, teneinde den Burge meester af te halen. De stoet bestond uithet muziekgezelschap „Concordia" van Tholen, 70 ruiters, in 3 af deelingen, eenige rijtuigen met de leden van den gemeenteraad en de feest commissie, 60 meisjes, 50 fietsen, waaronder 2 zeer fraai versierde, voorstellende een stoomtram (zeker zooals men die gaarne door ons eiland zag rijden) en een scheepje, benevens de deel nemers der te houden volksspelen. Aan de grens werd de Burgemeester toegesproken door den voorzitter der feestcommissie, den heer W. A. van de Velde, die, na in herinnering gebracht te hebben, dat het H. M. de Koniugin had behaagd, gustig te beschikken op het verzoek, om na het aftreden van den Oud-Burgemeester den heer P. Daane van Stapele, zijn schoonzoon als Bargemeester benoemd te zien, nogmaals den pas benoemde feliciteerde en de beste wenschen uitsprak voor den bloei der gemeente Poortvliet. Zichtbaar aaugedaan dankte daarna de Burge meester iu gevoelvolle woorden den voorzitter, de commissie en alle aanwezigen voor de eer hem aangedaan, waarna gezamenlijk de terugtocht werd ondernomen. In het dorp gekomen, hield de stoet voor 't Gemeentehuis stil, waar nu de Burgemeester door den len wethouder, den heer Bevelander, werd geïnstalleerd. Ook hier werden nogmaals de beste wenschen uitgesproken. En nadat nog uit naam der groenmeisjes aan mevrouw Van Gorsel een ruiker was aangeboden, zette de stoet zich weder in beweging, om na een omgang door de gemeente gemaakt te hebben, te worden ontbonden. Verscheidene autoriteiten en anderen maakten daarna hunne opwachting bij den Burge meester ten raadhuize. Ongeveer ten 3 ure stelden de schoolkinderen, onder leiding van het hoofd der school, den heer Carels, zich op vóór de woning van den Burge meester en zongen eenige toepasselijke liederen, waarna een drietal der oudste meisjes mevrouw Van Gorsel een bloemstuk aanbood. Een uit- noodigiDg om van de caronssel gebruik te gaan maken, werd door de kinderen natuurlijk met groote vreugde aanvaard. Heden, Vrijdag, worden zij bovendien onthaald. Nauwelijks was de kinderstoet vertrokken, of daar komt „Concordia" aanmarcheeren met volle muziek, omstuwd door een groote menigte. Met het spelen der volksliederen en een toespraak van den vice-voorzitter, den heer J. D. Noske, bracht het korps een hartelijk gemeende hulde aan den Burgemeester, geboren Tholenaar. In den namiddag werden volksspelen, als: zak- loopen, sprietloopen, tonsteken en broodjeshappen gehouden. Onder veel belangstelling werden deze spelen uitgevoerd, terwijl in de onmiddellijke nabijheid het muziekgezelschap zich liet hooren. 's Avonds was de tuin van den oud-Burge meester, waar ook een eerepoort was geplaatst, smaakvol geïllumineerd. Het publiek had daar vrij en toegang, waarvan ruim gebruik werd gemaakt. Ook het raadhuis en andere plaatsen iu de gemeente waren verlicht. Oogeveer te 10 uur 's avonds werd een vuur werk ontstoken, dat alle aanwezigen ten hoogste voldeed en den vervaardiger, een inwoner van Poortvliet, den 78-jarigen C. Gebraad, alle eer aandoet. De Burgemeester betuigde hem dan ook zijn hartelïjkeu dank voor dit schitterend besluit van het feest. Voor gevel- of woningversiering werd de le prijs toegekend aan den heèr W. J. Boogaart, wien //Concordia" daarvoor een serenade bracht. De 2e en 3e prijs verkregen de h.h. C. Gebraad en J. Voshol. Naar wij vernemen zijn ook de verpleegden in het armhuis onthaald. Het Burgemeesterfeest te Poortvliet kan in alle opzichten als uitstekend geslaagd worden beschouwd. Zeer velen, ook uit de omliggende gemeenten, bewogen zich door de gemeente, de herbergen waren overvol met danslustigen, alom heerschte feestvreugde en verkoudigden groepen zingende en springende paren, dat alles was ter eere van den Burgemeester. Geen wanklank hebben we vernomen. Dit feest zal dan ook voorzeker door allen die het meemaakten nog lang in aangename herinnering blijven. IERSEKE. De betrekking van organist bij de Ned. Herv. kerk is vacant door het bedanken van den heer J. J. A. Sandee, die naar Goes is vertrokken. Naar men verneemt hebben zich vier sollici tanten aangemeld, allen uit Ierseke. Bij de herstemming op Zaterdag 13 Juli voor 3 zetels in den gemeenteraad hebben 447 vau de 553 kiezers 442 geldige biljetten ingediend. Gekozen zijn de hh. J. Sinke Jz. (aftr.) met 242, M. van Stee Ez. met 251 en J. M. van Oeveren met 221 st. Voorts verkreeg de heer J. de Schipper (aftr.) 185, de heer J. L. Bom 173 en de heerE.de Jonge 95 st. De raad zal nu één a -r. lid minder tellen. De heer Van Stee geldt voor een werkmans afgevaardigde. De heer P. C. Pols heeft bij het koning schieten ten 2eu male het koningschap bij St. Bastiaan verworven, met 211 punten in 74 schoten. De zangvereeniging //Excelsior" (directeur de heer A. de Dreu) zal op 14 Aug. een reisje doen naar Domburg. OUD-VOSSEMEER. De voorgenomen dijks- verbetering aan den Hollarepolder, welke in den loop van dezen zomer zou uitgevoerd worden, is thans eenigen tijd uitgesteld, omdat er gebrek aau geschikte werkkrachten was, zoodat iu het aanstaande najaar het werk zal geschieden. Het schatten van de gevolgen van de overstrooming op den groei der gewassen, in zake het betalen van grondbelastiug of ge deeltelijke ontheffing daarvan, geschiedt dit jaar in drie verschillende perioden, met het oog op de rijpheid der vruchten thans heeft uien de granen geschat. ST. PH1L1PSLAN D. Alhier komt ook de ge vreesde vlekziekte onder de varkens voor. Reeds 4 dieren zijn bezweken, welke uiet met het be kende Serum waren ingeënt. Bij de ingtënte is tot heden nog geen ziekte geconstateerd.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1907 | | pagina 1