veetblai, pvljl aan It itlupi vai oesterteelt, laiibonv, enz. No. 1154. Zaterdag 18 Juli 1907. Vier en twintigste jaargang. EN J. H. C. POT, Eerste Blad. Een kort Proces. n BINSIENLAJND. 0 N D E R W li S. Van onze berichtgevers. Gemengd Nieuws. ERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.025, franco ir post f 1,10. Voor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te T h o I e n o> wóór DONDERDAGMIDDAG bi) onzen medewerker te ierseke. UITGEVER TkolbS, Advertentien van 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt alechts 2 maal in rekening gebraoht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. iOO issi ij 15c et IT. vai led ge 00,iMen zegt altijd, dat chilisalpeter op vlinder- oemigen meer kwaad dan goed doet, dat het 1 1!ihaus bij die gewassen niet noodig is. Ik begin lDS let toe te geven, dal als regel noch erwten, de >ch boonen, noch eenig ander vlinderbloemig kei was een bijzondere bemesting met chilisalpeter ei ihoeft. Maar er kunnen zich toch iordoen, dat een kleine gift chilisalpeter niet leen nuttig, maar zells noodig is bij erwten boonen, wikken of lupinen. Ik zal u daarvan ts mededeelen, dat ik dezeu zomer zelf ervaren ïb Ik had in mijn tuin een paar bedden met aboontjes staan. De boontjes waren allen prach- na g opgekomen en groeiden in den beginne ook goed. Het ging wel niet zeer snel, maar ging tochtotdat plotseling alles stil- ond. Er was geen vooruitgang meer te bemerken, ingzamerhand werden de bladeren lichtgroen, Belachtig. 'tWas toen reeds in het begin van maand Juni. Wat te doen Ze zoo laten aan, dan kwam er zeer waarschijnlijk niets n terecht. En bet wareu zulke prachtige anten geweest. Ik besloot, zeer voorzichtig sschen de plantjes, een weinig chilisalpeter t te strooien. (Ik heb, ook in den zomer, ijd chilisalpeter in huis, dat ik in een groote azen flesch bewaar). Op den avond van een ij vochtigen, maar toch niet te regenachtigen zaaide ik het chilisalpeter uit en zie, als tooverslag, veranderde de toestand. Reeds den loop van den volgenden dag kwam er randering en een verandering, die van het gin tot het einde was te volgen. In het midden bladeren, juist om den bladsteel, werd de eur donkerder. De donkere of liever groene ïng werd hoe langer hoe grooter, totdat na rloop van anderhalf a twee dagen de bladereu eer normaal groen waren. Ik heb toen, na kele dagen, overtuigd, dat de boonen in mijn in stikstof noodig hadden, nóg wat chilisal- ter uitgestrooid. Op het oogeublik staan ze achtig. Nu zult ge zeggen: Boonen boonen maken ook wel eeuigszins een uit. ndering. Zij beuutten zich de luchtstof het inst onder alle vlinderbloemigen in den land. tuinbouw." Maar, zeer toevallig heb ik dit ar hetzelfde opgemerkt aan een perceel veld- «rten. Die wilden in den beginne ook niet. stonden vrij wel te kwijnen, totdat de boer een goeden dag er met den salpeterzak over gaan. En inderdaad, na twee dagen be- T^nnen ze te groeien. Als ge het niemand ver hit, wil ik u wel zeggen, dat ik het eigenlijk J au hem afgekeken heb. En, waarom vertel ik u dit nu? Wel, er zullen hoop ik, dit jaar veel land- uwers zijn die hetzij op zwaardere gronden den wiutergerststoppel erwten en wikken of i lichtere gronden in den roggestoppel lupine lien. Vaak gebeurt het, dat die vlinderbloe men in den beginne niet vooruit willen. Gij iet nu, wat u te doeu staat. De Eerste Kamer left Woensdag het arbeidscontract, hoewel ftig bestreden, aangenomen met 25 tegen 19 ïmmen, Zij heeft dus een nieuwe botsing met Tweede Kamer en de regeering niet aange- irfd of opzettelijk willen vermijden. We ver- Deden dat het volk er haar dankbaar voor ju zal. De eenmaal radicale staatsman en gewezen bister Van Houten, een van de verbitterste strijders, heeft met die bestrijding zijn dood- 'Qnis, dat zeker al lang klaar lag, geteekend: j is door de Staten van Friesland smadelijk tgeworpenhij kreeg bij de verkiezing van srste Kamerleden geen enkele stem. Geen emvol einde voor dezen man, van wien men Qmaal als vrijzinnig staatsman zulke hooge rwachtingen had. Als de vader van de eerste wet op den kinderarbeid en van de nog fingeerende kieswet, zal zijn naam evenwel nog lang, in, zij het ook niet bepaald roemvol, aandenken blijven. In de Donderdag gehouden zitting is de be grooting van oorlog aangenomen. Voorts zijn door de Kamer goedgekeurd de wijziging der Landweerwet, die der Hinderwet, bepalingen betreffende keuring van vleescb, voor uitvoer bestemd. Bij de behandeling van de laatste kondigde Minister Veegens een wetsont werp aan betrekkelijk keuring van vleesch, voor gebruik hier te lande bestemd. Verder zijn aangenomen het ontwerp tot af schaffing van tienden en de suppletoire Land- bouw-begrooting voor opsporing door het Rijk van delfstoffen. Na de behandeling van de huishoudelijke begrooting in comité-generaal, is de Kamer tot nadere bijeenroepiug uiteengegaan. Men schrijft uit St. Philipsland De werkzaamheden tot bedijking van de schorren ten Noorden van den Slaakdam beginnen uitstekend op te schietende dijkwerken, totaal 4736 M. lang, met de daarin voorkomende suatiesluis aan het Krammer, zijn zoover ge vorderd, dat men zeggen kan, dat weder 342 H.A. grond aan den ouden ^waterwolf" ont worsteld zijn. De nieuwe polder is zeer gunstig gelegen, zoodat verwacht wordt, dat bij verkoop, die naar gemeldt wordt, spoedig nd de bedijking zal plaats hebben, voor zoover de beverschte gronden Staatseigendom zijn en wel 325 H.A., de opbrengst niet gering zal zijnliggende aan deu Slaakdam, waarover de stoomtramweg Steen bergen-Brouwershaven loopt, waardoor men on middellijk in het bezit komt van halten met laad- en losplaatsen, waar ook de haven van St. Philipsland zeer nabij is, mag gerust gezegd worden, dat de nieuwe gronden in zeer gunstige conditie liggenzooals in zooveel nieuw bedijkte polders is natuurlijk de qualiteit der gronden niet gelijk en zullen naast zware klei - ook lichtere grondsoorten worden aangetroffen. Voor de ge meente St. Philipsland, die het meest nabij den Slaakpolder gelegen is, is het natuurlijk een goede aanwinstzooals bekend, zal een gedeelte der bedijkte gronden bebooren tot Zeeland en gedeeltelijk tot Noord-Brabaut, daar de grens scheiding circa door bet midden loopt. Geslaagd voor het overgangsexamen der Rijks Hoogere Burgerschool te Bergen op Zoomvan de le naar de 2e klasse M. van Dijk, L. Kegge, N. Visser van Tholen; Jacoba de Rijke, Jac. Snijder, van Oud-Vossemeer; Van de 2e naar de 3e klasse A. H. Knook, van Oud-Vossemeer Van de 3e naar de 4e klasse: M. Cense, Tholen; Van de 4e naar de 5e klasse L. van Dijken J. Gelderblom, Tholen. De leerlingen I. Kieviten J. Timmer, van Oud-Vossemeer, moeten eindexamen afleggen. De volgende Ierseksche leerlingen der Hoogere Burgerschool zijn naar een hoogere klasse overgegaau M. Nijssen en F. van Har- melen van de le naar de 2e, F. M. Klenke van de 2e naar de 3e, D. Polderman van de 3e naar 4e en J. Sinke Cz. van de 4e naar de 5e klasse. Te Utrecht is eene algemeene vergadering ge houden van de Vereeniging van directeuren van Rijksnormaallessen in Nederland. Het aantal leden bedraagt 61; 3 leden zijn in 1906 overleden. Krachtig werd geprotesteerd tegen eene motie van de proviuciale vereeniging van onderwijzers aan R. N. L. in Gelderland, die de oprichting eener vereeniging van directeuren betreurt en de oprichting wenscht eener vereeniging voor het geheele land van allen, die met de opleiding van onderwijzers belast zijn. Bij de bespreking van het onderwerp //Ver andering van toelage in salaris," werd de wenschelijkheid krachtig en uitvoerig bepleit, dat de tijdelijke aanstelling van de onderwijzers aan R. N. L. worde vervangen door een vaste, met recht op pensioen. De volgende motie werd daarna met algemeene stemmen aangenomen „De algemeene vergadering van directeuren van Rijksnormaallessen, gehoord de inleiding, over tuigd van het goed recht van de onderwijzers en onderwijzeressen aan R. N. L., om hun tijde lijke aanstelling veranderd te zien in een vaste, draagt aan haar bestuur op al die maatregelen te beramen en ten uitvoer te leggeD, die tot dito doel kunnen leiden". Tot secretaris werd benoemd de heer A Luijen- dijk te Tholen. LANDBOUW. Men meldt ons uit Oud-VossemeerVeel van het nog te velde staande koolzaad is dezer dagen aan een Belgisch handelaar in voorkoop voor f 13,50 per H.L. verkochtwanneer de weersorasiandigheden nu maar eenigszins meeloopen, dan bestaat er kans dat van vele koolzaadvelden aardig geld wordt ge maakt. Stavenisse. Over het algemeen moet men zich verwonderen, dat alles in weerwil van de betrekkelijk lage zomertemperatuur nog zoo goed groeit. De aardappelen, die hier in de omge ving op een zeer groote oppervlakte gepoot zijn, beloven dusverre een rijken oogst. Het bloeiende gewas staat prachtig te velde. Een enkele verbou wer is bezig met het bekende besproeien met Boullie Bordelaise, als voorbehoedmiddel tegen de aardappelziekte, waarvan men alhier geluk kig og geen spoor bemerkt. De uien staan tamelijk; op sommige velden ziet men veel dunne plekken. De boontjes staan over het al gemeen slecht, tengevolge van de langdurige koude. Bijna zeker zal dit gewas een onvoldoen de opbrengst geven. De suikerbieten zijn de laatste dagen veel gegroeid, maar daar zij nog al eens bovenop vocht krijgen, zal de wortel nog wel niet diep in den grond gedrongen zijn De granen, die bier weinig uitgezaaid zijn, heb ben waarschijnlijk door de hevige winden, tijdens de vruchtzettiug nog al geleden. Het vlas is niet voor een vierde deel verkocht, men hoort spreken van prijzen,varieerend van f 150 tot f 180 per gemet. Met deu hooioogst gaat het natuur lijk verre van naar wensch. Alles wacht op de zomerwarmte, die zich dit jaar helaas zoo lang laat wachten. IERSEKE. Bij de Zaterdag 11. gehouden stemming voor 4 leden van den gemeenteraad werden door 454 van de 553 kiezers 447 gel dige stemmen uitgebracht. Volstrekte meerder heid dus 224 De uitslag was: J. L. Bom 150, P. Dijkwel 37 M. v. Harmeien 325. E. de Jonge 135, C. D. Klos 108, J. M. v. Oeveren 171, J. de Schipper 190, J. Sinke Jz. 198, M. van Stee Fz. 191, I. Wiliemsen Iz. 126 en J. van Willigen 24 st. Gekozen is dus de heer Van Harmeien (aftr.) Herstemming lusschen de hh. Bom, De Jonge, Van Oeveren, de Schipper (aftr.) J. Sinke Jz. (aftr.) en M. van Stee. Op de 447 briefjes kwamen slechts 1655 namen voor. In den - dijk van den Burenpolder, die verhoogd en verzwaard wordt, is verleden week een lijkkist gevonden, 't Was volstrekt geen verrassing, want er waren nog menschen, die wisten dat. vóór ongeveer 50 jaar daar een schipper begraven was, die aan een besmettelijke of hevig werkende ziekte was gestorven zonder dat het lijk was opgeëischt. Het geraamte was nog tamelijk gaaf. Donderdagvoormiddag is hier een met schelpen geladen schip op het anker van een ander vaar tuig gevaren, dat dicht bij de haven lag. Het schip is gezonken. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Het losse goed van het ge zonken schip kon geborgen en de schelpen, die voor de oestercultuur bestemd zijn, kunnen bij laag water overgeladen worden. ST. PHILIPSLAND. Van de 249 kiezers leverden 177 geldige biljetten in. Gekozen is de heer A. van Rooijen met 103 stemmen. Op den heer F. C. Geense werden er 74 uit- gébraoht. OUD-VOSSEMEER. Naar men ons mededeelt is de verwachting, wat de patrijzenjacht betreft, in de verdronken polders nog niet zoo erg hoog gespannen, omdat, naar ons werd medegedeeld, waarschijnlijk vele nesten zijn mislukt, wat men opmaakt uit de omstandigheid, dat vele koppels worden waargenomen zonder toom. Wat hazen betreft kan nog niet veel gezegd worden, omdat deze, ook in de bevloeide polders, tot heden volle dekking hebben, toch schijnt er veel haas te zijn en zelfs zou blijken, dat de langooreu gaarne in deze polders weien. Met belangstelling is vernomen, dat H. M. onze Koningin en Z. K. H. den Prins weldra Zeeland zullen bezoeken en ongetwijfeld wordt het bejammerd, dat het eiland Tholen daarin niet zal deelen. Waar II. H. M.M. het droevig gezicht van de oudergeloopen polders op 20 Maart J906 hebben aanschouwd, daar zou het wel eigeuaardig geweest zijn, dat ook thans eens de vrij groote tegenstelling met den treurigen toestand van dien tijd, was genoten. De be volking dezer streek zou voorzeker getoond hebben in welke hooge achting de Landsvrouwe en Haar Gemaal staan, een achtiug, die zoozeer is verhoogd door de belangstelling in die dagen getoond. Ernstige bezwaren zullen er evenwel geweest zijn om het Koninklijk bezoek ook niet tot deze streken uit te strekken. Door het Bestuur van het Fonds Huijssea van Kattendijke zal aau de plaatselijke ver eeniging het //Groene Kruis," behoudeus nadere goedkeuring door den Gemeenteraad, een rente loos voorschot worden verstrekt van f350, met verplichting elk jaar minstens f 30,at te lossen. SCHERPENISSE. De leden der vereeniging van den Bond „De Post" zullen a.s Zondag iu het Logement /,De Gouden Leeuw" hun 2e vergadering in dit jaar houden. Aangezien de vergadering op Zondag plaats heeft, verwacht men een zeer geringe opkomst. Toen de postkar van hier hedenacht half een vertrok en even buiten de gemeente kwam, sloeg het paard op hol en kwam nabij Stavenisse in een sloot terecht. De postiljon en de conduc teur moesten de reis van Scherpenisse tot Stave nisse te voet afleggen, waardoor de dienst 4 uren vertraging onderging en de aansluiting op den trein gemist werd. STAVENISSE. Door liet Rijkstelefoonkantoor alhier zijn in het 2e kwartaal dezes jaars ver handeld 884 berichten, nl. ontvangen 428 en verzonden 456. In 1906 waren deze cijfers 805, 330 en 475 en in 1905 beliepen zij 1161,535 en 626. Insulaire Hypotheekbank te Zierikzee. Uit den ons toegezonden staat dier Bank op 30 Juli 1907 blijkt dat vóór 1907 leeningen ge sloten waren tot een bedrag van f986,650. In het afgeloopen halfjaar werd afgesloteu voor f 123,250, makende een totaal van f 1.109,900. Hierop werd afgelost vóór 1907 f 154,065 en van 1 Januari tot 30 Juni 1907 voor t 18,635 zoodat op 30 Juni j.1. f937,200 in Hypotheken was gelegd, waartegen voor een bedrag van f 885,150 aan Pandbrieven in omloop was. De koers van uitgifte is sedert de oprichting der Bank (1 Mei 1905) nog steeds 100% gebleven. Alle op 1 Januari j.1. verschenen renten en verplichte aflossingen werden geheel voldaan, terwijl executiëu ook in het afgeloopen halfjaar niet hebben plaats gehad. Te Zwolle is in 6 gezinnen vergiftiging door het gebruik van worst geconstateerd. Deze worst was van één winkel afkomstig en van buiten ingevoerd. De gewone verschijnselen, braken en diarrhee openbaarden zich bij alle (ongeveer een 20-tal personen), die van de worst genuttigd hadden. De inspecteur van de volksgezondheid, de po litie, de keurmeester en de betrokken winkelier zijn van de gevallen in kennis gesteld. Een streng onderzoek heeft plaats.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1907 | | pagina 1