Ttctllii, injjl ui it Itlupi ra oesterteelt, laidlioiw. eoz. No. 1153. Zaterdag 6 Juli 1907. Vier en twintigste jaargang. EN J. H. C. POT, Eerste Blad. 'li „H 0 L L A N D." Publicatie n. BINNENLAND. IN El» EEN MILLIQEN GULDEN. Van onze berichtgevers. de ERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.025, franco er post f 1,10. Voor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het bureau te T h o I o n of v66r DONDERDAGMIDDAG bl onzen medewerker te lerseke. UITGEVER: Tholeh. Adrertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsieder* regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. aecl De Burgemeester der Gemeente Tholen brengt by ter kennis van de Ingezetenen, dat bij hem ntvangen en aan den Ontvanger der Directe Belas- ngen ter invordering is verzonden, het Kohier van e belasting op de bedrijfs- en andere inkomsten Nr. 1. oor het dienstjaar 1907/8, met uitnoodiging aan en iegelijk wien zulks aangaat, om na bekomene ennisgeving van zijnen aanslag, ten spoedigste bet oor hem verschuldigde te kwijten, met herinnering ei evens, dat de bezwaren, welke dienaangaande mochten estaan, binnen zes weken na heden behooren te lias 'or(^eD ingediend. Tholen, den 8 Jnli 1907. De Burgemeester voornoemd, M. G. VAN STAPELE. S t Bij Kon. besluit is beuoemd tot burgemeester fan Poortviet de heer J. van Gorsel aldaar. Bij Kon. besluit benoemd tot plaatsvervangend lijkgraaf van den Sluispolder, de heer J. Zandee St. Annaland. PROVINCIALE STATEN. In de Dinsdagavond te Middelburg gehouden ergadering der Provinciale Staten waren 39 eden tegenwoordig. Afwezig, wegens ongesteld- T1 ïeid, de hh. Hennequin, Van Teijlingeu en slr Moerdijk. Na onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw benoemde leden, legden deze de bij de wet ver- Pen lischte eeden af, waarop de voorzitter, de Commis- aris der Koningin, hen toesprak. Ook herdacht lij den heer W. Maas, op 27 Januari 1.1. over- eden en de hh. P. Dieleuaan, W. J. Vader en nk' J. Oggel, die niet in de Staten terugkeerden. Vervolgens deelde de voorzitter, ingevolge be tomen opdracht, mede, dat H.M. de Koningin n Z. K. H. de Prins der Nederlanden voor nemens zijn, op 12, 13 en 14 September a.s. ïen bezoek aan deze provincie te brengen. De nachtiging, om tot H. M. en Z. K. H. de uit noodiging te richten, om den eersten dag in leze zaal de gasten der leden te zijn, werd met dijken van instemming begroet. Verschillende ingekomen stukken werden voor :ennisgeving aangenomen. Overgelegd werd het verslag van den toestand jgj Ier provincie over 1906. Besloten werdo.ra aan te hij] louden een adres van de Vereenigiug van burge meesters en Secretarissen in Zuid- en Noord- Beveland, om aanvulling van het reglement op le wegen on voetpaden. Overeenkomstig het voorstel van Ged. Staten j verd aan den heer M. B. G. Hogerwaard, op lijn verzoek, eervol oatslag verleend als hoofd- ogenieur van den provincialen waterstraat. De te behandelen voorstellen van Gedep. ptaten werden naar de afdeelingen verzonden en I joedgevonden, de volgende vergadering, waarin e verkiezing van leden van Gedep. Staten zal ilaats hebben, te houden op Woensdag 3 Juli, les voormiddags. In die vergadering werden succ. met 38, 37 en B5 stemmen herbenoemd tot lid van Gedep. Staten, ie hh.P. J. Siegers, Jhr. Mr. E. A. O. de 3asembroot en P. F. Fruijtier. In de vacature ontstaan door de niet-her- dezing van Mr. P. Dieleman als lid der Staten, werd gekozen J. H. Blum (anti-rev.) met 23 stemmen, tegen 15 op Mr. H. C. Moolenburgh 'liberaal.) Al de gekozenen verklaarden de be noeming aan te nemen en werden door den voor- sitter gelukgewenscht. Tot buitengewoon lid der Staten werd benoemd Mr. A. A. de Veer, met 23 stemmen; de heei J. H. C. fleijse had 14 stemmen. Aan den heer Vorsterman van Oyen werd oerlof verleend aan Gedeputeerde Staten eene vraag te richten in verband met den provin cialen stoombootdienst op de Wester-Schelde. Hij vroeg of geen verandering kan worden ge bracht in den ouhoudbaren toestand van het havenhoofd te Breskens, waar de booten bij laag water moeten aanleggenmen moet dan 400 meter loopen naar dat hoofd, terwijl daar bij donker rolstjekt geen licht brandt. Na onder- 1 d. zoek bij den Minister van Waterstaat is hem gebleken, dat verlichting van dat hoofd niet eeue Rijkszaak is, waarom hij dus aan Gedep. Staten verzoekt hierin te voorzien. Verder vroeg hij, of zoodanige maatregelen kunnen genomen worden, dat gedurende den winterdienst altijd voor Brenkens en Ter Neuzen aansluiting kan worden verkregen op den om 3.16 des middags te Vlissingen aar.komenden trein, ook al is deze te laat. Deze vragen zullen in de volgende zitting, welke bepaald wordt op 12 Juli a.s. des voor- middags, worden beantwoord. De Tweede Kamer heeft de wet op het onderzoek naar het vader schap, zooals zij gemeenlijk genoemd wordt, met groote meerderheid aangenomen. Wie nu meent, dat dit onderzoek voortaan weer zal mogen plaats hebben, zooals vóór Napoleons tijd, ver gist zich deerlijk. Het artikel der wet waarin dat onderzoek is verboden, is geheel onver anderd gebleven. Maar er is bepaald, dat wanneer voor den rechter kan worden waargemaakt, dat een zeker persoon met een vrouw, uit wie een natuurlijk kind is geboren, tusschen den 30len en 179en dag vóór de bevalling gemeenschap heeft gehad, als de verwekker van het kind wordt beschouwd, wanneer althans die vrouw in denzelfden tijd niet met andere mannelijke personen intiem heeft omgegaan. De verwekker zal aan den voogd van het kind een geldsom hebben te betalen, waaruit het onderhoud en de opvoeding gedurende zijn minderjarigheid kan worden bekostigd. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het Postkantoor Tholen en de daaronder ressorteerende, hulpkantoren werd gedurende de maand Juni 1907: Ingelegd f 16461.07. Te rugbetaald f 15585.61. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 6279. LEVENSVERZEKERING-MAATSCHAPPIJ Hoofdkantoor te AmsterdamKeizersgracht 292 Maatschappelijk Kapitaal Door de verzekering eener dadelijk ingaande lijfrente maakt men op 50-jarigeu leeftijd 7,5%, op 55-jarigen leeftijd 8,5 op 65-jarigen leeftijd 11,3 en op 70 jarigen leeftijd 13,5% rente van zijn gestort kapitaal. Inlichtingen en tarieven verkrijgbaar aan het Hoofdkantoor en bij H.H. Agentende H.H. C. M. VAN R1JSSEL, te TholenP. M. v. d. EN DE, te Oud-Vossemeer J. GELDER- BLOM te Poortvliet; J. W. RENSEN. en notaris H. J. VAN NOUHUYS te Zierikzee Mr. H. OELE te Goes. L A N D B O U W-V E E T E E L T. Zaterdag, 6 Juli, vergadert te Zierikzee de af- deeling Heinkenszand der vereeniging „Het Nederl. Rundveestamboek". Na afloop der vergadering gemeenschappelijke koffietafel en daarna rijtoer over Kerkwerve naar Noordgouwe en via Scbuddebeurs naar Zierikzee terug. De rekening over 1906 van de afdeeling Zeeland N. R. S. bedraagt in ontvang f4388.15, in uitgaaf f 3680.66, goed slot alzoo f 707.49. Aan bet verslag der commissie omtrent de in het voorjaar gehouden stierenkeuringen ontleenen wij het volgende Weergevende den algemeenen indruk, die de voor gebrachte stieren op ons hebbeD gemaakt, willen we gaarne verklaren, dat we verschillende dieren met genoegen hebben gekeurd, wat echter niet wegneemt, dat er nog zeer veel valt te verbeteren, voornamelijk meent de Commissie te moeten wyzen op te grove hoorens, slappe ruggen en lendenen en onevenredigen bonw. Is het volmaakte niet of hoogst zelden te bereiken, er naar te streven is de plicht van iederen fokker, die de wezenlyke verbetering van den Zeeuwschen veestapel beoogt. Extra premies ad f 20 (invoerpreraies) werden in Kring III, Tholen, toegekend aan: de Wed.Iz. Hage, Dz. te St. Maartensdijk, voor nFrite"Jb. Uijl te Tholen, voor „Oscar II" Jhr. J. van Vredenborch te Tholen. voor „Rorapu". Bij de voorkeuringen in den kring Tholen, ge houden te St. Annaland, Poortvliet en St. Philipsland, werden prijzen ad f 15 toegekend voor jonge stieren aan de Wed. Iz. Hage, Dz., J. P. Hage en P. Kodde te St. Maartensdijk, Wed. Anth. van Luijk te St. Annaland, W. Bijl te Scherpenisse, Jb. Uijl te Tholen, Johs. Hage, Cz te Poortvliet, J. A. Stols en M. L. Breure te St. Philipslaud, en aan Jhr. J. van Vredenburch voor één oudere stier. De uitslag der Kringkeuringen in het district 1 holen is als volgt: a. Keuring te St. Maartensdijk. Stieren met twee breede tanden. Aangevoerd 3 stieren, le prijs f 80 „Johannis 11" 7612, van Wed. Iz. Hage, Cz., St. Maartensdijk. 2e. prijs f48 „Ulbo II" 7610, van M. C. Steendijk, Stavenisse. 2e prijs f 48 „Adolf" 7611, van C. M. Bestebroer, Poortvliet. De eerste heeft zich sinds de vorige keuring veel veibeterd, meer massa was evenwel gewenscktvoor de twee anderen is meer type en kleur aanbevolen. Stieren inet nog geen twee breede tanden. Aange voerd 3 stieren. 2e prys f 30 „Bram" van Johs. Hage, Cz., Poortvliet. 2e prijs 130 „Frits" van Wed. Iz. Hage, Dz., St. Maartensdijk. De kwaliteit was maar even boven't middelmatige. b. Keuring te Oud-Vossemeer. Stieren met twee breede tanden. Aangevoerd 1 Stier, le prijs f 80 „Rompu" Jhr. J. vau Vredenburch, Tholen. Slechts één stier aangevoerd, die even een eerste prys kon worden toegekend. Stieren met nog geen twee breede tanden. Aange voeld- 2 stieren, 2e prys f 30 „Brutus" van J. A. Stols, St. Philipsland. Deze waren erg middelmatig. De buiten mede dinging ingezonden stier was beter. Horens zijn van allen veel te grof. By de premiekeuring van Merriën van 4 tot 8 jaar van 17 tot 27 Juni in deze provincie gehouden, werden o.a. bekroond met een aanhoudingsbijdrage van f 100 en een zilveren medaille, op voorwaarde dat de merriën in Juni 1908 vertoond worden met veulen: Sjo, van C. A. H. Wagtho te Tholen, Bertha van A. de Rijke Lz. te Oud-Vossemeer, Nelly van J. A. Stols te St. Philipsland. In de 9 afdeelingen der Maatschappij tot bevor dering van landbouw en veeteelt in Zeeland zijn spe ciale commissarissen aangewezen, om, ieder in zyn kring, de leiding op zich te neinen voor de inzen ding der landbouwgewassen bestemd voor de nationale en internationale tentoonstelling te 's Hage, die eerst naar Goes zullen gezonden wordon, om dan de schoonste monsters daaruit voor Den Haag te bestemmen. Het is verder in het werkplan opgenomen, het Zeeuwsch landbouwbedrijf op zeer ruime schaal aan schouwelijk voor te stellen door photographiën, platte gronden en teekeningen van schuren, eigenaardige voertuigen en voorts van paarden en rundveeimmers geen enkele provincie heelt het zware Zeeuwsch- Belgische landbouwpaard zooals wy dit hebben. Men is van nieening dat ook een collectie gewassen uit de overstroomde polders niet mag ontbreken. Uit Zuid-Beveland wordt gemeld, dat in het loof der vroege aardappelsoorten reeds hier en daar de zoo gevreesde ziekte voorkomt, hetgeen wordt ver oorzaakt door de vele regens. Men meldt uit Oud-Vossemeer Het is natuurlyk nog niet wel mogelyk een af doend oordeel te vellen over de uitkomsten van de bebouwing van de gronden in de verdronken polders, daar tot heden nog geen gewassen zyn geoogstwel zyn van die verdronken gronden reeds aardappelen gerooid, een gewas, dat volgens sommiger meening, de eerste jaren weinig kans had van te zullen gedyen, maar deze vootspelling zal naar het scbynt, niet juist zyn, want waar men het gewaagd heeft staat op de kleinere akkers dit gewas goed en van de vroege blykt èn qualiteit èn quantiteit goed en wat wil men dus nog meer Uit dezelfde overweging, als boven genoemd, heeft men ook gemeend geen boonen, een artikel, dat overigens jaar op jaar meer werd uitgezaaid, geen erwten, geen vlas en meerdere vruchten te moeten zaaien. In de tuinen vindt men evenwel het bewys, dat zoowel boonen als erwten, zich weinig aan de overstrooming laten gelegen liggen de erwten bloeien zelfs ryk en hebben als tuingewas ook reeds oogst gegeven. Aarbeien, dit voorjaar uitgeplant, gaven ook reeds sapryke vruchten; de in het leven gebleven pereboomen dragen zooals door elkander in andere jaren goed vrucht, al wordt opgemerkt, dat sommige, wier voortbestaan na Maart 1906 een soort van leidensgeschiedenis werd, het gaan begeven. En nu dtj oogst te veldeDeze, en dit is ten slotte het voornaamste voor den boer, valt, wal stand betreft, in algemeenen zin gesproken zeer mede, al moot ook erkend worden, dat naast rijke akkers, andere een droeviger figuur uiakeu, Men heeft ver bazend veel te worstelen gehad met vuil. Straks zal men overgaan tot het dorschen van het koolzaad, waarmede circa 350 gemeten bezaaid zijn en een aantal kavels zullen waarschijnlijk goeden oogst geven; men spreekt van 1517 H.L. per Blooisch gemet, maar andere, en dit zullen wel de meeste zijn, zullen zoo'n hoeveelheid niet halen en de ver bouwers zullen met 10 a 12 H.L. tevreden moeten zijn. Er schijnt onderhands zaad verkocht te zijn voor f 120,per gemet (Blooisch) en dat wil op „ver dronken" grond toch nog al wat zeggen. Vele blokken gerst staan er uitmuntend by en men deelde ons zelfs mede, dat enkele te lijden hebben van te zwaren stand, een verschijnsel, dat men in het ge heel niet verwacht had, maar dat zou toe teschryven zijn aan het gebruik van te groote hoeveelheid zaai graan. Zooals in den aanvang gezegd, een definitief oordeel zullen we maar voor later bewaren; het is nog niet het geschikte tijdstip om gunstige verwachtingen in zyn vollen omvang uit te spreken, maar wien men hoort, boven verwachting acht men toch de gewassen te staan. Hoe zou het komen We zyn geen deskundigen, dus doen er het zwijgen toe, maar hebben de grond- onderzoekingen dit voorjaar beste aanwijzingen ge geven, dat het zout veel was gezakt, wat men toe schreef aan den bij uitstek gunstigen winter, zoo vraagt men zich af of nu juist niet het weinig warme weer der laatste maanden te dezer plaatse gunstig heeft gewerkt op den groei. Mond en klauwzeer. Deze gevreesde ziekte is iu den laatsten tijd in de aangrenzende Belgische provinciën eer toe dan afgenomen. Men had gehoopt, dat met 1 Juli de ziekte geweken kon worden verklaard, doch in de vorige maand is, vooral in de provincie Luik, de ziekte sterk toegenomen. Daar waren op 1 Juli aangetast 268 runderen en 35 varkens. In de provinciën Brabant en Oost-Vlaanderen kwam de ziekte op enkele plaatsen, doch in de andere provinciën gedurende de maand Juni in het geheel niet voor. Door het Belgisch ministerie van landbou* zijn thans de strengste maatregelen genomen om de uitbreiding dezer verschrikkelijke plaag, die reeds ruim een half jaar heerscht, tegen te gaan. IERSEKE. De hier bestaande landbouw- vereen. „Helpt eu Leert elkander" hield Dins dag hare jaarvergadering. Uit het verslag bleek, dat in 1906 is aangekocht 52200 KG. super- phosphaat voor f 1899,42, 2700 KG. ammoniak- superphosphaat f 199,26, en 7500 KG. chili f999,42. Samen 62400 KG. voor f3098,10. De ontvangsten beliepen f3218,69, de uit gaven f3159,17, goed slot 159.12. De bestuursleden, de hh. C. Rijk en P. J. Poley, periodiek aftredend, werden met groote meerderheid van stemmen herbenoemd. Het salaris van den secretaris-penningmeester werd van f 25 tot f 30 verhoogd. Er waren 50 leden. Vrijdagnamiddag is hier een meisje van 5 jaar verdronken. Zij was met een ouder zusje op de scheepstimmerwerf van den heer C. Siereveld aan het spelen geweest en schijnt van een gladde deksloof iu het water gegleden te zijn. Het oudere meisje heeft nog getracht haar zusje uit het water op te trekken, maar te ver geefs. De menschen op de werf hadden het werk geëindigd en in plaats van de menschen vlak bij, aan de haven, te hulp te roepen, liep zij naar huis. Onderweg kreeg een voorbijganger, de heer D. Bom, het er uit, wat er gebeurd was, maar toen hij op de aangewezen plaats kwam, was het te laat. Zwemmende haalde hij het kind op het droge. Zijn pogingen en die van den geneesheer om de levensgeesten op te wekken, mochteu niet baten. Vrijdag der vorige week deden 35 leer lingen van school 2 met een gedeelte van het onderwijzers-personeel, onder begunstiging van uitstekend weer, een reisje naar Rotterdam. Er werd gewandeld, getramd en veel bekeken, in de eerste plaats de diergaarde. Hoogst tevreden en opgewekt kwamen de kinderen 's avonds te 11 elf thuis,

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1907 | | pagina 1