iittllal, pvijil au in tilami ra icitcrtnlt Iuüiit, tu No. 1140. Zaterdag 6 April 1907. Vier en twintigste jaargang. EN Ie Eerste Blad. 'S I1S zc K. C Een Opwekking tot Allen. .ia en. H. C. POT, BINNENLAND. THOOLSCHE BANK, THOLEN. Van onze berichtgevers. tiemengd Nieuws. IERSEKSCHE THOOLSGHE COURANT OM A orte i Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.025, franco ir post f 1,10. Voor het buitenland 90 cents. Ing.zondon «tukken, enz. worden uiterlijk ep DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het bureau te T h o I e n el v66r DONDERDAGMIDDAG hij onzen medewerker te leraehe. UITGEVEB D Slechts in een gezond lichaam kan een ge zonde ziel wonen?' 't Winterde er nog geducht van langs. Ze mogen wel praten van Februari met n vijf zomersche dagen't is nu al de 26ste nog hebben we niks gehad, wat zelfs maar 'n lentedag leeken mensch, ik verlang er e/tich zoo naar, want je moet 'r van zwijgen, Itijd 'n ziek wurm zoo maar binnen te moeten ouden. De notaris heeft mooi praten met zijn ingetje. Zeker, ik zal niet zeggen, dat die ook iet mankeerende is, maar die heeft kamers te ver, om 's goed te luchten doch wij, arme jbberszie me nou toch dat kind 's bleekjes en, hé En magertjesnee bure, iand - tan me toch zoo ongerust maken. Aldus vrouw Haastrecht, die met haar man drie kinderen, waarvan het bedoelde steeds 1 eer zwak was, moet leven van niet veel guldens r week. Ja, de dokter heeft zeker gelijk hef kind eelt verandering van lucht noodig. Maar je ipea n en •eke i xnkz F egrijpt, ik kan de lucht niet veranderen en 't de ind naar 'n andere streek zenden jawel, is dat ook maar enkele weken noodig volgens en dokter dat künnen wij, arme menschen nmers niet't Zoontje van den notaris gaat paar weken Brabant in, zeggen ze. Nou, mag wenschen, dat 't kind 'r gezond en frisch andaan terug mag keeren maar ik zeg maar, at 't erg is, dat wij zoo iets niet kunnen doen, jei Hjn kind is toch evengoed als 'n rijkeluiskind, zou denken Maar bure, je wordt toch geen socialist Ideifoop ik. Mensch, zwijg d'r van, maar en hier «ramen de waterlanders voor den dag Jan an den notaris zal genezen en onze Willem t Zonnetje schijnt heerlijk en n frisch L oeltje suizelt door de boomen, die in hun irgroenen Junidos prijken, ft Eq hoe is 't nu met Wim, bure? Och, zoo, zooveel beterschap zit er nog len.) iet in, geloof ik, maar je begrijpt, 't lekkere 'eer tegenwoordig doet geen kwaad, hé laar, is 't waar, wat Mina vanmorgen zei, dat an van den notaris weer thuis is, en er zoo lest uitziet Ja, bure, zooeven heb 'k 'm gezien. Wat is 1ie jongen veranderd 1 'n Kleur als melk en ïwei iloed. Nee, je zou 'm haast niet meer kennen, t blij, dat m'neer en mevrouw zijn, dat kun snappen 1 Zelden heb De buurvrouw zou in haar opgewondenheid lisschien nog verder op dit stramien voortge- lorduurd hebben, zoo ze daarin niet verhinderd eworden ware door 'u vraag van den meester, 3SÜ8 ie juist voorbij kwam. Wel vrouwtje, hoe is 't nu met Wim Och meester, ik zeg daar net al tegen bure, U 't schaap ook 'ns zoo voor 'n paar weken Irabant in kon, net als Jan van den Notaris, lan zou maar nu De dokter zegt ook erandering van lucht, maar u begrijpt, dat üunen wij niet Misschien heel spoedig wèl, viel meester in Ie rede en na even van de verwonderde blikken PD Ier beide praatsters genoten te hebben Op veel plaatsen van ons land en van alle leschaafde lauden bestaan reeds vereenigingen, L-J ie tot doel hebben arme, zwakke kinderen in kef. gelegenheid te stellen, voor nietsgeheel 'Osteloos naar herstelkolonies te gaan. Ln die jolonies happen ze zooveel andere, voor hen 11etere lucht, als ze slechts willen, terwijl ze Mevens 't eten en al wat ze verder behoeven, ||naar voor 't pakken hebben En als ik vragen mag, meester tornt hier Ook zoo'n vereeniging? Ja, tenminste zeer waarsehijiilijk. Er zal over eukele weken te 14' Itavenisse een vergadering gehouden worden, 8, ZO( i bij deo net 'tdoel, zoo'n vereeniging op te richten. Als er dan maar veel lid worden, dan er veel geld, en Zeker. Hoe meer leden er komen, hoe beter. En er zullen veel leden komen, want elk lid behoeft per jaar slechts één kwartje te betalen. Natuurlijk zullen er genoeg zijn, die veel meer dan 25 cent voor dat heerlijke doel bij willen dragen, dat begrijp je wel. Den 20sten April, 's avonds om half zes, wordt die vergadering gehouden in 't „Hotel Van Kooten" te Stavenisse. Zorg nu maar, dat je man er ook heengaat, hoor En die moet z'n kameraads ook 'us aan porren. En nu wensch ik je verder samen 'n goeien dag en beterschap met Wim Lezers en lezeressen 1 Wat meester aan die beide vrouwen vertelde, is waar. Ik hoop, dat ge, met mij van 't groote belang der tot stand komiug eener af deeling „Tholen" van 't Centraal Genootschap tot 't oprichten van Herstel- en Vacantiekolonies overtuigd zijt en dat ge allen den 20sten April in 't „Hotel Van Kooten" te Stavenisse, s'avonds om half zes zult tegen woordig zijn, waar voor u als spreker dan zal optreden de heer Augustijn, uit Goes. C. KABBEDIJK. Tsol>|. komt vraag'! van openbaren Advertentiën van 1 tot 4 regels 40 ceutsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt aleohte 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Benoemd tot gezworene van hcfc St. Maartensdijk de heer J. L. Hage aldaar. DE CRISIS. Uit den Haag wordt gemeld, dat het plan bestaat, om de Tweede Kamer bijeen te roepen zoodra de demissionaire toestand van het Kabi net geëindigd is met het aanblijven van het Ministerie en met de benoeming van een Minister van Oorlog, waartoe inderdaad Generaal Van Rappard is aangezocht. Zijn benoeming tot minister van oorlog zal Zaterdag in de Staatscourant verschijnen. In de op 30 Maart 11. gehouden vergadering van aandeelhouders werd de heer J. M. de Graaff, Az. te Oud-Vossemeer, als commissaris herkozen en onderstaande balans en winst- en verliesrekening goedgekeurd en vastgesteld. Balans op 31 December 1906. f 27069.51 20000.— 949.84 2140.175 Kassa 1 3865.80 Promessen 6950. Binnenl. Kassiers r 107.835 Debiteuren 28202.95 Coupons 203.95 Prolongatie 10300. Diversen 527.99 Meubilair 1. Crediteuren Aandeel houders Reserve Winst Totaal f 50159.525 Totaal 1 50159.525 Winst- en verliesrekening op 31 December 1906. Onkosten f2796.475 Provisie f 1777.02 Diversen 954.615 Rente 3882.36 Saldo winst Divers. 231,885 te verdeelen: Bedrijfs belasting f 30. Aandeelh. 60/0 divid. 1200.— Statuaire tantièmes 342.035 Reserve 568.14 1 2140.175 Totaal f5891.265 Totaal 15891.265 IERSEKE. Vrijdag (5 April) vertrekken van hier naar Amerika 5 gezinnen en enkele alleen loopende personen, samen 36 zielen. De heer C. J. Hage, telegrafist-klerk op 't station Kruiningen-lerseke der Staatsspoor wegen, is met ingang van 16 April overgeplaatst naar Venlo. Voor het nieuwe leerjaar aan de openbare scholen zijn slechts 58 leerlingen toegelaten. Vroeger bedroeg dit getal dikwijls verre over de honderd. OUD-VOSSEMEER. Door den gemeenteraad is aan Heeren Gedep. Staten goedkeuring ge- alhier jd van het besluit tot onttrekking aan den In baren dienst en overdracht aan de Kerk voogdij der Ned. Herv. Gemeente alhier van den Gemeente-toren en den Noordelijken Kerk- vleugei, welke eigendommen voor f 100.zijn afgestaan, onder verschillende voorwaarden, o.m. dat de klok en het uurwerk bij eventueeleu kerkbouw in den nieuwen toren zullen geplaatst wojden. iJcHERPENISSE. Aan het hulppostkantoor zijn in de maand Maart met 55 inlageu een bedrag van f 1995,50 voor de Rijkspost spaarbank belegd en aan 24- inleggers een bedrag van f6416,95 terugbetaald. Aau hetzelfde kantoor werden verhandeld 213 telegrammen, t.w. 99 verzonden en 114 outvangen. Het orgel voor de Ned. Herv. kerk is reeds eenige dagen geleden per scheepsgelegen heid aangebracht. Men is reeds druk bezig met den bouw. Men vermoedt, dat de inwijding over 14 dagen zal plaats hebben. Te Amsterdam is een moordaanslag ge pleegd door een man op zijn vroegere vrouw, v> wie hij gescheiden was. Zwaar gewond werd zij naar het gasthuis vervoerd. Men vreest voor haar leveu. Te Bocholtz (Limburg) zijn twee kinderen aan meningitis overleden. Van den heer J. G. ten Bokkel, te Nijmegen, een dierenbeschermer, ontvingen wij een stuk ter plaatsing, in hoofdzaak handelende over het doodmartelen van paling. Wij ontleenen hieraan het volgende Een paar maanden geleden lazen we van een man te Schiedam, een jenever-stoker, die zijn hond stroopte vóór deze heelemaal dood was, en voor velen zal het een genoegdoening zijn geweest het vonnis te lezenzóóveel dagen of weken cel. Maar gij, die levende palingen vilt of doet villen ^wat uit moreel oogpunt hetzelfde is), zijt gij iets beter dan die jenever stoker De paling is een fijr.-bezenuwd schepsel, en heeft waarschijnlijk een sterk gevoel van pijn. Levend wordt de buik opengesnedeu, levend worden zij geledigd en gevild. Daarna mogen zij uren lang liggen krimpen van pijn. Zóó is ge woonlijk 't lot der kleintjes. Van de groote paling wordt dikwijls eerst den kop afgesneden. Schijnbaar is dit beter, maar ook alleen schijnbaar. De paling is namelijk een koudbloedig dier, en de kop bloedt niet ledig, blijft nog uren leven. Soms nog wel 24 uur. Als de mootjes worden bewonderd op uwe tafel, of smakelijk worden verorberd, ligt de kop nog in den vuilnisbak te gapen en met de oogen te draaien, vermoedelijk helsche pijn lijdend. Elke paling die op deze wijze wordt behandeld, lijdt evenveel of meer als een hond, dien ge levend zoudt villen, en dan aan zijn lot overlaten. Slechts één afdoend middel is er, om dat ge martel te voorkomenhet dier doodmaken vóór 't gevild en gekerfd wordt. Dit geschiedt het best door de hersens te kwetsen, door 't aanbrengen van een drietal flinke sneden in den kop een langs-snede, en twee dwarssneden, even boven en onder de oogen, of door de hersens in te slaan. Eerst daarna villen, kerven of kop-afsnijden. De stuiptrekkingen, die dan nog volgen, be hoeven u niet te verontrusten j 't zijn zenuw trekkingen die met gevoel niets te maken hebben. Het bewustzijn zetelt in de hersens, en als deze dood zijn is het pijngevoel verdwenen. Zijt ge hiervoor te teerhartig, schrap dan, ook in uw eigen belang, de paling op uwe menu's. Meer dan eens is aangetoond, dat zich in het lichaam van doodgemartelde dieren tijdens die marteling een vergit ontwikkelt, dat onder be paalde omstandigheden doodelijk kan zijn voor hem die het dier eet. Waarschijnlijk is reeds menig mensch weggekwijnd aan 't vergif dat hij binnenkreeg met een doodgemartelde paling. Woensdag is te Apeldoorn, op aanwijzing van de recherche, behoorende tot den bewakings dienst van H. M. de Koningin, door de politie aangehouden een persoon uit Epe, die door zijne zonderlinge gedragingen de aandacht trok. De arrestatie, ging onder verzet, en zelfs trachtte de onbekende, die zenuwlijder is, op weg naar het politiebureau te ontvluchten. Te Aalst is in een katoenspinnerij een der meisjes door den molen bij het haar gevat en als 't ware gescalpeerd. Ondanks het verbod had zij het haar gekamd en los laten hangen. Dezer dagen is te Utrecht aaugekomen de Fransche voetganger Albert Brochart,die als gevolg eener weddenschap te voet Europa rond zou wandelen. (30.184 K.M. in 3y2 jaar Brochart werd uitgezonden door het dagblad van Yerviers en ving zijn reis aan te Amsterdam op 1 October 1903, waar hij 1 April 1907 moest terugkeeren. De weddenschap is gewonnen, want reeds 31 Maart kwam Albert Brochart te Amsterdam aan. Hij had een dik boek bij zich, waarin stempels van postkantoren, commissarissen van politie of besturen der gemeenten, die hij op zijn reis bezocht. Te Beerta is de vrouw van een voerman, terwijl zij aan het melken was, zoodanig door een koe tegen het hoofd geslagen, dat men voor haar leven vreest. Het bovenste gedeelte van den neus werd van elkaar gespleten, de kaak verbrijzeld, en ook inwendig werd zij zwaar gekneusd. Een wielrijder trachtte Maandag 2en Paasch- dag de Gooische stoomtram, tusschen Muiden en het Merwede-kanaal, bij te houden, met het noodlottig gevolg, dat hij er onder geraakte en geheel in stukken werd gescheurd. De machinist had hem nog een paar maal gewaarschuwd. Een jonge man te Ureterp (Fr.) slikte vóór eenigen tijd een speld door, die in de ingewanden bleef zitten. Hij wilde zich niet laten opereeren en is thans aan de gevolgen overleden. De Wereldklok, die op het oogenblik te Bergen op Zoom is tentoongesteld (zie achter staande advertentie) is een gevaarte, 4l/2 meter hoog en 4.20 breed eu stelt een kerkgebouw in renaissance-stijl, voor uit notenhout vervaardigd. In het midden van het uurwerk ziet men het kerkportaal. Om 9 uur gaan de kerkdeuren open eu ziet men de kerk van binnen terwijl een koraal wordt gespeeld door de klok. Boven het kerkportaal worden door middel van schilderijen de op verschillende tijden plaats hebbende feestdagen Paschen, Pinksteren, Kerstmis en Goeden Vrijdag voorgesteld, welke precies op den bepaalden tijd door het kalender- drijfwerk verwisselen. Aan beide zijden van het kerkportaal prijken vier fraai gesneden beeldjes, voorstellende de vier Evangelisten. Boven staat een haan, ware groote, eveneens een koekoek de haan beweegt de vleugels, zet zijn kraag op als het 3 uur slaat en kraait. De koekoek roept van den eersten lentedag af, iederen dag 3 maal, tot einde Juli. Boven links staat de nachtwachter, hij blaast iederen nacht vanaf 10 uur 's avonds tot 2 uur's morgens het aantal uren, dat de klok slaat. Aan beide zijden ziet men onder in de torens onder glas het kunstig vervaardigde drijfwerk van geel koper en staal, waardoor alles wordt gedreven, geleid en geregeld. Door een bizonder mechanisme be werking, wordt alles wat deze klok in een jaar verricht binnen een uur aan de bezoekers ver toond. Van den toren links worden bij het slaan van het volle uur twee deuren geopend, de 12 Apostelen komen uit een zaal te voorschijn en gaan voorbij Christus. Op symbolische wijze worden de levenstijden der menschen door vier figuren voorgesteld. In den toren rechts is de avondklokzes Kapucijner-monniken gaan uit hun boschkluis naar eene kerk en de klokluider luidt voor het gebed, het geluid der klokken is harmonisch

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1907 | | pagina 1