veetblai, pij! aai ii belaipi ra oesterteelt, taidboiv, mi. No. 1139. Zaterdag 30 Maart 1907. Vier en twintigste jaargang. EN J. M. C. POT, Eerste Blad. P A S C H E N. ff H 0 L L A H D." .u Publicatie n. EEN MILLI0EN GULDEN. BlAAEMLAAl). Vau onze berichtgevers. Gemengd Nieuws. IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT, 14 Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.025, franco post f 1,10. Voor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan set bureau te T h o I en et vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerteke. UITGEVER T H O L E N. Adrertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt aleohta 2 maal in rekening gebracht Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. )e Burgemeester der gemeente THOLKN maakt end, dat eene OPENBARE VERGADERING den Gemeenteraad is belegd tegen Vrijdag 5 April 1907, des namiddags ten 2 ure. Obolen, den 29 Maart 1907. Le Burgemeester voornoemd, M. G. VAN STAPELE. Leveu en sterven worden en vergaan. Niets ivends hier beneden, alles voorbijgaande, tter den blos der jeugd schuilt de lijkkleur. Dit is de zucht, die opwelt in menig rnen- enhart, dat geen geluk kan vinden, dat aan in toekomst durft denkeD, dat alles veroor- ilt en veracht, omdat het zelve geen geluk zich weet te verspreiden. 3f, is iuderdaad des levens diepste fondament ;rondvest op vergankelijkheid iiet rondom u. Er spreidt zioh een toover- ier van groen en bloemen over het, aardrijk. De pas üog doodsche vlakte tooit zich met rlijke tinten j het leven, dat uitgebluscht een, ontspringt aan den schoot der aarde, het zonlicht gekoesterd, door helder nat iproeid. In duizeuden vormen vertoont het jE h, en o, wij herkennen ze alle op het eerste licht, want het zijn dezelfde, die ons reeds iu rrukking brachten, toen we, als jonge kin- eu, dartelden langs velden en wegen, aan ts denkende dan aan de heerlijkheid van het li. Thans is het ons, alsof al dat schoone Dit uit ons oog verdwenen is geweest, of het slechts op onze komst gewacht heeft, met oneindige frischheid zinnen en ziel te eelen. Die indruk is de echte, en, wie er zich niet lettelijk aan onttrekt, ontvangt hem bij elke nieuwing in de natuur. Planten en dieren menschen gaan heen, maar zij volgen elkander de dood is een schijngestalte, het leven in oneindige is de werkelijkheid. Gelijk in de )ote stoffelijke massa geen atoom verloren maar een voortdurende omschepping en mverandering naar de eeuwige wetten der ituur voor immer is vastgesteld, zoo is ook onuitroeibaarheid van het leven de kern van bestaan, en is sterven slechts een schrede den weg, waar opstanding de onmiddellijk gende is. Elk bezield wezen laaft zich een le aan de levensbron, maar deze zelve houdt nmer op te vloeien. Wanneer wij dan, ten tijde dat de jaarlijk- ontwikkeling eener kracht, die eene wijle chts sluimerde, ook ons tot ontwaken roept, zoo met verhoogd bewustzijn ondervinden' heerlijk het is te leven en daarbij te den- en te gevoelen, dan heft de ziel zich va&rts, en gevoelt zich als herleefd. Dan is Lente en zoo gaat 't ongeveer ieder jaar. r onze lentemaanden zijn dikwijls arm aan ineschijn. Nog ieder voorjaar worden zieken aroost met de hoop op die meest dichterlijke ir maanden, en wachten zwakken kracht van je lucht en warme zon, die maar niet komen Geen lente, maar winter; geen zon, maar tk regen en stormen, geen koesterend p idenwindje, maar gure vlagen uit het Noord- ^nten; geen behagel ijk ons bewegen iu losser ding en lichter dracht, maar huiverend ihtknoopen van kraag en mantel. 0 Lente, gij veelbezongene, gij vurig verwachte, beloften liet gij niet onvervuld, wat liefelijke >p werd door u niet teleurgesteld, wat zoet ver- Suwen door u al niet vernietigdGij maand 1 vogelenzang en bruidslied, van bloei en em en feestgewaad, gij zijt ook dikwijls de and der teleurstelling bij uitnemendheid. 2 Teleurstelling I In het woordenboek van een g snschenleven staan maar weiuig woorden, zoo i* [emeeu; zoo door allen bij ervaring gekend, ar wat gij ouderviudt, welke droefheid of UMtelling, die u wachten, welk leed dat gij te dragen hebt, en welken strijd te strijden, ver twijfelt niet! Wanhoop nooit! Het Paaschfeest is daar om u met nieuwen moed te bezielen, om vernieuwde levenslust te geven, om edele en reine gevoelens op te wekken. „Ontwaakt, gij die slaapt en sta op uit de dooden," roept 't Paaschfeest ons toe. Er is zooveel te doen. Er is een wereld die verlangt naar bevrijding van het egoïsme, een wereld, die vraagt om liefde, waarheid en recht, om vrede en welvaart. De ontwaking der lente, die haar hoogtij met Paschen viert, fluistert ons toe: Helpt elkander, in liefde, want de zegen der liefde keert terug tot hem die haar beoefeut en het hart dat zich aan goed en edel werk wijdt, wordt zelf veredeld. Laat het Paaschklokje niet vergeefs voor ons klinkenhet noodigt zoo vriendelijk, eu wie er gehoor aan geeft, viudt, wat nergens elders gevonden wordt dan in de richting waar heen het ous trekt, het geluk LEVENSVERZEKERING-MAATSCHAPPIJ 91 Hoofdkantoor te AmsterdamKeizersgracht 292 Maatschappelijk Kapitaal Door de verzekering eener dadelijk ingaande lijfrente maakt men op 50-jarigen leeftijd 7,5% op 55-jarigeu leeftijd 8,5 op 65-jaiigon leeftijd 11,3 en op 70 jarigen leeftijd 13,5% rente van zijn gestort kapitaal. Inlichtingen en tarieven verkrijgbaar aan het Hoofdkantoor en bij 11.H. Ageuien de H.H. C. M. VAN R1J88EL, te TholenP. M. v. d. EN DE, te Oud-Vossemeer J. GEL 'ER- BLOM te Poortvliet; J. W. KEN 8 EN. en notaris H. J. VAN NOUHUY8 te Zierikzee Mr. H. OELE te Goes. Bij Kon. besluit is benoemd tot ambteoaar van het Openbaar Ministerie bij de kanton gerechten in het arrondissement Zierikzee, Mr. J. L. Nijsingh, advocaat te Meppel. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris te VGravenpolder, de heer H. W. Neervoort, te Middelburg. Door den Commissaris der Koningin in Zeeland is benoemd tot lid der Gezondheidscommissie te Goes, de heer mr. J. A. de Wilde, advocaat en procureur aldaar. DE CRISIS. Het Nederlandselie volk zit, als zuster Anna in het Blauwbaardsprookje, nog altijd op den uitkijk of er geen uitkomst daagt. Tot heden tevergeefs. Zal het in Juni zelf Blauwbaard verslaan Van Rijkswege zullen, voor wie het vragen, kosteloos onderzoekingen worden ingesteld naer de samenstelling van zoogenaamde geheim - middelen, die tegen ziekten van het vee of tegen kreupelheden van paarden worden aan geprezen. Het Maandblad tegen Kwakzalverij, dit ver meldende, vraagt wanneer, na deze geheim middelen voor het vee, die voor de menschen aan de beurt komen. IERSEKE. Tot de le klasse der rijksnor maallessen te Goes zijn uit lerseke toegelaten, Philippus Bom, Cz. en Jacoba Francoijs. De 3 Ierseksche vrouwelijke leerlingen P. H. Plausoen, M. 8andee, en H. Prins van die lessen zijn van de tweede tot de 3e klasse bevorderd. In de gemeentescholen alhier zal een fraai portret vau De Ruijter, in lijst en achter glas, worden opgehangen. Ook aan de christelijke school zal zulk eeu portret worden aangeboden. ST. MAARTENSDIJK, 28 Maart. Bij de heden gehouden herstemming voor een lid van den gemeenteraad, werd gekozen de heer Jb* Hage, I.Cz. met 162 stemmen, de heer W. M. Rijnberg verkreeg 149 stemmeD. OÜD-YOSSEMEER. Naar ons wordt mede gedeeld is door het Prov. Watersnood Comité thans ook uitkeering gedaan aan alle nering doenden, die door den watersnood geleden hebben gedurende de weken, dat hun bedrijf geheel stilstond. Men deelt ons mede, dat in den loop van dit jaar op een gedeelte van den Hikschen dijk een proef zal genomen worden met verharding door basalt-keislag. Woensdagavond vergaderden de ledeu van het Rederijkersgezelschap „Eendracht" voor de laatste maal in dit seizoen. Na vaststelling der rekening en herkiezing van het Bestuur, hield de heer Wiskerke eene lezing over //Vogelnesten", terwijl nog een tweetal bijdragen werden ten beste gegeveu. 8CHERPEN1SSE. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente zijn bij den cen- tralen Gezondheidsraad voor lid van de Gezond heidscommissie te Tholen op de voordracht ge plaatst, de heeren G. Bolier Gz., aftredend lid, en W. L. Klos, beiden alhier woonachtig. STAVENISSE. In het afgeloopen schooljaar April 1906/07 werd alhier in de schoolspaar- bank door de kinderen bespaard f 155. Voorzeker een aardig sommetjo, waarvan zonder twijfel, bij het niet-bestaan dezer spaar- gelegeuheid, het grootste gedeelte terecht zou gekomen zijn in de snoepwinkels. THOLEN. In de Maandagavond gehouden vergadering van de afdeeling „Tholen" der Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde werden de volgens rooster aftredende bestuurs leden Jhr. J. van Vredenburch, voorzitter, enC, van den Berge, penuingmeester, herkozen. De rekening der afdeeling. loopende over het dienstjaar 1 Maart 1906 tot uit. Februari 1907, werd goedgekeurd en vastgesteldiu ontvang op f 178,20, hieronder begrepen het goed slot der vorige rekening ad f41,20, in uitgaaf op f 165,09, goed slot alzoo f 13,11. Na eenige bespreking werd besloten aan de in Juui a.s. te Tholen te houden tentoonstelling van de Zeeuwsche Landbouwmaatschappij deel te nemen. Allen tuiniers, ook liefhebbers, wordt vriendelijk verzocht, zooveel in hun vermogen is, te willen meewerken. Bloemen, planten, groenten, tuingereedschappen, in één woord, alles wat tot het tuiubouwvak behoort, zal dankbaar aanvaard worden, teneinde op het terrein eene aardige tuinbouwtentoonstelling te vormen. Zij die hieraan wenschen mede te doen, gelieven zich zoo spoedig mogelijk aan le melden bij den secretaris, den heer L. K. van Dijk. Op Paaschmaandag, des voormiddags 10 uur zal in de Gereformeerde kerk aan de Hoog straat alhier Ds. Sybrandi, van Krabbendijke, een rede houden in het belang der Vereeniging tot Christelijke verzorging van krankzinnigen in Zeeland. Belangstellenden en voorstanders dezer ver eeniging wordt deze lezing aanbevolen. 28 Maart. Wegens onvoltalligheid, er waren slechts 4 van de 11 leden tegenwoordig, kon heden geen gemeenteraads-vergadering ge houden worden. Oranje Nassau-Oord! De Wageninger behelst een artikel over //Oranje Nassau-Oord." Na de geschiedenis der laatste weken in 't kort te hebben uiteengezet, zegt de redactie o.a. Zoowel de ouware, als onwaardige wijze waarop over deu geachten directeur in de Nieuwe Crt. wordt gesproken, zegt genoeg. Dr. Donath 2ijn plicht inscherpen Hoe onmetelijk moet de vlegelachtige ver waandheid zijn van iemand, die zoo iets durft te schrijven, hoe kleinzielig de wraak van hem of haar, die zoo iets suggereerthoe laf de leugen, dat de natuurlijke sympathie, die dr. Donath ondervindt van ieder, die met hem ia aanraking komt. 'I zij jong of oud, rijk of arm, zou moeten uitloopen op een verlies van zijn prestige. „Laat het bestuur van Oranje Nassau-Oord zijn oor eens te luisteren leggen bij de bevol king van Renkum en Wageningen, laat het de patiënten één voor één de vraag stellen wie is de schuldige en we zijn er zeker van het antwoord zal door de verpletterende meer derheid, waarmede bet wordt gegeven, de be stuursleden doen verbijsteren." Nog wordt gemeld dat, indien alle pa tiënten bij hun voornemen blijven, zullen er slechts 7 van de thans op O. N. O. verpleegd wordende patiënten, de terugkomst van mevrouw Graafland als adj.-directrice afwachten. Een oud-patiënt heeft aan het medisch en verplegend personeel, en voor elk der patiënten bloemen gezonden. „Vlissinger Michiel". Zondag en Maandag (Eersten en Tweeden Paaschdag) zullen des middags voorstellingen in den Hollandschen Schouwburg te Amsterdam gegeveu worden vau de kinderoperette door mevr. N. C. Hopmans-Kwast„Vlissinger Michiel" (muziek van A. Bruijn, woorden van mevr. De Visscher-Bruijn). Deze operette werd Zaterdagmiddag 23 Maart in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam gespeeld, op nitnoo- diging van het De Ruyter-comité, door ruim 100 jongens en meisjes, en met groote geest drift toegejuicht. De heer Bruijn ontving als blijk van waardeering een prachtigen lauwer krans. De zaal was stampvol. Twee visschers te Willemstad hadden dezer dagen een buitenkansje door een zeer bij zondere vangst. De een vond in zijn spiering- netten een bruinvisch van 14, en de ander een zalm van 12 kilo. Op verscheiden plaatsen heeft het 's nachts flink gevroren, zoodat de vorst veel schade heeft aangericht aan de jonge groenten, die reeds uit den grond kwamen. Te Lies bij Prinsenhage is een moord aanslag gepleegd. Een 28-jarig jonginensch loste onverwachts op zijn buurman, met wien hij altijd in vriendschap heeft geleefd, vier revolverschoten. Gelukkig vlogen de kogels hem over schouder en hoofd heen, zoodat hij geen letsel bekwam. De moordenaar woonde thans bij zijn moeder en zuster in Lies, doch meermalen werden bij hem teekenen van krankzinnigheid waargenomen. Zonder daarvoor ook de minste redenen te hebben, sloeg hij gisteren eenige ruiten in het ouderlijk huis stuk, en schoot daarna op zijn buurman. Toen de politie hem arresteerde, was de revolver weder met scherpe patronen geladen. Het Hbld. vertelt, dat men de mogelijk heid overweegt, om aan den muntgasmeter een toestel te maken, waardoor men, als er vier halvestuiverstukjes in zijn, een dubbeltje eria kan stoppen en er dan die vier uithalen. Aldus zou een einde komen aan den ont- zetlenden stroom van V/2 centstukken, die de Amsterdamsche gasfabriek bereikt: 281.000 per dag» bijna 60.000.000 per jaar, waarvoor men geen uitweg meer vinden kan. Kievitseieren. ln Friesland zijn in de laatste dagen hier en daar al kievitseieren ge vonden. Zij worden meerendeels aan den land heer of aan een autoriteit ten geschenke ge geven, of wel tegen hooge prijzen van f 1 tot t 2.50 per stuk aau fijnproevers verkocht Dit de school. De onderwijzer behan delde met de klasse oef. 17 uit Ooze Taal 3 B, nl. het tegengestelde der verschillende be- teekenissen van helder. Aan het einde vraagt hij gekscherende: „Wie weet nu het tegengestelde op te geven van „Miju oom woont in Den Helder?" Daarop volgt vlug antwoord „Mijn tante woont in Goor." Te Luxemburg is in 't dorpje Oettingen een typhus-epidemie uitgebroken. Van de 50 gevallen, zijn reeds 9 met doodelijken afloop.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1907 | | pagina 1