«tllal, uvijA ui la Manna aai «istirlislt, luiktii, eiz. m Ier1 Zaterdag 23 Maart 1907. Vier en twintigste jaargang. EN J. ML C. POT, Eerste Blad. Zij die zich van hedenaf op klad abonneeren, ontvangen de tot RIL nog te verschijnen nummers iTIS. Publicatie n. ïle tur ra BINNENLAND. Van onze berichtgevers. ERSEKSCHE THOOLSGHE COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. 'rijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.025, franco tost f 1,10. Voor het buitenland 90 cents. ln|«Z0nd«n stukken, enz. worden aitertijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan bureau te Tholen ol v66r DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER Tbou», Advertentiën van 1 tot 4 regels 40 c»utsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt aleohta 2 maai in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. 1 kt Vaststelling der Kiezerslijst. ;eraeester en Wethouders der gemeente Tholen bekend dat de op heden door hen vastgestelde ilijst voor het jaar 19071908, benevens de letischc lysten der namen en voornamen van die met betrekking tot eene ol meer der ver gen van de kiezerslyst zijn afgevoerd en daarop ;ebracbt, van den 23sten Maart tot en met den April a.s. op de secretarie der gemeente voor ieder ter inzage worden nedergelegd en, tegen der kosten, in alschrilt of afdruk verkrijgbaar gesteld. jn met den 15den April a.s. is een ieder gd bij het gemeentebestuur verbetering van de genoemde kiezerslijst te vragen, op grond dat ilf ot een ander, in stryd met de wet, daarop omt, niet voorkomt of niet behoorlijk voorkomt, verzoekschrift kan op ongezegeld papier worden 1. >len, den 22sten Maart 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. G. VAN STAPELK. De {secretaris, H. J. LABAN. 1 k? eu ent Burgemeester der gemeente THOLEN maakt id, dat eene OPENBARE VERGADERING den Gemeenteraad is belegd tegen Donderdag Maart 1907, des namiddags ten 2 ure. o 1 e n, den 22 Maart 1907. De Burgemeester voornoemd M. G. VAN STAPELE. L A N D B O U W-V E E T E E L T. nderlinge Paarden- en Veeverzekering- ichappij voor het eiland Tholen. (O. V. T.) nsdag werd te Scherpenisse, in het boven- 1 van den heer C. Rijstenbil een buiten- le algemeene vergadering gehouden van genoemde vereeniging. i waren slechts 9 leden tegenwoordig, voorzitter, de heer J. A. de Graaft', opent ergadenng met een welkomstwoord en be- het dat zoo weinigen gehoor gegeven en aan de oproeping tot bijwoning dezer ngewone vergadering, te meer daar zulke grijke zaken aan de orde zijn. danks de moeilijkheden, waarmede de ver ing van de oprichting af te kampen had, niet alleen blijven staan, maar ging zelfs voor stap vooruit eo trekt thans reeds de icht van de omgeving. notulen der vorige vergadering worden, lorlezing, goedgekeurd en vastgesteld. &rua wordt benoemd tot schatter-agent voor listrict St. Maartensdijk-Staveuisse de heer Hoek, Gz. en voor het district St. Anna- Oud-Vossemeer de heer G. Jansen te Oud- imeer. de verdeeling in districten had de heer [age, Jz. verklaard, als schatter-agent werk te zullen blijven voor het district Tholen- ivliet-Scherpenisse. afwachting van de resultaten der werk- leden van de nieuwbenoemde schatters- en wordt besloten, punt 3 der agenda ming van een 3en commissaris, aan te in tot de Meivergadering, enzoo punt 4, wegens het thans te gering aantal leden, in de hoop dat de a.s. ergadering drukker zal worden bezocht, gekomen is een schrijven van den directeur aal van den Landbouw, den heer Lovink, idende verzoek om invulling eener vragen- betreöende het aantal verzekerde paarden nderen. Hieraan is voldaan, irvolgens doet de secretaris, de heer J. A. er, eenige mededeelingen betreffende eene dagen door eene „Paarden en Veever- ingmaatscbappij verspreide circulaire, het bestudeeren van deze voor reclame ide circulaire en het vergelijken met de erlinge paarden- en veeverzekeringmaatschap nr het eiland Tholen" (O. V. T.) komt de aria tot de volgende conclusiën De Maatschappij zegtdat zij de eenigste is, die tegen vaste premiën verzekert. De secretaris: Dat kan waar zijn, maar wanneer de regeling van ons reservefonds, zooals ik me voorstel in eene der volgende vergaderingen van O. V. T. te ontvouwen, door het bestuur aan de leden zal worden voorgedragen, dan zal bedoelde verz.-maatschappij dit over 1 jaar niet meer kunnen zeggen. De circulaire: Verzekeren tegen vaste premie voorkomt teleurstellingmen weet dan van te voren wat de verzekering kost De secretaris Dat is zoo volkomen waar, dat volgens mijne meening de O. V. T. te eeniger- tijd daartoe ook zal overgaan, doch dit hangt ten nauwste samen met de regeling van het reservefonds. Vaste premiën met reductie door de komende reserve, m. a. w. aftrek als aandeel in het reservefonds. De circulaireWanneer U onze vaste premiën vergelijkt met de omslaggelden der onderling werkende maatschappijen, dan zult (J, in verband met onze hooge sch idevergoeding tot 90°/oover tuigd zijndat het Uw belang isU bij deze Maatschappij aan ie sluiten. De secretaris Hier vergist zich de circulaire; we moeten dit der Maatsch. niet ten kwade duiden, maar zij moet het ook niet euvel op vatten, dat ik onderzocht heb. Den veehouders wordt gewezen op de 90% schadevergoeding, terwijl verzwegen wordt de 70% uitkeering juist daar waar de meeste kans op onteigening bestaat, dat is bij paarden van 2 jaar en ouder. De 90% wordt slechts uitgekeerd bij out- eigening van veulens en 1-6 jarige paarden, waar bij en dit blijkt uit de heffing van 3% premie, de sterftekans gering is. Maar waar de onteigenings- kaus groot is, zooals bij paarden van 12 jaar en ouder, daar wordt bij een uitkeering van slechts 70 eene premie van 4% geëischt, gelijkstaande met een hoofdelijken omslag van f4.56 per 100 bij eene uitkeering vau 80%, gelijk de O. V. T. doet. Verzwegeu wordt, dat slechts 80% wordt uitgekeerd voor paardeu vau 612 jaar en 70% voor paarden boven 12 jaar. Ook vergeet die Maatsch. 16 cents per hon derd voor administratiekosten bij elke premie te tellen. Dit is dus, voor een paard van 12 jaar en ouder f 4.56 -j- 16 ct. of f4.72 per honderd. Zoo hoog is de O. V. T. zelfs in kwade tijden nog nooit geweest. En dan nog te dnrven zeggen dat de be langen van den veehouder meebrengen, zich niet bij een onderlinge maatsch. aan te sluiten, omdat die duurder zijn Eenige in Zeeland bestaande vereenigingen, die slechts 2 k 3% premie vragen, doch uit een veel grooter aantal leden bestaan dan de O. V. T., leveren het bewijs van het tegendeel hiervan. De circulairenDat w'j tot lage premiën kunnen verzekeren, om reden w'j de grootste maatschappij in Nederland zijn en al de te ver zekeren paarden voor onze rekening) door een veearts doen keuren, alsook doordat wij geen a f- geleefde dieren ter verzekering aannemen. De secretaris Dat is volkomen waar; laat ons zorgen óók een groote machtige maatschappij, in het eiland Tholen, te worden, dan zullen wij nog tot veel lager prijzen kunnen verzekeren dan deze maatschappij. Afgeleefde dieren nemen w'j ook niet aan maar wie doet dit wel De maatsch. zal toch wel zoo eerlijk wezen om de dieren, die tijdens den duur der verzekering oud en afgeleefd worden, in hare maatsch. te houden (De Voorzitter merkt hierbij op, dat het niet waar is, dat be doelde maatsch. alle paarden laat keuren.) De circulaireBij een maatschappij met vaste, premiën wordt de zorg van groote verliezen door de maatsch. zelf gedragenbij onderling wer kende maatschappijen komen die direct geheel ten laste der deelhebbers. De secretarisDit is volkomen waar en toch eene onwaarheid, omdat verzwegen wordt, dat bij onderlinge verzekering niet alleen de schade, uit den zak van den verzekerde komt, maar de voordeelen er toch ook weer in terugvloeien. De circulaireHet verzekeren van paarden en runderen is beslist voordeeligwantVoor een landbouwpaard vau f500oud 6 jaar, betaalt U 3°/Q is f 15.per jaar. U kunt dus 33 jaar verzekerd zijnvoordat U de waarde van het paard aan premiegeld heeft betaald. De premie van runderen bedraagt 2.8°/0 dus voor een rund van f200. f5.60 per jaar. Dit bedrag zal men in den regel gaarne alleen willen betalenom het gevaar aan het kalven verbonden af te koopen. De secretarisVerzekering is beslist voordeelig dit is zeer waar. Wat de berekening betreft voor een paard vau f 500, 6 jaar oud, dit is een halve waar heid. Volgens die berekening zou dit paard wel eeuwig 6 jaar moeten blijven, want reeds een jaar later moet 3.5% betaald worden en 6 jaar later zelfs 4%, met uitkeering van slechts 70%. Ook is vergeten te vermelden, dat van f500 ieder jaar f 0.80 administratiekosten verschuldigd is, zoodat op 7-jarigen leeftijd feitelijk de premie 3.66% is. Voor rundvee is f 2.80 per 100 plus 16 ets. per 100 admin. kosten, samen t 2.96 of bijna 3%, toch niet zoo gering, dat een onderlinge verzekering daartegen niet zou kunnen con- curreeren. Geleid door de zichzelf gestelde vraag Hoe hoog moet het percent zijn, per jaar als hoof delijken omslag geheven door de O. V. T. om den deelhebbers dezelfde voordeelen aan te bieden als de besproken Maatschappij, heeft de secretaris een becijfering gemaakt van 4 ver schillende stallen met paarden van 1 12 jaar en ouder en komt tot het resultaat dat de ge middelde jaarpremie zou zijn 3i525%. „Kan dus", aldus besluithij, „de O. V. T. komen tot een jaarlijkschqn hoofd, omslag van f 3.50 per honderd, dan .staat ^zij reeds iets be neden de jaarpremie van uë hierboven besproken concurreerende niet onderlinge verzekering- maatsch. En daartoe kan niet, alleen de O. V. T. komen, maar daartoe moet ze komen en nog lager ook, wanneer alle landbouwers slechts wilden inzien, dat aaneeusluiting macht geeft. Ten slotte merk ik nog op dat er met opzet geen melding gemaakt is van de inleggelden, die bij de concurreerende maatsch. f 1.50 per nieuw ingeschreven paard bedraagt en die bij uittreding verloren zijn, terwijl de O. V. T. slechts een renteloos voorschot van 1% vraagt, welk voorschot bij uittreding, na aftrek van mogelijk nog verschuldigde gelden, ten volle terugbetaald wordt." De voorzitter dankt den secretaris voor de duidelijke en heldere wijze, waarop hij uiteen gezet heeft, hoe de landbouwers het voordeeligst en soliedst hun paarden en vee kunnen ver zekeren. (Applaus). Nadat besloteu is, in de eerstvolgende ver gadering het voorstel te behandelen, om de schatters-ageuten ook te belasten met het bij houden der polissen, sluit de voorzitter de ver gadering met eene aansporing, ieder in zijn kriug werkzaam te zijn tot uitbreiding van het ledental, waardoor zij tevens hun eigen belang behartigen. Tholen. Woensdagavond werd op de bovenzaal van „Het Hot van Holland" een openbare les ge geven aan de leerlingen van den Winterlandbouw- corsus alhier, door den heer L. K. van Dijk, in tegenwoordigheid van den heer I. G. J Kabebeeke, directeur van den Wintërlandbouwschool te Goes, den heer C. A. H. Wagtho, vice-voorzitter van de Zeeuwsche Landboawmaatschappij, de heeren C. H. A. Stoutjesdyk en A. van Tilbeurgh, leden der com missie van toezicht, benevens enkele toehoorders. Aan de vier leerlingen M. Bierens, C. M. Chris- tiaanse, J. Keur (van Scherpenisse) en P. van der Slikke, werd na afloop door den heer Kakebeeke het diploma uitgereikt, na een toespraak, waarin hy de jongelui wees op het nut der theorie in de kennis van den landbouw, die hen voorzeker van groot voordeel zal zijn in de practijk, en die hij hoopt dat zij zich ten nutte zullen maken." Voorts bracht hij een woord van dank aan den leeraar, den heer Van Dijk, voor den ijver ook bij dezen cursus door hem betoond, aan den heer Wagtho en aan de leden der commissie van toezicht. De heer Van Dijk bedankte den beer Kakebeeke voor de hem toegesproken woorden, en zich daarna tot zijne leerlingen wendende, drukte hij dezen op het hart, het er niet bij te laten, nu de cursus ge ëindigd is, maar te onderhouden wat zij geleerd hebben. Dezen zomer zullen nog enkele lessen op het veld gegeven worden hy vertrouwt dat allen deze zullen bijwonen. Een der leerlingen, J. Keur, dankte den heer Van Dijk, mede namens zijne uiede-leerlingen, voor het grundig onderwijs van hem genoten. Men meldt ons uit Oud-Vossetneer Met buitengewone belangstelling zijn de cyfers ontvangen, die aangeven hel zoutgehalte van den grond in de verschillende polders, die bij den vloed van 12 Maart 1906 overstroomden. Het zeer lage zoutgehalte geeft den boeren alle hoop, dat, wanneer de structuur - maar die is helaas! niet best-eenig«- zins wil meewerken, in 1907 een oogst raag ver wacht worden, die eenige beteekenis zal hebben. Mond- en Klauwzeer. Vanwege de Directie van den Landbouw wordt een brochure uitgegevenMond- en klauw zeer, door dr. J. Poels, waarvan voor Landbouw- vereenigingen ter verspreiding onder de leden, exemplaren gratis verkrijgbaar zijn. De Provinciale Staten van Noord-Holland hebben gekozen tot lid der Eerste Kamer gene raal Staal, Minister van oorlog, met 46 van de 73 stemmen. Op generaal Van Marle (antirevolut.) waren 18 stemmen uitgebracht. De benoeming van generaal Staal tot lid der Eerste Kamer, welk college den 9n Pebruari, met 27 tegen 17 stemmen, zijn begrooting van oorlog verwierp, heeft ongetwijfeld een geestigen kant. Generaal Staal zal binnen drie weken aan de Ged. Staten van Noord-Holland hebben kennis te geven, of hij de benoeming aanneemt. Neemt hij de benoeming aan, dan heeft de beer Staal, als opvolger van den heer H. E. Bultman, als lid der Eerste Kamer zitting tot 1913, Zaterdag werden door de Centrale vrij zinnige kiesvereeniging definitief candidaat gesteld voor de Prov. Staten, de heeren I. D. Franse van de Putte en W. Kakebeeke te Goes, J. Welleman te Krabbendijke en P. Tazelaar te Kolijnsplaat. Tot bestuurslid der Centrale werd benoemd de heer H. J. Dorst te Stavenisse. Te Utrecht is plotseling, op 66-jarigen leef tijd overleden de heer J. P. Sprenger vanEijk, oud-minister van Financiën en van Koloniën. Hij werd bij aankomst op het bureau van de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen, waarvan hij directeur-generaal was, dood in zijn rijtuig gevondeD. Te Vlissingen is door eén dames-comité een vaandel aan het De Ruytervendel uitgereikt, waarbij Mej. Caroline Frijling een toespraak hield, die met militaire honneurs aangehoord en door den hopman namens bet vendel werd beantwoord. IERSEKE. Verleden week is hier een koe aan miltvuur bezweken, de beste van den stal. Gelukkig was de koe verzekerd, en is het tot heden bij één geval gebleven. Het dier werd op de gebruikelijke wijze ver brand, wat inet verdere onkosten op ongeveer f80 kwam. Door de bemoeiingen van den heer D. Rietveld de Hondt, hoofd van school 1 te lerseke, is ook te Wemeldinge een Boeren leenbank opgericht. Het ledental van de afdeeling lerseke van den Boud voor Staatspensionneering is tot 69 gestegen. OUD-VOSSEMEER. Maandagmorgen te zes uren werden de bewoners der Molenstraat op geschrikt door een span hollende paarden voor een boerenwagen doordat er onderweg iets aan den wagen defect raakte, had de voerman de steeds schuwer wordende paarden niet meer in zijn macht. De slingerende wagen werd bij het Hervormd Diaconiegesticht met den dissel boom door een zonneblind, de ruilen, ja zelts door een binnenmuur gestooteneen paar oude zieltjes het vorige jaar gedurende den water- nood ook in Non Semper verpleegd, werden hevig uit hun slaap opgeschrikt. De paarden waren voortgehold en ten slotte over eene heining tegen de woning van den heer Douw op het eiland der Achterstraat -terecht gekomen, waar zij werden gevat. Behalve eenige materieele schade, kwamen alle betrokkenen met den schrik vrij. Hoe in den loop der jaren de gang van het vloedwater zich wijzigt, blijkt wel het best uit den toestand in de Eendracht. Waar in vroeger jaren van de Noordzijde het water vloeide tot aan den polder Slabbecoorne in de

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1907 | | pagina 1