veetblad, inijl in It ttlupi m oesierteelt, IuUiit, aai. No. 1137. Zaterdag 16 Maart 1907. Vier en twintigste jaargang. EN Eerste Blad. Publicatie n. BINNENLAND. Van onze berichtgevers. J. H. C. POT, Gemengd Nieuws. IERSEKSGHE THOOLSCHE COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.025, franco isr post f 1,10. Voor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingeweekt een hel kureeu te T k o I e n el viór DONDERDAGMIDDAG bl Nationale Militie. KOSTWINNERS. De burgemeester der gemeente Tholen brengt ter ;ennis van belanghebbenden de navolgende gunstige epalingen, welke ten aanzien van bij de Militie igelijlde kostwinners zijn vastgesteld. Deze gunstige bepalingen zijn van tweeërlei aard le. aan den bij de militie ingelijfde kan ont- effing van den werkelijken dienst worden verleend 2e. aan de achterblijvende familiebetrekkingen an den ingelijfde kan vergoeding worden toegekend. Ontheffing van den werkelijken dienst kan worden erleend aan den ingelijfde bij de militie, die geacht rordt onmisbaar te zijn voor a. het gezin, waartoe hjj behoort of waarin hij 8 opgenomen of b. den persoon of de personen, in wiens of in 'ier levensonderhoud hij voorziet. Zoolang dat gezin of zulk een persoon, ook zonder e aanwezigheid van den ingelijfde, in eigen onder oud kan voorzien, wordt deze niet als onmisbaar eschouwd. Vergoeding wordt toegekend, indien blijkt, dat, onder de aanwezigheid van den ingelijfde, niet of iet voldoende in eigen onderhoud kan worden voor- ien door a. Het gezin, waartoe bij behoort of waarin hjj opgenomen of b. den persoon of de personen, in wiens of in er levensonderhoud hjj voorzag of hielp voorzien, fits die persoon of die personen, indien zij niet met en ingelyfde in hetzelfde gezin samenwonen, tot ezen in de familiebetrekking staan van eigen kind, iefkind, vader, moeder,stiefvader,stiefmoeder, broeder, aster, halfbroeder, halfzuster, grootvader, groot- oeder, behuwd vader, behuwdraoeder, behuwdbroeder, ehuwdzusier, bèhuwdstiefvader, behuwdstiefmoeder, ehuwdhalfbroeder, behuwdhalfzuster, behuwdgroot- ftder ot behuwdgrootraoeder. De vergoeding bedraagt ten hoogste een gulden r dag en mag niet te boven gaan het bedrag aan ikemsten, dat, door de vervulling van den werkelijken ienst door den ingelylde, ontvalt aan het gezin trineld onder a, of aan den persoon ot de personen ïdoeld onder b, na atlrek van de onderhoudskosten in dien ingelijfde voor dat gezin of, bij sainen- oning, voor dien persoon of voor die personen. Zoo noodig kannen verdere inlichtingen mondeling orden gevraagd ter- Secretarie. Tholen, den 11 Maart 1906. De Burgemeester voornoemd M. G. VAN STAFKLE. Burgemeester en Wethouders van Tholen brengen kennis, dat het suppletoir KOHIER van den on OOFDELIJKEN OMSLAG in deze gemeente, voor Q" 106, in afschrift gedurende vijf maanden, op de T)cretarie der gemeente, voor een ieder ter lezing neergelegd. Tholen den 15 Maart 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. G. VAN STAPELE. De Secretaris, H. J. LABAN. DE CRISIS. H.M. de Koningin heeft gisteren ten paleize Itrangen den staatsraad mr. P. W. Cort van T Linde, oud-Minister van Justitie, iu tegen- Dordigheid van den directeur van het Kabinet H.M., waaruit af te leiden schijnt, dateene lige oplossing van de ministrieele crisis phanden is. IERSEKE. Vrijdagavond der vorige week eld de pas geconstitueerde afdeeling Ierseke n den bond voor Staatspensionneering in het bal ^Eben Haezer" een vergadering. Eenige inoodigden, waaronder een paar dames, woonden ze vergadering bij. De voorzitter, de heer Cupéry, opende de rgadering met een toepasselijk dichtstukje en eld eene lezing,, waarin eenige bezwaren tegen bond werden weerlegd en in het bijzonder betoog geleverd werd, dat een staatspensioen hals de bond dat wer.scht, de voorkeur ver- X boven een verplichte ouderdomsverzekering onzen medewerker te Ierseke. UITGEVER Tholen. Advertentiën van 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. paar vragen die tot bespreking leidden, gaven blijk van waardeering der lezing. Alle genoodigden traden tot den bond toe. Het getal leden steeg daardoor tot 59 en be draagt thans 62. ST. MAARTENSDIJK, 14 Maart. Bij de heden gehouden stemming voor één lid van den gemeenteraad, ter voorziening in de vacature, ont staan door het overlijden van den heer A. Eleubaas, werden uitgebracht 319 stemmen, en wel op de heeren: «J. Bastiaanse 62, J. Hage, I.Cz. 77, P. Maat 13, J. Noom Az. 52 en W. M. Rijnberg 107. 8 biljetten werden blanco inge leverd. Er moet alzoo herstemming plaats hebben tusschen de heeren Hage en Rijnberg, welke is bepaald op 28 Maart a.s. OUD-VOSSEMEER. Binnen enkele dagen zullen een groot aantal werklieden uit deze gemeente naar de werkzaamheden aan den te beverschen Slaakpolder gaan, terwijl mede een groot getal naar werkzaamheden tot water- keeritig vertrekt, welke in Zuid-Beveland worden uitgevoerdwaar bovendien nog meerdere per sonen naar Duitschland zijn, laat het zich voor zien, dat, wanneer de landbouwers alhier iu de gelegenheid komen hun bedrijf ten volle uit te oefenen, deze zullen te worstelen hebben met gebrek aan werkkrachten. Op 13 Maart was het een jaar geleden, dat onze gemeente door den vreeselijken vloed werd overstroomd en op dien dag is zeker geen enkel gezin op het dorp geweest, waarin niet de vraag, op honderderlei wijze gevariëerd, werd gedaan „Zeg, weet je nog wel Moeten we herhalen hoe op dien dag honderden dakloos zich naar Tholen spoedden en op welke wijze ze daar door de Thoolsche ingezetenen werden ont vangen, hoe daar niet gevraagd werd naar rang of stand, niet naar godsdienstige gezindte of geloofsovertuiging, maar hoe ieder gereed stond, om op de meest geschikte wijze hulp te ver- leenen Hoe wagens vol werden aangevoerd van schreiende vrouwen, kinderen, grijsaards, zieken en verkleumden en hoe allen direct werden voorzien van warme koffie, melk, brood, geheel belangloos zonder eenige vraag door Thoolsche burgers gebracht? Hoe de gemeente- bewaarschool vóór de nacht was ingetreden voor-, zien was van he ldegoed enz, om die talrijke schare te dekken en te verwarmen Hoe „Nou Semper" onmiddellijk was voorzien van ledi kanten, bedden en matrassen voor de ouden en zie ken? Hoe niet alleen Tholen, maar ook Poortvliet, Sckerpenisse en St. Maartensdijk direct zonder de vraag te doen, waar moeten de kosten door gedekt worden, bereid waren mee te helpen HoeMaar waar zouden de vragen ophouden. Er werd in den waren zin des woords alomme Christelijke liefde getoond en Oud- Vossemeer's ingezetenen zullen nimmer vergeten, wat in die dagen van droefheid en ellende voor hen is gedaan. En op een dag als 13 Maart wordt dubbel gevoeld de beteekenis van de vraag „Zeg, weet je nog wel Dankbaarheid toonen voor genoten weldaden is een eerste plicht en dan is de nuchtere vraag wel eens gedaan„Hoe dit te doen Laten we hopen, dat ieder die vraag voor zich maar eens zal trachten te be antwoorden, wanneer ook elders hulp noodig blijkt. Een warm woord van daDk is zeer zeker hier nog op zijn plaats aan alle ingezetenen van Tholen in het algemeen, en aan die van de straks genoemde gemeeDten evenzeer, aan allen in den lande, die zooveel deden tot leniging van den ernstigeD nood, maar ook aan die schare van vrouwen en mannen in het bijzonder, die in die droeve dagen de handen aan den ploeg sloegen. Mogen we namen noemen? Uwe corres pondent heeft van den eersten tot den laatsteu dag alles gezien en gehoord, in Tholen, wat werd voor Vossemeer's ingezetenen en die reeks van personen, die wedijverden te veileenen, in eigen gemoed, dat dank- tikkertje nog jaren lang mogen hooren: hebt wel gedaan 1" Dat is meer waard eerehetoon van menschen, die zoo vaak laat hulp bare „Ge dan werklieden. Onverdeelde aandacht en een standigbeden, moet afgemeten worden naar bijkomende oio- Alhier werd Woensdag biddag gehouden in de Geref. Kerk en natuurlijk herdacht, wat Vossemeer juist een jaar geleden moest lijden van den watersnood. In de Ned. Herv. Gemeente werd des avonds een bidstond gehouden. STAVENISSE. Dezer dagen werd alhier de jaarvergadering van de leden der coöp. stoom- roomboterfabriek „de Koe" gehouden. Uit het jaarverslag zien we, dat er in het jaar 1906 verwerkt zijn 306036 Kg. melk, waarvan ge maakt is 108183/^ Kg. boter, dus 1 Kg. boter van 28,2 Kg. melk. De bruto-ontvangsten hadden bedragen f 15375,62, terwijl de exploitatie kosten (rente, aflossing en reservefonds inbegrepen) hebben bedragen f3547,78. Per Kg- boter werd hoogstens gemaakt f 1,50, minstens f 1,10 en gemiddeld f 1,33. Door de aanschaffing van de centrifuge „Alfa" is gebleken veel voordeel behaald te hebben. Jammer is het, dat niet meer veehouders zich bij „de Koe" aansluiten. Een groot gemak en voordeel wordt door hen verkregen. De leveranciers van de melk ont vangen Ys deel van de geleverde hoeveelheid melk aan ondermelk terug, terwijl de verder af wollenden voor het bezorgen der melk aan de fabriek vergoeding van transport krijgen. Waren alle veehouders met de werking en de resultaten van „de Koe" bekend, dan zouden voorzeker nog meerderen zich bij haar aansluiten. Een natuurlijk gevolg er van zoude zijn, dat bij ongeveer gelijke exploitatiekosten de verdiensten nog hooger zouden zijn. De prijzen van de suikerbieten op het tel-quel-contract en op gehalte zijn bepaald, op f 10,25 en f. 10,50. Allerwege ziet men de agenten der fabrieken bezig en zeer zeker zullen er dit jaar weer veel bieten gecontracteerd en uitgezaaid worden. Jammer is het, dat er tusschen den officieelen en den officieuzen prijs van het contract zoo dikwijls een verschil moet bestaan, tenminste men hoort ook nu weer van verschillende prijzen spreken. Vol komen eerlijkheid in deu bietenhandel schijnt er niet te kunnen bestaan. De aardappelhandel is hier thans bijzonder druk. Duizenden hectoliters zijn er deze week weer verscheept. De markt was opgaande, beden fot t 2.75 per HL. Met de uien, is het thans minder, de prijs is voor het oogeublik aanmerkelijk dalende. THOLEN. In de Maandag avond gehouden vergadering van het bestuur en commissarissen der Begrafenisbus, opgericht door het Depart. „Tholen der Maatschappij tot nut van 't alge meen, werd verslag uitgebracht over het dienst jaar 1906, waaruit bleek, dat het aantal leden op 1 Januari 1907 bedroeg 1057. Gedurende het dienstjaar werden 76 nieuwe leden inge schreven, 15 leden overleden, 11 .edankten en 2 werden geroyeerd. De rekening over 1906 bedroeg in ontvaug, met inbegrip van het batig saldo der vorige rekening ad f841.525, t 1925,70 in uitgaaf f 1182.75, goed slot f 742.95. Door inlage in de Nutsspaarbank, van f 300,bedraagt het reservekapitaal thans f1319 815. Ter voorziening in de vacatures, ontstaan door aftrediug volgens rooster van bestuurs- en com missieleden, werden voordrachten opgemaakt, welke aan het Nutsdepartement zullen worden in gezonden. Vrijdagavond 8 Maart had op de boven zaal van het „Hof van Holland" de tweede soiree plaats van de Vereeniging „Door Oefening Volmaakter". De opkomst was bevredigend, in aanmerking genomen de vele huisgezinnen, waarin zieken zijn, waardoor velen de lust ont brak, om derwaarts te gaan. Hoe het zij, de leden der Rederijkerskamer wCats" lieten zich niet ontmoedigen, doch speelden op zeer verdienstelijke wijze de twee tooneelstukken. Opgevoerd werden„De Geneesheer of Dat heeft mijn commensaal gedaan", blijspel in drie bedrijven en „Een juffrouw van gezelschap", kluchtspel in drie bedrijven, en tot slot „De Chocolada-meeting" revue, waarbij twee heeren de coupletten en de andere leden, bij wijze van publiek het koor zongen. Allerleukst waren daartoe die dames en heeren uitgedost, men zag er dames-heilssoldaten, boeren, boerinnen, slager, dienstmeisje en wat al meer, onder. len volle was dan ook het woord van dank den leden van „Cats", door den voorzitter van D.O. V. namens de aanwezigen gebracht, verdiend want allen waren vol lof over hetgeen zij gezien en gehoord hadden eu waren het er over eens, dat het toch maar te hopen is, dat „Cats", zooals nu samengesteld, nog dikwijls voor de leden van D. O. V. zal optreden. Daarna hield een zeer geanimeerd bal de dans- en kijk- lustigen nog tot Zaterdagmorgen vroeg bijeen. In de Donderdagavond gehouden verga dering der School voor Hand- en Bouwk. teekenen werd vastgesteld de Rekening over 1906, waaruit bleek dat de ontvangsten bedroegen f 144-8.425de uitgaven f 1278.89; zoodat er een goed slot is van f 169.535. Ata penningmeester werd herbenoemd de heer G. Baert. Aan het Verslag over 1906 ontleenen wij, dat het aantal leerlingen 39 bedroeg. Donderdag 14 Maart, hield de heer A. Schuttevmr, tuinbouwleeraar te Nijkerk, in de zaal van den heer W. Moelker, eeue voordracht voor de Afdeeling Tholen, der Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantenteelt, over den teelt van tfKlein ooft". Door verschillende omstandigheden was de vergadering slecht bezocht, wat in dit geval dubbel jammer was. Het onderwerp toch, het leien van roode, witte en zwarte bessen, kruisbessen, frambozen, was zeer belangrijk en van actueelen aard. Bovendien werd het door den spreker op zeer be vattelijke en aangename wijze behandeld. Be halve dit onderwerp, behandelde spreker nog, op verzoek, het telen van vroege bloemkool. De weinigen, die de vergadering bijwoonden, waren zeer voldaan over het gesprokene eu het woord van lof door den waarn. voorzitter den heer Schuttevaer toegebracht, was dan ook ten volle verdiend. zijn Nabij Heerenveen is in drie gezinnen die gebruik maken van één pomp, waarvan het water iu den laatsteu tijd een onaangenamen geur verspreidde, typhus geconstateerd. Negen personen zijn aangetast. Dezer dagen deed een gelukkig vader te Casteren aangifte van de geboorte van twintigste spruit. In de mijn Oranje Nassau te Heerlen heeft een treurig ongeluk plaats gehad. Een jonge mijnwerker, die aan den arbeid was, kreeg plotseling een steen op 't hoofd, waardoor hij bewusteloos neerviel. De andere mijnwerkers schoten toe, om hem te helpen, maar konden den steeD, die buitengewoon zwaar was, niet van het slachtoffer afwentelen en moesten deze eerst doormidden hakken voor zij den jongen man bevrijden konden. De steen had hem 't hoofd geheel verpletterd, zoodat hij op slag dood geweest moet zijn. Weder zijn eeuige lijken aangespoeld van de Berliji. Te Brielle twee, welke herkend zijn als van leden der bemanning, een te Oostvoorne, ook vermoedelijk van een lid der equipage, eu een te Rockaoje, vermoedelijk dat van den loods. Door de firma Brandsma, theehandel te Amsterdam, is een aardige reclame verzonnen voorstellende een jong meisje, beschenen door den gloed van het theelicht, zoodat gelaat en handen als 't ware verlicht of doorzichtig zijn, waardoor een mooi effect verkregen is. De reclame zal zeker veel navolgiug vinden. De besmettelijke hersenvlies-ruggemerg- ontsteking breidt zich thans weer uit in de Rijnstreek. Zij heeft zich in de laatste dagen in verscheiden steden daar sprongsgewijze ver toond. Er zijn verscheidene gevallen voorge komen in plaatsen, waar de gevaarlijke ziekte reeds sedert jaren genesteld is. In Hamburg zijn vele kinderen van 10- en 12 jaar aangetast, die binnen enkele uren bezweken. Te Glasgow en Belfast kwamen ruim 100 nieuwe gevallen voor en stierven 80 menschen.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1907 | | pagina 1