ïBBllilai, pwiji aai k Maipi van oesterteelt laMtoyii No. 1134. Zaterdag 2 Maart 1907. Vier eu twintigste jaargang. EN J. M. C. POT, Eerste Blad. [gezondheidscommissie. „H 0 L L A N D." PiKr Publicatiën. ramonie» EEN MILLI0EN GULDEN. BINNENLAND. Van onze berichtgevers. IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad fl.025, franco oost fl.10. Voor het buitenland 90 cents. Imumó'ii stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan it bureau te T h o I e n of vóór DONDERDAGMIDDAG bl| onzen medewerker te lerseke. UITGEVER ÏHOLEN. Advertentiën van 1 tot -4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt sleohta 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. DRANKWET. crgemeester en Wethouders der gemeente Tholen gen ter openbare kennis, dat op 22 Februari bjj ben is ingekomen een verzoekschrift van Groenewege, van beroep drogist, wonende Ie sn, om vergunning voor den verkoop van sterken k in het klein in de navolgende localitei tden maligen winkel van bet perceel, kadastraal bekend Bente Tholen, sectie F no. 192, plaatselijk ge it wgk C 259 en gelegen aan de Brugstraat aldaar; op 23 Februari 1907 bij hen is ingekomen verzoekschrift van Adrianus van Noort van ep bierhuishouder, wonende te Tholen, om ver- ting voor den verkoop van sterken drank in hel in de navolgende localiteithet voorlokaal van perceel, kadastraal bekend gemeente Tholen, F, no. 780, plaatselijk gemerkt wijk C 24,4, elegen aan de Hoogstraat aldaar, nnen twee weken na de dagteekening dezer be- making kan een ieder tegen het verleenen van vergunning schriftelijk bezwaren bij Burge- ter en Wethouders inbrengen, holen, den 28 Februari 1907. urgemeesler en Wethouders van Tholen zullen Zaterdag 9 Maart a.s., des middags te 12 uur, Raidhuize aldaar publiek verkoopen EEN HOOP STRAATMEST, (met beer vermengd.; voorwaarden van den verkoop liggen van heden er lezing ter secretarie, iederen werkdag des middags van 912 uur. lolen, den 1 Maart 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. CHRISTIAANSE, l.b. De .Secretaris, 1H. J. LABAN. III. Op 24- September zonden wij aan het Ge- lentebestuur vau St. Maartensdijk een advies 1 onbewoonbaarverkiaring van een perceel al- ir aan de Kaai, op grond van totale onge- piktheid als woning. Op 15 October berichtten Burgemeester en ethoaders, dat zij een desbetreffend voorstel B den Raad der gemeente zouden doen, ter- jl op 26 October de raad tot onbewoonbaar- rklaring overging, met last, dat de woning wen zes maanden moest zijn ontruimd. Hierbij mt opgemerkt, dat de woning op het tijdstip r onbewoonbaarverklaring niet bewoond werd j|n 1906 kwamen gevallen van besmettelijke Ikten voor te Aan het Gemeentebestuur van Oud-Vo9se- meer werd geadviseerd kosteloos geneesmiddelen en geneeskundige hulp te verstrekken, indien daaraan de behoefte bleek bij bet algemeen op treden van koortsen. De mogelijkheid, dat dit zou geschieden bij droog worden der onderge- loopen polders en indien keeten voor polder werkers werden opgericht, was niet buitenge sloten. Gelukkig is de behoefte aan bovenbedoelde middelen nimmer gebleken. Ook op de wenscbeiijkbeid van 't verstrekken, waar noodig, van goede kleeding eu voeding, wezen wij. De particuliere liefdadigheid voorzag ruimschoots in 't geen in dit opzicht noodig was. Het was te voorzien, dat te Oud-Vossemeer na bet droogvallen der gemeente ea bet weder betrekken der woningen groote behoefte zou be staan aan drink- en werkwater. Wij adviseerden daarom bet gemeentebestuur tijdig daaraan zijne aandacht wel te willen wijden met de opmerking, dat groote boeveel heden goed water per scheepsgelegenheid van Bergen op Zoom zouden kuunen worden aan gevoerd, teneinde niet alleen in de behoefte aan drinkwater te voorzien, maar ook om den inwoners gelegenheid te verschaffen hunne wonin gen, kelders en regenbakken te zuiveren. Een toezicht op het reinigen van goten en afvoer buizen van drinkwater werd daarbij noodig geoordeeld. i\aar wij vernamen is overeenkomstig het advies der Commissie gehandeld. Tijdens de overstrooming van Oud-Vossemeer was een groot deel harer bevolking te Tholen ouder dak gebracht en moesten voor haar groote hoeveelheden drink- en werkwater wordeu be schikbaar gesteld. Gelukkig bezat de gemeente Tholen in den „Kerkebak" eu den regenbak der bewaarschool ruime gelegenheid om in de behoefte te voorzien. Wij achtten het evenwel raadzaam te doen onderzoeken of dat regenwater daartoe geschikt was eu zonden van elk een monster tot onder zoek aan den heer Inspecteur V. Leddeu Hulse bosch. Wij outviugen van Zijn Edelgestr. de mededeeling, dat beide monsters geschikt bleken als driukwater, al overtrof het water v an den „Kerkebak" dat der bewaarschool in zuiverheid. [Wordt vervolgd bris typboïdea phterie lodvonk bris abdomen Waarvan 2 gevallen voorkomende onder tijdelijke bevolking van Oud-Vossemeer itersn.) e gemeente Oud-Vossemeer vroeg het advies Commissie op een plan, tot verplaatsing ziekeninrichting naar een daartoe veel beter Ifchikt gebouw. Wij adviseerden gunstig onder mededeeling enkele opmerkingen. Van de gemeente St. Maartensdijk werd advies jiraagd op voorloopig plan tot bouwen van ziekeninrichting. In verband met voor- len, die de Commissie in dezen doen wil, op het eind van het verslagjaar het advies niet uitgebracht. !Te St. Maartensdijk kwamen 6 gevallen van trlijden voor aan tuberculose te Oud-Vosse- ler 7 gevallen van overlijden aan gastro- ieritus acutate St. Annaland 6 gevallen gastro-enteritus acuta en 6 van broncho LEVENSVERZEKERING-MAATSCHAPPIJ Hoofdkantoor te Amsterdam, Keizersgracht 292 Maatschappelijk Kapitaal Door de verzekering eener dadelijk ingaande lijfrente maakt men op 50-jarigen leeftijd 7,5% op 55-jarigen leeftijd 8,5 op 65-jarigen leeftijd 11,3 en op 70 jarigen leeftijd 13,5% rente van zijn gestort kapitaal. Inlichtingen en tarieven verkrijgbaar aan het Hoofdkantoor en bij H.H. Agenten: de H.H. C. M. VAN BUSSEL, te Tholen; P. M. v. d. EN DE, te Oud-VossemeerJ. GELDER-' BLOM te 'Poortvliet; J. W. RENSEN. en notaris H. J. VAN NOUHUYS te Zierikzee Mr. H. OELE te Goes. Het bejagen van eens anders grond zonder jachtakte en zonder voorzien te zijn van een schriftelijk bewijs van vergunning van den eige naar of rechthebbende. D. C. G. 23 jaar te Scherpenisse, tot 2 boeten ieder van f 10. of 3 dagen hechtenis voor iedere boete met verbeurdverklaring van het niet in beslag genomen geweer, bevel tot uitlevering daarvan te betalen f 15. of 6 dagen hechtenis. Ilbt bejagen van eens anders grond zonder jachtakte en zonder voorzien te zijn van een schriftelijk bewijs van vergunning van den eige naar of rechthebbende gepleegd binnen een jaar sedert onherroepelijk was geworden eene veroor deeling van den schuldige uitgesproken wegens overtreding der wet op de jacht en visscherij. N. N. 37 jaar te St. Maartensdijk tot 2 boeten ieder van f 15. of 6 dagen hechtenis voor iedere boete, met verbeurdverklaring van het niet in beslag genomen geweer, bevel tot uitlevering daarvan te betalen f 5. of 3 dagen hechtenis. Slrooperij. M. C. N. huisvrouw van J. v. d. R. 4-1 jaar te St. Philipsland tot 50 cents boete of 1 dag hechtenis. Straatschenderij. P. Q. Kzn. 20 jaar en A. W. 18 jaar beiden te Sint. Philipsland ieder tot f 2. boete of 1 dag hechtenis voor ieder hunner. Op den openbaren weg een trekdier laten staan zonder de noodige voorzorgsmaatregelen te hebben genomen tegen het aanrichten van schade. A. B. 33 jaar te Tholen en E. S. 27 jaar te Sint. Maartensdijk ieder tot fl. boete of 1 dag hechtenis voor ieder hunner. In zijn herberg niet ophangen een gedrukt exem plaar van de wettelijke bepalingen tot regeling van den kleinhandel iii sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap. J. R. 47 jaar te St. Maartensdijk tot f l. boete of 1 dag hechtenis. Het bevisschen der Schelde en Zeeuwsche stroomen op een in uitsluitend gebruik gegeven plaats door een ander dan den rechthebbende en den houder van zijne schriftelijke vergunning. C. H. Adzn. 20 jaar te lerseke tot f 3. boete of 2 dagen hechtenis. Rijden zonder licht. M. d. F. 21 jaar te Sint. Maartensdijk en N. v. D. 38 jaar Sint Annaland, ieder tot f 3. boete of 2 dagen hechtenis voor ieder hunner. Hel doen berijden van een openbaren weg met een rijtuig zonder licht. Ph. A. V. 49 jaar te Oud-Vossemeer tot f 3. A. d. W. 3 6 jaar te St. Maartensdijk tot 11. boete of eene week tuchtschool. Het laten grazen van vee op een waterkeerenden dijk in Zeeland. J. H. 15 jaar te Stavenisse tot een berisping. Visschen zonder consent. F. V. 15 jaar te Clinge tot eene berisping. Vrijgesproken wegens overtreding der jachtwet. M. D. d. F. 22 jaar te Sint Maartensdijk Vrijgesproken wegens rijden zonder licht A. A. v. N. 34 jaar te Oud-Vossemeer. „De collega's van minister Staal willen in geen geval aanblijven zonder hem", aldus meldt de Midd. crt. „Maar, vraagt de schrijver van „Sprokkelingen" in dit blad, „hoe kan en hoe moet dan gehandeld worden tegenover de Eerste Kamer? Zal deze water in haar wijn moeten doen Wij zien met te meer belangstelling naar de oplossing van de crisis uit." In een gecpmbineerde vergadering van Roomsch Katholieke, Anti-revolutionaire en Christelijk- historische kiesvereenigiugen te Arnhem ge houden, zeide mr. Regout, lid der Tweede Kamer, o.a., dat, mocht de rechterzijde ooit bereid zijn de regeeringstaak te aanvaarden, zij eerst het volk uitspraak zal laten doen, want men kan er van overtuigd zijn dat de rechter zijde bij nieuwe verkiezingen beslist sterker uit den strijd zal komen. Hij geloofde niet dat de tegenwoordige regeering aan zou blijven. Bezuiniging op Oorlog Naar wij vernemen, zullen de reeds in De cember jl. voor de verschillende divisiën infan terie vastgestelde manoeuvres voor het jaar 1907 niet doorgaan. Alleen door de vierde divisie zullen oefeningen op groote schaal worden ge houden. De overige regimenten houden alleen regiments-oefeningen in den omtrek van het garnizoen. De kaderoefeningen voor hoofdofficieren zullen ook alleen in de onmiddellijke nabijheid van de garnizoenen worden gehouden. KANTONGERECHT TE THOLEN. 26 Februari 1907. Door den Heer Kanton rechter alhier zijn heden veroordeeld wegens Het als eigenaar van een nieuw gestichte woning tot woning in gebruik geven zonder dat er een certificaat van voltooiing door Burgemeester en Wethouders is afgegevenwaarbij vergunning wordt verleend de wonig te betrekken. S. G. 47 jaar te Tholen tot f 3. boete of 2 dagen hechtenis. Het bejagen van eens anders grond zonder te zijn voorzien van een schriftelijk bewijs van ver gunning van den eigenaar of rechthebbende. G. A. M. J. E. d. K. 21 jaar, te Tholen en C. G. M. 26 jaar en J. K. 29 jaar beiden te Rotterdam, ieder tot eene boete van f 10. of 3 dagen hechtenis voor ieder huuner. boete of 2 dagen hechtenis Openbare dronkenschap. P. L. v. A. 22 jaar te Oud-Vossemeer en A. S. 19 jaar te Scherpenisse ieder tot t 1 boete of 1 dag hechtenis voor ieder hunner. Overtreding der Leerplichtwet. C. J. v. O. 40 jaar te Tholen tot fl. boete of 1 dag hechtenis. W. D. v. d. V. 51 jaar en W. S. 45 jaar beiden te Tholen, D. V. 44 jaar en C. C. F. 43 jaar beiden te St. Philips land, ieder tot f3. boete of 2 dagen hechtenis voor ieder hunner. Overtreding der Leerplichtwet bij le herhaling. J. K. 36 jaar te Sint. Philipsland, P. G. V. 44 jaar te Sint. Maartensdijk, A. J. M. 41 jaar te Sint Annaland ieder tot 15. boete of 3 dagen hechtenis voor ieder hunner. Overtreding der Leerplichtwet bij 2e herhaling. J. D. 40 jaar te Tholen, A. d. R. 39 jaar te Stavenisse J. J. 39 jaar, B. V. 40 jaar beiden te Oud-Vossemeer, A. B. 44 jaar te Scherpenisse ieder tot f 8. boete of 4 dagen hechtenis voor ieder hunner. A. K. 47 jaar te St. Annaland tot f 6. boete of 3 dagen hechtenis. Overtreding der Leerplichtwet bij Se herhaling. W. V. 63 jaar, G. P. 36 jaar en M. W. 35 jaar allen te Stavenisse ieder tot eene boete van f 10. of 5 dagen hechtenis voor ieder hunner. Overtreding der Leerplichtwet hij 5e herhaling. J. S. 48 jaar te Poortvliet tot f 20. boete of 10 dagen hechtenis. Op den openbaren weg een trekdier laten staan zonder de noodige voorzorgsmaatregelen tegen het aanrichten van schade te hebben genomen f 295,77, 3109 L. f278,64. f310,98, Er Rust, 1ERSEKE. Dinsdagavond werd een algemeene vergadering van de Groeue-Krnisvereeniging Ziekenzorg gehouden. Volgens verslag is het ledental weer gedaald, en wel van 159149. Bij de oprichting waren er 229. De rekening werd op voorstel der Kas-cotnmissie, die haar in orde had bevonden, bij acclamatie goedge keurd. Ontvangen was aan contributie f 291,75 en aan rente van 't goed slot bedragende f 18,51. Uitgegeven werd o.a. aan melk, 40 eieren en 34 K.G. vleesch Het totaal der uitgaven bedroeg het batig saldo daalde tot t 290,05. werden 100 ex. van een brochuretje Reinheid, Regelmaat handelende over verzorging van zuigelingen aangeschaft, die hoofdzakelijk aan jong gehuwden worden gegeven. Tot lid der Gezondheidscommissie, groep Kruiningen, is benoemd de heer J. L. F, A.. de Groot te Hausweert. OUD-VOSSEMEER. Vóór den watersnood is door eenige persouen te dezer plaatse reeds eens het denkbeeld opgekomen, om eene af- deeling op te richten van het Groene Kruis, wat, vooral wanneer steun kon verkregen worden van het bestuur van bet alhier bestaande „Fonds Huijssen van Kattendijke", dat toch eenigszins hetzelfde doel beoogt, heel goed mogelijk is; de watersnood is oorzaak geworden van uitstel, laten wij hopen van geen afstel! SCHERPEN ISSE. Bij de verpachting der kroon- domeingronden zijn zeer hooge pachtsommen geboden, zelts tot 180 per gemet. Toen de gelegenheid werd opengesteld om afstand van de gepachte perceelen te doen, werd door velen hieraan gevolg gegeven, doch toen de per ceelen opnieuw werden opgeroepen bleek, dat die gronden weer aan dezelfde prijzen gebracht werden. ST 4 V ENISSE. Door den verhoogden markt prijs werdeu hier de laatste dagen zeer veel aardappelen verscheept, zoodat in deze gemeente de voorraad aanmerkelijk verminderd is. Ook

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1907 | | pagina 1