retllal, pp aai it lilupi ?ai oiMnlt laiilw», hl No. 1132. Zaterdag 16 Februari 1907. Vier en twintigste jaargang. EN Eerste Blad. Gezondlieidscommissie. HOLLAND." J. VL C. POT, EEN MILLI0EN GULDEN. BIN N EN LAND. ONDERWIJS. Van onze berichtgevers. (jemengd Nieuws. IERSEKSCHE Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.025, franco ler post f 1,10. Voor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te T h o I e n of vóór DONDERDAGMIDDAG bi THOOLSCHE COURANT, i. onzen medewerker te lerseke. UITGEVER Tholen, Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 c-^iitsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Aan het Verslag over 1906 van de bevin- .ingen en handelingen der Gezondheidscommissie oor de gemeenten op het eiland Tholen, uit bracht in de openbare vergadering, den 1 len 'ebruari te Tholen gehouden, ontleenen wijliiet rolgende De Commissie was op 31 Dec. jl. samen gesteld uit de heeren Mr. J. Plet, Jz., voor- iiter, G. Bolier, Gz., J. Gelderblom, J. A. de iraaff, A. Morel. Het secretariaat werd tot 1 Juli 1906 ver- uld door den heer H. J. Laban, wien met leolieu datum eervol ontslag werd verleend wegens ijne benoeming tot secretaris der gemeente Men. Een woord van lot over den grooten ver en de toewijding door den afgetreden lecretaris steeds betoond, achten wij hier alles- ins gepast. Ia zijne plaats werd met ingang van 1 Juli 906 tot secretaris der Commissie benoemd de ïeer A. Avé te Tholen. Eene bijzondere onderscheiding viel dit jaar nzen heer Voorzitter te beurt, toen Z.EdelGestr. loor H. M. de Koningin werd benoemd tot Ridder in de orde van Oranje-Nassau. De gezondheidstoestand was over het algemeen P ;oed te noemen. H Toen op 13 Maart, tengevolge van den buiten- y ;ewoon hoogen vloed daags te voren een groot Heel der gemeente Oud-Vossemeer onder water iep, zoodat op enkele uitzonderingen na de ansche bevolking (pl.m. 2000 personen) hare J, woningen moest verlaten, was het te vreezen, lat later in die doorweekte woningen tal van iekten zouden uitbreken. Gelukkig is die vrees jdel gebleken. De algemeene gezondheidstoestand nJwas na dien tijd niet slechter dan andere jaren. Die watersnood, welke niet alleen in Zeeland, maar ook in 't overige gedeelte van ons vader- and, aller harten in beweging bracht, heeft onzen dieustkring ten zeerste getroffen. Want was de ramp het ergst te Oud-Vossemeer, ook te St. Annaland en in mindere mate ook n alle andere gemeenten van het eiland Tholen rerd veel schade teweeg gebracht. De Commissie nam ijverig deel aan allerlei lesprekingen, ten doel hebbende het treffen van wa anitaire maatregelenvaak kon zich haar werk palen tot toezien, dat geen verkeerde maat- gelen werden genomen, waar het particulier -.itiatief zoo krachtig optrad. kan*1 Zooals in het Verslag over 1905 is vermeld, ^arerd door onze Commissie advies verleend op Jfet plan der gemeente Tholen tot verbetering an het rioolstelsel. Daar ons toen de noodige etails ontbraken, kon ons advies slechts als in ;emeenen zin gegeven, aangemerkt worden. Bij apostille van 30 Januari 1906 no. 280/43 telde ÜHoogedelgestrenge iu onze handeu voor iericht en raad een verzoek van het gemeente- estuur van Tholen tot Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken gericht om ijkssubsidie als bijdrage in de kosten aan de oorgenomen verbetering verhouden. Doordrongen van het groote nut dezer ver betering van het rioolstelsel, niet alleen ter rille van de meer plaatselijke belangen, maar >ok en niet het minst om de groote oecono- oische belangen in verband met de oestercultuur, •esloten wij onze volle sympathie te betuigen Det deze aanvrage, overtuigd als wij waren, dat Heen laugs dien weg eene definitieve op- )ssing der quaestie kon worden verwacht, Eene klacht kwam bij ons in over het be- fonen eener loods ten dienste van de oester- j puituur. Na het eindigen vau het seizoen had -j ie eigenaar aan eenige personen huisvesting in I ie loods verleend, in verband met de behoefte J au onderdak ten tijde van den watersnood in 'na eiland. Waar het Staatstoezicht op de Volksgezond- eid steeds met nadruk tegen alle verontreiniging AQ oesterputten opkwam, meenden wij ten ernstigste tegen deze veranderde bestemming der loods te moeten waarschuwen, ofschoon wij in die bewoning op dat oogenblik geen direct gevaar zagen. Het gemeentebestuur van Tholen antwoordde op ons desbetreffend schrijven met mededeeling van een tot bovenbedoelden eigenaar gerichte aanschrijving, welke tot gevolg had, dat de loods spoedig ontruimd werd. Wordt vermlod.) Hoofdkantoor LEVENSVERZEKERING-MAATSCHAPPIJ te AmsterdamKeizersgracht 292 Maatschappelijk Kapitaal Door de verzekering eener dadelijk ingaande lijfrente maakt men op 50-jarigen leeftijd 7,5% op 55-jarigen leeftijd 8,5 op 65-jarigen leeftijd 11,3 en op 70 jarigeü leeftijd 13,5% rente van zijn gestort kapitaal. Inlichtingen en tarieven verkrijgbaar aan het Hoofdkantoor en bij H.H. Ageuten de H.H. C. M. VAN K1JSSEL, te TholenP. M. v. d. EN DE, te Oud-VossemeerJ. GELDER- BLOM te Poortvliet; J. W. RENSEN. en notaris H. J. VAN NOUHUYS te Zierikzee Mr. LI. OELE te Goes. nisse zoowel als elders, zich hiermede NIET kunnen vereenigen en de candidatuur van het aftredend lid der Provinciale Staten, Jhr. Mr. E. A. O. de Casembroot, zullen steunen. Naar van zeer bevoegde zijde verzekerd wordt, is van eene candidaatsstelling door de anti revolutionaire kiesvereenigingen te Tholen en Oud-Vossemeer, van den heer van Es tegen over het aftredend lid der Prov. Staten den heer De Casembroot, oog niets bekend. Geslaagd te Breda voor de acte nuttige hand werken mejuffr. J. Wesdorp van lerseke. De Eerste Kamer heeft door het verwerpen der oorlogsbegrooting onze Koningin voor een zeldzaam moeilijk vraag stuk geplaatst, teuzij het ministerie, als het daartoe aangezocht mocht worden, op zijn ont slagaanvrage terugkomt. Doch dit kan het kabinet als 't ware niet doen, want in ieder geval moet de minister van oorlog wijken, en het heeft zich met dezen meermalen homo geen en solidair verklaardhet is niet te ver wachten, dat het eenmaal aangenomen beginsel van bezuiniging en heensturen op een volks leger, zoo spoedig zal losgelaten worden. Doch aangenomen, dat het Miuisterie zonder Minister Staal aanblijft, dan maakt een nieuwe Minister een nieuwe begrooting, wordt daarin dan het genoemde principe gemist, kan dan de Tweede Kamer die begrooting ook maar weer aannemen De Eerste Kamer te ontbinden helpt natuur lijk niet, want zij zou toch onveranderd terug komen. Eu wat zal een Tweede Kamer ontbinding, die ook aanbevolen is, helpen Legerhervorming zou dan de leuze zijn. Is het volk daartegen in den zin van Minister Staal, ja, dan zou er een oplossing zijn, vooral als de nieuwe Kamer overwegeud rechts werd, maar kregen de voorstanders van een volksleger weer een meerderheid, zooals uu, dan was men geen stap verder, want de Eerste Kamer zou zich daardoor niet laten intimideeren, daar voor was haar tegenstand te principiëel en te fel. De zaak te laten slieren tot na de Staten verkiezing, dus het kabinet, met inbegrip van Minister Staal, aanblijven kan ook niet, want de minister heeft geen geld, en alle oorlogszaken zouden dan stilstaan, tenzij hem 6 twaalfden werden toegestaan, wat al te kras en wellicht nooit gehoord zou zijn. Een kritieke toestand I Een knap man, die de oplossing vindt. Uit den Haag wordt gemeld dat H. M. de Koningin, na de aaubieding van ontslag door het ministerie, reeds verschillende staats lieden geraadpleegd heeft. Behalve met den voorzitter der Eerste- en de voorzitter der Tweede Kamer heeft H. M. ook een onderhoud gehad met Jhr. mr. A. F. de Savoruin Lobman. Verkiezing Provinciale Staten. Naar aanleiding van het bericht in ons vorig nummer betreffende de candidaatsstelling van anti-revolutionaire zijde van den heer I. van Es, burgemeester van Scherpenisse, verzocht meu ons óók van anti-revolutionaire zijde mede te deelen, dat zeer veel partijgenooten, te Scherpe- 1ERSEKE Vrijdagavond is hier een afdeeling vau den Bond voor Staatspensionneering ge constitueerd met 41 leden, een getal dat sedert nog iets vermeerderd is. Een schema van een reglement werd met geringe wijziging aangenomen Er werd terstond een definitief bestuur gekozen, hetwelk aldus is samengesteld: T. Cupéry, voorz., M. de Korte, vice-voorz., J. J. van der Peijl, le secr., D. Glerum, 2e secr., G. Schouwenburg, penningm. De contributie is be paald op minstens 50 cent,zeker niet hoog, als men weet, dat 40 cent daarvan aan het hoofdbestuur moet worden afgedragen, waarvoor de leden o.a. gratis het orgaan van den bond krijgen. Verleden week is hier iemand door een rijwiel aangereden, zoo ernstig, dat hij bewusteloos neerviel en geneeskundige hulp noodzakelijk was. lerseke mag tegenwoordig bogen op een jongeling, die zoo verzot is op zwemmen, dat hij zich haast door de felste koude niet laat weerhouden, om zich in het water te verkwikken. Zoo nam hij verleden week in het kanaal een bad, dat ongeveer een half uur duurde. Een gek, die het hem nadoet. OUD-VOSSEMEER. De gelegenheid om werk te vinden te dezer plaatse of omgeving wordt, naar het schijnt, niet groot, geacht, want een aantal zijn er reeds, die naar Duitschland vertrokken, terwijl anderen van aldaar vertoevende familieleden of vrienden bericht wachten, of ook voor hen aldaar goed loonend werk is te verkrijgen, liet vorige jaar zijn bij de uitvoering der werken tot zeeweriug en dijksverbetering groote loouen verdiend en die spelen waarschijnlijk ook wel wat door het hoofd, want de verdiensten door veldarbeid zijn daar natourlijk niet mede te vergelijken. Waar in den regel de beste, althans de iu volle kracht des levens zijnde arbeiders heen gaan, wordt de toestand voor den veldarbeid minder gunstig. Door de verhooging en verzwaring van den zeedijk aan ons Waterschapvan den Hikkepolder tot den polder Dalemover circa 7800 M. lengte is natuurlijk de grasëttiug bijna geheel verloren gegaan na de afwerking het vorige jaar is de zeedijk geheel met graszaad bezaaid en in het najaar was er op de meeste plaatsen reeds een aardige waschdom waar te nemen de strenge winterkoude en het afschuiven vau de sneeuw hebben aan deze jeugdige etting weer veel schade gedaan en nu zal het betrokken Bestuur, zoodra de omstandigheden daarvoor guustig zijn, opnieuw zaaienvoor goede aan- eeusluiting van den nieuw opgebrachten grond is een flinke grasmat zeer gewenscht. In de op Dinsdagavond gehouden ver gadering van den alhier bestaanden Kolenbond werd rekening en verantwoording gedaau over 1906. Er zijn geleverd 5800 HL. steenkolen en het goed slot bedraagt f40,67. Het ledental bedraagt 285 het is in 1906 met 23 personen vermeerderd. De helft der aftredende leden van het Bestuur werd herkozen eu nam opnieuw de functies op zich. SCHERPENISSE. In de maand Januari is aau het hulppostkantoor met 86 inlagen een bedrag van f 2444.82 voor de Rijkspostspaarbank ingelegd en aan 28 inleggers een bedrag van f 1626.12 terugbetaald. Aau hetzelfde kantoor zijn verhandeld 127 telegrammen t.w. 53 verz. 74 ontv. STAVEN1SSE, Door de Ingelanden van het Waterschap Stavenisse en den nieuwen Polder (annex-Stavenisse) en den Zuidmoerpolder is be sloten aan h.h. Gedep. Staten te berichten, dat er bezwaren bestaan, tegen het ontwerp btsluit tot wijziging van Art. 17 en 18 van het regle ment op de polders en waterschappen, daar het, ook met het oog op de groote kosten, niet wenschelijk wordt geacht, dit genoemd college, de besturen der polders kan verplichten tot het verhoogen en verzwaren der binnendijken. THOLEN. Vrijdagavond 8 dezer gaf de gymnastiekvereniging „Olympia" alhier een zeer goed geslaagde uitvoering in de bewaarschool. Aangezien andere bladen reeds een uitvoerig verslag hiervan gaven, kunnen wij ons bepalen met de hoop uit te spreken, dat een nuttige vereeuiging als „Olympia" iu bloei toenemen en den steun moge ondervinden van allen, die van het heil der gymnastiek overtuigd zijn, ge dachtig hierbij aan de lezing over dit onder werp nog kort geleden voor ons Nutsdeparte- ment gehouden door den heer Wiers, directeur der vereenigiug. Zaterdag 11. vormden de heeren M. S. Cornelisse, C. W. Geluk, C. Ilerkemij, L. J. Moelker, J. D. Noske en S. Schot, B.Wz. zich tot een comité voor het inzamelen van gelden en het houden van wedstrijden op schaats en prikslede op de Vest alhier. Met het oog op spoedig te verwachten dooi, hadden deze wedstrijdeu reeds Zaterdagmiddag plaats. Er was totaal ingezameld f 64,60, welk bedrag onder de 13 deelnemers in het snel- rijden op schaatsen en 15 in het prikslede- rijden verdeeld werd aan dekens, steenkolen, spek en kleedingstukken. leder bekwam een prijs. Vijf deelnemers reden voor arme gezinnen, zoodat o.a. aau het Diaconiehuis der Ned. Herv. gemeente voor ongeveer f 8 aan vleesch kou worden verstrekt. Woensdagavond hield de heer J. Camman, rijkstuinbouwleeraar, een interessante lezing over rr De ziekten der vruchtboomen en de middelen ter bestrijding en voorkoming daarvan Opgehelderd met lichtbeelden, besprak de heer Camman hoofdzakelijk de kanker en de schurft in het hout, vervolgens enkele voor de vruchtenteelt hoogst schadelijke insecten en gaf daarna de middelen aan, die met succes worden aangewend tot het in gezonder toestand brengen van zieke boomen en het vernietigen zooveel mogelijk van insecten, om ten slotte met aanvoering van bewijzen uit de praotijk, o.a. de resultaten vau den ooftbouw iu door hein aangelegde proeftuinen verkregen aan te dringen op goede en doelmatige bemesting en bewerking van den grond. Gebrek aan kalk in den bodem is veelal oorzaak van het kwijnen en ziek worden der boomen. Uitstekende resultaten had spr. verkregen met het kalken in Eebr. of begin Maart niet alleen van den stam, maar van den geheelen boom, waardoor deze meer bestand is tegen de soms sterke afwisseling van warmte en kou in het voorjaar en de knoppen niet ot zeer weinig van nachtvorsten te lijden hebben. Bij afwezigheid van den voorzitter en den vice-voorzitter bedankte de heer L. K. vau Dijk, secretaris, den heer Camman voor zijn nuttige en leerzame voordrachthij hoopte dat belanghebbenden het gehoorde in practijk zouden brengen, overtuigd dit beslist iu hun voordeel zal zijn. Nabij Nijmegen werd Diusdagnamiddag een groote luchtballou gezien, waarin drie per sonen zaten. De ballon kwam zoo laag, dat men tot de iuzitteude kon roepen en 't gejuich der kiudereu werd uit de ballou met 't zwaaien van 'n vlag beantwoord. Daarna steeg de ballon hooger en verdween in noordelijke richting waar hij te Assen weer daalde. Nadat pogingen, om door het uitwerpen van ballast den ballon weder te doen stijgen, mis lukt waren, daalde zij neer in een' roggeveld, dat daardoor veel schade leed, welke echter door de luchtreizigers vergoed werd. Zij wareu afkomstig uit Düsseldoif; de ballon werd per spoor verder gezonden,

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1907 | | pagina 1