Tan oeslerteelt, 4 No. 1131. Zaterdag 9 Februari 1907. Vier en twintigste jaargang. EN Eerste Blad. J. M. C. POT, Kort verslag van de verkregen resultaten eener bemesting van aardappelen met echte opgeloste Peru- Guano van Ohlendorff in 1906. BINNENLAND. ONDERWIJS. rechtszakTn^ Van onze bericntaievers. Gemengd Nieuws. IERSEKSCHE THOOLSCHE COURA Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.025 franc0 per post f 1,10. Voor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND innewacht aan heM>ureau_te T I, o I n ol v66r DONDERDAGMIDDAG 011 onz"r^.rgr.a?„h.'..r UITGEVER Thohh. een doelmatige toepassing ruim nog hoogere cijfers te con- I. Theoretische beschouwingen mogen nog zoo ogisch en juist zijn, niet te weerleggen door edeneeringen, eveneens op theorie gegrond, ranneer die beschouwingen, toegepast in de iraktijk, geen resultaten geven, overeenkomstig net de conclusies, dau is dat een bewijs, dat - nog omstandigheden zijn, waarmede men geen ekening gehouden heeft. In de landbouwkunde s dat vaak het geval. Vandaar de nog al eens ;ewijzigde theorieën vandaar de tallooze proeven, - ook de bemestings-proefvelden. De uitslagen an praktische proeven geven vaak den stoot >t andere opvattingen. Door de Anglo Continentale (vorm. Ohlen- 'ff'scke) Guano-IFerkc te Antwerpen zijn in in loop van het jaar 1906 in België 26 proet ilden aangelegd, met het doel lo. om kennis ingaande de opbrengst en de deugdelijkheid sn eenige nieuwe ingevoerde variëteiten te srspreiden, 2o. om de opbrengst van dit ge- as na te gaan bij een doelmatige bemesting iet echte opgeloste Peru-Guano van Ohlendorff t te bewijzen, dat deze meststof voor aard- ipelen zeer geschikt is. De wijze, waarop deze proefvelden zijn ge raden CD hun resultaten wil ik in het kort eergeven. De Anglo-Continentale wilde de oefyelden met de meest mogelijke stiptheid tgevoerd zien. Zij liet ze daarom aanleggen lor de heeren l. Versnick A. van Over- 'aten resp. te Boreheke en te Aalst, twee in ilgië wel bekende vakmannen, welke h. h. k het toezicht over de proefvelden hadden en het rooien en opnemen der resultaten aan- zig waren. De 26 proefnemers kregen ieder ie variëteiten te poten, waarvan twee resp. de esidenz Krüger en de Keizerskroon" waren. |Bor elk dezer aardappelbemesting, 20 alleen ^t stalmest, 30 met stalmest p.m. 400 KG. _Jkru-Guano per Hectare, 40 met stalmest p.m. ||0 KG. Peru-Guano. O De beste en minst omslachtige manier om de !eru- Guano te gebruiken is deze voordat de idappelen gepoot worden, in de rijen te strooien, ima te poten en dan de rijen goed dicht te maken, odat de Guano goed ondergewerkt wordt, wat het hoogste belang is. Er is geen bezwaar tegen, de Peru-Guano in ééns te geven, daar er en gevaar voor uitspoeling is. Van de Pern- ano gaat in den bodem niets verloren. Het loop van de opbrengst der proefvelden heeft eerd, dat de twee nieuwe variëteiten zeer aan bevelen zijn, de „President Krüger" om zijn tengewoon hooge opbrengst en zijn weer- idsvermogen tegen de aardappelziektede eizerskroon" om zijn vroegrijpheid. Bij alle aestingswijzeu won het „de Krüger" in op- ngst. Wanneer wij de gemiddelde opbrengsten aan der 26 proefvelden, dan zien wij b.v. volgende cijfers. dreven is en bij betaald wordt. Maar, er waren stateeren. Op het proefveld van den Heer J. Bocqué onderwijzer te Westrem rooide men 53200 KG. aardappelen per Hectare. Dit waren ook Krügers eveneens bemest met 600 KG. Peru Guano. Bij een uitgave van ongeveer f 62.— voor de Peru Guano (de Peru-Guauo was berekend tegen frc9. 22 per 100 KG. den kleiuhandel-prijs trok men dus 760 Hectoliter aardappelen per Hectare of 325 mud per gemet. Geen wonder, dat de Anglo-Continentale op zulk een resultaat trotsch is en dat in het verslag de uitslag van dit proefveld (evenals die van 14 andere) in photographie is weergegeven. Een volgende maal geef ik nog het een en ander uit het verslag dezer interressante proef velden. Voor hen, die de zaak interesseert en het Verslag aanvragen, is het handige, mooi geillustreerd boekje zeker te krijgen. De \nglo- Continentale te Antwerpen zendt het gratis aan alle belangstellende aardappelverbouwers. in vaa 1 'o' regels 40 c-nts; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. ty ^Ike adveruten,'e' /maal ,er plaatsing opgegeven, wordt slechts maal 'n reken,n9 gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering SCHERBEiMSSË. van f 55, waarvan EI (fndsche variteir pkerskroon '"|ident Krüger iaii /Vergelijk de Stalmest Stalmest p.m. 400 p.m. 600 Zonder Stalmest KG. Peru- KG. Peru- mest. alleen. Guano. Guano. 21016 28143 32334 34273 20248 26388 30598 33138 27162 34406 39531 41300 cijfers der onderste rij slechts die der twee bovenste. Doch merkwaardig bij is, tevens de regelmatige opklimming van s naar rechte. Iet de gewone stalbemesting en 600 KG. u-Guano per Hectare een opbrengst van bO KG. aardappelen, dat is ongeveer 600 1 van den bunder of 258 mud van 't gemet. bij een lagen handelsprijs en hoogberekende aven^ moet een dergelijke opbrengst van 00 KG. aardappelen per Hectare een onge- e winst geven. ieen wonder, dat de proefnemers tot de B e glooien zijn, dat een toevoeging van KG, Peru-Guano per Hectare niet over- Van den heer L. J. Mol te Halsteren ver scheen dezer dageu bij den uitgever J. M. C. Pot een merkwaardige brochure, getiteld n Geologische beschouwingen in verband met Land bouw en Polderwezen in Zeeland." Het geschrift bevat eene meer volledige toe lichting ot opheldering van zekere stellingen uit het werkje van Dr. G. A. van Geijtenbeek, en handelt overigens over veel, wat betrekking heeft op landbouw en poldergebied in ons ge west. Het laatste, het polderwezen, is uitvoerig behandeld, naar aanleiding van den vloed van 12 Maart 1906. Dit werkje is niet iu den handel. Bij Prov. blad no. 12, van 1 Februari 11. is af gekondigd een nieuw Bijzonder Reglement van het waterschap De Vrije Polders onder Tholengoed gekeurd bij koninklijk besluit van 19 Januari 11. Het treedt in werking op den dag der uitgifte van het Prov. blad, waarin het werd geplaatst. Op dien dag is vervallen het Reglement van 11 Juli 1874. De reorganisatie van gemeld waterschap, samen gesteld uit 7 polders, zal onder meer tèu gevolge hebben, dat thans eene afdoende dyksverbetering kan plaats hebben en dat de kosten, begroot op f 90,000 zullen worden omgeslagen zoodanig, dat de water- keerende polders niet te zwaar worden gedrukt, terwyl ook de niet-zeewerende polders daaraan bydragen. Het reglement, ontworpen door den heer D. van de Velde, cand.-notaris te Tholen, werd door de betrokken autoriteiten onveranderd goedgekeurd, waaruit zeker mag worden afgeleid dat de nieuwe regeling van het waterschap Tholen eene goede zal zijn, door toepassing waarvan overstroomingen, zooals die in Maart van het vorige jaar, wellicht kunnen worden voorkomen. Midd. Crt. school te Poort- Geuze, thaus te Tot onderwijzeres aan de o vliet is benoemd mej. J. M Colijnsplaat. Het schriftelijk examen voor onderwijzer zal te Middelburg gehouden worden op 3 April en het mondeling examen aanvangen op 11 April a.s De rechtbank te Middelburg heeft heden (Vrijdag) J. H. d. H. 21 jaar, reiziger te Bergen op Zoom, thans in hechtenis te Middelburg, wegens diefstal veroordeeld tot 3 maanden ge vangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. ST. ANNALAND. De verecnigiDg //Onder linge hulp bij bet verliezen van varkens" alhier hield jl. Dinsdagavond de gewone jaarvergadering. Uit het door den secretaris gedaan verslag bleek, dat de vereenigiug in een gnnstigen toe stand verkeerde en in 1906 voor groote ver liezen was gevrijwaard gebleven. Uitkeering was slechts noodig voor vier gestorven biggen naar een geschatte waarde 80 vergoed werd. Verder bleek, dat de ten vorigen jare verplicht gestelde inënting der verzekerde varkeus gunstig gewerkt heett. Een honderdtal varkens zijn nu vanwege de vereenigiug aan die operatie onder worpen en geen enkel dezer is aan de vlekziekte gestorven, ofschoon deze in 1906 ook in onze gemeente erg heeft geheerscht. Slechts e'én der geënten is ziek geworden, doch nadat dit dier weder een dosis serum was toegediend, trad spoedig beterschap in. Ook voor 1907 zijn de leden verplicht hunne, varkens te doen inenten. De ontvangsten bedroegen over 1906, met inbegrip van t goede slot van den vorigen dienst f 1127,47s, de uitgaven f 171,31, zoodat in kas is de som vau f956,165. De aftredende bestuursleden, de heeren A. J. Bierens, J. Polderman en Chr. van 't Hof werden met algeiueene stemmen herkozen. Door den heer W. Dorst alhier is een wilde zwaan of zoogenaamde „Deen" geschoten. De vogel had een vlucht van 2 Meter en mat van den bek tot de staart 1.45 M. Door Ingelanden van den polder Moggers. bil is besloten tot verhooging van den zeedijk op 3 plaatsen, ter gezamenlijke lengte van pl.m. 600^Meters. De, dijk zou dan gebracht worden op een hoogte van 4,25 M. H. W. Verder om bij Gedeputeerde Staten bezwaar in te dienen tegen het ontwerp-besluit tot wijziging van Art. 17 en IS van het Algemeen reglement, omdat verplichting tot verhooging de daarin bedoelde binnendijken ook voor dezen polder zulke groote uitgaven zou vereischen, dat dit de flnanliëele draagkracht zou te boven gaan en het niet anders zou kunnen geschieden als met hulp van Itijk of Provincie. IERSEKE. Door de N. H. Dorcas-vereeniging, gesteund door bijdragen van niet-leden zijn in 1906 aan 59 gezinnen uitgedeeld: 44 hemden, 12 dekens, 20 vrouwerokken, 30 lakens, 14 schorten, 110 el geel katoen en 20 strengen sajet. y°or de loting der nationale militie 1907 zijn hier 64 jongelingen ingeschreven, een getal dat nog nooit zoo hoog was. De bond voor Staatspensionneering telt hier thans 35 leden. pp ket telegraafkantoor alhier zijn in Januari behandeld 1625 telegrammen, waarvan 193 verzonden en 1432 ontvangen. Er zijn 81 uitgaande en 44 inkomende tele fonische gesprekken gevoerd (samen 128). Op de postspaarbank is ingelegd f6574.72 en terugbetaald f4207.81. Uitgereikt 20 boekjes. OUD-VOSSEMEER. Dat een soort speculatie geest onder de menschen ook op het gebied van het pachten van landerijen er niet spoedig uitgaat, blijkt wel hieruit, dat, naar ons werd medegedeeld, voor gronden in de verdronken polders voor het loopende en het volgende jaar nog f45 pacht per Blooisch gemet zal betaald worden, terwijl deskundigen er nog volstrekt niet zeker van zijn, dat dergelijke gronden vruchten zullen geven, welke verwacht worden bij een middel matigen oogst. Voor belang hebbenden is het dus te wenschen, dat 1907 iu alle opzichten meevalt. Een drie-jarig knaapje brak alhier Dinsdag op het ijs een zijner beenljeste N.-Vossemeer brak eveneens een knaap een been. Door den Raad dezer gemeente werden eenige bezwaarschriften behandeld tegen aanslag in den hoofdelijkeu omslag over 1906. In dezelfde zitting werd ^eervol ontslag verleend aan J. Duiue als werkman der gemeente, belast met het opzamelen van het vuil en werd hem, ook wegens andere bewezen diensten gedurende' een reeks vau jaren een jaarlijksch pensioen verleend vau f 25. Tot zijn opvolger werd be noemd J. Geuze, Mz. op eene jaarwedde van f160. Naar wordt gemeld zou van anti.rev. zijde tegenover het aftredend statenlid Jhr Mr. E. A. O. de Casembroot bij de a.s. periodieke ver kiezingen worden gesteld de heer I. van Es, burgemeet'er van Scherpenisse. Dat de plaatsing der 2e weegbrug alhier van grooten invloed is, op de verkoop van aandeelen, blijkt uit het volgende. Verleden jaar, toen er nog maar één fairbank was, werd er een aandeel verkocht voor f 135,- Nu de tweede gebouwd is, is er weer een aan deel verkocht, maar nu voor f50.— STAVENISSE. Alhier is een kolenfonds op richt. Ongeveer 100 leden zijn toegetreden Als bestuursleden zijn gekozen de heeren A* van Dalen (Voorzitter) J. de Vos (Secretaris)' M. P. Tazelaar (Boekhouder) C. C. Lukaart' H. Heudrikse en J. Leune als commissarissen' POORTVLIET. Benoemd tot telegrambe steller de heer P. Dekker, in de plaats van ciieDs broeder A. Dekker, wegens vertrek. THOLEN. Op de weegbrug „Eendracht" alhier werden gedurende het jaar 1906 gewogen Beetworteleu 3.328.605 KG. 1.358.315 Landb.producten 1.114.400 Totaal 5 801.320 KG., benevens 701 stuks vee. In de Maandagavond gehouden vergadering van de. Vrijzinnige Kiesvereeniging alhier werden herkozen de volgens rooster aftredende bestuurs leden de heeren L. J. Moelker, secretaris, C. A. H. Wagtho, penningmeester, Jhr. J. van Vreden- burch en A. Singerling. De heer B. A. Overman, die voor de fnnctie van voorzitter bedankte, besloot als zoodanig aan te blijven totdat in een binnenkort te houden bijeenkomst hierin zal worden voorzien. Op voorstel van een der leden zal alsdan ook worden behandeld een voorstel tot regle mentsherziening, waarbij de functiën van voor zitter, secretaris en penningmeester door het bestuur onderling zouden wordeu verdeeld. Bij acclamatie werd candidaat gesteld voor lid van de Provinciale Staten Jr. Mr. E. A. O. de Casembroot, aftredend. De rekening over 19U6 sluit inet een batig saldo ad f 69.57. 6 ,T??ar u'' ?oede bron vernemen zal op Vrijdag 15 Februari, des avonds 6 uur, het orgel in de Geref. Kerk aan den Doelweg alhier voor 't eerst iu gebruik worden genomen. Ds. Verrij zal daarbij het woord voereD, terwijl het orgel zal worden bespeeld door een organist uit Utrecht. De veel gevreesde ziekte, de Influenza, neemt ook hier dagelijks toe. De gevaarlijke epidemie, die gezonde menschen binnen enkele uren tot zwakkelingen maakt, voert zijn schepter door heel ons land en eischt overal veel slacht- offers. Vooral te Amsterdam worden de inwoners geteisterd door de influenza. In alle inrichtingen waaraan vee! personeel verbonden is, heelt men met gebrek aan werkkrachten te kampen. Bij de telefoon, bij de posterijen enz., kortom overal tracht men door tijdelijke krachten in den dienst te voorzien. Bij de Amst. post is het aantal zieke bestellers geklommen tot 65. Ook te Bergen op Zoom liggen honderden patiënten en kwamen deze week veel sterfgevallen voor. Uit een door de Friesche propaganda- coinmissie der „Nederl. Vereeniging tot Afschaf fing van sterken Drank" in 31 gemeenten der provincie gehouden onderzoek, is gebleken, dat van de 395 raadsleden, 19 direct en 28 indirect bij den drankhandel betrokken zijn 3 gemeenten hebben zelf een herberg in exploitatie en 1 een bierhuis. De gemeente Bergen op Zoom heeft eenige panden aangekocht, welke gebouwd zijn tegen de noordzijde van den Gevangentoren aldaar, waardoor nu de mogelijkheid bestaat om in de toekomst over te gaan tot restaureeriDg van dit fraaie historische gebouw. Een landbouwer uit Hengelo werd bij het passeeren van een overweg der spoorlijn tusschen HeDgelo en Boekelo, door den trein gegrepen. Zijn wagen werd versplinterdhij zelf bekwam een lichte hoofdwond, terwijl het paard ongedeerd bleet.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1907 | | pagina 1