rotllai, [tijji au ia Itlupi aai «tsttrtull, laiiliai, ai ié No. 1130. Zaterdag 2 Februari 1907. Vier en twintigste jaargang. WIT EN Eerste Blad. MAATREGELEN. JUp D60ÖW J. M. C. POT, VOORKOMING VAN - VEEL, ZELFS HEEL VEEL DOEN, rd_; BIMENLAND. Van onze berichtgevers. ERSEKSCHE OLSCHE COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad fl.025, franco per post f 1,10. Voor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te Tholen of vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER Tholen. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 c-ntsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Landbouwers, Veehouders en verder alle be langhebbenden bij een gezonden Veestapel Gij allen weet, dat het MOND- en K.LAU W- 'EER ernstig in het buitenland heerschtdat iet op enkele plaatsen in Zeeuwsch-Vlaanderen onze grenzen heeft overschreden dat, in- ïieii óók HET EILANL) THOLEN besmet erklaard moest worden, de Wet verbiedt dezen omer tentoonstelling te koudeu van Rundvee, nz; dat de schade bij het uitbreken der ziekte groot zijn voor landbouw en haodel. Gij zult allen mede willen werken, om het gevaar buiten Uwe stallen te houden tn daarom gaarne in toepassing brengen of t j-oen brengen de volgende ui|°u zijn ier Gij zt p|reigend le. Weest voorzichtig bij het toelaten van reemden in uwe stallen, of op Uw erf; 2e. Komt niet in aanraking, Gij niet en Uw ersoneel niet, met van besmetting verdachte lersonen 3e. Houdt de stallen zeer reinbesproeit ze if beter schrobt ze uit met water, waarop 1 ICt. lysol of 1,5 2 pCt. carbol of creoline. 4e. Laat Uwe melkers steeds goed de handen ectjtasschen of ontsmetten 5e. Drijft, schapenhouders, Uwe schapen eeds de kooi uit en in door eene geul van 1 eter breedte gevuld met water, waarop 1 pCt* sol of 1,5 a 2 pCt. carbol of creoline. (Inrichting te zien te Tholen, „Buitenzorg", Ülres Jhr. J. van Vredenburch.) 6e. Geeft zelfs bij vermoeden der ziekte mffodelijk kennis aan den Burgemeester Uwerge- neente en raadpleegt onmiddellijk Uwen veearts. Landbouwers en Veehouders, gij kunt niet ,mjLLES doen, maar wel kunt ge ül den gevreesden vijand buiten onze afdeeling k 0 houden. Op Uwe medewerking rekent het Bestuur van afd. Tholen der Zeeuwsche Landbouw-Maat- d.i appij. Namens het Bestuur der Afd. voornoemd, ;ur(J Jhr. J. VAN VREDENBURCH, Voorzitter. J. A. SNIJDER, Secretaris. L A N D B O U W-V E E T E E L T. Algemeene Vergadering van de afdeeling Tholen der Zeeuwsche Landbouwmaatschappij ihouden te Oud-Vossemeer ten huize van mej. fa(* Wed. P. A. Tholenaar, den 29 Januari 1907. de Tegenwoordig 36 leden, benevens eenige belang- r jjflllenden bij de lezing. [cc voorz'^er> Jkr- J. van Vredenburch, opende «e eerste vergadering in 1907 met een welkomst woord tot den heer Dr. Hissink, die zich bereid darJeft verklaard na de huishoudelijke werkzaamheden "i lezing te houden en den heer I. G. J. Kakebeeke, >r het bijwonen dezer vergadering. Kon in 1906 landbouwtentoonstelling niet gehouden worden >r den watersnood, een ramp waarvoor hy hoopt ons gewest verder moge gespaard blyven, thans |t hij een beroep op de medewerking van bestuur leden, teneinde deze tentoonstelling dit jaar te rdei5®0 8'agen> waardoor de afdeeling „Tholen" zyn ik. n roem hooS za' houden. De notulen der vorige vergadering worden, na voorlezing, goedgekeurd en vastgesteld. Vier personen worden als lid der afdeeling aan genomen. Voorlezing wordt gedaan van het verslag omtrent den toestand van landbouw en veeteelt in het afge- geloopen jaar. Over 't algemeen luidt dit gunstig. Onder dankbetuiging aan den secretaris wordt dit verslag voor kennisgeving aangenomen. Daarna deelt de voorzitter mede le. dat de tentoonstelling zal gehouden worden te Tbolen op Dinsdag, Woensdag en Donderdag 11, 12 en 13 Juni. 2e. dat, naar aanleiding van de lage marktprijzen van boter en eieren, welke waarschijnlijk gezet worden door handelaars en niet in het voordeel der land bouwers, steun is toegezegd aan een eventueel op te richten afdeeling van de Vereen, tot bev. der pluim veeteelt, indien deze vereeniging lezingen zal doen houden ter verbetering van den thans bestaanden toestand. 3e. dat door het bestuur aanplakbiljetten in al de gemeenten der afdeeling zijn verspreid, inhoudende waarschuwingen en maatregelen tegen het mond- en klauwzeer. De voorz. hoopt dat bestuur en leden, in bun eigen belang maar ook in het belang van anderen, die maatregelen zulleuopvolgen cn doen opvolgen. Mocht deze gevreesde ziekte zich in onze provincie verspreiden dan zou de vee-tentoonstelling niet gehouden kunnen en mogen worden. Het verslag der laatstgehouden vergadering van het hoofdbestuur wordt, na voorlezing, voor kennis geving aangenomen. Daarna worden gekozen tot afgevaardigden ter vergadering van het hoofdbestuur te Middelburg de heeren Van Vredenburch en J. A. Snijder, secref. der afdeeling, en tot hunne plaatsvervangers de heeien H. J. Dorst en J. M. Wageraaker. De commissie belast met het nazien der rekening van de Maatschappij over 1906 wordt samengesteld uit de heeren D. J. Ampt, Fz., J. L. Groenewege en Ad. van Tilbeurgh. De rekening der afdeeling, over 1906, nagezien en accoord bevonden door de heeren D. J. Ampt, Fz. en J. L. Groenewege, wordt vastgesteld in ont vang op f 1558.86, in uitgaaf op 1 596.25, goed slot alzoo f 962.61. Bij de rondvraag wenscht de heer H. J. Dorst er op te wijzen dat zijne bemoeiingen in zake het onderzoek op zoutgehale van stikstofkalk en het toe passen van deze hoogst aanbevelenswaardige meststof, zijn geschied in het belang van den landbouw, doch dat hij geen handelaar daarin is. De heer F. J. Ampt zegt naar aanleiding hiervan, dat het uitzicht op rijkssubsidie voor dit onderzoek zeer gering is en beveelt het aanbieden van lysten tot dekking der kosten aan. Het bestuur stemt hier mede in. De heer J. L, Groenewege vraagt, naar aanleiding van een in Groningen uitgebracht rapport over land bouwwerktuigen, of een dergelijk rapport niet voor Zeeland opgemaakt zou kunnen worden, b.v.b. van den aardappelrooier. De secretaris, hierop het woord verkrijgende, ant woordt, dat het door den heer Groenewege bedoeld onderzoek is uitgegaan van de Landbouwschool te Wageningen z. i. heeft men zich tot de directie van deze inrichting te wenden roet het verzoek, ook in Zeeland proeven te nemen. Daarna verzoekt de voorzitter Dr. Hissink, zijne lezing te houden over „Middelen ter verbetering van dc door zeewater beschadigde gronden In zijne inleiding zeide spr. o a. dat reeds vroeger gewezen werd op het verschil in zout gehalte, op onderscheidene plaatsen genomen. Oorzaken hiervan zijn den korteren of laugeren duur van het onder water blijven en het zout gehalte van het zeewater. Zoo is er groot ver schil tusschen het water in de Ooster- en Wester- Schelde boveu en beneden den spoorwegdam. Ook is in klei- meer keukenzout dan in zavel- en in zavel- meer dan in zandgrond aanwezig. Hoofdzaak nu is, dit keukenzout uit den bodem te verwijderen. Op de Zuid-Hollandsche eilanden kon men zoet water op de overstroomde landen laten vloeien doch dit kan in Zeeland niethier moet alleen het regenwater helpen. Men heelt opgemerkt dat het zout in den bodem bewegelijk is, soms naar boveu komt en dan weer zakt. Dit te verhinderen en middelen aan te geven waardoor het zout wegspoelt, is in hoofdzaak het doel zijner voordracht. In Slabbecoorne werd verzuimd te doen wat absoluut noodig is. Die middelen zijn vijfderleiIn de eerste plaats moet het water dal wegzakt ook afgevoerd worden door flinke bemaling langs goedgedolven slooten en greppels. 2e. In warme en droge tijden, wanneer veel water uit deu bouwkruiu verdampt en naar boven komt, wordt ook het zout opwaarts mee gevoerd dit nu moet zooveel mogelijk belet worden door een ondiepe bewerking, door het los en fijn houden van de bovenste laag en het zuiveren van onkruid. Die opstijging moet men niet gering achten. Ten bewijze hiervan ver haalde spreker dat in een streek in Californië, aangelegde wijn- en boomgaarden prachtig tierden, totdat langzamerhand alles begon te tanen. Na onderzoek bleek dat door kunstmest- bevloeiing het water, 30 meter diep in den grond gedrougeu, op een zoutlaag was gestuit dit zout nu begon mee naar boven te komen en hierdoor moest in korten tijd een vroeger vruchtbaar oord verlaten worden, want er wilde niets meer groeien. Dit nu is ook hier het geval. De grond monsters, pas ontvangen, zijn zeer bevredigend in enkele bovenste lagen is het zoutgehalte zelfs 0. Maar nu is de vraagWaar is het zout gebleven Zit het in de diepere lagen, dan komt het in den drogen tijd weer boven en dan moet de groud bewerkt worden als hiervoren is aangegeven. Het derde middel staal in verband met het eerste, n.1. betere afvloeiing van het hemelwater draineeren. Het grondwater steigt niet boven de draineerbuizen, die het in diepe greppels en sloten afvoeren. Dit zijn de drie hoofdzaken. Voorts is een goede, doelmatige bemesting met kalkzouten sterk aan te bevelenevenzoo het verbouwen van planten die veel keuken zout kunnen verdragen en het zout uit den grond trekken. De heer Kakebeeke gaf reeds vroeger hieromtrent raad door het zaaien van Lucerne, klaver, koolzaad, gerst, en bieten aan te bevelen, wier wortels diep in den grond dringen. In 1906 is gebleken dat suikerbieten op over stroomde lauden zijn meegevallen, betrekkelijk ook wat het suikergehalte aangaat. De onder zoekingen hebben geleerd, dat over het algemeen het gehalte aan keukenzout ongetwijfeld wat te hoog is geweest. Ook wordt aanbevolen het late uitzaaien, waardoor altijd iets hooger gehalte verkregen wordt. Een ander gewas dat ook veel chloor en natrion uit den grond opneemt, zijn voeder bieten doch men zorge voor al deze vruchten voor een goede kwaliteit zaaizaad. Resumeereude, acht spr. het hoogst noodig, in 1907 deu grond op keukenzout te doen onderzoeken de wetenschap kan hier der praktijk uitstekend ten dienste zijn. Evenals in 1906 is spr. gemachtigd dit onderzoek gratis te doen. Geen der gronden kan de schade te boven komen vóór en aleer het zout uit den bodem verwijderd is op de wijze als door hem is be sproken. Op de vraag van den voorzitter, of iemand alsnog het woord verlangt, vraagt de heer J. A. Stoutjesdijk, met hoe hoog zoutgehalte met succes Lucerne zou gezaaid kunnen worden. De heer Hissink antwoordt hierop dat dit moeilijk te zeggen isbevat de bovenste laag te veel zout, dau is het zeker niet aan te bevelenbij regenval echter heeft het zaad gelegenheid wortel te schieten en zal het dit wel te boven komen. In geen geval evenwel zaaien met een zoutgehalte als verleden jaar. De heer Kakebeeke is van meening, niet te zaaien boven 0,2 pCt. De slechte structuur van den grond zal z.i. een grooter beletsel ziju voor den plantengroei dan het zoutgehalte. De secretaris, de heer J. A. Snijder, heeft meermalen opgemerkt, dat verscheidene land bouwers in de dwaling verkeeren, dat het zout door de zon opgenomen en verteerd wordt. Om deze dwaling den kop in te nijpen, verzoekt hij de deskundigen hier aanwezig, hunne meening hieromtrent kenbaar te maken. De heer Hissink antwoordt hierop dat men door zijne gehouden lezing van deze dwaling genezen moet zijn. Het zovt verdampt absoluut niet en blijft in de grondlaag zitten. Ten slotte deelt de heer Kakebeeke mede dat wederom, thans pl.m. een honderdtal, grond monsters zullen genomen worden. Hiervoor zal opnieuw de medewerking van den heer L. K. van Dijk worden ingeroepen. De uitslag in cijfers dezer onderzoekingen zal ook nu bij den heer Ampt te Oud-Vossemeer ter inzage worden gelegd. Ouder dankbetuiging aan den heer Hissink voor zijn nuttige en leerzame lezing en aan den heer Kakebeeke voor het blijk van belang stelling in deze afdeeling, bij vernieuwing door hem betoond, sluit de voorzitter de vergadering. Bij de Donderdag in het district Ede ge- houdeu stemming voor een lid der Tweede Kamer is gekozen Jhr. S. vau Citters (auti-rev.) met 3164 van de 4725 uitgebrachte geldige stemmen. Mr. P. Tideman (vrij-lib.) verkreeg 1338 stemmen. De Tweede Kamer kwam Dinsdag bijeen, doch om na een korte open bare vergadering, terstond in de secties aan den arbeid te gaan. Naar uit den Haag aan de Arnh. crt. gemeld wordt, zouden de belastingontwerpen van den minister De Mèester in de afdeelingen der Tweede Kamer over het geheel ongunstig zijn ontvangen en ook van vrij-liberale zijde scherpe bestrijding hebbeu gevonden. Besmettelijke veeziekte. De minister van landbouw heeft goedge vonden met ingang van 1 Februari, in te trekken zijne beschikking van 5 Januari, waarbij verboden werd het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens uit, naar of biuuen een kring, omvattende de gemeenten Qssendrecht en Putte. (Stct.) ST. ANNALANÜ. Benoemd tot onder wijzers aan de o. 1. school alhier de heeren M. A. van Dien te Vlissiugen en A. Lambo te Rockanje. In I9U6 zijn alhier gewogen op de weeg brug „de Waarborg"suikerbieten 5229610 kg*» Pulp 1817225 Kg., mangelwortelen 13894 Kg., aardappelen 2352099 Kg., ajuin 473515 Kg., hooi en stroo 2882 Kg., steenkolen en cokes 47713 Kg., granen 56484 Kg., vlas 27962 Kg., andere artikelen 55668 Kg., vee 92 stuks, samen 10077352 Kg. Op de weegbrug „de Concurrent"suiker bieten 4200314 Kg., pulp 654659 Kg., mangel wortelen 83401 Kg, aardappelen 1680087 Kg., ajuin 383868 Kg., graueu 102578 Kg eicohorei 79488 Kg., andere artikelen 22910 Kg., over gewogen bieten 5594 Kg., vee 212 stuks, samen een gewicht vau 7212899 Kg. Op de beide weegbruggen is dus een totaal gewicht gewogen van 17290251 Kg. 1ERSEKE. Op 15 Jan. waren aan school 1 verbonden 285 leerlingen, op school 2, 258 en op de Christelijke schooi 198, samen 741. lot secretaris van de commissie tot wering van schoolverzuim is benoemd de heer I. van Dijke, ter vervanging van den heer F. H. Klenke. De belooning bedraagt tl5. De heer M. vau Stee, Fz. heeft zijne be noeming tot lid van het Burg. Armbest. aan- genomen. Zondag 11. heeft hier een jongeling zijn been gebroken door een val op het ijs. Wijl het in de algemeene vergadering van 18 JaDuari van den varkensboud „Voorzorg" genomen besluit tot verhooging der contributie veel verzet vond en er vrees ontstond, dat ver soheiden leden zouden bedanken, werd Donderdag eeo uieuwe vergadering belegd, waarin ver schillende andere voorstellen behandeld werden, die stijging der kas ten doel hadden. 'Zij werden alle verworpen en de wijziging van 18 Januari werd ingetrokken, zoodat alles bij het oude blijft. Alleen werd besloten tot het vormen van een reserve-kas en om daarin voor dit jaar f 100 te storten.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1907 | | pagina 1