rottlal [iijji aai it itlaip ra oesterteelt, laiMni, m. No. 1129. Zaterdag 26 Januari 1907. Vier en twintigste jaargang. EN ALGEMEENE VERGADERING p?iMr Eerste Blad. 5' „H 0 L L A N D." n J. ML C. POT, Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, Afd. „T H 0 L E N". :'V0 0ERJ.NG P u bli c a t i i). Grepen uit de Bemestingsleer. EEN MILLIOEN GULDEN. BINNENLAND. Van ouzo berichtgevers. le IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad fl.025, franco per post f 1,10. Voor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te T h o I e n of vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER: TflOllN, AdrertentiënTan 1 tot t regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. op Dinsdag 29 Januari 1907, des Wed. P. A. THOLENAAR te voormiddags 10 uur bij Mej. de OUD-VOSSEMEER. AGENDA: 1. Opening, aanneming leden, notulen, enz. 2. Jaarverslag 1906. Mededeelingen, enz. 3. Verkiezing afgevaardigden en commissie nazien rekeq 4. Rondvraag, enz. 5. Lezing van den heer Dr. Hissink. Onderwerp: Mi4 zeewater beschadigde gronden. lezing, die ten 11 ure-aanvangt, is ook T O T verantwoording. ipetenr E* Deze niet-leden. Het bestuur kan tot zijn spijt de almanakken 1907 de drukker teleurstelde met tijdige aflevering. Leden, die geen wordt verzocht hiervan kennis te geven aan den Secretaris. Namens het bestuur cler afd. voornoemd J. VAN VREDENBURCH, Voorzitter. J. A. SNIJDER, Secretaris Penningm. t-?^Jl tijd*verz^rfijlw^# daar t»tv.ir.gcn Bargemeeater en Wethouders der Gemeente Tholen, herinneren bij déze de belanghebbenden aan de bepalingen, vervat in de wet van den 8sten No vember 1815 (Staatsblad no. 5lj, art. 125 der provinciale- en art. 228 der gemeente-wet. volgens welke alle schuldvorderingen ten laste van het Rijk, de Provincie en de Gemeente, binnen zes maanden, -volgende op het jaar waarover dezelve loopen, zullen moet worden ingediend bij zoodanige administratiën ol ambtenaren, welke de orders tot het doen van leverantiën of anderzins gegeven hebben, op poene van te worden gehouden voor verjaard en ver nietigd wordende mitsdien een ieder uitgenoodigd, om de Schuldvordeningen welke hij ten laste van het Rijk. de Provincie of de Gemeente, over 1906 mocht hebben, zoo spoedig mogelijk in te dienen, en die ten laste der Gemeente zoo mogelijk vóór 1 Februari 1907 ter Secretarie te bezorgen. i Gedaan te Tholen, den 22 Januari 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. G. VAN STAPELE. De Secretaris, H. J. LABAN. We zagen, dat kali een gewichtig planten- voedsel is, dat niet in den bodem mag ont breken. Niet alle gronden bevatten van nature evenveel van deze stof. Veengronden zijn van nature kali-arm. Zandgronden, vele althans, be zitten iets meer, doch over het algemeen is het r niet veel beter mee gesteld. Kleigronden zijn van nature kali-rijk, wat echter niet in dezelfde 'mate van al die gronden geldt: tusschen de ware klei- en de zandgronden heelt men een leaigte overgangen, bij welke ook het kali ehalte verschillend isde zavelgronden, die weinig kleideelen bevatten, dat men ze niet eer tot de kleigronden rekent, bevatten na- uurlijk veel minder kali dan de echte klei gronden. Bij onderzoekingen van den heer Loges, die uit verschillende gronden de kali in een mengsel van water en zoutzuur (7 1) oploste, voud bij in 100.000 deelen grond iu zaud L8 deelen kali, in leemig zand 23, in zandig leem 42, in klei 58 deelen. Het is volstrekt uiet zeker, dat de plantenzuren evenveel kali kunnen los maken als het verdiende zoutzuur, maar toch kan men uit deze uitkomsten wei eeuigszins het groote verschil iu kali-gehalte bij de verschil lende grondsoorten afleiden. Evenwel, niet alle kleigronden schere men over één kam, zooals zoo dikwijls gedaan wordt. Toen op zekere kleigronden de kalimest niet Tendeerde, concludeerden velen Kleigrond be hoeft geen kali-bemesting. De ervaring leerde echter weldra anders. Geen wonderOp die kleigronden, welke van nature kali-rijk ziju, waar bovendien jaar op jwr graan of gras wordt verbouwd en dus be trekkelijk weinig kali aan den bodem wordt ont trokken,- zal men over gebrek aan kali niet behoeven te klagen. Maar anders is het gesteld met vele zavelgronden die meer zand en minder kali dus vau nature bevatten en waar geen koren, maar hakvruchten worden verbouwd. Hiermede worden groote massa's aan het land onttrokken en de verbouw daarvan berooft den bodem van veel kali. Het is dus begrijpelijk, dat op den duur kali-gebrek moet of zal ont staan. En wat de gevolgen van dat kali-gebrek zijn, is gebleken. Op vele proefvelden, waar men proeven nam met volledigen en onvolledigen kunstmest, zag men bij het onthouden van kali, dat de onderste bladeren der aardappelen geel werden, wanneer de bovenste nog groen waren. Ook op goede gronden, oorspronkelijk rijk aan kali, kan na verloop van jaren, b. v. door jarenlange teelt van suikerbieten een kali bemesting noodzakelijk worden. Door proeven moet dit worden uitgemaakt. Aldus deed men ook in den kweektuin van den heer De Waard te Groningen. Eerst het derde jaar, waarin men de kali onthield, kon men bemerken, dat bet perceel ten achteren was bij andere, welke wel kali ontvangen hadden. Wat vroegere bemes tingen in deu bodem hebben achtergelaten, bleek dus eerst toen verbruikt te zijn. Wat voor kleigronden geldt, is stellig nog meer waar voor andere grondsoorten. Hier en daar, op zand- en veengronden, meende men den kali- mest te kunnen missen, maar ging het al 't eerste jaar goed, omdat van vroegere bemestingen met stalmest nog genoeg was achtergebleven, het tweede jaar kwam men reeds tot de over tuiging, dat het zonder kali niet kon. Zóó was de ervaring in de Groninger Veenkoloniëu, waar men steeds grooter hoeveelheden ging gebruiken, zóó was de ervaring ook elders en zal nog zoo zijn in verschillende streken, waar men meent het zonder kali-mest te kunnen stellen. C. B. LEVENSVERZEKERING-MAATSCHAPPIJ Hoofdkantoor te AmsterdamKeizersgracht 292 Maatschappelijk Kapitaal Door de verzekering eener dadelijk ingaande lijfrente maakt men op 50-jarigen leeftijd 7,5% op 55-jarigen leeftijd 8,5 op 65-jarigen leeftijd 11,3 en op 70 jarigen leeftijd 13,5% rente van zijn gestort kapitaal. Inlichtingen en tarieven verkrijgbaar aan het Hoofdkantoor en bij H.H. Agentende H.H. C. M. VAN R1JSSEL, te Tholen; P. M. y. d. EN DE, te Oud-V ossemeerJ. GELDER BLOM te Poortvliet; J. W. RENSEN. en notaris H. J. VA IN NOUHUYS te Zierikzee Mr. OELE te Goes. Als men de opbrengst der rijksmiddelen als maatstaf van welvaart mag nemen, dan zou men geneigd wezen Nederland als een dorado te gaan beschouwen. Blonk 1905 door 6y2 millioen meer opbrengst boven zijn voorganger uit, 1906 heeft het nog iets beter gemaakt, het steeg weer met 7 mil lioen boven 1905. Dat is oorzaak, dat het tekort op de gewone middelen der begrooting van het vorige jaar meer dan gedelgd is, en wat menigeen nog beter zal voelen, dat de 10 opcenten op de bedrijfs- en de vermogensbe lasting, die we in 1906 betaald hebben, en die weer iu uitzicht gesteld waren, voor 1907 definitief van de baan zijn geschoven. Hoera j Eindelijk heeft de minister van binneulandsche zaken gehoor gegeven aan den lang geuiten weusch der schoolhoofden, om de administratie van de leerplichtwet te vereenvoudigen. Voortaan zullen alleen de strafbare verzuimen op model D (en dus ook op model C?) wekelijks worden opgeteekend, en de overige verzuimen numeriek per maand aau den schoolopziener worden op gegeven. Steeds is alleszins en met recht geklaagd over het onhandige, onhandelbare formaat van model C. Als daarin drie van de 4 rubrieken van verzuimen vervallen, dan kan tegelijk aan dötóezwaar tegemoet worden gekomen. Eindelijk is ook ingezien, dat het niet k part houden der verzuimen van niet meer leerplichtige leerlingen de statistiek der leerplichtwet on zuiver eu dus een oordeel over haar uitwerking niet recht mogelijk maakt. Iu ieder geval was het een logische tout. Verzuimde bijv. een niet- leerplichtig kind wegens veldarbeid, dan was daarvoor geen rubriek aangegeven, dun de straf bare verzuimen, eu het verzuim was niet straf baar, het viel geheel buiten de wet. Voor zoover ons bekend is nog niet aangegeven, hoe met die verzuimen te handelen. Als men ze in de statistiek wil blijven opnemen, komt het ons voor, dat er weinig anders zal overschieten, dan ze, als een tweede soort verzuimen, geheel af zonderlijk te houden en dus in geen der 4 bestaande rubrieken van verzuim op te nemen. ST. ANNALAND. Door de vereeniging „Landbouwbelang" alhier werd in 1906 voor de leden aangekocht 36810U KG. kunstmest stoffen tot een bedrag van f 19866.21 Het leden tal is in 1906 met 1 vermeerderd en bedraagt nu 109. De huishoudelijke ontvangsten hebben over dat jaar bedragen f237.62 de uitgaven f 199.07, zoodat het batig saldo bedraagt f36.55. De secretaris-penningmeester, de heer Abr. van Luijk, Az. werd als zoodanig herkozen. De jaarwedde van den waterbouwkundigen ambtenaar, in dienst van den calamiteuzen Suzannapolder is verhoogd met f 150 en alzoo ge bracht op f 850 met ingang op 1 November 1906. IERSEKE. Verleden week Vrijdag hield Mevr. R. VosStel (Roosje Vos) hier voor ruim 50 personen een politieke (socialistische) lezing. Van de gelegenheid tot debat werd geen ge bruik gemaakt. Voor de stakers te Rijssen werd f 1,04 gecollecteerd. Denzelfden avond hield de varkenshond //Voorzorg" zijn elfde jaarvergadering. Er waren 35 van de 70 leden tegenwoordig. Het verslag kon niet opgewekt zijn als vroeger, want ten gevolge vau de vlekziekte in 1906 was het batig saldo met f 304 achteruit gegaan. Wel behoeft men nog niet moedeloos te worden, daar er nog f 395 is overgebleven en er niet eikjaar een vlekziekte-epidemie uitbreekt, maar toch meende het bestuur maatregelen tot versterking der kas te moeten nemen. Een voor stel om de uitkeering te verminderen werd ver worpen, doch een ander, om de contributie te verhoogeu aangenomen. In het bestuur kwam een verandering door het uittreden van deu heer J. Gebraad, die niet wenschte herbenoemd te worden. De ver eeniging zag hem, die tot de oprichters behoort en sedert onafgebroken in verschillende functiën haar ijverig diende, met leedwezen uit het bestuur weggaan. Het salaris van den secretaris-penningmeester werd van f 17.50 tot f25 verhoogd. Maandagavond liet zich in het Ned. Herv, kerkgebouw het weezen zangkoor van Neerbosch hooren. Vóór 2 jaar had het voor lerseke geen avond meer disponibel, wat toen velen, die naar naburige plaatsen moesten gaan, erg speet. De heugenis van den roem van het gezelschap bleek nog niet uitgedoofd, want het gebouw was zoo vol als 't maar kon en bevatte ongeveer 800 personen, waarbij enkelen van elders. Allen waren hoogst tevreden, en de heer van der Eudt, ouderling, sprak zeker een woord naar hun hart, toen hij de zangers enz. dank betuigde. OUD-VOSSEMEER. Als bewijs hoe streng het sedert Dinsdag 11. vroor kan dienen, dat reeds Donderdagmorgen over het ijs in de Eendracht geloopen werd naar de Noord- Brabantsche zijde en dat Donderdagavond on mogelijk meer per boot de overtocht kon ge schieden, zoodat de planken gelegd werden. Dat in zulk kort tijdsverloop de Eendracht zoo dicht bevroren was als thans, zal wel niemand kunnen heugen. Vrijdagmorgen was het ijs aan het Veer los en weggedreven, zoodat weder per roei boot zonder gevaar kan overgezet worden. STAVENI8SE. Aan het jaarverslag over 1906 van den secretaris-onderzoeker van het toestel „Excelsior" (tot onderzoek van het ge halte der suikerbieten) ontleenen wij het volgende „Nog al te weinig wordt er aan het voor- loopig onderzoek van het gehalte gedaan. Voor namelijk dit jaar, waar de gewichtsprijs zoo gering was had men meer aandacht aan het gehalte moeten schenken. Diegenen die dan ook op gehalte gecontracteerd hebben, zullen er ongetwijteld een aardig voordeel mee behaald hebben. Wanneer men nagaat, dat er alhier verleden jaar ongeveer 10 millioen KG. bieten verscheept zijn, dan vertegenwoordigt dat een bedrag van circa f 100.000, voorzeker een mooie som, om wel de aandacht op dezen tak van nijverheid te vestigen, want zóó ver moet het komen, dat de landbouw beschouwd wordt als een tak van nationale nijverheid, waarvan de land bouwers en eigenaars van gronden profiteeren, maar niet alleen zij, maar zoo mogelijk allen. Waar het Rijk, de provincie enz, in de laatste jaren zooveel doen om den landbouw en de Veeteelt te bevorderen, is het ten zeerste te hopen, dat ook van de zijde der landbouwers alle pogingen wordeu in het werk gesteld om de Wetenschap, die eigenlijk aan de praktijk haar ontstaan te danken heeft, in de praktijk te helpen bevorderen. En dat terugbrengende op de suikerbieten- industrie, hoop ik, dat het u allen gegeven moge zijn, om door een oordeelkundige be handeling van den akker zooveel mogelijk daar van te kunnen trekken. Moge het jaar 1907 in alle opzichten een gunstig jaar zijn I Dan kan het niet anders of de geheele natie, als belanghebbende bij dezen grooten tak van volksnijverheid zal er wel hy varen 1" Tot vóór 4 jaar bestond alhier een in haar tijd bloeiende zangvereeniging, die meer dan eéne uitvoering met het meeste succes aan haar leden gegeven heeft. Na eenige jaren van rust is de vereeniging ontwaakt en onder leiding van den heer J. vaD Dalseu alhier hebben zich ongeveer 30 jongens en meisjes vereenigd, om de nieuwe zangvereeniging genaam „Nieuw Leven" op te richten. Laten wij haar groei en bloei toewenschen! Door de Dorpsvereeniging II alhier is gegund de levering van minstens 151000 K.G. superphosphaat (14%) aan P. Adriaansens te Bergen op Zoom a 1 2.68, 4000 KG. zwavel zure ammoniak aan L. Éversdijk te Kapelle bij Goes k t 14,79. 17600 KG. kaïniet aan de Mij. te Dordrecht a t 2.20 per 100 KG. 1600 KG. paardebooneu aan M. v. d. Berge te Staveuisse a 17.15 per 80 KG. netto, 1600

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1907 | | pagina 1