Thee .Br^ndsm^l van Zaterdag 19 Januari 1907. Tweede Blad. Peru- Guano op den akker. FEU IL L E TG H. MAGG1-SOEPEN. M. S. Cornelisse Dames-handwerken VAH HEEL Co. Anthraciet Prijs f 1.25. 14880 tê TWEE NEVEN. Oude Jenever. s SS a Hij kon zijn mond niet openen. Kaas, Geldersche, Koloniale Waren. ARIE JANSEN, Gz. Piccalli, Lea Perrins Tafelzout, Cibels Liebig, Roode en Witte Bessenwijn. GECONSERVEERDE GROENTEN. Hoendersoep, Schildpadsoep, Soep groenten, enz. Gez. BAGGERMAN, 3 Va van 6 9 maanden M. BRUGMANS, bevattende 12 zeer net uitgevoerde lichtdrukplaten, met tekst, in keurigen omslag. 0 J. C. VAN DER STEL, Tholen. 0 AMSTERDAM. 0 0, Alleeu in verzegelde pakjes verkrijg- J. v. d. MEER, Ierseksche en Thoolsche Courant ïrotesser Dr. Heinrich zegt in zijn bekend boekje „Diingerd und nnd Dnngen" omtrent de werking der Peru- Guano het volgende De Peru- Guano werkt in de eerste plaats in de hoogste mate voedend. Haar gehaite aan slikstefPgosphorzuur Zwavelzuur, Kalk, Magnesia en Kali vormt een volledig voedingsmengsel vour de planten. Deze omstandigheid alsook de innige verbinding van al deze bestanddeelen, haar betrekkelijk ge makkelijke opneembaarheid door de planten, is de oorzaak dat de Peru- Guano in haar werking zelden misl. Voor zoover Peru- Guano met zwavelzuur is behandeld, bevat zij ook gips en bezit zij dus dezelfde bodemoplossende kracht, als van de superphosphalen vermeld werd. ik zou aan deze goede eigenschappen der Peru- Guauo nog tal van andere kunnen bijvoegen, doch ik wil veeleer het een en ander over haar gebruik mededeelen. De Peru- Guano kan met het oog op hare samenstelling voornamelijk ge bruikt wordeu op de halmgewassen, de olieplanten en de hakvruchten en wel op alle met zeer goed gevolg. Dat een niet te karige bemestiug [401) a 600 KG. per Hectare] met echte opgeloste Peru- Guano van Ohlendorff op aardappelen ongewoon hooge opbrengsten geeft, mag als bekend verondersteld worden. (Ben kort ver slag van dit jaar genomen proeven zal hierom trent weldra interessante bijzonderheden mede deelen.) Doch niet alleen op aardappelen, maar zooals ik zei, ook op halmgewassen, dus op tarwe, rogge, haver, gerst, op olieplanten, dus op vlas, koolzaad, rapen, enz. en op andere hak vruchten, zooals beetwortelen, mangelbieten, kool rapen enz. Kan Peru-Guano met gunstig gevolg gebruikt wordeu. Allereest gerst. De beste brouwgest krijgt men inet Peru Guano bemesting. Deze uitspraak zal door niemand betwist worden. Nu de granen in 't algemeen. Is het wonder, dat alle halm gewassen zeer dankbaar zijn voor een Peru- Guano bemesting en deze de voor de granen passende mest genoemd kan worden De granen hebben alle een betrekkelijk lange groei-periode en moeten gedurende al dien tijd hun voedsel in den grond vinden. Welnu, de Peru- Guano voedt voor en na. Niet gedurende een korten tiid zeer hevig en dan plotseling halt, neen van de kiem tot het zaad. De groei wordt niet geforceerd, zoodat er lange cellen ontstaan met dunne wanden (evenals bij licht gebrek) neen, de groei geschiedt kalm maar zeker en er ontstaan krachtige planten, die nooit legeren. En bij een zoo overvloedig voor ziene tafel, als waarvan Prof. Heinnch de gerechten opgenoemd heeft, is het geen wonder dat de opbrengst aan korrels niets te wenschen overlaat, in het algemeen kan men zeggen, dat de hoeveelheid Peru- Guano, die aan de granen gegeven wordt, afwisselt van 3U0 tot 50U KG. Aan het vlas, koolzaad, aan mangelbieten en koolragen kan meu volstaan met 2UU a3UU KG. Deze laatste gewassen hebben alle een bijzondere voorliefde voor Peru- Guano. Men zorge er echter voor, dat men in alle gevallen de Peru- Guano goed onder werkt, zoodat zij niet aan de open lucht licht. Men kan ze gerust vóór het zaaien of planten geven, daar voor ver lies in den bodem geen vrees behoeft te bestaan. Wat de suikerbieten betreft, het is niet wel doenlijk, deze te zaaien en voor dit gewas geen chilisalpeter te gebruiken. Meu zal dit zout het best als overbemesting kunnen gebruiken, als de bieten op rijen staan. Doch de Peru- Guano, waarbij geen gevaar voor uitspoeling is, kan vóór of met het zaaien gegeven worden. Wanneer we de suikerbieten 200 a 300 KG. Peru Guano geven en 100 a 200 KG. chilisalpeter, zal men groote en suikerrijke bieten verkrijgen. JZ5 w a o a H x? i-» r-i a o co t- oo 00 in C3 m. CM CO cm' co" o Er c- oo" cn o O t>£> g CS CO e© E- 00 Oi o O e- J1 CO "t iM w fj (N T3 T3 V, c Ga.eC Q Prima le soort Gouda 45 c. per 5 ons. le. soort Leidsche komijne 36 c. per 5 ons, le. soort Friesche komijne 25c. per 5 ons. le. soort Edammers f 1.50 tot 60 c. p.stuk VLEESCHWAREN (machinaal gesneden.) Prima Rookvleesch 19 c. per ons. Platworst 14 c. per ons. Rolham 12 c. per ons. Jn 't geheel Rolham (4 tot 6 pond) 45 c. p. 5 ons. Prima Boterham worst 10 c. per ons. Geldersche Rookworst 10 c. per ons. Verder alle kruidenierswaren aan concurreeren. de prijzen. SIGAREN. Beroemde merken zijn Gloria de Cuba 21/2 c. en Viola &/2 cent. Minzaam aanbevelend, 14776 Winkelier, Commissionair, Brugstraat T holen. Directeur: J. K. VAN DER STEL te Tholen. De Bank verleent crediet aan ïndustrïèelen en 'particulieren tegen borgstelling, onderpand van fondsenenz. belast zich met Tiet aan- en verkoopen van Effectencouponsvreemd bankpapier en munt speciën, liet incasseer en, disconteer en en ver schaffen van wisselsliet openen van rekening courant en verder met alles wat tot bankzaken behoort. 12571 Neemt gelden a déposito, waarvoor de ver goeding tot nader is bepaald op 4 (sterke saus Alle soorten Verkrijgbaar bij Kerkstraat THOLEN. Onze étalage der is gereed. Groote verscheidenheid. Concurreerende Prijzen. Minzaam aanbevelend, Lievevrouwestraat 29, BERGEN OP ZOOM Dit geval heelt zich onlangs te Beilen j (prov. Drente) voorgedaan. De Heer A. SIJKEN aldaar woonachtig is de persoon, waarbij zich dit verschijnsel heelt voorgedaan. Hij heeft ous zeil het geval beschreven, hetgeen we hieronder laten volgen lk kan u mededeelen, zoo schrijft hij, dat ik vier jaren hevige pijnen heb doorstaan aan mijn mond. Het gebeurde vaak, dat ik mijn mond niet kon openen, om te eten of te drinken. Ik wilde dan met geweld mijn mond ope- nen, doch dat ging niet. De pijuen die ik dan uitstond zijn onbeschrijfelijk. Ik was teneinde raad en dacht niet ooit meer te genezen, toen ik een advertentie las van deKLOOSTERBALSEM, Klooster Sancta Paulo. Ik dacht, komaan laat ik dat eens probeeren. Ik liet mij een potje komen van uw depothouder uit i Coevorden, den Heer A. H. VAN ENGEN eu zie nadat ik dat potje gebruikt bad begonnen de moudspieren beter te werken, ik kou zonder pijn de mond openen, wat vroeger nooit het geval was. Nadat ik nog een potje gebruikt heb, gevoel ik mij geheel genezen en betuig ik mijn hartelijker, dank voor het heilzame middel. Ik zal de Kloosterbalsem iedereen aanbevelen. De Kloosterbalsem Klooster Sancta Paulo geneest oude en nieuwe wonden, brand en snij wonden, rheumatiek, rheumatische Jicht, Podagra, Ischias, stramheid in de ledematen, verstuikingen, lendenpijn, gijn in den rug, spierverrekkingen, winterhanden en winter voeten. Prijs per pot 35 ct. 75 ct. f 1,20 en 12,50. Let op 1 Alleen de echte Klooster- balsem geneest, deze is keubaar aan een rooden band otn den pot, waarop de handteekeniug L. 1. AKKER, Rotterdam, voorkomt; alle andere is namaak. Verkrijgbaar bijJ. Groenewege, Tholen; A. M. Steketee te lerseke; J. Poley te Kruiningen. Kassiers, Commissionnairs in Effecten, THOLEN, ST. MAARTENSDIJK. Correspondentschap Nederlandsche Bank. Belasten zich met den aan- en verkoop van Effecten Het verzilveren van coupons. Vreemde Bank- en Muntspecie tot voordee- lige koersen. Het verschaffen van Reiswissels. Nemen gelden a déposito met eene rente vergoeding van 2 Va ü/o voor den van maanden en daar beneden. 3 <yo Yaü 3 tot 6 maanden na dien termijn tegen overeen te komen voor waarden. Kantoor Tholen Zaterdags bij de Wed'. C. BAL, Logement Zeeland. Donderdags te St. Maartenspijk bij Z. DE RUITER. 9937 Het beste adres voor 1ste kwaliteit en alle soorten BRANDSTOFFEN is beslist bij brandstoffenhaodel, BERGEN OP ZOOM. 14607 Mosselstraat, E 117118119. Bestellingeu worden ook aangenomen bij C. GOEDEGEBfJURE voerman, Tholen. Prijscourant wordt frauco toegezonden op aanvraag. Voorhanden bij J. M. C. POT Tholen: TRAD E MARK 0 0 Uit het Duitsch. 3) „Hierheen 1" riep de koetsier, herhaaldelijk, „wij zitten vast in het slik." Eindelijk verscheen de helper en draaide hoofdschuddend om de koets heen." „Je bent er weer ingeluopen," zeide hij, „en in den donker zal het niet gemakkelijk gaan oin weder los te komen. Het was het beste om je paard uit te spannen en het daglicht af te wachten voor het lichten van het rijtuig." „En waar kunnen wij dan van nacht blijven?" gromde de koetsier, „er is nergens een spoor van een huis in dit wolvenland „Je vergist je. Ge zijt niet ver van het bosch dat om het kasteel ligt, maar je kunt er niet meer komen; de bewoners bier zullen je geen nachtverblijf weigeren ei morgen ochtend Onder speciale controle van het Chemisch en Bacteriologisch instituut van Dr. van Hamel Roos en Harmens. Gegarandeerd als volkomen zuiver. In glazen kruiken waarop geëtst„Vrij buiter" en Boerengeneraals", met glazen stop. Per LITER met kruik ƒ1,30. i, 1/i n ii h „0,75. Kruiken in ongeschonden staat geretourneerd worden teruggenomen de 1 Literkruik a ƒ0,25. ii V, n ii ii 0,20. baar. Te Oud-Kossemeer bij J. M. de /e» Graaft; SI. Annaland bij J. Goedegebure; «a jjJ Stavenisse bij P. Potappellerseke bij TJ 0 de Wed. S. Duinkerke. Jg In het bijzonder wordt de aandacht 0 gevestigd op Souchon-Thee a f 1,30 0 per 5 ons. zullen zij je wel helpen. Span uil, kameraad, ik zal je den weg wijzen. Kijk daar kun je de lichten der hoeve zieu." Al brommende volgde de ander dien raad op, het paard werd afgespannen, een der lantaars werd meegenomen, en onder geleide van den houthakker stapten zij langzaam voort. Na tien minuten zagen zij in de verte een rooden glans. „Nu maar rechtuit," zeide hij, „het geulat der honden zal u overigens wel den weg wijzen. Vraag naar Grete Vincart.... Goeden nacht, heeren 1" Hij keerde zich om en Willem verweet zich dat hij heen niet hartelijker bedankt had. De koetsier ging voorop met de lantaarn, daarachter de jonge Barker met gebogen hoofdzoo liepen zij den landweg ten einde en werden daar door een woedend geblaf verwelkomd. „Wij zijn er," mompelde de koetsier. „Ge lukkig zijn de honden nog niet losgelaten, anders zouden wij een boos oogeublik doorleven!" Zij hadden eeu deurtje opengestooten en namen nu uit het voorplein de woning op. Be halve het eene verlichte venster van de buiten verdieping was de geheele lage gevel in duisternis gehuld en scheen te slapen. Reeds teekende nog een ander groot gebouw, de vroegere ijzersmelterij, nu bestemd voor schuren en stallen, zich tegen de lucht afaan het ge blaf der honden paarden zich het geblaat der schapen, het gehinnik der paarden en het geluid der klompen van knechts en meiden. Op hetzelfde oogenblik werd de huisdeur geopend en vertoonde zich een meid, met lantaarn in de hand op den drempel. „Hola! gij daar!" riep.zij de nieuwaange- komenen toe, „wat is er van uw dienst De koetsier deelde haar in weinig woorden het avontuur met de koets mee eu vroeg of er voor hem en voor den heer, dien hij naar bet kasteel moest brengen, gelegenheid zou zijn op de hoeve te overnachten. De dienstbode hiel de lantaarn op, om de laten bezoekers beter in het gezicht te zien blijkbaar stelden hunne kleeding en eerlijke gezichten haar gernst, want zij antwoordde op vneudelijken toon „Het hangt van mij niet af. Ik heb hier niets te zeggen, maar komt alvast binnen. Jutfrouw Grete zal niet lang meer uitblijven en goed passende coupe, nette bewerking, overal persoonlijk te ontbieden, zoowel met als zonder levering van STOFFEN. Aanbevelend, 13477 Coupeur, THOLEN. zal u zelve het antwoord geven." Nadat de koetsier zijn paard aan een der palen van het hek vastgebonden had, geleidde de dienstbode de gasten in een groote met steenen geplaveide kamer, die slechts flauw verlicht werd door eeu lamp met kap er om, en plaatste twee stoelen voor hen bij het vuur, dat zij eerst Hiak oppookte. „Warmt u terwijl," ging zij voort, „het zal niet laDg duren en neemt mij niet kwalijk ik moet koeien melkendat is een werkje, dat geen uitstel kan lijden." Zij verliet de kamer en trok de deur achter zich dicht. Willem Barker keek nieuwsgierig om zich heen eu merkte met genoegen op hoe zindelijk en welbehaaglijk dit landelijk vertrek er uit zag, dat voor keuken en eetkamer tevens diende. Rechts van den vlammenden haard snorde vroolijk een gegoten ijzeren fornuis, en uit de pannen, die daarop stonden, rezen de aaulokkelijkste geuren. De groote beukenhouten tafel in het midden stond reeds gedekt. Witte gordijnen hingen voor de vensters, en op de breede vensterbanken prijkten witte, bruine en roode ohrysantheaums iu vollen bloei. Lang»

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1907 | | pagina 3