Burgerlijke Staud. Kerknieuws. Marktberichte u. Te Nieuweschans kwam Woensdag met de tram nit Hoogezand een ingenieur uit Hamburg, die door overspanning niet verder kon reizen en kort na zijne aankomst overleed. De ongelukkige was des middags, van uit Duitachland komende, Nieuweschans gepasseerd om zaken te Hoogezand te doen en had, om den trein weder te kunnen halen, te hard ge- loopen. Ter waarschnwiug van gasverbruikers Ter waarschuwing aan het publiek om toch vooral voorzichtigheid te betrachten met schuit- ornamenten voor gaslicht, deelen we nog het volgende mee uit de treurige zaak van het echtpaar Orlemans, dat te Amsterdauf omkwam door gasvérstikking. De man en de vrouw bleken zich beiden op den grond te hebben neergelegd. Ze hadden kussens ouder het hootd, die van het bed uit de alkoof waren gehaald. Zij hebben zich dus blijkbaar, onder invloed van de gasontsnapping, onwel gaan gevoelen en hebben het bed verlaten. De lijken zijn gerechtelijk geschouwd en uit het onderzoek van het bloed en de maag kon de dood door gasverstikking worden vastgesteld. Een technisch onderzoek in de woning bracht aan het licht, dat het schuifornament geheel omlaag was getrokken. De watervoorraad in dat schuifornament was toen niet meer groot genoeg, om ontsnapping van het gas te voorkomen en met een snelheid van 15 liter per minuut is dit toen boven uit het ornament gedrongen, met het noodlottig gevolg voor de bewoners. Men voorzie dus een zóódanig ornament steeds van water. Bij het vellen der boomen op de heerlijk heid „Meteren", klauterde een man naar den top van een boom, om een touw aan te brengen. De boom was rondom reeds losgehakt, eu juist, toen de man boven was begon de woud reus te vallen. De touwaanbrenger behield zijn tegenwoordigheid van geest, klemde zich goed vast aan de takken, zwiepte door de lucht, dook, toen de stam tegen den grond kwam, diep in de takken, veerde toen weer op, dook nog eens, wipte nog een keer en kwam, wonder boven wonder, ongedeerd van dien reuzenzwaai at. Te Laren werd een voerman bij het in spannen van zijn paard, zoo hevig door het dier getrapt, dat hij bewusteloos neerviel en onder het vervoer bezweek. Toekomstplannen van een veroordeelde. Zij was 19 jaar en kon dus gerekend worden te handelen met oordeel des onderscheids. Maar toen bedreef ze iets zoo afschuwelijks, zoo on- menschelijks, dat er twijfel bij velen rees aan hare toerekenbaarheid. Zij vergiftigde, in koelen bloede, een geheele familie, tengevolge vau welke daad twee menschen stierven. Er werd recht gesproken, er werd aangenomen, dat zij had gehandeld met oordeel des onder* soheids en zij werd veroordeeld tot vijftien jaren gevangenisstraf. Het veroordeelend vonnis had zij hooren uit spreken bijna zonder van eenige ontroering te doen blijken. Zij berustte daarin. Voor haar vader was dit vonnis een zware slag. Voordat zijne dochter werd overgebracht naar de gevangenis te Gorkum, om haar straf te ondergaan dat geschiedde eergisteren wilde hij zijn kind nog eenmaal spreken. Het was een moeielijke gang voor den armen man. Hij was, meenende dat hij, de vader, wel zoo, zonder toestemming, bij zijn dochter zou worden toegelaten, eerst tevergeefs bij de ge vangenis geweest. Na heel wat geloop had hij eindelijk die toestemming verkregen. Maar de moed was hem bijna in de schoenen gezonken. Zijn adem stokte toen de gevangenispoort zich voor hem opende. En toen hij tegenover zijn kind stond, de als giftmengster en moordenares veroordeelde, toen wist hij in 't eerst niet wat te zeggen. Totdat hij eindelijk de bittere klacht slaakte „Jantje, Jantje, wat heb jij ons een kroon op 't hoofd gezet." En zij, die over haar misdaad nooit berouw had getoond, had met hare gewoue, onnatuur lijke kalmte geantwoord. „Dat is miju schuld niet," er aan toevoegende dat vader geen last meer van haar zou hebben, want als zij uit de gevangenis kwam, dan zou zij vier en dertig jaar zijn en naar Amerika gaan. Te Utrecht werd een oude vrouw in den laatsten tijd veel door de jeugd geplaagd. Zij leed aan bardhoorigheid en werd door de straat bengels „Dooffie" genoemd. Woensdag werd haar het plagen te machtig. Woede en opge wondenheid overmeesterden haar, zoodat zij om zich heen sloeg, tot zij bewusteloos neerviel. Toen zijn de woning werd binnengedragen was zij reeds een lijk. Gisteren stonden haar plaaggeesten, 4 jongens van 10 tot 12 jaar terecht, om men het slacht offer van hun schaamtelooze wreedheid gecon fronteerd te worden. Van berouw of wroeging wasop 't gelaat van deze jonge bandieten niets te lezen, en toen zij in tegenwoordigheid van het doode vrouwtje werden gebracht, gluurden ze nieuwsgierig over eikaars schouders heen met lachende gezichten. Wat moet er van zulke bandelooze knapen terecht komen Te Millingen is gisteren een 16-jarig meisje onder cholera-achtige verschijnselen na een kort en hevig lijden gestorven, 's Morgens liep ze nog buiteu en voor den avond was zij reeds dood. Een bende smokkelaars, die eenige koeien onder de gemeente Wachtebeke over de grens wilde voeren, werd door de vliegende brigade douaniers nabij de grens op Hollandsch grond gebied overvallen. Een verwoed gevecht ontstond, revolverschoten klonken vau weerszijdenten slotte nam de brigade de vlucht, en nog den zelfden nacht bereikten de beestjes de plaats van bestemming. Men scbrijtt aan de 'N. R. Crt. van de Belgische grenzen Het mond- en klauwzeer blijft iu België steeds heerschen en verbreidt zich meer en meer vooral in de aan ons land grenzende provinciën Oost-Vlaanderen, Antwerpen en Brabant, een reden te meer om van onze zijde de voorzichtig heid in acht te blijven nemen. Volgens het laatste bulletin, uitgegeven door het Belgische ministerie van landbouw, waren er op 1 dezer officiëel besmet verklaard 264» hofsteden, gelegen in 127 gemeenten. Gedurende de twee laatste weken van de maand December kwamen in Oost-Vlaanderen nieuwe gevallen voor op 79 boerderijen gelegen in 34» gemeenten, in de provincie Antwerpen op 36 boerderijen gelegen in 14» gemeenten, in de provincie Brabant op 23 boerderijen ge legen in 11 gemeenten. Inde Provinciën ^Lim burg eu Namen heerscht de ziekte het ihinst; in de eersie in 2 stallen, in de laatste in 3 stplleD. Het aantal aangetaste dieren, dat in de jberste helft van December 1907 20 bedroeg, wordt thans niet opgegeven. De ziekte draagt tot nog toe geen kwaad aardig karakter, weinig runderen moeten afge maakt worden. Een kappersbediende te Berlijn, die in zijn jeugdigen overmoed zich een echte Don Juan toonde, is niet opgewassen gebleken tegen de gevaren vau dat ambt. Een zestal meisjes, naaistertjes en fabrieksarbeidsters, die hij in danshuizen had leeren kennen, verschenen her haaldelijk op denzelfden tijd voor den kappers winkel, om hun „verloofde" af te halen. Dat gaf, zooals zich denken laat, relletjes eu de kappersbediende werd eindelijk zoo in het nauw gebracht, dat hij den kapperswinkel vaarwel zei en, na een tijdje te hebben rondgedoold, iu een koffiehuis door een schot een eind aan1 zijn leven maakte. Een vrouw te Verviers, die van haar man meer slaag kreeg dan liefkoziugen, had eenige vrienden in haar kamer genoodig en huu ge vraagd ouj, wanneer haar echtvriend thuis kwam, hem eens duchtig at te rossen. En zij hebben zich zoo gewetensvol van die taak gekweten dat toen het werk klaar was, de buren den man half dood en met gebroken schouder op het portaal vonden liggen. Te Londen heeft een 15-jarig meisje ge tracht zich te verdrinken, omdat haar inofeder, een weduwe met 7 kinderen, slechts f 3,6'5 per week kon verdienen. Het kind was zoo radeloos over hun armoede, dat zij in 't water spropg en tegen haar wil gered werd. Het „proef-huwelijk." De hoogere kringen te New-York zijn zeer verontwaardigd over een boek, geschreven door mrs. Herbert Parsons, vrouw van een parlementslid en dochter, van den bankier Harry Clews, waarin deze merk waardige theorieën over huwelijk en gezin ont wikkelt. Na te hebben beschreveD, hoeveel on gelukkige huwelijken er bestaan en hoeveel ge zinpen daaronder te lijden hebben, stelt zij een „proef-huwelijk" voor. Elk paar, dat zich in den echt laat verbinden, zou, volgens de theorie vau de schrijfster, slechts voor een beperkten tijd aan elkander gebonden zijn en zich biunen dat tijdsverloop op zeer gemakkelijke wijze kunnen laten scheiden. Eerst na afloop daarvan zou het huwelijk definitief zijn en niet dan onder de thans geldende bepalingen ontbonden kunnen worden. Over kinderen wordt niet gesproken in dit boek. Een Zweedscb ingenieur heeft een vlieg machine vervaardigd, die veel kleiner in om vang is dan die men tot heden gemaakt heeft en die niet meer zal kosten dan een rijwiel. In 't voorjaar wil hij proefvluchten houden eu velen hebben zich reeds vereenigd om vennoot schappen te vormen, waardoor deze uitvinding algemeen zal worden. Te Lübeck is de directear van de Handelsbank door een verpleegster doodge schoten. Daarna schoot zij op zich zelf. Volgens berichten was zij op hem verliefd maar werd haar liefde niet beantwoord. Ook Servië heeft nu zijn kapitein van Köpenick. Eenige dagen voor Nieuwe jaar heeft een ontslagen ambtenaar de gemeenten in den omtrek van Belgrado afgeloopen en de rekeningen nagekeken als commissaris van de Rekenkamer, hij eischte de kasgelden op, die hem op vlotte wijze werden uitbetaald. In Obreuowatz liep hij er echter in. Daar vroeg men zijn legitimatie en werd hij weldra inge rekend, en naar Belgrado overgebracht. Omtrent de aardbeving op Jamaica wordt geschreven, dat op 10 mijlen in den omtrek alle buizen beschadigd zijn en in de stad bijna elk huis vernield is. De brand welke ua de aardbeving uitbrak, voltooide het werk der verwoesting. De handelswijk van Kingston is een hoop smeulend puin. Vierhonderd menschen zijn ge dood en ruim duizend gewond. Er kwamen vele voorname kooplieden en nijverheidsmannen om het leven. In het militair hospitaal zijn 45 zieke soldaten omgekomen. Geen kerk of openbaar gebouw, hoe groot ook, bleef gespaard. Overal heerscht een verpestende lucht van de onbegraven lijken. Door het in storten van een gesticht, zijn honderden krank zinnigen wijd en zijd gevlucht. Nergens is voedsel voor de ongelukkigen. Er dreigt hongers nood. Voor geen geld is er iets te krijgen. De ellende is onbeschrijfelijk. Rijken en armen zijn zonder ondötkomen. Er is dringende behoefte aan levensmiddelen. Het handeldrijvende deel der stad heeft het meest geleden. De Amerikaansche regeeriug zal de levens middelen die zij te Cuba opgestapeld heeft ter beschikking van de geteisterde bevolking te Jamaica stellen. RUSLAND. Onder voorzitterschap van Minister Stolypin is in het Winterpaleis te St. Petersburg een beraadslaging gehouden over de maatregelen tot leniging van den hongersnood. Men zegt dat de heer lsjiskef naar Engeland en Amerika zal gaan om mededeelingen te doen over de diepe ellende, die in de Wolga-districten heerscht, 1 en om hulp te vragen, daar noch het Rijk, nóch de bevolking die voldoende kunnen geven. Nader wordt gemeld dat de moordenaar van Von der Launitz, den prefect van Petersburg, gebleken is de zoon te zijn van een hoog ambtenaar, behoorend tot eene der eerste families der Russische aristocratie. Iu de buurt van de bank der Maatschappij voor Gemeentecrediet te Petersburg hoorde men Dinsdag een slag. Iedereen dacht vanzelf aan een aanslag, maar dit bleek alras nu eens bij uitzondering niet het geval te zijn. Door de zorgeloosheid van een meesterknecht, die toe zicht had op de reparatie van de gasleiding in de kelderverdieping, had er een geweldige ont ploffing plaats. De zoldering der gewelven en een deel van het trappenhuis vielen in de bedoelde werkman werd bedolven onder bet puin met drie anderen. Men heeft de lijken niet aanstonds kunnen bergen, omdat het dak van het gebouw ook dreigde in te storten. L A N D B O U W-V E E T E E L T. Naar aanleiding van den door het Ned. Rund vee-Stamboek voor ons echt Noord-Hollandsch fok- vee voorgestelden naam van „Friesch-Hollandsch Veeslag" werd door de hh. H. de Goede, Az., H. Zijp, Kz., P. Zeeman. H. Beets, P. Jonges, Dz., C. Visser. Kz. en J. Buurs, allen te Beemster, aan het Hoofdbestuur van het Ned. R. St., het navolgend schrijven gezonden. Genoemde heeren hopen, dat tal van beroepsgenooten de oogen geopend mogen worden en zij hun stem by de hunne zullen voegen. Aan het Hoofdbestuur v/d vereeniging „Het Nederlandsch Rundvee-Stamboek". Mijne Heeren. Met genoegen namen wij kennis van een Open Brief, door „Krelis v/h Stamb." geschreven en willen hierbij verklaren, dut de daarin uitgesproken raeening geheel overeenstemt met de onze. Ook wij betreuren het, dat bij de indeeling naar verschillende rassen ons N. Holl. Vee voortaan zal worden genoemd Friesch-Holl. Veeslag gaat men op die manier inschrijven, dan zal binnen niet zeer langen tijd, in naam altham, de N.-Holl. Koe geheel verdwijnen. De Friesche fokkers, by het Friesche Stamboek aangesloten, zullen in dat Stamboek steeds laten in schrijven, zoodat er voldoende Volbloed Friesch Stamb.vee zal blijven bestaan, en dat komt er uit N. Holland, vooral nu fokvereenigingen hebben ver klaard in 't Nederl. Stb. de beesten te doen in schrijven, nog een groot aantal Friesch-Holl. dieren bij. Voor een vreemdeling zal er binnen weinige jaren geen N. Holl. Jcoe meer bestaan. Om de zaak maar plat uit te drukken Friesland eet dan te elven (elf uur) en N. Holland te twaai ven by groote verlegenheid is men niet verlegen, dan in 't geheel niet, dus vasten. Waar wy thans inzien, dat onze belangen by het handhaven van den naam „Friesch Holl. Veeslag" worden geschaad, wenden wij ons tot U met bet verzoek dien naam alsnog te willen veranderen, al thans voor het Vee in N. Holland in Hollandsch Veeslag" (zwartbont.) Laat dan de beesten, die in Friesland worden ingeschreven, genoemd worden „Friesch Veeslag" of wat ook Friesland wel niet gaarne zal willen, „Friesch-Hollandsch" of Hollaudsch-Friesch" zulks laat ons koud. Wy twyfelen niet of ons verzoek zal rypelyk worden overwogen, niet allen in 't belang van de Nooid-Holl. Veefokkers, doch ook in dat vau 't Ned. Ruudveestamb., dat nu van vele personen, die ook in 't Stamboek N. Holland laten inschryven, steun ondervindt, en wy eindigen met de verklaring, dat, mocht de naam Friesch-Hollandsch behouden blyven voor ons vee, wy het als onzen plicht beschouwen, voor ons lidmaatschap van Uwe vereeniging te be danken, en dan zulleu trachten het „Stamb. N. Holland" groot te maken. Donderdag vergaderde te Middelburg het hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering van landbouw eu veeteelt in Zeeland. Wegens ongesteldheid van den heer Heune- quin fungeerde de heer C. A. H. Wagtho als voorzitter. Na goedkeuring der notulen van de vorige vergadering worden behandeld en daarna vast gesteld de statuten der Maatschappij. Voorts wordt het dagelijksch bestuur gemach tigd, een commissie te vormen voor de samen stelling van een huishoudelijk reglement. Naar aanleiding van een reeds vroeger door de afd. Tholen ingediend voorstel, om adhsesie te verleenen aan het tot de regeering gericht adres van den Bond der Nederl. suikerfabrikanteu iu zake zwaarder belasting der sacharine, stelt het bestuur voor, geheel in het midden latende het al of niet nadeelige van sacharine, den minister te verzoeken, de sacharine te belasten met een accijns, overeenkomend met haar zoe makend vermogen, dus 300 a 500 maal hoogi dan suiker. Op voorstel van den heer Collot d'Escur wordt echter besloten tot indiening van ee adres in meer algemeene termen. Zonder hoofdelijke stemming wordt aangenome het voorstel om in de Juni-keuringen uit loven 10 aanhoudingsbijdragen van f 100 iede voor merriën vau 3 jaar en 20 idem van 110 benevens een zilveren medaille voor merriën vi 4 tot 8 jaar; deze laatste uit te betalen, nad de merrie met haar veulen het volgende ja op eene keuring in Juni vertoond is, en aj de plaatsvervangster uit te keeren, wanneer, c welke reden ook de merrie zonder veulen of 't geheel niet vertoond wordt. De plaatsvi vangsters komen daarbij in aanmerking naar volgorde, die zij bij de keuring hebben verkreg en na met haar veulen vertoond te zijn. Voorts wordt aangenomen het verzoek v de afd. Oostburg, om pogingen aan te wend tot aanvulling van het K. B. van 6 No 1905, om voor motorwagens en motorfiets een bepaald gekleurd licht voor te schrijven. Een crediet van f 20 wordt toegestaan t bestrijding der kosten voor het nemen v grondmonsters in de in Maart 1.1. overstroom polders. Van den heer E. van den Bosch te Goes bericht ontvangen dat hij het lidmaatschap d Commissie voor de tentoonstelling in 1907 '3-Gravenhage aanneemt. Verder zijn in commissie door de afdeelingen aangewezen heeren C. Zuid weg, Heinkenszand, H. J. Dor Tholen, P. C. W. Swemer, Noord-Bevelan L. J. Roggeband, Oostburg, F. C. O. 1 Houibacb, Hulst, J. C. v. d. Have, Zierikzf J. J. Mo!, Kruiningen, J. Polderdijk, Walchere P. van Dixhoorn, Axel. Ten slotte wordt met applaus aangenomi het voorstel van den waarnemenden voorzittf om den heer Henuequin het volgend telegra te zenden„Het hoofdbestuur der Z. L. AL vergaderd te Middelburg, heeft met leedwezi uwe ongesteldheid vernomen en wenscht u ei spoedig herstel toe." Daarna wordt de voor de pers toegankelijl vergadering gesloten. OESTERS. Van 1117 Jan. zijn van Ierseke verzoude 580.000 leverbare oesters tegen de volgent prijzen 100 KG. fr. 95—100, 85 KG. fr. 65—7 80 KG. fr. 60—65 70 KG. fr. 45—5 65 KG fr. 35—40 50 KG. fr. 15—20 40 K( fr. 10—12. Gemeente YERSEKE van 1117 Januari 1901, Geboren: Jacob, zv, Engel Jan Cornelis Poe man en Pieternella Sinke. Laurina Dina, zv. J Christiaan Polderman en Cornelia Zwartepoori Maria, dv. Jan Douw en Margareiba van Noords Arend Jobaunes, zv. Anthonie Willem van Dijke i Kornelia Klizabeth Kievit. Leendert, zv. Bastia Holleatelle en Dina Wisse. Overleden: Nicolaas Pieter, 10 j. zv. Jacob Oele en Pieternella Korstanje. Martina Geertrui Glcrum. wed. van Marinus Hoogstrate. Bedankt voor de toezegging van bet beroep na de Ned. herv. kerk te Poortvliet door Ds. J. Paauwe te Ierseke. Bedankt voor het beroep naar Hedel door Ds. de Looze te Oud-Vosseraeer. Voor eenige dagen is (e Bussera overleden Ds. I H. L. de Bel, predikant bij de Ned. Herv. Gei aldaar. De overledene was o.a. ook predikant Ierseke, van 29 Mei 187019 Jan. 1878. Tot diaken bij de Ned. Herv. Gem. te Ierseke benoemd de beer L. Hartoog. PREDIKBEURTEN. Nederlandscben Protestantenbond afdeel ing Tbole Zondagmorgen 10 uur Ds. J. VV. K. Hoevers, Bergen op Zoom. Ned. Herv. Gem. Ierseke. Vin. 91/2 u. en na 2 u. Ds. Paauwe. Ger. Gem. Vui. 9l/2 u. en nam, 2 u. Ds. Hei<i» nam. 5l/2 u. een der ouderlingen. Chr. Ev. Gem. Vm. 9l/2 u. Ds. Mooijen Weineldinge en Ds. van Leus»en te Goes (bevestigi Ds. van den Hoek), nam. 2 u. Ds. van den Ho (intrede;, nam. 5l/2 u. conferentie. Oud. Ger. Gem. Vm. 9 u. nam ll/2 u. en 5 u. leze Vrijdagavond 7 uur Ds. Kersten te Rotterdam. 19 Jau. 1906. THOLEN. Boter f0,575 per K.G. Eieren t 1.50. Rotterdam eieren f 4,50. Coöperatieve Roomboterfabriek y De Koe" te Staveuisse11,45 per K.G. THOLEN, 19 Jan. 1907. Oude Tarwe f 7,10 k 9,per 100 ki Haver 6,50 k 7,30 id. Karweizaad a f per 50 ki Rogge 5,a 5,50 per bei Witte boonen u 14,50 a a 15,50 id. Bruine 7,k 9,id. Kleine erwten 7,50 k u 8,id. Kroon 9,a 9,60 id. St. Maartensdijk, 17 Januari 1907. Nieuwe Tarwe f 5,50 k f 7,per fil Wintergerst 8,25 k 8,75 p. 100 kil Witte Boonen 13,k 14,

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1907 | | pagina 2