mtMail, ftviii aai it Itluti ra lesterteelt, lailm, mi No. 1128. Zaterdag 19 Januari 1907. Vier en twintigste jaargang. EN J. B. C. POT, Eerste Blad. Publicatie n. p'i De Boomgaard. BlNNENLAiND. Van onze berichtgevers. öemengd Nieuws. IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.025, franco per post fl,10. Voor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te T h o I e n ol vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker ie lerseke. UITGEVER: THOLEN. idrertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechte 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. De Burgemeester der gemeente Tholen brengt bij deze ter kennis van de Ingezetenen, dat bij hem ontvangen en aan den Ontvanger der Directe Belastingen ter invordering is verzonden, het Kohier der Grondbelasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen voor bet dienstjaar 1907, met uitnoodi- ging aan een iegelijk wien zulks aangaat, om na bekomene kennisgeving van zijnen aanslag, ten spoedigste bet door hem verschuldigde te kwijten, met berinnering tevens, dat de bezwaren, welke dienaangaande mochten bestaan, binnen drie maanden na beden bebooren tc worden ingediend. Tholen, 14 Jannari 1907. De Burgemeester voornoemd M. G. VAN STAPELE. iap „Het zal van 'tjaar niet veel zijn met de appelen, want er zijn er verleden jaar te veel geweest" of „de peren zullen dit jaar nog al wat geven, want wij hebben er in geen twee jaar gehad." Deze en dergelijke uitspraken worden jaarlijks vele malen bij het spreken over den boomgaard, of over den stand van het ooft gehoord. En toch is er geen goed aanneem bar© reden, waarom hoornen,, het eene jaar wel en het volgende jaar geen vruchten zouden geven, als ze behoorlijk verzorgd worden en het weer vorst gedurende het bloeitijdperk niet tegenwerkt. Maar, vergeet dit niet, de boomgaard moet behoorlijk verzorgd worden. En die verzorging moet reeds tijdig beginnen. Nu al. Ga in uw boomgaard en ontdoe uw boomen en struiken van alle onzuiverheden, als daar zijn doode takjes, half en heel verrotte bladeren, en alles, wat niet is „gezond hout." Verzamel alles en verbrand het. Bespuit daarna uw boomen en struiken met bordeausche pap, als gij reden hebt om te meenen, dat ze wel eens aangetast worden door schurft (of liever als gij wel eens schurftige vruchten hebt), door mooilia-rot (als de appels en peren reeds voor zij geheel volgroeid zijn, aan de boomen in rotting overgaan, waarbij zij dan bruin of zwart van kleur worden. Borstel in den herfst en in het voorjaar 9tammen en dikke takken met een boomborstel en bestrijk ze met kalkmelk. Maak den groud van den stam tot een meter buiten de kruin voorzichtig los en open en strooi wat kalk (vooral bij de kerseboomen), alsook volop thomasslakken meel, beenderenmeel, of een andere phosphaatbemesting. Wanneer dat alles gedaan is, kuut gij een beetje wachten. Daarna maar niet later dan in het begin van het voorjaar moet de bodem bemest worden met kali, in den vorm van Patent-Kali. Van den stam tot een meter buiten de kroon strooit ge één halve Hectogram patentkali per M2 (vierkante meter.) Deze patentkali wordt lichtjes ondergewerkt. Wil men gezond, krachtig hout hebben, wil men de boomen bestand doen blijven tegen in vloeden van weer, schadelijk gedierte, eventueele ziekten, enz., dan verzuime men deze bemesting met patentkali niet. De kalibemesting van den boomgaard is één der voornaamste zaken, die men te betrachten heeft. De vruchten blijven daardoor gaaf en frisch vau kleur, gezond en lekker van smaak en reuk. Verder kan men in het voorjaar één of twee maal den bodem met gier of beer bemesten of pl.m. 20 gram chilisalpeter per M2 geven. Men *eve echter niet te rijke stikstof bemesting daar het wel eens voorkomt, dat daardoor kanker aan de boomen komt. Bij rijke kali en phosphor- sunrbemesting kan en moet men natuurlijk wat eer stikstof geven. En nu aan den gs hoonmaken, kalken, bespuiten, bemesten Openbare vergadering van den gemeenteraad van llerseke op Donderdag 17 Jan. 1907des avonds ten 7 ure Tegenwoordig 7 leden, afwezig de hh. Cupéry, Sauer, Wcsdorp en Polderman. Medededeeling werd gedaan van de goedkeuring «van verschillende raadsbesluiten en van de kasopname Aan 2 personen werd afschryving schoolgeld verleend, samen f 2,85. Een reclame tegen de straatbelasting moest af gewezen worden, omdat zij te laat is ingekomen, een reclame tegen de hondenbelasting werd aangenomen met f 1,50 vermindering van den aanslag. Wegens niet-aanneraing van de herbenoeming door den heer J. de Schipper als lid van 't Burg. Armbest. moest een ander worden benoemd. Gekozen werd de heer M. van Stee, Fz. met 4 st. (3 op deu heer I. Hage). De heer C. Drenth te Wedde (Gr.) werd benoemd tot onderwijzer met verplichte hoofdakte aan school 2 met ingang van 1 April of vroeger. Hij was de eenige sollicitant. De periodieke aftredende leden der commissie tot wering van schoolverzuim, de hh. D. Bom. J. J. v. d. Peijl en I. van Dijke werden herbenoemd. In de plaats van den heer Klenke, die ontslag als onder wijzer genomen heeft, moest een ander benoemd worden. De keuze viel op den heer A. J. van Noppen, onderwijzer, met 4 st. (3 op den heer J. Oom.) Een tweede kohier voor schoolgeld werd aange boden met een totaal bedrag van f 24,15. Het werd met dat cijfer vastgesteld. Reeds meermalen zyn er moeilijkheden voorgekomen naar aanleiding der verschillende meetbrieven van vaartuigen (inlandsche of Belgische.) Daarom stellen B. en W. een wijziging voor in art. 8 der ver ordening op de invordering van havengelden, enz. Dit luidtals grondslag voor de berekening van het havengeld, wordt aangenomen de netto-inhoud der vaartuigen volgens den ryksmeetbrief. Voor de 3 laatste ^woorden te lezen volgens den meetbrief des ryks, waar het vaartuig te huis behoort. Dit werd goedgekeurd. Nu restte nog een verzoek der afd. Zeeland van den Ned. bond van gem. ambtenaren ter secretarie. Dit bield in, de salarissen dier ambtenaren in deze gemeente billijk te verhoogen. B. eu W, stelden voor, ieder der beide klerken f 50 meer te geven, hetwelk na eenige discussie met algemeene stemmen werd aangenomen. Bij de laatste rondvraag vroeg de heer Muller, of er al spoedig aan het remmingswerk in de haven begonnen wordt. De voorz. antwoordde bevestigend, denkelijk deze maand nog. De heer De Schipper vroeg, of er voor dat werk nog boomen moeten aangeschalt worden bij wist er eenige te koop. De voorz. kon geen stellig antwoord geven, maar hield zich, zoo noodig, voor nadere inlichtingen aanbevolen. Aan een verzoek van denzelfden spreker, ofeigenlyk van D. van Stee alfaier, oin verbetering van den Zweedykschen weg, zal voldaan worden. Het stond al op de agenda. Bij Kon. besluit is benoemd tot Kantonrechter te Terneuzen Mr. M. P. Sipkes, thans griffier bij het kantongerecht te Vianen. Naar aanleiding vau een bericht in Zeelandia betreffende een voorgenomen officieel bezoek van H. M. de Koningin met haar gemaal aan Zee land, merkt de Midd. crt. op, dat er vau dit bezoek in het voorjaar geen sprake is. Wanneer die plannen een vasten vorm hebben aangenomen, hoopt dit blad zijne lezers daarvan op de hoogte te brengen. De berichten, die thans verspreid worden, schijnen slechts gegrond te zijn op geruchten, verzinsels en on-dits. IERSEKE. Ph. Kosten alhier, die van zijn geboorte af het gebruik zijoer beenen mist, heeft van H. M. de Koningin een som van t «40, - gekregen, als eerste bijdrage voor een wagentje op veereu. Een lijst circuleert, om deze som tot het noodige bedrag aan te vullen. ST. MAARTENSDIJK. 17 Jan. Door het Bestuur van het Waterschap St. Maartensdijk werd heden alhier publiek aanbesteed Het ver hoogen en verzwaren aan de binnenzijde van een gedeelte van den zeedijk van den polder Slabbecoorne, benevens het maken aldaar van een binneuberm met bermsloot. Inschrijvers de hh J. Knuist, voor f 1403 I. Moerland, voor f 1285 G. v. Oost, voor f 1225 1. Polderman, voor f 1205 E. Polderman, voor f 1200 J. van Oost, Az. voor f1186. Laatstgenoemde is als minsten inschrijver het werk gegund. Alle inschrijvers wonen te St. Maartensdijk. ODD-VOSSEMEER. In 1906 werden door de landbouwersvereeniging alhier aanbesteed 206800 KG. superph., 31600 KG. chilisalp. benevens paardenboonen, maïs en lijnkoek ter waarde vanf 9890,57 dit alles in Februari. In Maart nog 21200 KG. arain. superph. 890Q KG. Peru-Guano, 5000 KG. kaïniet en 200 KG. zw. amm., ter waarde van f2574,48. In Mei 15000 KG. chilisalp. ad f 2004,05, in Sept. 3100 KG. maïs ad f 193,13 en in November aan voederartikelen f 1566,57, alles te zamen voor f 16228,80. In een vergadering Zaterdag 11. gehóuden door de aandeelhouders vau de weegbrug „Recht voor Allen" werd besproken de standplaats van de fairbank, deze bespreking had tot gevolg, dat men uit overweging dat deze standplaats in het nadeel van de betrokken landbouwers is en bovendien moeilijkheden geeft bij het afrijden der haven, besloot een geschikten plaats aan te vragen in de Veerstraat. Thans worden aan den dijk tusschen Tholen-Oud-Vossemeer twee rijen boomen aan de onderzijde van dien dijk gerooid, al deze boomen zijn door den stormvloed van 12 Maart geuood. Jammer genoeg, want deze dijk was door zijn rijke beplanting een sieraad dezer gemeente. THOLEN. Dinsdagavond vergaderde op de bj;-iï2«al van het „Ho? van. Holland" de afd. „Tholen" der Ned. Maatsch voor tuinbouw en plantkunde. De voorzitter, Jhr. J. van Vredenburch, opende de bijeeukomst met een welkomstwoord in den nieuwen jaarkring. De afdeeling, hoewel voor eenigen tijd wankelbaar, kan thans als gevestigd worden beschouwd. Na den wensch voor haar voortdurenden bloei, verzocht hij den heer Schuttevser zijne aangekondigde voordracht te houden over „De Groententeelt op den koudeu grond." Achtereenvolgens behandelde spr. witlof, bleek selderij, prei, kadoen en andijvie. Op bevattelijke wijze werd de teelt en de bemesting dezer planten, getoetst aan de prak tijk, uiteengezet en aangetoond hoe zij voor den tuinier het meeste voordeel kunnen opleveren. Daarna werden enkele huishoudelijke zaken behandeld. Omtrent een van de afd. „Goes" iugekomen circulaire betreffende deelname aan de internationale tentoonstelling te 's Hage werd besloten een afwachtende houdiug aan te nemen. Op de algemeene vergadering te Amsterdam zal de afdeeling ditmaal niet vertegenwoordigd worden. Eenige vragen, in de daarvoor bestemde bus, aauwezig, werden door het bestuur eu den heer Schuttevmr beantwoord. Na dankbetuiging aan den lieer Schuttevaer voor zijn leerrijke voordracht en na mededeeling dat de heer Camman op 13 Februari a.s. een voordracht zal houdeu over Ziekten in vrucht- boomen en de bestrijding daarvan," sloot de voorzitter de vergadering. Zaterdag 19 Januari zal het 41 jaar geleden zijn, dat de Thoolsche stoomboot de eerste maal voor den Tboolschen wal kwam. De toen ook zoo genoemde boot „Stad Tkoleu" kwam destijds van de werf der firma Fop Smit aan den Kinder dijk. Niet onvermeld mag blijven, dat de nog in leven zijnde kapiteiu Van Keulen, toen ook reeds aan boord was en later gezagvoerder werd. De Directie bestond destijds uit de heeren Van der Burght, Pické en VVagtho. Maandagavond gaven de leden der Rederijkerskamer „Cats" alhier, een uitvoering in de zaal van den heer Z. de Ruiter te St. Maartensdijk. Ten tooneele werden gevoerd ,,'t Lied van Moeder" en „Een vermakelijke vergissing." Beide stukken, ook op 26 December alhier opgevoerd, werden ook thans zeer goed gespeeld en luide geapplaudisseerd. Een gezellig bal besloot dezen avond. Het spijt ous, van een wanklank bij dit uit stapje te moeten melding maken. Kort vóór het vertrek per rijtuig naar Tholen, werden enkele dames van het gezelschap door een drietal personen gestompt en geschopt, een van haar rukte men een mouw uit haar mantel los. Met een geopend mes tegen de ruiten krassende, werd getart om uit den wagen te komen en gedreigd de inzittenden in reepen te snijden, enz. Bij den heer de Ruiter werd een ruit ingedrukt van een raam, waaronder een kind sliep, dat daardoor gemakkelijk verwond had kunnen worden. Maar de laagste en lafhartigste daad was het bijna geheel doorsnijden van de leidsels. Gelukkig braken deze direct bij het afrijdenware de wagen in vollen gang geweest op deu weg, of een helling afgaande, dau hadden ernstige onge lukken plaats kunnen hebben. Naar wij vernemen is deze zaak in handen der politie gesteld. Naar men ons meedeelt, bestaan er plannen voor eene uitvoering der Gymnastiekvereniging „Olympia," te geven in het begin der maand Februari. POST- en TELEGRAFIE. Opgaven omtrent het vervoer op hel Post- en Telegraafkantoor te Tholen, gedurende het jaar 1906. Verkoop frankeerzegels, enz. f 17831,115, gestorte postwissels f296597,445, uitbetaalde postwissels f 175977,40, uiigegeve.n postbewyzen f 218,62, uit betaalde postbewyzen f 302,055, ingelegd op spaai- bankboekjes f 258663,705, terugbetaald op spaar bankboekjes 1 234800,045, ingevorderd op quitantiën f 180468.98, uitbetaald op quitantiën 123876,595, -ontvangen prcuiics rijksverzekeringsbank 1 1432,77, uitbetaalde schadeloosstellingen rijksverz.bank f 2560,74 Op het post- en de hulpkantoren werden ont vangen 131405 gefrankeerde en 858 ongefrankeerde brieven van elders, 1897 van en voor den kring van het kantoor, 100280 enkele, 503 dubbele brief kaarten, 184695 couranten van l/2 cent, 52888 van 1 cent, 221450 overige gedrukte stukken, 1468 monsters en 22580 dienstbrieven, 2390 gewone aan- geteekende brieven en 1025 met aangegeven waarde van f 522445,54. Aantal ontvangen postpakketten 48926, verzonden id. 18603, aantal verzonden tele grammen 2516, aantal ontvangen telegrammen 5557, aantal opgenomen en verder geseinde telegr. 9560, aantal uitgaande gesprekken binnenl. 1091, buitenl. 13, aantal inkomende gesprekken binnenl. 494, buitenl. 20, aantal transiteerende gesprekken 339, aantal lokale gesprekken 528. Met ingang van 16 Jauuari jl. is benoemd tot bostbode van St. Maartenskijk op B. op Z. de brieven- en telegrambesteller Everaers te Brou wershaven. Uit Ommen wordt gemeld, dat voor eenige jaren vele Gemeentebesturen in den omtrek aldaar bevangen werden door een brandspuit- aanschafkoorts. Ook hier is indertijd zoo'n dingetje gekomen, dat ternauwernood een vensterkozijn kan natmaken op 2 meter afstands. Opgeborgen werd zij, bij gebrek aan beter, in eeu boerenschuur. „Onlangs verschijnt er een commissie iu optima forma tot het nazien en controleeren van de spuit. Edoch de spuit is zoek. Gemoedelijk komt de eigenaar van de schuur tot de commissie zeggen„Ai hom probeeren wilt, dau moei 't aander jaor maor weerkoomn. Ei zit noe nog te diep uuder 't heuj" Een keele bezending blikken met gecon serveerde groenten 15 h 20.000 blikken, ge vuld met andijvie, doperwten en snijboonen, is door de keurmeesters van den gezondheidsdienst te Amsterdam afgekeurd. Een dekschuit had de bezending aaugebracht uit Medembük, met be stemming voor een firma aan den Binnenkant, doch bij onderzoek bleek, dat de inhoud, blijk baar lang geleden ingemaakt, bedorven was. Op last van den gezondheidsdienst is de heele zending per kar naar de stadsvaalt gebracht en daar zal men wel afdoende gezorgd hebben, dat er niets van in omloop gebracht kan worden. Middel tegen den hik. Volgens dr. Tucker is een onfeilbaar middel tegen den hik, een mengsel van niet te fijne suiker met sterken azijn. Een theelepel, genomen op het oogenblik dat men den hik heeft, is voldoende om dezen dadelijk te doen ophouden. In het zeldzame geval dat het middel niet mocht helpen, neme men eeu tweedq lepeltje,

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1907 | | pagina 1