TUtHii, pvtji au ilt Mapa na oesterledt, Min», aai. X w >n. No. 1125. Maandag 31 Dcember 1906. Vier en twintigste jaargang. EN H. C. POT, Eerste Blad. Oud en Nieuw. „HOLLAND. 5, ri,ii BINNENLAND. EEN MILLIOEN GUL EN. Van onze bericlitgevcs. Gemengd Nieuws. L474 0041 e rij er Q. leisel LIJ ERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.025, franco per post f 1,10. Voor het buitenland 90 cents. lng*zontf«n stukken, enz. worden uiterlijk ep DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te T hol en of v66r DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER: T H O L E S. Advertentiën van 1 tot 4 regels 40 c»utsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt alechs 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering aarde it boe ht doi Wanneer het jaar ten einde neigt en beelden uit 't verleden aan den geest voorbijgaan, te b w, b Wi >eg (paar d ndela ten b ier vi irtoll ff zorgi niet 108S Had. idelij dan stemt, voor wie niet onverschillig daarheen leeft, de laatste avond van het jaar, tot ernst en nadenken. Bij het afsterven van een jaar komt er vaak een droefgeestigheid 'over ons, die we tevergeefs pogen af te schuddenwant we getuigen van het einde der twaalf maanden, die langzamerhand leldii "iendschap met ons sloten, ook al brachten ze ons misschien meer leed dan genoegen. Het waren ten minste vertrouwde figuren wij wisten dat zij het wèl met ons meenden, al bleken ze «oms onmachtig om ons té zegenen-en dat onbekende jaar, dat gereed staat met. heel zijn heirleger mysteriën, hét schijnt ons even koud als het seizoen waarin het geboren wordt. Wanneer wij aan het sterfbed staan van een Sonzer dierbaren, en de dokter heeft verklaard, dat er geen hoop tot -behoud bestaat, dan is er iets in ons dat ons naast die sponde op de knieën dwingt; iets dat ons den heengaande nog allerlei aangename dingen doet toefluisteren, wij zouden nog alles willen beloven, nog alles willen geven en wij schijnen onszelven zelf- zuchtigen toe, die tot dusverre nooit genoeg gaven. I Een dergelijk gevoel bekruipt ons bij het I wegsterven van het jaar. Ook die vertrekkende heeft te weinig van ons ontvangen, en wij zouden hem nog alles in 'den schoot willen werpen wat wij hem tot dasverre onthielden doch voorbij, klinkt het, en machteloos staat de mensch tegen- over den tijd die hem van zijn loof berooft, evenals de winter den boom; slechts de herin- nering blijft hem over. Gelukkig zij, die het afgeloopen jaar kunnen herdenken zonder zelfverwijt, zonder smartge- g- voel en gelukkig ook zij, die het Dieuwe jaar ie (j kunnen intreden met, frissche levenskracht en -e; noed en met de beste voornemens bezield. )ij Dat geluk wenschen wij allen toe, eu wij uiten T daarbij den wensch dat het nieuwe jaar ons veel ht ten zegen moge brengen, opdat wij ook het geluk 10 Dogeu smaken anderen ten zegen te kunnen lijn. Weg daarom met alle egoïsme, eer-en zelf- lucht 1 Als we dat onkruid in ons hart laten roortgroeien wordt het eindelijk een ondoor- Iringbare massa van netels en doornen die het oede op den bodem van ons hart verstikt. Weg lus daarmede De bloemen van het goede hun geren slechts naar plaats om in ons gemoed te mtluiken eu even welig te bloeien als de som- )ere woekerplant van het kwaad. Daarom lezers, wie ge ook zijt of wat ge mdervonden hebt, treedt met schbone verwach- ingen het nieuwe jaar in. Laten we hopen, naar ook medewerken om het verkeerde, het inedele, de ruwheid, haat en den laster die onze naatschappij nóg zoo ontsieren, hoe langer hoe aeer te bestrijden, te verdringen en ten laatste lit te roeien. Moge de opvatting van onze levens aak ernstiger en edeler worden. Moge eerlijk- leid en goede tronw in handel en wandel onze euze zijn. Trachten we onoprechtheid en huiche- arij en afgunst, die kanker in onze samenleving, fnuiken, opdat fierheid en moed, waar 't iprechtheid geldt, meer op den voorgrond treden. Outwikkelen wij onze gaven, trachten wij ooveel mogelijk te leven als menschen, die zich ene hooge roeping bewust zijn, werken en itreven wij om licht en waarheid te bevorderen a doen wij onzen plicht met een ruim harten len nauw geweten, dan kannen wij vol moed en ertrouwen de toekomst te gemoet gaan, wat ij ook verbergen moge in haren schoot en preken wij ten slotte den wensch uit dat wij loges bewaard blijven voor rampen, als onze 5,45 9,15 1.20 2,21 2,26 provincie dit jaar door den watersnot getroffen hebben. Dat dit jaar U zegen schenkt Voorspoed steeds Uw pogen kroa', Huiselijk heil en vergenoegen Met gezondheid bij U woon' De opbrengst der rijksmiddelen wa in Nov. weer zeer gunstig, nam. 12% ton bger dan het vorige jaar. fn de 11 verloopenmaanden is ruim 6y3 millioen meer ontvang* dan iu 1905 eu ruim 6uiili. meer dan v» der raming. LEVENSVERZEKERING-MAATSCKPPIJ Hoofdkantoor te Amsterdam, Keizers jacht 292 Maatschappelijk Kapitaal Door de verzekering eener dadelijkingaande lijfrente maakt men op 50-jarigen leefjd 7,5% op 55-jarigen leeftijd 8,5 op i-jarigen leeftijd 11,3 en op 70 jarigeD leeftl 13,5% rente van zijn gestort kapitaal. Inlichtingen eu tarieveu verkrijgbar aan het Hoofdkantoor en bij H.H. Agenten de H.H. C. M. VAN RIJNS EL, te Tholen P. M. v. d. EN DE, te Oud-Fossemeer J. (EL DER BLOM te Poortvliet; J. W. REBEN. en notaris H. J. VAN NOUHUYS telicrikzce Mr. H. OELE te Goes. 1ERSEKE. De Nieuwjaarscommiie alhier heeft ingezameld f219,50, 139 KU brood en 5 KG. spek, samen f 236,60. Vrijdagavond hield hier de»ieer J. A. Hoorweg, arts te Heiukenszaud, ei leerrijke, met een overvloed van lichtbeeld* verduide lijkte lezing over „De strijd tegenie tering". De uitnoodiging daartoe was uitge^an van de Groene Kruisvereeuigiog „Ziekenzoj". Er was een zeer talrijk gehoor. De Zanguitvoering in Ebeubzer van de Zangvereenigingen Excelsior en anglust op Dinsdagavond werd bevredigend aik bezocht, er waten 68 betalenden tegenwoorig. Vrijdag gaf de gymnastiek-vreen. „Voor uitgang zij ons streven", bijgesün door de vereen. „Symphonie" een hoogst genoegelijk soiree, bestaande uit symphouie-nomers, gymn. oefeningen, een drietal voordracbn van den heer M. Reijngoudt en enkele tabkux, waarbij drie marmergroepeu. De opkomst wa9evredigend. Na het soirée volgde een bal. OUD-VOSSEMEER. Alhier zou Zidagmorgen de landbouwer J. A. H. met vrouw e zoontje per rijtuig naar de vroegmis rijden, loa hij het on geluk had bij het afrijden der leve te recht te komen in de diepe drenkingiut, met het noodlottig gevolg, dat het ijs rak en allen onder water terecht kwamen. Gükkig wisten de inzakkenden zich te redden, bewel het meer dan een uur duurde voor er ddoende hulp was om paard en rijtuig er uitte halen. Tot heden, zoo meldde men ons, heben noch per sonen,nóch paard nadeélige gevolgi ondervonden van dit ijsbad. THOLEN 21 Dec. Voor een goegevuldezaal en aandachtig gehoor trad Ds. M.van Kleef, uit Leiden, voor ons Nutsdeparlmeut op. Bij afwezigheid van den Voorzitter eden Secretaris, nam de heer A. Avé beider fuitie waar. Uit de van het bestuur de paarbank inge zonden dubbeltallen werden iet algemeene stemmen herkozen als commissar:dezer instelling de heeren J. K, Dalebout en J. de Lange. Daarna gaf Ds. van Klee een karakterschets over „Keizer Nero" (546$), ons allen bekend. Des sprekers doel was niet len spreekwoordelijk geworden wreeden keizer Ie behandelen zooals de overlevering ous hem letrt kennen, maar om aan te toonen hoe de oms;andigheden dikwijls iemands karakter vormen, want toen Nero het eerste doodvonnis moest oncerteekenen, gevoelde hij zich diep ongelukkig en wenschte dat hij nooit schrijven geleerd hac. Later spotte hij met menschenlevens en bij gebrek aan wilskracht, humaniteits- en verantwoorddijkheidsgevoel, daar bij steeds gevierd en gevleil door zijn omgeving, werd hij een ijdel, onuitstambaar ongeloovig en wreedaardig vorst, door ied«r gehaat en gevreesd. Deze mooie improvisatie, nog met talrijke voorbeelden en vergelijkingen geïllustreerd, boeide de leden van begin tot einde. Na de pauze gaf spreker nog „De twee Jantjes" van Justus v. Maurik ten beste, dat de leden hartelijk deed lachen. Met de woorden van dank door den heer Avé aan den spreker, gavea de aanwezigen hun instemming te kennen dooreen hartelijk applaus. Kerstmis van 1906 zal ons heugen, want sinds, 't jaar 1881 hebben we zooveel sneeuw niet gehad als thanshier was 't den tweeden Kerstdag verschrikkelijk veer, want de sneeuw- val ging gepaard met hengen wind, zoodat 't niSt geraden was buiten t: komen. Het verkeer per spoor «ndervond overal ver traging door de sneeuwmassa die zich door den wind tot bergen ophoopte. De trammen van Tholen en Antwerpen konden diea dag niet rijden en, vele reizigers die naar ?holen wilden gaan, keerden in Roosendaal of iergen op Zoom terug. Enkelen mocht 't nog gehkken per rijtuig stap voets verder te komen. Ook het verkeer met voertuigen was tot heden belemmerd. Wagens met 3 paarden bespannen hebben nog groote moeit* om door de sneeuw voort te kotnen ook met sleden gaat het slechts langzaam vooruit. De overtocht over het veer wordt zeer bemoeilijkt door het vele drijfijs in de Een dracht. De pont ligt vtn de reep, aoodat de overtocht alleen per roeiboeten geschiedt en dat vaak nog gepaard iret zeer veel moeilijk heden. Soms is het water aan het veer eenige oogenbiikken vrij van ijs, waarvan dan gebruik gemaakt wordt om paard in gerij over te zetten, doch die gelegenheid is zïldzaam. Ook de post ondervindt zeer veel vertraging, vooral nu de tram ook he len door den sneeuwstorm al weer niet rijden kan. Ondanks de vele mogelijkheden doen de veerlieden hun best om iïder op zijn tijd over te brengen. Voor hen is let nu een moeielijke lijd. Woensdagavond Held de vereeniging „Door Oefening Volmaakter" op de bovenzaal van het Hof van Holland eene soirée, gevolgd door een bal. Voor een stampvolle zial werden achtereen volgens opgevoerd „Het lied van Moeder" en „Mevrouw is niet thuis". Beide stukken werden blijkens het daverend applaus verdienstelijk opge voerd. DeRederijkerskamer /Cats" heeft dan ook dit jaar wederom iets goeds geleverd en getoond dat er onder de leden van „D. O. V." wel degelijk flinke krachten zijn. Het welgemeende woord van dank haar, bij monde van den voor zitter, door de talrijk aanwezigen gebracht, was dan ook ten volle verdiend. Een zeer geanimeerd bal hieljl de danslustigen nog lang, tot tegen den ochtend,, bijeen. Door B. en W. is met ingang van 1 Januari benoemd tot tijdelijk onderwijzer in het handteekenen de heer J. Hekkfrt. =P Te Middelburg is aanbesteed het leggen van een zeedijk voor de in te dijken Slaakgroudeu (tusschen St. Filipsland en den Nd. Brabantschen wal), en het bouwen van een uitwateringssluis. De hoogste inschrijving beliep f 380.000 laagste inschrijver was J. P. Broekhoven Hengelo (O.) voor f 267.400. Aan dezen is behoudens nadere goedkeuring van den Minister, het werk gegund. Conducteur tot een dame, die van het volle achterbalkon in den niet minder vollen wagen wil gaanNee, dame, dat gaat niet. Die binne binue, binne binnedie buite binne, binne buite De Brand te Rotterdam. Te Rotterdam zijn Vrijdag de vier slacht offers van den noodlottigen brand aan den Goud- schenrijweg ter aarde besteld. De lijken der vrouw en van de kinderen waren vooraf naar het Ziekenhuis gebracht, waar de man gestorven is. Aldaar werd de stoet geformeerd, bestaande uit drie lijkkoetsen. De kisten van den man en de vrouw waren met kransen gedekt. Achter de stoet sloot een deputatie van de buurtver- eenigiug Vlietkade zich aan. De stoet ging langs het verbrande huis. Een groote menigte volgde hen grafwaarts. Het was een treurig gezicht de vier overge bleven kinderen om de groeve te zien. Diep geroerd verliet men de droeve plek. In een onzer provinciesteden vervoegde zich dezer dagen een knaapje bij een winkelier, vragende om een kistje. Gedacht werd, dat de jongen er iets van maken wilde en de winkelier beloofde er naar te kijken en 'teven aan te reiken, daar de knaap dicht bij 't pakhuis woonde, hetgeen hij later ook deed, waarbij hij tot zijn schrik be merkte dat het kistje dienst moest doen om een pasgeboren kindje in te leggen, dat als 6e spruit een plaatsje kwam vragen en voor wieus komst niets wachtte, dan bittere armoede. Medelijdende buren zorgden voor een en ander. Te Deventer heeft bij een ingezetene een ernstige gasontploffing plaats gehad. Toen de heer des huizes een licht in de gang wilde aansteken, werd hij daarbij in het gelaat gewond, terwijl zijn hoofdhaar en knevel verschroeiden de materieele schade is niet groot. De ontploffing ging met een zware slag gepaard. De bewoners hadden reeds eenigen tijd gaslucht geroken, doch van deskundige zijde was verzekerd, dat er nergens een lek was te vinden. Te Langerak is een 16-jarige knaap door het ijs gezakt en verdronkeu terwijl 2 jongens nog dienzelfden middag er door zakten eu met moeite werden gered. Overal ondervond de treinenloop in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen door den grooten sneeuwval enorme vertraging. De trein uit Mechelen, die ongeveer te een uur 's namiddags te Neuzen moest aankomen, arriveerde pas 's nachts een uur. Na 10 uur 's morgens vertrok van Neuzen geen enkele trein naar Mechelen. Op de lijn GentNeuzen ondervond de dienst ook vertraging, al was het niet in zoo erge mate als op eerstgenoemde lijn. Ook in Frankrijk heeft de sneeuwstorm der; laatste dagen veel ongemak, schade, zelfs onge-* lukken aangericht. Iu het Noorden viel er op sommige plaatsen twee meter hoog sneeuw. In Rijssel kouden de treinen niet verder, en stond de dienst een deel van den dag geheel stil. Het dorp Talan is vrijwel door de sneeuw verwoest. Het vee kwam om, de inwoners vluchtten iu naburige dorpen. Ook vele menschenlevens ziju te betreuren. Te Londen en andere plaatsen heeft eveneens een sneeuwstorm gewoed. De koude was daarbij zoo hevig, dat verscheidene personen dood in de sneeuw gevonden werden. Op sommige plaatsen bleven de trams in de SDeeuw steken en ging de sueeuwstorm verge zeld van donder en bliksem. Bij Abroath is een ernstig spoorwegongeluk voorgevallen, waarbij 16 dooden en 37 gewonden.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1906 | | pagina 1