TOUW pip m ie klanpn Tan oesterteelt, lanPoiw, enz. i I No. 1123. Zaterdag 15 December 1906. Vier en twintigste jaargang. EN J. M. C. POT, Eerste Blad. H 0 L L A N D." Zij, die zich van heden af dit blad abonneeren, ontvangen de I Januari a.s. nog te verschijnen immers GRATIS. Publicatie 11. 1© EEN MILLIOEN GULOEN. BINNENLAND. Van onze bericlitgevers. IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.025, franco post fl,10. Voor het buitenland 90 cents. Inaezenétn stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te T h o i e n ol v66r DONDERDAGMIDDAG bi) onzen medewerker te lerseke. UITGEVER: TaoLï». AdTertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt eleehta 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. 181 Bargeineester en Wethouders van Tholen brengen kennis, dat de overeenkomst met P. Jansen, Irent bet ophalen aan de huizen der ingezetenen i secreetstoffen, met 1 Januari a.s. eindigtdat irtaan de personen, belast met bet ophalen van !r met de gemeentelijke beerkar, gratis alie reetmest zullen ruimen, wanneer de ingezetenen ig een desbetreffende boodschap zenden aan J. omschee en door ben gezorgd wordt, dat de beer- iten vóór de komst van het personeel zijn geopend by het ruimen in de behoefte aan verlichting orzien wordt. Tholen, den December 1906. INRICHTINGEN, ilkegevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der gemeente Tholen ingen ter openbare kennis, dat het verzoek van Uitdewillegen, wonende alhier, om op het perceel {astraal bekend in Sectie F. No. 3*2 een graan- len, gedreven door een petroleummotor te mogen richten, door hen is toegestaan. Tholen, den 15 December 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. CHRISTIAANSE, 1. b. H. J. LABAN, Secretaris. plichtige tot het aangaan der vrywillige verbintenis als Verzorger de toeslemming zal erlangen van hem of van haar, die de ouderlijke macht of voogdij uitoefent, en i. of de militieplichtige lid is van eene post- duivenvereeniging en, zoo ja. van welke. Uit hen, die een verzoek als biervoren omschreven indienen, zullen 24 worden uitgekozen. Dezen zullen op het Rijkspostduivenproef- en leerstation te 's-Graven- hage tot Verzorger worden opgeleid. Van deze 24 zullen er 1*2 tot de vrijwillige ver bintenis als Verzorger worden toegelatende overige 12 volbrengen hunnen verderen militie- en landweer- dienst op de gewone wijze bij het Wapen der Infanterie. Dit laatste geldt ook voor hen, die wegens gebrek aan ijver ot geschiktheid van de verbintenis worden ontheven. Tholen, den 10 December 1906. De Burgemeester der gemeente THOLEN maakt bekend, dat eene OPENBARE VERGADERING van den Gemeenteraad is belegd tegen Maandag den 17 December 1906, des namiddags ten 2 ure. Tholen, den 13 Dec. 1906. De Burgemeester voornoemd M. CHRISTIAANSE 1. b. Miliciens als Verzorgers bij den Rijkspostduivendienst. De Burgemeester van Tholen vestigt de aandacht liefhebbers van postduiven, die in het volgend bij de militie zullen worden ingelijfd, op de or hen bestaande mogelijkheid, om te worden op leid eo aangesteld tot Verzorger by den Rijkspost- ivendienst. Om voor bedoelde aanstelling in aanmerking te men, moet de milicien le. bestemd zyn, om ter volledige oefening bij de ilitie te worden ingelijfd. 2e. blyken hebben gegeven de noodige geschiktheid bezitten voor den Rijkspostduivendienst 3e. een vrywillige verbintenis aangaan voor den van den dienst bij de militie en landweer te en, bij welke verbintenis hij de verplichting aan- ardt, om (na zijne indiensttreding) 12l/2 maand htereen onder de wapenen te blyven, en om daarna 12 weken in werkelijken dienst te komen, >Ê^rdeeld over ten hoogste 3 perioden, welke ver- oedelijk zullen zijn algeloopen binnen de eerste 3 ren ra bet eerste verblijf onder de wapenen. Gedurende den overigen diensttijd zyn de Ver- fë) rgers bij den Rijkspostduivendienst met groot-ver lof behoeven zy alleen tegenwoordig te zijn by het arlyksch onderzoek, hetzy voor den Militie-Com- ssaris, hetzy voor den Districtscommandant bij de landweer; ZÜ zÜn vrijgesteld van de gewone her- lingsoeteningen bij de militie en landheer en be- even niet op te komen, indien de lichting, waartoe behooren, onder de wapenen mocht worden ge- spen, tot handhaving ot herstel van de openbare ^^»t en orde. Gedurende hun verblijl onder de wapenen zyn de erzorgers vry van wachtdienst en nemen zy geen el aan de gewone exercitiën. 5£y zijn gewapend leen met de sabel. Voor het meerendeel krygen de Verzorgers eene tijd lfstandige betrekking by een der Rijkspostduiven- ions, zoo mogelyk in de nabijheid hunner woon- aats, lerwyl zij, die de meeste geschiktheid bezitten hunnen dienst, aangesteld kunnen worden tot ndei orporaal-Verzorger. ïhtig issa' lelijk ui daal Iren sing 'gen- Hoofdkantoor LEVENSVERZEKERING-MAATSCHAPPIJ te Amsterdam, Keizersgracht 292 Maatschappelijk Kapitaal Door de verzekering eener dadelijk 1ngaande lijtrente maakt men op 50-jarigen leeftijd 7,5%, op 55-jarigeu leeftijd 8,5 op 65-jarigen leeftijd 11,3 en op 70 jarigen leeftijd 13,5% rente van zijn gestort kapitaal. Inlichtingen en tarieven verkrijgbaar aan het Hoofdkantoor en bij II.H. Ageuten de H:H. C. M. VAN RIJSSEL, te TholenP. M. v. d. EN DE, te Oud'V ossemeerJ. GELDER BLOM te PoortvlietJ. W. RENSEN en notaris H. J. VAN NOUHUYS te Zierikzee Mr. H. OELE te Goes. Om tot de hiervoren bedoelde opleiding toegelaten kannen worden, moet de militieplichtige zich, «chen 1 en 31 Januari a.s., wenden tot den Chef den Generalen Staf te 's-Gravenhage met een laveiartoe strekkend verzoek, dat niet op gezegeld papier I ^thoelt te zijn gesteld, en waarin duidelijk moet dool orden vermeld a. naam en voornamen b. beroep c. leeftijd, tot wanneer schoolonderwijs genoten, ntor r he juisl (j, et opgave van de inrichting van onderwijs et d< a dei koi itros' i.) de tegenwoordige woonplaats ede Gemeente, voor welke bij de militie geloot f. het lotingsnummer g. dat de militieplichtige niet in aanmerking komt, ia voor korte oefening (vier maanden) te worden igelyfd h. of mei grond te ver wachten is, dat de militie' Het door de Provincie Zeeland te dragen aandeel in de lichting vaü de nationale militie van 1907, met aanduiding tevens voor elke gemeente van het aantal der tot volledige oefening en van de tot korte oefening in te lijven man schappen, bedraagt 720. Voor onderstaande gemeenten is het aantal vastgesteld als volgt: Volledige oefening. 6 8 5 6 3 3 4 7 13 3 Korte oefening. 3 3 2 2 2 1 St. Annaland St. Maartensdijk. Oud-Vossemeer St. Philipsland Poortvliet Seherpenisse. Stavenisse. Tholen 7 3 lerseke 13 5 Kapelle 3 2 Kruiuingen 8 3 Rilland-Bath 4 2 Wemeldinge 5 2 Te Terneuzen is opgericht, met aanvankelijk 30 leden, een Bond van binnenschippers voor Zeeuwsch- VlaanderenWalcherenNoord- en Zuid- Beveland Het bestuur bestaat uit de heeren A. de Jonge, voorzitter, JTollenaars, secretaris-penning meester, F. Doorns, M. van Leuven, en W. Bondevel, commissarissen. Het doel van den bond is, het verkrijgen van betere bevrachtingsvoorwaarden en het tegeugaan van misbruikeu, die bij het bevrachten voorkomen. De Minister van Oorlog heelt in zijn Memorie van Antwoord medegedeeld, dat bij de oprichting van een militaire tuchtklasse het Depot van Discipline als zoodanig wordt opgeheven. Bii de directe belastingen is o.a. bevorderd tot kommies 2e klasse de heer E. Rijstenbil te Tholen, Naar men meldt is te lerseke een comité opgericht, dat een paardentram wil aanleggen van lerseke naar het statiou Kruiuingen-Ierseke. Naar aanleiding van het onrustbarend bericht in eenige bladen, dat de heer mr. P. C. J. Henuequin, lid van de Tweede Kamer, Dinsdag plotseling ernstig ongesteld is geworden, kan de Midd. Crt. mededeelen, dat dit zeer overdreven is. De toestand van deu patiënt is volstrekt niet ernstig en ook niet levensgevaarlijk. Tweede Kamer. Bij de behandeling van de verschillende hoofd stukken der Staatsbegrooting, plegen de leden den respectieven ministers hun verlangennlystjes aan te bieden, waarbij dan niet zelden de belangen der kiesdistricten, waarvoor de heeren zitting hebben, op den voorgrond treden. Zoo hadden ditmaal by Justitie niet minder dan 10 leden bijzondere verzoeken, o.a. de rechtspraak bij de kantongerechten to vereenvoudigen, de burgerlyke rechtspraak wat goedkooper te maken (zeker niet overbodig), de verouderde militaire recht spraak wat te moderniseeren. Sommige rechtbanken uit te breiden wijziging der loterijwet (men kan nu niet eens een onschuldige koekverloting hebben waarvan men in 't Noorden vooral zooveel houdt.; Maar de minister moest er niets van hebben zyn werkplan was al overladen, en wat die aanstelling van meer rechters betreft, wel dan moesten de heeren maar wat harder werken. De heer Kooien, die de opheffing vroeg der straf bepaling voor geestelyken, die een huwelyk kerkelijk inzegenen zonder bewys, dat het vooraf burgerlyk gesloten is, kreeg ook niet veel troost. Stryd met de grondwet zag Z.Ex. er al vast niet in (de heer Kooien wel.) De heer Schaper [soc. dem.] voer heftig uit, (zóó heftig, dat hy tot de orde moest worden geroepen), tegen de gratie-verleening aan twee Groningsche fabrikanten, die wegens overtreding der veiligheidswet tut gevangenisstraf waren veroordeeld. Hy eindigde met een motie voor te stellen, uitsprekende dat in dit geval van het gratie-aiiddel een verkeerd gebruik was gemaakt, en die motie werd aangenomen ook, ondanks, dat de minister de verantwoordelijkheid der gratie-verleening volkomen had aanvaard. By Binnenl. zaken werd druk gesproken over een zaak, die heelemaal niet in de Kamer thuis behoort, nam. de saiarisverhooging van den burgemeester van Rotterdam. De heer De Klerck moest herinnerd worden, dat hy in de Kamer was en niet in den Rotterd. raad. Zoo kan een hollend paard den weg byster worden. Er werd ook over de nieuwe spelliug gesproken. De minister wilde wel toestaan, dat die bv. by rekenkunstige voorstellen gebruikt werd, maar by schriltelyk werk in 't Nederlandsch moest de vaan van De Vries eu Te Winkel blyven wapperen (sic 1) Niet onmogelyk, dat er onderwijzers zyn, die zoo'n uitspraak een paedagogischen draak noemen. Ook bij dit hoofdst. leed de minister een échec. Er werd gesproken over een post van f 125.000 als lsten termyn van de 2 millioen, die een nieuw Ryks- krankzinnigengesticht zal moeten kosten. Verleden jaar is daar ook al over gehandeld, maar nu evenmin als toen beet de kamer gretig toe, en nam met groote meerderheid (52 tegen 26 st.) een amendement van den heer Tydeinan (vrylib) aan om de f 125.000 te schrappen en f 5000 uit te trekken als kosten van voorbereiding van een voorstel tot bedoelde stichting. De belangstelling der Kamer was over 't geheel weer niet byzonder groot. Eens waren maar 12 leden in de zaal. IERSEKE. Wedstrijd van Ierseke's „Weer baarheid" op 6 Dec. Afdeeling Ile prijs A. Goeman, 2e pr. J. M. Bles, 3e pr. J. Guijt. Meeste roozen L. Kramer Aid. 11le pr. J. Tramper, 2e pr. J. Evertse, 3e pr. F. Witte, 4e pr. J. Sipsma. Meeste rozen J. Sipsma. De heer J. de Schipper, in de laatste raads vergadering herbenoemd als lid van 't Burg. Armbest., heeft daarvoor bedankt. SCHERPENISSE. Tot bibliothecaris van de vereeniging „Tot Nut en Ontspanning" is be noemd de heer D. Hartog, Chrz., in de plaats van den heer M. A. Kievit, die ontslag heeft genomen. STAVENISSE. Door de vereeniging van gediplomeerde oud-leerlingen van den landbouw- wintercur8us alhier is het eere-lidmaatschap aan geboden aan den heer Kakebeeke, rijkslandbouw- leeraar te Goes, Dezer dagen is men alhier begonnen met het afbreken van de woning „Luchtenburg" (in de wandeling zegt men „Luxemburg".) Deze woning dateerde uit den tijd, toen alhier het slot van Stavenisse nog bestond. Van dit slot, gebouwd door deu ambachtsheer Hieronymus van Tuyll van Serooskerke, en gesloopt in het laatst der 18e eeuw, is alleen nog over een moestuin, omgeven door een gracht, de zoo genaamde „Vest", met een brug, terwijl er op de hoeken nog miniatuurkanonnetjes staan. Een en ander behoort nog aan de ambachtsheerlijk heid. De woning „Luchtenburg" schijnt oor spronkelijk een doorritspoort geweest te zijn, met aan weerszijden een woning of wachthuisje voor den poortwachter. Tenminste, tot voor een paar jaren, toen de gevel gepleisterd is geworden, zag men nog duidelijk den ronden boog der poort. Van de overige gebouwen, die bij genoemd slot behoord hebben, zijn alleen nog over een paar woningen, die aan weerszijden aan den voorkant ervan stonden en waarschijnlijk gediend hebben voor woningen van het personeel. THOLEN. Ieder die gevoel voor zijn naaste heeft en tracht leed en armoede te lenigen, zal steeds ondervinden, dat het zaliger is te geven, dan te ontvangen en menigeen zou wenschen rijk te zijn, alleen om anderen gelukkig te kunnen maken. Maar het is een hoogst gewichtige vraag, die ieder weldoener zich stellen inoet in zoover namelijk van geldelijke hulp sprake is bevorder ik door mijn gave het geluk van den naaste of wordt er misschien verkeerd gebruik van gemaakt Al kennen wij in onze omgeving niet die grijnzende armoede, zooals die zich in de achter buurten der groote steden in al haar afzichte lijkheid vertoont, toch zijn ook hier velen, die met bezorgdheid den winter tegemoet gaan. De Commissie lot leniging van armoede en wering van bedelarijdie zich steeds beijvert ar moede en ellende te voorkomen en ons van den last der bedelarij te bevrijden, stelde ons een lijstje ter hand van hetgeen zij gedurende den winter 19U5/6 heeft bedeeld, o. a. 1651 KG. brood en 217 HL. steenkolen, waardoor weder vele arme stadgenooten voor gebrek en koude werden bewaard. In 't laatst dezer maand of begin Jannari zal genoemde Commissie weder bij u aankloppen, om een gave voor voedsel en verwarming voor behoeftige mede-ingezetenen, waarvan velen nu reeds zonder werk zijn. Wij meeneu niet onbescheiden te zijn, wanneer wij met aandrang onzen lezers den nood der armen op het hart drukken. Geeft daarom ruim, wanneer de commissie hare taak van liefde en toewijding weder begint. Moge elk woord van aanbeveling gevolgd worden door een goede daad naar den eisch der barmhartigheid. Vrijdag 21 December a.s. zal voor het Departement »Tholen" der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen alhier optreden de heer M. van Kleef, van Leiden. Zondagavond zal in „Thalia" voor de leden der Vereeniging „Ons Genoegen", te Bergen op Zoom een concert gegeven worden door het Haagsche Toonkunstkwartet, mei medewerking van Mej. Caroline Delbeek, con certzangeres. Aanvang 8 uur. Na afloop extra tram naar Tholen. Door het bestuur van „Ous Genoegen" kunnen vreemdelingen geïntroduceerd worden. Posterijen en Telegrafie. Gedurende de laatste St. Nicolaasdagen werden op het Postkantoor alhier en op de onder dit kan toor ressorteerende hulppostkantoren het volgende aantal postpaketten verzonden en ontvangen Verzonden. Ontvangen. Totaal. Tholen 296 319 615 St. Annaland 81 151 232 S. Maartensdijk 126 141 267 Oud-Vosseuieer 84 137 221 Poortvliet 69 95 164 Seherpenisse 79 101 180 Stavenisse 118 160 278 Samen 858 1104 1957

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1906 | | pagina 1