I Tfiefllat mi aai de Mum van oestertBBlt, lanfllionw, enz. No. 1121. Zaterdag 1 December 1906. Vier en twintigste jaargang. EN Eerste Blad. Tegen de Kindersterfte. B. C. POT, HOLLAND." Publicatie n. len. BINNENLAND. EEN MILLI0EN GULDEN. Van onze berichtgevers. RECHTSZAKEN. Gemengd Nieuws. IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.025, franco jer post f 1,10. Voor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het bureau te T h o I e n of vóór DONDERDAGMIDDAG bi) onzen medewerker te lerseke. Burgemeester en Wethouders van Tholen zullen p zaterdag 8 December a.9., des middags te 12 uur, en Raadhuize aldaar publiek verkoopen EEN HOOP STRAATMEST, (met beer vermengd.) De voorwaarden van den verkoop liggen van heden ter lezing ter secretarie, iederen werkdag des voormiddags van 912 uur. Tholen, den 1 December 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd. M. G. VAN STAPELE, Burgemeester. H. J. LABAN, Secretaris. ONDERZOEK iaar de geoefendheid van lotelingen der lichtingen 1906 en 1907, die dingen naar het bewij9 voor militaire bekwaamheid ot voor lichamelijke geoefend- leid ot wel voor beide en naar de geoefendheid van ongelieden, die dingen naar hel Militair Getuigschrift, ereischt tot het aangaan eener verbintenis bij het teservekader, hetzij der Infanterie of der Vesting artillerie, dan wel der Genie. ïisch amel tru- 3top eerd 981 zijn stal ïaar ider ïon- ijue flde llen hij aud :en, otte oou lei- hij- jen, de etie uer was mer kte ede ide, De Burgemeester der Gemeente Tholen brengt ter tennis van belanghebbenden, dat de Inspecteur der hlanterie, bij besluit van 10 November 1906 eene ilgeraeene regeling heeft vastgesteld, waarvan inzage te bekomen ter secretarie. Het onderzoek loopt voor eiken deelnemer in één dag al en wordt gehouden voor jongelieden uit deze ïemeente te Zierikzee. Bij nadere algemeene bekendmaking zal worden nedegedeeld de datum, het uur en de localiteit, waar de lotelingen en jongelieden \oor het onderzoek aan wezig moeten zijn. De bewijzen, bestemd voor de lotelingen, die bij het onderzoek aan de eischen hebben voldaan, zullen op den 23sten Januari 1907 voor de belanghebbenden verkrijgbaar worden gesteld ter Secretarie der Gemeente. Tholen, den 1 December 1906. De Burgemeester voornoemd, M. G. VAN STAPELE. Van gemeentewege wordt te Nijmegen bij de iangifte der geboorte van een kind, een net inge bonden boekje uitgereikt, 16 bldz. groot, bevatteud: ie Regelsin acht ie nemen bij de voeding van zuigelingen. In vragen en antwoorden worden daarin achter eenvolgens behandeld Natuurlijke voeding Kunstmatige voeding; Nawoord over de voeding; Eenige opmerkingen over kraamvrouw en UITGEVER: THOLEN. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering b. e. d. kind. Ter inleiding staat op de eerste bladzijde Hoe komt 't, dat zooveel kleine kinderen sterven? lo. Omdat de kinderen zoo dikwijls op ge- leel verkeerde wijze worden gevoed 2o Omdat men, wanneer 't kind ziek is, neestal te laat den geneeskundige roept, of zijn raad niet opvolgt. De gemeente Nijmegen heeft ongetwijfeld het allerbeste middel aangegrepen, om aan dien treurigen toestand een einde te maken. Hetzelfde boekje is uitgegeven door de Gezond heidscommissie te Tilburg, maar niet ingebonden 3n in wat grooter en minder handig formaat. Ook daar zal de uitreiking wel geschieden op l sladhuis en bij dezelfde gelegenheid, maar zou de uitwerking soms niet grooter zijn als de uit- -eiking, gelijk te Nijmegen, geschiedde van gemeentewege Het gezag der gemeentelijke overheid staat dunkt ons, etnigszins hooger dan dat der ge zondheidscommissie, omdat iedereen wel begrijpen zal, dat de gemeente tol een dergelijke practijk niet overgaat, tenzij steunend op nog een ander gezag, namelijk het oordeel van hoogstaande geneeskundigen. Men heeft daar dus met een dubbel gezag te doen het gezag der genees kunde en dat der gemeentelijke overheid, die daarop zijn stempel zet terwijl de gezondsheids- commissie alleen staat en haar uitspraken dik wijls worden opgevat als overdreven, wijl voort komend van personen, die overal de gezondheid met de haren willen bijslepen. Het zou ons zeer interesseeren hieromtrent het gevoelen eens te hooren van een practisch des kundige. Het geldt hier immers een uiterst voorname zaakde bestrijding der kindersterfte, die over 't algemeen zeer groot is. Ook het Tilburgsche boekje noemt cijfers, die doen schrikken. Daar stierven van 1 Jan. tot 1 Sept. 1904, 578 personen, waarvan niet minder dan 259 kinderen onder hel jaar en 65 van 1 tot 5 jaar. Alleen in de maand Augustus 1904 stierven 87 kinderen onder het jaarwaarvan 34 zonder geneeskundige behandeling. Waar zoo de toestand is, is het zaak, niet alleen krachtig maar vooral practisch te handelen, en is het van belaug te weten, of niet de meest practische weg wordt ingeslagen te Nijmegen, waar de uitreiking der regels in acht te nemen bij de voeding van zuigelingen plaats heeft van Gemeentewege. Op een klein en toch groot verschil tusschen de beide genoemde boekjes moet nog gewezen worden wat den inhoud betreft. Het Tilburgsche heeft over de „Kunstmatige Voeding" 30 vragen. Het Nijmeegsche ééne meer, en wel deze Is het gebruik van alcoholische dranken (sterken arank, bier, wijn, enz.) voor moeders die hun kind zoogen, aan te bevelen Neen, het werkt nadeelig op de samenstelling van de moedermelk en dus ook nadeelig op hef kind. Waar het geven van drank aan kinderen door mannen als prof. Ziehen en dr. Taluna een mis daad en door mgr. Egger die groote zonde tegen het 5e gebod" wordt genoemd, en waar drankgebruik door zoogende moeders nog zoo veelvuldig als ten onzent geschiedt,daar had een waarschuwing daartegen volstrekt niet mogen ontbreken. „Wat'n eieren met cognac schreef een dame uit deftigen stand, die het Nijmeegsche boekje gelezen had en wat 'n melk met cognac heeft de baker mij vroeger niet laten drinken Ook vóór de geboorte mijner kinderen dronk ik vroeger veel stout. Ik had daarom graag gezien, dat ook daarop in het boekje ge wezen was. Het volgt eigenlijk wel vanzelf, maar 't was toch goed geweest, uitdrukkelijk te zeggen, dat ook zwangere vrouwen geen alcoholhoudende dranken, als: bier, wijn, enz. gebruiken moeten. Voor ons laatste kleintje was ik, door het lezen en studeeren van dit gewichtig vraagstuk, ge lukkig wijzer geworden. Ik hield mij uitsluitend aan de melk, ook aan 't middageten." En voeg er nog een wensch aan toe Laat men bij een volgenden druk ook extra waarschuwen tegen het geven van drank aan de kleinen. De drankbestrijders weten dat even goed als de meeste geneesheeren, want het gebeurt ont zettend veel, hetzij om het kind in slaap te brengen of als pijnstillend middel. De verderfelijke gevolgen liggen voor ieder die het abc van het alcoholisme kent, voor de hand. Door een Vereeniging van Nederl. kinder artsen is reeds getracht de oorzaak van de enorme sterfte der zuigelingen op te sporen en een boekje samen te stellen, dat in kort bestek de noodzakelijkste wenken voor de verpleging van kinderen gedurende het eerste levensjaar bevat. Zou het niet op den weg liggen van de afd. „Het Groene Kruis", dergelijke boekjes zoo mogelijk gratis te verspreiden? De Tweede Kamer heeft, de behandeling der begrootingen voor Oost- en West-lndië voortzettende, tasschen de bedrijven door een paar wetjes aangenomen, dat de Kamerleden gewoonlijk kleingoed noemen. En tengevolge daarvan krijgen we dan een nieuw muntstukje, nam. een Dikkelen 5-centstukje, en krijgt onze prins Hendrik een heusche stem in den Raad yan State. Tot heden had hij slechts een raadgevende stem. De minister De Meester scheen erg ingenomen met zijn nieuw stuiversstuk, 't welk aanleiding gaf, dat het in de Kamer schertsenderwijs Meesterstukje gedoopt werd. Ook tusschen de bedrijven door ontstond er Vrijdag een fieele herrie naar aanleiding van het voorstel der centrale sectie oui 15 Januari de finantieele wetten van het tegenwoordige Kabinet in de secties te behandelen. Daar wilde rechts heelemaal niet van weten en er werd een bombarie van gemaakt ot Leiden in last was. Eu waarom De opponeerende leden zeiden, dat het niet noodig tvas hun aangename rust zoo spoedig te verstoren, en dat zij dan geen tijd zouden hebben de stukken behoorlijk te bestu- deeren. Booze tongen van links, buiten de Kamer vooral, meenen, dat er meer achter stak de tegenstanders der regeering willen de tot standkoming der belastingwetten onmogelijk maken. Tot beslissing kwam het dien dag niet, omdat de stemmen staakten, maar Woensdag werd zoo kalmpjes een voorstel om niet 15 maar 29 Jan. bijeen te komen, goedgekeurd, alsof de heereu er nooit aan gedacht hadden elkaar in de haren te vliegen. Bij de Indische begrooting kwam o.a. aan de orde de invoering van een bedrijfsbelasting in Atjeh, waar tegenover de heer Van Kol een motie voorstelde, om dat niet te doen. „Hij wilde eerst het boete-stelsel afschaffen, waarvan volgens spreker de opbrengst niet te berekenen is en gebruikt wordt, voor luxe paarden voor officieren, een lustpark voor den gouverneur eu dergelijke. Dit werd niet weer sproken, zelfs niet door den minister, en toch werd de motie met groote meerderheid ver worpen. Waarom Omdat de groote meerder heid de discussies niet gevolgd had en nu voor 't gemak maar met den minister stemde. Woensdag kwam men aan de Staatsbegroot.ing. De Nederlaudsche natie kan zich nu voor bereiden op een politiek steekspel, waarbij waarlijk niet uit aardigheid zal gevochten worden, maar waarbij dooden moeten vallen. De rechterzijde wil, vreest men, revanche nemen over den val van minister Kuijper. 't Is menschelijk maar is 't ook in 't belang van ons vaderland De heer Kolkman (R. K.) scheen verzoenings gezind, maar de heer Heemskerk (a.r.) had een reeks van scherpe aanmerkingen tegen het Kabinet, o.a. dat het van de afschaffing van het blijvend gedeelte der militie een politieke kwestie maakt en niet verzoeningsgezind is. De heer Patijn (vr. dem.) juichte over de voorgenomen bezuiniging op militair gebied, de heer Troelstra over het losmaken der in- validiteits- van de ouderdomsverzekering. Hoofdkantoor LEVENSVERZEKERING-MAATSCHAPPIJ te AmsterdamKeizersgracht 292 Maatschappelijk Kapitaal Door de verzekering eener dadelijk ingaande lijfrente maakt men op 50-jarigen leeftijd 7,5%, op 55-jarigen leeftijd 8,5 op 65-jarigen leeftijd 11,8 en op 70 jarigeD leeftijd 13,5% rente van zijn gestort kapitaal. Inlichtingen en tarieven verkrijgbaar aan het Hoofdkantoor en bij H.H. Agentende H:H. C. M. VAN HUSSEL, te TholenP. M. v. d. EN DE, te Ourl-Fossemeer J. GELD Kit- liLOM te Poortvliet; J. W. KENSEN en notaris H. J. VAN NOUflUYS te Zierikzee Mr. H. OELE te Goes LERSEKE. Naar de waarschijnlijk 1 Jan. vacant komeude betrekking van onderwijzer aan school 2 had zich ook na herhaalde oproeping slechts een sollicitant aangemeld. Deze heeft zich wegens benoeming in voordeeliger betrekking te Oud-Beierland teruggetrokken Voor 3 weken meldden we, dat een jongeling uit lerseke, P. de Rooij, te Brussel door de tram overreden was, en daarbij een been had verloren. Zaterdag is deze jongeling helaas aldaar in het gasthuis aan de gevolgen van het on geval overleden. SP. MAARTENSDIJK. Alhier overleed een geacht ingezetene, de heer Anth. Elenbaas, in leven lid van den gemeenteraad en Wethouder dezer gemeente. Ook vervulde de heer Elenbaas de betrekking van Kerkvoogd en lid van het kiescollege bij de Ned. Herv. Kerk alhier. Bij de Ned. Herv. Kerk werd heden herbenoemd als ouderling de heer Joh. Noom A.C.zn, en benoemd tut diaken, in plaats van den heer Joh. Bastiaanse, die voor eene herbe noeming niet meer in aanmerking wenschte te komen, de heer G. de Graaf. OUD-VOSSEMEER. De uitdeelingen van wege het Provinciaal Comité hebben plaats gehad aan bijna alle personen, die schade declareerden. Werd dit voorjaar te Tholen eu elders door zoovelen in ruime mate ondervonden, dat de bekende liefdadigheid in ons Vaderland zich nimmer verloochent, nu deze uitkeeringen geschiedden, is dit dubbel ondervonden. De sommen toch die werden toegekend liepen bij de meesten zelfs boven het bedrag, dat als verlies was aangegeven, waaruit tevens bleek, dat die opgaven niet geflatteerd waren en de des kundige schatters dus van meening waren, dat uog meerdere schade was berokkend. Vo9semeer's ingezetenen zullen zeker nimmer vergeten wat in en na de treurige dagen van 12 Maart voor hen is gedaan. Door den heer F. J. Auipt werden Vrijdag alle getroffenen bij de ramp op 12 en 13 Maart 1.1. uitgenoodigd tot een samenkomst op Zater dagnamiddag, ter bespreking van de wijze, waarop dank zal worden gebracht aan de Comité's en aan hen die in zoo ruime mate getracht hebben, het leed huuner medeburgers te verzachten. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage vernietigde Donderdag het vonnis van de Rechtbank te Middelburg, waarbij A. H., oesterhaudelaar te lerseke, werd veroordeeld tot 3 maanden ge vangenisstraf wegens mishandeling met een bierglas en veroordeelde hem tot 14 dagen ge vangenisstraf. Voor H. F., ontslagen veldwachter te Dreischor, door de rechtbank te Zierikzee veroordeeld tot 6 jaren gevangenisstraf, wegens doodslag op zijn vrouw, eischte het O. M. 10 jaren. Na goed gedronken te hebben, wildeu twee personen per stoomtram van Doornik naar hun dorp terugkeeren. Maar eer ze het station bereikten, werden ze door vermoeidheid en slaap overvallen. Zij vielen op de sporen en konden niet meer op. De trein van 5 uren 's morgens naderde, de machinist zag hen niet, wegens den mist, en beiden werdeu overreden. De oudste, 55 jaar, was doodde andere, is doodelijk gekwetst. Het microscopisch onderzoek moet hebben uitgewezen, dat de worst, door het gebruik waarvan verschillende personen te Vaals onge steld werden, uit bedorven vleesch was samen gesteld en dat van vergiftiging door schadelijke bijvoeging van zout of door metaal geen sprake is. Ter waarschuwing voor schoolkinderen Bij het uitgaan der school te Hoogvliet liepen eenige jongens op een drafje naast een rijdenden wagen. Eensklaps gleed een negenjarige knaap uit en viel tusschen de wielen, met het onge lukkig gevolg, dat een achterwiel hem over de borst ging en hij op de plaats dood bleef. Te Bergea op Zoom zijn de beide jongens, die 2 Nov. de ouderlijke woning verlieten en in Brussel bleven tot hun geld op was, dezer dagen teruggekeerd. De lust om weer zoo iet9 te doen zal er vooreerst wel uit ziju, want de illusie die zij zich gemaakt hadden schijnt hun slecht bekomen te zijn,

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1906 | | pagina 1