No. 1120. Zaterdag 24 November 1906. Vier en twintigste jaargang. EN J. B. C. POT, Eerste Blad. Onkruiden. BINNENLAND. Gemengd Mieuws. Van onze berichtgevers, IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. 'rijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad fl.025, franco lost f 1,10. Voor het buitenland 90 cents. Inaezoiiti.n stukken, enz. worden nlterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht tan bureau te T holen ol vóór DONDERDAGMIDDAG bl| onzen medewerker te lersoke. UITGEVER Teolbï. Adyertentiën van 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke idvertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt aleohta 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. et was een prachtige Zondagnamiddag in de id Mei. Hoe het bij jullie de gewoonte is, ik niet, maar bij ons gaan de boeren in zomer des Zondagsmiddags naar den oogst :n, dat wil zeggen, zij gaan, hetzij alleen, j met moeder de vrouw, hetzij met een inan, naar den stand der gewassen zien. Ze leien de hoeve rond, nemen een kijkje op meer verwijderd liggende perceelen en zien :en eens, hoe het bij anderen gesteld is. Op igenoemden Zondagmiddag, toen ik, door mooie weer verlokt, eens den polder was loopen, ontmoette ik dan ook weldra een mij bekende landbouwers, die met mij mee- in. Het gesprek ging natuurlijk over »den t." Dit stond best, dat mocht beter, maar over algemeen kon meu zeer tevreden zijn. Maar, dat ellendige vuil, dat hebben we dat natte weer maar niet den baas kunnen en. En, aan werkvolk was niet te komen 1 zoo bracht de een in het midden. Ja, dat is een temptatie, dat onkruid," gaf tweede tot bescheid, „maar het is toch wel :md, dat het bij den een toch altijd uog wat Ier wil groeien dan bij den ander. Laat ons eens bij Krehs gaan kijken. Daar staat wonder en we kunnen toch uiet zeggen, dat hij niet t laten wieden. Daarentegen is het perceel Jan Harmsen, dat er vlak bij ligt, wel zoo er, als er een te vinden is.„ We gingen rurlijk eens kijken bij Krelis eu Jan. Onder- had ik gelegenheid het volgende als mijn ning mede te deelen. let komt mij over het algemeen voor, dat boeren ten opzichte van het onkruid verkeerd meeren. Was het niet beter, dat we alle elijke middelen aanwendden, om onkruid te rkomen, dan dit te laten verschijnen en dan schade te beperken. Was het uiet raadzamer, zorgen, dat er zoo weinig mogelijk onkruid voorschijn kwam, dan at te wachten, tot het it, en het dan uit te trekken Het is zeker, goed wieden in de eerste plaats daartoe mede- ït. Als men op tijd wiedt, heeft het onkruid gelegenheid te bloeien en zaad te vormen onderaardsche stengels kunnen zich niet zoo k ontwikkelen en zóó helpt het tijdig wieden ook in zekeren zin preventief, d. w. z. als voorbehoedmiddel. Maar het zou toch nog jr zijn, als we ook moeite deden, om het eien van het onkruid rechtstreeks te beletten, loe we dat kunnen Door te zorgen, dat de lbouwgewassen, die we gezaaid of gepoot hen, zoo spoedig mogelijk opschieten, het d als het ware bedekken en plaats, licht en ït aan het onkruid betwisten. Juist als onze je planten staan te kwijnen, lang klein, raai en met weinig bladontwikkeling blijven, eit het onkruid welig. Nu hebben we het euwoordig in onze hand, om te maken, dat je planten spoedig groeien. De meeste of ik zeggen vele boeren doen het dan ook. rt voor het zaaien of na het kiemen der nten wordt tegenwoordig aan de meeste ge- isen Chilisalpeter gegeven. En nu wou ik er is op wijzen, dat een dergelijke Chilisalpeter- aesting kort voor of na den zaai, een krachtig ldel is, om mèt het sneller doen groeien gezaaide of gepote gewassen, het land tevens bewaren voor veel onkruid. Ook op den akker dt het recht van den sterkste. De onkruiden van nature zeer sterk en taai, zij groeien ir eigen krachten behoeven geen kunstmiddelen. sterker en krachtiger we nu onze land- irwgewassen maken, hoe vlugger we ze doen leien, des te beter en te eer zullen ze in at zijn, de onkruiden te verdringen. Vandaar ik een bemesting met Chilisalpeter kort br of na het zaaien of poten, afgezien van andere redenen, tot bestrijding van het on- nid voor zeer goed houd. Het is juist het lilisalpeter, dat in staat is, direct op de mten in te werken, ze oogenblikkelijk als het ie te ontwikkelen. Het verband tusschen lilisalpeter is nu duidelijk, het Chilisalpeter namelijk een voorbehoedmiddel tegen onkruid. En nu wil ik er ten slotte nog bijvoegen, dat het wel opmerkelijk is, dat Krelis precies bekend staat, als een boer, die weinig of geen kunstmest gebruikt, terwijl Jan Harmsen juist de man is, die de gewoonte heeft, Chilisalpeter bij het zaaien te gebruiken. Thoolsche Comité, zal besteed worden ter uit betaling van posten, volgens opgaaf van het Prov. Comité. Binnenkort zal een serie nieuwe postzegels verkrijgbaar worden gesteld, in de waardeu van l1, 2'/2 en 3 cent, en tweemaal zoo groot als die nu in 't verkeer zijn. Slechts gedurende twee weken van 20 December 1906 tot 2 Januari 1907. De postzegels worden van Rijks wege verkocht ten voordeele van de Vereeniging tot bestrijding der tuberculose. De Tweede Kamer zwaaide bij de voortgezette behandeling der Indische begrooting, zoo van rechts als links, den Minister van Koloniën veel tol loe voor zijn plannen betredende het onderwgs; er zullen in 't volgende jaar 187 nieuwe scholen opgericht worden, later te vermeerderen lot 700. Tot de tevredenen behoorden ook de onder wijzers in de Kamer, de hh. Ter Laan en Ketelaar. Er werd geraden tot een afzonderlijk departement voor onderwijs, doch dit kon de minister niet toe zeggen. Bij scholen behooren onderwijzers en daarom bepleitte men moer kweekscholen en in 't algemeen meer steun voor de opleiding van jonge onderwijs krachten. Nog werd gesproken over reorganisatie van den civielen geneeskundigen dienst, de fabricatie van zout- briquetten, draadlooze telegrafie en de oprichting van een gouvernementssuikerfabriek, welke laatste zeker vooreerst niet verrijzen zal, want de minister achtte dit bepaald onuitvoerbaar. Dat zijn zeker allemaal hoogst gewichtige zaken voor ons Indië, maar wijl we niet durven veronder stellen, dat de leeken er meer belang in stellen, dan de deskundigen (Kamerleden) die eens allen op zes na waren verdwenen, zullen we er maar niet over uitweiden. Dat de bevordering van den wakkeren, heldhaftigen luitenant Christotiel lot kapitein nog gecritiseerd werd, vond de minister niet aardig, en zeker velen met hem. Door Ged. Staten van Zeeland zijn aange wezen voor de zitting van den militieraad te Goes, de gemeenten op Noord-en Zuid-Bevelaud voor die te Zierikzee, de gemeenten op Schouwen en Duiveland voor die te Tholeu. de gemeenten op Tholen en St. Filipslandvoor die te Hulst, de gemeenten in het voormalig 5e districtvoor die te Oostburg, de gemeenten in het voormalig 4e district; en voor die te Middelburg, de ge meenten op Walcheren. De zitting zal worden geopend te Middel burg op 10 Dec.te Zierikzee op 14 Dec.te Hulst op 21 Dec.te Goes op 4 Jan.te Tholen op 9 Jan.; te Oostburg op 12 Jan. LANDBOUW-VEETEELT. Aan het verslag over 1904/5 van de werkzaam heden der Rijks-seruminrichting, ontleenen wij het volgende ln 1904 werden ingeënt tegen vlekziekte 30.255 gezonde varkens en 2284 varkens, die van vlekziekte ol besmetting verdacht waren, terwyl 1247 stuks aan vlekziekte lijdende dieren werden ingeënt Van deze 1247 lijdende varkens herstelden er 1114, terwijl er 109 overleden. Van de 2284 verdachten bleven er 2211 gezond en stierven er 69. Van het totaal ingeente varkens, 82.313 stuks, overleden er, blijkbaar aan vlekziekte, slechts 92. ln 1905 weiden 6532 varkens ingeënt, verdacht van vlekziekte ot besmetting. Hiervan bleven er niet minder dan 64S1 gezond en slechts 44 varkens stierven. 4583 aan vlekziekte lijdende varkens werden met serum behandeld, waarvan er 4012 herstelden, 192 werden er geslacht, terwijl er 264 overleden. In het geheel werden van wege de inrichting in 1905 ingeënt 92.738 varkens. Volgens globaal aangegeven cjjfers mag men aan nemen, dat door inënting in 1904/5 voor een waarde van ongeveer een hall millioen gulden werd gered. Wat Zeeland betrelt, werden in 1904 legen de vlekziekte preventief ingeënt 1253 dieren, waarvan er 1249 gezond bleven. Noodënting had plaats van 64 verdachte dieren, die allen gezond bleven. 45 zieke varkens werden ingeënt, waarvan 34 herstelden. ln 1905 werden preventiel ingeënt 1744 varkens, waarvan er 1739 gezond bleven, 56 uit nood, waar van 55 herstelden en 143 verdachte, waarvan 125 herstelden. Woensdagmorgen is op de Ooster-Schelde, nabij de Val, de kof-tjalk „Buiten Verwachting" schipper P. Ötols, met suikerbieten van G'olijus- plaat naar Oudenbosch bestemd, door den hevigen storm en hooge zeeën, vervuld en gezouken. Zoowel van den inventaris, als van de kleederen der bemanDiug, kon niets worden geborgen. De drie aan boord zijnde personen werden gered door den schipper Stobbelaer en te Zierik zee aangebracht. Het schip is verzekerd. IERSEKE. Verleden week oogstte hier iemand van een stukje grond, groot ö5 BI. roeden, 95U0 KG. paardepeeën, wat neerkomt op 440U0 KG, per gemet. Als men weet dat 35000 KG. reeds heel veel is, dan kan men deze oogst enorm groot noemen, en dan Dog wel zonder aanwending van kunstmest. Vrijdagavond 11. gaf de tooneelvereeuiging Crescendo, uitsluitend bestaande uit werklieden, mannelijke en vrouwelijke, een soiree bestaande uit de opvoering van twee aardige en tegelijk leerzame tooneelstukjes„O, mijnheer" en „Op leven en dood" en een paar voordrachten door den heer M. Reijngoudt. De muziek, zoowel op de soirée als het hal, werd eveneens door Xersekeuaars gegeven. 't Was een recht aangename en gezellige avond. De heer P. J. Poleij alhier is benoemd tot lid van de commissie op de boter- en eierenmarkt te Goes. THOLEN. In een gecombineerde vergadering van't Prov. Watersnood-Comité met de comité's Tholen en Oud-Vossemeer alhier gehouden, is besloten, met de uitkeeringen, zoowel te Oud- Vossemeer als te Tholen voort te gaan,-hetgeen, naar verondersteld wordt, tot ieders tevredenheid zal geschieden, Het bedrag in kas bij het Woensdag is op den trein, die 9 u. 15 min. uit den Haag vertrekt, aan den Noorsch- weg onder Oegstgeest een schot gel> blijkbaar uit een revolver. Een reiziger 2de klasse werd, niet ernstig, aan den Hals getroffen hij is naar Amsterdam doorgereisd. De politie zoekt naar den dader. Bij het station Hoogezand geraakten de paarden van den omnibus naar Siddeburen ten gevolge van bet fluiten der locomotief op bol. Van de 12 reizigers wisten 9 zich door er uit te springen te redden. Drie dames bleven zitten. Voor het Winschoterdiep stortten de paarden op het fundament der brug neer. De dissel brak. Eéne dame werd ernstig gewond, eene bekwam lichte kwetsuren, de derde bleet ongedeerd. Een korporaal-tamboer te Leiden heeft zich in de kazerne aldaar doodgeschoten. De loop van het geweer had hij met water gevuld en de haan met zijn voet overgehaald. De dood volgde onmiddellijk. Een brievenbesteller uit een onzer provin ciestadjes vond in zijn broek, die in de stralge- vaogems te Leeuwarden was gemaakt, het vol gende, in goed Frausch en met loopeude haud geschreven, brietje „Deze broek is door een eerste klasse kleer maker in de gevangenis te Leeuwarden gemaakt voor de enorme beiooning van 20 centimen en een stuk droog brood." Maar als die Prausche coupeur er eens had bijgeteld, wat hij aan den Blaat gekost heeft vóór zijn berechting en wat hij nu nog kost aan voedsel, kleeding, huisvesting, administratie, en als hij dan eens had verteld hoeveel dagen hij aan die broek gewerkt had, dan zou het wel eens kunuen blijken, dat geen Nederlander zoo duur gekleed gaat als een brievenbesteller in zijn staats broek," Aangemoedigd door het groote succes ten vorigen jare, heeft de Ouderafdeeling Bergen op Zoom en Omstreken der V.P.N. besloten weder eene Internationale Tentoonstelling van Pluimvee Konijnen, enz. te organiseeren en wel op 1, 2 en 3 Februari 191)7, in de zalen van het feest- jPlialia" te Bergen op Zoom. De grootste attractie voor lieeren exposanten zijn de te behalen Eereprijzen, die naast de klasse-prijzen worden uitgeloofd en is het beschikbaar hebben dezer beslist noodzakelijk om succes te kunnen verwachten. De regelings-commissie doet hiervoor een beroep op den steun van hen, die door het uitloven van een eere-prijs, een medaille in goud, verguld zilver, zilver of brons, of een geldprijs ad f 2.50, f 5.f 10.of hooger, tot het slagen dezer teutooustelling willen mede werken. Ook zal iedere geldelijke bijdrage van minstens f 1,welkom zijn. Schenkers van eereprijzeu of finautieëlen steun, ontvangen een doorloopende toegangskaart veor hun persoon. De Vereeniging „Uit het Volk-Voor het Volk" te Middelburg heeft thans definitief be sloten het concours voor Harmouie- eu Fanfare corpsen te doen doorgaan. Door onvoorziene omstandigheden is de datum van uitvoering nu vastgesteld op Maaudag en Dinsdag 20 en 21 Mei 1907, (tweede en derde Pinksterdag). In den Anua-Jacobapolder werd bij een korten doch hevigen storm, een arbeider, die aan het ploegen was, door een rukwind opgen nomen, over een heining geworpen en eenige meters verder op 'tland geworpen. De ploeg was gebleven, terwijl een der paarden ook van de beenen raakte. Op verschillende hofsteden werden boomen ont worteld en daken beschadigd. Een visscher in de gemeente Dantumadeel zou dezer dagen een aalfuik lichten en bevond die buitengewoon zwaar, zoodat hij meende een goede partij aal te hebben bemachtigd. Tot zijne groote teleurstelling waren echter in de fuik geen alen, maar een groot aantal kikvorschen. Dit is wel iets zeldzaams, omdat de kik vorschen in dezen tijd van het jaar gewoonlijk in den modderbodem der slooten reeds huu winterslaap zijn begonnen. Uit Apeldoorn wordt gemeld, dat toe stemming was gegeven om 15 koeien in Duitschlaud in te voeren met bestemming voor het landgoed Dobbiu van Z. K. H. Prins Hendrik. Nadat deze koeien te Leeuwarden aangekocht en ver zouden waren, werden zij aan de Duitsche grens geweigerd cu schijnt dat de verleende toestemming om redenen, welke niet bekend zijn, weder is ingetrokken. Te Akkerwoude moest een knaapje eenige werkzaamheden op een droogzolder verrichten. Toeu de vader kwam kijken, hoever hij gevorderd was, vond hij zijn kind hangende aan een koord. Alle pogingen om de levensgeesten op te wekken, bleken vergeefs. Door den heer Malfait te Brussel is aan deu burgemeester vau Veere voor den beker van Maximiliaan van Bourgondië een som van 1.U00.UUU franks geboden. Eén appel per dag en we blijven gezond, lezen we in 'n Duitsch tijdschrift en dachten dat 't wei wat overdreven was dit te schrijven. Toch slaat ue appel, wal voedingswaarde üe- trell, Zeer lioog en aten wij meer Ir uil eu minder vleescb, we zouden minder last van verschilleude ziekten hebben. Velen kennen den appel als een verfrissching bij warmte, maar laten wij ze leeren gebruiken als een behoefte bij ontbijt en verdere maal tijden en wij zullen er wèl bij varen. Er is hersenvoedsel in den rouwen appel aanwezig en juist dit is iu onzen tijd van groote ïnspanmug een eerste vereischte. Te JStuttgart heeft een man gepoogd den Kapitein van Köpemck na te doen. In de uniform van majoor gesloken heeft hij bevel

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1906 | | pagina 1