veelail, pvijfl aan fle klaapn van oesterteelt, lanfllioiiw, yi No. 1118. Zaterdag 10 November 1906. Vier en twintigste jaargang. EN VERGADERING c <v\ ILGEMEiNÈ^ J. ÏÏL C. POT, Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, Afd- "THOLEN". A\ V v AGP^b^-/ Een belangrijke Prijsvraag. Van oiize berichtgevers. BINNENLAND. IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.025, franco post f 1,10. Voor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het bureau te T h o I e n ol v66r DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER: Xholï», Advertentiënvan 1 tot 4 regel. 40 c-'utsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt sleohts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. "„-e p DINSDAG 13 NOVÉMBER 1806 des voormiddags II ure bij den heer M. J. AMPT v -v y te OUD-VOSSEMEER. 1. Opening, aanrTÉffling nieuwe leden, notulen. 2. Verkiezing bestuursl., wegens periodieke attreding van de heeren J. van Gorskl, J. A. de Graaff, Chr, Hartog, C. H. A. Stoutjesdijk, J. M. Wagemaker, Namens het Bestuur der Afd. Tkolen der J. A. Snijder. 3. Mededeelingen, ingekomen stukken. 4. Verkiezing lid der comm. tot voorber. in zending tentoonst. den Haag 1907. 5. Rondvraag, enz. Maatsch. voornoemd: J. VAN VREDENBURCH, Voorzitter. J. A. SNIJDER, Secretaris-Penningm. 14-761 Op een belangrijke prijsvraag, uitgeschreven Dr de Directie van de suikerraffinaderij voor in Spakler en Tetterode te Amsterdam, haasten ons de aandacht onzer lezers te vestigen, i prijsvraag betreft de meest volledige be- rijving van een proefneming met de door ir in den handel gebracht wordende Melasse- ders, waaromtrent wij vroeger reeds in deze iriek belangrijke mededeelingen deden, 't Spreekt van zelf, dat de genoemde melasse- ider-raffinaderij met deze prijsvraag de be ding heeft haar afzetgebied te vergrooten, en in haar belang is, maar waar, blijkens het lerstaande, aan de eerlijkheid harer bedoelingen t valt te twijfelen en deze reclame mede rorderlijk kan zijn aan het belang der vee- iders euz. in 't algemeen, daar heeft zij alles- 3 onze sympathie, vooral nadat wij in het derlandsch Landbouw-Week blad lazen, dat >r de redactie van dit blad bij onderzoek was ileken, dat door bovengenoemde Directie r de samenstelling van de jurypersonen zijn \gezocht, bij wie de zaak in alle opzichten in de handen zal zijn. De nader te vermelden jury zal uit drie sonen bestaan. Verdere bijzonderheden zijn worden 12 prijzen, te zamen f 1500, uitge- td, verdeeld als volgtvoor de beste proef l melkvee le prijs f500, 2e f200, 3e f75 4e f 50voor de beste proef met mest ieren le prijs f 150, 2e f 75, en 3e f50 r de beste proef met varkens: le prijs f150, f 100, 3e f 75, 4e f50 en 5e f25. Voor de deelnemers gelden de volgende al- Qeene voorwaarden De prijsvraag is opengesteld voor alle derlandsche veehouders of corporaties van houders. Bij de beoordeeling der antwoorden zal ider in aanmerking komen het min of meer istige resultaat der voederproef, maar in fdzaak zal gelet worden op de wijze waarop resultaat verkregen werd, den omvang der ef, de daaraan vebonden meerdere of mindere kzaamheden, de juiste samenstelling der tsoenen, den duur der proef, de over te ;en melkstaten, weeglijsten, enz., de moeite men zich voor de controle heeft getroost, en waarborgen, die men geven kan voor de theid der verkregen resultaten. Het is dus te doen om een geflatteerd rapport over asse-voeder, maar wel om een juist rapport. Indien meerdere landbouwers samenwerkeD het nemen van een proef, ten einde op deze e proefgroepen te verkrijgen, geschiedt het aken van het rapport door een hunner, daartoe door hen wordt aangewezen. Üen eventueele prijs wordt aan dezen persoon gekend, en aan hem is de verdeeling van prijs verder overgelaten. Het voor de proefneming benoodigde asse-voeder wordt tot den gewonen prijs aan proefnemer in rekening gebracht en afge- -rd, hetzij door een plaatselijken agent of wederverkooper, hetzij door de suikerraffinaderij y/h Spakler en Tetterode direct. 5. Mededeelingen omtrent de deelname worden ingewacht vóór 15 November 1906. Antwoorden op de prijsvraag moeten uiterlijk 1 Juni 1907 worden ingeleverd bij voornoemde 6. De antwoorden op de prijsvraag moeten ongeteekend worden ingeleverd, doch onder een bepaald motto worden toegezonden. Zij moeten vergezeld zijn van een gesloten envelop. Op de zijde van het adres van het envelop moet het motto van den inzender ver meld zijn, in het envelop moet zich een briefje bevinden waarop den naam en de woonplaats van den inzender. 7. De bekroonde inzenders stemmen er in toe, dat hun rapport eventueel gepubliceerd wordt op de wijze, zooals dit door de suiker raffinaderij voornoemd wenschelijk wordt geacht. 8. Alle inzenders onderwerpen zich onvoor waardelijk aan het oordeel en de verdeeliug der prijzen, zooals de jury dit mocht beslissen. 9. De Directie der suikerraffinaderij behoudt zich het recht voor, bij niet genoegzame deel name de prijsvraag niet te laten doorgaan. Zij geeft hiervan voor 1 December 1906 kennis aan die personen, welke zich voor deelname hebben opgegeven. Openbare Gemeenteraadsvergaderinggehouden te Tholenden 6en November 1906. Afwezig de heeren Van Stapele, Hollestelle en Van Vredenburch. Voorzitter de heer M. Christiaanse De notulen der vorige vergadering worden, na voorleziDg, goedgekeurd en vastgesteld. De voorzitter stelt aan de orde de behandeling van de in de vorige zitting aangehouden aan vraag om ontslag, met iugaug van 15 Nov.a.s. als onderwijzer in het teekenen aan de o. 1. school, door den heer J. Hekkert. Na eenige bespreking wordt met 7 van de 8 stemmen aangenomen het voorstel van B. en W. om den heer Hekkert ontslag te verleenen met 1 Januari 1907, en een oproeping te doen, ter voorziening in de alsdan ontstane vacature, op een jaarwedde van f 100,Tegen stemde de heer Kegge. Ingekomen: le. Een request van D. van Hiele, c. s., allen eigenaars of bewoners van huizen der Voorstad, tot het aanbrengen, voor rekening der gemeente, van straatverlichting. Op voorstel van B. en W. wordt met 6 tegen 2 stemmen hieiop afwijzend beschikt, op grond van de verplichting, aan eerstgenoemden requestr. opgelegd bij de hem door den raad ver leende toestemming tot het bouwen van woningen daar ter plaatse, waarbij hij voor zijne rekening voor voldoende bestrating en verlichting moet zorgen. Tegen stemden de hh. C. A. H. Wagtho en 2e. Request van Joh. Bazen, c.s. tot het verplaatsen der straatlantaarn van het door hem bewoonde huis naar het hoekhuis bewoond door G. Jansen, waardoor een groote en zeer ge- wenschte verbetering in de verlichting van het kerkplein zou worden aangebracht. Met alg. stemmen wordt besloten, hierop gunstig te beschikken. Daarna komt in behandeling het plaatsen eener omheining langs de Zoute Vest, van af de oesterput van „Bona Fides" tot aan de Waterpoort, en van de voorwaarden, waarop dit terrein in bruikleen zal worden afgestaan aan de tegenwoordige gebruikers, met intrekking van de vorige bepalingen. Een en ander na reeds bekomeu gunstig advies van de Gezondheids commissie. Na toelichting en bespreking wordt met alg. stemmen besloten, de werkzaamheden, voorge steld door B. en W., benevens die, verlangd door het Bestuur der Visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen, zoo spoedig mogelijk te doen uitvoeren. De kosten te dragen door de gebruikers, aan wie de terreinen gratis worden afgestaaa op de gestelde voorwaarden. Niets meer te behandelen zijnde sluit de voorzitter de vergadering. van een binnendijk en de daarin gelegen kunst werken, wordt de zaak door Gedeputeerde Staten onderzocht en beslist. Provinciale Staten van Zeeland. In een gewijzigd ontwerp ten aanzien van het voorstel van Ged. Staten tot aanvulling van hel algemeen reglement voor de polders of waterschappen, stelt het college thans voor Een nieuw artikel 4bis in te lasschen, luidende De werken, bestemd tot waterkeering, zee wering ot oeververdediging, daaronder begrepen waterkeerende dijken, worden behoorlijk en overeenkomstig de bestemming beheerd en onder houden door hen, die daartoe verplicht zijn. Indien dit door Ged. staten noodzakelijk wordt geacht, worden die werken uitgebreid of nieuwe aangelegd door hen, die tot beheer en onderhoud verplicht zijn, op de wijze door Gedeputeerde staten te bepalen. Art. 17 wordt gelezen (nieuw artikel): De binnendijken en de daarin gelegen kunst werken worden behoorlijk en overeenkomstig de bestemming beheerd en onderhouden door hen die daartoe verplicht zijn. Indien het door Ged. Staten noodzakelijk wordt geacht, worden de op de zeedijken vol gende eerste binnendijken verhoogd en ver zwaard en de daarin gelegen kunstwerken water- keerend gemaakt en ten koste van de polders of waterschappen, welke door den binnendijk bij doorbraak van den zeedijk onmiddellijk tegen het zeewater beschermd worden. Verkeert meer dan een polder of waterschap of door dijken afgesloten onderdeel van een polder of waterschap in dat geval ten aanzien van denzelfden binnendijk, dan wordt het werk uitgevoerd door die polders of waterschappen gezamenlijk en worden de kosten over hen om geslagen in evenredigheid tot de kadastrale grootte van die polders, waterschappen of door dijken afgesloten onderdeelen, met inachtneming van de door Ged. staten voor elk bijzonder geval vast te stellen regeling. Wanneer aan de verhooging en verzwaring van den eersten binnendijk buitengewone kosten verbonden zija tengevolge van de aanwezigheid van gebouwen, van een kunstweg, van kunst werken of van eene beplanting, toebehoorende aan een ander dan den polder of het water schap, tot welks onmiddellijke bescherming de binnendijk strekt, zoo wordt door Gedeputeerde Staten aau Provinciale Staten een voorstel gedaan tot voorziening in de daaruit voortvloeiende buitengewone kosten. Art. 18 art. 17 en 18 oud) wordt ge lezen Voor zoover de verplichting tot het be- heeren en onderhouden der binnendijken en de daarin gelegen kunstwerken, niet is geregeld door de wet, eene verordening of een maatregel van het bevoegd gezag, rust zij op de polders of waterschappen, waartoe de binnendijken feitelijk behooren. Ingeval er twijfel of geschil ontstaat over de verplichting tot het beheeren en onderhouden ST. ANNALAND. Tot leden van het Weezen- Armbestuur zijn door den Gemeenteraad her benoemd de heeren J. Goedegebuure en E. j. Gunst, terwijl verder aan den heer D. Qiakkelaar weder voor 1907 werd opgedragen de genees kundige behandeling der Weezen. IERSEKE. Zaterdag 11. heeft hier iemand nog gezwommen, t Was een heusche lersekenaar en geen Rus of Eskimo. De heer N. Klaasse klerk bij de posterijen en telegrafie te Rotterdam afkomstig uit lerseke, is geslaagd voor ziju postradicaal. Een jongeliug uit lerseke geraakte te Brussel onder de electrische tram en moest daarbij een voet of been verliezen. Als men zoekt vindt men nog allicht toevalligheden of bijzonderheden. Zoo bij do loting alhier van verleden weekde langste ioteliug trok het hoogste uommer, en een ander, die vrijlootte, was de zesde in hetzelfde gezin, die dat geluk trof. De eerste proef met de loting voor lerseke alhier is niet bepaald gelukkig geweest, er kwamen ook nu weer ongeregeldheden voor en er werd misschien weinig minder bij gedronken. Toch zouden we het betreuren, dat de proeven gestaakt werdenwat trouwens wel niet het geval zal zijn. Het verzwaren en verhoogen van den Olzen- depolderdijk is Zaterdag opgenomen en goedge keurd. De heer E. de Jonge, landbouwer alhier, is aangesteld als onbezoldigd rijksveldwachter. OUD-\OSSEMEER. Woensdag vergaderde alhier voor de eerste maal in dit seizoen het Rederijkersgezelschap „Eendracht". Er traden 7 nieuwe leden toe. Besloten werd in de Kerst week, zoo mogelijk, eene voorstelling te geveu. Het bestuur besloot dit vereenigingsjaar nog aan te blijven, maar in de Maartvergadering zijne functies aan andere leden over te dragen. Er zal waarschijnlijk ook nog beproefd worden in dit seizoen een of meerdere personen uit den vreemde te doen optreden. 8CHERPENISSE. Aan den heer M. Ver- meulen, fabrikant van kerkorgels te Woerden, is de levering van het kerkorgel in de Ned. Herv. kerk alhier opgedragen. Het instrument is een 16 voetswerk met 2 klavieren en aange hangen pedaal en 18 registers. De plaatsing is bepaald in Maart 1907. Het front is 5 M. hoog. In het midden daarop staat David met de harp, die nog een hoogte heeft van 1.60 M. en op iederen hoek van het orgel een engel met een bazuin. STAVEN1SSE. Het vervoer der suikerbieten van den akker naar de haven alhier is thans reeds zoo goed als afgeloopeu. Dank zij het prachtige najaarsweder is de campagne alhier in korten tijd gedaan. Mensch en dier hebben dan ook niet veel geleden. Alleen liggen er nog vele bieten aan hoopen, die op scheepsgelegenheid wachten. De bieten verbouwers, die op gehalte gecontracteerd hebben, zullen zonder twijtel een inooien prijs maken Er zjjn er, die van de fabriek 17.2 suiker gehalte kregen, dus 32% boven het minimum- gehalte, dat altijd op 14 staat, en van eiken graad daarboven wordt fl. meer betaald, dus van 17.2 suikergehalte f 3.20 boven deu minimum prijs. Nu gaan hier nog wel kosten af, maar zeer zeker zullen deze luidjes wel on geveer f2. per 1000 KG. meer maken. Een niet te versmaden voordeeltjeBovendien is de verkoop op gehalte toch altijd aan te bevelen, daar deze èn voor den fabrikant èn voor den boer de eerlijkste wijze van handel is, daar men dan betaald wordt naar gelang van de qualiteit van het geleverde. Reeds een paar jaar heeft men hier, be trekkelijk in het groot, zich toegelegd op den teelt van spinazie, doperwten, spruitkool en veldsalade. Dit jaar heeft de heer D. alhier een proef genomen met bloemkool. Circa 20.000

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1906 | | pagina 1