Ll No. 1117. Zaterdag 3 November 1906. Vier en twintigste jaargang» EN J. M. C. POT, Eerste Blad. r. le >r Publicatie n. BINNENLAND. „H 0 L L A N D." EEN MILLI0EN GULDEN. Van onze berichtgevers. U e m e u g d Nieuws. mi ,Vb i st LUI IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal £0,65; met Geïllustreerd Zondagsblad fl.025, franco post f 1,10. Voor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op OONDERDAGAVOND ingewacht aan 'Ar nnNncnnA^MinnAe km i iiitjutuiiueii aiuitncn, oiia. nuiuon uiieriijK op uuiVUCnUAbAVUliU Ingewacht aan Uai het bureau te T h o I e n ol u66r DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER Taotis. De Bargemeester der gemeente Tholen brengt by ie ter kennis van de Ingezetenen, dat bij hem ont- rneéigen en aan den Ontvanger der Directe Belastingen invordering is verzonden, het Kohier der be ting op Bedrijfs- en andere Inkomsten No. 3 voor dienstjaar 1906/7, met uitnoodiging aan een elijk wien zulks aangaat, o:n na bekomen kennis- 0S( f'nS vaQ zÜnen aanslag, ten spoedigste het door verschuldigde te kwijten, met herinnering tevens, de bezwaren, welke dienaangaande mochten be au, binnen zes weken na heden behooren te worden ediend. Tholen, den 27 October 1906. De burgemeester der gemeente Tholen brengt by ze ter kennis van de Ingezetenen, dat bij hem ont- ïgen en aan den ontvanger der directe belastingen invordering is verzonden de Kohieren der Personeele Jasting no. 5 en 6 voor het dienstjaar 1906, met noodiging aan een iegelyk wien zulks aangaat, om bekomen kennisgeving van zijnen aanslag, ten het door hem verschuldigde te kwyten, t herinnering tevens, dat de bezwaren, welke dien- va igaande mochten bestaan, binnen drie maanden na (jijden behooren te worden ingediend. [Tholen, den 31 October 1906. De Burgemeester voornoemd, M. G. VAN STAPELE. Burgemeester en Wethouders van Tholen zullen Zaterdag 10 November a.s. des middag9 te 12 Ir, ten Raadhuize aldaar publiek verkoopen EEN HOOP STRAATMEST, (met beer vermengd.; De voorwaarden van den verkoop liggen van den al ter lezing ter secretarie, iederen werkdag des ormiddags van 912 uur. Tholen, den 3 November 1906. LANDWEER. Jaarlijksch Onderzoek. Burgemeester en Wethouders der gemeente Tholen ken, ingevolge art. 30, tweede lid, derLandweer- bekend, dat bet onderzoek van de in deze ge- ente gevestigde verlofgangers van de landweer zal rden gehouden te Tholen in het gemeentehuis op jensdag 21 November a.s. des voormiddags te 9 uren. Tot de verlofgangers, die verplicht zijn aan het lerzoek deel te nemen, behooren ook de bij de ndweer geplaatste verlofgangers van het leserve- soneel der landmacht, zoomede de verlofgangers, bij de Landweer dienen krachtens verbintenis vrij willigen dienst. Aan hat onderzoek behoeft echter niet te worden ilgenomen door de verlofgangers, die in het loopende jaar sreenkorasting art. 11 van voornoemde wet voor 'haliogsoefening onder de wapenen zyn geweest de verlofgangers, in het genot van ontheffing den werkelijken dienst (artikel 15, eerste lid, voornoemde wet): de verlofgangers, die eene der betrekkingen ileeden als aangeduid in kolom 2 van de lijst; tgesteld bij het Landweer-besluit II, waartoe o.a. looren de hoofdambtenaren, ambtenaren, en be- bten bij de Rijks- en by de gemeentelijke politie d. de verlofgangers, die bij de toestemming tot rblijf buitenslands vrijstelling hebben verkregen van verplichting tot hel bywonen van het onderzoek tikel 27 van voornoemde wet) de verlofgangers, die by de toestemming tot aangaan van eene verbintenis voor de buiten- idsche zeevaart vrijstelling hebben verkregen van verplichting tot bet bijwonen van het onderzoek 20 van voornoemde wet) f. de verlofgangers van de Exploitatie-Compagny spoorwegafdeeling van het regiment genietroepen Tholen, den 3 November 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. G. VAN STAPELE, Burgemeester. H. J. LABAN, Secretaris. KANTONGERECHT TE THOLEN. 30 October 1906. Door den heer Kanton- ïhter alhier zijn heden veroordeeld, wegens "l met eeen geweer in 't veld bevinden zonder jachtakte. C. v. A. 63 jaar te Poortvliet tot f 5.boste 3 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring 'Q het niet in beslag genomen geweer, bevel )l uitlevering daarvan, te betalen 11 of 1 dag echtenis. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering van wild in 't veld zonder akte en zonder vergunning M. G. 22 jaar te St. Philipsland tot f3, boete of 2 dagen hechtenis. Het op zijn last doen loopen op weiland zonder daartoe gerechtigd te zijn. A. V. 75 jaar te St. Maartensdijk tot f2 boete ot I dag hechtenis. Loopen op landdat bepoot ?s, zonder vergunning. L. J. A. 18 jaar en J. E. 18 jaar beiden te Poortvliet ieder tot f2 boete of 1 dag hechtenis voor ieder huneer. hlet vervoeren van een trekdier op een noodeloos pijnlijke en kioellende wijze. C. S. Jz., 24 jaar te St. Annaland tot f3 boete of 2 dagen hechtenis, Visschen zonder consent. H. B. Hz. 80 jaar te Tholen tot f 5 boete of 3 dagen hechtenis. Zich ophouden in een herberg tusschen '10 uur 's avonds en 5 uur 's morgens. P. M. 32 jaar te Stavenisse tot f 2 boete ol 1 dag hechtenis. Het als houder van eene herberg niet zorgen dat die tusschen 10 uur 's avonds en 5 uur 's morgens gesloten is. I. W. H. 45 jaar te Stavenisse tot f 2 boete of 1 dag hechtenis. Zonder vergunning van Burgemeester en Wet houders zich op eene begraafplaats begeven. M. G. G. 40 jaar te St. Philipsland en D. C. G. 23 jaar te Scherpenisse ieder tot f 3 boete of 2 dagen hechtenis voor ieder hunner. Zijn aangespannen honden niet voorzien van muilkorven. E. J. N. 36 jaar te Poortvliet tot fl boete of 1 dag hechtenis. Visschen in de Oosier-Schelde zonder ver gunning van den Minister van Waterstaat, Handel en Bijverheid. J. S. 46 jaar te Tholen tot f3 boete of 2 dagen hechtenis. Het op een motorrijtuig nummer en letter op eene andere wijze a inbrengen en voeren dan door den Minister van Waterstaat is vastgesteld. H. J. v. d. S. 24 jaar te Tholen tot f] boete of 1 dag hechtenis. Rijden zonder licht. L. P. 23 jaar, P. R. 30 jaar, P. R. 20 jaar, L. P. 23 jaar. A. d. V. 26 jaar, C. P. H., Iz. 20 jaar allen te Sint Maartensdijk, C. v. d. S. 18 jaar, A. d. G. 21 jaar, beiden te Poortvliet, A. S. 25 jaar te Stavenisse, J. G. Jz. 25 jaar. lz. P. 21 jaar beiden te Tholen, P. J. Q. 23 jaar te Amstelveen, ieder tot 13 boete of 2 dagen hechtenis voor ieder hunner. liet met een motorrijwiel op den openbaren weg rijden en niet op de eerste vordering der ambte naren, belast met het opsporen van strafbare feiten, dit rijwiel doen stilstaan. M. J. J. S. 21 jaar te Teteringen tot f 1 boete of f 1 dag hechtenis. Openbare dronkenschap. M. C. G. 40 jaar te St. Philipsland. A. G. 31 jaar te Oud-Vossemeer, A. A. v. Z. 19 jaar te St. Maartensdijk en A. G. 22 jaar te Tholen ieder tot f 1 boete of 1 dag hechtenis voor ieder hunner. Vrijgesproken. J. R. v. D. 54 jaar te Poortvliet. LEVENSVERZEKERING-MAATSCHAPPIJ Hoofdkantoor te AmsterdamKeizersgracht 292 Maatschappelijk Kapitaal Door de verzekering eener dadelijk ingaande lijfrente maakt men op 50-jarigen leeftijd 7,5%, op 55-jarigen leeftijd 8,5 op 65-jarigen leeftijd 11,3 en op 70 jarigen leeftijd 13,5% rente van zijn gestort kapitaal. Inlichtingen en tarieven verkrijgbaar aan het Hoofdkantoor en bij H.H. Agenten de H:H. C. M. VAN R1JSSEL, te TholenP. M. v. d. EN DE, te Oud-VossemeerJ. GELDER BLOM te Poortvliet; J. W. RENSEN en notaris H. J. VAN NOUHUYS te Zierikzee Mr. H. OELE te Goes. Op de lijst der te behandelen zaken in de najaarszitting der Provinciale Staten van Zee land komt o. m. voor Voorstel van Gedeputeerde Staten tot afwij zing van het verzoek van Iv. van der Slikke e.a., werkzaam aan land- (tuin) bouwwintercur- susseu in de provincie Zeeland, om bijdrage uit de provinciale fondsen. Voorstel van idem tot wijziging van het Al gemeen reglement voor de polders of waterschappen. Voorstel van idem tot wijziging van het bij zonder reglement van het Waterschap „De vrije polders onder Tholen" en van het Waterschap Oud-Vossemeer. Voorstel van idem tot afwijzing van een aanvraag van het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, om subsidie voor een Nationale en iuternationale landbouwten toonstelling te 's-Gravenhage in 1907 en tot verleening van een crediet van f 500 aan de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij voor eene collectieve inzending op die tentoonstelling. Doordien de heer J. W. Blum te Vlissingen, binnenkort de provincie gaat verlaten, zal eene vacature voor de Prov. Staten in het district Middelburg ontstaan de heer Blum zou in 1910 aan de beurt van aftreding zijn. ST. ANNALAND. Door ingelanden van den calamiteusen Susannapolder is tot hun vertegen woordiger in den dijkraad van dien polder her benoemd de heer J. Polderman, Cz. De oogst-collecte in de Ned. Herv. kerk heeft alhier opgebracht f 455,t.w. voor de armen f365,15 en voor de kerk f 89,85. Vorig jaar waren deze cijfers resp. f 390,30 en 1 102,25, samen f492,55. IERSEKE. Met de verzwaring en verhooging van den Molenpolderdijk is een aanvang gemaakt. Die van den Olzendepolder is zoo goed als klaar. De heer Leijssens, het nieuwe hoofd der christelijke school alhier heeft 1 Nov. zijne betrekking aanvaard. De heer J. J. A. Sandee, onderwijzer aan de Chr. school alhier, is met ingang van 1 Febr. benoemd aan een dergelijke school te Goes. Het aandeel van lerseke in de bij het Provinciaal Watersnoodcomité ingekomen giften is bepaald op f 20.400. De mogelijkheid, dat in die som nog wijziging komt, is evenwel niet uitgesloten. Aan den heer L. van Loo, gewezen brieven- en telegrambesteller alhier, is een pensioen van f477,toegewezen. Tot de herhalingslessen voor jongens voor dézen winter zijn 18 leerlingen toegelaten. In October zijn op het telegraafkantoor behandeld 1882 telegrammen, waarvan 230 verzouden en 1652 ontvangen. Dit is een buitengewoon hoog cijfer. Telefonische gesprekken zijn er 83 verzondeD, 50 ontvangen, samen 133. Op de postspaarbank is ingelegd f5607,04, terugbetaald f3031,04. Uitgereikt 13 nieuwe boekjes. SCHERPENISSE. In de Rijkspostspaarbank werd alhier met 56 inlagen een bedrag van f4101,50 ingelegd, terwijl aan 16 inleggers een bedrag van f 1080,25 werd terugbetaald. Aan het telephooukantoor werden verhandeld 192 telegrammen, t.w. 93 ontvangen en 99 verzonden. Door kerkvoogden der Ned. Herv. kerk is benoemd tot organist C. van der Graaf, alhier. STAVENISSE. Woensdagavond 1.1. verga derden te Sint. Annaland de leden der afd. „Tholen" van den B. v. N. O. Na afdoening van een tal van huishoudelijke zaken werd met algemeene (13) stemmen goedgekeurd, om aan den ontslagen onderwijzer V. d. Sluijs uit de Weerstandskas ondersteuning te geven. Als af gevaardigde naar de Alg. Verg. in den Haag werd voorloopig aangewezen een der collega's, Hubreglse, van Poortvliet of Wiskerke van Oud-Vossemeer, THOLEN. Dinsdag was het zeer goed merk baar, dat het stoomgemaal werkte. Het water uit de vest en de waterleidingen trok sterk en in korten tijd was het verscheidene centimeters gezakt. Deze proefbemaling had plaats in tegen woordigheid van den ingenieur, den heer H. Paul en het bestuur van het waterschap. De uitslag der loting voor de nationale militie voor deze gemeente is als volgt Lotingsu. 1. C. Bierens 6 2. J. W. Blaas 14 broederd, 3. J. M. Blom 23 broederd. 4. A. J. van den Boom 22 5. Abr. Bout 18 6. Mar. Bout 7. M. M. Cornelisse 8. L. Croïn 9. Jac. Goedegebuure 10. C. Hazen 11. H. Jansen 12. J. P. M. Janssens 13. D. de Jonge 14. G. C. van Keulen 15. W. de Klerck 16. J. C. de Kok 17. W. L. Liudhout 18. L. Overbeeke 19. J. Russcher 20. C. Schot 21. J, L. Schot 22. Jan Schot 23. M. J. Schot 24. P. Schot 25. J. C. Stoutjesdijk 26. J. M. Verkamman 27. P. C. M. Verstraate 28. W. F. J. Wagtho 29. M. W. van de Wege 10 4 21 15 3 9 broederd. 13 29 1 19 2 broederd. 28 26 20 broederd. 5 17 24 27 7 gebreken. 16 12 8 25 11 Het herhalings:onderwijs is alhier aangeean- gen met 22 leerlingen, t.w. 8 jongen»en 14 meisjes. Ie Amsterdam is in Artis een nijlpaardjo geboren, dat door de moeder op voorbeeldige wijze verzorgd wordt. Voor eenige jaren werd een jong nijlpaard (8 maanden) naar Londen verkocht voor f8000, dus blijft dit beestje leven, dan is het een kostbare aanwinst voor den dierentuin. Ie Eindhoven heeft een geweldige gas ontploffing plaats gehad, doordat er water in de gasschuif van de lamp ontbrak. Door het aan steken van een lucifer had de ontploffing plaats, waarbij' het geheele huis uit de voegen gerukt werd. Alles kraakte en alle ruiten sprongen stuk. Twee bewoners werden door brandwonden als verschroeid, zoodat zij naar het ziekenhuis moesten gebracht worden. Ook eenige voorbij gangers werden door glasscherven gewond. Er is in de residentie, zoo meldt de Haagsche briefschrijver, een wonderdokter op gestaan, die voor alle gebreken raad weet. Het is een vleeschhouwer, in den omtrek van den Noordwal en dicht bij de Geest (de straat waar het Haagsche krankzinnigengesticht is gevestigd), lu weinige dagen verlost deze vleeschhouwer- magnetiseur de lijders van alle pijnen en kwalen. Men zegt, dat hij geen handen genoeg heeft om de geldstroom, die men hem met equipages zelfs in huis brengt, in ontvangst te nemen. Mundus vult dicipi Exportslagers in Friesland, die geregeld yleesch naar de Londensche markt zenden, hebben in de laatste dagen groote verliezen geleden, wijl door het bijzonder zachte herfst weder het vleesch bij aankomst te Londen niet meer voor het gebruik geschikt was, en zelfs voor 't maken van worst geweigerd werd. Uit Goes wordt gemeld dat de loteling van der Vliet uit lerseke niet op de lijst voor kwam, omdat zijn voogd, die te Goes woont, verzuimd had hem daar te geven. Daar hij reeds vrij is door broederdienst, zal dit verzuim geen invloed hebben op de gehouden loting. Op de Zuiderzee onder Marken is in den afgeloopen nacht de 15-jarige zoon van een schipper uit Hoogeveeu over boord geslagen en verdronken.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1906 | | pagina 1