;o No. 1116. Zaterdag 27 October 1906. Vier en twintigste jaargang. EN Eerste Blad. H. C. POTj ling J. Boekaankondiging. BINNEN LAM). ONDERWIJS. Van onze berichtgevers. Gemengd Nieuws. ten DIJ ntc. Effeo roord BA 99; mng rizei 3,50 l'/, ima r 2 IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad fl.025, franco post fl,10. Voor het buitenland 90 cents. Ingazondan stukkan, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het bureau te T h o I n of vóór DONDERDAGMIDDAG bl jEN tnbare Gemeenteraadsvergadering, gehouden te Tholenden bosten October i906. Afwezig de heeren Van Siapele, J. W. Wagtho Van Vredenburch. Voorzitter de heer M. Christiaanse. )e notulen der vorige vergadering worden, na irlezing, goedgekeurd en vastgtsteld. [)e voorz. stelt aan de orde de behandeling van de vorige zitting aangehouden verzoek van de Heer, tot het verwijderen van een boom in gemeente-wandeling, waarvan de kruin 5a 6 meter zijn erl hangt, waardoor dit ongeschikt is voor estuin. Ook is die boom een beletsel voor het angen van hemelwater. !*ïa eenige discussie wordt het voorstel van B. en en e om dit verzoek in te willigen, aangenomen en n be ens besloten, voortaan bij eventueeleii verkoop van vater leentegrond, met de boomen in de omgeving en ening te houden, en te voorkomen dat deze ten ieve van den kooper worden verwijderd, ngekomenle. Proces-verbaal van kasopneming den gemeente-ontvanger, waaruit blgkt dat in was en ook moest zijn 12817. le. Missive van den Commissaris der Koningin, oerei ;eleidende uittreksel van het besluit, waarbij zijn 483(oemd tot zetter, van 190710, de heeren K. Bal en M. Christiaanse. le. Verzoek van den heer W. Moelker, c.s., om jaarlyksche subsidie ad 1 40 voor den omnibus- nst Tholen—St. Maartensdijk, v.v. voor den tijd 3 jaren te bestendigen, nu de provincie voor zelfde tydsverloop een jaarlijksche subsidie ad )0 heeft toegestaan. lierop wordt met alg. st. gunstig beschikt, met bepaling echter, dat de subsidie telken jare moet rden aangevraagd. le. Verzoek van den heer J. Hekkert om ontslag, ingang van 15 November a.s., als ouderwijzer bet teekenen aan de o.l. school. Aangezien hieromtrent nog geen advies van het ifd der school is ingekomen, wordt, op voorstel B. en W. besloten, dit request in de eerst- gende zitting te behandelen. 5e. Het rapport der commissie, belast met het tien der gemeente-begrouting en die der arm- turen voor 1907. Oit rapport luidt als volgt Commissie, die zich op 4 en 5 dezer bezig ld met het nazien der gemeente-begrooting en die het Algemeen Arm- en het Weezen-armbestuur voor )7, heett de eer het volgende omtrent die stukken te deelen De gemeentebegrooting loopt over een bedrag aan omsten van t 34'611,99 en aan uitgaven van 4*611,99. Onder eerstgenoemd bedrag is begrepen batig slot van 1904 van f 1368,595, onder het tste sluitposten tot een gezamenlijk bedrag van 66,79. Over het algemeen gaf dit stuk ook ditmaal geene leiding tot bedenking. In betrekking tot de in lasten werd niets ter vermelding in dit verslag op- ïerktook in opzicht tot de rubriek uitgaven in hoofdzaak geenerlei aan te merken. Hechts de uitgaaf, bedoeld in Hoofdstuk II, af ding 1, art. 6 leidde tot min of meer uitvoerige preking. Wel vond de commissie den daarby loeiden post met f 37.50 verhoogd, doch een lid zich voorgesteld, dat, ook in verband met het- het vorige jaar door het Dagelyksch Bestuur romtrent werd opgemerkt, de bezoldiging der trbij betrokken ambtenaren (ter secretarie) in milder «t zou zyn opgevat. Hy vond het loon, zooals thans is geregeld, te laag en had dit gaarne voor een reeds op f350 en voor den ander op f150 >aald gezien. Jok in het oog van de overige leden der commissie de voorgestelde belooningen niet voldoende, tb deze stelden hunne medewerking tot verbetering rvan alhankelijk van de noodzakelijkheid der nsten, door die ambtenaren gepresteerd, iets waar de volle overtuiging by hen alsnog niet bestond, der leden behield, wegens verwantschap met een betrokkenen, zich ook een meer gereserveerde iding voor. Be heer Hollestelle licht dit nader toe, als hetn in het rapport te berde gebracht in 'band met de toezegging, hieromtrent ver jaar bij de behandeling van het begrootiugs- >port door B. en W. gedaan. Ook de post, bedoeld in Hoofdstuk II, afdeeling 2, onzen medewerker te lerseke. UITGEVER: Tholen. A.dvertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt sleohts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. art. 6, ten bedrage van f 70, gaf aanleiding tot op merkingen. Na bespreking en toelichting werden eindelijk daartegen geene bezwaren meer ingebracht. In verband met hoofdstuk V, afdeeling 2. art. 2 en waarbij f 856 is voorgesteld voor het onderhoud van straten, pleinen en markten, werd de vraag ge steld, of de wijze van uitvoering van dat onderhoud niet was te vereenvoudigen. Na uitvoerige bespreking kwam het de commissie voor, dat, bestaat daartegen geen overwegend bezwaar, inplaats van op bepaalde tijdstippen daarvoor vreemden aan te stellen, het meer aanbeveling verdient daarvoor een vasten werkman in dienst te nemen. Door zoodanig iemand konden de herstellingen steeds met de voorkomende behoeften worden in verband gebracht, terwijl bet loon aan diens doorgaande verrichting te verbinden, dat voor tijdelijke werklieden geëischt, stellig niet zou te boven gaan. De commissie, rekening houdende met de bij her haling voorkomende straatgebreken, beveelt dit haar denkbeeld ten zeerste ter overweging aan. B. en W. en ook de overige raadsleden kunnen zich met deze zienswijze volkomen vereenigen. Na eenige bespreking wordt dan ook besloteu, deze zaak in de volgende zitting in behandeling te nemen. In de overige posten van deze begrooting vond men geene aanleiding tot verdere beschouwingen. De heer Overman merkt op, dat de post ad f 25,- in ontvang, voor erfpacht van den molen- kom, nog op de begiooting voorkomt, doch dat met 1 Januari a.s. die pacht is geëindigd en door »Bona fides" geen verlenging is aange vraagd. Alleen zal hij verzoeken, de beide loodsjes aldaar, tegen nader overeen te komen vergoeding, daar te mogen laten staan. De begrooting van het Algemeen Armbestuur, loopen- de over een bedrag aan inkomsten van f 1701,325 en aan uitgaven van f 1701,325 blyft f 200,02 be nedon die van hel vorige jaar, uithoofde van minder voorgestelde bedeeling in geld. Door de commissie werd opgemerkt, dat de be deeling aan de onderscheiden armen zeer uiteen loopt, daar blijkens de opgaven aan den een f 1.en aan den ander slechts f 0,50 per week wordt uitgereikt. Zy had de redenen van dat verschil, zy het ook op zeer beknopte wyze, gaarne opgehelderd gezien, terwyl sommige tegemoetkomingeu aan stokouden van dagen, als van lultele beteekenis werden beschouwd. Tot verdere opmerking leidde dit stuk niet. De voorz. merkt op, dat bij de bedeeling steeds voeling wordt gehouden met andere, kerkelijke, armbesturen en daardoor allicht het verschil kan onstaan. Hij zal de opmerking van de commissie aan het armbestuur overbrengen. De begrooting van het Weezen-arm bestuur gaf in geenerlei opzicht reden tot opmerking. Zij loopt over een bedrag aan inkomsten van 1615,46 en aan uit gaven van f615,46, zynde f 274,705 minder dan by die van 1906 voor dat doel werd toegestaan. Tholen, den 13 October 1906. De Commissie A. HOLLESTKLLE. B. A. OVERMAN. W. MOELKER. J. M. WAGEMAKER. J. KEGGE. De begrootingen worden daarna vastgesteld, onder dankbetuiging aan de commissie. Vervolgens worden, op aanbeveling van het hoofd der school, overgenomen door B. en W., benoemd tot onderwijzeres en onderwyzer aan de herhalings school, de dames Van Stapele, Bal en De Lange en de heer Kwaak. Machtiging wordt verleend tot het verpachten van het grasgewas op den singel en de wallen. Naar aanleiding van een schryven van den gemeente opzichter, waarin deze met nadruk toepassing van het tonnenstelsel aanbeveelt, stellen B. en W. voor, by wijze van pjoef, voor een jaar, het ophalen der faecaliën geheel aan te besteden. De straatmest, door den karrenian opgehaald en naar de mestvaalt gebracht, zou dan mede het eigendom van den pachter worden. B. en W. zullen alsdan den raad hieromtrent een definitief voorstel en concept-contract aanbieden. Na toezegging van den voorz. dat ook opgaaf van ontvangsten en uitgaven in den thans bestaanden toestand zal overgelegd worden, wordt hiertoe besloten. Daarna wordt vastgesteld de verordening op de verontreiniging van oesterputten, zooals die is goed gekeurd door Gedep. Staten en waartegen de Gezond heidscommissie, blijkens begeleidend schrijven, geen bezwaar heeft. Ten slotte is aan de orde bespreking pensionneering van gemeente-ambtenaren en beambten. Verschillende gegevens, hieromtrent door den secretaris verzameld, zullen bij de leden worden rondgezonden, waarna een commissie, uit den raad te benoemen, deze zaak verder zal voorbereiden. Niets meer te behandelen zijnde sluit de voor zitter de vergadering. De Bij en haar BestaanW enken voor den IJmker, door F. de Haau. Met 25 afb. Uitgave van P. Noordhoff te Groningen. Prijs f l., bij 10, en meer ex. f 0,90.Dit werkje is niet nieuw, het verschijnt thans in een nieuw gewaad, tnaar we geven het gaarne een woordje van warme aanbeveling mede op zijn verderen weg. Wie mocht meenen, dat het wel //uit den tijd" of verouderd zal zijn, vergist zich. Integendeel het is den tijd nog vooruit, d.w.z. de nieuwe methode, er in voorgestaan, en de nieuwe ideeëu, welke er in worden verkondigd, hebben, helaas nog lang geen ingang bij onze ijmkers gevonden, en het werkje is dus nog alleszins geschikt om tot gids en leiddraad te dienen van hen, die met de moderne bijenteelt willen kennismaken. En dat is het niet alleen door zijn degelijkeu, zaakrijken inhoud, maar ook door de prettige, gezellige schrijfwijze, beeldrijk en toch een voudig en klaar, zelfs voor weinig ontwikkelden, door de frischheid en oorspronkelijkheid, waarvan elke bladzijde getuigt. Door deze goede hoedanigheden durven wij het niet slechts „dames en heeren" aanbevelen, maar ook en niet minder gewonen ijmkers, die gaarne met hun tijd mee willen en kennis willen nemen van den vooruitgang op het gebied der bijenteelt, door de toepassing van welke kennis zij zich ongetwijfeld belangrijk kunnen bevoor- deelen.C. Blokker. De najaarsvergadering der Provinciale Staten van Zeeland zal geopend worden op Dinsdag 13 November. De Tweede Kamer bereidde de vorige week den minister van Koloniën en deze week den minister van Marine een échec, zonder dat dit aanleiding gaf tot afbrokkeling van het huidige kabinet. De beide excellenties hebben zich lydzaam by de nederlaag neergelegd, wat niet zoo heel vreemd is, oindat bet geen wetten van in grijpenden aard betrof en de politiek er vreemd aan is. Minister Fock z ag zyn wetsvoorstel afgestemd tot terugkoop van particuliere landeryen op Java door den Staat, te beginnen met Nangoeng, waarvoor 1 260.000 gevraagd werd. De Kamer vond die som te hoog. Doch dit was niet de hoofdzaak. Zy vond het terugbrengen der bedoelde landen aan den Staat volkomen goed, maar zy wilde, dat dit meer stelsel matig geschiedde en daarom door het afstemmen van het eerste ontwerp den Minister noodzaken tot het ontwerpen van een welgeordend plan. Z. E. heeft eich by dit votum neergelegd en blijkbaar de op dracht aanvaard. Het verworpen wetsvoorstel van den Minister van Marine behelsde een reorganisatie van het corps mariniers. De eigenlyke bedoeling was dit corps geleidelijk op te heffen en als men nu weet, dat het voorstel maatregelen behelsde tot lotsverbetering van dit wapen, zoodat de toeloop van liefhebbers er voor kan verwacht worden te zullen toenemen, dan zal men moeten toegeven, dat dit weinig strookte met geleidelijke opheffing, doch meer met geleidelyke ré-rhefling. Dit begreep de Kamer ook zoo en ver wierp dus het wetsvoorstel. Na nog het wetje tot invoering van staatsschuld- boekjes by de postspaarbank te hebben goedgekeurd ging de Kauier tot 6 November uiteen. Het Watersnood-Comité. In aansluiting met het bericht in het tweede blad kunnen wij nog melden, dat de door de schadelijdenden gedeclareerde schade van pl.tn. f4G7.0UÜ, is verdeeld over de verschillende ge meenten als volgt Tholen Scherpenisse f 700, St.-Maartensdijk f 600, Oud-Vossemeer f 154.000, Tholen f 6.600. St.-Annaland f 17.000; Zuid-Beveland Krahbendijke f 5.800, Yerseke f20.400, Rilland-Bath f32.600, Kruiningen f 2.400 Zeeuwsch-Vlaanderen's W. D. Ossenisse f 3600, Hontenisse f 120.000, Grauw f 48.400, Boschkapelle 1 400 en Philippine f 5300. Verder Vlissingen f 48.500 en Zierikzee f 700. Ter beschikking van het Comité liggen de volgende bedragen a. bij den penningmeester ingekomenf459.100; 4. ontvangen voor: Rilland-Bath f 10.665, St.-Annaland f 11,404, Krahbendijke f 1.300, Yerseke f 1.025, Kruiningen f717, St.-Maar tensdijk f 2.290, Oud-Vossemeer en Tholen f16.389, Hontenisse f 2.478, Grauw f 275, Philippine f 225, Vlissingen f 25.800; c. ontvangen door den penningmeester der Algemeene Vereenigde Commissie te Amsterdam, sinds 12 Maart en dus bestemd voor Zeeland, ruim f 30.000, Totaal dus f 561.668. De totaal gereserveerde schade is te splitsen in schade, gedeclareerd door hen die een inkomen overhouden 1ste van minder dan 1 1000 pl.m. f253.000, 2e. van f1000 tot f2000 pl.m. f131.000, 3e. van f2000 tot f3000, pl.m. f43,000. 4e. terwijl enkele sohadelijdenden, die een inkomen van meer daD f3000 overhouden, eene schade declareerden, ten bedrage van pl.m. f 11.000, en 5e. wegens gebrek aan volledige inlichtingen, een schade van pl.m. f 29,000, die nog niet geclassificeerd is. Mej. H. van de Velde, gemeente-vroedvrouw te Scherpenisse is als zoodanig benoemd te Engelen.(Noord Br.) Benoemd tot onderwijzer aan de o. 1. school te Scherpenisse, de heer D. J. Duijuhouwer te Poortvliet. Geslaagd voor de vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek, de leerlingen aan de Rijksnormaal lessen te Tholen J. van Loon, te Tholen, P. v. d. Klooster en A. Berkhey te Oud-Vossemeer, C. Scherpenisse te St Maartensdijk '1 HOLEN. In de Dinsdagavond gehouden algemeene vergadering der vereeniging „Door Oefening Volmaakter" werd o.m. vastgesteld de rekening voor het dienstjaar 1905/6 in ont vang met f 234,165, uitgaaf f 240,63 nadeelig «al- do alzoo f 60465 Herbenoemd werden tot secretaris en Penning meester respectievelijk de heeren J. Hekkert en C. M. van Rijssel. Uit de begrooting bleek dat hetaantal leden 102 bedraagt en dat voor het a, s. Winterseizoen beschikbaar is een som ad f74,135. lu verband daarmede werden besprekingen gehouden omtrent eene eventueel le geven soiree door de Rederijkers kamer „Catsen verder te trachten om in samenwerking met de gymnastiekvereeniging „Olympia" een uitvoering daar te stellen. Woensdagavond zou alhier in het „Hof van Holland de heer mr. H. Vercouteren een publieke lezing houden over de beginselen der Christ. historische partij. Bij circulaire en advertentie waren belangstellenden dringend uitgeuoodigd hierbij tegenwoordig te zijn, maar wie er kwam in het „Hof van Holland", geen mr. Vercouteren, noch iemand die mededeelde waarom de leziug niet doorging. Te Eindhoven zijn twee personen, die dcrar een dollen hond gebeten waren en zich in het Instituut Pasteur le Parijs onder behandeling handen gesteld, geheel hersteld teruggekeerd.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1906 | | pagina 1