No. 1115. Zaterdag 20 October 1906. Vier en twintigste jaargang. EN urtf V&I Eerste Blad. J. 21. C. POT, Publicatie u. BINNENLAND. :u Vaii onze berichtgevers. Gemengd Nieuws. IERSEKSCHE »ng attent THOOLSCHE COURANT i Dit blad verschijnt eiken Zaterdag, svelerl Prijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad fl.025, franco ilt post fl,10. Voor het buitenland 90 cents. I Ingezonden stukken, enz. wordon uiterlijk op DONDERDAGAVOND inqewacht aan het bureau te T h o I e n ol »66r DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVEB ThOLEN. THOf De Burgemeester der gemeente THOLEN maakt pend, dat eene OPENBARE VERGADERING den Gemeenteraad is belegd tegen Donderdag i 25 October 1906, des namiddags ten 2 ure. Tholen, den 20 Oct. 1906. De Burgemeester voornoemd, M. G. VAN STAPELE. ilech dat lp KANTONGERECHT TE THOLEN. October 1906. Door den Heer Kanton- [kter alhier zijn heden veroordeeld wegens Overtreding der Leerplichtwet, «J. v. d. Z. 38 jaar te Tholen. J. v. 't H jaar, J. J. V. 33 jaar, J. v. 't H. 36 jaar jq te Poortvliet. L K. 36 jaar M. G. 43 beiden te St. Philipslaud. H. O. d. B. 47 Ir. C. K. 36 jaar, W. d. W. 57 jaar, A. v. H. 48 jaar 1. P. 56 jaar, allen te St-Maar- isdijk. C. G. 44 jaar en C. G. 44 jaar ie Anualand. M. A. B. 48 jaar te St-Maar- isdijk. A. d. G. 35 jaar. J. M. D. 48 jaar, J. M. 41 jaar, allen te St. Annaland. A. S. jaar L. v. H. 39 jaar, J. A. v. d. K. 41 r allen te Stavenisse ieder tot eene boete van of 2 dagen hechtenis voor ieder hunner. J. v. D. 41 jaar te Tholen tot 50 cent ite of 1 dag hechtenis. D. v. d. W. 47 jaar Tholen tot f 1.boete of 1 dag hechtenis. 'CS tyrtreding der Leerplichtwet bij le herhaling D. 41 jaar te Tholen B. V. 39 jaar te d-Vosseineer K. d. M. 41 jaar J. L. v. B. jaar, J. K. 36 jaar A. v. d. B. 44 jaar. v. d. R. 36 jaar. J v. O. 40 jaar allen te I t-Philipsland. A. P. 45 jaar A. S. 40 jaar fden te St. Maartensdijk. P. v. d. R. 41 M. G. 34 jaar, P. v. I. 40 jaar. J. L. 33 allen te Stavenisse ieder tot eene boete 15. of 3 dagen hechtenis voor ieder iner. f.rtreding der Leerplichtwet bij 2e herhaling. v. A. 3S jaar te Poortvliet H. L. 31 |r A. S. K. 42 jaar, beiden te St-Philipsland. F. 37 jaar Scherpenisse, M. G. 34 jaar, J. S. 43 jaar allen te Stavenisse ieder tot ie boete van f8. ot 4 dagen hechtenis »r ieder hunner. rtreding der Leerplichtwet bij 3e herhaling. |J. J. 38 jaar te Oud-Vossemeer L. K. 32 Ir P. S. 36 jaar beiden te Poortvliet ieder >1 eene boete van f 10 of 5 dagen heoh- fis voor ieder hunner. rtreding der Leerplichtwet bij 4e herhaling, S. 48 jaar te Poortvliet tot eene boete f 15 of 6 dagen hechtenis. 58 tegen 15 stemmen aangenomen. Nu volgde wijziging van art. 109 (het vorige ontwerp betrof art. 75) van het regeeringsregleinent. De wijziging wenschte, dat de bepalingen voor Europeanen gesteld, ook zouden gelden voor vreemde oosterlingen, die het christendom belijden. Een paar leden bestreden dit voorstel omdat zij voor schromelijk misbruik vreesden, vooral onder de Chineezen in onzen archipel, waarvan er velen tot het christen dom zullen overgaan om redenen vreemd aan het geloof. Daarom werd een amendement voorgesteld om de genoemde bepaling te schrappen en den rechtstoestand voor christen-oosterlingen alzonderlyk te regelen. Weder leed de minister een kleine nederlaag, want dit amendement werd aangenomen. De eind stemming over 't ontwerp is aangehouden. Daarna kwam aan de orde een ontwerp betreffende terugkoop van particuliere landerijen op Java, waar aan de Kamer nog bezig is. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering.] De Tweede Kamer eft verleden week een aanvang gemaakt met de handeling van de wetsontwerpen, regelende de htspositie der inlandsche christenen en tot be- lering dei toepassing van het Europeesche recht r de inlandsche bevolking, mo ,e minister van Koloniën beoogde meerdere rechts verr 5rheid voor de inlanders, die thans totaal ont- ekt, omdat de eene rechter recht spreekt volgens adat (gewoonterecht, zoo iets als bij ons „plaatse- gebruik") de ander naar Europeesch recht. Om meer eenheid te komen wenschte Z. E. het ropeesche recht zooveel inogelyk toe te passen, en adat op zij te zetten. e rerschillende sprekers kwamen daar sterk tegen de heer Lohman omdat men een vreemd volk een vreemd recht kan of mag opdringen, en de Pierson, omdat het terzyde stellen van den t veel ontevredenheid zal verwekken en dit adat it veel voortreffelijks bevat 'e heer Pierson stelde daarom een amendement dat de strekking had aan den adat den voor- g en aan de regeering het recht te geven, om A r vreemde oosterlingen het Europeesche recht toe eesl passen. mi )e heer Idsinga stelde voor het adatrecht den do jrvl ien voor ha ver de tkien. -V Je minister nam, wel wat zonderling, het amend. nga over, en daarna werd dit wetsontwerp met •en. 3n 1 srd 1 Pt sch< [q n q di igeo eiui rooi 4) September is de eerste maaud van dit jaar geweest, die miuder voor de schatkist opbracht dan^ verleden jaar. Het verschil is niet groot (f 26000) en kan door de volgende maanden nog gemakkelijk goed gemaakt worden, maar het is toch oorzaak, dat de opbrengst die in Juni tot boven de raming steeg, einde September daar beneden is gedaald. Bij de Dinsdag jl. gehouden herstemming voor een lid van de Provinciale Staten in het district Sluis (vacature J. L. I. de Bats), is gekozen de heer G. A. Vorsterman van Oyen met 2012 stemmen. De heer A. A. Hendrikse verkreeg 1174 stemmen. Bij de eerste stemming op 2 October werden op beide candidaten successivelijk 1014 en 968 stemmen uitgebracht. Bij Kon. besluit is, met ingang van 16 Nov. benoemd tot directeur van het post- en telegraaf, kantoor te Kaatsheuvel, de heer P. J. Aerts, thans directeur van het postkantoor te Neede. BOEKBEOORDEELIIMG. De heer A. A. Vorsterman Van Oyen te Rijswijk heeft, o.a. in een vakblad voor den Nederlandschen Boekhandel, de volgende be oordeeling geschreven over l)e drie merkwaardige Schellingen: Eet Schild, het Lamen de Gulden van gewichtof de munten en vaak woordelijk aangehaald daardoor heeft het werk ook veel historische waarde. Wil men de muntkunde waarlijk verheffen tot eene meer volledige wetenschap, dan moet het pondeuwezen als een harer gewichtigste grondslagen worden aangemerkt. Vooral is dit belangrijk werk voor numismaten aanbevelingswaardig. ft- A. A. V. v. O. en iremmen, met de daarmede i staande fonienstehels, door A. Holleslelle. J. M. C. Pot, 1896—1905. 8° Iu 4 ■rang te geven en het Europeesche recht toe te r inlanders en vreemde oosterlingen voor maatschappelijke behoeften dat noodig van in verba Tholen, deelen. „Iu bijna tien jaren heeft de verdienstelijke schrijver een arbeid voltooid, die heel wat voor bereiding eu studie gekost heeft; te oordeelen naar het voorwoord in het vierde gedeelte, heeft de bewerker niet veel bijval mogen ondervinden, iets dat volgens onze bescheiden meening, toch wel anders had dienen te zijn. Hij zegt daar 'k Heb overigens weinig medewerking, maar veel tegenkanting van hetbekend maken der resultaten van mijne onderzoekingen ondervonden." Nog nimmer was een weik van dusdanigen aard verschenen; de schrijver moest geheel volgens eigen studie zijn boek voltooien. De juiste waarde vau het Schild, de waarde, waarop het geheele oude geldwezeu was gegrond, kende men niet, en zonder de kennis van dit Schild en de daarop gebouwde poudenstelsels is het onmogelijk de geldswaarden, in oude oorkonden uitgedrukt, ook maar bij benadering te bepalen. Met nauwkeurigheid heeft de schrijver de aan genomen koers van het schild ontcijferd; hij ontwikkelt in de verkregen uitkomst alles wat betrekking heeft op het oude geldwezen. Bij elke verandering van de bepaalde waarde van het Schild veranderen ook de ponden, en om gekeerd, elke wijziging van de ponden veroor zaakt ook verandering in het bepaalde voor het Schild. De onderzoekingen van den heer Hollestelle getuigen van scherpzinnigheid en nauwgezetheid. Door zijne beschouwingen en ingewikkelde be rekeningen komt hij tot de slotsom dat tusschen alle „ponden" een nauw verband bestaat, dat hun opklimming regelmatig was en de termen vormen van rekenkundige reeksen. Door deze studie leeren wij ook het muntwezen der oud heid kennen. Menig belangrijk oud stuk is uit uwaugnja. uuu aiu*. is uit wactiuauci een Keurige gekleurde teekening archieven en verschillende bronnen geraadpleegd voorstellende een gezicht op „Buitenzorg" en ST. ANNALAND. Op het hulppostkautoor alhier is gedurende het 3e kwartaal 1906 in de rijkspostspaarbank gebracht f 8016,58 en terugbetaald f 11873,79. Door het telefoonkantoor werden over dat tijdvak behandeld 902 telegrammen, t.w. ont vangen 452 en verzonden 450 stuks. IERSEKE. De collecte voor de Unie, school met den bijbel heeft hier f 93.-— opgebracht. Sf. MAARTENSDIJK. Heden (Vrijdag) beuoemd tot onderwijzer aan de openbare school alhier de heer P. L. van Nieuwenhuijze te Bruinisse. Met den benoemde stonden op de voordracht de hh. I. van Prooije te Terneuzen en A. van Es te Clinge. Benoemd tot hoofd der gemeente-bewaar school alhier, Mej. J. H. de Groot te Ooster beek, geëxam. onderwijzeres (1. o.) OUD-VOSSEMEER. Een koe van den land man V. van Poortvliet is uit nood geslacht moeten worden, omdat zij leed aan trommel zucht, een ziekte, die zich in het najaar bij het eten van natte klaver meermalen voordoet. Waar het dier een waarde vertegenwoordigde van ruim f 200 is het voor een klein land bouwer als hier het geval, een zeer ernstige schadepost. Gelukkig dat het dier voor de con sumptie kon goedgekeurd wordeu, zoodat hij nog eenige opbrengst kreeg. Door de heeren A. A. van Nieuwenkuijzen alhier en A. van Nieuwenhuijzen te Steenbergen werden iu hun jachtterein te St. Philipslaud twee fazanten geschoten, mannetje en wijfje, een vogelenpaar dat van elders moet overgekomen zijn, daar deze niet inheems alhier zijn. Aan het zoogenaamde Veer wordt thans langs de woningen een dikke muur geplaatst, welke als waterkeering dienst moet doeu een dezer woningen scheen als zoodanig al heel weinig vertrouwbaar. Thans is vau Hollare tot Dalem de geheele waterkeering afgewerkt. ST. PHILIPSLAND. Benoemd tot onder wijzer te Woudrichem de heer F. H. Odink, als zoodanig werkzaam aan de school in den Anna-J acobapolder. SCHERPENISSE. De voordracht voor onder wijzer aan de o.l. school alhier is opgemaakt als volgt: 1. D. J. Duijnhouwer te Poortvliet. 2. A. van Es te Clinge. 3. Iz. van Prooije te Waterlandskerkje. STAVENISSE. Met de levering van suiker bieten is men alhier ook druk aan den gang. Door het prachtige najaarsweder kunnen de wagens zwaar geladen worden en schiet de levering dus flink op. Een gevolg daarvan is, dat er gebrek aan schepen is. Hier en daar ziet men dan ook al weer groote hoopen bieten gestapeld liggen. Men rekent alhier circa 18000 K.g. hoogstens per gemet. Het gehalte is zeer bevredigeud. Onderzoekingen hebben reeds 16.4%aangewezen. Daar er alhier nog al wat bieten op gehalte ge- contracteert! zijn, zullen deze contractanten een aanmerkelijk hooger bedrag voor hun bieten ontvangen, dan zij, die ze per gewicht verkocht hebben. THOLEN. Dezer dagen werd aan Jhr. J. van Vredenburch, namens Tholen's burgerij, als daukbare herinnering aau bet feest op 31 Augustus jl., een huldeblijk aangeboden in den vorm van een zwaar verguld zilveren medaille met opschrift: „De burgerij van Tholen aan Jhr. J. van Vredenburch. Tholen, 31 Aug. 1906". Aan de keerzijde het familiewapen. De medaille hangt in een rood pluche schild, waaronder een keurige gekleurde teekening, de Markt te Tholen. Het geheel is omgeven door een vergulde lijst. Een album, bevattende de namen in alpha- betische volgorde van allen die aan dit hulde blijk bijdroegen, is er aan toegevoegd. Zoowel de bloemen, smaakvol geteekend en gekleurd door den heer L. K. van Dijk, elke bladzijde verschillend, als de namen en het titelblad, kunstig gecalligrafeerd door den heer J. Hekkert, geven het geheel een fraai aanzien. Donderdagmorgen is een bootwerker, aan boord van het stoomschip „Germania" te Rotter- I dam, in een strop opgeheschen. Door het on- klaar raken van de wins viel hij uit de strop in het ruim en bleef op de plaats dood. De maD laat een vrouw met drie kinderen achter Ig een ricsch blad komt de volgende advertentie voor Te koop gevraagd een gebruikt achterland geweer door J. Pols, strooper te Boer. Tegen winterhanden en voeten is het volgen de goed: Nooit met koud, maar steeds warm water wasschen. Nadat men zich gewasschen heeft onmiddellijk met het volgende mengsel inwrijven V3 glycerine, V3 witte terpentijn, V-, kamfer- spiritus. Nabij Baarland is gisteren gezonken het ijzeren aakschip van J. van Houten van Breskens. Het met beetwortelen geladen vaartuig was van de Paal gekomen eu voor Sas van Gent bestemd. Per roeiboot werden de menschen gered. De oorzaak is nog niet bekend. yaals waar ruioi 200 menschen en kinderen ziek werden door worstvergiftigin", heelt geen enkel sterfgeval plaats gehad en ziju de meesten thans hersteld. Te Bergen op Zoom werd Woensdag een wagen van den voerman Vriens, die zich in een diep wagenspoor bevond, zoodat de voerman hem met spoedig daaruit kou verwijderen, door de locomotief van de bietentram op den buitensin. gel nabij het Coehoornpark, aangereden. Het paard werd zoodanig geblesseerd, dat men het noodig vond, het door doodschieten uit zijn lijden te verlossen. De voerman bekwam eenige kneuzingen, terwijl de kar werd vernield. Een drietal kinderen, dat zich op den wagen bevond, kwam met den schrik vrij. De bnurt van Oudenaarde wordt reeds eenigen tijd in rep en roer gebracht door on vindbare brandstichters. Te Moerkerke is een hoeve geheel afgebrand. De eigenaar had eenige dagen geleden een naamloozen brief ontvangen, hem verwittigende, dat zijn goed in den loop der week zou worden vernield. En de brandstichter heeft woord gehouden; de hoeve vatte vuur op drie plaatsen tegelijk. Verscheiden dieren, onder welke twee paarden, zijn in de vlammen omgekomen. Andere bewoners van den omtrek hebben ook brandbrieven ontvangen. De stationschef vau Etichove heeft een brief ontvangen, waarin staat dat voor nieuwjaar de schoonste hoeven van de gemeente zullen afbranden. Te Amsterdam is de typhus onder de huzaren nog steeds kwaadaardig, in het Militair hospitaal aldaar is alweder een milicien over- leden. In Triesland is de lijstervangst in vollen w .ng. Ie Leeuwarden worden dagelijks gemid deld 3600 stuks aangevoerd eu aan de hande laars voor den prijs van 10 tot 12 cent per stuk van de hand gedaan. Ongeveer vier-vijfde-deel van deD voorraad wordt verzonden naar België, het overige gedeel te naar de provinciën Holland en Noord-Bra bant. Enkele „strikkers" vangen soms 200 lijsters op eeu dag en maken dan bijgevolg een mooi De nieuwe bruggen op het kanaal van Geut naar Terneuzen, zullen door middel van electriciteit gedraaid worden, terwijl het kanaal evenzoo verlicht zal worden om de scheepvaart des nachts zoo veilig mogelijk te maken.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1906 | | pagina 1