veetblaO, wijl ui la Itlapa na oisttrtalt laalbiai, toi. No. 1113. Zaterdag 6 October 1906. Vier en twintigste jaargang. EN el, r- J. M. C. POT, Eerste Blad. n len iz Publicatie n. BIJNMEMLASII). Van onze berichtgevers. eerd ERSEKSCHE 146) f. THOOLSCHE COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.025, franco er post f 1,10. Voor het buitenland 90 cents. Ingtzondan stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te T h o I n ot vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER Tholis. Advertentiën van 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt sleohts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. aan aua Loting voor de Nationale Militie. Bargemeester en Wethouders der Gemeente Tholen irengen ter kennis van belanghebbenden le. dat de loting der vóór 1 September van dit ir in deze gemeente voor de militie ingeschrevenen 1060 al plaats hebben te Tholen in het gemeentehuis op jr-j laandag den 29 October 1906 te beginnen des na- ahy tiddags te 2 uur 2e. dat op Maandag den 5 November 1906, des oormiddags van 9 tot 12 uur in het gemeentehuis f» oor of vanwege de lotelingen bij den Burgemeester Q anvraag kan geschieden voor de getuigschriften ter lekoming van vrijstelling wegens broederdienst be- loeld in de 2de zinsnede van art. 51 der militiewet; 3e. dat zij, die op zoodanige vrijstelling aanspraak ^^tnaken, op laatstgemelden dag in het gemeentehuis noeten verschijnen, vergezeld van twee bij den urgemeester bekende meerderjarige ingezetenen, en lat zg, die vrijstelling wegens broederdienst ver- angen, moeten medebrengen uittreksels uit de ge boorteregisters betrekkelijk hen zeiven en hunne iroeders, benevens het paspoort of ander bewijs van mtslag, of een uittreksel uit bet stamboek, of een lewijs van werkelijken dienst van den broeder of e broeders, op weins of wier dienst zij hunne reclame ronden vestigen uitdrukkelijk de aandacht van belang den ebbenden er op, dat de hierboven vermelde op aven en handelingen niet voldoende zijn om zich e gevraagde vrijstelling te verzekeren, maar dat hun elang medebrengt, om bovendien persoonlijk de rijstelling aan te vragen in de zitting van den liiitieraad, die op een later bekend te maken tijd- ip te Tholen zal worden gehouden en wijzen de lotelingen, die gebreken hebben ol teenen te hebben, op hunne verplichting om, on- erschillig welk nummer zg hebben getrokken, in le genoemde zitting van den Militieraad te verschijnen, tneinde geneeskundig te worden onderzocht. Tholen, den 6 October 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M, CHRISTIAANSE, 1. B. De Secretaris, H. J. LABAN. ugs KANTONGERECHT TE THOLEN. 2 October 1906. Door den heer Kanton rechter alhier zijn heden veroordeeld wegens Des nachts visschen zonder akte en zonder vergunning. P. J. P. 22 jaar te Tholen, tot 2 boeten eder van f 1 of dag hechtenis voor iedere loete, met verbeurdverklaring van het niet in eslag genomen kruisnet, bevel tot uitlevering daarvan te betalen f 2 of 2 dagen hechtenis. Visschen met een kreeftenschaar zonder vergunning. P. P. 18 jaar te Yerseke tot 2 boeten ieder 'an f 5 of 2 dagen hechtenis voor iedere boete, met verbeurdverklaring van de in beslag ge nomen schaar en bevel tot vernieling daarvan. D. Cz., 38 jaar te Texel tot 2 boeten ieder an f 3 of 2 dagen hechtenis voor iedere boete. Het hevisschen van een in uitsluitend gebruik legeven plaats meer dan een uur na zonsonder gang en meer dan een uur voor haren opgang. W. C. 50 jaar en S. C. 18 jaar beiden te Tholen, ieder tot fl boete of 1 dag hechtenis 1 a|toor ieder hunner. Het aan boord hebben van visch beneden de wettelijke maat A. W. 40 jaar te Bergen op Zoom tot f 5 >oete of 3 dagen hechtenis. kee laden loopen op eens J. E. 53 jaar te St. Annaland tot f 2 boete 1 dag hechtenis. Rijden met een molorrijioiel zonder nummer en zonder rijbewijs. G. P. 35 jaar te St. Maartensdijk tot 3 hoeten elk van f 3 of 2 dagen hechtenis voor 1 .edere boete. Rijden zonder licht. W. v. N. 18 jaar te Poortvliet tot f 2 boete >f 2 dagen hechtenis, D. v. d. M. 18 jaar te ieuw-Yosmeer, J. G. 24 jaar en G. d. B. eiden te St. Annaland, G. A. d. H., L. A. D., L. W. K. allen te Ond-Vossemeer, M. te Goes, M. L. 2] jaar te Scherpenisse, H. M, 29 jaar te St. Philipsland, L. J. L. 22 aar te Rotterdam, J, L. B. 41 jaar te lerseke, P. M. E. 36 jaar te Bergen op Zoom, P. G. Cz. 21 jaar en C. 0. v. D. 22 jaar, beiden te Tholen, C. d. W. 22 jaar te Scherpenisse, C. P. H. 24 jaar te St. Maartensdijk en J. K. 30 jaar te Tholen ieder tot f 3 boete of 2 dagen hechtenis voor ieder hunner, N. N. 28 jaar te St. Maartensdijs tot f 2 boete of 1 dag hechtenis, J. J. S. 28 jaar te Poortvliet, P. V. 17 jaar te Scherpenisse ieder tot f 1 boete of 1 dag hechtenis voor ieder hunner. D. S. 24 jaar te Tholen, L. B. 33 jaar te Hardinxveld, C. v. d. B. 25 jaar te St. Anna land en A. d. W. 26 jaar te Stavenisse ieder tot f 1 boete of 1 dag hechtenis voor ieder hunner. Overtreding der leerplichtwet A. d. R. 38 jaar te Stavenisse tot f 4 boete of 2 dagen hechtenis. Vrijgesproken. J. W. M. v. D. 13 jaar te St. Philipsland. G. H. 22 jaar te St. Annalaud. LANDBOUW. Aan het plan voor de door het Rijk gesubsidieerde proefvelden in Zeeland in 1906/7 ontleenen wij het volgende AFDEELING THOLEN. Commissielid: de heer C. A. H. Wagtho te Tholen. Proefveld te Stavenisse. Proefnemerde heer L. Tuinman te Stavenisse. Doel een variëteits-proef met aardappelen. Grootte.- 16 aren. Grondsoortmiddelmatig zware klei. Ligging: in den polder „Oud-Kempens Hofstede" aan den grintweg naar St.-Annaland. Voorvruchtsuikerbieten. Het proefveld wordt in 8 perceelen van elk 2 aren verdeeld. Er worden vier variëteiten aardappels gepoot, zoodat iedere variëteit op twee perceelen komt. Uitgepoot worden zeer waarschijn!gk Zeenwsche blauwen, bontblauwen, Bravo's en Eigenheimers. Het geheele proefveld wordt gelijkmatig bemest met 120 KG ammoniak-superphosphaat (7 X 9). Begrooting 120 KG ammoniak-superphosphaat f 8. f 9.60 Pootgoed 10. Kosten monsternemen, enz. 5. Bordjes. 2. f26.60 Door den heer jhr. J. van Vredenbarch te Tholen zullen eenige tarwe-variëteiten nitgezaaid worden, met het doel de waarde dier variëteiten onderling te verge lijken en tevens om voor een volgend jaar over vol doend zuiver zaaizaad voor de proefvelden te kunnen beschikken. Uitgezaaid worden Witte Dikkop II, gladde Essex-tarwe, Willem I Ceres-, Wilhelmina en Botha-tarwe. Proefveld te St.-Philipsland Proefnemer: de heer P. Vogelaar, te Anna-Jaco- bapolder. Doelde invloed na te gaan van een grondbe werking op verschillende diepteD. Grondsoortmiddelmatig zware kleigrond. Voorvruchtsuikerbieten. Te verbouwen aardappels. Grootte1.05 hectare. Ligging: aan den grintweg in den Anna-Jacoba- polder. Het proefveld is verdeeld in 3 stukken, ieder 35 aren groot. Na het oogsten van de suikerbieten wordt één stuk vóór den winter op 15 cM. diepte geploegd. Het tweede stuk wordt 25 cM. diep geploegd en het derde stuk wordt eveneens 25 cM diep geploegd en wordt daarna nog met den ondergrondsploeg dieper losgemaakt. In 1907 wordt het geheele proefveld met aard appelen bepoot, die bemest worden met 900 KG. ammoniak-superphosphaat (7 X 9). Begrooting. 900 KG. ammoniak-superphosphaat a 18 f 72. Onkosten bordjes 3. Extra kosten voor monsternemen. enz 5. f80.— Proefveld te Yerseke. Proefnemerde heer P. J, Poley te Yerseke. Doeleen variëteits-proef met aardappels, een voortzetting van de in 1906 genomen proef. Liggingin het vrge van Yerseke, aan het zoute paadje Grondsoortlichte klei. Voorvruchtsuikerbieten. Te verbouwenblauwen, bontblauwen, Eigenhei mers en Bravo's. Grootte 266 roeden, Blooische maat. Het geheele proefveld wordt in het voorjaar 1907 vóór het poten der aardappels, gelijkmatig bemest met 260 KG ammoniak-superphosphaat (7 X 9). Het veld wordt in 4 gelijke perceelen verdeeld, die met de bovengenoemde variëteiten bepoot worden. De Tweede Kamer Blijkens het voorloopig verslag betreffende het wets ontwerp tot invoering van een wettelijken tijd is het denkbeeld om zulk een tijd voor het geheele land (dus alle uurwerken in geheel Nederland wijzen dan hetzelfde uur aan) vrij algemeen ganstig ontvangen. Doch men was het er niet over eens welken tijd te nemen. De minister beoogt een vervroeging van het maatschappelijk leven en hij kiest dus dén midden- europeeschen tijd (waarbij alle klokken 40 minuten worden vooruitgezet), doch verscheidene leden achtten dit gevolg slechts denkbeeldig. Deze vrees lijkt ons niet ongegrond. Een voorbeeld: werklieden, die nu om 6 uur aan hun werk gaan, beginnen dan, als dit uur aangehouden wordt, feitelijk om 5 u. 20 m. volgens de zon. En wat zal men dan zien gebeuren V Dat het aanvangsuur met een half misschien wel een heel uur verlaat wordt, en zoo blgft de zaak dezelfde, of men gaat, als men de nagestreefde vervroeging toejuicht, zelfs achteruit. De west-europeesche of Greenwicbtgd werd door de voorstanders er van op o. i. deugdelijke gronden verdedigd deze verschilt minder van den zonnetijd, aldus werd aangevoerd zg zal daarom ge makkelijker ingang vinden, terwijl bij aannemingvan den west-europeeschen tijd velen niet zullen volgen, zoodat het doel eenheid van tgd" niet zal bereikt worden. Ook heeft de meridiaan van Greenwich voor een zeevarend volk als het onze een traditioneele beteekenis. Mocht de vervroeging van het volksleven bereikt worden, dan lijkt ons de midden-europeesche tijd het aanneinenlijkst. Door den voogdijraad te Middelburg zijn o.m. als agent van dien raad aangewezen de heeren M. C. Maas, hoofd der o. 1. School te Cortgene en M, de Korte hoofd o. 1. School te lerseke. Tot Voorzitter der plaatselijke commissie van de Ongevallenwet te Tholen is benoemd de heer J. D. Noske, ter vervanging van den heer K. G. Bal, aan wien op zijn verzoek, eervol ontslag is verleend. De Minister van Binnenl. Zaken heeft aan de besturen van onderscheidene liefdadige in stellingen eenige vragen doen toekomen met verzoek die te willen beantwoorden en zulks in verband met het voornemen om een wetsontwerp in te dienen tot wijziging der armenwet. Bij de Woensdag te Zierikzee gehouden stemming voor lid van den gemeenteraad verkreeg de heer J. van Os, candidaat der liberalen, vrijz. democraten en den werkliedenbond, 413 stemmen, terwijl op mr. G. W. Th. baron vau Dedem, candidaat der anti-revolutionaire en christ-historische kies- vereeniging, 237 stemmen werden uitgebracht. Eerstgenoemde is dus met groote meerderheid gekozen. Naar aanleiding van de verkiezing voor een lid der Prov. Staten in het district Sluis, zei een katholiek blad, dat de oude vermolmde liberale partij in het land van Cadzand uiteenspat. Dat dit blad slecht de kaart van het land kent, is bij de stemming voor een lid der Provin ciale Staten op Dinsdag gebleken van de 3170 uitgebrachte stemmen, vielen er 2185, dus meer dan 2/3 op de liberale candaten. De heer Vorsterman van Oyen verkreeg 1014, de heer A. E. Hendriksen (R. Kath. en Anti- rev.) 986, de heer J. A. Neeteson 867 en de heer J. G. Gerritsen 303 stemmen. Er moet dus herstemming plaat9 hebben (op Dinsdag 16 October a s.) tusschen de heeren Vorsterman van Oyen en Hendriksen. Geslaagd voor het tweede studiejaar aan den cursQs te Bergen op Zoom voor den hoofdcursus te Kampen, de heer M. M. vaü Rijssel, van Tholen. Geslaagd te Breda voor landweer-officier de heer J. Hekkert te Tholen. De Insulaire Hypotheekbank te Zierikzeet directeur Mr. D. van der Vliet aldaar, heefteen boekje verspreid, waarin een en ander wordt medegedeeld, omtrent de wijze van werken en de verrichtingen der bank, van 1 Mei 1905 tot 30 September 1906. Hieraan ontleenen wij het volgende De Insulaire Hypotheekbank werd opgericht in 1905 met een maatschappelijk kapitaal groot 1 millioen gulden, verdeeld in 4 seriën a f250.000. De eerste serie, bestaande uit 250 aandeelen# waarop 10% werd gestort, was bij de oprichting geheel geplaatst. Op 1 Mei 1905 bedroeg het aantal aandeel houders 63, op 30 September 1906 83. Als een duidelijk bewijs, dat de tegenwoordige aandeelhouders, ondanks de bekende gebeurte nissen in den laatsten tijd, niet alleen het volste vertrouwen in de Bank hebben behouden, doch tevens dat nog niet geïnteresseerden bij die instelling een aandeel wenschen tot een koers, eenige percenten boven pari, wordt gemeld, dat gedurende meer dan 5 maanden in de daarvoor bestemde rubriek aandeelen werden gevraagd, eerst zonder vermelding van koers, daarna h 104% en vervolgens h 105% waarop eindelijk de directie dezer dagen bericht ontving, dat men een paar aandeelen wilde afstaan. De Bank geeft 4% pandbrieven uit, in stukken van f 1000, f 500, f 100 en f50. Het bedrag der circuleerende pandbrieven bedroeg in Mei 1905 f7150 en in September 1906 f 679650, een zeer aanzienlijke vermeerde ring alzoo. Gesloten werden 67 leeningen tot een geza- melijk bedrag van f 844300. Op 30 September 1906 was per saldo een bedrag ad f 708850 op hypotheek gezet. Van de oprichting der Bank af wordt de controle over de administratie der Bank uitge oefend door het Amsterdamsch Accountantskantoor onder Directie van Mr. E. J. Korthals Altes, door welk kantoor telkens van zijne bevinding schiftelijk verslag wordt uitgebracht. Die controle strekt zich uit tot het in alle dé tails onderzoeken en nagaan van alle bij de Bank in gebruik zijnde boeken en registers. Op groud van het bovenstaande meent de directie te mogen zeggen, dat de 4 pCts. Pand brieven der Insulaire Hypotheekbank, welke sedert Mei j.1. in de otficieele Amsterdamsche Beursnoteering zijn opgenomen, voor eene alles zins solide belegging in aanmerking kannen komen. IERSEKE. De heer C. J. Hage te lerseke. laatst milicien-telegrafist, vóór dien tijd klerk bij Staatsspoorwegen, is met ingang van 1 Oct. in laatstgenoemde betrekking geplaatst bij het station Kruiningen-lerseke. De heer J. Tiel, klerk bij de posterijen en telegrafie alhier, is met ingang van 16 Oct. verplaatst naar Amsterdam en zal vervangen worden door den heer^C. de Korte te Amsterdam, vroeger te lerseke. De loting voor de nationale militie voor lerseke zal plaats hebben in een der lokalen van school 2. De heer J. Hage, die verleden week zijn afscheid nam als hoofd der christelijke school, kreeg bij die gelegenheid van het personeel een fraai rooktoestel met zilver gemonteerd en van de leerlingen een fraaien armstoel. OUD-VOSSEMEER. De werkzaamheden aan den zeedijk zijn thans zoo verre gevorderd, dat de verhooging en verzwaring zijn afgeloopen; alleen de bekrammingen worden nog uitgevoerd. De meeste werklieden zijn vertrokken naar an dere polderwerken in Zeeland of hebben weder werkzaamheden bij de landbouwers hier en aan de Ërabantsche zijde opgezocht. SCHERPENISSE. Aan het hulppostkantoor te Scherpenisse is voor de Rijkspostspaarbank met 31 inlagen ingelegd een bedrag van f 1317.05 en aan 13 inleggers een bedrag van f4971.81 terugbetaald. STAVENISSE. Door het Rijkstelefoonkantoor alhier werden in het 3e kwartaal dezes jaars verhandeld 1190 berichten, n.l. 498 ontvangen en 692 verzonden. In 1905 waren deze cijfers 752, 400 en 352, terwijl ze in 1904 bedroegen 1236, 583 en 653. Vanwege de „Déle'gatiou" enz. te Antwerpen zijn alhier dit jaar onder controle van den heer J. W. H. F. Buijze 3 proefvelden, (elk van 4 perceelen) met obilibemesting aangelegd, en «rel

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1906 | | pagina 1