fMtllail pviji aan ie ttelanpn ra eesterleell, laiflMi, enz. No. 1110. Zaterdag 15 September 1906. Vier en twintigste jaargang. EN J. M. C. POT, Eerste Blad. Mooie Ontginningen. Pholen Iriëek nd en munl n va ieninj •kzal 125? Ie vei pet, IERSEKSCHE JS9 THOOLSCHE COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.025, franco er post f 1,10. Voor het buitenland 90 cents. IngezonStn stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan bureau te T hol en ot v66r DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker to lerseke. UITGEVER: THOLEN. A.dvertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt sleohte 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Publicatie ii. Burgemeester en Wethouders van Tholen zullen i Zaterdag 15 September a.s. des middags te 12 ir, ten Raadhuize aldaar pubiek verkoopen EEN HOOP STKAATMEST, (met beer vermengd.) De voorwaarden van den verkoop liggen van den at ter lezing ter secretarie, iederen werkdag des wrmiddags van 912 uur. Tholen, den 15 September 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd. M. G. VAN STAPELE, Burgemeester. H. J. LABAN, Secretaris. „De ontginningen iu Nederland eu België der ievensverzekering-Maatschappij Utrecht" is de tel van een boekje, dat ons dezer dagen in landen kwam en dat we met groot genoegen ebben gelezen, ten eerste om den prettigen orm, waarin het is geschreven, maar bovenal m den hoogst belangrijken en belangwekkenden nhoad. Het landgoed »de Utrecht" is gelegen in een itgestrekte heidevlakte, welke een deel uit- uakt van de Belgisch-Hollandsche Kempen. )eze heide strekt zich uit tusschen Hilvaren- eek, Poppel, Weelde, Ravels, Turnhout, Aren- onck, Reuzel en Mierde, in 1898 werd de evensverzekering-Maatschappij Utrecht" hier ^Kgenaar van 700 H. A. heide, welk bezit zich i|Hiogzamerhand door aankoop uitbreidde, zoodat ij thans in 1906, reeds 1415 H. A. in eigen en lom heeft. 1 De ontginning en de exploitatie werd op- ra 5 jedragen aan de Nederlandscbe Heidemaatschappij, lie in Mei 1899 met zware 09sen voor den e liepploeg het werk begon, dag in, dag uit, i litgezonderd bij stienge vorst, den arbeid voort- 3 1 lette, thans met den stoomploeg. Aanvankelijk was er een enkele pionier, maar j ran lieverlede kwamen er meer; 2 boschwacb- 0 ers en 40 arbeiders, onder leiding van een loulvester ontwoekeren nu hier den grond zijne ichatten. r Zeer leerzaam is wat in het boekje wordt 1 nedegedeeld, omtrent de ontginning van den s i pond, naar zijn aard en geschiktheid, tot bosch, j louw-of grasland. Wie grond heeft te ontginnen, >f te verbeteren, kan niet beter doen, dan zich i»t boekje aan te schaffeu, dat, naar wij meenen, - loolang de voorraad strekt, gratis door de Di- s rectie der Heide-Mij of genoemde Levensver- lekering-Mij wordt verstrekt. Een enkele greep uit het geschriftje moge de IJ belangrijkheid der ontginningen in het licht j tellenen tot navolging opwekken. ffOp hl. 15 e|0 lezen wijelk jaar werden de weiden beter, 0 loodat er thans in 1906 graslanden zijn, die ar liet alleen met elke oude weide kannen wed- te jveren, maar zelfs beter zijn, omdat het gras- 3e, bestand uit goede soorten bestaat. Dat ook het j wntal beesten per H. A. grooter kon worden [enomen, blijkt wel uit het feit, dat dezelfde reide, waarin eerst 20 stuks vee liepen, thans bezet is met 30 stuks jong vee en paarden. Bij en 4e bevolking (die eerst niet was te bewegen eBI bet vee in deze weiden te zenden) ontstond ver- ej. trouwen in de zaak, en hoewel het boven veler {Q[ begrip nog ging, hoe die dingen tot stand l_ kwamen, zoo stuurden ze toch hun dieren. En ff! thans, in 1906, loopen er ver over de 100 stuks vee van de boeren in enkele weiden, op ,rI dezelfde plaats, waar vroeger een veel geringer ■hl Mntal een vlakte noodig had, 1000 maal zoo ,t groot, tot bij Tnrnhout toe, om in het leven ;|f te blijven." er Van 60 H. A. grasland, in 1905 ontgonnen, b werd per H. A. een netto winst verkregen van f29. een zeer loonende grondsverbetering dus, waarbij vooral niet mag worden vergeten, dat nog niet alle graslanden in even goeden toestand verkeereu,-ja dat er zelfs nog bij zijn, die weinig meer dan de kosten van bemesting en onderhond (f 33) opbrengen. Ook van het bouwland zijn de finaucieele uitkomsten goed te noemen. Op de goede gronden kan een product worden verkregen, dat per H. A. f 120-tot f 150.- opbrengst. In de kweekerij van het landgoed wordt al het benoodigde plantsoen gekweekt, terwijl in 't voorjaar 1906 nog voor ruim f 1200- werd verkocht, bij een eigen gebruik ter waarde van f 2300. Zoo werd hier dus in enkele jaren voor tal van handen een arbeidsveld geschapen aan den landbouw in een uithoek des lands een voor beeld tot navolging gegeven aan een geheele streek meerdere welvaart en vooruitgang ver schaft en de bewoner teruggehouden van den trek naar de groote steden, die reeds te veel arbeidskrachten aan het platteland onttrokken. De ontginningen der Levensverzekering- Maatschappij „Utrecht" zijn steeds voor het pu bliek toegankelijk. Belangstellenden, die door een deskundige wenschen te worden rondgeleid, dienen zich eenige dagen te voren schriftelijk te wenden tot den Houtvester der Ned. Heide- Maatschappij, Landgoed „Utrecht" te Hilvaren- beek. prov. Noord-Brabant. C.B. kend voorstel, omdat dit de draagkracht van sommige polders verre te boven zou gaan. Als Ged. Stateu het beschermen van den grond beschouwen als een algemeen, provinciaal belang, dan dieaen de mogelijke kosten ook door het algemeen te worden gedragen. Hierin zou dus tegelijkertijd moeten worden voorzien, te meer daar het besluit ook eene terugwerkende kracht zou hebben. LANDBOUW. BINNENLAND. Michiel Adriaansz. de Ruyter. De Middelb. Ct. bericht, dat er sprake is van een groote vlootrevue, den 24sten Maart a.s., den dag waarop het 300 jaar zal zijn geleden, dat Michiel Adriaansz. de Ruyter werd geboren, op de reede van Vlissingeu te houden, door oorlogschepen van alle natiën, die dan een eere- saluut zoudeu brengen aan het standbeeld van den grooten zeeheld. Een ander plan is het volgende De ontwerpers stellen zich voor, den 24en Maart 1907, dat is dus ook op den herdenkdag, te Amsterdam een schip van stapel te laten loopen, dat naar bouw en inrichting een getrouwe navolging zal zijn van De Ruyter's beroemd admiraalschip „De zeven Provinciën". Het schip zal inwendig in 17de-eeuwschen stijl worden ingericht; de hoofdruimte zal echter benul worden, om er kunsttentoonstellingen te houden, terwijl de ontwerpers verder op verschillende aan trekkelijkheden bedacht zijo. Dit tentoonstelling- schip, dat aan geen vaste plaats gebonden is, zal alle groote havenplaatsen van de oude en nieuwe wereld aandoen. De Zeeuwsche watersnood. Naar de Tel. verneemt, is de juiste stand der schade door den grooten Zeeuwschen waters nood iu Maart jl. geleden, nog niet opgemaakt. Het Provinciale Zeeuwsche Comité heeft reeds geruimen tijd geleden de hulp der verschillende betrokken gemeentebesturen ingeruepeu tot op neming der schade. Maar in onderliug overleg is toen besloten, eerst eens de resultaten van den oogst en het grasgewas af te wachten op de verdronken landen. Dit toch is een voorname factor ter juiste bepaling van het nadeel door de over- strooming geleden. In deze maand hoopt het Zeeuwsche Comité met de opgaven gereed te zijn, en dan zal in overleg met de Amsterdamsche Watersnood commissie de te vergoeden schade worden vast gesteld. Tevens wordt dan de som bepaald, door de Watersnood-commissie aan het Provinciaal Zeeuwsch Comité af te dragen. In vergaderingen, te Krabbendijke gehouden van de Krabber.dijke- en Muijepolders, werd besloten aan Ged. Staten kennis te geven, dat ingelanden niet kunnen medegaan met han be- Te Oud-Vosseraeer zullen de landerijen van het Weezen-Armbestuur in de verdronken polders niet onderhands verhuurd worden, zooals werd medegedesld, maar zij zullen publiek worden verpacht. Van onze berichtgevers. IERSEKE. Door de besturen van den Molen- en den Olzende polder is besteed het delven van de waterleiding van den duiker in den ouden dijk tot den hoogeu dijk gegund aan Ph. Pekaar alhier voor 14 cent per strekkende meter. - Bij het dezer dagen te Hansweert gehou den concours op de doelen behaalde de heer P. C. Pols alhier de meeste punten en de heer A. Sandee de meeste drieën. Het verhoogen van den zeedijk van den Molenpolder is gegund aan den heer Koch te Hansweert. De heer P. de Veij, alhier is herbenoemd als bestuurslid van den Bood van Gemeente-ambte naren. Geslaagd voor het toelatingsexamen aan het gymnasium te Middelburg C. Hage alhier. De varkensziekte schijnt tot staan gekomen. Van de Bouds varkens is geen enkel meer aan getast. Er zijn evenwel nog zieke dieren. Hoe weinig de officieele waarheid soms betee- kent, blijkt uit het bericht, dat in Augustus in Zeeland de vlekziekte slechts bij tien varkens voorkwam. Onnoodig te zeggen, dat dit getal veel hooger was, maar er dient ook bijgevoegd, dat de schuld aau die fout niet schuilt bij den officieelen be richtgever. OUD-VOSSEMEER. In de Woensdag 1.1. gebonden vergadering van ingelanden van het Waterschap is besloten aan Ged. Staten te be richten, dat geen bezwaar bestaat tegen de toe voeging van een nieuw artikel in zake verhooging en verzwaring der waterkeerende dijken, maar wel tegen bepalingen betreffende de binnendijken, omdat gelanden op verbazend hooge kosten zouden kunnen gebracht worden, wanneer, na de zeedijken verhoogd cn verzwaard te hebben, gelanden ook nog verplicht zouden kunnen worden de eerste binnendijken in waterkeerenden staat te brengen door verhoogiug, verzwaring, dichting van gemaakte insnijdingen, enz. Boven dien achtte de vergadering, dat in vele gevallen ernstige bezwaren zouden rijzen bij de vraag, wie de eigenlijke onderhoudsplichtigen zonden zijn vau sommige der bedoelde binnendijken. Door het bestuur werd nog medegedeeld, dat door de Regeeriug afwijzend is beschikt op een verzoek indertijd door ingelanden ingediend om subsidie van liet Rijk in de kosten, veroorzaakt door de inundaties van de verschillende polders bij den jongsten stormvloed. STAVENISSE. In eene 11. Woensdag alhier gehouden gecombineerde vergadering van in gelanden van het waterschap „Stavenisse", den polder Oud-Kempenshofstede en den Nieuwen polder (annex Stavenisse) werd besloten aan H.H. Gedep. Staten mede te deelen, dat er bezwaren bestaan tegen de machtsuitbreiding, welke aan dit college zou worden gegeven, met betrekking tot het iu beter staat brengen vau de waterkeerende- en de binnendijken, ten gevolge van de wijziging van het algemeen reglement op de polders en waterschappen in Zeeland Door de Dorpsvereeniging II alhier is gegund de levering van Superphosphaat (14 a f2,76 aan den heer I. M. Hage te St. Maartensdijk. Ammon. superph. (9 X i f7.60 aan de Maatsch. tot verkoop enz. te Dordrecht. Kaïniet (12,4 f 1,95 aan idem. Kluitkalk a f 1,20 aan idem. Gemengd varkens- voedermeel a 13,95 aan den heer M. v. d. Berg, Cz. te Stavenisse. THOLEN. Zondag en Maandag 11. maakte het fanfaregezelschap „Concordia" een uiterst gezellig uitstapje naar Brussel, onder begun stiging van prachtig zomerweer. Na een gedwongen oponthoud van een unr ie Esschen, arriveerde het corps te ruim 12 uur aan het Noorderstation. Na zich in het hotel aan de gereedstaande koffietafel flink te hebben versterkt, werd een gezellige rijtoer in drie rij tuigen gemaakt door liet Bois de la Carnbre, onderweg vroolijke stukjes blazende. Te 6,30 uur gezamenlijk middagmaal in bet hotel de 1' Océan, Boulevard du jardin botaniquo en daarna naar het Zomerpaleis, waar uit stekende plaatsen voor het corps waren gereser veerd. Reed» Maandagmorgen vroeg werd het kerk hof te Laeken bezocht en daarna verscheidene bezienswaardigheden m Brussel, alshet paleis van justitie, het Koninklijk museum, de groote Markt, enz., enz. Per trein van 3,27 werd de terugtocht aan vaard, teneinde met de tram van 8,45 te Tholen te arriveeren. Dit mocht echter niet zijn, dank zij de slechte aansluiting der treinen te Ant werpen. Juist reed de trein naar Holland af, toen de Belgische binnenliep, een verschil dus van een paar minuten, waardoor het gezelschap ruim een uur oponthoud bad en de laatste tram miste. Dit was een groote teleurstelling, welk» alleen vergoed werd door de gedachte aan het genotvol verblijf te Brussel. Enkelen der leden hadden nog nooit een groote stad gezienmen kan zich dus voorstellen hoe die jongelui rondstaarden, toen zij langs de boulevards van Brussel trokken, vooral toen die 's avonds verlicht waren en duizenden menschen zich langs de straten be wogen. En de voorstellingen in het Zomerpaleis wekten niet het minst hunne bewondering op. «Concordia" is zijn voorzitter, Jhr. van Vredenburch, dan ook zeer dankbaar voor het genot, den werkenden leden aangedaan door hen op dit uitstapje te onthalen. Deze derde reis naar Brussel zal ook bij hen die de vorige meemaakten, steeds in aan gename herinnering blijven. Gemengd Nieuws. Ruim 12 jaar geleden werden een vader en een zoon (C. genaamd) uit de gemeente Lemsterland, wegens diefstal, veroordeeld, ieder tot 1 jaar gevangenisstraf. Zij namen de wijk naar Amerika en informeerden voor eenigen tijd in hun vroegere gemeente, of han straf niet verjaard was. Het antwoord luidde bevestigend en zij zetten koers naar Friesland. Bij aankomst aldaar waren ze pas te bed zij logeerden bij een dochter en zuster of een rijksveld wachter verscheen, die hen arresteerde en ter beschikking stelde van den officier van justitie te Heerenveen. De straf bleek niet verjaard, en beiden zyn naar de gevangenis overgebracht'om huu straf nog te ondergaan, de vader, ond' 7U jaar, naar de gevangenis te 's-Hertogenbosch eu de zood, ruim 4ü jaar, naar die te Gronin gen. Ze hadden samen in Amerika een aardig duitje oververdiend, dat zij bij hun arrestatie in de woning van de dochter hadden achtergelaten. Op hun verzoek heeft de rijksveldwachter, die hen arresteerde, dit gedeponeerd bij den cipier in de gevangenis te Heerenveen.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1906 | | pagina 1