veeniad, pijl lai it Mum ra oesterteelt, luilni ui Bericht. No. 1107. Zaterdag 25 Augustus 1906. Vier en twintigste jaargang. EN J. fit. C. POT, Eerste Blad. „H 0 L L A N D." 15. Wegens de feestviering te Tholen 31 Augustus a.s., zal het volgend ummer, in plaats van Vrijdagavond, RIJDAGMORGEN verschijnen. Berichten, stukken en advertentiën oor dit nummer worden ingewacht it uiterlijk des morgens 7 uur. 3e lijst van giften ingekomen bij het Watersnood-Comité te Tholen. EEN MILLI0EN GULOEN. Van onze berichtgevers. Gemengd Nieuws. :he ERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.025, franco r post f 1,10. Voor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden elterlijk ep DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het hureau te T h o I e n ef vóór DONDERDAGMIDDAG bl onzen medewerker te lerseke. UITGEVER Tdolin, AdvertentiënTan 1 tot 4 regels 40 cents; ieders regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elks advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechte 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Van de Thoolsche bank f500. Jhr. v. Vr. 700. Van een weddingschap f2.50. Jhr. Mr. M. G. te 's-G. f 100 A. C. v. d, S. te B. f5. L. A. te E. f2. Kr. A. f 1.30 Coll. pendain f 132.07. Verkoop waschmachine 15.50. Verkoop varkens 149.35. E. E. te V. .85. Terug ontvangen voor brood f 7.92. Mvr. d. S. te S. f3.50. Verkochte goederen f 8.70. erkochte kleederen f 0.90, Opbrengst buscol- pte Oud-Vossemeer f 490.53, Opbrengst bus .08. Het zoutgehalte der ondergeloopen gronden. Toen de uitslag van het grondonderzoek in ondergeloopen polders bekend was geworden, met het oog op het hooge gehalte aan zout, de uitslag voor de meeste gronden aangaf, :n landbouwers den raad gegeven, hun gronden et te bezaaien, daar met de ervaringen, in vroe- ire jaren in andere streken opgedaan, toch ze- •r geen oogst zou te wachten zijn. De hoop erd toen uitgesproken, dat zoo het weer eens ilde meewerken, tegen het najaar genoeg zout uitgeloogd zijn, om het uitzaaien van som- lige producten, als: koolzaad en gerst, met kans eenigsucces, mogelijk te doen zijn. Was dit toch et het geval, dan stond men nog even ver als 't begin en wat toen als geheel nutteloos erd beschouwd, zou dan zeker niet anders zijn. u ieder den groei der gewassen in den Oud- osmeerscbenpolder en in den polder achter het Hogenaamde domineesdijkje te 8t. Annaland ge- ïrende den zomer heeft kunnen nagaan, heeft en genoeg ervaringen kunnen opdoen, die eer dan voldoende overtuigingsmateriaal ople- Bren voor den nadeeligeu invloed van het zout den plantengroei en die deu raad, in het lorjaar gegeven, dan ook alleszins rechtvaardigen, fel zijn er akkers aan te wijzeu, waarvan wel- cht nog een oogst zal gewonnen worden en t betreft voornamelijk bieten, doch daar, waar zout overvloedig geweest is, mag men gerust ggen, is het uitgezaaide mislukt. Nu zijn dat onden, waarvan het gehalte aan zout nog tot laagste behoort; wat zou het dan wel geweest n zoo men de andere gronden nog had bezaaid. De tijd voor de najaarsbestelling van het land idert nu zachtjes aan en voor koolzaad is de iitijd reeds daar. Opuieuw staan we voor de aag: Wat nu te doen? Teneinde met eenigen ond een antwoord op die vraag te kunnen iven, zijn nu een paar weken geleden, weer ondmonsters genomen en aan het proefstation Goes op zoutgehalte onderzocht. De uitslag iervan is bedroevend te noemen van de meeste 'onden is het zout niet uitgeloogd en heeft »en een stijging waargenomen, wat uit onder band lijstje duidelijk blijkt. Oud- Vossejneersche polder. F. J. Arnpt. April. Juli. 0- lcM. 0,915% 0- 1 cM. 1,059 1-20 0,334% 1-20 0,410% 0-40 0,07 5 20-40 0,104% 0-60 0,024% 40 - 60 0,028 Kerkepolder. Timmermans. 1,703% 0,856% 0,195% 0,323% 0,064% 0,048% 0,094% 0,014% 2,427 0,345 0,183% 0,165% M. J. Ampt (Stelhoek.) 1,197 0,328 0,199% 0,231 M. J. Ampt (Welhoek). 1,860% 2,791% 0,451% 0,462% 0,213% 0,147% 0,137% 0,120% Klein Vogelsang. M. J. Ampt. (Bosch). M. J. Ampt. April. Joli. April. Juli. 1,556 3,353 1,178 1,408 0,777 0,428 0,542 0,461 0,201 0,128 0,330 0,297 0,165 0,157 0,424 0,276 Leguit. (A. van Tilbeurgh) April. Juli. April. Juli. 1,176 2,097 0,900 1,152 0,593 0,519 0,592 0,383 0,223 0,226 0,416 0,274 0,117 0,124 0,392 0,239 Kijkuit. (A. van Tilbeurgh). April. Juli. April. Juli. 0,627 0,975 1,391 1,802 0,428 0,363 0,441 0,280 0,284 0,194 0,219 0,109 0,253 0,209 0,116 0,047 Zooals men ziet i3 voor de meeste gronden eene daling te constateeren voor de 2 onderste lagen en daarentegen eene stijging voor de 2 bovenste lagen. Hoe dit mogelijk is, n.1. dat nu iu de laag van 20 cM. meer zout aanwezig is dan bij de monsters in het voorjaar, meen ik op de volgende wijze te moeten verklaren. Er is in den tijd, gelegen tusschen de data voor het ste ken van de monsters in de ondergeloopen pol ders haast geen regen gevallen, de kleine buitjes nn en dan meen ik ten minste in dit geval gerust buiten rekening te mogen laten. Door de hooge warmte, vooral in de laatste weken, is veel water uit de bovenste laag ver dampt en de grond ontzettend uitgedroogdhet water dat nog in die laag mocht achter geble ven zijn, is daardoor sterk geconcentreerd, zoo dat het de geheele hoeveelheid zout niet meer in opgelosten toestand kon houden, waardoor dit gedeeltelijk in vasten vorm tusschen de kluit deeltjes is afgezet en daardoor niet meer ver plaatsbaar werd. Door het verschil in vochtig heidstoestand van de bovenste en de daaronder liggende lagen, is door de capillaire werking in den grond eene stijging ontstaan. Het vocht uit den ondergrond, met zout voorzien, is in de bovenste meer warme lagen gedrongen, is daar weer verdampt en heeft het zout bij het reeds aanwezige gevoegd, zoodat bij de langdurige droogte het niet anders kon of de bovenste laag moet percentgewijze meer zout bevatten dan voordien. Kon het zout aan de oppervlakte vervluchtigen, dan ware het te wenschen geweest, dat het nog maar langer en wat sterker had gedroogd; dit is echter zoo niet, het zout moet door middel van het water naar beneden worden aigevoerd. Wel zal het zout bij hevige regens ook voor een deel van de oppervlakte worden weg gevoerd, wanneer het water van het land in de greppels stroomt, doch dit is een bijzonder ge val, wat dan alleen nog maar geldt wanneer het water goed kan worden afgevoerd, daar anders het zout eenvoudig op den akker wordt verplaatst. Zoolang nu de bovenste lagen zooveel zout bevatten, is een bezaaiing van de gronden be slist te ontraden zaaiingen op de proefveldjes te St. Annaland en ook op verschillende akkers om Oud Vossemeer zijn tot nu toe bijna allen mislukt. Zeker is de groote droogte daarvan de schulddeze heeft tengevolge te weinig vocht in den grond een veel te groot zoutgehalte. De laatste dagen is gelukkig nog al veel regen Wie nu nog koolzaad wil zaaien, zal het hoogst waarschijnlijk wel aan 't kiemeD krijgen; mocht echter na deze regendagen weer een droge periode intreden, dan zal toch het gewas maar moeielijk aan 't groeien blijven en zal er niet veel van te verwachten zijn. Komt het zaad goed op en blijkt het, dat er wat groei is, dan vergete men den «zoutzak" niet, maar geve nu 150 KG. chili per hectare en in 't voorjaar nog eens 150 KG. Mag er voor het koolzaad eenige kans zijn, dat het slagen zal, het hooge zoutgehalte doet mij huiveren; het veiligst dunkt me, zou men daarom handelen door eenvoudig de najaars bestelling te laten. Men houde den grond zoo veel mogelijk zuiver van onkruidgedurende den winter heeft de grond gelegenheid uit te logen en men bezaaie in 't voorjaar zijn akkers met bieten, mangelwortels, gerst en haver, lil de gerst en haver kan men gewone klaver of liever nog lucerne zaaien. Of, daar gebleken is dit jaar de lucerne slecht bovenkomt, kan men misschien nog beter een mengsel van grassen en klaver uitzaaien. Tholen, Aug. 1906. L. K. VAN DIJK. LEVENSVERZEKERING-MAATSCHAPPIJ Hoofdkantoor te AmsterdamKeizersgracht 292 Maatschappelijk Kapitaal Door de verzekering eener dadelijk ingaande lijfrente maakt men op 50-jarigen leeftijd 7,5%, op 55-jarigen leeftijd 8,5 op 65-jarigen leeftijd 11,3 en op 70 jarigen leeftijd 13,5% rente van zijn gestort kapitaal. Inlichtingen en tarieven verkrijgbaar aan het Hoofdkantoor en bij H.H. Agentende H:H. C. M. VAN UIJSSEL, te Tholen; P. M. v. d. EN DE, te Ou.i-VossemeerJ. GELDER- BLOM te Poortvliet; J. W. RENSEN en notaris H. J. VAN NOUHUYS te Zierikzce Mr. H. OELE te Goes. IERSEKE. Aan het concours uitgeschreven door Claudius Civilis alhier en op 15 Ang. ge houden, namen 81 schutters van 12 sociëteiten deel. De le klep werd geschoten door M. Rijk te üvezande, de 2e door W. v. d. Dries te Heinkenszand en de 3e door P. Raas te Ove- zande. De le zijvogel door M. Vermue te lerseke de 2e door J. Uiterhoeve te Heinkenszand. De le kal door H. Verdouk, de 2e door C. Romeijn beiden te 's Heerenhoek. Donderdag j.1. is in den pas droog, gekomen Olzendepolder een stuk land van on geveer 2 gemeten met koolzaad bezaaid, nadat door een proef bewezen was, dat dit zaad be hoorlijk ontkiemde. OUD-VOSSEMEER. Zooals reeds gemeld werd beginnen de werkzaamheden aan de zeedijken langzamerhand op zijn einde te loopenalleen op de hoogte van de hoeve „De Karneinelkspot", aan den zeedijk van den polder Oud-Kijkuit, is nog een gedeelte, dat opgehoogd moet worden op alle andere plaatsen is men aan het afwerken vervolgens zal nog eenigen tijd gewerkt moeten worden, om de verschillende binnendijken be hoorlijk in orde te krijgen. Allen herinneren zich nog met wat groote belangstelling Hare Majesteit Koningin Wilhel- rnina en Z. K. Prins Hendrik der Nederlanden het ongelukkige Vossemeer bezochten, hoe zij èn de geborgen vluchtelingen in de bewaarschool te Tholen èn de zieken in de zaal van de sociëteit „Non Semper" woorden van bemoediging en troost toespraken, en nu valt het niet te verwonderen, dat men te dezer plaatse als her innering aan dat Koninklijk bezoek een steen wil plaatsen met het eenvoudige opschrift „20 Maart 1906" en wel daar waar H. H. M. M. afstapten na den boottocht door den Kerkepolder, om een bezoek te brengen aan een der groote breuken in den zeedijk van den polder Vogel- saugop die plaats had men gezicht rondom op bevloeide velden, waarin le midden het ver dronken dorp lag en het nageslacht zal zich bij den steen bevindende zich kunnen voorstellen hoe treurig vandaar de aanblik moet geweest zijn op de eenmaal bevloeide akkers. FLOBALIA te Tholen. Heden, Vrijdag, wordt in het lokaal der sociëteit «Non Semper" de jaarlijksche tentoon stelling gehouden van de bloemen en planten, ter kweeking verstrekt door de vereenigiüg „Floralia" alhier. Als altijd is de zaal zeer smaakvol versierd door de tuiniers P. J. en W. Blaas met bloemen sierplanten en gewassen, daartoe bereidwillig afgestaan door Mevrouw De Wit Andriessen- v. d. Burght en den voorzitter van „Floralia", Jhr. J. van Vredenburch. Had verleden jaar door de trapsgewijze rang schikking langs de zijden en iu het midden der zaal het geheel een behagelijker aanzien dan vroeger, thans is dit nog verhoogd door het aanbrengen van rood doek op de planken, een scheuking van den voorzitter. De inzendingen zien er over het algemeen goed en frisch uit, zoodat de jury geen ge makkelijke taak had bij het beoordeeleu. Van de 344 stekjes, aan 43 personen ter kweeking uitgereikt, werden er 315 ingeleverd door 40 personen. Verleden jaar aan 78 personen 624 stekjes, die allen ingeleverd werden. De prijzen, wederom bestaande uit voorwerpen naar keuze, werden toegekend als volgt le prijs Jan Quist, Fzn., 2e pr. Neeltje Kuijper Pd., 3e pr. C. W. Geluk, 4e pr. J. B. Soomers, 5e pr. Johs. Deurloo, 6e pr. Koosje Geluk, G.C.Md., 7e pr. Mart. Hoek, 8e pr. Koosje Meerman Md., 9e pr. A. Prince, 10e pr. M. J. Naerebout, 11e pr. Koosje Van Rijssel, 12e pr. Pietje Vercoutereu, 13e pr. Zusjes Wagtho. De 6e, de 7e en de He, 12e en 13e prijs werden bij loting toegewezen. De prijsuitdeeling zal hedenavond 8 uur plaats hebben en opgeluisterd worden door het fanfaregezelschap „Concordia." Nachtelijk tooneeltje. Een te Haarlem bekend stadgenoot, wonende aan het Spaarne, kwam 's nachts, kwart over twaalven, thuis en trachtte de huisdeur met den sleutel te openen. Tevergeefs. De knippen waren er van binnen opgeschoven. Hij belde, geen gehoor, belde nogmaals. Alles in huis bleef stil. Hij begreep, dat zijn zoon en eenige huisgenoot, een gezond jong- mensch, den vasten slaap des rechtvaardigen sliep en belde weer, zonder baat, ging voort met bellen, totdat de klingel uit de bel viel en daarmee het heele alarmsignaal waardeloos was geworden. Op de eerste verdieping stond het raam van zijn slaapkamer wijd open en wenkte hem, tergend naar 't hem toescheen, ter zoete rust. Daar schoot hem te binnen, dat de sociëteit Vereeniging nog open moest zijn. Daarheen richtte hij dus zijn ontstemde schreden. In de sociëteit vond hij vier of vijf kennissen, die met zijn lot begaan waren, zoo zelfs, dat een hunner hem logies in zijn huis aanbood. Hij weigerde, won in zijn eigen huis, vroeg of er een ladder was in de sociëteit. En gelukkig, in haar inventaris was een ladder present en geen kleintje, een waar een man of wat een goede vracht aan hadden. De vrienden gingen dus mee, mitsgaders een Dedieude van de sociëteit. Het sprookje van de zeven Zwaben aan éen speer vond hier zijn tegenhanger in de zeven man aan één ladder. Behouden kwam de stoet voor het gegrendelde huis aan, de ladder werd tegen 't raam gezet, de heer des huizes, vlug als een hert, klauterde er tegen op, zijn slaapkamer binnen, schoof toen de noodlottige knippen van zijn huisdeur om de lader in de gang te zetten, dankte de vrienden voor de verleende hulp en ging toen ter welverdiende nachtrust. De zoon des huizes werd van al dit gebeuren niets gewaar voor den volgenden morgen. Maar hot mooie van het geval is, dat midden ir Haarlem, 's nachts om één uur, zeven man o

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1906 | | pagina 1