mtMal mijd aai dc Maipi iai oesterteelt, landtionw, iai. No. 1105. Zaterdag 11 Augustus 1906. Vier en twintigste jaargang. EN J. Bt. C. POT, Eerste Blad. 15, BINNENLAND. ONDERWIJS. Van onze berichtgevers. lil. ;he K. IERSEKSGHE THOOLSCHE COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad fl.025, franco r post f 1,10. Voor het buitenland 90 cents. Ingezondsn stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het hureau te Tholon of v66r DONDERDAGMIDDAG bi onzen medewerker te lerseke. UITGEVER: Tiou», Adrertentiën van 1 tot 4 regels 40 c-'utsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elk* advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt eleohte 2 maal in rekening gebraoht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Uit Apeldoorn wordt gemeld, dat H. M. de oningin Woensdag een rijtoer door het bosch en er goed uitzag. H. M. en de Prins maakten Donderdag een toer naar Hoog-Soeren en werden door het ibliek hartelijk toegejuicht. Bij Kon. besluit is de landweerman J. Bogert Tholen, dit jaar van werkelijken dienst ont- ven, als zijnde kostwinner. Registratiebelasting en Hypotheekrecht. Bij kon. besluit is ingesteld eene staats- immissie om, na overweging, rapport uit te :engen over de vragen a op welke wijze, zonder daarbij de belangen ka 's rijks schatkist uit het oog te verliezen, wetgeving op de registratiebelasting en op hypotheekrechten ware te herzien welke veranderingen behooren te worden ibracht in de wettelijke en administratieve ipalingen betreffende de eigendomsoverdracht ia onroerende goederen en schepen, de vesti ng van rechten van hypotheek en scheepsver- nd, de hypothecaire en kadastrale boekhouding die der scheepsbewijzen c op welke wijze, mede in verband met den tslag van het onderzoek der eerstgenoemde ee vragen, het dienstvak der registratie, waarin 6 van het kadaster thans begrepen is, ware te ganiseeren. Aan deze commissie is opgedragen de voor ellen, in ontwerpen van wetten, algemeene aatregelen van bestuur of koniuklijke beslui- Bq belichaamd, in te dienen, welke zij naar inleiding van een en ander noodig acht. In deze commissie, welke hare zittingen zal Düden te VGravenhage, is o.a. tot lid benoemd e heer J. A. P. Levenkamp, vroeger ontvanger Br registratie te Tholen. Paardenkeuringen. De Minister van Landbouw, Nijverheid en landel heeft in verband met de wet op de Wdenfokkerij bepaald, dat de gewone jks-najaarskeuringen van tot dekking bestemde engsten, in 1906 voor Zeeland gehouden zullen 'orden 11 Sept. te Middelburg, 12 Sept. te lostburg, 13 Sept. te Hulst, 14 Sept. vm. te iattendijke, nm. te Cortgene, 15 Sept. vm. te 'lierikzee, nm. te St. Maartensdijk. De gemeenteraad van Bergen op Zoom besloot >t het oprichten van een bank van leening. Men meldt ons uit Bergeu op Zoom Op 15 Augustus e.k. zal het 60 jaar geleden ïjn, dat C. J. Disco, werkzaam ter drukkerij ao de firma P. Harte, bij den toenmaligen igenaar der drukkerij, den heer J. C. Verkouteren, dienst kwam. Na diens overlijden bleef hij weduwe tot een steun tot haar dood toe in |897. De zaak ging daarna over in handen iner Naaml. Vennootschap onder directie van heeren A. C. Harte en M. Logeman. Het irsoneel met den ijverigen Disco aan het hoofd >g met de drukkerij mee over aau de nieuwe igenaren. Hij verdiende aldra de achting van |ue nieuwe chefs, was steeds tot hunne ite tevredenheid werkzaam en genoot de ihting en vriendschap van allen, die met hem enwerkten. In 1903 ging de zaak over aan den directeur C. Harte, die ze onder de firma P. Harte oortzette voor eigen rekening. Weer is Disco thans bij eene weduwe in be- 'ekking, nu reeds de tweede maal in zijn sven, want de zaken worden na den dood van (en heer A. C. Harte door zijne echtgenoote liader dezelfde firma P. Harte voortgezet. Die firma stelt het werk van den toekomstigen jubilaris ten zeerste op prijs en hoopt, dat hij Bog lang zijne krachten aan zijn werk zal kunnen wijden. Het is een lust om te zien, hoe Ihsco, niettegenstaande zijn bijna 74-jarigen leeftijd, nog zeer vlug ter been is, altijd bijtijds bij de hand en vol opgewektheid. Verzuim kende en kent hij nog nietslechts wanneer ernstige huiselijke omstandigheden hem niet in de werk plaats konden doen verschijnen, miste men hem. Mogen vele jongeren aan dit tijdperk vol trouwe plichtsbetrachting een voorbeeld nemen. We hopen voor den ijverigen en geachten jubilaris, dat het hem op zijn feestdag niet aan blijken van waardeering en vriendschap zal ont breken waarlijk de hulde is verdiend. Medio dezer maand zal de uBergen op Zoomsche Courant/' uitgave der firma P. Harte te Bergen op Zoom [opgericht door wijlen den heer J. C. Verkouteren aldaar] haar 50-jarig bestaan gedenken. De „Bergen op Zoomsche Courant" is de oudste der te Bergen op Zoom verschijnende bladen en is met de Bredasche Courant" de eenige, der in Noord-Brabant verschijnende couranten van vrijzinnige richting. LANDBOUW-VEETEELT. Woensdagmiddag vergaderde te Zierikzee de af deel ing „Zeeland" van het Nederlandsch Paardenstam boek onder voorzitterschap van den heer L. J. Dorst. De vergadering was niet druk bezocht, hetgeen de voorzitter toeschreef aan de drukke werkzaamheden op het land. Uit het jaarverslag over 1905 bleek, dat het aan tal leden met 66 is verminderd en op 1 Januari 1905 bedroeg 346. Niettegenstaande deze achteruitgang in ledental, veroorzaakt door de oprichting der vereeni- ging „Het Zeeumch Belgisch Stamboekheeft, naar het oordeel van den voorzitter, de vereeniging nog recht van bestaan. De rekening over 1905 werd goedgekeurd in ont vang op f 744,69, in uitgaaf op f 568,48, goed slot alzoo 1 158,21. Neemt men in aanmerking dat het jaar feitelijk met een nadeelig saldo of f 86,095 be gon, dan kan de finantieele toestand voorzeker gun stig worden genoemd. De begrooting voor 1906 werd vastgesteld in ont vang en in uitgaaf op f 740,21, met een post voor onvoorziene uitgaven ad f 103,71. Bij de rondvraag wees de heer Koopman er op, dat by de premiekeuringen de eigenaar zijn paard niet zelf mag leiden. Meerdere leden deelden dit bezwaaranderen kunnen veelal uit een paard niet hetzelfde halen als de eigenaar. Dc heer Klenbaas gaf in overweging, dat door de afdeeling zal worden verzocht, de voorbrenging door of van wege den eigenaar te doen plaats hebben. Tegen de meening van den heer Mulock Houwer, die het gewenscht achtte niemand met de zweep in den ring toe te laten, werden bedenkingen geopperd, sommige paarden, werd beweerd, zouden niet willen loopen. De voorzitter, van meening dat de beslissing der voorbrenging aan de keuringscommissie dient overge laten te worden, wil hierover met die commissie van gedachten wisselen, waarmede de vergadering genoe gen nam. Voorts werd, op voorstel van den heer Mulock Houwer, besloten, dat alleen de in het stamboek in geschreven merriën aan den secretaris van het N.P.S. zullen worden opgegeven. Het bijhouden van lysten voor inerriën, niet in het stamboek voorkomende, achtte hy onnoodig, nu door het Rijk deklysten wor den verstrekt. Nog werd de wenschelykheid besproken, om den heer Bultman, secretaris van het hoofdbestuur, te verzoeken de veulenbewyzen wat vroeger te verzen den. De voorzitter deed toezegging hiertoe. Op verzoek van den voorzitter verklaarde de heer Krepel, die van zyue functie als penningmeester ont heven wenschte te worden, zich bereid als zoodanig werkzaam te blyven tot het volgend jaar. Daarna werd de vergadering gesloten. Te '8 Gravenhage is voor de akte Fransch geslaagd de heerC. H. M. Kerpestein te Sluis. ST. ANNALAND. Tengevolge den feilen stroom, die bij eb liep door den sloot langs den zeewerenden dijk van den geïnundeerden Suzannapolder, werd deze dijk sterk aangevallen, zoodat spoedig een gedeelte van den binnen- berm en van het binnenbeloop van dien dijk wegviel en er groot gevaar ontstond dat zich daar ter plaatse een tweede doorbraak zoo voordoen. Er is toen last gegeven om in het voorliggend bouwland geulen te graven, ten einde verbinding te krijgen met een reeds zich gevormd hebbende kreek. Verder werd de sloot langs den dijk afgedamd. Deze werkzaamheden hadden een goed gevolg; de stroom werd afgeleid, maar ten koste van het bouwland, waarin de geulen gegraven waren, want daar ontstonden nu mede breede en diepe kreeken, die niet meer te dempen zijn. Omdat de dijk alzoo bewaard is geworden, doch de eigenaren daardoor hun land ter opper vlakte van 1 HA. 83 A. hebben zien verloren gaan, is door dezen aan den dijkraad het verzoek gericht tot het verkrijgen van schadevergoeding. De dijkraad heeft dit adres behandeld, vond hun verzoek billijk en besloot aau heeren Ged. Staten machtiging te vragen tot het be noemen van deskundigen die de schade zouden kunnen opnemen en de vergoeding bepalen, en om deze te brengen ten laste der waterkeering, omdat het verlies van het bouwland is geweest in het voordeel van den dijk, waardoor groote kosten zijn gespaard gebleven. IERSEKE. Woensdag en Donderdag werd hier de kermis gevierd. Het sterven van een ineusch geeft wel eens aanleiding tot het ver gelijken met het uitgaaa van een lamp bij gebrek aan olienu en dan een kleine opflikkering, waarop grooter verduistering volgt. Aan dat beeld denkt men onwillekeurig bij het zien van wat de kermis hier dit jaar bood. Er zijn bepaald meer kramen, zoogenaamde spellen, enz., dan de laatste voorgaande jaren, maar er is geen reden om aan te nemen, dat dit meer dan een kleine opleving is, en alles te zamen is toch nog weinig bijzoiiders, de befaamde vischmensch of mensciivisch, alias zeemeermin, van het jaar 1600 en zooveel misschien uitgezonderd. Als dat geen kunstwerk is, dan is het wel bezienswaardig. Maar als de zeemeerminnen niet grooter geweest zijn, dan was het de moeite niet waard, dat de schippers er zoo bang van waren. Woensdagmorgen en avond was er vesl drukte, maar meest van pleizierreizigers die heengingen en terugkwamen. Dinsdag reden hier twee fietsers met zoo veel kracht op elkaar in dat beiden aanmerke lijk materieele schade bekwamen en gekwetst werden. Een hunner moet nog het bed houden. Overtollige volledigheid. In een raadsver- slag lazen we deze week f> Daarop werd met algemeene stemmen be noemd de heer G. P. Wervers. De voorz. zeide dat dit den benoemde zou worden meegedeeld". Dit laatste kon nu toch wel onvermeid geble ven zijn. Het is een beleediging voor den lezer, te veronderstellen, dat hij dit niet tusschen de regels kan lezen. Zaterdagavond 11, vierde de Varkenshond 0 Voorzorg" haar 10-jarig bestaan met een eenvou dig huiselijk feestje. Den voorzitter, den heer M. de Korte, die deze betrekking van de op richting af vervulde, werden fraaie, treffend ge lijkende levensgroote portretten van hem en zijn echtgenoote vereerd. De voorzitter gedacht in zijn openingstoespraak o.a. den heer I. Hage, thans te Vlissingen, die den eersten stoot aan de oprichting der ver eeniging gaf. Ln Juli zijn op het telegraafkantoor be handeld 403 telegrammen, waarvan 161 ver zonden en 242 ontvangen. Op het telefoonkantoor werden 48 uitgaande en 17 inkomende gesprekken gehouden, samen 65. Ingelegd op de postspaarbank f 10946,22 (L22 inlagen), terugbetaald f4797,58 (7 betalingen). Aangevraagd 21 nieuwe boekjes. Men meldt ons uit OUD-VOSSEMEER Woensdag 1.1. werd alhier eene vergaderiug gehouden van ingelanden van het waterschap Oud-Vosaemeer. ln de eerste plaats werd be handeld de rekening over 1905/06, die anders in den loop der maand Mei geschiedt, doch thans eerst kon plaats hebben door de treurige omstandigheden van den watersnood. Waar deze rekening alleen betrekking heeft op al de gewone werken van het vorig jaar, worden geene cijfers daaromtrent genoemd, als wijkende niet af van vorige jaren. Belangrijker zijn evenwel de eveneens in coucept aangeboden begrootingen, daar deze de cijfers geven in verband met de gevolgen van de ramp aan het waterschap overkomen en wij citeeren hieruit het volgendeWat betreft de begrooting van het *Gemeeneland%. inkomsten te zamen f 250274,09 zijnde o.m. bijdragen van andere polders f 9774,09 en geldleening f 240000.en wat de uitgaven betreft te zamen een gelijk bedrag als de in komsten, waarvan als voornaamste posten worden vermeld dyksverbetering f 143500.dichten van dijkbreuken f 58200.herstel en ver- beteriug binnendijken f25950.waterleidingen, heulen, duikers en sluizen f 6500.renten f 9550,andere uitgaven f 1500.en als post voor onvoorzien 12674.09. In verband daarmede wordt het dijkgeschot bepaald per hectare: Slabbecoom t 42,50Oud-Kijkuit f 5 Leguit f28; Vogelsaug f23,50; Hikke f 13,50; Kerke f 12,25 en Oud-Vossemeer f 12,25, alles van de dijkerslanden en voor alle polders f 7,50 per HA. van de vroonen. Van de polders Oud- Vossemeer, Kerke en Hikke wordt gemiddeld nog geheven f2,80 per HA. voor de kosten van het stoomgemaal. Aan de orde is ook gesteld de wijziging van het bijzonder reglement, daar de wijze van bijdragen in de kosten van de waterkeerende dijken door de binnenpolders, deze noodzakelijk heeft gemaakt. Het aandeel van de vier kleine polders Slabbecoorn, Oud Kijkuit, Vogelsang en Leguit in de kosten tot instandhouding der wegen, bedroeg voorheen 1/s van de totale uit gaven, terwijl Oud-Kijkuit en Leguit daarin elk 3/10 en de twee andere elk 2/10 gedeelten be taalden, terwijl de Drie groote polders het 4/s deel van de totale uitgaven bijdroegen. Nu er bijkomt de instandhouding en ver betering der waterkeerende dijken en van de verdere werken tot de waterkeering en oever verdediging behoorende, alsmede van binnen dijken en de betaling van rente en aflossing van kapitalen, welke ten behoeve van wegen en bovengenoemde werken zijn ot zullen worden geleend, voor rekening van al de polders, nu moest een andere vorm van bijdragen gezocht worden en is daaromtrent bepaald, dat in de uitgaven dier werken eerst wordt bijgedragen door elk der waterkeerende polders een vast bedrag, dat bepaald wordtvoor den polder Slabbecooru op f599,735Oud-Kijkuit f132,59; Leguit f 577,245; Vogelsang f 410,68 en Hikke t 243,34, terwijl het overblijvende bedrag over al de landen in het waterschap wordt omgeslagen tot een gelijk bedrag per HA. De vaste be dragen zijn vastgesteld naar het gemiddeld bedrag dat in de laatste 25 jaren voor zeewering en oeververdediging door elk der genoemde polders is uitgegeven, waDt dit kwam juist tot hedeu voor rekening van eiken polder afzonderlijk. Ten slotte kwam nog ter sprake of overge gaan zal worden tot aankoop van de woningen op de haven, om, na slooping, den dijk op de hoogte te brengen, zooals thans de geheele zee wering isten slotte werd besloten op andere wijze daarin te voorzien. In de verdronken polders waren in den eersten tijd, nadat het water weder was wegge vloeid, van tyd tot tijd nog al eens hazen te zien, maar in de laatste maanden worden er geen meer opgemerkt. Waar totaal gebrek aau voedsel is, valt het niet te verwonderen, dat in de aangrenzende polders voedsel en dekking wordt gezocht. In de eerstvolgende jaren zal de jacht in deze polders al heel weinig betee- kenen. In de niet bevloeide polders denkt men veel wild aan te treffen in het komende jacht seizoen.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1906 | | pagina 1