rotllai, [iTjji aai ilt lilum ra lesterteelt, laiili», tu. No. 1103. Zaterdag 28 Juli 1906. Vier en twintigste jaargang. EN J. H. C. POT, Eerste Blad. Publicatiën. Kohier der belasting op bedrijfs- en andere inkomsten No. 2 Kohieren der Personeele belastingen Nos. 3 en 4, BINNENLAND. Van onze berichtgevers. Gemengd Nieuws. ter ing. 831 IK. IERSEKSCHE THOOLSGHE COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad fl.025, franco «er post fl,10. Voor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het bureau te T h o I e n ol v66r DONDERDAGMIDDAG hl onzen medewerker te lerseke. UITGEVER T H O L N. Adrertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsieder» regel meer 10 cents; groots letters naar plaatsruimte. Eik» advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven wordt tleohta 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijk» prijsvermindering. ate- AL, 93; De Burgemeester der gemeente Tholen brengt bij leze ter kennis van de ingezetenen, dat bij hem ont- -angen en aan den ontvanger der directe belastingen er invordering is verzonden, het ;oor het dienstjaar 1906/7, met uitnoodiging aaneen egelijk wien zulks aangaat, om na bekomene kennis- ;eving van zijnen aanslag, ten spoedigste het door ïem verschuldigde te kwijten, met herinnering tevens, dat de bezwaren welke dienaangaande mochten be- ilaan, binnen zes weken na heden behooren te wor den ingediend. Tholen, den 23 Juli 1906. De Burgemeester der gemeente Tholen brengt by [eu deze ter kennis van de ingezetenen, dat bij hem ont- vangen en aan den ontvanger der directe belastingen er invordering is verzonden, de voor het dienstjaar 1906/7, met uitnoodiging aan een iegelijk wien zulks aangaat, om na bekomene kennis- teeving van zijnen aanslag, ten spoedigste het door n9' ïem verschuldigde te kwijten, met herinnering tevens, dat de bezwaren welke dienaangaande mochten be- laan, binnen zes weken na heden behooren te wor den ingediend. Tholen, den 27 Juli 1906. De Burgemeester voornoemd M. G. VAN STAPELE. den ken fep- H. M. DE KONINGIN. - Met leedwezen werd Dinsdag vernomen dat I de hoop, waarin Koningin en Vorstenhuis en het geheele Nederlandsche volk verkeerden, niet verwezenlijkt zal worden. Een ongesteldheid van enkele dagen heeft aan leiding gegeven tot verijdeling van deze blijde verwachting. Z. K. H. Prins Hendrik was hierover zeer droevig gestemd. Dr. Laurillard ten paleize ont boden wist den Prins tot kalmte en berusting te brengen. Gelukkig geeft de toestand van H. M. geen reden tot ongerustheid en zoo er niets bij komt is het te verwachten dat de Koningin, hoewel zwak, toch spoedig zal herstellen. Zuster Deyl, van het Hopital Wallon te Leiden, is ten paleize Het Loo aangekomen ter verpleging van de Koningin. Droefheid heerscht thans in het Paleis, en onder de bevolking want de blijde hoop van het Koninklijk Echtpaar was niet minder een heu gelijke toekomsttijding voor geheel Nederland. Voorzeker komen uit het hart des volks de beste wenschea en innigste gebeden voor Haar welzijn en behoud. De minister van Piaanciën maakt in de Staatsct, bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist van een onbekende uit Rotterdam is ontvangen f2500 aan bankbiljetten, ter voldoening van naar zijn meening te weinig betaalde bedrijfs belasting. LANDBOUW. Donderdag werd te Middelburg de algemeene ver gadering gehouden van het hoofdbestuur der Maat schappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland onder voorzitterschap van mr. P. C. J. Hennequin. Het bestuur werd gemachtigd, nu de heer Koert ontslag genomen heelt als zuivcl-consulent oproeping voor deze betrekking te doen op een jaarwedde van f 1500, met een verhooging om de twee jaar van f 100 tot maximum van f1700. Den heer Koert werd tegen 1 November eervol ontslag verleend. Goedgekeurd wordt een subsidie van t 500,te verleenen voor het volgend jaar te 'sGravenhage te houden internationale tentoonstelling van landbouw'. Het plan bestaat Zeeuwsche vruchten en zuivelproducten in te zenden. Tot leeraar in hoefbeslag is benoemd uit 33 sollicitanten de heer H. Kruyt te Purmerend. Voor kennisgeving werd aangenomen een circulaire van de vereeniging Landbouw en Handel te Goes om deel te nemen in een credietlonds voor steun van de door den watersnood getroffenen. Het hoofdbestuur meende op dit verzoek niet te kunnen ingaan en hiermede vereenigde de vergadering zich. Eveneens werd voor kennisgeving aangenomen een verzoek van den stalhoudersbond, om adhaesie aan een adres aan de Tweede Kamer, waarin ontheffing gevraagd wordt van de belasting op paarden voor stalhouders. Een adres van de vereeniging van beetwortelfa- brieken met verzoek om een belasting op de saccha- rine te heffen werd druk besproken waarna besloten werd dit adres aan te houden tot de volgende ver gadering. Goedgekeurd werd moreelen steun te verleenen aan het in 1907 te Weenen te houden Congres In ternational d'Agriculture. De vergadering vereenigde zich met het voorstel van het hoofdbestuur om f 300 subsidie te verleenen tot \erbetering van het schapenras. Van den minister van landbouw was bericht inge komen, dat f 944 subsidie zal worden verleend voor den cursus in hoefbeslag. Met 15 tegen 7 stemmen werd besloten niet in te gaan op een verzoek van de afdeeling Kruiningen om een algemeene vergadering te houden zonder ten toonstelling. Aan de afdeeling Tholen werd f 200 subsidie ver leend voor te nemen proeven met het uitdiepen van gronden. Nog werd mededeeling gedaan, dat van deze af deeling bericht is ontvangen, dat zy bereid is het volgende jaar het hoofdbestuur te ontvangen voor de gewone jaarlijksche algemeene vergadering met daar aan verbonden tentoonstelling. In Maas en Waal breidt de aardappelziekte zich uit, hetgeen voornamelijk wordt toegeschreven aan het weder dor laatste dagen. Het vooruitzicht op een zeldzaam overvloedigen oogst is daardoor ge ringer geworden. ST. ANNALAND. Een zeer treurig ongeval had hedenmiddag in deze gemeente plaats. Een jongen M. de H., oud 12 jaar, als koewachter in dienst van den landbouwer N. Kodde ging spelenderwijs op het land klavers maaien. Een andere jongen in de omgeving mede bezig aan het koeien wachten, kwam ook daarbij en ging mede met de zeis aan het werk, waarbij hij de H. in het dijbeen verwondde. Bij het zien van het bloed is deze naar zijn koeien teruggegaan terwijl de getroffene zich naar de hotstede van zijn baas begaf. Met moeite heeft hij daarheen, zooals uit de bloedsporen blijkt, slechts 50 Meters kunnen afleggen. Om de pijn te ver zachten of om het bloed af te wasschen is hij nog in een waterput gegaan. Toen de dienst bode hem vond was er nog eenig leven in hem, maar toen even later Kodde bij hem kwam was hij reeds overleden. Tot leden der Commissie tot weiing van schoolverzuim zijn herbenoemd de heeren J.W. Slager, C. van de Graaff en E. Weijler. Aan den gemeenteraad werd in zijne jongste vergadering aangeboden de gemeenterekening over 1905, waaruit bleek dat ontvangen was f18859.455 en uitgegeven f 15544.07 zoodat de administratie over dat jaar sloot met een batig saldo van f 3315.385. Verder werd aangeboden de rekening van den Weezen Armen over dien dienst. Ontvangen is over 1905 f10105.665 en uitgegeven f6518.125 en had de rekening alzoo een overschot in 't voordeel van f 3587.54. Ter voorziening in de vacature in het college van zetters door de periodieke aftreding op 31 December a.s. van de heeren P. Geluk, Az. en B. Kodde, werden op de voordracht ter benoeming geplaatst de heeren P. Geluk. AzB. Kodde, H. Gakeer en J. Zandee. Met 31 December a.s. eindigt de vrij stelling van de verplichting tot het geven van onderwijs in de vrije en ordeoefeningen aan de o. 1. school alhier. Het gaat in deze gemeente moeielijk om dit onderwijs te geven in de open lucht, omdat de gemeente daarvoor geen terrein bezit. Er zal nu met de Kerkvoogdij der Ned. Herv. in correspondentie worden getreden om daarvoor op het kerkplein terrein af te staan. Nog werd besloten om in de kosten van den aanleg van den dwars- of inlaagdijk en den overstroomden polder van gemeentewege een bijdrage te verleenen van f 1000 omdat door dezen aanleg de huizen in de Kapelstraat en aan den Molendijk voor verdere vernieling gevrijwaard werden. IERSEKE. Voor de vacature van onderwijzeres aan school 1 hebben zich 9 sollicitanten aan gemeld. Zaterdag der vorige week nog is de duiker van den Molenpolder en den volgenden Maandag ook die van de Olzendepolder gedeeltelijk ge opend. Daardoor is de Molenpolder nu zoogoed als droog; de Olzendepolder nog op verre na niet, hoewel de vermindering van het water reeds zeer merkbaar is. Het zou nog gunstiger daarmee staan, indien door de doode tijen in de Schelde de groote sluis aan den Dam beter had kunnen spuien. Op de meeste akkers begint zich ook hier het kwaad in de aardappelen te vertoonen. De zangvereeniging „Zanglust" zal op 8 Aug. een plezierreis maken naar Utrecht en omstreken en de zangvereeniging Excelsior" eene naar Rotterdam. Tot bestuursleden van laatstgenoemde ver eeniging werden Donderdagavond benoemd de heeren A. Goeman [penningm.] en J. Zuijdwegt [commissaris] ter vervanging van de hh. J. J. Goeman en J. Sonke die bedankten. Zaterdag 4 Aug. zullen de leden van de varkenshond „Voorzorg" haar 10-jarig bestaan herdenken door een huishoudelijk feestje. De volgende week Woensdag en Donderdag 8 en 9 Aug. is het lerseksche kermis. OUD-VOSSEMEER. Meer en meer beginnen de landbouwers voorloopige werkzaamheden te verrichten om, zoo de omstandigheden zulks toelaten, tot het verbouwen van wintervruchten over te gaan rooskleurige verwachtingen daarvan koestert men tot heden niet, want proefzaaiïngen zijn van dien aard, dat voor de toekomst het ontkiemen nog niet ten vólle kan worden tege moet gezien. Alleen het onkruid heeft van den beginne af zeer welig getierd, en nu eischt het juist van de zijde der landbouwers groote zorg om daarvan bevrijd te komende zoogenaamde cultivator bewijst daarbij goede diensten. Sinds den stormvloed is hier al wat druk gewerkt aan de zeedijken en nog wordt steeds inet kracht voortgewerkt, zoowel aan den Vogel- sangpolder, Leguit, Oud Kijkuit eu Slabbecoorn aan de binnendijken is tot heden weinig gedaan en in de eerstvolgende vergadering die op 8 Augustus a.s. zal gehouden worden, zal dit onderwerp natuurlijk ter sprake komenbij de werkzaamheden aan de verzwaringen der dijken heeft men tot heden slechts weinig tegenstand ondervonden en dan alleen bij het verzakken van grond bij het dichten der grootste gaten, maar, naar ons werd verzekerd, is dit niet van ernstigen aard. Een oppervlakte van circa 30 gemeten is vergraven; volgens sommiger bewering zou een nog ruimere afgraving tengevolge gehad hebben, dat de afgegraven gronden nog geschikt zouden zijn geweest voor beweiding, wat nu niet het geval i9, maar daarbij wordt vergeten, dat de kosten van aankoop der gronden dan ook veel hooger zouden geloopen zijn. Bovendien is van den beginne het spreekwoord toegepast kunnen worden „De be9te stuurlui staan aan wal." In de eerste plaats is het een genot te weten, dat de versterking van dien aard is, dat gerust storm eu hoogtij kunnen afgewacht worden. Het ledigen van putten met een stoom- zuigpomp op de overstroomd geweest zijnde hoeven is geëindigdde pomp behoorende aan een Haagsche firma, keert dezer dagen terug. Gedurende weken heeft ze aanhoudend water uitgeworpen. Een en ander geschiedde voor rekening van het watersnoodcomité te Tholen. De landbouwers zijn hiermede natuurlijk zeer gebaat, omdat het hun aan zoetwater voor het drenken van hun vee ontbrak en dit van elders moest aangevoerd worden. STAVENIS8E. Het oogsten van de kleine uitjes alhier heeft thans een aanvang genomen. Op een veld van een landbouwer alhier, die ongeveer 10 gemeten van dit gewas heeft, is het een aardigheid zoo'n 200 personen groote en 'kleine aan dit werk bezig te zien. De langdurige droogte schijnt voor dit gewas niet zeer voordeelig geweest te-zijn. Te Zaandam werd door een geneeskundige bij kinderen vergiftiging geconstateerd, veroor zaakt door gouden regen die in de parken aldaar veel voorkomt. De in de peultjes aanwezige boontjes zijn door de kinderen verorberd, met het onvermijdelijke gevolg. Niet genoeg kan daarom gewaarschuwd worden de kinderen te wijzen op den vergiftigen gouden regen of nog beter ze er verre van te houden. In menigen tuin toch zal de gouden regen aan wezig zijn. Uit Rilland wordt gemeld dat de polder werkers aan den spoordijk het werk Maandag hadden gestaakt. Zij eischten van den aannemer hooger loon, langer rusttijd en beter drinkwater. Wie wilden doorwerken, werden gedwongen ook het werk neer te leggen, zoodat van de 400 man als 't ware niemand aan 't werk bleef. Zes ploegen, dus circa 100 man, zijn door den aannemer bedankt. De anderen hebben, na eenige besprekingen op het zelfde loon het werk hervat. Behalve eenige woordenwisseling heeft alles tot heden een rustig verloop. Marechaussees, met eeu kapitein, en de ge meente-veldwachter zijn op het terrein om, zoo noodig, de orde te bewaren. Te Meden (Gron.) is volledige staking van allen veldarbeid. Het loon was andere jaren voor maaien en binden f 5,50 tot f6; nu is hnn eisch f 8,25 per halve hectare. Bij den landbouwer Bouvée te Halsteren was men dezer dagen aan het karweidorschen, toen een knecht met de machine in aanraking kwam, en vreeselijk verminkt werd. Men vreest voor zijn leven. Te Grijpskerk had een 14-jarige knaap de onvoorzichtigheid, terstond na het eten te gaan zwemmen. Hij werd bewusteloos en zonk weg. Door spoedige hulp wist men de levens geesten weer op te wekken, doch hij overleed nog denzelfden nacht. Te Amsterdam is een nieuwe speelzaal verrezen en wordt bestuurd door een „Club" welke onder haar leden een kwartjesvinder een lid van valsche-kaartspelersfamilie, eenige mannen van zeer verdacht uiterlijk en eenige »dames", die met den titel «internationaal" bestempeld worden. De menschen, die in hun handen vallen, zullen niet veel geld in den zak hebben, wanneer ze deze speelgelegenheid verlaten. Het spel dat er gespeeld wordt, is zeer een voudig. Men neemt plaats aan een gedeeltelijk opge hoogd biljart en stoot den bal weg, die, deze gladde ophooging passeerend, komt op een vier kant stuk hout, waarin holten van verschil lende kleur voorkomen. Vooraf heeft men de kleur bepaald, waarop men «gezet" heeft. De tegenpartij stoot den bal weg, en ziedaarde schoone kans, om veel geld te winnen doch ook om veel geld te verliezen. En op het laatste komt het voor de «heeren," die de «zaak" drijven, maar aan 1 Een dame uit Delft, die per fiets naar Rijswijk reed, is onderweg plotseling door een jongmensch aangegrepen, die haar van de fiets trok met minder goede bedoelingen. Op haar hulpgeschreeuw maakte hij zich uit de voeten van welke gelegenheid zij gebruikt maakte om op haar rijwiel te springen en zoo snel moge lijk weg te rijden. De politie van Delft heeft den aanrander op gespoord. Te Stavoren levert tegenwoordig de zee iets nieuws. Meestijds is de kust aan den overkant niet weinig wazig, hoogst zelden met eenige helderheid te zien. Maar thans zijn de torens, huizen, molens en geboomte duidelijk te onderscheiden, ja ver heffen zich boven de waterlijn der zee. 't Eiland Wieringen teekende zich in zijn volle breedte al tegen de kim, en hing trillend in de onderste luchtlagen. 't Verschijnsel, 't zoogenaamde „tillen", ont staande door ongelijke brekiDg der lichtstralen eu ongelijk verwarmde luchtsferen, komt ook voor in 't vlakke veld, maar is daar toch minder goed waar te jiemeu dan over de effeu aee.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1906 | | pagina 1