itttllii, [tijji aai li talupi iai oistirlult laln», ai No. 1102. Zaterdag 21 Juli 1906. Vier en twintigste jaargang. EN J. M. C. POT, Eerste Blad. Vooruitgang. „HOLLAND. EEN MILLI0EN GULDEN. BINNENLAND. Van onze berichtgevers. U e m e 11 gd Nieuws. IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad fl.025, franco post f 1,10. Voor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het bureau te T h o I e n of vóór DONDERDAGMIDDAG bi onzen medewerker te lerseke. UITGEVER: Tiolin. Adrertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Vanwege het departement van landbouw, iverheid en handel is no. 3 der verslagen en idedeelingen verzonden. Het bevat de beschrij- ig van den tuinbouw in Nederland. Dit boek orbladerende viel het mij op, dat bij het on- rwerp „bemesting" nog op zooveel plaatsen oest gezegd worden, dat het gebruik van kuust- nog heel weinig beteekent. Het is wel eemd, dat in een land, waar bet kunstmest' sbruik en den landbouw in de laatste jaren enorm is toegenomen, de tuinbouw op dit :bied zoo achteraan komt. Er is toch geen kele aannemelijke reden denkbaar, waarom et goed zou zijn voor de tuinbouwgewassen, uitstekend blijkt voor de landbouwplanten. Er is dan ook, blijkens dezelfde bovengenoemde lescbrijving van den Tuinbouw" in sommige reken van ons land een merkbare vooruitgang peuren, vooruitgang in het gebruik van lerlei kunstmest in de groententeelt, de fruit- elt, de bloembollenteelt, alsook in de bloem- boomkweekerijen. En dit kan ook moeilijk itblijven op den duur, waar tal van proeven gunstige resultaten kunnen wijzen. Zoo is eds in het jaar 1904 te Heemstede, te Sant- Dort en te Haarlemmermeer op proefvelden, door bloembollenkweekers aldaar aangelegd, ge- eken, dat een bemesting met kalizouten en ikstof zeer gunstig werkte op de bloei baarheid hyacinthen (variëteitenkele Gertrude.) Eveneens gunstige uitkomsten verkreeg men Langendijk, waar verschillende tuinbouwge- assen, als reuzenbloemkool, wiuterkool en aitkool betere resultaten gaven met kalizouten, ikstof en phosphorzuurbemesting dan met agger. Te Bodegraven verkreeg men na 3-jarige roeven uitstekende resultaten met de bemesting an kalizouten, stikstof of phosphorzuur op rozen a France). Eveneens kreeg men gunstige resul- aten te Leiden, waar men kali in verbinding iet andere kunstmest gebruikte op chrysanten, ozen, seringen, hydrangea's, caladunes, asparagus, ostelein, narcissen en convalaria's. Zoo zijn er og tal van proeven aan te wijzen, waaruit blijkt, at kunstmest en met name kalizouten gunstige litkomsten gaven bij groenten, bloemen, hoo ien enz. De kalizouten, die men in dergelijke gevallen ebruikte, waren meestal patentkali en kaïniet, iraarvan men bet eerste in het voorjaar en het aatste in het najaar gaf. Intusschen is het de raag of ook kaïniet niet het geheele jaar door an gegeven worden. Liefhebbers van bloemen-, roenté- en boomteelt worden uitgenoodigd in ezen zin proeven te doen. LEVENSVERZEKERING-MAATSCHAPPIJ. loofdkantoor te AmsterdamKeizersgracht 292 Maatschappelijk Kapitaal Door de verzekering eener dadelijk ingaande lijfrente maakt men op 50-jarigen leeftijd 7,5%, >p 55-jarigen leeftijd 8,5 op 65-jarigen eeftijd 11,3 en op 70 jarigen leeftijd 13,5% :ente van zijn gestort kapitaal. Inlichtingen en tarieven verkrijgbaar aan het Hoofdkantoor en bij H.H. Agentende H:H. i. M. VAN HUSSEL, te TholenP. M. d. ENDE, te Oud-VossemeerJ. GELDER BLOM te Poortvliet; J. W. RENSËN en lotaris H. J. VAN NOUHUYS te Zierikzee Mr. II. OELE te Goes. Bij Koninklijk besluit van 29 Juni is aan de gemeente St. Philipsland een subsidie verleend van f 250. tot een behoorlijke inrichting van kaar lager onderwijs. De maand Juni was weer heel gunstig voor de schatkist. Er werd iets meer dan 9 ton boven Juni van het vorige jaar ontvangen in 't geheel in het le halfjaar ruim 3 millioen meer dan in 1905, maar toch nog .ruim 7 ton beneden de helft der raming. Het hoofdbestuur van den Bond voor Staats- pensionneering heeft zich tot een groot aantal vereenigingen gewend met verzoek, een aan de Tweede Kamer te zenden motie in stemming te brengen, waarin de meening wordt uitgesproken, dat de geldelijke last eener wettelijk geregelde ouderdomsverzorging niet gelegd behoort te worden op den arbeid, das niet op werkgevers en werknemers, doch naar draagkracht behoort verdeeld te worden over allen, en het recht op pensioen niet alleen moet ten goede komen aan loontrekkenden, maar ook aan niet-loontrekkenden, zoowel vrouwen als mannen. IERSEKE. De knecht bij de Visscherij-politie op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen De Raat, is van hier verplaatst naar Zierikzee en zijn collega A. Kieviet van Bruinisse naar hier. Verleden week Vrijdag deden eenige leerlingen van school I met hunne onderwijzers een reisje naar Breda, dat als gewoonlijk zeer in den smaak viel. Zij hadden vrij goed weer op hun reis, hoewel het hier, vooral in den voormiddag, veel regende. De volgende Ierseksche leerlingen zijn alsnog naar een hoogere klasse overge gaan: A. D. C. van de Velde op het gymnasium te Zetten van de 4e naar de 5e klasse, I. Willemsen, zelfde inrichting, van de le naar de 2e klasse. D. Polderman op de H. B. S. te Goes van de 2e naar de 3e klasse. Eene duif van den heer J. L. Bom al hier heeft den tocht van Bordeaux naar hier in 23 u. en 5 m. afgelegd. Afstand 809,5 KM. Zij vorderde dus ruim 35 KM. per uur of 6,3 maal zooveel als een voetganger. - Eindelijk.zal dan het befaamd geworden sluisje in den Molenpolder, dat aan dien polder en den Olzendepolder afwatering geeft, geopend worden. Het Bestuur van de Breede Watering heeft daartoe voorwaardelijk toestemming gegeven. De voorbereidende maatregelen worden genomen. Beter laat dan nooit, maar 'tis waarlijk niet te vroeg. ST. MAARTENSDIJK, 19 Juli. Ter voor ziening in twee vacaturen in het college van zetters wegens periodieke aftreding, is door den gemeenteraad de volgende voordracht opgemaakt J. Stontjesdijk [aftr.], A. Elenbaas [aftr.], Chr. Hoek, Mz., P. Charpentier. Tevens werd in deze vergadering overgelegd de teekening met de omschrijving van het bouwen van een muur tegen de zeewerende havenkade. Dit plan, opgemaakt door den waterbouwk. van Oost, werd met algemeene stemmen goedgekeurd en besloten zoo spoedig mogelijke tot de aanbesteding van dit werk over te gaan, behoudens goedkeuring van heeren Ged. Staten. Ter veemarkt albier waren aangevoerd 13 stuks hoornvee en 6 biggen. Jaarl. ossen en vaarzen werden verkocht van f 90f 100. 272-jarige ossen tot f180. Vare koeien tot f löü. Groote biggen voor f 12. ST. PHILIPSLAND. Vermoedelijk tengevolge van het spelen met lucifers door kiudereu brandden 13 Juli j.1. omstreeks 5 uur op de hofstede van den landbouwer Stols twee stapels stroo met een in de nabijheid staand schuurtje af. Door het flink optreden van de brandweer kon men de vlammen tot deze stapels eu het schuurtje beperken en werd daardoor een groot onheil voorkomen, aangezien de schuur en woning op zeer korten afstand van die stapels stonden. In de Woensdag gehouden Raadsverga dering werd besloteD om vrijstelling te vragen van de verplichtiug tot het geven van onderwijs in vak j voor de school in den Anna Jacoba- polder. Voorloopig werd vastgesteld de rekening over 1905 in ontvang op f 18270,415 en in uitgaaf op f17915,215 alzoo met een goed slot van t 355,20. Verder werd de begrooting voor het dienstjaar 1907 aangeboden. Het geraamde cijfer der ont vangsten en uitgaven bedraagt f 15074,97. Voorloopig werd besloten om f900 subsidie in de kosten van het lager onderwijs aan te vragen en het doorvoor in te dienen adres in een volgende zitting te behandelen. Wegens periodieke aftreding der zetters C. Reijngoudt en W. Meijer, werden met algemeene stemmen op de voordracht voor die benoeming geplaatst de aftredenden en C. Clarisse en J. v. Splunter. SCHERPENISSE. Met de verhooging van een gedeelte der zeewering is men alhier be gonnen. De zoogenaamde spuidam, waar 12 Maart het water overstroomde, wordt verzwaard en een flinke kade opgebracht. Met verdere verhooging van de dijken kan eerst een begin gemaakt worden, wanneer de goedkeuring ont vangen is. Het vlasplukken is thans in vollen gang. Dit gewas is dit jaar vooral op het eiland Tholen veel uitgezaaid en van uitmuntende kwaliteit. Aan hooge prijzen wordt het door de Belgen opgekocht, zoodat de vlasteelt dit jaar voor den ianübouwer een belangrijk voordeel is. Ook den plukkers wordt een flink loon uitgekeerd, zoodat ook zij hoogst voldaan des avonds van hun werk huiswaarts keeren. STAVENISSE. Op de voordracht voor onder wijzeres alhier zijn geplaatst de dames W. J. Smalheer, K. Suurland en E. C. v. d. Schaaf, succ. te Zierikzee, '-sHeer-Abtskerke en St. Maartensdijk. Door het Rijkstelefoonkantoor albier zijn in het 2e kwartaal dezes jaars verhandeld 805 telegrammen, nl. 330 ontvangen en 475 ver zonden. lu 1905 waren deze cijfers 1161, 535 en 626 en in 1904 bedroegen zij 651, 280 en 371. In 1887 toen het kantoor uog maar voor korten tijd geopend was, bedroeg het totaal in een geheel jaar slechts 876 en nu bijna evenveel in een der minst drukke kwartalen. Bij besluit van den directeur-generaal der Posterijen enz. is, naar aanleiding van de op heffing op 1 Oct. a.s. van den postveerdienst Staveuisse-Viaue, aan de beide veerschippers C. Boomsluiter en M. v. d. Berg, succ. te Stavenise en te Viane, ieder eene gratificatie van f 100 verleend. THOLEN. In een Dinsdagavond gehouden ver gadering van de feestcommissie bij gelegenheid der viering van den jaardag van H. M. de Koningin werd het volgende programma vast gesteld: Voorm. 8 uur tot 8.10 uur: klokkenluiden. 9 tot 9>/2 uur Muziek van „Concordia" op het versierde marktplein (Volksliederen.) 972 tot 12 uur: Optocht van de school naar de Markt der kinderen van de openbare lagere school, en van de kinderen die, den leeftijd van 6 jaar bereikt hebbende, met 1 September tot die school worden toegelaten. Kinderspelen, tombola. 12 tot 1 uur zeilwedstrijd op de Eendracht, sprietloopen eu zwemmen in de haven, opgeluis terd met muziek. 2J/2 uuroptocht met versierde rijtuigen, fietsen en sportkarren, allen uit deze gemeente, waarvoor prijzen worden uitgeloofd. 372 uur, na den optocfit Gymnastische oefeningen door //Olympia" en wielerwedstrijden op de Markt. 4% uurvolksspelen in het Kaaiboschje sprietloopen, en tonsteken. 8 uur: Uitvoering van „Coccordia" en „Tholens zangkoor" benevens gymnastische oefeningen door „Olympia" op het giorno enz., verlichte marktplein. 10 uur vuurwerk. Voorts werden de verschillende commissiën voor de wedstrijden, volksspelen, optocht, ver siering, enz., benoemd, LANDBOUW. De Dinsdag te St. Philipsland gehouden vergadering van de aldeeling „Tholeu" der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland was zeer slecht bezocht, vooral door de leden van St. Plyilipsland, die slechts ten getale van 3 tegenwoordig waren. In het geheel waren 15 leden opgekomen. De voorzitter, Jhr J. van Vredenbarch, opende de vergadering met in welgekozen bewoordingen den gelukwensch uit te spreken, dat St. Philipsland gespaard was gebleven voor een ramp als 12 Maart een gedeelte van het eiland Tholen getroffen heelt. Met algemeene stemmen werd besloten tot aankoop van een tokbeer van het groot Yorkshire-ras en dezen te Oud-Vossemeer te stationeeren. Aangaande de proefvelden werd door den heer Minderhoud de wenschelfikheid uitgedrukt, dat be halve bemestings- en variëteitsproeven ook eens proeven genomen werden met een diepere grondbewerking, omdat z.i. de ondergrondsploeg en tweevorenploeg nog veel te weinig in hunne waarde worden erkend. Hij vroeg ol het niet op den weg van de aldeeling lag> te gelegener tijd deze zaak op de vergadering van het hoofdbestuur der Maatschappij ter sprake te brengen. De voorzitter beloofde aan dit laatste te zullen voldoen. Tevens zal hierop de aandacht ge vestigd worden van de comnwssie van toezicht op de proefvelden. Besloten werd, op een desbetreffend verzoek van het hoofdbestuur, de algemeene vergndeiing en de afdeelingstentoonstelling het volgend jaar te Tholen te houden. Als voorzitter van de aldeeling „Tholen" werd inet 14 van de 15 uitgebrachte stemmen herkozen Jhr. J. van Vredenbarch. Op sommige plaatsen in onze provincie beginnen zich de eerste keuteekenen der gevreesde aardappel ziekte te vertoonen, hoewel het gewas er overigens goed voorstaat. Van de beide te Groningen nog aanwezige pokkenpatienten is er gisteren een ontslagen en ook de laatste zal binnen enkele dagen het ziekenhuis kunnen verlaten. Nabij Haastrecht viel een landbouwer bij de rails van een aankomeudeuden tram, die ont spoorde en over zijn lichaam reed. De man werd dood opgenomen. Te Helmond is een kind overleden dat veel gekleurd suikergoed had gegeten. Vermoe delijk was dit vergiftigd. Een onderzoek is in gesteld. Frans Rosier is weder ontoerekenbaar ver klaard en Woensdag naar het krankzinnigen gesticht te Medemblik gebracht. De professoren Jelgersma en Winkler, zijn tot het besluit gekomen dat hij is een misdadig geborene, die krankzinnig is geworden en lijdt aan insania epileptica. Op grond van dit rapport heeft de oöicier vau justitie Rosier buiten ver- volgiug gesteld. Volgens de deskundigen is de vrees voor vergiftiging, die Rosier deed weigeren in de gevangenis te eten, geen verziusel, doch een uitvloeisel van een bepaald waansysteem. 't Is te hopen dat nu de uitbrekings-manie weer niet bij hem opkomt. Hij wordt thans opgesloten in de versterkte afdeeling. Na de ondervinding, die men heeft opgedaan door zijn ontvluchting uit de zieken- aldeeling, zal men hem wel zeer gestreng bewaken) zoodat een nieuwe ontsnapping zoo goed als onmogelijk is. Want al is Rosier een diep beklagenswaardig patiënt, hij blijft toch ook een zeer gevaarlijk inensch. Uit Trier wordt gemeld dat tusschen die stad en Koblentz, bij het station Schweich, een aanslag op een avoudsneltrein is beproefd. De bedrijvers van den aanslag hadden ver moedelijk gedacht dat grootvorst Wladimir van Rusland, op reis van Hamburg naar Parijs, in den trein zat. Wladimir was echter door dreig brieven en de politie gewaarschuwd en had niet den sneltrein, maar een gewonen voortrein ge nomen. Er waren zware stukken ijzer aan de spoorstaven vastgeschroefd. Toen wachters van het spoor de hindernis ontdekten, hadden zij nog juist den tijd om den naderenden treiu, door het zwaaien van lantaarns, te beduiden dat hij remmen moest.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1906 | | pagina 1